Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn gru 18, 2017 12:47 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 224 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona
 "Program 500+" 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Program 500+"
Boro napisał(a):
Mareta uważa, że pieniądze biorą się z zasiłków :wink: A może z bankomatów? :D

Nie, są drukowane u mnie w piwnicy. :chat:

Śr gru 06, 2017 3:57 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
mareta napisał(a):
Boro napisał(a):
Mareta uważa, że pieniądze biorą się z zasiłków A może z bankomatów?

Nie, są drukowane u mnie w piwnicy.

Jeżeli chodzi o pieniądze to biorą się z banku. Dopisuje się jedno zero do każdej manej złotówki. Proste - kreatywne - złodziejskie. Bo ludzie musza oddawać wypracowane pieniądze.

Śr gru 06, 2017 4:11 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Ogólnie mówiąc, jak to powiedział Milton Friedman: "Społeczeństwo, które przedkłada równość nad wolność, nie ma ani jednego, ani drugiego. Społeczeństwo, które przedkłada wolność nad równość, będzie się szczyciło i jednym, i drugim."
I taka jest prawda.

Może rozpakuj sobie na własny użytek tą talmudyczną dialektykę zanim zaczniesz w to wierzyć i sobie to przyswajać?

Ta wolność o której trabią liberałowie tacy jak Friedman sprowadza się do promowania i popierania indywidualizmu i odchodzenia od wspolnotowości.
Gospodarczy indywidualizm promowany przez liberałów to nic innego jak ograniczenie relacji pomiędzy ludźmi do ekonomicznych interesów. A jak można zobaczyć na własne oczy, taka ideologia prowadzi do powstania kilku poteżnych i ogromnych korporacji gdzie każdy pracownik nosi taki sam garniutur i taki sam krawat.

Śr gru 06, 2017 5:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
ZYL
ZYL napisał(a):
Ja widzę to w ten sposób że Większą kasę będą mieli ludzie o ideologii życia bez zobowiązań wobec innych istot.

Na czym polega problem? Zazdrościsz takim ludziom? Chciałbyś jednocześnie mieć gromadkę dzieci z którymi spędzasz dużo czasu i robić karierę? W życiu nie można mieć wszystkiego i trzeba wybierać to, na czym najbardziej nam zależy. O ile nie robimy nikomu ktoś nie robi nikomu krzywdy, to nie mamy prawa wartościować jego życiowych wyborów.
ZYL napisał(a):
ZYL napisał(a):
Kolejnym problemem jest wzrost majątku, który rośnie tym szybciej im więcej go się ma.

Tylko socjalista może zobaczyć problem w tym, że ktoś się bogaci. Przecież to dobrze. Po pierwsze to, że się bogaci nie oznacza, że inni tracą. Wręcz przeciwnie. Jeśli zarobiłem milion, to znaczy, że wyprodukowałem przedmioty lub udzieliłem ludziom usługi o podobnej wartości. Społeczeństwo zyskało na tym a nie straciło. Po drugie, swoje pieniądze na coś muszę przecież wydać na czym również społeczeństwo zyskuje. Po trzecie, ktoś musi gromadzić kapitał aby możliwe były duże przedsięwzięcia. Nie pisałbyś teraz na forum, gdyby jakiś nikczemny kapitalista nie pracował ciężko i nie zaryzykował swoich prywatnych pieniędzy żeby wyprodukować dla Ciebie tani i dobry komputer.
Jak już pisałem, to nie rozwarstwienie jest problemem lecz ubóstwo. Jeśli ktoś widzi problem w bogaceniu się, to jest zwyczajnie zazdrosny.

Wespecjan
Nie wiem jak się do tego odnieść, bo w sumie nic konkretnego nie napisałeś. Jaki jest według Ciebie problem z liberalną gospodarką?

Śr gru 06, 2017 9:20 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Nie wiem jak się do tego odnieść, bo w sumie nic konkretnego nie napisałeś. Jaki jest według Ciebie problem z liberalną gospodarką?

Koncentruje bogactwo w coraz to węższych i węższych rekach.

Śr gru 06, 2017 9:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):

To prawda, ale jak chciałbyś temu zapobiec? W przypadku gospodarki regulowanej jest podobnie. Duże korporacje zawsze ominą regulacje i jakoś sobie poradzą. Najbardziej cierpią małe przedsiębiorstwa.

Śr gru 06, 2017 9:42 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Wespecjan napisał(a):

To prawda, ale jak chciałbyś temu zapobiec? W przypadku gospodarki regulowanej jest podobnie. Duże korporacje zawsze ominą regulacje i jakoś sobie poradzą. Najbardziej cierpią małe przedsiębiorstwa.

Przeczytaj Rerum Novarum.

Śr gru 06, 2017 9:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):

W sumie liberalizm jest pod tym względem podobny do komunizmu.
Liberalizm promuje sklepy wielkopowierzchniowe, już bardziej "kapitalistyczne" są małe sklepy należące do rodzin, które to sklepy dają im utrzymanie. Niestety, liberalizm jak "prokapitalizm" to wielkie sklepy bez właściciela, czyli komunizm,
PiS idzie w dobrym kierunku, podczas gdy zarówno Platforma jak i "Wolność" Korwina - nie.

Śr gru 06, 2017 10:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Przeczytaj Rerum Novarum.

Też mam Ci zaproponować kilka tytułów, które z pewnością przeczytasz i których znajomość jest według mnie konieczna do dalszej dyskusji...? :roll:
Jeśli masz jakieś argumenty, to je przedstaw.
Andy72 napisał(a):
W sumie liberalizm jest pod tym względem podobny do komunizmu.
Liberalizm promuje sklepy wielkopowierzchniowe, już bardziej "kapitalistyczne" są małe sklepy należące do rodzin, które to sklepy dają im utrzymanie. Niestety, liberalizm jak "prokapitalizm" to wielkie sklepy bez właściciela, czyli komunizm,

Jest dokładnie odwrotnie. Ścisłe regulacja i wysokie podatki tłamszą drobnych przedsiębiorców tworząc niszę dla molochów. Z resztą dokładnie po to zostały wprowadzone, żeby bronić interesów wąskiej grupy. To jest świadome działanie.
Andy72 napisał(a):
PiS idzie w dobrym kierunku, podczas gdy zarówno Platforma

Dobre :D Przecież PiS w kwestii gospodarki praktycznie niczym się nie różni od Platformy :wink:

Śr gru 06, 2017 10:30 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Liberalizm promuje sklepy wielkopowierzchniowe, już bardziej "kapitalistyczne" są małe sklepy należące do rodzin, które to sklepy dają im utrzymanie.

Tylko że w małym sklepie zazwyczaj zapłacisz drożej niż w markecie. Poza tym, markety też mają różne ceny. Kiedy robię zakupy w Biedronce czy w Aldi, a kiedy zdarza mi się czasem coś kupić w Stokrotce w Plazie, to Stokrotka zdecydowanie stoi drożej.

Cz gru 07, 2017 2:55 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Tak jak napisałem przesada w obu kierunkach nie prowadzi do niczego dobrego o czym przekonała nas historia i to jest przerobione.

Boro napisał(a):
Na czym polega problem? Zazdrościsz takim ludziom?

Problemem ludzkości jest dążenie do wypracowania wzajemnych relacji społeczno-gospodarczych nie uwłaczających godności którejkolwiek z klas, oraz dających wszystkim jednostkom jak najrówniejszy dostep do kariery, możliwości bogacenia się, oraz decydowania o życiu. I nie - niespecjalnie zazdroszczę komukolwiek. Czasem nawet współczuję.

Boro napisał(a):
Chciałbyś jednocześnie mieć gromadkę dzieci z którymi spędzasz dużo czasu i robić karierę? W życiu nie można mieć wszystkiego i trzeba wybierać to, na czym najbardziej nam zależy. O ile nie robimy nikomu ktoś nie robi nikomu krzywdy, to nie mamy prawa wartościować jego życiowych wyborów.

