Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn gru 17, 2018 10:14 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 497 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34  Następna strona
 Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;) 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
merss - dziękuję za przepis. Czy jest coś na co trzeba zwrócić uwagę przy robieniu tego piernika (w rodzaju kolejność dodawania składników, moc miksowania) żeby zakalec nie wyszedł? Czy nie ma żadnej prawidłowości?

Pt lis 10, 2017 7:16 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Korzystam z malaksera lub robota ręcznego. Kolejność jak przy każdym cieście: do ubitego tłuszczu wkręca się cukier, potem po źółtku, miód, mąka z sodą, przyprawy, kakao na końcu. Teraz to wyjmuję z malaksera i dodaję delikatnie mieszając łyżką ubite na sztywno białka z odrobiną soli (wydobywa smak). Ten zakalec to sprawa pieczenia. Ciasto lubi spokój, by z dala od niego być. Zamykam je z łazience na automacie i zabraniam przez godzine do niej wchodzić. :)
Możesz spróbować na niedzielę. Jest bardzo wysoki, zawsze boję się, by nie przywarł do pokrywy -> zdarzało się, że musiałam wierzchnią skórkę zeskrobywac nożem, bo mi się przytulił do pokrywy.

Pt lis 10, 2017 7:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Kolejność jak przy każdym cieście:

Dobrze wiedziec że tam nic się nie kryje. Moja mama ma takie receptury że tylko jej wychodzą a każdy komu dała przepis ma piękny zakalec albo gniot - i np. mi tłumaczy że to oczywista oczywistość że jakies ciasto to trzeba wyjąć po kwadransie pieczenia i odkroić nożem brzegi ciasta od formy bo inaczej nie wyrosnie, czy coś w tym stylu. Faktycznie, kto nie wie takich rzeczy :D
merss napisał(a):
Jest bardzo wysoki, zawsze boję się, by nie przywarł do pokrywy -> zdarzało się, że musiałam wierzchnią skórkę zeskrobywac nożem, bo mi się przytulił do pokrywy.

To chyba powinnam podzielić to ciasto na dwie tortownice - bo tortownica jest chyba sporo niższa niż prodiż. I może faktycznie wypróbuje je wczesniej.

Pt lis 10, 2017 7:43 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Kiedyś piekłam w dużej tortownicy w piekarniku, ale lepiej wychodzi mi w prodiżu. Każdy piekarnik jest inny, więc też trzeba znać jego tajemnice. :)

Kiedy zapytałam, dlaczego mi nie wychodzi taki pyszny sernik, skoro przepis ten sam, usłyszałam: piekę w grubej formie, starym miedzianym garnku o grubym dnie, ktory mam po babci i odkrawam brzegi sernika od formy po upieczeniu, by równo osiadał. A ja piekłam w tortownicy. Zmienilam formę, objechałam brzegi i wyszedł 'jak nigdy'.

Pt lis 10, 2017 10:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Też fakt. I dla mnie mało pocieszający Z drugiej strony jeśli nikt nie wie jakie coś w istocie powinno być to wszystko przejdzie. :) I to napawa mnie optymizmem. Raz tak puściłam w świat strasznego zakalca - szczęśliwie samego ciasta było bardzo mało, reszta była dobra i żal było mi wyrzucać. I było nawet chwalone :lol:

Pt lis 10, 2017 10:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Piernik nie piernik
Ostatnie moje odkrycie to gruzińskie ciasto herbaciane, które nazwałem piernik-nie-piernik (bo jest niezwykle podobne do piernika).
Sam przepis znalazłem na moim ulubionym blogu kulinarnym, u Margarytki https://margarytka.blogspot.com/ (naprawdę polecam, babka jest obłędna).

2 szklanki (2x250ml) mąki (ja dałem pszenną tortową) mieszam z czubatą łyżeczką sody oczyszczonej (dobrze jest przesiać).
Domieszać po pół łyżeczki cynamonu, kardamonu i imbiru.

2 jajka utrzeć z szklanką cukru (ja daję zwykły i miksuję). Dolewam 4 łyżki oleju, szklankę mocnej herbaty (ciepłej, ale nie gorącej) i 3 łyżki konfitury (ja użyłem truskawkowej) i znowu miksuję.

Wsypuję mąkę z tym co do niej domieszałem i mieszam (bez miksowania). Dosypuję bakalie (szklanka mieszanych) i mieszam, po czym wlewam do foremki posmarowanej masłem i posypanej bułką tartą.
Piekarnik na 180 stopni i piec do suchego patyczka (40-60 minut... ja piekłem 60).

So lis 11, 2017 10:32 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak się zachęciłam przepisami, że wymieszłam miód z przyprawami do piernika i tak to jem - na zapalone gardło, bo podobno piernik dobry jest też na przeziębienia. Czy możecie podać ilość kalorii (mniej więcej) na jednostkę wagi piernika?

So lis 11, 2017 10:51 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
A po co? Odmawiam sobie drugiego śniadania i jem pychotkę. Jednego dnia rozpusta dla podniebienia, potem zwiększyć wysiłek i ograniczyć kalorie. Nie zjadłam dziś drugiego śniadania, ale rogala świętomarcińskiego sobie nie odmówię. :)

So lis 11, 2017 12:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To już taka moja przypadłość, że dopytuję. Niedawno moja sąsiadka podarowała nam pewien rodzaj ciastek. Grzecznie zjadłam prawie trzy, a potem zorientowałam się, że drobne ciasteczko miało około 500 kalorii każde. Był już wieczór, ale musiałam pójść na spacer, bo ja, przypuszczam, nawet od samego patrzenia na słodycze łapię wagę. Te trzy ciasteczka to więcej niż moje dziennie zapotrzebowanie. Znalazłam str. z kaloriami dla pierników http://www.ilewazy.pl/produkty/page/1/q/piernik/. Jak patrzę na nie, to wydaje mi się, że kalorii powinno być więcej, ale może te pierniki są dość puszyste.

