Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt lut 19, 2019 3:42 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1036 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 70  Następna strona
 Skąd wiadomo, że Biblia mówi prawdę? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Post Re: Skąd wiadomo, że Biblia mówi prawdę?
towarzyski.pelikan napisał(a):
Jest bóg-autorytet naukowy i on wszystko za ateuszka wyjaśnia.

Zgadza się , nauka , nauka i jeszcze raz nauka. Katolik jest przeciwnością żadnej nauki , żadnej wiedzy, tylko jedna książka -biblia i jeden specjalista od wszystkiego .

So sie 11, 2018 2:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
kurk napisał(a):
Zgadza się , nauka , nauka i jeszcze raz nauka. Katolik jest przeciwnością żadnej nauki , żadnej wiedzy, tylko jedna książka -biblia i jeden specjalista od wszystkiego .

Papuga, papużka, papunia. Małpa, małpeczka, małpunia.

Tym jesteście, ateiści. Mądrzy "cudzą mądrością".

So sie 11, 2018 2:19 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Tym jesteście, ateiści. Mądrzy "cudzą mądrością".

Złość i arogancja. Oj, mój pelikanie, cóż się z Tobą stało.

So sie 11, 2018 2:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
HeresJohnny napisał(a):
Złość i arogancja. Oj, mój pelikanie, cóż się z Tobą stało.

Staje w obronie moich braci katolików. Nie pozwolę, żeby ktokolwiek na nich bez kozery plwał!

So sie 11, 2018 2:42 pm
Dyskutant
Dyskutant

Anawim napisał(a):
Byłoby prościej z Tobą rozmawiać, gdybyś mniej zakładał, co ja uważam, będąc katolikiem.
Wnioski wyciągam tylko i wyłącznie z twoich wypowiedzi, które publikujesz.
Anawim napisał(a):
Ewentualnie poczytaj więcej o katolickiej doktrynie, to będzie Ci łatwiej.
O czym mówi katolicyzm to mnie akurat nie pouczaj, bo praktykującym katolikiem byłem do 18 r. życia.
Anawim napisał(a):
1. Katolicy uznają biblię za natchnione księgi i prawdziwe w JAKIMŚ sensie.
Słownik Języka Polskiego (przytoczony po raz 24) słowo "prawdziwy" definiuje w sposób następujący:
"1. zgodny z rzeczywistością; realny, rzeczywisty
2. taki, jaki powinien być lub jaki zwykle bywa (np. prawdziwy uczony, prawdziwa niedojda)
".
Co według ciebie oznacza konkretnie "prawdziwy w JAKIMŚ sensie"? W języku polskim innego znaczenia dla tego terminu nie ma.
Anawim napisał(a):
Niekiedy będzie do sens dosłowny, niekiedy przenośny, niekiedy typiczny itd.
No właśnie to jest dyskusyjne, bo często sami Katolicy nie są zgodni co do swoich poglądów, a dobierają to, co im pasuje a potem uzasadniają to religią, nieraz zmieniając zdanie jak chorągiewka na wietrze :D Żeby nie być gołosłownym żywy przykład (posty, gdzie rozbieram na części wypowiedzi wierzących osób, w tym i twoje - niczego nie daję od siebie, a jedynie cytuję):
1. viewtopic.php?f=12&t=28231&start=375
2. viewtopic.php?f=12&t=29217&start=15
3. Tu z kolei spierają się nawet, czy V przykazanie zakazuje mordowania czy zabijania i nie potrafią się dogadać, jedna osoba twierdzi, że mojżeszowy Bóg jest niezawisły względem ludzi, a już z kolei inna gdzie indziej stwierdza, że dostosowuje się do nich: viewtopic.php?f=12&t=29217&start=15
4. Tutaj udokumentowane dane dotyczące liczby (wzrastającej do dziesiątek tysięcy) wzajemnie przeczących sobie denominacji lub odłamów Chrześcijaństwa: http://www.biblicalcatholic.com/apologetics/a120.htm
http://www.biblicalcatholic.com/apologetics/a106.htm
5. https://pl.wikipedia.org/wiki/2_Ksi%C4%99ga_Machabejska - 2 Księga Machabejska: dlaczego chrześcijanie nie potrafią uzgodnić ujednoliconego kanonu biblijnego, tylko księga u jednych krąży sobie jako apokryf, a u innych już kolei jako natchniona.
Anawim napisał(a):
Podejście jest pragmatyczne
Znowu nikt się ze sobą nie zgadza. "Pragmatyzm" to "system filozoficzny, którego podstawowym elementem jest pragmatyczna teoria prawdy, uzależniająca prawdziwość tez od praktycznych skutków, przyjmująca praktyczność za kryterium prawdy" (https://pl.wikipedia.org/wiki/Pragmatyzm) - czyli można pod to podciągnąć zasadę "cel uświęca środki". Z drugiej strony inny katolik z kolei stwierdza coś takiego (viewtopic.php?f=12&t=29217&start=75):
BiałyKarzeł napisał(a):
wydaje sie ze w Katolicyzmie obowiązuje absolutyzm moralny w kwestiach dążenia człowieka do zbawienia.
Inny katolik znowu:
Wespecjan napisał(a):
Jesteśmy katolikami (...) nie uznajemy zasady cel uświęca środki.
I tak właśnie mówi Pismo Św.: "Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!" (Mt 7:13); "Słowo twoje trwa na wieki, niewzruszone jak niebiosa" (Ps 119:89); "Trawa usycha, więdnie kwiat, lecz słowo Boga naszego trwa na wieki" (Iz 40:8) - a tu nagle mówisz o jakichś względnościach "prawdy", bo tak ci pasuje. Muszę ci powiedzieć, że nieuczciwie traktujesz rozmówcę.
Anawim napisał(a):
Oczywiście nie mam pojęcia, jakie były doznania Abrahama.
Przed chwilą powiedziałeś, że prawdę podaje Magisterium Kościoła - a teraz, że nie możemy mieć o tym pojęcia, nie licząc powyższych linków, gdzie zmieniasz zdanie w dokładnie taki sam sposób: raz możemy coś stwierdzać na temat mojżeszowego Boga, a raz nie, bo "oczywiście nie mam pojęcia". Mamy o tym w ogóle pojęcie czy nie mamy?
Anawim napisał(a):
I jeszcze czekam na schemat falsyfikacji teorii ewolucji i przekonania o Holocauście.
Nie muszę ci udowadniać czegoś, co zostało już ponad wszelką wątpliwość udowodnione.

