Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lis 29, 2014 4:07 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2641 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154 ... 177  Następna strona
 Off top ... myśli niepowiązane. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Post Re: Off top ... myśli niepowiązane.
Tzn. ze nie lezy w lozku, ale moze nie wysiedziec na calej mszy.

So wrz 29, 2012 6:18 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Jezuita odpowiada: Spóźnić się można 5 minut albo pół godziny. To po pierwsze. Po drugie spóźniać się można od czasu do czasu albo regularnie, z premedytacją. Warto organizować się tak, aby się nie spóźniać. W każdym razie nie widzę powodu, aby podczas Mszy, na którą się spóźniło, nie przystępować do Komunii. Chyba że spóźnienie było takie, ze dotarliśmy np. po konsekracji i trudno w tej sytuacji twierdzić, iż byliśmy na niedzielnej Mszy.

So wrz 29, 2012 6:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dobra, juz niewazne. Dzieki za fatyge merss. Dalej nie wiem jak z ta komunia i jeszcze doszlo wrazenie jawnej niesprawiedliwosci w stosunku do wiernych.

So wrz 29, 2012 7:29 pm
joannabw napisał(a):
jeszcze doszlo wrazenie jawnej niesprawiedliwosci w stosunku do wiernych.

"Kto sam sobie nie szkodzi, temu nikt zaszkodzić nie może" - św. Jan Chryzostom.

So wrz 29, 2012 7:37 pm
Dyskutant
Dyskutant

joannabw napisał(a):
Czy ktos wie jak to jest z osoba chora, ale ,,na chodzie'', jak chce przyjac komunie to musi isc na cala msze?

Nie wiem czy masz już satysfakcjonującą odpowiedź na swoje pytanie. W każdym razie, w zwykły dzień nie trzeba być na Mszy aby przyjać Komunię. Można wstąpić do kościoła w drodze do pracy albo na zakupy i przyjąć Komunię. Wymóg obecności na całej Mszy jest tylko jeżeli przyjmuje się Komunię drugi raz tego samego dnia. Natomiast jeżeli chodzi o Msze- jak to się nieelegancko mówi- obowiązkowe (niedziele, święta) to nie chodzi też o samą obecność na całej Mszy. Tyle, że nieobecność sprawia, że mamy grzech, który powoduje, że nie jesteśmy w stanie łaski uświęcającej zatem nie możemy przyjąć Komunii bez wcześniejszej spowiedzi. Jednak w przypadku poważnej przeszkody oczywiście nie ma grzechu z powodu nieuczestniczenia we Mszy czy uczestniczenia w części Mszy, a zatem można przyjąć Komunię. Czy powód jest wystarczający musi zdecydować sam zainteresowany ew. poradzić się kogoś. Trudno postronnej osobie ocenić jak bardzo trudno tej osobie usiedzieć w ławce. Nie trzeba leżeć plackiem bez ruchu w domu żeby być usprawiedliwionym.

Pn paź 01, 2012 9:45 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Akurat nie miałam satysfakcjonującej wypowiedzi. Dzięki. A co do niesprawiedliwości, chodzi mi o to, że osoba przewlekle chora nie opuszczająca mieszkania ma wizyty księdza w domu, nie chodzi na msze (sprostujcie, jak się mylę), dostaje komunię, a ktoś kto zachorował na grypę, czy inną gwałtowną chorobę mocno osłabiającą musi zaliczyć całą mszę, czy nawet większą część, żeby dostać komunię.

Pn paź 01, 2012 3:41 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Osoba chora nie musi uczestniczyć we mszy św. Kiedyś moja znajomą opiórkował ksiądz, że przyszła na mszę w zimie (nieogrzewany kościół) narażając się na przeziębienie. Miała wyznaczoną wizytę lekarską na którą musiała zgłosić się zdrowa.
To sprawa sumienia człowieka jak potraktuje swoją chorobę.

Pn paź 01, 2012 3:56 pm
Dyskutant
Dyskutant

joannabw napisał(a):
(...) chodzi mi o to, że osoba przewlekle chora nie opuszczająca mieszkania ma wizyty księdza w domu, nie chodzi na msze (sprostujcie, jak się mylę), dostaje komunię, a ktoś kto zachorował na grypę, czy inną gwałtowną chorobę mocno osłabiającą musi zaliczyć całą mszę, czy nawet większą część, żeby dostać komunię.

Z grypą lepiej nie iść do koscioła. I dla własnego dobra, i innych wiernych. Chciaż jak bardzo chce, to może podejść po tę Komunię nie będąc na całej Mszy. "Niesprawiedliwość" wynika z tego, że przewlekle chorych zgłasza się w kancelarii i ksiądz wie, że ma te osoby odwiedzić. Pewnie trudno od strony organizacyjnej byłoby odwiedzać każdego kogo nagle rozłożyło. Podejrzewam, że ludzie nie zgłaszają takich przypadków. Ale jak komuś bardzo zależy i poprosi, kto wie.... pewnie zależy od parafii. Przewlekle chory jest przywiążany do łózka/pokoju/mieszkania, a zagrypiony po jakimś czasie może przyjść do kościoła, wiec nie jest w takiej trudnej sytuacji.

Merss- ale to może nie chodzi tylko o obowiązek. Chory, o którym pisze joannabw może ma pragnienie przyjac tę Komunię.

Pn paź 01, 2012 4:03 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Komunię św. można przyjąć też duchowo.

Pn paź 01, 2012 4:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Duchowo???
ciekawe jak to sie ma do ludzi z grzechami ciezkimi.

Pn paź 01, 2012 6:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Czy tylko ja mam wrazenie, ze forum jest wolne od moderacji :D

Pn paź 01, 2012 7:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

joannabw napisał(a):
Czy tylko ja mam wrazenie, ze forum jest wolne od moderacji :D

Pewnie dlatego, że nie ma tego najaktywniejszego. Każdy inny dziś był.

Co do tematu czyli teraz Komunii duchowej, to jest ona właśnie dla osób, które akurat, z różnych przyczyn, Komunii sakramentalnej przyjąć nie mogą. Z różnych powodów czyli właśnie np osoby chore, które nie mogą do kościoła pójść ale tez i osoby które dojść mogą ale przyjąć Komunii sakramentalnej nie mogą. Czyli na przykład osoby w związkach niesakramentalnych. Czyli osoby, które pozostają w grzechu ciężkim.
Googiel na szybko, rozsądnie na pierwszy rzut oka napisane:
http://maciejsmigacz.strefa.pl/wartow/05komd.html

Wt paź 02, 2012 2:43 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

A juz myslalam, ze sobie pobuszuje w dziale tylko dla katolikow.

Dzieki joannaa za wyszperane informacje. Na obecnej komorce korzystanie z google jest praktycznie niemozliwe. Cudem wbilam sobie na nia linka z tym forum. Ale juz nielugo.

Wt paź 02, 2012 3:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Wiem, że się nie przenosi dyskusji z innych forów, ale to jest takie cudne, że muszę to wkleić:

http://forum.gazeta.pl/forum/w,567,1394 ... a.html?v=2

Zastanawiałam się nad "hi hi", ale nie chcę, żeby było, że ja się z wątkodawczyni naśmiewam czy cuś ;)
Chociaż "papierek bycia chrzestnym" jest słodki.

Pn paź 08, 2012 5:05 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Gdzie sie czlowiek nie ruszy tam temat opetan i egzorcystow. Nie moznaby podyskutowac o czyms ciekawszym?
Np. Dlaczego Bog zniszczyl wieze Babel, albo o czyms rownie interesujacym.

Pn paź 08, 2012 10:59 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2641 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154 ... 177  Następna strona