Nie słyszałam o takim rogalu. Wygląda smakowicie! Ta str. wyżej podaje 1200 kalorii http://www.ilewazy.pl/rogal-swietomarcinski. merss, gratuluję przemiany materii! Też chciałabym taką mieć.

So lis 11, 2017 2:10 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Sprzedawane u nas rogale mają mniejsza masę, więc i nie niosą za sobą połowy dziennego zapotrzebowania energetycznego. Widzisz jak łatwo można się oszukiwać? Piernik, który piekę liczę energetycznie więcej niż tort. Do ciasta biszkoptowego nie daje się bowiem tłuszczu. Kiedy próbowałam przeforsować wersję z samym dżemem, bez kremu, po minach moich chłopów widziałam, że nie przejdzie.

So lis 11, 2017 3:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Fajny ten przepis na piernik - nie piernik bo ciasto najwyraźniej od razu nadaje się do konsumpcji. :)
A papiernik musi mieć dużo kalorii, przynajmniej ten w wersji "ulepszonej"- czekolada, bakalie, krem... Niby można jeść bez tych wszystkich dodatków ale... Samo ciasto piernikowe to dla mnie najlepsze jest jako ciastko plus dochodzi wtedy zabawa z lukrowaniem i innym zdobieniem. Właśnie, może zrobię też pierniczki na choinkę - po ładnym zapakowaniu w folię to też miły i niezobowiązujący drobiazg który można sprezentować innym na okoliczność Świąt.

So lis 11, 2017 3:43 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Obrazek

Serniczek dałem trochę za dużą blachę, dlatego taki niski.

Sernik staropolski receptura:
Składniki: (na formę 22x22 cm lub tortownicę 24-25 cm)
• 1 kg twarogu dwukrotnie mielonego (z twarogów wiaderkowych polecam tylko Piątnicę)
• 6 jajek
• 100 g masła
• 180 g śmietany 18 %
• 1 i 3/4 szklanki cukru pudru
• 3 łyżki maki ziemniaczanej lub budyń waniliowy (proszek)
• Cukier waniliowy 16 g
• 50 g rodzynek
• Skórka otarta z 1 cytryny

Sposób przygotowania:
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Masło rozpuścić i wystudzić. Rodzynki zalać wrzątkiem. Odstawić na 10 minut, a następnie odcedzić i osuszyć.
Żółtka utrzeć z cukrem i cukrem waniliowym. Partiami dodawać ser i śmietanę, miksując na średnich obrotach. Cienkim strumieniem wlewać masło, dodać budyń, a następnie skórkę z cytryny i rodzynki (można je dodatkowo wymieszać z łyżeczką mąki, by nie opadały na spód sernika). Białka z odrobiną soli ubić na sztywną pianę. Dodać do masy serowej i wymieszać.
Formę wyłożyć papierem do pieczenia. Wlać masę serową. Wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 160 C przez 60 minut bez termo obiegu. Piekarnik wyłączyć, ale drzwiczek nie otwierać jeszcze przez 10 minut. Studzić w lekko uchylonym piekarniku, a następnie schłodzić przez kilka godzin w lodówce.

Ja oblałem sernik czekoladą tzn. dodałem do niej kapkę oleju, aby miała jakiś tam połysk i aby łatwiej było ją rozpuścić (zasadniczo oleju nie daje się do kuwertury). Można też dać na górę żel cukierniczy, ale drogo wam to wyniesie lepiej posypać wiórkami kokosowymi. Nie dałem rodzynek, bo nie lubię. Acha jeszcze wysmarowałem blachę margaryną do ciast tzn. Palma.

So lut 03, 2018 5:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Może ktoś ma przepis na jakąś oryginalną, smaczną, wypróbowaną letnią sałatkę z warzyw (+ owoce) i chciałby się nim podzielić? Spróbowałabym czegoś nowego :)

-----------------
ESI, serniczek wygląda niczego sobie :-D

Cz cze 07, 2018 1:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky proponuję Ci, żebyś spróbowała sałatki z brokuła i grejpfruta.
Główka ugotowanego brokuła, podzielonego na różyczki+ cząstki grejpfruta (bez błonek) a także prażone na patelni ziarna słonecznika polewasz sosem czosnkowym składającym się z 2-3 drobniutko posiekanego , lub zmiażdżonego czosnku, łyżki majonezu (lub mniej) i małego kubka jogurtu greckiego. Wierzch posypujemy obficie szczypiorkiem, oraz pokrojoną fetą. Nie solimy.

Cz cze 07, 2018 4:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Nasza salata :

salata baby roman, czerwona i zielona kapusta, czerwona i niebieska cebula, brokoly, baby kale, troche obranych orzechow wloskich, suszone zurawiny, pestki dyni, pomidorki "cherry" pokrojone w plasterki, yogurt grecki 2% naturalny, lyzeczka sosu Range.

Cz cze 07, 2018 5:09 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 497 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34  Następna strona