Właściwie to fascynuje mnie fakt, że kiedyś poprosiłem cię o wypunktowanie wynalazków, z których aktualnie korzystasz - nawet w tej sekundzie - i rozróżnienie będących zasługą religii (dochodzącej do prawdy przy pomocy wiary) od będących zasługą nauki (dochodzącej do prawdy przy pomocy wiedzy). A tu ani widu ani słychu. Bo prawda jest taka, że to właśnie wiedza w przeciwieństwie do wiary dała nam absolutnie wspaniałą cywilizację, gdzie mamy wszelkie dobrodziejstwa niewyobrażalne dla ludzi żyjących z tysiąc a nawet jeszcze kilkaset lat temu, przymierających dziesiątkami albo setkami tysięcy gdzieś w rynsztoku na ospę albo czarną śmierć. Jeszcze niedawno dopiero co stanęliśmy na księżycu i chwilę później obserwujemy galaktyki miliardy lat świetlnych od nas. Mimo to ty i niektórzy forumowicze (nikomu nie docinając personalnie) mają dziwne zapędy do kwestionowania takiego ciężaru słuszności wiedzy ponad wiarę.

So sie 11, 2018 2:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
NowyLogin napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Jesteśmy katolikami (...) nie uznajemy zasady cel uświęca środki.
I tak właśnie mówi Pismo Św.: "Wchodźcie przez ciasną bramę! Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują!" (Mt 7:13); "Słowo twoje trwa na wieki, niewzruszone jak niebiosa" (Ps 119:89); "Trawa usycha, więdnie kwiat, lecz słowo Boga naszego trwa na wieki" (Iz 40:8) - a tu nagle mówisz o jakichś względnościach "prawdy", bo tak ci pasuje. Muszę ci powiedzieć, że nieuczciwie traktujesz rozmówcę.

Gdzie tak pisałem o względnościach prawdy?

NowyLogin napisał(a):
No właśnie to jest dyskusyjne, bo często sami Katolicy nie są zgodni co do swoich poglądów, a dobierają to, co im pasuje a potem uzasadniają to religią, nieraz zmieniając zdanie jak chorągiewka na wietrze :D Żeby nie być gołosłownym żywy przykład (posty, gdzie rozbieram na części wypowiedzi wierzących osób, w tym i twoje - niczego nie daję od siebie, a jedynie cytuję):
1. viewtopic.php?f=12&t=28231&start=375
2. viewtopic.php?f=12&t=29217&start=15
3. Tu z kolei spierają się nawet, czy V przykazanie zakazuje mordowania czy zabijania i nie potrafią się dogadać, jedna osoba twierdzi, że mojżeszowy Bóg jest niezawisły względem ludzi, a już z kolei inna gdzie indziej stwierdza, że dostosowuje się do nich: viewtopic.php?f=12&t=29217&start=15
4. Tutaj udokumentowane dane dotyczące liczby (wzrastającej do dziesiątek tysięcy) wzajemnie przeczących sobie denominacji lub odłamów Chrześcijaństwa: http://www.biblicalcatholic.com/apologetics/a120.htm
http://www.biblicalcatholic.com/apologetics/a106.htm
5. https://pl.wikipedia.org/wiki/2_Ksi%C4%99ga_Machabejska - 2 Księga Machabejska: dlaczego chrześcijanie nie potrafią uzgodnić ujednoliconego kanonu biblijnego, tylko księga u jednych krąży sobie jako apokryf, a u innych już kolei jako natchniona.

Katolików obowiązuje:
Tradycja
Pismo Święte
Dogmatyka z Credo
Nauczanie Magisterium

Reszta to nie nasz cyrk, nie nasze małpy.

Ostatnio edytowano N paź 07, 2018 5:45 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

korekta cytowanego nicka

So sie 11, 2018 3:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

kurk napisał(a):
Jest bóg-autorytet naukowy i on wszystko za ateuszka wyjaśnia.

Dokąd będziesz zaśmiecał to forum swoją ignorancją?

So sie 11, 2018 3:32 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
NowyLogin napisał(a):
Słownik Języka Polskiego (przytoczony po raz 24) słowo "prawdziwy" definiuje w sposób następujący:
"1. zgodny z rzeczywistością; realny, rzeczywisty
2. taki, jaki powinien być lub jaki zwykle bywa (np. prawdziwy uczony, prawdziwa niedojda)".
Co według ciebie oznacza konkretnie "prawdziwy w JAKIMŚ sensie"? W języku polskim innego znaczenia dla tego terminu nie ma.

Przyjmuję tutaj znaczenie nadane przez Tarskiego.

NowyLogin napisał(a):
No właśnie to jest dyskusyjne, bo często sami Katolicy nie są zgodni co do swoich poglądów, a dobierają to, co im pasuje a potem uzasadniają to religią, nieraz zmieniając zdanie jak chorągiewka na wietrze

Tylko osły nie zmieniają zdania.
Każdy ma swoje poglądy; niektórzy mają wielkie przekonanie o ich słuszności i konieczności przekonania do nich całego świata. Mija z wiekiem, Tobie też minie.

NowyLogin napisał(a):
Znowu nikt się ze sobą nie zgadza. "Pragmatyzm" to "system filozoficzny, którego podstawowym elementem jest pragmatyczna teoria prawdy, uzależniająca prawdziwość tez od praktycznych skutków, przyjmująca praktyczność za kryterium prawdy"

A może akurat miałem tu na myśli 2 znaczenie z Twojego ulubionego słownika?
Żeby nie trzymać w niepewności - chodziło mi o pierwsze znaczenie z sjp.

NowyLogin napisał(a):
a tu nagle mówisz o jakichś względnościach "prawdy", bo tak ci pasuje. Muszę ci powiedzieć, że nieuczciwie traktujesz rozmówcę.

Właśnie o to mi chodziło, gdy napisałem, że zbyt dużo zakładasz. W tym wypadku z mojego stwierdzenia, że podejście Augustyna było pragmatyczne, wywnioskowałeś, że jestem zwolennikiem pragmatycznej teorii prawdy. A mi chodziło tylko o wybór działania ze względu na korzyści w konkretnym przypadku.

NowyLogin napisał(a):
Przed chwilą powiedziałeś, że prawdę podaje Magisterium Kościoła - a teraz, że nie możemy mieć o tym pojęcia, nie licząc powyższych linków, gdzie zmieniasz zdanie w dokładnie taki sam sposób: raz możemy coś stwierdzać na temat mojżeszowego Boga, a raz nie, bo "oczywiście nie mam pojęcia". Mamy o tym w ogóle pojęcie czy nie mamy?

A Magisterium coś mówi o doznaniach Abrahama?

NowyLogin napisał(a):
Nie muszę ci udowadniać czegoś, co zostało już ponad wszelką wątpliwość udowodnione.

Ale ja nie proszę o udowodnienie. Tylko o pokazanie, co sfalsyfikowałoby Twoje "naukowe" twierdzenia. No chyba, że jednak teorii naukowych się nie falsyfikuje oraz nauka nie zawsze posługuje się falsyfikowalnymi tezami ;)
Do tego poglądu próbuję Cię przekonać, i jest szansa, że Twoja wiara stopnieje.

Ostatnio edytowano N paź 07, 2018 5:47 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

korekta cytowanego nicka

So sie 11, 2018 4:32 pm
Dyskutant
Dyskutant

Anawim napisał(a):
Tylko osły nie zmieniają zdania.
...Czyli podtrzymujesz, że w chrześcijaństwie nikt nie ma racji, bo wszyscy ją mają i każdy ma swoją? :D
Anawim napisał(a):
Każdy ma swoje poglądy; niektórzy mają wielkie przekonanie o ich słuszności i konieczności przekonania do nich całego świata. Mija z wiekiem, Tobie też minie.
Nie chcę nikogo przekonywać, jestem tu po to, żeby zasięgnąć opinii ekspertów, którzy znają się lepiej ode mnie :D
Anawim napisał(a):
A może akurat miałem tu na myśli 2 znaczenie z Twojego ulubionego słownika? Żeby nie trzymać w niepewności - chodziło mi o pierwsze znaczenie z sjp.
Anawim napisał(a):
W tym wypadku z mojego stwierdzenia, że podejście Augustyna było pragmatyczne, wywnioskowałeś, że jestem zwolennikiem pragmatycznej teorii prawdy. A mi chodziło tylko o wybór działania ze względu na korzyści w konkretnym przypadku.
"Postawa życiowa polegająca na trzeźwej ocenie sytuacji i podejmowaniu wyłącznie działań, które zapewniają skuteczność; realizm". Znaczenie przeze mnie podane jest identyczne, tylko dodane jest słówko "filozofia": "kierunek filozoficzny uzależniający prawdziwość twierdzeń od ich praktycznych skutków" (a więc dalej lawirujesz :D ).
...Czyli podtrzymujesz, że myśl przewodnia "Błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli" jest zatem nic nie warta w porównaniu z realizmem? :D Nie zauważyłeś, że strzeliłeś sobie właśnie samobója przyznając mi rację? 8) :twisted:
Anawim napisał(a):
A Magisterium coś mówi o doznaniach Abrahama?
Znowu udajesz, że nie wiesz, o czym się mówi? Nie, Magisterium nie mówi konkretnie o doznaniach Abrahama - mówi o woli Jahwe, czyli pośrednio również i doznaniach Abrahama. Takie trudne? :D
Anawim napisał(a):
Ale ja nie proszę o udowodnienie. Tylko o pokazanie, co sfalsyfikowałoby Twoje "naukowe" twierdzenia.
Pojęcie falsyfikacji już zostało przeze mnie przełożone dwukrotnie m.in. tutaj: http://dyskusje.katolik.pl/viewtopic.ph ... 3#p1109603 i ten wątek jest już właśnie teraz kontynuowany, nie wiem czy zauważyłeś :D Więc podtrzymuję opinię, że nie muszę się powtarzać w tej kwestii, żebyś zapętlał dyskusję (przy okazji dostarczyłbyś sobie kolejnych wytkniętych sprzeczności i błędów słownikowych, pewnie nawet tych samych :D ).

So sie 11, 2018 5:55 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

NowyLogin napisał(a):
4. Tutaj udokumentowane dane dotyczące liczby (wzrastającej do dziesiątek tysięcy) wzajemnie przeczących sobie denominacji lub odłamów Chrześcijaństwa:

Maciek.. Znam wielu ateistów, ale mało który robi z siebie takiego idiotę jak Ty. Jakbyś trochę pilniej przykładał się do historii, to zauważyłbyś pewne logiczne ciągi zdarzeń - niestety tego nie wyczytasz w swoim ukochanym słowniku. Przylazłeś na forum katolickie i masz pretensje do tego, że ODSZCZEPIEŃCY uważają inaczej niż OFICJALNE nauczanie Kościoła Katolickiego. Bo TAK, TO JEST PRAWDA: protestanci i ruchy wywodzące się z nurtów zapoczątkowanych przez Lutra i Kalwina SĄ FORMALNIE uznawane za HERETYCKIE. Bo to ONI odeszli od Kościoła, a nie że te wszystkie nurty były od zawsze, łącznie z Katolicyzmem.
Nie pytaj się więc NAS KATOLIKÓW o to, dlaczego taki czy inny odszczepieniec uważa inaczej.

Ostatnio edytowano N paź 07, 2018 5:48 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

korekta cytowanego nicka

So sie 11, 2018 7:02 pm
Dyskutant
Dyskutant

1. Czy ten caps lock świadczy o twojej głuchocie czy chęci zakrzyczenia rozmówcy? To nie jest dyskusja, tylko straszenie i ustawianie do kąta, a ja nie jestem twoim dzieckiem, więc szanujmy się i traktujmy na równi.
2. Wypraszam sobie też inwektywy pod moim adresem. Wskaż chociaż jedno miejsce, gdzie to ja zaatakowałem inwektywami rozmówcę. Poza tym jest to niezgodne z nadstawianiem drugiego policzka i miłością bliźniego a nawet nieprzyjaciół (chociaż się nie poczuwam), co jest antyreklamą religii miłości, więc właściwie sam psujesz jej wizerunek.
3. Pokaż więc weryfikowalny wyznacznik w kontrolowanych warunkach eksperymentalnych przesądzający o tym, że Duch Św. natchnął właśnie Papieża i jego świtę, a nie np. Mormonów, Świadków Jehowy czy Baptystów, bo twój przedmówca po trudach i znojach samozaprzeczeń właśnie jak byk wydusił z siebie, że myśl przewodnią "Błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli" można usunąć w miejsce pragmatyzmu i realizmu :D Twierdzenie wysunięte bez dowodów równie dobrze bez dowodów można odrzucić - skoro takiego dowodu nie podajesz, ja z miejsca na zasadzie vice versa takie stwierdzenie skreślam.

So sie 11, 2018 8:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

NowyLogin napisał(a):
3. Pokaż więc weryfikowalny wyznacznik w kontrolowanych warunkach eksperymentalnych przesądzający o tym, że Duch Św. natchnął właśnie Papieża i jego świtę, a nie np. Mormonów, Świadków Jehowy czy Baptystów,

Nie mają Komunii.

Ostatnio edytowano N paź 07, 2018 5:49 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

korekta cytowanego nicka

So sie 11, 2018 8:30 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

NowyLogin napisał(a):
1. Czy ten caps lock świadczy o twojej głuchocie czy chęci zakrzyczenia rozmówcy? To nie jest dyskusja, tylko straszenie i ustawianie do kąta, a ja nie jestem twoim dzieckiem, więc szanujmy się i traktujmy na równi.

Hm.. Jakbym miał być nieuprzejmy to powiedziałbym coś o ciasnocie umysłowej interlokutora.. Jak Ty w ogóle możesz zabierać się za interpretacje tak trudnego tekstu jaki jest w Biblii - te niuanse, aluzje, obrazy. Wybitnie to teksty nie dla Ciebie. Ja mam taką fantazję by tak (czasem) wyróżniać fragmenty tekstu. Nie wolno mi?

Cytuj:
2. Wypraszam sobie też inwektywy pod moim adresem.

Znowu się zaczyna :roll:
Wskaż - dokładnie, palcem gdzie jest jakaś inwektywa pod Twoim adresem. Ale dokładnie.

Cytuj:
Wskaż chociaż jedno miejsce, gdzie to ja zaatakowałem inwektywami rozmówcę.

Oj tam. Już kiedyś o tym pisałem.

Cytuj:
Poza tym jest to niezgodne z nadstawianiem drugiego policzka i miłością bliźniego a nawet nieprzyjaciół (chociaż się nie poczuwam)

Hm.. To w końcu kto ma nadstawiać drugi policzek???
(znowu używam Twojej broni) Jeśli to ja mam nadstawiać policzek, to przyznajesz, że mnie (nas) atakujesz??

Cytuj:
, co jest antyreklamą religii miłości, więc właściwie sam psujesz jej wizerunek.

Acha.. No słucham z pełną uwagą, co oznacza dla Ciebie miłość (tylko proszę - daruj sobie słownik)..

Cytuj:
3. Pokaż więc weryfikowalny wyznacznik w kontrolowanych warunkach eksperymentalnych przesądzający o tym, że Duch Św. natchnął właśnie Papieża i jego świtę, a nie np. Mormonów, Świadków Jehowy czy Baptystów,

Jednak robisz z siebie durnia.. Zgodnie z powyższym Duch Święty natchnął Cię (i innych ateistów) do zostania ateistą - BRAWO TY. Większej bzdury ze świecą szukać.

Ostatnio edytowano N paź 07, 2018 5:50 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

korekta cytowanego nicka

So sie 11, 2018 8:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

PeterW: szkoda czasu, Maciej przylazł tu pomasować sobie ego "przetyraniem katoli i ich bzdur".

So sie 11, 2018 8:50 pm
Dyskutant
Dyskutant

NowyLogin napisał(a):
Czyli podtrzymujesz, że w chrześcijaństwie nikt nie ma racji, bo wszyscy ją mają i każdy ma swoją?

Jakim cudem możesz coś takiego wywnioskować z tego, co napisałem. Przecież wiara jest przekonaniem i daje poczucie pewności temu, kto wierzy.

NowyLogin napisał(a):
Nie chcę nikogo przekonywać, jestem tu po to, żeby zasięgnąć opinii ekspertów, którzy znają się lepiej ode mnie

To strasznie agresywnie piszesz, jak na kogoś, kto chce zasięgnąć opinii.

NowyLogin napisał(a):
"Postawa życiowa polegająca na trzeźwej ocenie sytuacji i podejmowaniu wyłącznie działań, które zapewniają skuteczność; realizm". Znaczenie przeze mnie podane jest identyczne, tylko dodane jest słówko "filozofia": "kierunek filozoficzny uzależniający prawdziwość twierdzeń od ich praktycznych skutków" (a więc dalej lawirujesz ).

To są identyczne znaczenia? Doprawdy, nie dogadamy się.
Po drugie: z tego, że ktoś w danej sytuacji zachowuje się pragmatycznie, nie wynika, że zawsze tak się zachowuje.

NowyLogin napisał(a):
..Czyli podtrzymujesz, że myśl przewodnia "Błogosławieni, którzy nie widzieli a uwierzyli" jest zatem nic nie warta w porównaniu z realizmem? Nie zauważyłeś, że strzeliłeś sobie właśnie samobója przyznając mi rację?

Niepotrzebne alternatywy. Widzę, że lubisz ten cytat. Faktycznie, czuję się szczęśliwy wierząc. ;)
BTW - widziałeś kiedyś kwarki?

NowyLogin napisał(a):
Znowu udajesz, że nie wiesz, o czym się mówi? Nie, Magisterium nie mówi konkretnie o doznaniach Abrahama - mówi o woli Jahwe, czyli pośrednio również i doznaniach Abrahama. Takie trudne?

A co Magisterium mówi o woli Jahwe i jak to się przekłada na doznania Abrahama?

NowyLogin napisał(a):
Pojęcie falsyfikacji już zostało przeze mnie przełożone dwukrotnie m.in. tutaj: http://dyskusje.katolik.pl/viewtopic.ph ... 3#p1109603 i ten wątek jest już właśnie teraz kontynuowany, nie wiem czy zauważyłeś Więc podtrzymuję opinię, że nie muszę się powtarzać w tej kwestii, żebyś zapętlał dyskusję (przy okazji dostarczyłbyś sobie kolejnych wytkniętych sprzeczności i błędów słownikowych, pewnie nawet tych samych ).

Bardzo dziękuję za wyjaśnienie pojecia falsyfikacji. Pytam się konkretnie o zastosowanie tejże. Napisałeś, że teorie naukowe poddają się falsyfikacji. Pytam się, jaka obserwacja sfalsyfikowałaby teorię ewolucji Twoim zdaniem. I jaka obserwacja sfalsyfikowałaby przekonanie o Holocauście. Poświęć 5 minut i mi odpisz.

Ostatnio edytowano N paź 07, 2018 5:52 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

korekta cytowanego nicka

So sie 11, 2018 9:13 pm
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1036 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 70  Następna strona