Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 26, 2018 2:11 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Następna strona
 Klimat dla biznesu, Równe szanse? (wydz.) 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Klimat dla biznesu, Równe szanse? (wydz.)
Adam M. napisał(a):
Wracajac do Polskiej gospodarki to wydaje mi sie ze glownym pytaniem jest jak przekonac politykow ze nizsze i prostsze podatki dadza budzetowi wiecej pieniedzy ?

Wśród polskich polityków dominuje myślenie pragmatyczne a nie racjonalne. Pragmatyzm goni za pewnym zyskiem dziś, często ze stratą w terminie długodystansowym a planowanie racjonalne to planowanie w dłuższym czasie niż najbliższe wybory.

Kiedyś Leszek Miller obniżył akcyzę na wódkę i budżet państwowy zarobił na tym więcej niż przed obniżką. Jednak nie idą za przykładem Millera, bo nie są pewni czy zarobią czy stracą. A przede wszystkim obchodzi ich budżet państwowy a nie budżety domowe polaków. Morawiecki chwali się takim a takim wpływem do budżetowej kasy, ale państwu nie powinno w pierwszym rzędzie chodzić o przychody do skarbca państowego, ale o zwiększanie osobistych budżetów polaków.

Teoretycznie można to osiągnąć stopniowym obniżaniem podatków i ukróceniem napływu taniej siły roboczej. Na niższych podatkach przedsiębiorcy mieli by więcej na inwestycję a więc konsumpcję i wyższe pensje i ssanie na rynku pracowniczym przyciągneło by polaków zza granicy, którzy wrócili by także ze swoimi oszczędnościami i umiejętnościami (przynajmniej część) dodatkowo napędzając konsumpcję.

Twierdzenie, że niskostawkowy parobek z Ukrainy czy z Jowisza, który dziś jest tu a jutro będzie W Niemczech czy we Włoszech, lepiej się przysłuży gospodarce, niż polak pracujący, wydający, mający dzieci i budujący dom w Polsce - jest myśleniem krótkowzrocznym i ściśle pragmatycznym.

Dominacja pragmatyzmu nad racjonalnością bierze się z ateizmu lub protestanckich praktyk. W katolicyźmie obszar działania człowieka i jego skutków nie rozciąga się na dziś i jutro, ale na wieczność, a to sprzyja racjonalizmowi. Ateizm natomiast sprzyja pragmatyzmowi, bo żyjemy tylko tu i teraz a po śmierci nic nie ma. Protestantyzm natomiast choć zakłada życie wieczne, to dopuszcza szybką pogoń za pieniędzmi, bo Bóg i tak zdecydował co już z nami.
Na pierwszy rzut oka ateizm i protestantyzm niby nie wyklucza myślenia racjonalnego (długodystansowego) nawet tu na Ziemi, ale w praktyce oddziaływuje głęboko na myślenie ludzkie: "martw się o ziemskie dziś a nie o niebiańskie jutro". Dominacja takiego sposobu myślenia przekłada się na praktyki polityczne, biznesowe i nawet międzyludzkie, które stają się bardziej pragmatyczne niż racjonalne. W wielu sferach i decyzjach pragamatyzm może pokrywać się z racjonalnością, ale często tworzą osobne zbiory.

Pn lut 12, 2018 9:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
John Maynard Smith wprowadził do biologii pojęcie strategii ewolucyjnie stabilnej. Jest to taka strategia przetrwanie, która rzadko kiedy jest korzystna dla ogółu, ale zawsze jest niewrażliwa na atak od środka. Jeśli ktoś się z niej wyłamie, to działa sprzężenie zwrotne, które wymusza powrót do takiej strategii lub wypadnięcie z gry. Pojęcie to pozwoliło w prosty i elegancji sposób analizować zachowanie zwierząt.
W naturalny sposób pojęcie strategii można rozszerzyć na dowolną dziedzinę działalności człowieka, w której występuje konflikt interesów. Np. ludzkość rozwijałaby się najlepiej i żyła w największym szczęściu i dobrobycie, gdyby każde państwo zrezygnowało z wojska. Jest to jednak w oczywisty sposób niestabilna strategia.
Dokładnie tak samo rzeczy się mają w polityce. Najlepsze rozwiązanie powinno być wyłaniane na podstawie nauki oraz praw człowieka. Takie rozwiązanie byłoby jednak niestabilne, bo wystarczy, że pojawiłaby się jednak populistyczna partia i przy obecnej formie demokracji, zdobyłaby ogromną przewagę.
Uważam jednak, że zwierzęta świadome i moralne, jesteśmy w stanie wznieść się ponadto i znaleźć rozwiązania, które ukrócą ten proceder, jak np. realna edukacja i ograniczenie demokracji. Jednak póki co każdy, kto głosuje na populistyczne partie typu PO, PiS, PSL, SLD, Nowoczesna, przyczynia się do umocnienia darwinowskich mechanizmów w polityce poza lenistwem umysłowym, nie za bardzo widzę wytłumaczenie takich decyzji.
Oczywiście nie wszyscy muszą znać się na polityce, ale opinię jakoś chce mieć każdy.

