Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt gru 19, 2017 12:22 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 KRĄG BIBLIJNY: III Obecność Boga, a wiara 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: KRĄG BIBLIJNY: III Obecność Boga, a wiara
Gregor napisał(a):
przestrzeń do dyskusji widzę jak najbardziej. :mrgreen:

I jak powiedziałeś - wracajmy do tematu.

Dobrze, to wróćmy do tematu. Chciał bym również podzielić się swoimi spostrzeżeniami co do powyższego, ale podobnie jak robaczek, uważam że się mylisz co do pewnej ważnej kwestii. Żeby ci ją wytłumaczyć w 100% dobrze, muszę podzielić się swoim świadectwem, bo inaczej nie potrafię .To tylko jedno wydarzenie, z całego ogromu które na przestrzeni dziesięcioleci, mnie spotkało.

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że zanim się nawróciłem, prowadziłem życie nieprzyzwoite. Mówi się też, że "złego licho nie tyka" i jest w tym sporo prawdy. Kiedy bowiem odstąpiłem od swoich nieprawości, nieprawość nie chciała odstąpić ode mnie. I tak, bardzo często stawałem się ofiarą kradzieży. Ilekroć mnie to spotykało, tylekroć się modliłem i wołałem o pomoc. W owym czasie, doświadczenia te były straszne, dla mnie na miarę "życia i śmierci". Za każdym razem, kończyły się tak podobnie.

Wzywano mnie np. do biura w pracy, a tam pani informowała mnie, że dzwoniła własnie policja, bo odnaleźli skradzioną mi własność służbową. Ja tego nie zgłaszałem nawet na policji, bo nie było sensu.Doszli do firmy po numerach seryjnych sprzętu. Pamiętam jak moja koleżanka z biura stwierdziła, że jak żyje takie dziwy widzi po raz pierwszy.

Całe zgromadzenie Izraelitów wyruszyło na rozkaz Pana z pustyni Sin, aby przebyć dalsze etapy

Gdybym miał opisać wszystkie kolejne etapy i kolejne wydarzenia i doświadczenia mojego nawrócenia, to na serwerze miejsca by nie starczyło.
Są one wszystkie pokrewne z tym, co przeżywali Izraelici. Najpierw Bóg przemówił do mnie swoim Słowem. Później, poprzez próby, doświadczenia i cuda, hartował moją wiarę. I pomimo tych wszystkich niesamowitości, ja upadałem i byłem Mu nadal niewierny.

Dlaczego różnią się nasze zdania w tej sprawie?

Z dwóch przyczyn. Ponieważ każdy człowiek, jest na jakimś poziomie, można powiedzieć "etapie w wędrówce przez pustynię Sin" i ma inne doświadczenia. Jedni są dalej, inni polegli, a jeszcze inni dopiero na nią wkraczają. Każdy z nich, powie coś innego. Dlatego powyższe fragmenty, można zinterpretować opacznie i ja oto nie mam do ciebie pretensji.

Mam natomiast pretensję o coś innego. Widziałem jak Barney tłumaczył i prosił, abyś unikał takiej interpretacji w której dochodzi do sprzecznosci w Piśmie viewtopic.php?p=1082650#p1082650 Podobnie pisałem ja. Dyskusja, dyskusją, ale w niej chodzi także o słuchanie, a nie tylko mówienie. Zobacz:

Cytuj:
Bóg wyprowadził ich z Egiptu w śród znaków i cudów, które dokonywały się również podczas całej ich wędrówki do Kanaanu. Mimo to gdy nadchodził czas próby, okazywali niewiarę. I konsekwencją tej postawy było to, że nikt z nich nie wszedł do Ziemi obiecanej.
Taką samą postawę prezentował Izrael gdy przyszedł Jezus [Jana 12.37]:A chociaż tyle cudów dokonał wobec nich, nie wierzyli w niego

To pokazuje, że znaki i cuda nie mogą być podstawą do budowania wiary. Biblia mówi, że wiara rodzi się ze słuchania Słowa Bożego, dlatego Jezus mówił: "kto ma uszy do słuchanie niechaj słucha".

Taki to początek znaków uczynił Jezus w Kanie Galilejskiej. Objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.

Nie wnikajmy w to głębiej i tego już nie roztrząsajmy.A jeśli usilnie i bardzo chcesz, to w innym wątku, ale bez mojego uczestnictwa. Postaraj się nad popracować i wykluczyć w swoich wypowiedziach sprzeczności. Wydaje mi się, że piszesz niejako pod wpływem impulsu, to co akurat podpowie ci rozum. Powinieneś poświęcić więcej czasu na zastanowienie przed pisaniem. Wiem, że znasz dobrze Pismo więc nie powinieneś mieć problemu z samodzielnym temperowaniem niewłaściwych interpretacji, aby nie dochodziło w nich do sprzecznosci. Wówczas bedzie super, bo skupisz się nad pełniejszym ich wyłożeniem i to co napiszesz będzie trzymało się kupy.

Unikaj natomiast głupich i niedouczonych dociekań, wiedząc, że rodzą one kłótnie.A sługa Pana nie powinien się wdawać w kłótnie, ale /ma/ być łagodnym względem wszystkich, skorym do nauczania, zrównoważonym.

Jak widzisz, do niczego niewłaściwego cię nie zachęcam.

Cz wrz 21, 2017 7:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Może zrobię mega streszczenie, co by się nam nie rozjechało to za bardzo. Jeśli ktoś uzna, że coś pominąłem to może dodać coś, lub skorygować.Trzymamy się tematu: Obecność Boga, a wiara.

Bóg jest niedostępny (Wj 33, 20), ale poprzez Światłość świata(J 8,12)(Wj 13,21), czyli Jezusa który nas prowadzi mamy do Niego dostęp. Bóg nie oferuje nam dobrobytu i wygodnego życia, ale pełną trudności i doświadczeń "bolesną" drogę (Lb 14, 1-4) , na którą nie wielu się decyduje i odrzuca (J 6, 60)nie rozumiejąc (J 6, 66-69).Pozostają nieliczni, ci którzy poprzez słowa życia wiecznego,(J6, 68) otrzymali ,a myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga - dar wiary. [Pokora moi mili, pojawia się później i jest owocem procesu zwanego nawróceniem. Nawet jeśli poprzez pokorę mamy na myśli skruchę wynikającą z cierpienia, albo ucisku, itp. na którą Bóg reaguje (jak u Izraelitów w Egipcie) to i tak pierwsza zawsze jest wiara. Bez wiary w Boga, nie było by ani modlitwy, ani pokory.]

Jaka jest postawa Izraelitów wobec napotkanej trudności ?

Mając wcześniejsze doświadczenia Boga, poddawani doświadczeniom Izraelici buntują się i złorzeczą.Bóg objawia swoją obecność pośród Narodu poprzez cuda i przywraca im wiarę.

(Metanoja twój ostatni post w tym temacie, jest jak ta skała bazaltowa.)

ps.
Na samym początku w pierwszym pytaniu popełniłem błąd.
Zamiast pytania Jakie przymioty Boga odkrywamy w tym wydarzeniu ?, które wcisnęło mi się z II tematu, powinno być: Jakie obrazy symbolizują nawiedzenie ludzi przez Boga ? Niby nie wprowadza to jakiś drastycznej różnicy, ale pytanie o przymioty Boga pojawi się raz jeszcze, więc troche tak głupio wyszło.W symbolach tych, należało doszukiwać się podobieństw do Jezusa.Za przeoczenie wszystkich przepraszam.

Cz wrz 21, 2017 8:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Exodus II:

Ez 11, 16-17
Ag 2, 4-5

Jakie są przymioty Boga ?
Jakich darów Bożej obecności doświadczył Izrael ?

Cz wrz 21, 2017 9:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Exodus II:

Ez 11, 16-17
16 Dlatego mów: Tak mówi Pan Bóg: Wprawdzie wygnałem ich pomiędzy narody i rozproszyłem po krajach, jednak przez krótki czas będę dla nich świątynią w tych krajach, do których przybyli. 17 Dlatego mów: Tak mówi Pan Bóg: Zgromadzę was na nowo spośród obcych narodów, sprowadzę was z krajów, po których zostaliście rozproszeni, i dam wam ziemię Izraela.

Ag 2, 4-5
4 Teraz jednak nabierz ducha, Zorobabelu - wyrocznia Pana - nabierz ducha, arcykapłanie Jozue, synu Josadaka, nabierz też ducha cały lud ziemi! - wyrocznia Pana. Do pracy!3 Bo Ja jestem z wami, wyrocznia Pana Zastępów. 5 Zgodnie z przymierzem4, które zawarłem z wami, gdyście wyszli z Egiptu, duch mój stale przebywa pośród was; nie lękajcie się!

W Słowie „wygnałem ich pomiędzy narody” widzę Boga jako takiego, który bardzo szanując wolność człowieka, wydaje go w konsekwencje jego decyzji, i pomimo tego, że człowiek o Nim zapomina, i Nim wzgardza, szemrze przeciwko Niemu, Bóg nigdy o człowieku nie zapomina i myśli o nim nieustannie, ma na człowieku skupiony wzrok, bo pamięta o zawartym przymierzu i o tym, co On miał w zamyśle, więc mówi do niego przez swoich wybranych i wychodząc z inicjatywą łaski, ponawia swoją obietnicę. Jest to Bóg wierny (pomimo niewierności człowieka), cierpliwy (pomimo że stale wystawiany na próbę), łaskawy (pomimo, że człowiek notorycznie odrzuca łaskę), kochający (pomimo tego, że sam nie jest kochany, tylko zapomniany), stale szukający człowieka (pomimo tego, że człowiek nie chce mieć z Nim nawet nic wspólnego), mówiący (pomimo tego, że człowiek Mu nie chce odpowiedzieć).

Darami Bożej obecności są: Duch Boży, Słowo Boże. To są drogocenne dary, które są ze sobą ściśle powiązane. To samo wyraził św. Jan w J 6,63, co mnie bardzo zachwyca: Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i są życiem. Mój osobisty wniosek i doświadczenie: Ducha Bożego otrzymujemy, gdy słuchamy Słowa Bożego i rozważamy je w sercu, pragnąc tego, by Ono się w nas wypełniło. Jeśli Słowa Bożego nie słuchamy, nie nosimy w sobie, lub słuchając odrzucamy, tracimy Ducha Bożego, a wtedy jest właśnie masakra.

Ostatnio edytowano Pt wrz 29, 2017 7:39 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

kolorystyczne poprawki

Pt wrz 22, 2017 10:30 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Exodus II:

Ez 11, 16-17
Ag 2, 4-5

Exodus III:

J 1,14
Lk 7, 16-22

W jaki sposób Bóg, najpełniej objawił się człowiekowi ?

Exodus IV

J 14,23
1 Kor 13, 4-8
1 Kor 14, 1a

Jakie cechy charakteryzują ucznia Chrystusa ?

Exodus V

Ap 19,9

Jaka jest nagroda dla tych, którzy wierzą ?

Pt wrz 22, 2017 10:36 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Exodus III:

J 1,14
14 A Słowo stało się ciałem9
i zamieszkało9 wśród nas.
I oglądaliśmy Jego chwałę,
chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca,
pełen9 łaski i prawdy.

Lk 7, 16-22
16 A wszystkich ogarnął strach; wielbili Boga i mówili: «Wielki prorok powstał wśród nas, i Bóg łaskawie nawiedził lud swój». 17 I rozeszła się ta wieść o Nim po całej Judei i po całej okolicznej krainie.
Poselstwo Jana Chrzciciela

18 O tym wszystkim donieśli Janowi jego uczniowie. Wtedy Jan przywołał do siebie dwóch spośród swoich uczniów 19 i posłał ich do Pana z zapytaniem: «Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?» 20 Gdy ludzie ci zjawili się u Jezusa, rzekli: «Jan Chrzciciel przysyła do Ciebie z zapytaniem: Czy Ty jesteś Tym, który ma przyjść, czy też innego mamy oczekiwać?» 21 W tym właśnie czasie wielu uzdrowił z chorób, dolegliwości i [uwolnił] od złych duchów; oraz wielu niewidomych obdarzył wzrokiem. 22 Odpowiedział im więc: «Idźcie i donieście Janowi to, coście widzieli i słyszeli: niewidomi wzrok odzyskują, chromi chodzą, trędowaci doznają oczyszczenia i głusi słyszą; umarli zmartwychwstają, ubogim głosi się Ewangelię3.

W jaki sposób Bóg, najpełniej objawił się człowiekowi ?

Bóg najpełniej objawił się człowiekowi w osobie Jezusa Chrystusa. Bóg przez swego Syna, przedstawionego jako Słowo, przyjął ciało i ludzki sposób bytowania, ludzką naturę, zamieszkując między nami. Tym samym dostępna została nam sama istota Boża: kto widzi (w świetle nadprzyrodzonej wiary) Pana Jezusa, widzi i Ojca.

Exodus IV

J 14,23
[b]23 W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: «Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać.

1 Kor 13, 4-8
4 Miłość cierpliwa jest,
łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą;
5 nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego;
6 nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą.
7 Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję,
wszystko przetrzyma.
8 Miłość nigdy nie ustaje,
[nie jest] jak proroctwa, które się skończą,
albo jak dar języków, który zniknie,
lub jak wiedza, której zabraknie.

1 Kor 14, 1a
1 Starajcie się posiąść miłość, troszczcie się o dary duchowe,

Jakie cechy charakteryzują ucznia Chrystusa ?

Ucznia i Pana Jezusa łączy zażyłość, doświadczenie bycia bardzo kochanym przez Mistrza. Uczeń pragnie tworzyć z Panem Jezusem relację miłości, pragnie z Nim przebywać, dlatego chce Mu być po-słuszny – więc słucha i wypełnia. Szkoła Pana Jezusa jest szkołą miłości. Mistrz chce uzdolnić ucznia do tego, by miłował, tak jak On, bo dla Mistrza jest to wartość najwyższa i taką miłością kocha ucznia Mistrz:
by był cierpliwy, łaskawy, nie zazdrościł, nie szukał poklasku, lecz wszystko czynił na Chwałę Bożą, nie unosił się pychą, a starał się o pokorę, nie dopuszczał się bezwstydu, lecz był we wszystkim skromny, nie szukał swego, lecz zapomniał o sobie i szukał tego, co miłe Bogu, nie unosił się gniewem, lecz z łagodnością, nie pamiętał złego, lecz wybaczał z serca i usprawiedliwiąc wstawiał się za nimi /przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią/, nie cieszył się z niesprawiedliwości, lecz smucił się widząc krzywdę drugiego, by współweselił się z prawdą, wszystko znosił, traktując trudne doświadczenia jako dopust Boży, wszystkiemu wierzył (no tego to w ogóle nie ogarniam niestety co to może oznaczać, a co dopiero to wcielić w życie), we wszystkim pokładał nadzieję, wszystko przetrzymał. Uczeń stara się posiąść tę miłość, zapierając się siebie samego i dążyć do tego, by być człowiekiem duchowym.
Ps: Hymn o miłości w tym tygodniu otwarł mi się na chybił-trafił na adoracji.

Exodus V

Ap 19,9
9 I mówi mi:
«Napisz:
Błogosławieni, którzy są wezwani na ucztę Godów Baranka!»
I mówi mi:
«Te prawdziwe słowa są Boże».

Jaka jest nagroda dla tych, którzy wierzą ?
Przebywanie z Oblubieńcem w wiekuistej chwale.

PS: Tak przypuszczałam, że ten krąg ma cel taki, by bardziej formować się, by stać się uczniem Pana Jezusa. Moja kobieca intuicja nigdy mnie nie zawodzi.

Ostatnio edytowano Pt wrz 29, 2017 7:38 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

kolorystyczne poprawki

Pt wrz 22, 2017 2:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
Może zrobię mega streszczenie, co by się nam nie rozjechało to za bardzo. Jeśli ktoś uzna, że coś pominąłem to może dodać coś, lub skorygować.Trzymamy się tematu: Obecność Boga, a wiara.

Bóg jest niedostępny (Wj 33, 20), ale poprzez Światłość świata(J 8,12)(Wj 13,21), czyli Jezusa który nas prowadzi mamy do Niego dostęp. Bóg nie oferuje nam dobrobytu i wygodnego życia, ale pełną trudności i doświadczeń "bolesną" drogę (Lb 14, 1-4) , na którą nie wielu się decyduje i odrzuca (J 6, 60)nie rozumiejąc (J 6, 66-69).Pozostają nieliczni, ci którzy poprzez słowa życia wiecznego,(J6, 68) otrzymali ,a myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga - [b]dar wiary. [Pokora moi mili, pojawia się później i jest owocem procesu zwanego nawróceniem. Nawet jeśli poprzez pokorę mamy na myśli skruchę wynikającą z cierpienia, albo ucisku, itp. na którą Bóg reaguje (jak u Izraelitów w Egipcie) to i tak pierwsza zawsze jest wiara. Bez wiary w Boga, nie było by ani modlitwy, ani pokory.] [/b]

Nie dodać i nie skorygować Jozku, tylko chcę Ci podziękować. Ja widziałam to inaczej, ale Twoje słowa bardzo trafiły mi do serca. Bardzo dobrze, że to napisałeś. Skoro się nie dzielisz, to widać bardzo potrzebne są Twoje uzupełnienia.

