Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N lis 18, 2018 8:48 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2259 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141 ... 151  Następna strona
 TE bajeczką dla dorosłych? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: TE bajeczką dla dorosłych?
Nie za bardzo rozumiem co to ma wspólnego z faktem umierania przed grzechem pierworodnym? Może jestem zbyt głupi żeby to zrozumieć

Powtórzę moje powyższe pytanie bo chyba odpowiedziałeś na mój post przed edycją

Z jakiej dziedziny nauki jesteś doktorem? Jeśli można spytać

Pn kwi 30, 2018 5:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):
Nie za bardzo rozumiem co to ma wspólnego z faktem umierania przed grzechem pierworodnym? Może jestem zbyt głupi żeby to zrozumieć

Powtórzę moje powyższe pytanie bo chyba odpowiedziałeś na mój post przed edycją

Z jakiej dziedziny nauki jesteś doktorem? Jeśli można spytać

Wszystko jest w moim profilu...

Pn kwi 30, 2018 5:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):

Z tym umieraniem przed grzechem, to juz tu na forum bylo. Generalnie chodzi o to ze zwierzeta jako takie nie maja swiadomosci "bycia". Innymi slowy smierc "biologiczna" mogla sobie istniec jako czesc swiata i procesow w nich zachodzacych. Innymi slowy, my jako ludzie widzimy czym jest smierc/zycie.

To tak w skorcie.

Warto podkreslic, ze generalnie nie jestesmy w stanie opisac tej rzeczywistosci "kiedys" szczegolnie w kontekscie grzechu pierworodnego. TE zostala sformulowana przez obserwacje tu i teraz (ze tak powiem w skrocie)+plus troche z przeszlosci :).

TE jest rowniez swego rodzaju kumulacja wielu innych nauk: biologi, genetyki, systematyki, chemii, biochemi, fizyki itd. itd. Wiec jak ktos chce obalac TE to tak jakby chcial obalac... te dziedziny nauki.

Powodzenia!

Pn kwi 30, 2018 6:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Warto sobie uzmysłowić, że człowiek posiada specjalny organ służący do tłumaczenia sobie otaczającego świata. Kiedy jakiś fakt nie łączy się z innym, to odczuwamy silny ból w okolicach owego organu, co zmusza go do gorączkowej pracy i jak najszybszych rezultatów. Od razu po przygotowaniu wytłumaczenia, narząd przestaje boleć i nadal możemy być zadowoleni z życia. Niestety jest nam zazwyczaj obojętne czy zaproponowane wytłumaczenie jest prawdziwe. Nasz organ nie służy do ustalania prawdy, lecz do unikania dysonansów poznawczych.
Efekt tego jest taki, że panicznie boimy się przyznać, że czegoś nie wiemy i być może nigdy się nie dowiemy. Wolimy byle jakie odpowiedzi, które uśmierzą ból naszego wyspecjalizowanego organu.
Rozumiecie co mam na myśli? Pytanie co ma wspólnego ewolucja z grzechem pierworodnym jest objawem silnego bólu narządu, który wierzy w obie te rzeczy i przegrzewa się próbując je uzgodnić. Lepiej ode mnie wytłumaczył to Richard Feynman w tym wywiadzie:
https://www.youtube.com/watch?v=QkhBcLk_8f0
Lepiej jest nie wiedzieć niż uporządkować sobie wiedzę na szybko i byle jak.

Pn kwi 30, 2018 6:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
TE jest rowniez swego rodzaju kumulacja wielu innych nauk: biologi, genetyki, systematyki, chemii, biochemi, fizyki itd. itd. Wiec jak ktos chce obalac TE to tak jakby chcial obalac... te dziedziny nauki.

Powodzenia!

Ty dziedzinach hipotezy sa codziennnie budowane i obalane.

Pn kwi 30, 2018 7:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Pytanie co ma wspólnego ewolucja z grzechem pierworodnym jest objawem silnego bólu narządu, który wierzy w obie te rzeczy i przegrzewa się próbując je uzgodnić. Lepiej ode mnie wytłumaczył to Richard Feynman w tym wywiadzie:
https://www.youtube.com/watch?v=QkhBcLk_8f0
Lepiej jest nie wiedzieć niż uporządkować sobie wiedzę na szybko i byle jak.

A tu masz cos innego, ale w temacie grzechu pierworodnego/Ksiegi Rodzaju (on uwaza sie za agnostyka):

https://www.youtube.com/watch?v=hdrLQ7DpiWs

Tlumaczenie dziala calkiem dobrze.

Jest tego wiecej...

Pn kwi 30, 2018 8:07 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Kto się uważa za agnostyka? Prof. Richard Feynman? On chyba był ateistą

Leszcz, więc jako przedstawiciel nauki(genetyki, biotechnologi itd.) Możesz mi powiedziec jak środowisko naukowe(konkretnie biologów) zapatruje się na kwestie religi chrzescijańskiej? Czy naukowcy z tej dziedziny nauki wierzą w Boga(pana Jezusa)? Jako osoba z plebsu nie mam do czynienia z takimi ludźmi więc za bardzo nie mam się kogo spytać. A intryguje mnie ta kwestia

Pn kwi 30, 2018 8:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):

Nie, Jordan Peterson, posluchaj jego wykladu (podalem link).

Cytuj:
Leszcz, więc jako przedstawiciel nauki(genetyki, biotechnologi itd.) Możesz mi powiedziec jak środowisko naukowe(konkretnie biologów) zapatruje się na kwestie religi chrzescijańskiej?

Kazdy ma osobiste podejscie i posiadanie doktoratu itd. nie determinuje wyboru albo odrzucania wiary.

Przedstawiciel? Nikt mnie nie wybral na przestawiciela. Ja.. jestem... Ja.

Cytuj:
Czy naukowcy z tej dziedziny nauki wierzą w Boga(pana Jezusa)?

Jedni wierza, inni juz nie. Nauka jest zwyczajnym poznawaniem swiata materialnego. Posiadanie doktoratu naprawde nie jest niczym innym jak wkladaniem palca w wode i stwierdzenie tego ze jest zimna. Jedyna roznica to ze to powtarzasz kilka razy... tak dla pewnosci :D

Cytuj:
Jako osoba z plebsu nie mam do czynienia z takimi ludźmi więc za bardzo nie mam się kogo spytać. A intryguje mnie ta kwestia

Nie jestes plebsem. Posiadanie doktoratu, nie czyni czlowieka "bardziej dobrym", bardziej "etycznym/moralnym". Tu nie ma zaleznosci przyczynowo-skutkowej.

Ostatnio edytowano Pn kwi 30, 2018 8:56 pm przez Leszcz, łącznie edytowano 1 raz

Pn kwi 30, 2018 8:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
A tu masz cos innego, ale w temacie grzechu pierworodnego/Ksiegi Rodzaju (on uwaza sie za agnostyka):

Wydaje się ciekawe, może obejrzę w wolnej chwili. Generalnie wysnuwanie takich teorii może być ciekawe, ale przywiązywanie się do nich raczej oddala nas od prawdy niż przybliża. Pewność jest największym wrogiem prawdy.

Pn kwi 30, 2018 8:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Pewność jest największym wrogiem prawdy.

Ciekawe? To jest FANTASTYCZNE! :)

Znasz angielski. On fajnie tlumaczy wlasnie ten problem. Kup sobie na amazon.com ksiazke Jordana Petersona "12 Rules for Life: An Antidote to Chaos". Ja juz przeczytalem, teraz z grupa ludzi jeszcze raz "trawimy".

POLECAM. "Best seller" w USA, Kanadzie i UK.

On ma cala MASE wykladow na youtube.com

Pn kwi 30, 2018 8:58 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
Quinque napisał(a):

Nie, Jordan Peterson, posluchaj jego wykladu (podalem link).
.