Wt lut 13, 2018 1:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Najlepsze rozwiązanie powinno być wyłaniane na podstawie nauki oraz praw człowieka.

Ekonomia to nie automatyczne atomy obijające się o siebie z prawami fizyki, ekonomia to proces moralny gdzie spotykają się 2 strony, gdzie jedna strona coś oferuje a druga coś chce i jeśli jest strona silniejsza, to zawsze będzie miała pokusę wykorzystać stronę słabszą.
Wg katolicyzmu pieniądze zarabia się przy okazji, robiąc coś pożytecznego na sposób etyczny.

Wt lut 13, 2018 5:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Wespecjan, jakkolwiek zgadzam sie z pierwsza czescia twego wywodu ( przedostatni post ) to jego druga czesc o przewadze katolickiego myslenia o gospodarce nad ateistycznym czy protestanckim to raczej w mojej opinii wishfull thinking.
Wystarczy porownac dzialanie na niwie gospodarczej panstw katolickich i niekatolickich w erze kolonialnej np Anglia i Holandia w porownaniu do Hiszpanii i Portugalii zeby sprawdzic kto lepiej prosperowal.

Wt lut 13, 2018 6:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Adam M.: Porównywanie różnych krajów z różną historią i różną etnicznie ludnością (ludy mają różne talenta) i wyjaśnianie ekonomicznych różnic tylko religią, jest ryzykowne i mylne. Spójrzmy na jeden naród, ze wspólną historią i wspólnym terytorium ale podzielnony religijnie na katolików i protestantów i kto sobie lepiej radzi:

Obrazek

Obrazek

Wt lut 13, 2018 6:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Poza tym i Hiszpania miała okres swoje świetności i Anglia miała okres swojej świetności.
A odnośnie USA trzeba pamiętać że ekonomiczny, kapitał założycielski Stanów był zbudowany na ludobójstwie indian i niewolnictwie murzynów, na co zezwalała etyka protestancka.

Wt lut 13, 2018 7:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Ekonomia to nie automatyczne atomy obijające się o siebie z prawami fizyki, ekonomia to proces moralny gdzie spotykają się 2 strony, gdzie jedna strona coś oferuje a druga coś chce i jeśli jest strona silniejsza, to zawsze będzie miała pokusę wykorzystać stronę słabszą.

No tak, ale co w związku z tym? Ekonomia to nie nauka?
Wespecjan napisał(a):
A odnośnie USA trzeba pamiętać że ekonomiczny, kapitał założycielski Stanów był zbudowany na ludobójstwie indian i niewolnictwie murzynów

No popatrz, czyli tania siła robocza pomaga jednak budować bogactwo, a nie przeszkadza :-D

Wt lut 13, 2018 7:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
No popatrz, czyli tania siła robocza pomaga jednak budować bogactwo, a nie przeszkadza :-D

Czyjego bogactwa, pracujących czy panów niewolników? I dlaczego w cytacie wyciąłeś końcówkę zdania?
p.s. najlepjej w budowaniu bogactwa pomaga kradzież, nie musisz wkładać na rynek ani usług ani towarów.

Wt lut 13, 2018 7:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Czyjego bogactwa, pracujących czy panów niewolników?

Bogactwa kraju i jego mieszkańców. Piszę oczywiście odnośnie Ukraińców, którzy według Ciebie tak szkodzą naszej gospodarce.
Wespecjan napisał(a):
I dlaczego w cytacie wyciąłeś końcówkę zdania?

Bo w tym kontekście nie ma ona nic do rzeczy. Wykorzystywanie pracy imigrantów nie jest niemoralne. Niewolników owszem.
A dlaczego Ty nie odpowiedziałeś na pierwszą część mojego postu?

Wt lut 13, 2018 7:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Wykorzystywanie pracy imigrantów nie jest niemoralne. Niewolników owszem.

Wg twojej etyki, nie mojej.
Wypracowywanie niewolnictwiem lub tanią siłą roboczą bogactwa panów jest pragmatyczne na dziś, ale nieracjonalne na jutro, bo zysk idzie z wykorzystywania parobka zamiast z pomysłu i organizacji pracy a to hamuje rozwój technologii i społeczeństwa. Tak skończyła carska Rosja w 1917 gdzie tamtejszy ustrój oparty na pracy chłopów był całkowitym przeżytkiem hamującym rozwój społeczeństwa, choć nie brakowało tam pojedynczych przebogatych ludzi. Nie było niespodzianką, że w USA po zniesieniu niewolnictwa gospodarka ruszyła z kopyta do przodu. Bo właściciel fabryki czy gospodarstwa agralnego musiał zacząć myśleć a nie okładać batem.

Wt lut 13, 2018 7:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Wg twojej etyki, nie mojej.

Dlaczego według Twojej etyki, przyjmowanie uchodźców/imigrantów, pozwalanie im na uczciwą pracę i czerpanie z tego korzyści jest niemoralne?
Wespecjan napisał(a):
Wypracowywanie niewolnictwiem lub tanią siłą roboczą bogactwa panów jest pragmatyczne na dziś, ale nieracjonalne na jutro, bo zysk idzie z wykorzystywania parobka zamiast z pomysłu i organizacji pracy a to hamuje rozwój technologii i społeczeństwa.

W jaki sposób zatrudnienie Ukraińca np. do malowania mieszkania, podczas gdy nie byłoby mnie stać na Polaka, hamuje gospodarkę? Ja miałbym niepomalowane mieszkania a Ukrainiec nie miałby pieniędzy. Gospodarka by hulała dzięki temu? :wink:
Wespecjan napisał(a):
Nie było niespodzianką, że w USA po zniesieniu niewolnictwa gospodarka ruszyła z kopyta do przodu. Bo właściciel fabryki czy gospodarstwa agralnego musiał zacząć myśleć a nie okładać batem.

Jak się to ma do Twojej wcześniejszej wypowiedzi?
Wespecjan napisał(a):
A odnośnie USA trzeba pamiętać że ekonomiczny, kapitał założycielski Stanów był zbudowany na (...) niewolnictwie murzynów

Wt lut 13, 2018 8:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Kapitał założycielski był z ludobójstwa indian i niewolnictwa czarnych. Każdy kapitał można zmarnować. Ale w porę się skapneli że niewolnictwo prowadzi do nikąd.
Nie słyszałeś zawołania polskich liberałów-aferałów z lat 90 "pierwszy milion trzeba ukraść"? Wielu ukradło i pozakładali już legalne firmy. I sa w wielu wypadkach do przodu przed tymi co się dorabiali uczciwie od zera.
Ja jestem katolikem a nie protestantem czy żydem i moja etyka jest inna od nich czy twojej (aka korwinowska).
Jednak racjonalność jest zawsze potężniejsza od pragmatyzmu i jak taki nie skończy w pudle to Bóg na sądzie będzie sprawiedliwy.

Wt lut 13, 2018 8:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Kapitał założycielski był z ludobójstwa indian i niewolnictwa czarnych.

Czyli wykorzystanie taniej siły roboczej przyczyniło się do rozwoju USA czy spowolniło go? Postaraj się wyrazić swoją opinię klarownie.
Wespecjan napisał(a):
Ja jestem katolikem a nie protestantem czy żydem i moja etyka jest inna od nich czy twojej

A kto umarł ten nie żyje.
Mylisz też etykę z moralnością, ale to już pominę.

Nie odpowiedziałeś też na zasadnicze pytania, które postawiłem. Piszesz o racjonalności a uciekasz od konfrontacji swoich poglądów.

Wt lut 13, 2018 8:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Mysle Wespacjan ze sa to tak duze uogolnienia ze zawieraja za duzy margines bledu. Tak gospodarka amerykanska wykorzystywala tania sile robocza Czarnych, glownie na poludniu, po to by w wojnie secesyjnej ulec bardziej uprzemyslowionej Polnocy.
Dla mnie glowna roznica miedzy zacofanymi panstwami wschodniej i centralnej Europy a rozwinietymi Europy zachodniej bylo wykorzystanie renty gruntowej w tej ostatniej i zroznicowanie gospodarcze, w przeciwienstwie do jednokulturowych, rolniczych panstw wschodu z zachowana do XIX w panszczyzna. I to uwazam nie ma zwiazku z zadna religia.
Ale odeszlismy od tematu.
Jak uwazacie co by poprawilo ten klimat dla businessu w Polsce, moze to jakos usystematyzowac ?

Śr lut 14, 2018 1:32 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Dla mnie PiS był alternatywa na złodziejskie rządy PO.

Cytuj:
Wybór był prosty. Albo będzie rządzić PO i będzie ciąg dalszy patologii albo będzie rządził PiS i jest szansa na poprawę.

Czasem jeden obrazek wyraża więcej niż tysiąc słów a ironia jest jedynym parasolem ochronnym przed bezmyślnością.

Obrazek

Śr lut 28, 2018 8:23 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 12  Następna strona