Cytuj:

Mając wcześniejsze doświadczenia Boga, poddawani doświadczeniom Izraelici buntują się i złorzeczą.Bóg objawia swoją obecność pośród Narodu poprzez cuda i przywraca im wiarę.

Widzę w tych postawach wypisz wymaluj Izraelitów dawną siebie. Pozostaje mi żywić nadzieję, że dzisiaj wyciągnąwszy wnioski tamtych upadków oraz mądrzejsza o katechezę o kuszeniach, która rozświetla moje serce, będę w stanie wpatrując się w Pana Jezusa szybko rozpoznać pokusę i złamać własne niewole.

Pt wrz 22, 2017 10:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):

Bóg jest niedostępny (Wj 33, 20), ale poprzez Światłość świata(J 8,12)(Wj 13,21), czyli Jezusa który nas prowadzi mamy do Niego dostęp. Bóg nie oferuje nam dobrobytu i wygodnego życia, ale pełną trudności i doświadczeń "bolesną" drogę (Lb 14, 1-4) , na którą nie wielu się decyduje i odrzuca (J 6, 60)nie rozumiejąc (J 6, 66-69).Pozostają nieliczni, ci którzy poprzez słowa życia wiecznego,(J6, 68) otrzymali ,a myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga - dar wiary. [Pokora moi mili, pojawia się później i jest owocem procesu zwanego nawróceniem. Nawet jeśli poprzez pokorę mamy na myśli skruchę wynikającą z cierpienia, albo ucisku, itp. na którą Bóg reaguje (jak u Izraelitów w Egipcie) to i tak pierwsza zawsze jest wiara. Bez wiary w Boga, nie było by ani modlitwy, ani pokory.]

ps.
Na samym początku w pierwszym pytaniu popełniłem błąd.
Zamiast pytania Jakie przymioty Boga odkrywamy w tym wydarzeniu ?, które wcisnęło mi się z II tematu, powinno być: Jakie obrazy symbolizują nawiedzenie ludzi przez Boga ? Niby nie wprowadza to jakiś drastycznej różnicy, ale pytanie o przymioty Boga pojawi się raz jeszcze, więc troche tak głupio wyszło.W symbolach tych, należało doszukiwać się podobieństw do Jezusa.Za przeoczenie wszystkich przepraszam.

Nie wiem na ile niewygodne (w sensie zbędne, czy uciążliwe) mogą być dygresje, ale... skoro piszemy z reguły o tym co w nas siedzi (w sensie na czym się "skupiamy" na krótszą, lub dłuższą chwilę obecną), to, chciał nie chciał, znosić (wzajemnie) to pisanie musimy :) Łaska kroczy razem z wysiłkiem. Oczywiście w perspektywie religijnej, albo filozoficznej, łaska poprzedza wszystko. Ale w perspektywie indywidualnej, praktycznej, na teraz, to bardzo konstruktywne a nawet przyjemne. Łaska kroczy z wysiłkiem, przyjemne i pożyteczne poczucie sprawczości, władza sprawczości. Ale kto to wie ilu na tą drogę się decyduje? Każdy pozytywny czyn w relacjach z bliźnim ma wartość, choćby z uwagi na fakt, że jesteśmy urodzonymi egoistami, i często musimy wybrać czyn, kosztem wyjścia ze strefy własnego komfortu (albo np. uwarunkowania). Każdy ból, żal, dyskomfort, niezadowolenie, związane z zaobserwowanym własnym sposobem bycia, porównaniem z ideałami, wyobrażeniami, a stanem faktycznym jest swojego rodzaju wysiłkiem (włączając w ten wysiłek sam akt percepcji). Podobnie jak każda praktyka, prowadząca do (choćby próby) oczyszczenia tego co krępuje serce. Oczywiście, nie chodzi tutaj o siłę woli, ani siłę uczuć*, chodzi o ukierunkowanie woli (wysiłek), rozumianej jako władza przyswajania siebie dobru i dobra sobie, dobra reprezentowanego przez osobę Boga. W uogólnieniu, takie postawy, nie wydają się być czymś wyjątkowym, przeciwnie, co najwyżej nieliczni są ludzie będący esencją tych postaw.

Hm... co oznacza obecność Boga w świecie i dar wiary, można, trochę może ze zbyt dużym luzem, powiedzieć, że obecność Boga w świecie to dobra wola Boga szukająca każdego człowieka, a dar wiary to dobra wola człowieka szukająca Boga ;), potrzebna jest więc jeszcze konkretna przestrzeń "spotkania", konkretna bardziej w sensie realności, niż sprecyzowania, czy opisania.

*zakładam, że przyjemne poczucie sprawczości odpowiednio często doznawane (na skutek określonego sposobu bycia, podejmowania wysiłku świadomego bycia), spowszechnieje, i przestanie być takie przyjemne jako rzecz "normalna"

So wrz 23, 2017 11:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dobrze cię znowu widzieć domgo :)

N wrz 24, 2017 12:57 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
2. Świadomość Bożej obecności.

Na czym polega trwanie przy Bogu ?
Pwt 10, 12-16

Na czym polega odejście ludzi od Boga ?
Pwt 8, 12-14

Co oznacza odwrócenie się od Boga?
Wj 32, 33

ps. Koniec cz. III.

Pn wrz 25, 2017 7:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
2. Świadomość Bożej obecności.

Pwt 10, 12-16

A teraz, Izraelu, czego żąda od ciebie Pan, Bóg twój? Tylko tego, byś się bał Pana, Boga swojego, chodził wszystkimi Jego drogami, miłował Go, służył Panu, Bogu twemu, z całego swojego serca i z całej swej duszy, 13 strzegł poleceń Pana i Jego praw, które ja ci podaję dzisiaj dla twego dobra. 14 Do Pana, Boga twojego, należą niebiosa, niebiosa najwyższe, ziemia i wszystko, co jest na niej. 15 Tylko do twoich przodków skłonił się Pan, miłując ich; po nich spośród wszystkich narodów wybrał ich potomstwo, czyli was, jak jest dzisiaj. 16 Dokonajcie więc obrzezania3 waszego serca, nie bądźcie nadal [ludem] o twardym karku,

Trwanie w Bogu polega na słuchaniu Jego Słowa i wypełnianiu tego, co On naucza z miłości do Niego, która ma stale w nas wzrastać.

Pwt 8, 12-14

12 A gdy się najesz i nasycisz, zbudujesz sobie piękne domy i w nich zamieszkasz; 13 gdy ci się rozmnoży bydło i owce, obfitować będziesz w srebro i złoto, i gdy wzrosną twe dobra - 14 niech się twe serce nie unosi pychą, nie zapominaj o Panu, Bogu twoim, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.

W tym fragmencie podkreślone jest szczególnie to, że odejście od Boga zaczyna się od tego, że człowiek zaprzestaje wspominać codziennie tego, że został wybawiony ze swej niewoli przez Boga właśnie i co Jemu zawdzięcza (pamiętam, że w poprzednich rozważaniach była mowa jak ważne jest codzienne dziękowanie Bogu za Jego łaskę i docenianie jej w sercu i osobiście wiem jakie to istotne, by to pielęgnować). Podkreślone jest również, że w momencie, kiedy doświadcza jakiegoś dobrostanu w doczesności przestaje pamiętać, że to „WSZELKIE dobro od Boga pochodzi”, jego serce więc jest niewdzięczne, staje się więc pyszne i człowiek sobie samemu przypisuje to co ma i czym jest (myśli mniej więcej tak: sam się dorobiłem, sam się wykształciłem, zdobyłem mądrość, generalnie jestem w stanie sam zabezpieczyć sobie wszystko...).

Wj 32, 33

33 Pan powiedział do Mojżesza: «Tylko tego, który zgrzeszył przeciw Mnie, wymażę z mojej księgi.

Żeby się znowu za dużo nie rozpisywać, bo mogłabym przeczytawszy cały rozdział… Krótko mówiąc uważam, że GRZECH jest odwróceniem się od Boga. Kiedy grzeszę, mówię Bogu, że mam gdzieś Jego naukę i Jego samego, że Nim wzgardzam w swoim sercu i Mu nie ufam (bo wiem lepiej).

Ostatnio edytowano Pt wrz 29, 2017 7:35 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

kolorystyczne poprawki

Wt wrz 26, 2017 11:29 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Jozek napisał(a):
Wj 32, 33

Co oznacza można by w jednym zdaniu, ale wato tu spojrzeć na sam powód.
Punktem decydującym o decyzji Boga w tym fragmencie jest grzech. Wszyscy używamy tego słowa, jednak co ono znaczy? Tu moglibyśmy przytoczyć wiele określeń, ale wato zobaczyć co to słowo oznacza w istocie.
„Grzech” z hebr. lub gr. oznacza „chybić”, czyli nie trafić w cel, nie osiągnąć go, zmylić drogę, zbłądzić.
A zatem grzeszyć to iść błędną drogą, błądzić i w konsekwencji nie dojść do celu.

Jaki jest zatem cel życia człowieka i kto określił ten cel, do którego ma człowiek dojść?
To osobą jest Bóg, który określił wg swojej woli jedyny cel dla wszystkich ludzi. Tym celem jest zbawienie, gdyż On chce, aby wszyscy byli zbawieni.
Jednak grzech wprowadza nas na złą drogę, która zawsze prowadzi w kierunku przeciwnym od Boga.
Odwraca każdego od światłości i prowadzi do wiecznej ciemności. Odwraca od źródła życia ku wiecznej duchowej śmierci.

Wszyscy upadamy i grzeszymy a tym samym wkraczamy na drogę odwracając się od Boga, na której pozostając chybimy celu. Jednak Bóg objawił nam dobrą drogę – Jezusa Chrystusa.
Złożył obietnicę, że każdy kto ją wybierze trafi do celu. Ale to nie wszystko.

Każdy duchowo odrodzony przez Boga człowiek otrzymał moc Ducha Św.,aby podejmować właściwe decyzje co do wyboru właściwej drogi.
Lecz jeśli nawet zgrzeszymy, to poprzez usprawiedliwienie, Bóg ma moc postawić nas z powrotem na dobrej drodze prowadzącej do celu.
Spotyka nas wiele przeciwności, prób i doświadczeń, ale każde dziecko Boże w mocy Ducha Św. może to wszystko przezwyciężyć mając na względzie cel, do którego zmierza.

Dlatego w zestawieniu do [Wj.32.33] warto przytoczyć następujący fragment [Obj.3.5]: Zwycięzca zostanie przyobleczony w szaty białe, i nie wymażę imienia jego z księgi żywota, i wyznam imię jego przed moim Ojcem i przed jego aniołami.

To niebywała nagroda za niechybienie celu.

Pt wrz 29, 2017 12:53 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Świadomość Bożej obecności.

Pwt 10, 12-16

A teraz, Izraelu, czego żąda od ciebie Pan, Bóg twój? Tylko tego, byś się bał Pana, Boga swojego, chodził wszystkimi Jego drogami, miłował Go, służył Panu, Bogu twemu, z całego swojego serca i z całej swej duszy, 13 strzegł poleceń Pana i Jego praw, które ja ci podaję dzisiaj dla twego dobra. 14 Do Pana, Boga twojego, należą niebiosa, niebiosa najwyższe, ziemia i wszystko, co jest na niej. 15 Tylko do twoich przodków skłonił się Pan, miłując ich; po nich spośród wszystkich narodów wybrał ich potomstwo, czyli was, jak jest dzisiaj. 16 Dokonajcie więc obrzezania waszego serca, nie bądźcie nadal [ludem] o twardym karku,
Pan się skłonił (na chwilę obecną do nas, ludzi) i nas umiłował. To Pan jako pierwszy posłuchał człowieka, więc trwanie przy Bogu to posłuchanie Pana, pewna wzajemność, wspólnota ducha, czy coś takiego.

Cytuj:
Pwt 8, 12-14

12 A gdy się najesz i nasycisz, zbudujesz sobie piękne domy i w nich zamieszkasz; 13 gdy ci się rozmnoży bydło i owce, obfitować będziesz w srebro i złoto, i gdy wzrosną twe dobra - 14 niech się twe serce nie unosi pychą, nie zapominaj o Panu, Bogu twoim, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
Poza tym co się pierwsze nasuwa na myśl, można zwrócić uwagę na ową wspólnotę ducha pomiędzy indywidualnym człowiekiem, a Bogiem i innymi ludźmi. Postęp w "relacji" z Bogiem skutkuje poprawą relacji z ludźmi i na odwrót (lepiej z ludźmi przekłada się na lepiej z Bogiem). Ale odejście od Boga, skutkuje odejściem od ludzi i na odwrót (gorzej z ludźmi, gorzej z Bogiem), a obfitowanie w dobra doczesne nie da tego co może dać "wspólnota ducha". Można powiedzieć, że znaczy to tyle co nie trafić w cel :)

Cytuj:
Wj 32, 33

33 Pan powiedział do Mojżesza: «Tylko tego, który zgrzeszył przeciw Mnie, wymażę z mojej księgi.
No to jest dość trudne. Grzech... i nagroda za bezgrzeszność. Ale czy jest ktoś kto nie zgrzeszył? Czy chodzi o przyszłą nagrodę za dzisiejszy kult? A może to jest iluzja nagrody, a nagrodą jest życie, szczególnie to w jakiś sposób umocowane, albo nawiązujące do "wspólnoty ducha", tak mnie się chlapnęło wspólnota ducha i nie chce mnie się wymyślać innych określeń na tę rzeczywistość. Odwrócić się od Boga to nie być tą (jakże szeroką) rzeczywistością zainteresowanym, zupełnie, lub być przeciwko, w pełni świadomie.

N paź 01, 2017 2:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Z racji okresu zastoju 8) na naszym Kręgu chyba nie będzie jakiejś szkody, kiedy podzielę się tym, co dzisiaj odkryłam na Mszy świętej.
Otóż dzisiaj było czytanie z listu do Filipian Flp 4,6-7 , gdzie dopatrzyłam się recepty na to, jak Bóg daje receptę by nie grzeszyć myślą właśnie, by były one "strzeżone wraz z sercem w Chrystusie Jezusie". Tą receptą jest dziękczynienie: "O nic się już nie martwcie, ale w każdej sprawie wasze prośby przedstawiajcie Bogu w modlitwie i błaganiu z DZIĘKCZYNIENIEM". To bowiem jest gwarancją i "chwytem" na to, by pokój Boży przebywał w nas i strzegł nie tylko serc ale i myśli właśnie. A jak wiemy w myśli najpierw upadamy :cfaniak:

Teraz podzielę się tym, co widzę. Otóż myślę, że jestem raczej wdzięczna, zostałam tym darem obdarowana i mogę potwierdzić, że ze zdziwieniem stwierdzam, że zdarzają się dni, w których moje myśli są strzeżone niemal całkowicie, tylko nigdy tak na to nie patrzyłam, że jedno wynika z drugiego i że to jest Boża obietnica wynikająca wprost ze Słowa Bożego. Teraz jak to zrozumiałam dzisiaj tym bardziej mobilizuje mnie to do większej wdzięczności Bogu.

Idąc dalej tym tropem, wychodzi na to, że u tego u którego w ciągu dnia pojawi się chociaż mała postawa nie bycia wdzięcznym (a to są różne tego formy: przypisanie sobie samemu czegoś nie Bogu, szemranie (choćby chwilowe na brzydką aurę), smutek itp...) ten z automatu grzeszy myślą właśnie. Taki Boży trik, Irbisol by powiedział mechanizm, który wgrał w nas Bóg. :mrgreen:
Czyli nie chodzi o to, by być wdzięcznym ogólnie i w wielu rzeczach, tylko by być wdzięcznym w każdej sprawie i tu tkwi kruczek i zaczynają się schody.
Od dzisiaj wdrażam, niestety pomimo przekonania o darze wdzięczności, napotykam się na schodki :mrgreen: gdzie nie umiem podziękować i co widzę wówczas? Ktoś zgadnie?

N paź 08, 2017 8:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Metanoja napisał(a):
Od dzisiaj wdrażam, niestety pomimo przekonania o darze wdzięczności, napotykam się na schodki :mrgreen: gdzie nie umiem podziękować i co widzę wówczas? Ktoś zgadnie?

Na lekcji religii zakonnica pyta dzieci:
- Co to jest małe, je orzeszki, ma ruda kitę i skacze po drzewach?
Wstaje Jasiu i mówi:
- Na 99% to jest wiewiórka, ale jak siostrę znam, to może być Jezus.

Zgadłem ? ;)

Cz paź 12, 2017 10:43 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona