Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt gru 14, 2018 12:53 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 KK a Kościoły siostrzane 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: KK a Kościoły siostrzane
tomi44 napisał(a):
Sajmon napisał(a):

Dwa proste pytania:

Który Sobór wypowiedział się na temat nauki o Filioque, że jest herezją?

W Credo nicejsko-konstanypolitańskim zwrotu "i od Syna" nie było.
Został ogłoszony tekst bez tego dodatku.

No i co z tego? To jeszcze nie oznacza, że Credo nie wolno rozszerzyć, a wszelkie dodatki są automatycznie herezjami.

Cytuj:
Sajmon napisał(a):
Który Sobór wypowiedział się na temat nauki o Niepokalanym Poczęciu Maryi, że jest herezją?

Pytanie można odwrócić -

Nie. Skoro chcesz twierdzić, że to jest herezja, to wskaż sobór, który tak stwierdził.

N kwi 15, 2018 7:55 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
tomi44 napisał(a):
Sajmon napisał(a):

Dwa proste pytania:

Który Sobór wypowiedział się na temat nauki o Filioque, że jest herezją?

W Credo nicejsko-konstanypolitańskim zwrotu "i od Syna" nie było.
Został ogłoszony tekst bez tego dodatku.

No i co z tego? To jeszcze nie oznacza, że Credo nie wolno rozszerzyć, a wszelkie dodatki są automatycznie herezjami.

Cytuj:
Sajmon napisał(a):
Który Sobór wypowiedział się na temat nauki o Niepokalanym Poczęciu Maryi, że jest herezją?

Pytanie można odwrócić -

Nie. Skoro chcesz twierdzić, że to jest herezja, to wskaż sobór, który tak stwierdził.

A czy nie uważasz, że taki sposób rozumowania jest bardzo, ale to bardzo niebezpieczny. Niby nic, dodano tylko spójnik i jeden wyraz ( tak jest w języku polskim). Niewielkie zmiany, większość wie o co chodzi.
Ale za np 1000 lat( jeżeli świat będzie istniał) taka dialektyka może doprowadzić np do stwierdzenia, że wyznawcy potwor spagheti to w zasadzie Chrześcijanie tylko trochę inaczej?. Już teraz pracuje się przecież nad dogmatem o Maryi jako współodkupicielce. czy nie uważasz, że takie działania, małymi kroczkami, mogą odwieść ludzi od prawdziwej ewangelii. Tak działa diabeł. Gdyby 'przywalił z grubej rury" ludzie mogliby się zorientować a tak, małymi kroczkami, niezauważony pomyka do celu.

N kwi 15, 2018 8:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
tomi44 napisał(a):
A czy nie uważasz, że (...)

Ja uważam, że skoro chcesz twierdzić, iż do Credo nicejsko-konstantynopolitańskiego nie wolno niczego dodawać, a wszelkie dodatki to herezje, to masz obowiązek wskazać taki dekret soboru. Analogicznie musisz wskazać stosowny dekret soborowy, który określi jako herezję nauczanie o Niepokalanym Poczęciu NMP.

N kwi 15, 2018 9:11 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
tomi44 napisał(a):
A czy nie uważasz, że (...)

Ja uważam, że skoro chcesz twierdzić, iż do Credo nicejsko-konstantynopolitańskiego nie wolno niczego dodawać, a wszelkie dodatki to herezje, to masz obowiązek wskazać taki dekret soboru. Analogicznie musisz wskazać stosowny dekret soborowy, który określi jako herezję nauczanie o Niepokalanym Poczęciu NMP.

Skoro w Credo nicejsko- konstantynopolitańskim nie było Filioque to ja uważam, że obowiązkiem Chrześcijan jest przestrzegać tego co zatwierdził pierwszy Sobór Powszechny a później kolejne. To jest fundament wiary w Trójcę Swiętą.
Skoro uważąsz, że dodanie "i od Syna " nic nie zmieniło to masz obowiązek powołać się na odpowiedni dekret Soboru. Soboru Powszechnego do VIII w.

Skoro twierdzisz, jak mniemam, że nauczanie o Niepokalanym poczęciu Maryi jest prawidłowe to masz obowiązek wskazać odpowiedni dekret Soboru Powszechnego mówiący o tym. Oczywiście Soboru do VIII w.

Pn kwi 16, 2018 7:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
tomi44 napisał(a):
Skoro w Credo nicejsko- konstantynopolitańskim nie było Filioque to ja uważam, że (...)

Tylko widzisz: Mnie nie interesuje to, co Ty uważasz. Interesuje mnie nauczanie soborów na ten temat. Jeżeli nie ma nauczania Soboru Konstantynopolitańskiego, że Credo nie wolno rozszerzać, a każdy dodatek to automatycznie herezja, to wybacz, ale Twoje tezy, że Filioque to hereza, są bzdrurą.

Cytuj:
Skoro uważąsz, że dodanie "i od Syna " nic nie zmieniło to masz obowiązek powołać się na odpowiedni dekret Soboru. Soboru Powszechnego do VIII w.

Nie muszę. To, że ty sobie ubzdurałeś, że Sobory Powszechne skończyły się w VIII wieku, to jest Twój problem, a nie mój. W Kościele Chrystusa było jeszcze 14 Soborów Powszechnych (ostatni miał miejsce w XX wieku). stosowne orzeczenie znajdziesz w dekretach II Soboru Lyońskiego i Soboru we Florencji (odpowiednio XIV i XVII Sobór Powszechny).

Cytuj:
Skoro twierdzisz, jak mniemam, że nauczanie o Niepokalanym poczęciu Maryi jest prawidłowe to masz obowiązek wskazać odpowiedni dekret Soboru Powszechnego mówiący o tym. Oczywiście Soboru do VIII w.

Jw. I przypominam, że to Ty ogłosiłeś Filioque i dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP jako herezje, więc to Twoim obowiązkiem jest potwierdzić prawdziwość tej tezy i przedstawić stosowne orzeczenia Kościoła na ten temat, a nie moim udowadniać, że jest inaczej. No, ale nie dziwię się, że usiłujesz odwrócić kota ogonem, bo dobrze wiesz, że nie ma takich orzeczeń soborowych, a cała ta teza, to Twoje przekonanie, a nie nauczanie Kościoła Chrystusa.

Pn kwi 16, 2018 8:55 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

wyznanie: chrześcijanin, prawosławie
Odpowiedz z cytatem
Post Re: kościoły siostrzane
Wszystkim "Filioquistom" polecam książkę pt. "Cesarz i dogmat" archimandryty Warsonofiusza Doroszkiewicza. Nieco trudna, ze względu na ilość tekstów źródłowych, cytatów itp, ale to najlepsze opracowanie polskiego autora, jakie udało mi się przeczytać. Traktuje ono o tym, JAK to się stało, że filioque trafiło do łacińskiego Credo. Otóż za "winnego" można uznać cesarza Karola Wielkiego, który teologiem nie był, ale był za to politykiem i zręcznym strategiem, szukającym pretekstu do konfliktu z cesarzem Bizancjum, jego największym rywalem, którego z pogardą nazywał "Grekiem" tzn. poganinem... Wtedy właśnie po raz pierwszy papież ugiął się przed świecką władzą i zgodził się na dodanie " i od Syna".
Przed schizmą 1054 roku wierzono, że podczas soborów działa ten sam Duch Święty, który inspirował autorów Ewangelii... Teksty siedmiu soborów są święte i nienaruszalne, mówi o tym jeden z kanonów. To tak, jakby dopisać coś do modlitwy Ojcze nasz. Nie do pomyślenia, co? :-o
Każdy nowy dogmat musi być oparty na tradycji wcześniejszej, a nie odwrotnie, tzn nie można szukać argumentów, że coś nie jest herezją, bo nikt inny tego wcześniej nie stwierdził, np. nieomylność papieża, czyściec itd. Po prostu o tym nikomu z Ojców się nie śniło, nie znajduje to potwierdzenia w ich nauce i to wystarczy. Sobór w Efezie nazwał Maryję THEOTOKOS i Dziewicą przed poczęciem, w jego trakcie i po poczęciu i to wystarczy, by Ją czcić, "Chwalebniejszą niż cherubinowie i bez porównania czcigodniejszą niż serafimowie". Nie trzeba niczego więcej.
W prawosławiu są dogmaty i są "teologoumenon'y", tzn pewne pobożne wierzenia nie idące w sprzeczności z tradycją, których nie podnosi się do rangi dogmatów. Równość absolutna Ojca i Syna w Trójcy Świętej, ich synergia, współdziałanie i pochodzenie Ducha Świętego od Nich jest taką właśnie tradycją, która jednak nie śmie być dogmatem.

Wt kwi 17, 2018 5:41 pm
Odpowiedz z cytatem
Agafia napisał(a):
Wszystkim "Filioquistom" polecam książkę pt. "Cesarz i dogmat" archimandryty Warsonofiusza Doroszkiewicza.

Ja zaś odwrotnie - stanowczo odradzam. Tej konkretnej pozycji wprawdzie nie czytałem, ale - znając poprzednie, naukowo makabryczne, dokonania owego biskupa - spodziewam się najgorszego.

W ogóle problem stricte teologiczny tematu Filioque od dłuższego czasu jest problemem na „odwal się”, biorąc pod uwagę dojście do interpretacyjnego porozumienia obu wyznań. Ale wystarczy znaleźć fanatyków z obu stron barykady i czekać, aż się nakręcą.

Jeśli zaś kogoś naprawdę interesuje zagadnienie Filioque widziane z perspektywy prawosławnej, to polecam zajrzeć do książki:

Filozofia rosyjskiego renesansu patrystycznego Teresy Obolevich, Kraków 2014, ss. 195-202, par. 2.2 „Filozoficzne konsekwencje Filioque”.

Rzetelne podsumowanie wykładu Włodzimierza Łosskiego, wybitnego filozofa i teologa, ukazujące problematykę owego sformułowania „i od Syna” w szerszym kontekście poznawczym.

Ostatnio edytowano Śr kwi 18, 2018 7:23 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

scalono 2 posty

Wt kwi 17, 2018 9:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mnie interesuje punkt widzenia Kościoła Chrystusa, a ten został wyrażony na XIV i XVII Soborze Powszechnym.

Wt kwi 17, 2018 9:56 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Batkonto napisał(a):

W ogóle problem stricte teologiczny tematu Filioque od dłuższego czasu jest problemem na „odwal się”, biorąc pod uwagę dojście do interpretacyjnego porozumienia obu wyznań. Ale wystarczy znaleźć fanatyków z obu stron barykady i czekać, aż się nakręcą.

Kilka lat temu nasz forumowicz i śp ksiądz twierdził to samo. Nie ma sprzeczności interpretacyjnej. Na forum toczyła się zażarta dyskusja dotyczaca tej kwestii.

Wt kwi 17, 2018 10:02 pm
Odpowiedz z cytatem
Mnie interesuje punkt widzenia Kościoła Chrystusa, a ten został wyrażony na XIV i XVII Soborze Powszechnym.

Po co zadajesz pytania, jeśli nie oczekujesz odpowiedzi?

Wt kwi 17, 2018 10:10 pm
Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Kilka lat temu nasz forumowicz i śp ksiądz twierdził to samo. Nie ma sprzeczności interpretacyjnej. Na forum toczyła się zażarta dyskusja dotyczaca tej kwestii.

Ks. Mariusz? Pamiętam.

Wt kwi 17, 2018 10:27 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Nie pamiętasz, bo on pisał jeszcze przed nami (nie ujawniał się, że jest księdzem) i teksty jego rozmów z prawoslawnymi zabral czas. Zostało kilka postów. Potem tylko czytał i czasem rozmawialiśmy. Opowiadał, że musi się zbierać, bo idzie do swojej cerkiewki - tak nazywal swój kościół, którego był proboszczem i dziekanem. Marzyło mu się zjednoczenie i mówił mi, że się tego doczekam.

Wt kwi 17, 2018 10:44 pm
Odpowiedz z cytatem
A to ładne. Ale to nie ks. Marian? Pomyliłem imiona, ale pamiętam, jak kiedyś spotkaliśmy się z forumowiczami w kilka osób na żywo, był m.in. ks. Marian.

EDYTOWANE - a, faktycznie, jeśli nie mówił, to nie mogłem go znać. Musi sympatyczny człowiek, z tego, co piszesz.

Wt kwi 17, 2018 10:48 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Nie jest chyba najgorzej. Nazwisk hierarchów nie pamiętam, niedawno czytalam w jakims czasopiśmie katolickim. Zostali zaproszeni do telewizji i liczono na ostry spór katolicko - prawosławny. Redaktor dwoilł się itroił, by ich sklócić, a oni bili się tylko we wlasne piersi. Okazało się, że material nie ujrzy światła dziennego, bo nie ma konfliktu.

Wt kwi 17, 2018 10:57 pm
Odpowiedz z cytatem
Dobre, nie słyszałem o tym. Tak naprawdę to obecny stan katolicyzm - prawosławie, wyjąwszy jakieś izolowane ekstrema, jest bardziej niż poprawny. Mój ksiądz kiedyś powiedział, że - choć sam wprawdzie nie sądzi, by dożył intrrkomunii - to uważa, że dokonaliśmy niebywałego postępu w przeciągu ostatnich dekad. Mianowicie że przestaliśmy sobie nawzajem skakać do gardeł.

Nawet Cyryl, mimo swoich niskich zapędów separatystycznych, stara się przynajmniej uchodzić za człowieka dialogu.

Kiedyś już to pisałem, ale się powtórzę - najlepiej to widać na rodzimym przykładzie konwersji. Doszliśmy do momentu, w którym ja, będąc ledwie nie chłopakiem, choć już po bierzmowaniu, przy konwersji na prawosławie nie musiałem robić praktycznie nic. Mój chrzest i bierzmowanie zostały przez Cerkiew uznane za ważne, a w katolickiej kurii metropolitalnej powiedzieli, że konwersja na prawosławie nie sprawi, że będę automatycznie ekskomunikowany, ponieważ prawo kanoniczne nie działa tak, jak sobie to świeccy wyobrażają. Mimo swojego - co zrozumiałe - odradzania tego kroku.

A kilka dekad temu chrzciliśmy się nawzajem jak pogan.

Oczywiście trzeba brać pod uwagę, że zarówno w katolickiej kurii metropolitalnej, jak i w prawosławnej siedzibie metropolitalnej pracują ludzie dużego formatu umysłowego i im niżej, tym często gorzej - ale skoro ryba psuje się od głowy, a głowa ewidentnie zdrowieje, to chyba trzeba być dobrej myśli.

Wt kwi 17, 2018 11:16 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 47 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona