Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz lis 23, 2017 6:56 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 417 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28  Następna strona
 Pytania do protestantów 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania do protestantów
Gregor napisał(a):
To są słowa skierowane do zwykłych ludzi, którzy żyli, pracowali, mieli rodziny itd., i nie w przenośni tylko dosłownie.

Nie odpowiedziales na moje pytanie. Nie pytalem o cytaty z Biblii.

Pt lis 10, 2017 2:04 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Nie odpowiedziales na moje pytanie. Nie pytalem o cytaty z Biblii.

To zadaj pytanie w pełnej wersji.
A Biblia pokazuje życie i codzienną realność tego o czym mówiłem.
Tu nie ma nic na wyrost jak sugerowałeś.

Pt lis 10, 2017 10:52 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
To zadaj pytanie w pełnej wersji.
A Biblia pokazuje życie i codzienną realność tego o czym mówiłem.
Tu nie ma nic na wyrost jak sugerowałeś.

Ja sie zgadzam ze wszystkimi ogolnikami z Twoich wypowiedzi np. "Świętość w duchu to stan, w którym tu na ziemi żyją zbawieni chrześcijanie." lub cytaty o swietych "to są słowa skierowane do zwykłych ludzi, którzy żyli, pracowali, mieli rodziny itd., i nie w przenośni tylko dosłownie." lub "Duchowa świętość nowo narodzonych ludzi jest dziełem Boga, a nie ich starań i zabiegów i wynika z ich związku z Chrystusem".

Na wyrost to oczywiscie nie ma nic w Biblii natomiast przypisywanie sobie prawa oceny, ze Ty, Wujo lub "Tych, których ja znam" podlegaja pod uzywane przez Ciebie terminy "zbawieni chrzescijanie", "swieci" "odrodzonych chrzescian" jest wchodzeniem w role Najwyzszego.

Wlasciwie na pytanie odpowiedziales, ze nie jestes w stanie zrozumiec, ze Twoja ocena siebie lub kogos "ktorych ja znam" jest na wyrost.
W przeciwienstwie do oceny KRK, ktory po dlugich i rygorystycznych badaniach dochodzi do wniosku, ze kogos mozna zaliczyc do "swiety", "zbawieni chrzescijanie", lub " odrodzeni chrzescijanie"

Pt lis 10, 2017 5:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Na wyrost to oczywiscie nie ma nic w Biblii natomiast przypisywanie sobie prawa oceny, ze Ty, Wujo lub "Tych, których ja znam" podlegaja pod uzywane przez Ciebie terminy "zbawieni chrzescijanie", "swieci" "odrodzonych chrzescian" jest wchodzeniem w role Najwyzszego.

Na temat wuja się nie wypowiadałem. Tych moich znajomych znam osobiście i na temat ich życia z Bogiem mogę coś powiedzieć zwłaszcza, że wielu z nich znalem przed ich nawróceniem.
Z przytoczonych przeze mnie fragmentów widać, że Ap. Paweł zwracał się do chrześcijan w szczególny sposób. Mało tego, siebie też tak określał. a czy to znaczy, że wchodził w rolę Pana Boga?
Zwyczajnie znał konsekwencje nowego narodzenia, widział je w życiu chrześcijan. I tak też jest dzisiaj.
Używane przeze mnie terminy, które przytoczyłeś opisują fakty, które się wydarzyły i wydarzają się dziś w życiu ludzi narodzonych na nowo, a Biblia zwyczajnie to opisuje.
robaczek2 napisał(a):
Wlasciwie na pytanie odpowiedziales, ze nie jestes w stanie zrozumiec, ze Twoja ocena siebie lub kogos "ktorych ja znam" jest na wyrost.

Tylko chyba wg kryteriów KRK, ale tak jak napisałem Biblia przedstawia inne kryteria.
robaczek2 napisał(a):
W przeciwienstwie do oceny KRK, ktory po dlugich i rygorystycznych badaniach dochodzi do wniosku, ze kogos mozna zaliczyc do "swiety", "zbawieni chrzescijanie", lub " odrodzeni chrzescijanie"

Bo w KRK ludzie nadają innym ludziom statu świętego, więc muszą się napracować.
Biblia natomiast pokazuje, że to Bóg czyni swoje dzieci świętymi poprzez ich zbawienie/nowe narodzenie.
Ciekawe, że np. Ap. Paweł nie przeprowadzał żadnych badań i procesów, po to aby nazywać świętymi współczesnych mu chrześcijan, do których pisał listy.

Ale ok. masz swój punkt widzenia i przyjmuję to do wiadomości.
Mam też pytania do Ciebie.

Jak to jest, że za życia każdy papież jest tytułowany "Ojcem świętym" - bez żmudnych dochodzeń, ale po śmierci to już nie każdy jest ogłoszony świętym?

Pt lis 10, 2017 7:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
moich znajomych znam osobiście i na temat ich życia z Bogiem mogę coś powiedzieć zwłaszcza, że wielu z nich znalem przed ich nawróceniem....................

Jak to jest, że za życia każdy papież jest tytułowany "Ojcem świętym" - bez żmudnych dochodzeń, ale po śmierci to już nie każdy jest ogłoszony świętym?

Tez mam wielu znajomych i moge cos powiedziec na temat ich zycia z Bogiem ale uwazam za bardziej usprawiedliwione
- stwierdzanie pojedynczych faktow wskazujacych na zycie z Bogiem np duzo sie modli, pomaga biednym, zawsze mowi prawde
- niz uogolnianie typu nawrocony, swiety, zbawiony, narodzony na nowo.

Po prostu - jest tytulowany. Taka tradycja ktora nie ma nic wspolnego z rzeczywistoscia. Podobnie jak zwrot "wysoki sadzie" lub ekscelencjo do ambasadorow.

Pt lis 10, 2017 7:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Tez mam wielu znajomych i moge cos powiedziec na temat ich zycia z Bogiem ale uwazam za bardziej usprawiedliwione
- stwierdzanie pojedynczych faktow wskazujacych na zycie z Bogiem np duzo sie modli, pomaga biednym, zawsze mowi prawde

Te pojedyncze fakty mogą istotnie wskazywać na życie kogoś z Bogiem choć to są rzeczy zewnętrzne, które też możemy zaobserwować u ludzi niewierzących lub wyznawców innych wiar.

Te wg Ciebie "uogólnienia" zaś są kierowane w listach w stosunku do chrześcijan .
Te wg mnie precyzyjne określenia wskazują na rzeczy niewidzialne/duchowe.
Apostołowie w swoich listach często używali tych określeń i nie w formie grzecznościowej czy przenośni. Wskazywali przez to kim są ludzie w oczach Bożych ze względu na ich nowe narodzenie w Jezusie Chrystusie.
I właśnie z takich ludzi składa się Kościół Jezusa: w duchu usprawiedliwionych, odrodzonych, zbawionych, świętych, braci i sióstr zrodzonych z Boga.

I dziś jest tak samo. Jeśli widzę, że ktoś się nawraca, przyjmuje w pełni świadomy znaczenia chrzest, jego życie ulega zmianie, wzrasta duchowo itd., to nie mam podstaw aby nie określać go tak samo jak np. Ap. Paweł określał chrześcijan, do których pisał listy.

robaczek2 napisał(a):
Po prostu - jest tytulowany. Taka tradycja ktora nie ma nic wspolnego z rzeczywistoscia. Podobnie jak zwrot "wysoki sadzie" lub ekscelencjo do ambasadorow.

To po co kultywuje się tradycję nie mającą nic wspólnego z faktami/prawdą?
Ale ok. dzięki za odpowiedź.

So lis 11, 2017 6:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Apostołowie w swoich listach często używali
..........................
Jeśli widzę, że ktoś się nawraca, przyjmuje w pełni świadomy znaczenia chrzest

Mam nastepne pytanie. Czy mozesz mi wskazac podstawy dlaczego uwazasz implikacje: Apostolowie uzywali ---> Gregor widzi, ze ...
za uprawniona?

Sprawa nazywania papieza jest najmniej wazna. Mozesz wystapic z odpowiednim wnioskiem, zbierac podpisy. Moze zaskoczy

So lis 11, 2017 6:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Mam nastepne pytanie. Czy mozesz mi wskazac podstawy dlaczego uwazasz implikacje: Apostolowie uzywali ---> Gregor widzi, ze ...
za uprawniona?

Na początek zastrzeżenie, że w żadnej mierze nie uważam się za apostoła. ;)
Uważam natomiast iż implikacja jest uprawniona na podstawie faktu, że apostołowie używali danych określeń gdyż wiedzieli kim są ludzie zbawieni w Chrystusie i widzieli efekty duchowego odrodzenia ludzi, a ja przyjmuję apostolski punkt widzenia skoro dostrzegam to samo wśród tych, których znam. Ale to nic nadzwyczajnego.
robaczek2 napisał(a):
Sprawa nazywania papieza jest najmniej wazna. Mozesz wystapic z odpowiednim wnioskiem, zbierac podpisy. Moze zaskoczy

Sprawa nazewnictwa papieża nie zajmuje jakoś mojej uwagi gdyż nie jestem z tej samej "parafii" co papież i Ty. Zapytałem z ciekawości widząc niekonsekwencję w tym temacie i tyle.

So lis 11, 2017 6:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
apostołowie ... widzieli efekty duchowego odrodzenia ludzi................. dostrzegam to samo wśród tych, których znam. Ale to nic nadzwyczajnego.

Dla mnie to jednak wyglada na porownywanie sie do Apostolow.
Chyba na razie nie mam pytan

So lis 11, 2017 7:10 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):

Robaczek, masz rację w świetle słów Pana, że po owocach odróżnicie owce od wilków. Protestanci lutersko-kalwińscy mówią, że wejście w pałace Boże osiąga się niezależnie od owoców (czynów), natomiast Pan Jezus naucza, że po czynach poznamy, czy ktoś w danym czasie jest na drodze zbawienia, na drodze do pałaców Bozych. Robaczek, problem w tym, że nie tylko protestanci mają tu problem. Ilu katolików żyje według Twoich słów po myślnikach?

Wt lis 14, 2017 10:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotef napisał(a):
Robaczek, problem w tym, że nie tylko protestanci mają tu problem. Ilu katolików żyje według Twoich słów po myślnikach?

Oczywiscie masz racje. Opinia kazdego z nas moze byc mylaca. Dlatego uwazam,ze uzywanie takich slow jak: swiety, nowonarodzony czy zbawiony jest nieco na wyrost. Dzieki Gregorowi odkrylem, ze Ojciec Swiety wcale nie musi bys swiety - ot taka tradycja. W ten sam sposob od kilku dni traktuje wszelkie wypowiedzi nowonarodzonych lub nawroconych - ot takie nie majace nic wspolnego z rzeczywistoscia chwyty reklamowe.

Śr lis 15, 2017 12:22 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
W ten sam sposob od kilku dni traktuje wszelkie wypowiedzi nowonarodzonych lub nawroconych - ot takie nie majace nic wspolnego z rzeczywistoscia chwyty reklamowe.

A o jakiej rzeczywistości mówisz?
Zgadzam się, że to jak ktoś siebie określa to jeszcze nic nie znaczy. To jak wierzy, myśli, mówi powinno przekładać się na jego życie.
Mamy przecież przykład osoby z twojej "parafii", która lansuje się na tym forum, podając siebie za nie byle kogo.

Z drugiej jednak strony Biblia w konkretny sposób określa tych, którzy należą do Jezusa Chrystusa, a raczej ona nie używa chwytów reklamowych, tylko wskazuje w jakiej rzeczywistości duchowej ci ludzie funkcjonują.
Kwestią zasadniczą więc jest to czy chcesz, aby Bóg postrzegał Cię w taki sposób jak to przedstawia Biblia?

Cz lis 16, 2017 10:44 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
U Ciebie świętym zostaje się, bo kościół/ludzie tak zadecydowali.
Kto ci takich głupot naopowiadał Gregorze...? To o czym mówisz, to jest publiczne ogłoszenie przez Papieża tego, co Kościół(wspólnota wiernych) rozeznał odnośnie osoby świetego ale o świętości danej osoby w Kościele nie decyduje kościół jako instytucja...
Cytuj:
Biblia kwestię świętości przedstawia zupełnie inaczej.
Nowe narodzenie czyni człowieka w duchu nowym stworzeniem pozbawionym duchowej konsekwencji grzechu - wiecznej śmierci. Człowiek rodzi się z Boga, a więc ze źródła świętości. Duchowa świętość nowo narodzonych ludzi jest dziełem Boga, a nie ich starań i zabiegów i wynika z ich związku z Chrystusem.
A gdzie wyczytałeś, że świętość danej osoby w Kościele rzymsko-katolickim wynika tylko ze „starań i zabiegów” tejże i nie jest dziełem Boga...?

Cz lis 16, 2017 3:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
A o jakiej rzeczywistości mówisz?
Zgadzam się, że to jak ktoś siebie określa to jeszcze nic nie znaczy.

Dokladnie. Jak ktos siebie okresla, jak Ty kogos okreslasz i jak ja kogos okreslam - to nic nie znaczy.
Masz racje - Biblia mowi.

Cz lis 16, 2017 5:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Kto ci takich głupot naopowiadał Gregorze...? To o czym mówisz, to jest publiczne ogłoszenie przez Papieża tego, co Kościół(wspólnota wiernych) rozeznał odnośnie osoby świetego ale o świętości danej osoby w Kościele nie decyduje kościół jako instytucja...

No właśnie. Ktoś proponuje uznać kogoś za błogosławionego, świętego, ktoś zbiera dowody za i przeciw i ktoś/człowiek podejmuje decyzję, a papież ją ogłasza, zezwalając na kult człowieka. Jednym słowem człowiek decyduje i człowiek wywyższa człowieka.
sahcim napisał(a):
A gdzie wyczytałeś, że świętość danej osoby w Kościele rzymsko-katolickim wynika tylko ze „starań i zabiegów” tejże i nie jest dziełem Boga...?

Nie mówiłem, że "tylko". Pewnie jeszcze wynika z przyjmowania sakramentów/środków niezbędnych do zbawienia, ale ostatecznie to sprowadza się do tego samego. Zwyczajnie w KRK dobre uczynki mają doprowadzić człowieka do świętości, a w chrześcijaństwie biblijnym uczynki wypływają ze świętości.
No, ale jeśli się mylę co do KRK, to możesz sprostować.
Ostatecznie to nie moja sprawa.

Cz lis 16, 2017 7:12 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 417 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28  Następna strona