Jesteś niekonsekwentny. Gdy mówiłeś wcześniej o kapitalizmie liberalnym na jego poparcie przywołałeś wartości dodatkowe, takie jak tworzenie miejsc pracy, tworzenie dóbr i usług itp. Są to wartości o tyle łatwe do wyceny, że za nie się płaci, są mierzalne ekonomicznie. Matka 7 dzieci daje liberalnemu kapitaliście zasoby ludzkie, popyt, stabilizację itp. Moim zdaniem niewycenialne wartości. Osobiście jestem bogatym dzieckiem bogatych rodziców i jestem zachwycony programem 500+ gdyż zakładam, że zdolne dzieci będą miały większą szansę budować nowoczesną Polskę, gdyż ich edukacja i talenty nie zostaną zaprzepaszczone na samym początku.
Boro napisał(a):
Tylko socjalista może zobaczyć problem w tym, że ktoś się bogaci. Przecież to dobrze. Po pierwsze to, że się bogaci nie oznacza, że inni tracą. Wręcz przeciwnie. Jeśli zarobiłem milion, to znaczy, że wyprodukowałem przedmioty lub udzieliłem ludziom usługi o podobnej wartości. Społeczeństwo zyskało na tym a nie straciło. Po drugie, swoje pieniądze na coś muszę przecież wydać na czym również społeczeństwo zyskuje. Po trzecie, ktoś musi gromadzić kapitał aby możliwe były duże przedsięwzięcia. Nie pisałbyś teraz na forum, gdyby jakiś nikczemny kapitalista nie pracował ciężko i nie zaryzykował swoich prywatnych pieniędzy żeby wyprodukować dla Ciebie tani i dobry komputer.
Jak już pisałem, to nie rozwarstwienie jest problemem lecz ubóstwo. Jeśli ktoś widzi problem w bogaceniu się, to jest zwyczajnie zazdrosny.

Dlatego z przerażeniem widzę, że jestem częściowym socjalistą :-) Nie bogacenie jest problemem. Problemem jest powstanie nowoczesnej monarchii. Kumulując kapitał w coraz węższych kręgach powodujemy, że tylko te kręgi mają kapitał na jego skuteczne mnożenie. Tylko te kręgi mają kapitał żeby wsysać technologie, pomysły, moce produkcyjne. Reszta odwala pańszczyznę. Dzięki temu mamy królestwa korporacyjne, gdzie bliżej nie określona grupa ludzi kieruje ekonomicznie losami świata. Jeżeli nie mamy na nich wpływu (jaki masz wpływ na decyzje funduszy kapitałowych? Prywatnych właścicieli?) to państwo pozostaje jedynym regulatorem, który może wprowadzić takie zasady gry by jednak dawać młodym szansę wybicia się na bogata niezależność.

Państwo chroni również pewne wartości przed śmiercią, jeżeli monarchie kapitalistyczne uznają, że są ekonomicznie nie opłacalne. Mimo wypadnięcia niektórych części społeczeństwa spoza sfer zainteresowania kapitału korporacyjnego - takie państwo może podtrzymywać te grupy przy życiu (artyści, rzemieślnicy itp.) jeżeli uzna, że jest to grupa wprowadzająca pewne wartości niemierzalne wprost rynkowo w społeczeństwo. Rozgadałem się i może być trochę chaośniczo - mam nadzieję, że w miarę nadążasz za moim pkt widzenia.

Pt gru 08, 2017 10:42 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ZYL napisał(a):
Tak jak napisałem przesada w obu kierunkach nie prowadzi do niczego dobrego o czym przekonała nas historia i to jest przerobione.

Zgadza się.
ZYL napisał(a):
Jesteś niekonsekwentny. Gdy mówiłeś wcześniej o kapitalizmie liberalnym na jego poparcie przywołałeś wartości dodatkowe, takie jak tworzenie miejsc pracy, tworzenie dóbr i usług itp. Są to wartości o tyle łatwe do wyceny, że za nie się płaci, są mierzalne ekonomicznie.

Uwierz mi, że ten bogaty kapitalista poradzi sobie bez tej siódemki dzieci. Problem będę mieli ci, którzy są zdolni, pracowici i przedsiębiorczy, ale nie pochodzą z bogatych rodzin i nie stać ich na wszystkie daniny, które rząd kradnie przedsiębiorcom żeby kupić sobie głosy matek siedmiorga dzieci. Efektem jest to, z czym chcesz walczyć, czyli brak możliwości bogacenia się niższych klas.
ZYL napisał(a):
Osobiście jestem bogatym dzieckiem bogatych rodziców i jestem zachwycony programem 500+ gdyż zakładam, że zdolne dzieci będą miały większą szansę budować nowoczesną Polskę, gdyż ich edukacja i talenty nie zostaną zaprzepaszczone na samym początku.

Nie obraź się, ale jest to typowy punkt widzenia bogatych dzieci interesujących się polityką :wink: Cała partia Razem składa się z takich właśnie dzieci. Wierzę, że chcecie dobrze, ale ja z kolei jestem ambitnym dzieckiem z biednej rodziny i dokładnie widzę co przeszkadza mi się wybić. Nie jest to bynajmniej brak pomysłów ani pracowitości lecz kłody, które państwo kładzie mi pod nogi za każdym razem, gdy zachce mi się być przedsiębiorczym. Ludzie w podobnej sytuacji zazwyczaj rezygnują i zatrudniają się w korporacjach, czyli jest dokładnie odwrotnie niż mówisz. Wysokie podatki i regulacje wzmacniają pozycje wielkich korporacji niszcząc przy tym drobnych przedsiębiorców. To nie jest głupota rządzących, lecz celowe działanie.
ZYL napisał(a):
Nie bogacenie jest problemem. Problemem jest powstanie nowoczesnej monarchii. Kumulując kapitał w coraz węższych kręgach powodujemy, że tylko te kręgi mają kapitał na jego skuteczne mnożenie. Tylko te kręgi mają kapitał żeby wsysać technologie, pomysły, moce produkcyjne. Reszta odwala pańszczyznę. Dzięki temu mamy królestwa korporacyjne, gdzie bliżej nie określona grupa ludzi kieruje ekonomicznie losami świata. Jeżeli nie mamy na nich wpływu (jaki masz wpływ na decyzje funduszy kapitałowych? Prywatnych właścicieli?) to państwo pozostaje jedynym regulatorem, który może wprowadzić takie zasady gry by jednak dawać młodym szansę wybicia się na bogata niezależność.

Zgadzam się z tym, jednak uważam, że rozwiązania, które proponujesz przynoszą odwrotny efekt, o czym pisałem powyżej. Zgadzam się też, że państwo powinno inwestować w branże potrzebne lecz nieprzynoszące szybkiego zysku, lub potrzebne lecz ryzykowne, jak np. badania naukowe. Problem zaczyna się wtedy, gdy państwowe spółki stanowią nieuczciwa konkurencję, a tak jest obecnie.
ZYL napisał(a):
Państwo chroni również pewne wartości przed śmiercią, jeżeli monarchie kapitalistyczne uznają, że są ekonomicznie nie opłacalne. Mimo wypadnięcia niektórych części społeczeństwa spoza sfer zainteresowania kapitału korporacyjnego - takie państwo może podtrzymywać te grupy przy życiu (artyści, rzemieślnicy itp.) jeżeli uzna, że jest to grupa wprowadzająca pewne wartości niemierzalne wprost rynkowo w społeczeństwo.

A niby dlaczego państwo miałoby sztucznie podtrzymywać pewne zawody? Jakie kryterium chciałbyś tu przyjąć i kto powinien o tym decydować? Czy chciałbyś np. państwowych etatów dla fotografów wywołujących klisze światłoczułe? Może ograniczmy tramwaje i dopłacajmy do dorożkarzy tylko po to aby ich zawód nie wymarł? :roll:
Zanikanie pewnych zawodów i pojawianie się nowych, to naturalna konsekwencja postępu.

Pt gru 08, 2017 2:08 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Gdyby Gauss nie został dostrzeżony przez księcia Brunszwiku (sfinansował mu studia), nie byłoby dzisiaj paru dziedzin matematyki i fizyki..

Pt gru 08, 2017 2:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Gdyby Gauss nie został dostrzeżony przez księcia Brunszwiku (sfinansował mu studia), nie byłoby dzisiaj paru dziedzin matematyki i fizyki..

To jest argument za 500+? :-D

Pt gru 08, 2017 2:41 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Uwierz mi, że ten bogaty kapitalista poradzi sobie bez tej siódemki dzieci. Problem będę mieli ci, którzy są zdolni, pracowici i przedsiębiorczy, ale nie pochodzą z bogatych rodzin i nie stać ich na wszystkie daniny, które rząd kradnie przedsiębiorcom żeby kupić sobie głosy matek siedmiorga dzieci. Efektem jest to, z czym chcesz walczyć, czyli brak możliwości bogacenia się niższych klas.

Zagadka dotycząca tego kto sobie poradzi a kto nie jest tematem, bo każdy ją rozwiązał.

Uważam, że dziecko nie ma wpływu na matkę. To nie ono decyduje w jakiej rodzinie się urodzi. Może uważasz inaczej. Skoro jednak zdecydowała się mieć dzieci (tu uważam, że to dobry etycznie i przydatny społecznie wybór) to państwo ma wpływ na to czy to dziecko będzie większe, zdrowsze, sprawniejsze, mądrzejsze itp. Pośrednio wprawdzie, ale jednak ma. Kapitalista ma to raczej gdzieś.

Dla wzrostu bogactwa z kolei potrzeba zwiększać ilość wypracowywanego dobra. To dobro musi być wyprodukowane przez kogoś, lub ci którzyś muszą coraz więcej w tym samym czasie produkować. Niemniej nadal ktoś te więcej musi kupować. Z tego względu są trzy potrzebne elementy = zwiększanie populacji, produktywności oraz generowanie nowych potrzeb. Prywatny sektor odżegnuje się od wzięcia odpowiedzialności za pierwszy z tych elementów. Dwa pokolenia kapitalistów mogą tego problemu nie zauważyć, ale w trzecim pokoleniu gospodarka zacznie się naturalnie zwijać. Wtedy nie będzie w ogóle możliwości się bogacenia.

Boro napisał(a):
Nie obraź się, ale jest to typowy punkt widzenia bogatych dzieci interesujących się polityką Cała partia Razem składa się z takich właśnie dzieci. Wierzę, że chcecie dobrze, ale ja z kolei jestem ambitnym dzieckiem z biednej rodziny i dokładnie widzę co przeszkadza mi się wybić. Nie jest to bynajmniej brak pomysłów ani pracowitości lecz kłody, które państwo kładzie mi pod nogi za każdym razem, gdy zachce mi się być przedsiębiorczym. Ludzie w podobnej sytuacji zazwyczaj rezygnują i zatrudniają się w korporacjach, czyli jest dokładnie odwrotnie niż mówisz. Wysokie podatki i regulacje wzmacniają pozycje wielkich korporacji niszcząc przy tym drobnych przedsiębiorców. To nie jest głupota rządzących, lecz celowe działanie.

Czemu mam się obrazić za Twój pkt widzenia? To Twój błąd co do postrzegania moich poglądów, a nie mój. Za czyjeś błędy się nie obrażam. Partia razem to doskonały Twór teoretyczny. Opowiada jak ma być i jak wszystko ma chodzić, tylko nijak to nie pasuje do ludzi jako takich i nikt o zdrowych zmysłach tak by nie postępował (obecna stawka sankcyjna 75% od odchodów nieujawnionych jest jednym z proponowanych przez nich progów :-) ). Zgodzę się z Tobą w pełni, że gospodarka jest mocno przeregulowana. Nie zmienia to moim zdaniem nic w postrzeganiu programu 500+. Mniejsze podatki i regulacje, większy wybór możliwości odkładania na emeryturę, ale tylko prywatnie, ubezpieczenia zdrowotne prywatne i zniesienie innych bezsensownie upaństwowionych systemów uwolniłoby mnóstwo energii która poszłaby w prace na rzecz dobrobytu i zwiększania PKB. 500+ jednak nie jest ograniczeniem, a jedynie przyznaniem pieniędzy na cel, tak samo jak kasa na drogi kolej czy rozbudowę wałów przeciwpowodziowych. Kasa na to znalazłaby się spokojnie, bo chociażby skuteczne prywatne systemy emerytalne i zdrowotne generowałyby podatki a nie dziurę finansową. Ludzie mogąc płacić mniej podatków chętniej by ryzykowali, pracowali i w rezultacie płacili by tych podatków więcej. Taki jest mój pogląd i on odbiega od poglądu Razem - chyba że jestem nie na bierząco

Boro napisał(a):
Problem zaczyna się wtedy, gdy państwowe spółki stanowią nieuczciwa konkurencję, a tak jest obecnie.

Albo bezsensowne obligo o czym pisałem wyżej

Boro napisał(a):
A niby dlaczego państwo miałoby sztucznie podtrzymywać pewne zawody? Jakie kryterium chciałbyś tu przyjąć i kto powinien o tym decydować? Czy chciałbyś np. państwowych etatów dla fotografów wywołujących klisze światłoczułe? Może ograniczmy tramwaje i dopłacajmy do dorożkarzy tylko po to aby ich zawód nie wymarł?
Zanikanie pewnych zawodów i pojawianie się nowych, to naturalna konsekwencja postępu.

Jestem trochę romantykiem. Dla mnie np. nowoczesna sztuka generalnie jest niesprzedawalna. Ale jakaś grupa ludzi uważa to za wartość bezcenną. Bardzo często konserwatora zabytków należałoby wpuścić do chronionego obiektu i kazać mu tam mieszkać, żeby wiedział czego broni, ale cieszyłem się że uchronili pewien stary kształt dworca w Katowicach, czy walczą o PKiN w Warszawie. Są rzeczy ważne jedynie dla niewielkiej garstki ludzi którzy się znają i widzą w tym wartość wyższą niż miernik w walucie. Uważam, że w granicach rozsądku należy wspierać takie inicjatywy.

Pt gru 08, 2017 5:28 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 224 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona