Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr gru 19, 2018 4:21 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 398 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 27  Następna strona
 Trójca Święta 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Poczekam, aż napiszesz coś, z czym można dyskutować. Na razie zaprzeczasz temu, co zostało zacytowane - w nadziei, że może dzięki Twojemu wodolejstwu znajdzie się parę stron wcześniej i nikt cytatów zaprzeczających Twoim tezom nie przeczyta.

Pt paź 12, 2018 12:06 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Poczekam, aż napiszesz coś, z czym można dyskutować. Na razie zaprzeczasz temu, co zostało zacytowane - w nadziei, że może dzięki Twojemu wodolejstwu znajdzie się parę stron wcześniej i nikt cytatów zaprzeczających Twoim tezom nie przeczyta.

Może to owe nic umknęło uwadze... Jak nie to pa. Też mi się nie uśmiecha rozmowa na tematy poboczne.

Cytuj:
Największym przekłamaniem trynitarian jest to, że uważają oni, że ich doktryna jest niezmienna. Że nie mieszają oni osób Boskich z naturą Boską. Jednak to robią. Nie da się w pewnych momentach tego nie pomieszać. Sami łamią własne zasady jakie wymyślili.

Przykładowo we fragmencie:

"A to jest życie wieczne: aby znali Ciebie, jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego posłałeś, Jezusa Chrystusa." Jana 17:3

O kim jest tu mowa? O Ojcu prawda? Do kogo on się zwraca jako do osoby?

Parafrazując:

Ojcze by poznali Ciebie, jedyną prawdziwą naturę Boską.

Ale przecież, te trzy hipostazy mają być równe.

Używacie w takich fragmentach koncepcji mówiących o czymś - o naturze Boskiej mimo tego, że musicie jej użyć tak jak osoby, gdyż Jezus kieruje swoje słowa do osoby. Więc mieszacie jednak osoby i naturę Boską. Mówicie, że tego nie robicie.

Zdefiniujcie słowo - Bóg. Nie zrobicie tego. Bo jakbyście raz użyli przykładowo, że Yahwe jest Bogiem musielibyście do fragmentów takich jak to powiedzieć, że Yahwe jest jedynym prawdziwym Bogiem. A kim jest Yahwe - jak stwierdzał Jezus - idę do waszego i mojego Boga - Yahwe. Boga Ojca.

Poza tym jest niby wiele fragmentów świadczących według trynitarian i jednościowców (niektóre zbory zielonoświątkowe) mówiących o tym, że Jezus jest Bogiem i musi nim być, mimo tego, że czytając Biblie harmonicznie, czyli wersety wcześniej i wersety później, udowadnia się, że dany fragment wcale nie mówi o tym, o czym pragnęłoby się by mówił.

Przykładowo fragment listu do Hebrajczyków 1:8 który mówi o

"Do Syna zaś8:
Tron Twój, Boże na wieki wieków,
berło sprawiedliwości berłem królestwa Twego. "

Nie każdy jest znawcą Hebrajskiego. Ten werset odwołuje się do psalmu 110 w Starym Testamencie i odnosi się do obietnicy Dawidowej. Dawid jest autorem tego psalmu i nie używa on tam słowa Boże. Użyłby on bardziej adekwatnego słowa panie i to nie z dużej litery, gdyż słowo tam zawarte to Adoni. Słowo Adoni zawsze odnosiło się do ludzi i do ziemskiej władzy w przeciwieństwie do słowa Adonai - który odnosił się jedynie do Jedynego Boga. Ale nie można wymagać od każdego olbrzymiej znajomości Hebrajskiego i 100% znajomości Biblii.

Pomijają oni to, że w wersecie 8 jest mowa, że został namaszczony - czyli obdarowany:

"9 Umiłowałeś sprawiedliwość, a znienawidziłeś nieprawość,
dlatego namaścił Cię, Boże, Bóg Twój
olejkiem radości bardziej niż Twych towarzyszy. "

Musiał być obdarowany? Za uczynki? Czyż nie był wcześniej równą Bogu osobą? To nie ma sensu.

Dalej ten fragment ma jeszcze mniej sensu:

W rozdziale 1 mowa była o aniołach i to niszczy teologię ŚJ, żeby nie było, że ktoś posądzi mnie o bycie ŚJ. Mimo tego Jezus został uczynionym wyższym od aniołów. Mówicie - bo był poniżony ok... Nie ma tego w piśmie, ale rozważmy co jest dalej w liście do Hebrajczyków, który jest niby dowodem na Trójcę.

"Czym jest człowiek, że pamiętasz o nim,
albo syn człowieczy, że się troszczysz o niego; " Hebrajczyków 2:5

Syn człowieczy jest postawiony obok człowieka. Jakże to? Może dlatego, że Paweł uważał, że jest człowiekiem. Naszym Panem zmartwychwstałym, ale jednak człowiekiem? Czy to nie jest tak nieracjonalne by zakładać? Przeczytajmy jednak dalej:

"10 Przystało bowiem Temu, dla którego wszystko i przez którego wszystko, który wielu synów do chwały doprowadza, aby przewodnika ich zbawienia udoskonalił przez cierpienie4. 11 Tak bowiem Ten, który uświęca, jak ci, którzy mają być uświęceni, z jednego [są] wszyscy. Z tej to przyczyny nie wstydzi się nazwać ich braćmi swymi, mówiąc:
12 Oznajmię imię Twoje braciom moim,
pośrodku zgromadzenia będę Cię wychwalał5.
13 I znowu:
Ufność w Nim pokładać będę.
I znowu:
Oto Ja i dzieci moje, które Mi dał Bóg6. "

Jest to fragment o tym, że nasz przewodnik i brat Jezus Chrystus ma nas prowadzić. Jest powiedziane słowo przewodnik w stosunku do Jezusa.

Kościół Katolicki w przeciwieństwie do protestantów jednak uznaje coś co nazywa teozą. Można to przeczytać części pierwszej, sekcji 2, rozdział 2, artykuł 3 katechezy.

Właśnie mowa tam jest o takim fragmentach jak to, że mamy być ogólnie rzecz mówiąc stać się Synami Bożymi.

Jednak logika jaka tam jest zawarta jest błędna. To poprzez zmartwychwstanie mamy się złączyć z Jezusem, a nie poprzez to, że się narodził. Tak twierdzi Biblia, że jeżeli zmartwychwstanie nie miało miejsca nasza wiara jest nic nie warta jak stwierdzał Paweł w swoich listach.

Nie ma żadnego sensu, oprócz tego, że uznało się to za aksjomat, gdyż tak stwierdził sobór Efeski, że to nieśmiertelne Logos musiało zejść na ziemię, byśmy mogli stać się Synami Bożymi. Wręcz przeciwnie. Logos nie mogło umrzeć, tak więc i zmartwychwstać, przez co w wiarę w nasze zmartwychwstanie jako Synowie Boży mielibyśmy być uświęceni.

Jest wiele taki fragmentów, które niby na pierwszy rzut oka świadczą o Trójcy, jednak po dogłębnym ich przestudiowaniu w kontekście świadczą wręcz przeciwko autentyczności Trójcy jako dogmatu.

Pt paź 12, 2018 12:56 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Daleko idące spekulacje, mające udowodnić Twoją aprioryczną tezę - tymczasem w tekście nie ma tego, co usiłujesz w niego włożyć.

Pismo przedstawia Jezusa - wielokrotnie - jako Jahwe. Jak to się ma do Twoich wywodów?

Pt paź 12, 2018 1:21 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):

Pismo przedstawia Jezusa - wielokrotnie - jako Jahwe. Jak to się ma do Twoich wywodów?

Jak to się ma? Przecież napisałem:

Cytuj:
Jest wiele takich fragmentów, które niby na pierwszy rzut oka świadczą o Trójcy, jednak po dogłębnym ich przestudiowaniu w kontekście świadczą wręcz przeciwko autentyczności Trójcy jako dogmatu.

Cytuj:
Daleko idące spekulacje, mające udowodnić Twoją aprioryczną tezę - tymczasem w tekście nie ma tego, co usiłujesz w niego włożyć.

Wszystko jest a posteriori i nie ma ani jednej spekulacji. Zwykła egzegeza. Ale co kto woli.

Cytuj:
A priori (łac. „z góry”, „uprzedzając fakty”, „z założenia”) – wyrażenie, które w filozofii Zachodu od czasów Immanuela Kanta nabrało powszechnego znaczenia na określenie tego, co pierwotne, uprzednie lub wcześniejsze i niepodlegające dowodzeniu – stało się antonimem określenia a posteriori dla tego, co wtórne.

Nie ma założeń, a wnioski są po przedstawieniu fragmentów. Po - czyli a posteriori.

Ale przyganiał kocioł garnkowi. Nie wymieniłeś nic, czyli założenie przed - a priori, a mówisz, że ja coś robię, co sam robisz.... I to na dodatek miałeś odpowiedź na swoje pytanie w moim tekście.

Pt paź 12, 2018 3:44 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pismo mówi co innego, a Ty usiłujesz nam wmówić, że mówi co innego. I to w dodatku bez żadnych argumentów.
Twój post to zero treści, jesli nie liczyć gołosłownego zapewnienia, że rzekomo masz rację
Postaraj się o konkrety.Pismo przedstawia Jezusa - wielokrotnie - jako Jahwe.
Ty - odwrotnie.
I to wszystko co trzeba powiedzieć o tej sprawie.

Pt paź 12, 2018 3:55 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przetnijmy ten żałosny spektakl. Podam poniżej PRZYKLADY (bo fragmentów jest dużo, dużo więcej) na to, że Jezus jest w Piśmie uważany za Boga, i to za Boga Jahwe.

Zacznijmy od BOGA JEZUSA CHRYSTUSA W PIŚMIE

1 - wypowiedzi bezpośrednie
Biblia mówi o boskości Chrystusa wprost:
„Wiemy także, iż Syn Boży przyszedł i obdarzył nas zdolnością umysłu, tak iż poznajemy Prawdziwego. Jesteśmy w prawdziwym Bogu, w Synu Jego, Jezusie Chrystusie. On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym ."/1 J 5,20/

Inne przykładowe fragmenty:
"Chcę bowiem, abyście wiedzieli, jak wielką walkę toczę o was, o tych, którzy są w Laodycei, i o tych wszystkich, którzy nie widzieli mnie osobiście, aby ich serca doznały pokrzepienia, aby przez miłość wyuczeni, [osiągnęli] pełnię zrozumienia, w całym jego bogactwie, i głębsze poznanie tajemnicy Boga – Chrystusa. W Nim wszystkie skarby mądrości i wiedzy są ukryte." /Kol 2,1-3/

"Boga nikt nigdy nie widział, lecz [/\b]jednorodzony Bóg[/b], który jest na łonie Ojca, objawił go"/J 1:18/

„Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.
Ono było na początku u Boga.
Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, [z tego], co się stało. (…)
Na świecie było [Słowo], a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał.
Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. (…)
I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy."
/J 1,1-3.10-11.14/

„Do Syna zaś: Tron Twój, Boże, na wieki wieków, berło sprawiedliwości berłem królestwa Twego.” /Hbr 1,8/

„(…) poucza nas, abyśmy wyrzekłszy się bezbożności i żądz światowych, rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie żyli na tym świecie, oczekując błogosławionej nadziei i objawienia się chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Jezusa Chrystusa"/Tyt 2,12-13/

„Szymon Piotr, sługa i apostoł Jezusa Chrystusa, do tych, którzy dzięki sprawiedliwości Boga naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, otrzymali wiarę równie godną czci jak i nasza (…)”/1 P 1,1/

2.Zapowiedzi starotestamentowe
Proroctwa starotestamentowe mówią o Jezusie jako o Bogu. Nie sposób wymienić tu wszystkich, stąd tylko kilka przykładów:
  • W Ewangelii Jana znajdujemy odwołanie do proroctwa o Jezusie u Izajasza:
    "Chociaż jednak uczynił On wobec nich tak wielkie znaki, nie uwierzyli w Niego, aby się spełniło słowo proroka Izajasza, który powiedział: Panie, któż uwierzył naszemu głosowi? A ramię Pańskie komu zostało objawione?
    Dlatego nie mogli uwierzyć, że znów powiedział Izajasz: Zaślepił ich oczy i twardymi uczynił ich serca, żeby nie widzieli oczami oraz nie poznali sercem i nie nawrócili się, ażebym ich uzdrowił. Tak powiedział Izajasz, ponieważ ujrzał chwałę Jego i o Nim mówił."
    /J 12,37-41/
    Jaki fragment Izajasza ewangelista ma na myśli? Odpowiedź nie jest trudna – chodzi o wizję z 6 rozdziału Księgi Izajasza:
    „W roku śmierci króla Ozjasza ujrzałem Pana zasiadającego na wysokim i wyniosłym tronie, a tren Jego szaty wypełniał świątynię. (...) I wołał jeden do drugiego: Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (…) I powiedziałem: Biada mi! Jestem zgubiony! Wszak jestem mężem o nieczystych wargach i mieszkam pośród ludu o nieczystych wargach, a oczy moje oglądały Króla, Pana Zastępów!" /Iz 6,1.3.5/

Otóż w obu miejscach wyróżnionych przez ze mnie w cytacie tłustą czcionką, w oryginale znajduje się Tetragram – Jahwe, wyłączne imię Boga!
  • Inny przykład. W Nowym Testamencie mamy wielokrotnie obraz Chrystusa – małżonka Kościoła. By nie być gołosłownym, dwa cytaty:
    „Mężowie, miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, (26) aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo, (27) aby samemu sobie przedstawić Kościół jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany. Mężowie powinni miłować swoje żony, tak jak własne ciało. Kto miłuje swoją żonę, siebie samego miłuje.(…) Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła.” /Ef 5,25-28.32/

"I przyszedł jeden z siedmiu aniołów, co trzymają siedem czasz napełnionych siedmiu plagami ostatecznymi, i tak odezwał się do mnie: Chodź, ukażę ci Oblubienicę, Małżonkę Baranka. I uniósł mnie w zachwyceniu na górę wielką i wyniosłą, i ukazał mi Miasto Święte - Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga," /Ap 21,9-10/

Tymczasem w Księdze Izajasza czytamy:
    "Śpiewaj z radości, niepłodna, która nie rodziłaś, wybuchnij weselem i wykrzykuj, która nie doznałaś bólów porodu! Bo liczniejsi są synowie porzuconej niż synowie mającej męża, mówi Pan (…) Bo małżonkiem twoim jest twój Stworzyciel, któremu na imię - Pan Zastępów; Odkupicielem twoim - Święty Izraela, nazywają Go Bogiem całej ziemi. Zaiste, jak niewiastę porzuconą i zgnębioną na duchu, wezwał cię Pan. "/Iz 54, 1.5-6a/
    (Znów wyrazy wyróżnione oddane są w oryginale imieniem Boga Jahwe).
    Jest to o tyle ważne, że z „Małżonką Baranka” z Ap 21,9-10 i małżonkę Jahwe z Iz 54 łączy w swoim liście odwołujący się do tego fragmentu Izajasza Paweł:
    „Natomiast górne Jeruzalem cieszy się wolnością i ono jest naszą matką. Wszak napisane jest: Wesel się, niepłodna, która nie rodziłaś, wykrzykuj z radości, która nie znałaś bólów rodzenia, bo więcej dzieci ma samotna niż ta, która żyje z mężem." /Gal 4,26-27/

3.Jezus określa się imieniem Boga JESTEM (Jahwe)
Powyżej podałem przykłady tego, że Stary Testament określa Jezusa imieniem Jahwe (Jestem lub Ja Jestem).
Zaskakujące jest jednak, że również Jezus nazywa się tym imieniem.
Oczywiście nie chodzi o sytuacje, gdy Jezus używał wyrażenia „ja jestem” w jego „zwykłym” sensie. Wyrażenie „ja jestem” jest częste w mowie potocznej, wielokrotnie potocznie używał go sam Jezus (np. Mt 20,15 „Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?" albo Łk 34,29 „Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem.”) oraz inne postacie z Ewangelii (np. anioł Gabriel Łk 1,19 „Odpowiedział mu anioł: Ja jestem Gabriel”). Absurdem byłoby kojarzenie ich za każdym razem z imieniem Jahwe. Jest to zasadne tylko w kilku wypadkach, gdy konstrukcja gramatyczna i okoliczności wypowiedzi (a zwłaszcza reakcja słuchaczy) na to wskazują. Tu zamierzam omówić właśnie kilka takich przypadków:

• Ewangelia wg św.Jana, rozdział 8
    Kiedy Żydzi pytają Jezusa „Kimże ty siebie czynisz?” /J 8,53b/ Jezus powołuje się na to, że jest synem Boga Ojca. Swą wypowiedź na ten temat kończy słowami „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM.” /J 8,58b/
    Zdanie to jest przedziwne, bowiem łamie reguły gramatyki – gdyby miało to być proste oświadczenie, że Jezus żył wcześniej niż Abraham, w miejscu tym musiałoby się pojawić stwierdzenie „Zanim Abraham stał się, JA BYŁEM”. Jezus jednak nawiązuje tu do starotestamentalnego imienia Boga „Jahwe” (czyli właśnie „JA JESTEM”), podkreślającego istnienie jako element natury Boga.
    Słuchający Go Żydzi nie mają zresztą wątpliwości co do znaczenia tej konstrukcji słownej, będącej dla nich bluźnierstwem; świadczy o tym ich reakcja: „Porwali więc kamienie, aby rzucić w Niego.” /J 8,59/ (była to kara za bluźnierstwo wobec imienia bożego – patrz Kpł 24,16, patrz też 24,11-14 oraz Kpł 24,23)
    Co ciekawe, wcześniej, podczas tej samej wymiany zdań, Jezus jeszcze dwukrotnie używa podobnego zwrotu:
    "Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Jeżeli bowiem nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach waszych." /J 8,24/
    Zdanie, jeśli przyjąć potoczne znaczenie słów „ja jestem” nie ma sensu; Jezus musiałby sądzić iż Żydzi nie wierzą w Jego istnienie. Wygląda na to, że mowa nie tyle o istnieniu Jezusa, co o jego naturze. Takie rozumienie potwierdza kolejne zdanie:
    "Rzekł więc do nich Jezus: Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że JA JESTEM i że Ja nic sam z siebie nie czynię, ale że mówię to, czego Mnie Ojciec nauczył." /J 8,28/
  • Mowa Jezusa przed Ostatnią Wieczerzą
    „Dziwna” konstrukcja gramatyczna ze słowami „Ja Jestem” powtórzy się w wypowiedzi Jezusa do uczniów po umyciu nóg przed Paschą „Już teraz, zanim się to stanie, mówię wam, abyście, gdy się stanie, uwierzyli, że JA JESTEM." /J 13,19/
    Co mógłby mieć na myśli? Czyżby przypuszczał że uczniowie wątpią w Jego istnienie?
  • Pojmanie Jezusa w Getsemani
    "To powiedziawszy Jezus wyszedł z uczniami swymi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz, otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: «Kogo szukacie?» Odpowiedzieli Mu: «Jezusa z Nazaretu». Rzekł do nich Jezus: «Ja jestem». Również i Judasz, który Go wydał, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: «Ja jestem», cofnęli się i upadli na ziemię.” /J 18,1-6/
    Zagadka - przyszli Go pojmać. Cała kohorta oraz dodatkowo strażnicy „z latarniami, pochodniami i bronią” . Naprzeciw nim wychodzi Jezus. Gdy mówi „Ja jestem” cała ta gromada uzbrojonych ludzi cofa się i pada na ziemię. To nie była reakcja na widok samego Jezusa (wiedzieli po kogo idą, trudno by szli z założeniem oddania Mu pokłonu), ale na krótkie dwa słowa „Ja jestem” . Świadczy o tym zresztą wyraźnie słowo „skoro” w wierszu 6 Skoro więc rzekł do nich: «Ja jestem», cofnęli się i upadli na ziemię.” Mimo że ludzie przybyli by aresztować Jezusa i w niego nie wierzyli, upadli na ziemię przed imieniem Boga którym się przedstawił.

Powyższe wyjaśnia, dlaczego Nowy Testament każe wierzyć w Imię Jezusa:
„Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego.” /J 3,18/
Co więcej, gdyby Jezus nie miał prawa do imienia Jahwe, bluźnierstwem byłyby słowa o Nim z Dziejów Apostolskich „I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni." /Dz 4,12/
Niemożliwym byłoby też stwierdzenie z Listu do Filipian 2,9 że imię Jezusa jest „ponad wszelkie imię”.

4.Pismo przypisuje Jezusowi czyny Boga
Znów tylko dwa przykłady spośród wielu:
  1. Stworzenie
    W Liście do Kolosan czytamy o Jezusie:
    „w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy to Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone.” /Kol 1,16/
    Mam nadzieję że wszyscy pamiętają jak brzmi pierwsze zdanie w Biblii:
    „Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię.” /Rdz 1,1/
  2. Wybawienie Żydów z Egiptu
    W Liście Judy czytamy iż Jezus wyprowadził Żydów z Egiptu::
    "zapierają się naszego jedynego Władcy i Pana, Jezusa Chrystusa. A chcę przypomnieć wam, którzy raz na zawsze wszystko wiecie, że Pan wybawił wprawdzie lud z ziemi egipskiej, ale następnie wytracił tych, którzy nie uwierzyli" /Judy 1,4-5 /
    A przecież wiemy, że uczynił to Bóg:
    "Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli." /Wj 20,2/
    W razie gdybys miał wątpliwości, czy Bóg zrobił to osobiście (twierdziłeś, że tylko zrobił to Jezus na rozkaz Boga), warto zajrzeć do Księgi Jeremiasza: "Ach, Panie Boże, oto stworzyłeś niebo i ziemię wielką swoją mocą i wyciągniętym ramieniem. Nie ma nic niemożliwego dla Ciebie."/Jr 32,17/

5.Pismo określa Jezusa tytułami Boga
  1. Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec
    Księga Izajasza bywa nazywana niekiedy „piątą Ewangelią” ze względu na liczbę proroctw traktujących o Jezusie. W jednym z nich czytamy:
    "Albowiem Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany, na Jego barkach spoczęła władza. Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec , Książę Pokoju"/Iz 9,5/
  2. Pierwszy i Ostatni
    O Jezusie:
    „Kiedy Go ujrzałem, do stóp Jego padłem jak martwy, a On położył na mnie prawą rękę, mówiąc: Przestań się lękać! Ja jestem Pierwszy i Ostatni," /Ap 1,17/
    O Jahwe:
    „Tak mówi Pan, Król Izraela, Odkupiciel jego, Pan Zastępów: Ja jestem pierwszy i Ja ostatni ; i nie ma poza Mną boga." /Iz 44,6/
  3. Zbawca
    W Starym Testamencie czytamy:
    "Jam to, Ja jestem Jahwe i poza mną nie ma wybawcy!" /Iz 43,11 bp/
    „Właśnie o to trudzimy się i walczymy, ponieważ złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym, który jest Zbawcą wszystkich ludzi, zwłaszcza wierzących." /1 Tm 4,10/
    Proszę porównać z tekstami mówiącymi o Jezusie:
    "dziś bowiem w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan." /Łk 2,11/
    „Wierzymy już nie dzięki twemu opowiadaniu, usłyszeliśmy bowiem na własne uszy i wiemy, że On prawdziwie jest Zbawicielem świata.” /J 4,42b/
  4. Alfa i Omega
    „Alfa i Omega” to tytuł boży:
    "Ja jestem Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogący." /Ap 1,8/
    Ta sama księga odnosi go jednak także do Chrystusa:
    "Ja jestem Alfa i Omega, Pierwszy i Ostatni, Początek i Koniec.
    Błogosławieni, którzy płuczą swe szaty, aby władza nad drzewem życia do nich należała i aby bramami wchodzili do Miasta. (…) Ja, Jezus, posłałem mojego anioła, by wam zaświadczyć o tym, co dotyczy Kościołów. Ja jestem Odrośl i Potomstwo Dawida, Gwiazda świecąca, poranna."

5. Pan
    Porównajmy wersety odnoszące się do Jahwe:
    Ja jestem Pan, i nie ma innego. Poza Mną nie ma boga. Przypaszę ci broń, chociaż Mnie nie znałeś, aby wiedziano od wschodu słońca aż do zachodu, że poza Mną nie ma nic. Ja jestem Pan i nikt poza Mną." /Iz 45,5-6/
    „Jezus odpowiedział: Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz jest jedynym Panem. " /Mk 12,29/
    z wersetami odnoszącymi się do Chrystusa:
    "Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych – osiągniesz zbawienie." /Rz 10,9/
    „Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: Panem jest Jezus." /1 Kor 12,3b/
  6. Świadek wierny i prawdziwy
    W Apokalipsie czytamy:
    „Aniołowi Kościoła w Laodycei napisz: To mówi Amen, Świadek wierny i prawdomówny, Początek stworzenia Bożego"/Ap 3,14/
    Jest to odniesienie do Księgi Jeremiasza 42,5 gdzie jednak to Bóg Jahwe obdarzony jest tym tytułem:
    „Oni zaś rzekli do Jeremiasza: Bóg nam świadkiem wiernym i prawdomównym, że postąpimy we wszystkim według tego, co Pan, twój Bóg, objawi dla nas."

6.Pismo przypisuje Jezusowi wyłączne cechy Boga
  1. Odwieczność
    Dwa przykłady:
    • W Ewangelii wg św. Mateusza 2,1-6 król Herod pyta arcykapłanów i uczonych w Piśmie, gdzie narodzić ma się Mesjasz. Zapytani odpowiadają, że w Betlejem, na potwierdzenie odwołując się do Księgi Micheasza 5,2. Zajrzyjmy więc do tego tekstu:
      „A ty, Betlejem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich! Z ciebie wyjdzie dla mnie Ten, który będzie władał w Izraelu, a pochodzenie Jego od początku, od dni wieczności. (…) Powstanie On i paść będzie mocą Pańską, w majestacie imienia Pana, Boga swego. Osiądą wtedy, bo odtąd rozciągnie swą potęgę aż po krańce ziemi." /Mi 5,2.4/
    • W Drugim Liście do Tymoteusza św. Paweł przypisuje Jezusowu atrybut wieczności:
      "On nas wybawił i wezwał świętym powołaniem nie na podstawie naszych czynów, lecz stosownie do własnego postanowienia i łaski, która nam dana została w Chrystusie Jezusie przed wiecznymi czasami. " / 2 Tm 1,9/
  2. Wszechmoc
    • "Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi." /Mt 28,18/
    • "Ja jestem Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogący." /Ap 1,8/
  3. Wszechwiedza
    • „Chcę bowiem, abyście wiedzieli, jak wielki bój toczę za was i za tych, którzy są w Laodycei, i za tych wszystkich, którzy osobiście mnie nie poznali, (2) aby pocieszone były ich serca, a oni połączeni w miłości zdążali do wszelkiego bogactwa pełnego zrozumienia, do poznania tajemnicy Bożej, to jest Chrystusa, w którym są ukryte wszystkie skarby mądrości i poznania." /Kol 2,1-3/
    • „Powiedział mu po raz trzeci: Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie? Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: Czy kochasz Mnie? I rzekł do Niego: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego Jezus: Paś owce moje." /J 21,17/

Pt paź 12, 2018 4:04 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Biblia mówi o boskości Chrystusa wprost:
„Wiemy także, iż Syn Boży przyszedł i obdarzył nas zdolnością umysłu, tak iż poznajemy Prawdziwego. Jesteśmy w prawdziwym Bogu, w Synu Jego, Jezusie Chrystusie. On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym ."/1 J 5,20/

Jeżeli się ją wczytuje to tak. To są ambiwalentne teksty. Specjalnie takie wybieracie. Ja użyłem nie ambiwalentne. Ale ok. Jeżeli mają być ambiwalentne to pokażę gdzie tkwi ich ambiwalencja.

Lepsze jednak tłumaczenie "warszawki" wskazujące jak bardzo ambiwalentny jest dany tekst widzimy przykładowo tutaj:

Cytuj:
"Wiemy też, że Syn Boży przyszedł i dał nam rozum, abyśmy poznali tego, który jest prawdziwy. My jesteśmy w tym, który jest prawdziwy, w Synu jego, Jezusie Chrystusie. On jest tym prawdziwym Bogiem i życiem wiecznym."

Jeżeli nie ma się absolutnie żadnych założeń. Jak jest się jak dziecko i podejdzie się do danego fragmentu to można tak:

Sparafrazowanie:

Jest Syn Boży obdarzył nas zdolnością poznania Kogoś(prawdopodobnie kogoś innego, ale czytajmy dalej). Jesteśmy w tym Kimś(wymienionym wcześniej)który jest prawdziwy ORAZ w Synu JEGO(czyli tego który jest prawdziwy, to dwie osoby) Jezusie Chrystusie.

Widać, że Syn Boży nie jest tym Prawdziwym w warszawcę? Oczywiście teoretycznie mogło by to znaczyć. Nie sposób uznać jakie tłumaczenie jest poprawne.

Cytuj:
aby przez miłość wyuczeni, [osiągnęli] pełnię zrozumienia, w całym jego bogactwie, i głębsze poznanie tajemnicy Boga – Chrystusa. W Nim wszystkie skarby mądrości i wiedzy są ukryte."

Znowu warszawka odkrywa ambiwalencje i chęć wpisywania przez trynitariarnych tłumaczy sensu do tekstu:

"Aby pocieszone były ich serca, a oni połączeni w miłości zdążali do wszelkiego bogactwa pełnego zrozumienia, do poznania tajemnicy Bożej, to jest Chrystusa,"

W sensie Chrystus jest tajemnicą Bożą.

Cytuj:
"Boga nikt nigdy nie widział, lecz [/\b]jednorodzony Bóg[/b], który jest na łonie Ojca, objawił go"/J 1:18/

A to już przerabialiśmy w tym wątku. Słowo Bóg w oryginale jest słowem syn. Zwyczajnie złe tłumaczenie.

Cytuj:
No ok... A υἱὸς huios to nie θεὸν theos. Dlaczego tłumacze zmanipulowali tekst? Jedno słowo to syn drugie Bóg.

Cytuj:
„Do Syna zaś: Tron Twój, Boże, na wieki wieków, berło sprawiedliwości berłem królestwa Twego.” /Hbr 1,8/

Przecież to już omówiłem. W ogóle przeczytałeś co napisałem? Czy płacą Ci zwyczajnie za kopiuj wklej?

Cytuj:
„(…) poucza nas, abyśmy wyrzekłszy się bezbożności i żądz światowych, rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie żyli na tym świecie, oczekując błogosławionej nadziei i objawienia się chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Jezusa Chrystusa"/Tyt 2,12-13/

Znowu ambiwalencja. Chwała Wielkiego Boga to Jezus Chrystus. Dlaczego chwała? Bo Bóg obdarował Izrael swoją chwałą, a Jezus jest Królem Izraela.

Cytuj:
„Mężowie, miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, (26) aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo, (27) aby samemu sobie przedstawić Kościół jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany. Mężowie powinni miłować swoje żony, tak jak własne ciało. Kto miłuje swoją żonę, siebie samego miłuje.(…) Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła.”

No dobrze........ I ten proces rozumowania można pociągnąć dalej. Głową Chrystusa jest Bóg, tak każdy mąż nie jest Chrystusem, a mąż nie jest żoną.

Cytuj:
Chcę natomiast, abyście wiedzieli, że głową każdego męża jest Chrystusa, a głową żony mąż, a głową Chrystusa1b Bóg
Koryntian 11,3

Cytuj:
"I przyszedł jeden z siedmiu aniołów, co trzymają siedem czasz napełnionych siedmiu plagami ostatecznymi, i tak odezwał się do mnie: Chodź, ukażę ci Oblubienicę, Małżonkę Baranka. I uniósł mnie w zachwyceniu na górę wielką i wyniosłą, i ukazał mi Miasto Święte - Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga,"

Nie rozumiem. Miasto zstępujące od Boga. No i? Zwyczajnie nie wiem co to ma udowadniać.

Cytuj:
" Bo małżonkiem twoim jest twój Stworzyciel, któremu na imię - Pan Zastępów; Odkupicielem twoim - Święty Izraela, nazywają Go Bogiem całej ziemi. Zaiste, jak niewiastę porzuconą i zgnębioną na duchu, wezwał cię Pan.

Każde imię Izraela oznaczało coś o Bogu. Bodajże chodzi tu o Elgibor i Emmanuel. Jest to pewnego rodzaju dziwactwo ze strony tłumaczy gdzie wszędzie indziej w Biblii napisane są faktyczne imiona, a tu napisali ich znaczenie.

Wręcz jakby człowiek się przyjrzał rzeczywiście żona króla Achaza o której jest mowa bodajże miała syna o tym imieniu i faktycznie wyratował on Izrael z utrapień.

Cytuj:
„Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM.” /J 8,58b/

Co było jednak wcześniej? Co powiedział wcześniej? Dlaczego trynitarianie o tym nie mówią? Po pierwsze ZAPRZECZYŁ BY KOGOKOLWIEK Z SIEBIE ROBIĆ:

"Odrzekł Jezus: Jeżeli Ja siebie chwalę, chwała moja niczym jest. Mnie uwielbia Ojciec mój, o którym mówicie, że jest Bogiem waszym."

Mówi mój Ojciec jest Bogiem. Trynitarianie wsiadają w swoją maszynę do podróży w czasie i ZAWSZE pomijają wersety 54-57. Dlaczego? BO zaprzeczają ich doktrynie!

Jeżeli wychwalał siebie jako Boga nazywając się Bogiem, a mówił, że tego nie robił, to wtedy był kłamcą. Jezus w jakiego wierzę nie jest kłamcą. Zastanówcie się czy macie tego samego.

"I nie poznaliście go, ale Ja go znam; i gdybym powiedział, że go nie znam, byłbym podobnym do was kłamcą. Ale Ja go znam i słowo jego zachowuję."

JEGO NIE SIEBIE.

Cytuj:
Odrzekł Jezus: Jeżeli Ja siebie chwalę, chwała moja niczym jest. Mnie uwielbia Ojciec mój, o którym mówicie, że jest Bogiem waszym.

Waszym Bogiem czyli YHWH. Jak możesz twierdzić, że ten fragment jest o tym, że Jezus jest YHWH, skoro nie wychwala siebie mówi, tylko Ojca, Boga Żydów. Czyli YHWH=Ojciec Jezusa.

"Abraham, ojciec wasz, cieszył się, ze miał oglądać dzień mój, i oglądał, i radował się."

Jest napisane, że Abraham widział dzień chwały zmartwychwstania Jezusa. Nie jest napisane, że w jakiś sposób Jezus go znał osobiście. Jezus mówił tylko co Jego Ojciec w Niebie kazał mu mówić i dlatego to wiedział. Faryzeusze jak zwykle go nie zrozumieli i kpili sobie z niego - skąd może to wiedzieć - znałeś go? Nie wierzyli, że Bóg mu to powiedział. Robicie to samo trynitarianie. Nie wierzycie, że Jezus nie mówił niczego od siebie, ani nie chwalił samego siebie.

"Odpowiedział im Jezus: Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, pierwej niż Abraham był, Jam jest."

To słowo to Ego eimi. Jakby miał powiedzieć, że jest YHWH to musiałby powiedzieć Jestem, który Jestem. Jezus mówi tu, że jest pierwszy do zmartwychwstania przed Abrahamem i to oburzyło Faryzeuszy, bo to oni myśleli, że są elohim - możnowładcami.

Cytuj:
"Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Jeżeli bowiem nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach waszych." /J 8,24/

Wygodnie jest wam pomijać to?

Cytuj:
Wtedy rzekł Jezus: Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że Ja jestem i że nic nie czynię sam z siebie, lecz tak mówię, jak mnie mój Ojciec nauczył.
J 8,28

Jedynie cztery wersety później mówi wam, że mówi to co Ojciec mu powiedział. Ojciec=YHWH jak ustaliliśmy w J 8,54-57

Cytuj:
Odrzekł Jezus: Jeżeli Ja siebie chwalę, chwała moja niczym jest. Mnie uwielbia Ojciec mój, o którym mówicie, że jest Bogiem waszym.

Dlaczego nie wierzycie słowom Jezusa?

Zrobię sobie przerwę i dokończę ten karnawał manipulacji. Żebyście sobie nie myśleli, że to koniec.

Pt paź 12, 2018 5:29 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Dlaczego nie wierzycie słowom Jezusa?
W jakim sposób? Czy ktoś tu uważa, że Ojciec nie jest naszym Bogiem?
Natomiast reszta Twojego maila to istny Bible Twisting. Czemu nie przyjmujesz tego co w Piśmie jest?

I jeszcze drugie pytanie: jak mogłoby być jeszcze wyraźniej napisane w Biblii że Jezus jest Bogiem, żebyś uwierzył?

Pt paź 12, 2018 6:58 pm
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
„Dziwna” konstrukcja gramatyczna ze słowami „Ja Jestem” powtórzy się w wypowiedzi Jezusa do uczniów po umyciu nóg przed Paschą „Już teraz, zanim się to stanie, mówię wam, abyście, gdy się stanie, uwierzyli, że JA JESTEM." /J 13,19/
Co mógłby mieć na myśli? Czyżby przypuszczał że uczniowie wątpią w Jego istnienie?

Zależy dla kogo dziwna. Co było we wcześniejszych werestach:

Cytuj:
Jeśli tedy Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem nogi wasze, i wy winniście sobie nawzajem umywać nogi.

Powiedział, że jest Panem i Nauczycielem.

Cytuj:
Nie o was wszystkich mówię; Ja wiem, których wybrałem; lecz niech się wypełni Pismo: Ten, kto spożywa chleb mój, Podniósł na mnie piętę swoją.

O którym mówi Pismo - Chrystusie, Mesjaszu. Przepowiada on także zdradę przez Judasza o którym mówi Pismo.

Tak więc "Ja jestem" - tym o którym przepowiada Pismo - Chrystusie, tym samym który ma być zdradzony przez tego z którym się poufali.

To jedyna sensowna konkluzja.

Cytuj:
Zdanie, jeśli przyjąć potoczne znaczenie słów „ja jestem” nie ma sensu; Jezus musiałby sądzić iż Żydzi nie wierzą w Jego istnienie.

Nie nie jest absurdalne. Mówił wcześniej, że nie jest ze świata, że jest światłością tego świata. W kazaniu na górze jednak mówi do słuchaczy, że także są światłością świata. Innymi słowy nie są z tego świata. To co. My także jesteśmy Chrystusami? Był taki film, ale to fikcja literacka.

Cytuj:
„Skoro więc rzekł do nich: «Ja jestem», cofnęli się i upadli na ziemię.” Mimo że ludzie przybyli by aresztować Jezusa i w niego nie wierzyli, upadli na ziemię przed imieniem Boga którym się przedstawił.

Uwierzyli, że może być Mesjaszem ich królem, gdyż mówił w ten sposób i w ten sposób powiedział, że uwierzyli, że człowiek z taką charyzmą może według wierzeń żydowskich poprowadzić ich do zwycięstwa. Nie twierdzę, że tak było, ale równie dobrze na odpowiedź, że szukają przykładowo Barneya - mógłbyś odpowiedzieć - To ja. Ego eimi - czyli to słowo jakie występuje. Dlaczego przetłumaczone w ten dziwny sposób? Manipulacja tłumaczy.

Cytuj:
W Liście do Kolosan czytamy o Jezusie:
„w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy to Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone.” /Kol 1,16/

Kontekst fragmentu zaczyna się na wersecie 10:

"Abyście postępowali w sposób godny Pana ku zupełnemu jego upodobaniu, wydając owoc w każdym dobrym uczynku i wzrastając w poznawaniu Boga," Kol 1,10

Jest to Bóg. W wersecie 12 jest poszerzenie kontekstu wypowiedzi. Tym Bogiem jest Ojciec:

"Dziękując Ojcu, który was zdolnymi uczynił do uczestniczenia w dziedzictwie świętych w światłości," Kol 1,12

w 13 rozwinięcie, że jest wciąż mowa o Ojcu:

"Który nas wyrwał z mocy ciemności i przeniósł do Królestwa Syna swego umiłowanego,"

w 15 czytamy, że jego Syn nie jest Bogiem, a:

"On jest obrazem Boga niewidzialnego, pierworodnym wszelkiego stworzenia,"

Obraz nie jest czymś obrazowanym. Kropka.

Błagam was. Czytajcie kontekst wersetów. To manipulacja, że mowa jest o Jezusie. Kontekst wypowiedzi temu przeczy.

Cytuj:
Mam nadzieję że wszyscy pamiętają jak brzmi pierwsze zdanie w Biblii:
„Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię.” /Rdz 1,1/

Tak i był on tam SAM. Uczynił wszystko SAM.

Cytuj:
"zapierają się naszego jedynego Władcy i Pana, Jezusa Chrystusa. A chcę przypomnieć wam, którzy raz na zawsze wszystko wiecie, że Pan wybawił wprawdzie lud z ziemi egipskiej, ale następnie wytracił tych, którzy nie uwierzyli" /Judy 1,4-5 /

W takim razie nazywacie Pawła kłamcą, gdyż mówił, on że w starym testamencie Bóg nie mówił do Żydów przez Syna, tylko w ostatnich dniach:

"Wielokrotnie i wieloma sposobami przemawiał Bóg dawnymi czasy do ojców przez proroków;Ostatnio, u kresu tych dni, przemówił do nas przez Syna,[...]" Hebrajczyków 1:1-2

Widocznie coś się nie zgadza... Gdyż ten który wyprowadził, także przeprowadził. Pewnie wczytujecie w słowo Pan wczytujecie Jezus mimo tego, że nie jest to kontekst wypowiedzi. Kontekstem wypowiedzi jest Stary Testament jedynie.

Wystarczy przeczytać kontekst i czytać wersety wcześniej i później i tyle, by zauważyć, że tak zwane "dowody" na Trójcę, to obrażające inteligencję manipulacje.

Cytuj:
W jakim sposób? Czy ktoś tu uważa, że Ojciec nie jest naszym Bogiem?
Natomiast reszta Twojego maila to istny Bible Twisting. Czemu nie przyjmujesz tego co w Piśmie jest?

I jeszcze drugie pytanie: jak mogłoby być jeszcze wyraźniej napisane w Biblii że Jezus jest Bogiem, żebyś uwierzył?

Udowodniłem, że to manipulacje wyjęte z kontekstu, albo wielce ambiwalentne teksty, a ty wciąż jesteś z siebie dumny.

" Światłem ciała jest twoje oko. Jeśli twoje oko jest zdrowe, całe twoje ciało będzie w świetle. Lecz jeśli jest chore, ciało twoje będzie również w ciemności. 35 Patrz więc, żeby światło, które jest w tobie, nie było ciemnością. 36 Jeśli zatem całe twoje ciało będzie w świetle, nie mając w sobie nic ciemnego, całe będzie w świetle, jak gdyby światło oświecało cię swym blaskiem»" Łukasza 11, 34-36

Pt paź 12, 2018 7:50 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Biblie twisting ciąg dalszy. Pismo mówi że stworzycielem jest Jezus, a Ty - piętrową argumentacją na zasadzie "pieniądze to grunt, grunt to ziemia, ziemia to gospodarstwo, gospodarstwo to rolnictwo, rolnictwo to PSL" "udowadniasz" że "pieniądze to PSL".
Szkoda mi czasu nawet na polemikę z takim przekręcaniem Biblii.

Do dwu zadanych Ci dotąd pytań:
  • Czemu nie przyjmujesz tego co w Piśmie jest?
  • jak mogłoby być jeszcze wyraźniej napisane w Biblii że Jezus jest Bogiem, żebyś uwierzył?
dodam zatem następne:
  • jak to jest, że "niebiblijny, dogmatyczny katolik" argumentuje tekstem Biblii, a Ty "biblijny" swoimi piętrowymi spekulacjami, i to takimi, by zmienić jasny tekst Pisma?

Pt paź 12, 2018 8:55 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Nie chcial bym wam przeszkadzac w dyskusji, ale nalezalo by takze zadac pytanie dlaczego Bog przyslal nam Syna?
Dlaczego nie mozana zobaczyc Ojca i pozostac przy zyciu?
Dlaczego ludzie robili zawsze wizerunki bostw i dlaczego Bog tego zabronil?

Pt paź 12, 2018 10:00 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Biblie twisting ciąg dalszy. Pismo mówi że stworzycielem jest Jezus, a Ty - piętrową argumentacją na zasadzie "pieniądze to grunt, grunt to ziemia, ziemia to gospodarstwo, gospodarstwo to rolnictwo, rolnictwo to PSL" "udowadniasz" że "pieniądze to PSL".

• jak mogłoby być jeszcze wyraźniej napisane w Biblii że Jezus jest Bogiem, żebyś uwierzył?
dodam zatem następne:
  • jak to jest, że "niebiblijny, dogmatyczny katolik" argumentuje tekstem Biblii, a Ty "biblijny" swoimi piętrowymi spekulacjami, i to takimi, by zmienić jasny tekst Pisma?

Przepraszam, ale to brzmi jak - Nie zniżę się do twego poziomu ze swoich wyżyn... Za przeproszeniem... I co z tego? To się nie zniżaj. Jakoś to przeżyje.

Cytuj:
Nie chcial bym wam przeszkadzac w dyskusji, ale nalezalo by takze zadac pytanie dlaczego Bog przyslal nam Syna?

Nie nie przeszkadzasz. Nie chcą ze mną rozmawiać w swoich mniemaniach nieomylności.

Bóg przysłał nam Syna by nas zbawić od grzechu oczywiście.

Czyli rola pasterza, któremu Bóg Ojciec daje owieczki.

By Syn był arcykapłanem i by zesłał nam Ducha Świętego kierującego do wszelkiej prawdy.

Czyli pomoc w wielbieniu Boga w Duchu i Prawdzie.

Dlatego musimy go przede wszystkim poznać, gdy kołacze i chcę byśmy mu otworzyli.

Osobista relacja z Jezusem.

Poza tym Syn dał nam przykład tego, co się podoba Ojcu i wypowiedział dla nas jego Słowa, którymi sam był. Poza tym wypełnił prawo.

Jezus zaświadczał. Jest światłem świata, tak samo jak my jesteśmy, jeżeli kierujemy się jego przykazaniami Kazania na Górze.

Według Słów Chrystusa - jego rolą jest prowadzenie do Ojca, by go poznali.

Cytuj:

Dobre pytanie.

Cytuj:
Dlaczego ludzie robili zawsze wizerunki bostw i dlaczego Bog tego zabronil?

Dlaczego ludzie robili wizerunki Bóstw? Z powodu powierzchowności, płytkości myśli może? Potrzeby wyjątkowości? Pewnie dynamika socjospołeczna, albo istnienie jakichś tajnych stowarzyszeń ma dużo do rzeczy.

Dlaczego Bóg tego zabronił? Gdyż Bóg jest jeden. Chciał nas uwolnić od fałszu, że jest ktoś poza nim. Zasadniczo to z dobroci dla nas. Wszelkie przykazania są z miłości i dobroci dla nas.

Dlatego, że wizerunki przedstawiają. Przed stawiają. Czyli zakrywają w pewnym sensie prawdziwy obraz. Bóg chce abyśmy czcili go w Duchu i Prawdzie, a wizerunki stoją na przeszkodzie gdyż zasłaniają sens, a uczą powierzchowności.

Pt paź 12, 2018 10:46 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Danielps napisał(a):
Cytuj:

Dobre pytanie.

Bóg jest tak piękny i miłosierny, że w obliczu tego piękna nasza dusza po prostu jest pod takim wrażeniem tego niezmierzonego miłosierdzia, że to niemożliwe do "wytrzymania" dla żyjących. Tak myślę.

Pt paź 12, 2018 11:14 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Viridiana napisał(a):
Danielps napisał(a):
Cytuj:

Dobre pytanie.

Bóg jest tak piękny i miłosierny, że w obliczu tego piękna nasza dusza po prostu jest pod takim wrażeniem tego niezmierzonego miłosierdzia, że to niemożliwe do "wytrzymania" dla żyjących. Tak myślę.

Dlatego tez nie mogl sie nam objawic wiec przyslal nam Syna bysmy mogli Go zobaczyc i poznac jaki Jest i bysmy mieli jego wizerunek.
Do tego potrzebne sa trzy Osoby, choc Bog Ojciec jest w kazdej z nich.
Jezus mowil ze "Ojciec jest we mnie a Ja w nim".
Ojciec jest soba, Synem i Duchem jednoczesnie, ale kazdy z nich jest jednoczesnie oddzielna Osoba.
Jak widzac z Pism nie jest to jedyny powod przyslania nam Syna i swiadczy o tym jak wiele Bog daje nam do zrozumienia w jednym tylko akcie przyslania nam Syna.

So paź 13, 2018 9:24 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Danielps napisał(a):
Barney napisał(a):

dodam zatem następne:

Przepraszam, ale to brzmi jak - Nie zniżę się do twego poziomu ze swoich wyżyn... Za przeproszeniem... I co z tego? To się nie zniżaj. Jakoś to przeżyje.
Jak widzę, odpowiedź na pytania które zadałem wolisz zastąpić odpowiedzią na samodzielnie wymyślone pytanie i zasugerować że to to, które zadałem :mrgreen:
Źenada.

• Twierdziłeś, że wcześni Ojcowie nie pisali o Trójcy - udowodniłem Ci cytatami że to nieprawda.
  • Twierdziłeś, że Orygenes nie uznawał równości Osób w Trójcy - udowodniłem Ci cytatami z Orygenesa, że albo kłamiesz, albo nie masz pojęcia co pisaeł Orygenes
  • Na koniec udowodniłem Ci, że Pismo Święte mówi o Jezusie jako o Jahwe - odpowiedziałeś mętnymi własnymi spekulacjami, po to by zanegować przekaz Pisma Świętego.
Co jeszcze mógłbym zrobić?

I jeszcze po tym wszystkim bezczelnie wyjeżdżasz z oskarżeniami o rzekome opieranie się na swojej nieomylności w stosunku do mnie.

So paź 13, 2018 10:15 am
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 398 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 27  Następna strona