Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So lut 16, 2019 12:12 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1036 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 70  Następna strona
 Skąd wiadomo, że Biblia mówi prawdę? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Skąd wiadomo, że Biblia mówi prawdę?
robaczek2 napisał(a):
luki123 napisał(a):
Fakt, temat wątku jest inny.

Wlasnie zacytowalem mowiacy prawde fragment Biblii o Piotrze. Bede sie staral Ci pomoc w dalszych odkryciach jak to ludzie Kosciola sa daleko od tego co mowi Biblia. Dowiedzialem sie o ksiedzu w sasiedniej parafii, ktory ma dziecko ale napisze Ci wiecej szczegolow gdy zdobede wiecej wiadomosci. Na pewno bedziesz zainteresowany.

Bardzo wielu księży ma dzieci, niby czemu mam być tym zainteresowany? To kompletnie odbiega od tematu wątku, a nawet tego o III Rzeszy...
Nie za bardzo rozumiem co chcesz osiągnąć?

Wt paź 17, 2017 10:39 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Biblia mówi prawdę o kondycji człowieka. Przedstwia też ewolucję Piotra: od biologicznego do duchowego człowieka. Mówi też o tajemnicy zła, o wykorzystywaniu religii do podporządkowania sobie drugiego człowieka. Z każdej religii można uczynić ideologię i wywrócic prawdę jak rękawiczkę na lewą stronę. To też prawda biblijna.

Wt paź 17, 2017 10:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

merss napisał(a):
Biblia mówi prawdę o kondycji człowieka. Przedstwia też ewolucję Piotra: od biologicznego do duchowego człowieka. Mówi też o tajemnicy zła, o wykorzystywaniu religii do podporządkowania sobie drugiego człowieka. Z każdej religii można uczynić ideologię i wywrócic prawdę jak rękawiczkę na lewą stronę. To też prawda biblijna.

Apropos, ostatnio zacząłem czytać ewangelie, starałem się tak ze zrozumieniem (czyli nie tak jak kiedyś). I jeżeli chodzi o stosunek Jezusa do prawa(które przecież zesłał jego ojciec) i proroków, to właściwie nie wiem co o tym myśleć. Niektóre wypowiedzi Jezusa można rozumieć na wiele sposobów (jak choćby te o Szabacie - z jednej strony można dojść do wniosku, że Szabat zniósł na stałe, a z drugiej, że wcale nie). Straszny brak precyzji... Dlaczego? Dlaczego nie mógł mówić wprost nie zostawiając tyle miejsca na spekulacje? A to przecież one są powodem istnienia tylu odłamów Chrześcijaństwa... Bo każdy rozumie inaczej i każdy myśli, że ma rację. Ty merss pewnie też?

Wt paź 17, 2017 10:56 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Mamy odpowiedź biblijną. Nie jest do samodzielnego tłumaczenia. Powołano więc UNK, ale teologowie mogą swobodnie prowadzić badania. Koścół jest prowadzony przez Ducha Świętego, wskazuje to na dynamikę, zmiany czasu, zmiany interpretacyjne. Etyka wyprowadzona z Biblii wskazuje na hierarchizowanie wartości. Są prawdy niezmienne, są zmienne aż do interpretacji sumienia wierzącego. Przedstwiłam to w wątku etycznym.
Napisałam w tym wątku o odległości od centrum. Mamy więc to serce.

Wt paź 17, 2017 11:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

luki123 napisał(a):
Nie za bardzo rozumiem co chcesz osiągnąć?

Po prostu chce Ci pomoc w rozwoju Twoich zainteresowan

Wt paź 17, 2017 11:19 pm
Dyskutant
Dyskutant

luki123 napisał(a):
Straszny brak precyzji... Dlaczego? Dlaczego nie mógł mówić wprost nie zostawiając tyle miejsca na spekulacje? A to przecież one są powodem istnienia tylu odłamów Chrześcijaństwa... Bo każdy rozumie inaczej i każdy myśli, że ma rację.

Trochę tak to jest. Ale jeżeli chodzi o szabat to raczej linia jest prosta. Macie ludzie dychnąć, poświęcić się świętowaniu i mieć czas na uwielbienie Pana, a nie fundować sobie kolejny dzień katorżniczej pracy, tym razem nad paranoicznym przestrzeganiem nierobienia czegokolwiek.

Zresztą Jezus wskazał na lud faryzejski że przykazania Boskie znosili przykazaniami ludzkimi, a więc nadinterpretowali intencję Boga wobec ludzi. Jakoś tak zawsze potem wychodziło, że lewici na tym zyskiwali :-)

I jeszcze jedna uwaga. Nie wiemy co się będzie działo w przyszłości i gdzie zawędruje kościół. Ja jestem przekonany, że Jezus mówił tak, żeby społeczeństwo za 2 wieki nadal czytało ze zrozumieniem. Może będą inne modele społeczne? Może będą pracować za nas roboty i szabat nabierze nowego znaczenia? Może większość dnia będziemy połączeni neurotycznie z siecią i samo myślenie będzie pracą. Nie wiesz tego. Dopiero moje pra pra wnuki będą miały używanie jak będą interpretować Jezusa do nowych okoliczności.

Śr paź 18, 2017 4:37 am
Milczek
Milczek

wyznanie: bezwyznaniowiec
Post Pytanie ateisty o wiarygodność Biblii
Witajcie,

To mój pierwszy post na forum. Jestem ateistą, ale nie agresywnie nastawionym do wierzących. Właściwie to cały czas poszukuję. Dziś jestem ateistą, ale urodziłem się w rodzinie katolickiej. Mam ogromną liczbę pytań, ale zacznę od jednego najbardziej dla mnie istotnego:

Dlaczego wierzycie w biblię i dlaczego miałbym w nią wierzyć?

