Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn lip 23, 2018 7:42 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1087 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 ... 73  Następna strona
 UWAGI DO OBSŁUGI FORUM V 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: UWAGI DO OBSŁUGI FORUM V
tomek87 napisał(a):
2. Aby nie prowadzić do błędnych wniosków i poczynić wyraźne kroki, ku umocnieniu w sobie zerwania z błędami zwątpień, bardzo proszę o zmianę tytułu mojego wątku na "Katolik na meandrach niewiary" lub "Katolik wątpiący".

Taaaaa...
W googlach też to chcesz zmienić?

Pt kwi 06, 2018 7:32 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
tomek87 napisał(a):
2. Aby nie prowadzić do błędnych wniosków i poczynić wyraźne kroki, ku umocnieniu w sobie zerwania z błędami zwątpień, bardzo proszę o zmianę tytułu mojego wątku na "Katolik na meandrach niewiary" lub "Katolik wątpiący".

Taaaaa...
W googlach też to chcesz zmienić?

Google samo zauważy zmianę i się dostosuje. ;)

Tak, chcę wykorzystać tę Oktawę Wielkanocną do zmiany swojego życia i wyraźnego zadeklarowania sprzeciwu mojemu zwątpieniu. Wiem doskonale, że automatycznie wtedy nie zniknie, ale trwanie w moim stanie miotania się między wątpliwościami, jest dla mnie na dłuższą metę bardzo kosztowne i wycieńczające.

Odnośnie tytułu to może byłoby lepiej "Nierówna walka praktykującego katolika z ateizmem".

PS. Tak w ogóle, to Ci dziękuję bardzo Piotrze za ten wstrząs wewnętrzny. Być może zbawienne może okazać się dla mnie samo uświadomienie sobie nawet w tak trywialny sposób, że to dokąd prowadzi mnie uleganie zwątpieniom, jest kierunkiem, w którym w głębi serca wcale nie chcę iść.

Pt kwi 06, 2018 7:52 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
tomek87 napisał(a):
1. Zgłaszam prośbę o cofnięcie zakazu pisania w części przeznaczonej dla chrześcijan.

W uzasadnieniu stwierdzam, że jestem wierzącym i praktykującym katolikiem, a jeśli jakimiś wypowiedziami zasugerowałem inną interpretację, to chciałbym teraz ostro sprostować.

A jeśli faktycznie błądziłem po meandrach niewiary, to dostrzegam obecnie (trochę też przez uświadomienie mi przez moderację) swój błąd i mocno postanawiam zerwać z próbami wyobrażania sobie, co by było, gdybym jednak faktycznie był ateistą.

Aż się wzruszyłem. Normalnie nagle nawrócenie. Ale juz pisałem ze nie wierze w twoja postawę. Raz juz zwracałem uwagę ze twoje działanie było celowe żeby tylko dostać się do działu katolickiego.
Poniżej masz link do warunków formalnych określających kto może pisać w wątkach katolickich
viewtopic.php?f=8&t=22079
Takie samo obwarowanie jest co do działów chrześcijańskich.

Moderacji regulamin nadaje prawo decydowania kto może a kto nie może pisać w działach katolickim i chrześcijańskim
Regulamin I/3
Cytuj:
3. Moderacja ma prawo zakazać wypowiadania się użytkownikowi w działach adresowanych do określonych grup, jeśli stwierdzi, że poglądy przez niego wyrażane są niezgodne z kryteriami określającymi przynależność do danej grupy. Moderacja może wyrazić zgodę na wypowiedzi użytkownika, który mimo odmiennego światopoglądu potrafi uszanować przeznaczenie działów chrześcijańskich / katolickich
Osoba, której udzielono takiej zgody nie może podważać wyznawanych tam podstaw wiary oraz propagować innych doktryn religijnych i światopoglądów

Jak widzisz nie tylko ja oceniam twoje pisanie jako niemieszczące się w wymogach działu. Pierwsza zauważyła to merss potem ja dołożyłem na na koniec PeterW.

Skoro nawróciłem się jak to utrzymujesz to udowodnij to odpowiednia postawa na forum a może po jakimś czasie zmienimy zdanie.

Pt kwi 06, 2018 8:05 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Drogi Jockey, bardzo dziękuję Ci za te pokrzepiające słowa. Nie jest to może nagłe nawrócenie (choć chciałbym), ale raczej przypływ silnych emocji niezgody na konsekwencje identyfikacji mnie z ateizmem.

Szanuję tę twardą postawę moderacji, choć z początku, pojawia się silne poczucie niesprawiedliwości. Ale może faktycznie macie rację i trzeba być silnym i konsekwentnym w egzekwowaniu prawa. Dura lex, sed lex. Stosując bezduszne litery regulaminu, być może jednostkowo okaże się to krzywdzące, ale w wymiarze globalnym, dbacie o spójność i nierozmycie idei chrześcijańskich.

Tak jak powiedziałem, obiecuję poprawę w sposobie, jak formułuję moje wypowiedzi na tak delikatnej płaszczyźnie jakim są zwątpienia w wierze. Nie na darmo mówi się, że o religii i polityce w towarzystwie nie powinno się rozmawiać, gdyż z nieumiejętnie prowadzonych dialogów, mogą budzić się niechęci i wrogości. Tutaj to forum jest ku temu miejscem, ale ja wkładam celowo kij w mrowisko, dyskutując o tym, co mnie nurtuje najbardziej, czyli moje własne dylematy odnośnie wiary. Na dodatek, dość celowo, przyjmowałem maskę osoby, która jest dalej w przyjęciu ateizmu, niż rzeczywiście jest, po to tylko, by wywołać do dyskusji więcej osób.

Mówisz o zmianie zdania odnośnie zakazu po jakimś czasie. Czy mógłbyś doprecyzować te ramy czasowe, żebym nie musiał narazić się na kolejne upomnienia za pisanie w dziale, gdzie nie mam dostępu. Ze swojej strony, zobowiązuję się, że pisząc w tych działach przemyślę dużo bardziej, czy nie wystawiam złego świadectwa oraz czy przypadkiem nie jestem powodem do zgorszenia.

Pt kwi 06, 2018 8:56 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Po kolejnym upomnieniu i zagrożeniu banem przez PeterW, występuję z apelem o wyznaczenie mi konkretnych, mierzalnych ram tej swoistej "pokuty", kiedy nie wolno mi pod groźbą kar regulaminowych pisać w części katolickiej forum.

Inna sprawa, że w dalszym ciągu twierdzę, że zostałem pokrzywdzony niesłuszną oceną odnośnie mojej wiary. Nigdzie w regulaminie nie dopatrzyłem się, żeby zakazane było wyrażanie osobistych wątpliwości w wierze. Mowa jedynie o "zgodności z doktryną Kościoła", której nigdy nie przyszłoby mi do głowy podważać. Nie wyraziłem też nigdy "poglądów krytycznych odnośnie nauki Kościoła" ani nie próbowałem "odciągać wiernych od Kościoła".

Ba, czytając teraz dopatruję się światełka nadziei w innym zapisie regulaminu. Cytuję: "Wyrażanie wątpliwości i dążenie do ich przezwyciężenia w duchu jedności są mile widziane." Jedyny cel, który przyświecał mi rejestrując się na tym forum, to było właśnie to co opisuje to zdanie.

Pt kwi 06, 2018 11:59 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
W ostatnim czasie pojawiło się sporo próśb dotyczących podania linków do prowadzonej przez proszących/ osoby trzecie dzialalności sieciowej. Czasem to były linki w profilu. Chodziło o różne formy aktywności internetowej. Postanowiliśmy sprawę uregulować prawnie; pojawił się nowy zapis II/13. Pozostałe zmiany w regulaminie mają charakter kosmetyczny, więc ich nie przywołuję.

Śr kwi 11, 2018 2:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gdzie się podział Regulamin ? To jest Regulamin ? http://dyskusje.katolik.pl/viewtopic.ph ... 39#p779739

Cz kwi 12, 2018 3:49 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
viewtopic.php?p=1100724#p1100724

Zgłoszę Adminowi i pozostawię jego decyzji kierowanie na regulamin: bepośrednio (jak było), czy tak jak się stało po przeniesieniach postów.

Cz kwi 12, 2018 3:56 pm
Patrzy z daleka
Patrzy z daleka

Odpowiedz z cytatem
aktualny regulamin dałbym tu gdzie był poprzedni - podając, że to jest obowiązujący regulamin i ze zmian dokonano w kwietniu 2018 r. - zapewne w wielu miejscach są podane do niego linki wiec wazne by nadal tekst był tu gdzie te linki kierują i po za regulaminem nic bym juz tam nie dawal - czyli zablokowal wątek a historię zmian i dyskusję można zarchiwizować w osobnym innym wątku, kto będzie ciekawy będzie mógł sobie poczytać...

Cz kwi 12, 2018 11:28 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Chciałbym przypomnieć się odnośnie nałożonego na mnie zakazu pisania w działach katolickich.

Jaki jest termin obowiązywania zakazu?

Pn kwi 23, 2018 8:53 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Zakaz jest bezterminowy. Może zostać cofnięty, jeśli user swoimi wypowiedziami na forum wykaże, że jego poglądy na wiarę są zgodne z katolicyzmem.
Uprzedzam, nie sprowadza się to to do kilku bogobojnych postów.

Wt kwi 24, 2018 9:29 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Robur napisał(a):
Zakaz jest bezterminowy. Może zostać cofnięty, jeśli user swoimi wypowiedziami na forum wykaże, że jego poglądy na wiarę są zgodne z katolicyzmem.

Rozumiem, że uznanie tego wykazania za wystarczające może trwać miesiącami lub nawet latami? I zależy od subiektywnej jednostkowej decyzji?

To o wiele bardziej surowe kryteria niż do sakramentalnego życia w Kościele, gdzie wystarcza spowiedź i mocne postanowienie poprawy, żeby uzyskać odpust zupełny, taki jak sam uzyskałem spowiadając się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, pozostając do dziś w stanie łaski uświęcającej.

Nie mówię nawet, żadna z moich wypowiedzi na tym forum nie była wymierzoną przeciwko religii rzymskokatolickiej, a jedynie wyrażałem przeżywane przez siebie wątpliwości w wierze, o własnym, subiektywnym odczuwaniu milczenia Boga oraz Jego nieobecności.

Wt kwi 24, 2018 10:29 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
tomek87 napisał(a):
Robur napisał(a):

Rozumiem, że uznanie tego wykazania za wystarczające może trwać miesiącami lub nawet latami? I zależy od subiektywnej jednostkowej decyzji?

Wcale nie jednostkowej decyzji, tylko gremialnej - jest nas tu czwórka moderatorów

Cytuj:
To o wiele bardziej surowe kryteria niż do sakramentalnego życia w Kościele, gdzie wystarcza spowiedź i mocne postanowienie poprawy, żeby uzyskać odpust zupełny, taki jak sam uzyskałem spowiadając się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, pozostając do dziś w stanie łaski uświęcającej.

Jeśli nie jesteś wierzący, ale praktykujący, to obrządki takie czy siakie nie mają większego znaczenia.

Cytuj:
Nie mówię nawet, żadna z moich wypowiedzi na tym forum nie była wymierzoną przeciwko religii rzymskokatolickiej, a jedynie wyrażałem przeżywane przez siebie wątpliwości w wierze, o własnym, subiektywnym odczuwaniu milczenia Boga oraz Jego nieobecności.

taaa.. no.. bo my jacyś tacy sklerotycy jesteśmy
Pewien zamknięty niedawno wątek zawiera takie oto Twoje wynurzenia..:

Cytuj:
Definicja wiary wydaje mi się kluczowa. Ale ja w życie po śmierci wierzę tak jak w czajniczek na orbicie okołosłonecznej. Być może istnieje, ale jest bardzo mało prawdopodobne, by uważać za realne.

Cytuj:
Obecnie uważam, że słowa Jezusa są tylko jak wiele innych słów. Nie ma podstaw, żeby twierdzić, że to prawda objawiona. Jednakże nauka Jezusa i Jego Kościoła niesie wiele cennych wartości. Uważam, że to bardzo dobry drogowskaz do szczęśliwego życia.

wiele stron dalej..

Cytuj:
Nowy kontekst Wielkiego Postu lekko przesterował mnie w kierunku odruchów religijnych - choćby post w Środę Popielcową.
Wczoraj był pierwszy piątek miesiąca i myśl o spowiedzi znowu pojawia się w mojej głowie. Jutro zawalczę z myślami o pójściu na mszę.

Tymczasem, gdy tylko chwilę pomyślę, natychmiast uświadamiam sobie, że brakuje mi wiary w życie po śmierci. Mam nieodparte wrażenie, że śmierć kończy wszystko, a żadnego świata duchowego nie ma.

i jeszcze wiele stron dalej

Cytuj:
Zdaję sobie sprawę że wielkim postępem w rozwoju ludzkości było przejście od politeizmu do monoteizmu. Podobnie koncepcja Boga jako Absolutu i prawiecznego Bytu jest bardzo kusząca i sensowna. Wartości chrześcijaństwa sam oceniam też na plus. Jednakże zastanawiam się też, czy kolejnym krokiem rozwoju nie jest odrzucenie nawet tej monoteistycznej koncepcji i oparciu twierdzeń wyłącznie o argumenty empirystyczne.

Tym bardziej, że ja sam obecnie bardzo pogłębiłem moje wątpliwości w wierze, praktycznie dziś opierając się już o stwierdzenie mojego braku wiary w Boga i życie po śmierci.

i całkiem świeże..

Cytuj:
A z kolei, czy rzeczywiście chciałbym, żeby Bóg był? No właśnie niekoniecznie. Świat daje się coraz bardziej zamknąć w wizji materialistycznej i wystarczająco dokładnie opisać z naszej perspektywy i na nasze potrzeby bez wprowadzania do niego Boga. Uważam, że z punktu widzenia nauki, dodanie do tej przeogromnej złożoności materialnego wszechświata, jeszcze nierozwiązywalną tajemnicę transcendentnego Boga, w żaden sposób nie pomaga w jego zrozumieniu, a tylko niepotrzebnie komplikuje model.

Tomuś.. Nie wygłupiaj się i tyle.

Wt kwi 24, 2018 11:48 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Jestem wierzącym katolikiem, który doświadcza okresu zwątpień. Przykłady przytoczone przez Ciebie je właśnie ilustrują.

Tymczasem, moja religijna praktyka wyrażająca się w spowiedzi czy uczestnictwie we mszy, wynika z głębokiej potrzeby doświadczania sfery duchowej. W takich chwilach zawsze wierzę w nadprzyrodzoność przyjmowanych sakramentów, wynikających z prawd objawionych nam w Piśmie Świętym. Nigdy nie przystępowałem do Komunii świętokradzko z myślą, że to tylko kawałek opłatka, ale z (nawet trwającym chwilę) silnym przekonaniem o realności Ciała Chrystusa w przyjmowanej Hostii. Podobnie jest gdy wyznaję grzechy na spowiedzi. Przez czas przygotowania, rachunku sumienia, żalu za grzechy i mocnego postanowienia poprawy przeżywam to całą siłą własnej woli. Wyznając grzechy w konfesjonale i odmawiając pokutę jestem przekonany o tym, że Bóg odpuszcza mi grzechy.

To że niewiele potem potrafię doświadczyć ataku wątpliwości to już zupełnie inna historia. Czy Waszym zdaniem doświadczenie zwątpień wiary wyklucza z grona katolików?

Wt kwi 24, 2018 12:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wyznałeś grzech odrzucenia prawdy wiary o nieśmiertelności duszy?

Wt kwi 24, 2018 12:30 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1087 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64 ... 73  Następna strona