Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz lut 21, 2019 12:51 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Czy Wszechwiedzący Bóg może zmieniać zdanie i żałować? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy Wszechwiedzący Bóg może zmieniać zdanie i żałować?
Może zmienić właśnie przez tą ingerencję, i WIE jaki skutek ta ingerencja spowoduje. Ja nie kupuję obrazu Boga, który "gra w kości" i ingerując nie wie, co ta ingerencja spowoduje.

N gru 16, 2018 5:30 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
towarzyski.pelikan napisał(a):
Andy72 napisał(a):
Ingerencja nie jest sprzeczna z wszechwiedzą. Wie, że zaingeruje i jakie skutki ta ingerencja spowoduje. Według Ciebie, ingerowałby a to by tylko pogorszyć mogło sprawę.

Ale po co mu ta wiedza? Skoro nie może w niej nic zmienić? Wie, że zaingeruje, ale nie może zaingerować w ten scenariusz z przyszłości. Ręce ma uwiązane.

Nie kupuję wizji ograniczonego, bezradnego Boga.

Który nie ma nic wspólnego z tym w jakiego Boga wierzą katolicy czy ogólnie chrześcijanie.
Warto najpierw poczytać o tym jakim jest Bóg chrześcijan a potem się wypowiadać. Poczytać co to znaczy ze jest transcendentny, ze jest inny niż wszystko co znamy. Ty próbujesz Boga wstawić w nasz świat z naszymi ograniczeniami. A Bóg jest poza tym.
Bóg może zmienić ale nie zmienia bo tak wlasnie postanowił.

N gru 16, 2018 5:51 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Może zmienić właśnie przez tą ingerencję, i WIE jaki skutek ta ingerencja spowoduje. Ja nie kupuję obrazu Boga, który "gra w kości" i ingerując nie wie, co ta ingerencja spowoduje.

I tak "gra w kości", bo przecież ingerencja nie kłóci się z wolną wolą człowieka. Bóg, który obdarza człowieka wolną wolą, gra w kości. Bóg wiedział o holocauście, o zamachach terrorystycznych, katastrofach lotniczych, tsunami etc. Nie ingerując, wiedział, co ten brak ingerencji spowoduje. Zakładając, że w to nie ingerował.

N gru 16, 2018 5:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
I tak "gra w kości", bo przecież ingerencja nie kłóci się z wolną wolą człowieka. Bóg, który obdarza człowieka wolną wolą, gra w kości. Bóg wiedział o holocauście, o zamachach terrorystycznych, katastrofach lotniczych, tsunami etc. Nie ingerując, wiedział, co ten brak ingerencji spowoduje. Zakładając, że w to nie ingerował.

Twierdzisz że nie wiedział i że Mu "nie wyszło"?

N gru 16, 2018 6:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Twierdzę, że nie wiedział i że nam nie wyszło. Na tym polega wolna wola człowieka, że sam odpowiada za swoje czyny. Jeśli będziemy nimi obarczać Boga, to by oznaczało, że zrzekamy się wolnej woli.

N gru 16, 2018 7:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Twierdzę, że nie wiedział

Czemu robisz z Boga staruszka, który nie kontroluje świata?
Bóg wiedział i zgodził się na to przed stworzeniem świata.

N gru 16, 2018 7:08 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
kosa000 napisał(a):
Zauważ, że jest to ogólne stwierdzenie dotyczące losu świata, a nie każdego człowieka z osobna:

Jak masz jeszcze wątpliwości to jeszcze to

16 Oczy Twoje widziały me czyny9
i wszystkie są spisane w Twej księdze9;
dni określone zostały,
chociaż żaden z nich [jeszcze] nie nastał.
(Ps 139,16)

5 «Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię,
nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię2,
prorokiem dla narodów ustanowiłem cię».
(Jr 1,5)

8O

A to mi przypomina koncepcję filozoficzną wiecznego powrotu.

Podałem Ci fragment (Ps 139,16), jak na tacy, mówiący że Bóg zna przyszłość każdego człowieka a Ty wyskakujesz z jakimś wiecznym powrotem. :dokitu:

W mojej wizji świata nie tylko człowiek jest wolny, ale i Bóg. Co oznacza, że Bóg ma zawsze możliwość ingerencji w los człowieka na takiej samej zasadzie, jak rodzic, który chce, żeby dziecko żyło sobie swoim życiem, ale w razie niebezpieczeństwa, potrzeby się wtrąci. A to wyklucza absolutną wiedzę o tym, co się stanie.
Wniosek fałszywy. Nie bierzesz pod uwagę, że możesz czegoś nie rozumieć tylko serwujesz kategoryczne wnioski.
Na razie do przemyślenia
KKK napisał(a):
600 Dla Boga wszystkie chwile czasu są teraźniejsze w ich aktualności. Ustalił On więc swój odwieczny zamysł "przeznaczenia", włączając w niego wolną odpowiedź każdego człowieka na Jego łaskę: "Zeszli się bowiem rzeczywiście w tym mieście przeciw świętemu Słudze Twemu, Jezusowi, którego namaściłeś, Herod i Poncjusz Piłat z poganami i pokoleniami Izraela 397 , aby uczynić to co ręka Twoja i myśl zamierzyły" (Dz 4, 27-28). Bóg dopuścił ich czyny wypływające z zaślepienia 398 , by wypełnić swój zbawczy zamysł 399 .

8O

Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )

N gru 16, 2018 7:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Twierdzę, że nie wiedział

Czemu robisz z Boga staruszka, który nie kontroluje świata?
Bóg wiedział i zgodził się na to przed stworzeniem świata.

Czy Ty uważasz, że znając swojej przyszłości, nie masz kontroli nad własnym życiem?

N gru 16, 2018 7:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przedstawiasz niebiblijną wizję Boga, odzierając Go z Wszechwiedzy. Bez wszechwiedzy misja Jezusa była by bez sensu, bo Bóg nie wiedział by czy się powiedzie, nie wiedziałby też czy Maryja zgodzi się zostać Matką Zbawiciela.

N gru 16, 2018 7:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
kosa000 napisał(a):
Na razie do przemyślenia
KKK napisał(a):
600 Dla Boga wszystkie chwile czasu są teraźniejsze w ich aktualności. Ustalił On więc swój odwieczny zamysł "przeznaczenia", włączając w niego wolną odpowiedź każdego człowieka na Jego łaskę: "Zeszli się bowiem rzeczywiście w tym mieście przeciw świętemu Słudze Twemu, Jezusowi, którego namaściłeś, Herod i Poncjusz Piłat z poganami i pokoleniami Izraela 397 , aby uczynić to co ręka Twoja i myśl zamierzyły" (Dz 4, 27-28). Bóg dopuścił ich czyny wypływające z zaślepienia 398 , by wypełnić swój zbawczy zamysł 399 .

Żeby zamysł się wypełnił, człowiek musi odpowiedzieć w konkretny sposób na Bożą łaskę, a więc odpowiedź człowieka jest wolna w pozorny sposób. Człowiekowi tylko się wydaje, że wybiera dobro albo zło. Musiał to zrobić.
Innymi słowy, Bóg nie dopuszcza grzechu, tylko go wymusza. Gdyby Judasz nie zdradził Jezusa, Jego plan by się nie powiódł. Judasz był w związku z tym "zaprogramowany" przez Boga w taki sposób, żeby wybrał zdradę.
Any72 napisał(a):
Przedstawiasz niebiblijną wizję Boga, odzierając Go z Wszechwiedzy. Bez wszechwiedzy misja Jezusa była by bez sensu, bo Bóg nie wiedział by czy się powiedzie, nie wiedziałby też czy Maryja zgodzi się zostać Matką Zbawiciela.

W mojej metafizyce nie ograniczam się do Biblii. Nie jestem protestantką.
Według mnie wszechwiedza Boga w takim ujęciu, jak to przedstawiasz, odziera Boga z mądrości i zaufania. Wychodzi bowiem na to, że żeby Bóg miał pewność, że jego plan się powiedzie, musi z góry znać cały przebieg zdarzeń.

Np. wyobraź sobie, że chcesz mieć dziecko. Poznajesz jakąś kobietę, ale nie wiesz, czy jest płodna, czy w ogóle będzie chciała mieć dzieci. Jednak kochasz ją i czujesz, że ona Ci da dziecko. Mija x lat i wybrana przez Ciebie kobieta rodzi Ci upragnionego potomka. Można powiedzieć, że miałeś nosa. Dokonałeś mądrego wyboru. Zaufałeś sobie i tej kobiecie.

Natomiast w wersji z wszechwiedzą, to Ty z góry wiesz, że dana kobieta urodzi Ci potomka, więc nie musisz być mądry ani mieć wyczucia, nie musisz nikomu ufać, nawet samemu sobie, ponieważ o wszystkim doskonale wiedziałeś.

Czy nieskończenie mądry Bóg potrzebuje takiej "kontroli"? Moim zdaniem taka asekuracja urąga Bożej mądrości. Bóg nie musi znać przyszłości, żeby nią dobrze pokierować. On po prostu ma moc nadawania jej kierunku, przyciągania świata ku dobru.

N gru 16, 2018 7:56 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
kosa000 napisał(a):
Na razie do przemyślenia
KKK napisał(a):

Żeby zamysł się wypełnił, człowiek musi odpowiedzieć w konkretny sposób na Bożą łaskę, a więc odpowiedź człowieka jest wolna w pozorny sposób. Człowiekowi tylko się wydaje, że wybiera dobro albo zło. Musiał to zrobić.

Nie wiem jakie masz wyobrażenie o Bogu, ale jeśli przyjmiesz za prawdę , że
Dla Boga wszystkie chwile czasu są teraźniejsze w ich aktualności.
to naturalnym wnioskiem jest, że człowiek ma wolną wolę (nie pozorną) a Bóg zna przyszłość. Jeżeli odrzucasz to twierdzenie to odrzucasz naukę Kościoła opartą na Piśmie Świętym i tworzysz w ten sposób swojego własnego bożka.

8O

Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )

Pn gru 17, 2018 1:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
kosa000 napisał(a):
Nie wiem jakie masz wyobrażenie o Bogu, ale jeśli przyjmiesz za prawdę , że
Dla Boga wszystkie chwile czasu są teraźniejsze w ich aktualności.
to naturalnym wnioskiem jest, że człowiek ma wolną wolę (nie pozorną) a Bóg zna przyszłość. Jeżeli odrzucasz to twierdzenie to odrzucasz naukę Kościoła opartą na Piśmie Świętym i tworzysz w ten sposób swojego własnego bożka.

"Dla Boga wszystkie chwile czasu są teraźniejsze w ich aktualności"

Tylko i wyłącznie teraźniejsze chwile czasu mogą być aktualne. Przyszłość nigdy nie jest aktualna, bo jej nie ma. W przypadku przyszłości nie można zatem mówić o czymś takim jak "aktualność"., a jedynie można mówić o potencjalności, która zostanie zaktualizowana w momencie dokonania wyboru przez człowieka.

Pn gru 17, 2018 3:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dlaczego sądzisz że Bóg ma te same ograniczenia co człowiek? Bóg stworzył czas i jest ponad czasem a czasowi nie podlega.

Pn gru 17, 2018 4:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Dlaczego sądzisz że Bóg ma te same ograniczenia co człowiek? Bóg stworzył czas i jest ponad czasem a czasowi nie podlega.

Skoro Bóg jest ponad czasem, to właśnie nie ulega czemuś takiemu jak iluzja czasu. Tak naprawdę nie ma przecież ani przeszłości, ani przyszłości, tylko wieczne TERAZ. I my podlegamy zmianom w tym TERAZ. To my w ułomności swego umysłu kawałkujemy niepodzielne TERAZ na chwile czasu. I w ten sposób organizujemy sobie życie.

Tak więc właśnie Bóg uwikłany w czas byłby ograniczony na ludzki sposób.

Pn gru 17, 2018 4:44 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
"Dla Boga wszystkie chwile czasu są teraźniejsze w ich aktualności"

Tylko i wyłącznie teraźniejsze chwile czasu mogą być aktualne.
Dla Boga tak jest.
Przyszłość nigdy nie jest aktualna, bo jej nie ma. W przypadku przyszłości nie można zatem mówić o czymś takim jak "aktualność"., a jedynie można mówić o potencjalności, która zostanie zaktualizowana w momencie dokonania wyboru przez człowieka.
Z punktu widzenia człowieka jest tak jak piszesz, bo człowiek istnieje tylko w aktualnej chwili czasu - teraz.
Bóg jest bytem istniejącym w każdej chwili czasu (nie tylko teraz) dlatego to Go nie dotyczy, istnieje zarówno w chwilach które dla nas są już przeszłością jak i w tych które dla nas będą przyszłością.

8O

Pn gru 17, 2018 4:47 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 48 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona