Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn gru 18, 2017 12:50 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Następna strona
 Przemilczany pomijany.. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przemilczany pomijany..
robaczek2 napisał(a):
wujo44 napisał(a):
NIe manipuluję Biblią.

Swietnie. Prosze odnies sie do mojego: "wspolczesna interretacja nakazu kamienowania cudzoloznic jest nieco inna niz przed wiekami."
Bardzo proszę. Nie kamienujemy cudzołożnic, bo to jest pogląd, który z chrześcijaństwem nie ma nic wspólnego ( tak jak palenie ludzi na stosach, za to, że przetłumaczyli PIsmo, aby "prości" ludzie mogli je czytać i rozumieć).
To, że na podstawie Zakonu było to dopuszczalne nie ma dla nas znaczenia.

Wt gru 05, 2017 6:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Dla ciebie Kościół nie jest Izraelem ale nie dla Autora Biblii skoro określenia, które w ST odnoszą się do Izraela, w Apokalipsie dotyczą całej wspólnoty zbawionych, wciąż widzianej jako ten sam lud Boży. Jeruzalem niebiańskie (Ap 21, 2) jest „Oblubienicą i Małżonką Baranka” (Ap 21, 9n; por. Oz 2, 19. 21; Iz 54, 6; Ez 16). Występują określenia „lud mój” (Ap 18, 4) czy „lud Jego” (Ap 21, 3) wzięte ze ST (np. Iz 48, 20; 52, 11; Jer 50, 8; 51, 45). Dalej mamy „obóz święty i miasto umiłowane” (Ap 20, 9), co przypomina wędrówkę po pustyni i imię Jeruzalem ziemskiego(Ps 78, 68; 87, 2; Jer 11, 12, 7).
Obietnice, które odnoszą się do KOścioła nie niweczą faktu, iż Izrael Kościołem nie był, nie jest i nie będzie. Izrael to Izrael, a Kościół to nie Izrael.
sahcim napisał(a):
...a z książek, np: https://play.google.com/store/books/det ... AAJ&rdot=1
to jeszcze nie oznacza, że to jest pogląd słuszny. Wiesz, ludzie róźne rzeczy piszą, np. ty. Nigdy i nigdzie nikt z Żydów nie zabraniał czytać Pism ludziom niewykształconym.

sahcim napisał(a):
Najpierw to ty pokaż w Piśmie, że aby coś można było uznać za prawdę, to to musi się znajdować w Piśmie...
Twierdzenie Pitagorasa jest prawdziwe, i nie musi być w Piśmie, bo nie dotyczy rzeczy, która została w Piśmie określona. W Piśmie jest określone kto może je czytać i nie jest określone kto nie może go czytać. Przypominam, że dyskutujemy o tezie :
Cytuj:
Kościół katolicki(na wzór Izraela - Narodu Wybranego) od poczatku swojego istnienia traktował natchnione Duchem Świętym teksty Pisma jako święte i na wzór Narodu Wybranego dopuszczał do ich czytania tylko tych, którzy mieli wcześniejsze przygotowanie...
Tzn. jakie mieli przygotowanie, na czym ono polegało, kto decydował o tym, że ktoś może lub nie może czytać Pism ? Z czego to wynika, kto tak powiedział, czym się kierował i jakie podał uzasadnienie, bo ja w Piśmie nie czytam nic takiego. Pismo mógł czytać każdy i dalej to może robić, a to, że ci się to nie podoba, no cóż trudno. Dzięki Bogu za Reformację.

Wt gru 05, 2017 6:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wujo44 napisał(a):

Nie rozumiem zatem gdzie tu miejsce dla Twojego:" Pismo, jego wymogi, warunki itp. jest takie samo za czasów Jezusa, Reformacji, naszych czasów i przyszłych czasów."

Wt gru 05, 2017 7:04 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Dla wierząch biblja jest " prawdą objawioną od BOGA", gdyż oni w to wierzą.. I tyle... ( nie żyli w tamtych czasach więc nie doświadczyli tego i nie powiedzą że to fakt, ale w to wierzą). Natomiast na autentyczność historyczną bibli wskazuja inne źrudła potwierdzające zdarzenia biblijne( bibljoteka babilonska, epos o Gilgameszu, starożytne teksty na tabliczkach glinianych z pierwszych państw miast Sumero-akadu. Chodzi jednak o semantykę I wyobrażenia tamtejszych ludzi o świecie. Np opisany potop, byl prawdopodobnie potopem ale nie calego świata, tylko w pomiędzy żekami starożytnego ogrodu rajskiego, " Edenu" Eufratem I Tygrysem. Bóg : El, Elohim, Adonai( a później Jahwe), mógl oznaczać : " BOGOWIE" ( I raczej to oznaczał...) Coraz bardziej mi się wydaje że ci "Bogowie" byli po prostu, gdzieś z kosmosu o stwożyli człowieka jako jakis : " wirus - hybryde" w określonych dla siebie celach, co nie przeczy przecież ewangeli i stawia postać Jezusa w jeszcze bardziej tajemniczym świetle, jako " zbawcę, przed tym złym,( złymi?) złem.

Wt gru 05, 2017 7:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
wujo44 napisał(a):

Nie rozumiem zatem gdzie tu miejsce dla Twojego:" Pismo, jego wymogi, warunki itp. jest takie samo za czasów Jezusa, Reformacji, naszych czasów i przyszłych czasów."
Tzn., że za czasów Jezusa ( jak chodził po ziemi), za czasów Reformacji, i za naszych czasów, palenie ludzi na stosach za to, że - czyimś zdaniem - błędne przetłumaczyli Pismo jest zachowaniem, które z chrześcijaństwem nie ma nic wspólnego.
Są to zachowania, za którymi stoją demony, a ludzie tacy są wykonawcami ich woli.
Z poglądów, które próbują usprawiedliwiać takich ludzi należy pokutować !

Wt gru 05, 2017 9:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wujo44 napisał(a):
robaczek2 napisał(a):
wujo44 napisał(a):
NIe manipuluję Biblią.

Swietnie. Prosze odnies sie do mojego: "wspolczesna interretacja nakazu kamienowania cudzoloznic jest nieco inna niz przed wiekami."
Bardzo proszę. Nie kamienujemy cudzołożnic, bo to jest pogląd, który z chrześcijaństwem nie ma nic wspólnego ( tak jak palenie ludzi na stosach, za to, że przetłumaczyli PIsmo, aby "prości" ludzie mogli je czytać i rozumieć).

Przeciwnie, ma znaczenie i to bardzo wielkie. Pokazuje, że żadnej praktyki prawnej nie można oceniać w oderwaniu od jej kontekstu historycznego.
Ani kamienowania cudzołożnic, ani nawet Pawłowego nakazu wierności niewolików wobec właściciela.

Zresztą umyka Ci coś Wujo - możesz się odżegnac od wszelkich tego typu praktyk. Tylko... nie ma w takim razie żadnej łączności pokoleń z apostołami (przypominam - stosy w krajach protestanckich płonęły znacznie łatwiej niż w katolickich).

Wt gru 05, 2017 9:34 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wujo44 napisał(a):
Tzn., że za czasów Jezusa

Jednak masz klopoty ze zrozumieniem pisanego.
Poza tym Pismo to rowniez czasy przed Chrystusem.

Wt gru 05, 2017 9:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wujo44 napisał(a):
Barney napisał(a):
Widać kiepsko liczycie.W Polsce jest 79 denominacji chrześcijańskich (liczę te zarejestrowane formalnie, a nie zawsze tak jest), na świecie liczba ta podchodzi pod 40 000.Codziennie powstaja dwa nowe, w tym jedno w Kaliforni.
Jak kiepsko, skoro w podanym linku liczyliśmy.
Problem w tym, że ty liczysz denominacje, a to, że denominacje potrafią się różnić po prostu nazwą pomijasz.
Jesli mylą się "wyłącznie nazwą" to czemu pozostają w rozłamie?
Słabe to, Wujo.
Zresztą wśród samych baptystów są daleko idące podziały i kilkaset róznych grup).

wujo44 napisał(a):
Co do jedności w religii rzymiskich-ktaolików to widać po wpisie http://dyskusje.katolik.pl/viewtopic.ph ... 8#p1086968
:mrgreen:
I znów głupstwa piszesz.
Nie mówimy tu o różnych opiniach różnych wyznawców - tylko o tym, jakie jest wyznanie wiary denominacji protestanckich (o różnicach pomiędzy poszczególnymi wyznawcami nawet nie wspominam).
A wiara Kościoła katolickiego jest jedna.

Cytuj:
Barney napisał(a):
Owszem, Kościół to Nowy Izrael.
Tak, bo ty tak napisałeś ? A pokaż nam to w Piśmie, że Izrael przestał być Izraelem, a Kościół stał się Nowym Izraelem. Ja nie mówię, że religia rzymskich-katolików tak nie twierdzi.

Polecam przypowieści Jezusa - albo Jego egzegezy tekstu biblijnego. Zwłaszcza tę, za którą chciano zrzucić go z góry - pamiętasz? ;)

Cytuj:
Barney napisał(a):
Kwarki też nie istnieją? Spytaj po prostu ortodoksyjnych Żydów.
Ja nie muszę pytać, czytanie Pism, czy to przez chrześcijan, czy przez Żydów nigdy nie było uzależnione od formalnego wykształcenia.
Mylisz czytanie Pisma z byciem nauczycielem.
Nie. Mylisz wiedzę ze swoimi wyobrażeniami.

Cytuj:
Barney napisał(a):
Nie powinniśmy - po co czerpać z niepewnego źródła?Choć trzeba przyznać, ze się trochę ucywilizowaliście - nie dodajecie co komu się wymyśli, jak kiedyś (Legenda o Krzyżu, opowiadania o początkach świata, młodości Mojżesza itd), nie dodajecie słów jak Luter by wyszło na Wasze , nie znam także współczesnej protestanckiej Biblii w ktorej byłyby antysemickie komentarze czy "ilustracje" z papieżem jako diabłem.Nie usuwacie całych partii tekstu („Biblia Nieświeska”). Nie eliminujecie "elementów żydowskich" (protestancki "Kościół Niemiecki" w III Rzeszy, obejmujący połowę wszystkich zborów protestanckich).Nie negujecie Listu św.Jakuba, 2. Listu Piotra (choć widze że Was boli), 2. i 3. Listu Jana, Listu do Hebrajczyków (oj, nie podobał się... za dużo mówi o Ofierze), Listu Judy czy Apokalipsy.No, oczywiście, Świadkowie Jehowy odstają i tu, ale to już przypadek kliniczny. No i wciąż nie drukujecie 7 ksiąg Starego Testamentu, które Luter wyrzucił, bo nie pasowało mu do nauczania.
Bez znaczenia dla sporu, takie dużo napisane nie na temat.
Jeszcze raz zapytam, myliliście się wcześniej, kiedy zakazywaliście czytać Pismo tłumaczone przez nie-katolików, czy mylicie się teraz, że możecie czytać Pismo tłumaczone przez nie-katolików ? :D
Odpowiedziałem. Nie będę powtarzał tylko dlatego, że nie chce Ci się czytać.

Wt gru 05, 2017 9:40 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
pete.... napisał(a):
starożytnego ogrodu rajskiego, " Edenu" Eufratem I Tygrysem. ............gdzieś z kosmosu

Jak dla mnie to Twoj opis jest za bardzo czarno-bialy. Raj na Ziemi, przybysze z kosmosu - wszystko w tej naszej trojwymiarowej rzeczywistosci.
Dodaj troche kolorow.
"Wierze w Boga Ojca Wszechmogacego, Stworzyciela nieba i ziemi"
Dostrzegasz ta eksplozje swiatel?
A Ty tak po chlopsku.

Wt gru 05, 2017 9:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wujo44 napisał(a):
sahcim napisał(a):
Dla ciebie Kościół nie jest Izraelem ale nie dla Autora Biblii skoro określenia, które w ST odnoszą się do Izraela, w Apokalipsie dotyczą całej wspólnoty zbawionych, wciąż widzianej jako ten sam lud Boży. Jeruzalem niebiańskie (Ap 21, 2) jest „Oblubienicą i Małżonką Baranka” (Ap 21, 9n; por. Oz 2, 19. 21; Iz 54, 6; Ez 16). Występują określenia „lud mój” (Ap 18, 4) czy „lud Jego” (Ap 21, 3) wzięte ze ST (np. Iz 48, 20; 52, 11; Jer 50, 8; 51, 45). Dalej mamy „obóz święty i miasto umiłowane” (Ap 20, 9), co przypomina wędrówkę po pustyni i imię Jeruzalem ziemskiego(Ps 78, 68; 87, 2; Jer 11, 12, 7).
Obietnice, które odnoszą się do KOścioła nie niweczą faktu, iż Izrael Kościołem nie był, nie jest i nie będzie.
To twoje(wynikające z wujowej głowy, a nie Biblii) zdanie gdyż w Chrystusie już od założenia świata Izrael był, jest i będzie wybranym przez Boga ludem zbawionych czyli Kościołem(Ciałem Chrystusa).
Chrystus, w którym ani obrzezanie nie jest ważne, ani nieobrzezanie, lecz nowe stworzenie, będąc co do ciała z Izraela, utożsamia się z Izraelem i Kościołem jak ze swoim Ciałem gdyż jest Oblubieńcem poślubiającym swojej Oblubienicę, którą są wszyscy wierzący w Jahwe...
Cytuj:
Nigdy i nigdzie nikt z Żydów nie zabraniał czytać Pism ludziom niewykształconym.
Tiaaa...każdy kto i kiedy tylko chciał mógł sobie wziąć do ręki Torę(świętą księgę Prawa) i czytać :D Takie rzeczy to tylko w...wujowej wyobraźni :P
Cytuj:
W Piśmie jest określone kto może je czytać i nie jest określone kto nie może go czytać. Przypominam, że dyskutujemy o tezie
Ja wiem o czym dyskutujemy dlatego jeśli dla ciebie Kościół nie jest Izraelem, to wskaż w spisanym przez i dla Izraelitów(Narodu Wybranego) Piśmie słowa z których wynika, że święte księgi mógł czytać każdy, bo inaczej zmyślasz...
Cytuj:
Dzięki Bogu za Reformację.
A co ma Reformacja do szacunku dla Pisma świetego... 8O

Wt gru 05, 2017 10:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
W tym sęk, że Ty interpretujesz. I to w sposób, który nie działa.
A Boże recepty działają.

Ależ ja właśnie napisałem, że nie trzeba interpretacji. Ap. Jan podaje fakty - albo się z nimi zgadzasz, albo nie.
Cytuj:
No cóż, odczyt Pisma to jednak rzecz widzialna.
W czym zatem się mylę? W tym że różni ludzie usiłujący stosować Twoją receptę mają RÓŻNY odczyt?

Tej "recepty" nie można stosować, jeśli jej nie posiadasz, bo to jest dar od Boga.
Ty patrzysz na denominacje i mówisz, że nie działa - tu jest błąd. Tu nie chodzi o różne kościoły tylko o poszczególnych ludzi, którzy posiadają to o czym pisał Ap. Jan. Tego nie zobaczysz za pomocą "szkiełka i oka". Kościół to przede wszystkim duchowa budowla, która przejdzie do wieczności. Wszystkie denominacje - również Twoja- to twory doczesne, które przeminą.
Cytuj:
Daruj sobie pozowanie na proroka. Zwłaszcza gdy robisz to zamiast argumentów

Zwyczajnie proponuję Ci dobrą rzecz, którą Jezus może Cię obdarować. :)

Cz gru 07, 2017 2:14 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
robaczek2 napisał(a):
Gregor napisał(a):
Tekst Ap. Jana jest tak prosty, że nie trzeba go interpretować. Wystarczy przeczytać i przyjąć tą prawdę.

Ja mysle, ze tekst "kto was slucha mnie slucha" jest jeszcze bardziej prosty tak, ze nie trzeba go interpretowac. Wystarczy przeczytac i przyjac za prawde.
Gregor - nie manipuluj.

Mam nadzieję, że przeczytałeś całą wypowiedź Pana Jezusa [Łk.10.1-16], a nie skupiłeś się tylko na przytoczonym fragmencie wyrwanym z kontekstu.

Cz gru 07, 2017 2:21 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
wujo44 napisał(a):
robaczek2 napisał(a):
[."

Przeciwnie, ma znaczenie i to bardzo wielkie. Pokazuje, że żadnej praktyki prawnej nie można oceniać w oderwaniu od jej kontekstu historycznego.
Ani kamienowania cudzołożnic, ani nawet Pawłowego nakazu wierności niewolików wobec właściciela.

Zresztą umyka Ci coś Wujo - możesz się odżegnac od wszelkich tego typu praktyk. Tylko... nie ma w takim razie żadnej łączności pokoleń z apostołami (przypominam - stosy w krajach protestanckich płonęły znacznie łatwiej niż w katolickich).
To pokazuje, że myślisz kategoriami tego świata i prbujesz te kategorie przenieść na Ewangelię. Dobra nowina to nie prawo i zakon, co najwyżej zakon DUCHA Rz 8:2 bw "Bo zakon Ducha, który daje życie w Chrystusie Jezusie, uwolnił cię od zakonu grzechu i śmierci."
Jeszcze raz powtórzę: Ewangelia jest taka sama, mówi to samo, i będzie mówić to samo, takie same wymagania będzie stawiać jutro, jak stawiała kiedy Jezus chodził po ziemi - zatem ocenianie dobrej nowiny w kategoriach, cyt. " praktyki prawnej nie można oceniać w oderwaniu od jej kontekstu historycznego " jest podstawowym i tragicznym w skutkach błędem.
Ewangelia to nie prawo tego świata ! Ale żeby to przyjąć, to trzeba się nawrócić i narodzić na nowo.

Oczywiście, że istnieje łączność pomiędzy apostołami, a współcześnie żyjącymi ludzmi, którzy są wierzący, i tym co nas łączy jest np. : WIARA !
To co ty próbujesz zrobić, to szukanie łączności instytucjonalnej, a takie w Piśmie nie znajdziesz - myślisz tak jak świat, i to jest zrozumiałem, bo się nie nawróciłeś !
Różnica pomiędzy nami, a która wynika z ww. faktu, jest też widoczna w stosunku do tych, którzy palili na stosach: wy macie ich za swoich "ojców" łączy was z nimi więź ( nie odżegnasz się i nie zanegujesz zachowań papieży), mnie z tymi, którzy palili na stosach ( i nawet jak byli to protestanci) nie łączy NIC !

Cz gru 07, 2017 8:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Jesli mylą się "wyłącznie nazwą" to czemu pozostają w rozłamie?Słabe to, Wujo.Zresztą wśród samych baptystów są daleko idące podziały i kilkaset róznych grup).
Ale dlaczego mają zaraz pozostawać w rozłamie ? 8O Są różnice, które nie są istotne, a które opierają się tyko na nazwach, ja to wiem z praktyki, jest wiele Zborów ewangelicznych i mimo różnic to są jedni wierzący.
Barney napisał(a):
I znów głupstwa piszesz.Nie mówimy tu o różnych opiniach różnych wyznawców - tylko o tym, jakie jest wyznanie wiary denominacji protestanckich (o różnicach pomiędzy poszczególnymi wyznawcami nawet nie wspominam).A wiara Kościoła katolickiego jest jedna.
To tobie się tak wydaje, że wiara jest jedna, poczytaj co ludzie piszą na forum, a którzy to ludzie uważają się za katolików, no spróbuj im tylko powiedzieć, że nie są !
To tak ładnie brzmi na papierze, bo w Internecie to wygląda diametralnie inaczje.
Żeby nie daleko szukać: viewtopic.php?p=1086968#p1086968
... chodziło mi różne postacie rzymskokatolickie takie jak http://sedevacante.pl/, http://breviarium.blogspot.com/, http://www.pch24.pl/, http://www.fronda.pl/ - trudno wszystkie frakcje, ich "stopnie jedności" itd rozróżnić. Są takie kościoły, czy grupy, czy frakcje, które uznają papieża Ratzingera, ale papieża Franciszka już nie, albo tylko "materialnie' a nie "formalnie". Niektóre żadnego z papieży od Piusa XII. I tak dalej.
I to jest ta wasza jedność.
Barney napisał(a):
Polecam przypowieści Jezusa - albo Jego egzegezy tekstu biblijnego. Zwłaszcza tę, za którą chciano zrzucić go z góry - pamiętasz?
To dobrze, że mi polecasz, to może przeczytaj:
Rz 11:17 bw "Jeśli zaś niektóre z gałęzi zostały odłamane, a ty, będąc gałązką z dzikiego drzewa oliwnego, zostałeś na ich miejsce wszczepiony i stałeś się uczestnikiem korzenia i tłuszczu oliwnego,"
Rz 11:19 bw "Powiesz tedy: Odłamane zostały gałęzie, abym ja był wszczepiony."
Rz 11:24 bw "Bo jeżeli ty, odcięty z dzikiego z natury drzewa oliwnego, zostałeś wszczepiony wbrew naturze w szlachetne drzewo oliwne, o ileż pewniej zostaną wszczepieni w swoje drzewo oliwne ci, którzy z natury do niego należą."

Barney napisał(a):
Nie. Mylisz wiedzę ze swoimi wyobrażeniami.
To pokaż mi zakaz czytania Pisma przez niektórych Żydów, i gdzie to jest uzasadnione na podstawie Pisma !
Barney napisał(a):
Odpowiedziałem. Nie będę powtarzał tylko dlatego, że nie chce Ci się czytać.
Jak piszesz nie na temat i nie odpowiadasz na temat, to kto to będzie czytał :D

Cz gru 07, 2017 8:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
To twoje(wynikające z wujowej głowy, a nie Biblii) zdanie gdyż w Chrystusie już od założenia świata Izrael był, jest i będzie wybranym przez Boga ludem zbawionych czyli Kościołem(Ciałem Chrystusa).
To nie ma żądnego znaczenia, Kościół to nie Izrael, przeczytaj ze zrozumienie:
Rz 11:17 bw "Jeśli zaś niektóre z gałęzi zostały odłamane, a ty, będąc gałązką z dzikiego drzewa oliwnego, zostałeś na ich miejsce wszczepiony i stałeś się uczestnikiem korzenia i tłuszczu oliwnego,"
Rz 11:19 bw "Powiesz tedy: Odłamane zostały gałęzie, abym ja był wszczepiony."
Rz 11:24 bw "Bo jeżeli ty, odcięty z dzikiego z natury drzewa oliwnego, zostałeś wszczepiony wbrew naturze w szlachetne drzewo oliwne, o ileż pewniej zostaną wszczepieni w swoje drzewo oliwne ci, którzy z natury do niego należą."

Jak jest przedstawiane włączenie, Żydzi w nas, czy wierzący w Żydów.
Jeśli Kościół to Żydzi to pokaż to w Piśmie.
sahcim napisał(a):
Tiaaa...każdy kto i kiedy tylko chciał mógł sobie wziąć do ręki Torę(świętą księgę Prawa) i czytać :D Takie rzeczy to tylko w...wujowej wyobraźni :P
To pokaż teraz, że NIE ! :D

sahcim napisał(a):
Ja wiem o czym dyskutujemy dlatego jeśli dla ciebie Kościół nie jest Izraelem, to wskaż w spisanym przez i dla Izraelitów(Narodu Wybranego) Piśmie słowa z których wynika, że święte księgi mógł czytać każdy, bo inaczej zmyślasz...
O tym, że Pisma może czytać każdy Żyd świadczy m.in., że przetłumaczono jest na grecki, właśnie po to aby m.in. mógł czytać każdy. Sam fakt, że wśród Żydów nie było analfabetyzmu ( praktycznie) wynika z faktu, iż mieli czytać Pisma.
A co do słowa, np.:
Pwt 17:19 bw "I będzie go miał u siebie, i będzie go czytał przez wszystkie dni swojego życia, aby nauczyć się bojaźni Pańskiej, przestrzegania wszystkich słów tego Prawa i spełniania tych wszystkich przepisów," Mógł czytać król, pomimo tego, że nie był kapłanem.
[color=#0000FF]Ne 9:3 bw "Następnie, stojąc każdy na swoim miejscu, czytali z księgi Zakonu Pana, swojego Boga, przez ćwierć dnia, a przez następną ćwierć wyznawali swoje grzechy, oddając pokłon Panu, swojemu Bogu." Iz 34:16 bw "Badajcie Pismo Pana i czytajcie: Żadnej z tych rzeczy nie brak, żadna z nich nie pozostaje bez drugiej, gdyż usta Pana to nakazały i jego Duch je zgromadził."
przykłady znajdujemy też w NT, np:
Dz 17:11 bw "którzy byli szlachetniejszego usposobienia niż owi w Tesalonice; przyjęli oni Słowo z całą gotowością i codziennie badali Pisma, czy tak się rzeczy mają."
Dz 8:30 bw "A gdy Filip podbiegł, usłyszał, jak tamten czytał proroka Izajasza, i rzekł: Czy rozumiesz to, co czytasz?" Skoro pyta się, czy rozumie co czyta, tzn. że może czytać :mrgreen:
A teraz ty mi pokaż wersety, z których wynika, że byli Żydzi, którzy nie mogli czytać, kto im zabronić miał czytanie Pisma 8O i dlaczego mieli taki zakaz !!

sahcim napisał(a):
A co ma Reformacja do szacunku dla Pisma świetego... 8O
Żeby nie szacunek do Pisma nie byłoby Reformacji ! Polecam pooglądać filmy, są merytoryczne, wskazują na autorów, źródła itp. itd. ( niestety nie będziesz zadowolony :?
https://www.youtube.com/watch?v=HK7l8SX ... e=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=mXGDLdVzKSw&t=32s
https://www.youtube.com/watch?v=zMuq3TxCLrU&t=2712s
https://www.youtube.com/watch?v=vQ-u22Zqfhs&t=143s

Cz gru 07, 2017 9:13 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 181 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 13  Następna strona