Zawsze mnie zastanawiało po co zajmować się czym co kogoś nie dotyczy? To tak jak mechanik bez prawa jazdy. Niby fajnie ale jakoś tak dziwnie. Jak ci wszyscy niewierzący Bibliści(itp.). Osobsicie uwazam ze nie ma sensu zajmować sie religią której się nie wyznaje. Skoro uważam że np. Buddyzm jest nieprawdą to mnie on nie obchodzi. A przynajmniej nie jakoś szczególnie

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Osobiście nie potrafię połączyć ewolucji z wiarą. Więc przejdę na kreacjonizm albo coś

Pn kwi 30, 2018 11:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):
Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Osobiście nie potrafię połączyć ewolucji z wiarą. Więc przejdę na kreacjonizm albo coś

Ale ja jestem kreacjonistą, tzn. ja wierze ze to Bóg stworzył Wszechświat (coś z niczego), a jednym z procesów (mechanizmów) tego stworzenia jaki my rozpoznaliśmy jest własnie ewolucja - przynajmniej tak to dzisiaj widzimy.

Nic innego, jak to że Bóg jest Twórcą WSZYSTKICH poznawalnych (dla naszego umysłu) procesów/mechanizmów/praw przyrody.

Tu nic strasznego się nie dzieje, poprzez naukę (doświadczalną i nie tylko) poznajemy otaczający nas świat a poprzez to poznajemy zamysł Boży :).

Z Bogiem i miłej podróży!

Wt maja 01, 2018 1:12 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):

Smutno się czyta takie wpisy. Fakty są sprzeczne z moją wiarą? Tym gorzej dla faktów :roll:

Wt maja 01, 2018 10:00 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Smutno. Quinque ma dwie opcje:

a) ignorować TE
b) porzucić swoja wiarę

Jego wybór jest niestety taki: ignoruje TE i jednocześnie traci wiarę (kreacjonizm). Dlaczego? TE opisuje rzeczywistość (na tyle ile może) a kreacjonizm (w tym jego... kreacjonistycznym podejściu e.g. 7 dni stworzenia świata itd.) nie jest już katolicyzmem.

Quinque, pomyśl nad tym trochę. Jakie jest Nauczanie Kościoła na temat nauki i jej roli w Twoim życiu.

Dodam jeszcze, iż to że ktoś akceptuje naukę (np. TE) nie ma obowiązku być znawcą tematu tej dziedziny i być wstanie wyjaśnić "jak to a tamto". Ja nie mam pojęcia na temat np. astronomii, czarnych dziur i całej masy innych rzeczy (NIGDY nie będę!), i nie mam obowiązku tłumaczenia np. na jakiej podstawie wiemy, ze świat jest 15 mld stary a nie np. 6000+ lat. Tylko dlatego, że nie jestem astrofizykiem (czy coś tam) i mi się w głowie nie mieści 15 mld lat wieku wszechświata, to co mam teraz odrzucić cala dziedzinę nauki!? Są inni którzy rozumieją TĄ sprawę. Oczywiście, nikt nie mówi, że nie mamy się uczyć różnych dziedzin nauki, a proszę bardzo, tylko i tak wszystkiego się nie nauczymy...

Wt maja 01, 2018 2:10 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Leszcz, z tym że mój problem z ewolucja i wiarą w ogóle nie leży na płaszczyźnie nauki. A teologi i filozofi. Otóż śmierć istniała od zawsze. Czyli Bóg nie stworzył dobrego świata

Boro, cieszę się że zgadzasz się ze mną w kwesti tego iż wiata jest sprzeczna z ewolucją. Poza tym fakty naukowe(TE), nic nie dają człowiekowi. Co mi z ewolucji skoro religia daje życie wieczne? Więc mogę wyrzucić naukę na śmieci

Wt maja 01, 2018 8:49 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2259 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141 ... 151  Następna strona