Zostałem stworzony jako istota rozumna, wierzę w to, co doznaję zmysłami. Aby przeżyć, nie mogę wierzyć każdemu we wszystko, muszę być podejrzliwy. Jeśli istnieje stwórca, to takiego właśnie mnie i wszystkich nas stworzył. Dlaczego miałbym wierzyć w jakąś księgę, napisaną przez tak naprawdę nie wiadomo kogo, przepisaną przez nie wiadomo kogo i przekształcaną przez nie wiadomo kogo na przestrzeni setek lat?

Pozdrawiam.

W tytułach ksiąg uznanych za objawione w danej wspólnocie religijnej używamy dużej litery we wszystkich członach z wyjątkiem przyimków, zgodnie z rozpowszechnionym zwyczajem językowym (merss)

Ostatnio edytowano Śr lis 01, 2017 11:30 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

pisownia terminów religijnych

Śr lis 01, 2017 7:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Post Re: Pytanie ateisty o wiarygodność biblii
Akurat w księgę nikt nie powinien ciebie namawiać do wierzenia.
Natomiast co do treści tam zawartych. Ta są zawarte tam wskazówki pomocne do życia. Np. na początek o grzechu w raju. Jak byś ten fragment nie ujął, to po prostu dowiadujesz się czegoś, co pozwoli tobie przemyśleć twój stosunek do kobiet.
Czyli zwykle mężczyznę pociągają kobiety, a wtedy mają u niego względy i nawet żądają, czasem tylko prosząc. Skutki ulegania bezkrytycznego w takiej sytuacji, mężczyzna potem nie raz ponosi całe życie. Przykład drastyczny masz właśnie w Biblii, wygnanie z raju.

Tego sam nie spostrzeżesz, zwłaszcza gdy ulegniesz wdziękom kobiet. To powinno być zarówno u ciebie, jak i u kobiety troską. Z tym że to ty powinieneś pierwszy o tym pomyśleć. Kobieta może chcieć poznać czy tobie na niej zależy, może nie brać owego ostrzeżenia pod uwagę, po prostu nie jest to w jej interesie. A konsekwencje spadają na was oboje. Ze wskazaniem na mężczyznę, bo to on może uczynić coś wbrew sobie i obowiązkom wobec innych. Potem są tego konsekwencje.
Jest mnóstwo tego typu przestróg w Biblii. Nie sadzę byś to uznał za bujdę, a forma no cóż nie ma znaczenia, bo była kiedyś spisana jako uniwersalną dla pokoleń przestrogę.

Teraz jeśli wierzysz że takie przestrogi mają sens, pozwolą tobie w życiu uniknąć zarówno nieporozumień, jak i przykrych ich konsekwencji. To masz sporo zawartych w Biblii użytecznych informacji. A wiara sama wtedy przyjdzie bo zobaczysz jej użyteczność.
Jeśli jednak uważasz, że nie dasz się w życiu niczym zaskoczyć i niczego głupiego nie uczynisz, to będzie tobie trudno uwierzyć w użyteczność Biblii.
Ja twierdzę że nie ma żadnego człowieka, który by sam z siebie dał radę przewidzieć własne ograniczenia i uniknąć błędów.
Nawet znając przestrogi biblijne często robimy wbrew ich treści błędy.
Masz tu najważniejszy przykład, takiego użytecznego zainteresowania wiarą w przekaz Biblii. Myślę że znajdziesz tam i dla siebie coś, co da tobie wiele do myślenia.

Śr lis 01, 2017 10:00 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Jesli idzie Ci o samą wiarygodność Biblii, napisałem trochę tu
http://analizy.biz/zarzuty/002histbiblii.htm

Śr lis 01, 2017 10:10 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

TakaShi napisał(a):
Dlaczego wierzycie w biblię i dlaczego miałbym w nią wierzyć?

Chrześcijaństwo nie jest religią księgi i dlatego wierzymy w Boga i to, co objawił, a nie w Pismo Święte.

Śr lis 01, 2017 10:12 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Mniej więcej z tego samego powodu, z którego wierzysz w prawdziwość podręcznika do matematyki mimo, iż nie znasz autora. Po prostu to co jest w nim napisane, działa :wink:

Śr lis 01, 2017 10:16 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Z racji ze autor jest ateistą a dział jest dla chrześcijan to temat przenoszę do działu ogólnego.

Śr lis 01, 2017 10:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Poczytaj o sprawie krużganków sadzawki owczej.

Śr lis 01, 2017 10:32 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: bezwyznaniowiec
Post Re: Pytanie ateisty o wiarygodność Biblii
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :)

Jednak czy nie obawiacie się, że treści tej księgi mogły zostać wielokrotnie zmienione przez ludzi, których przez setki lat przewijały się przez ręce i mogli czerpać z tego ogromne korzyści? W skrócie, czy nie obawiacie się, że treści tam zawarte mogą być dalekie od oryginału? Dziś istnieje wiele przekładów i nie raz widziałem spory między katolikami na forach a potem okazywało się, że jeden i drugi przytaczali inne przekłady i na tym się kończyła dyskusja.

Cz lis 02, 2017 12:47 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Post Re: Pytanie ateisty o wiarygodność Biblii
Ciężar dowodu leży po Twojej stronie. Mamy jednak czynny temat dotyczący prawdziwości Biblii, tam możesz dowodzić nieprawdziwości, mam nadzieję że rzetelnie. Proszę jednak zapoznać się z dotychczasowymi wypowiedziami. Reg. II/1.

Edit
Połączyłam wątki.

Cz lis 02, 2017 1:13 am
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1036 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 70  Następna strona