Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt wrz 21, 2018 6:58 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Jaką modlitwę odmówić przed wypiciem wody egzorcyzmowanej? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jaką modlitwę odmówić przed wypiciem wody egzorcyzmowane
Brandeisbluesky napisał(a):
Wodę egzorcyzmowaną i pobłogosławioną nazywa się potocznie wodą święconą.

Woda egzorcyzmowana ma moc egzorcyzmu, tutaj gdzie mieszkam są organizowane msze raz w miesiącu, msza o uwolenienie i uzdrowienie, ale nie z Odnowy, msza jest prowadzona przez księdza który posługiwał jako egzorcysta. I podczas tej mszy ksiądz egzorcyzmuje wodę i sól.

A co modlitwy, jeśli ktoś spożywa taką wodę lub skrapia pomieszczenie / przedmioty wodą czy solą egzorcyzmowaną, to myślę że wystarczy modlitwa w duchu, nawet swoimi słowami w danej intencji, ważne aby to robić z wiarą.

Wt mar 13, 2018 1:51 pm
Odpowiedz z cytatem
Teraz wydaje mi się, że NocnaNutka pisze o wodzie egzorcyzmowanej, czyli otrzymanej wedle starego rytuału, natomiast ja pisałam o wodzie pobłogosławionej, otrzymanej wedle nowego obrzędu pobłogosławienia. (..) Myślę, że wodę egzorcyzmowaną można dostać albo od egzorcysty (musiałby sporządzić ją według rytuału przedsoborowego), albo z kaplicy, gdzie odprawiana jest Msza Trydencka. Ja z taką wodą nie miałam do czynienia.

Tak, mam na myśli wodę egzorcyzmowaną. Kiedyś na rekolekcje do mojej parafii przyjechał ksiądz egzorcysta i wraz z kilkoma kobietami poprosiłyśmy go o egzorcyzmowanie wody, soli oraz oleju (tylko dla nas, indywidualnie, podczas Mszy nie było tego obrzędu). Jak czytałam, ta praktyka nie jest tak popularna jak błogosławienie wody (czyli według rytuału posoborowego), zresztą sam egzorcysta sprawiał wrażenie nieco zdziwionego naszą prośbą, sugerował, że trzeba wiedzieć, do czego tych sakramentaliów używać itd.

equuleuss napisał(a):
A co modlitwy, jeśli ktoś spożywa taką wodę lub skrapia pomieszczenie / przedmioty wodą czy solą egzorcyzmowaną, to myślę że wystarczy modlitwa w duchu, nawet swoimi słowami w danej intencji, ważne aby to robić z wiarą.

Dziękuję. Być może tak jest, skoro nigdzie nie ma konkretnych informacji na ten temat. Na wszelki wypadek jeszcze zapytam księdza.

Przy okazji – czy ktoś wie, czy obrzęd egzorcyzmowania wody ma być tylko po łacinie, czy w innym języku też może być? Wspomniany przeze mnie egzorcysta odprawiał ten rytuał po polsku, natomiast gdy uczestniczyłam w Mszy o uzdrowienie i uwolnienie inny egzorcysta odprawiał po łacinie (woda, olej i sól). Jak to jest? Czy o to także zapytać księdza? ;)

Wt mar 13, 2018 2:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
NocnaNutka napisał(a):
Przy okazji – czy ktoś wie, czy obrzęd egzorcyzmowania wody ma być tylko po łacinie, czy w innym języku też może być? Wspomniany przeze mnie egzorcysta odprawiał ten rytuał po polsku, natomiast gdy uczestniczyłam w Mszy o uzdrowienie i uwolnienie inny egzorcysta odprawiał po łacinie (woda, olej i sól). Jak to jest? Czy o to także zapytać księdza? ;)

Na tej mszy o uwolnienie i uzdrowienie na której byłam, ksiądz odprawiał rytuał po polsku, ale jest także wersja łacińska, jest nawet w necie, myślę że i jedna i druga ma takie samo znaczenie.

Wt mar 13, 2018 2:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
(...)Myślę, że wodę egzorcyzmowaną można dostać albo od egzorcysty (musiałby sporządzić ją według rytuału przedsoborowego), albo z kaplicy, gdzie odprawiana jest Msza Trydencka. Ja z taką wodą nie miałam do czynienia.

Jednak chyba każdy ksiądz może egzorcyzmować wodę według starego rytu (klik). Pewnie wynika to z:

INSTRUKCJA
dotycząca zastosowania Listu Apostolskiego
Motu Proprio data Summorum Pontificum
Jego Świątobliwości BENEDYKTA PP XVI
Cytuj:
Pontificale Romanum i Rituale Romanum

35. Dozwolone jest posługiwanie się Pontificale Romanum i Rituale Romanum, jak również Caeremoniale Episcoporum, będącymi w użyciu w 1962 r., w myśl przepisu n. 28 niniejszej Instrukcji i przy zachowaniu w mocy rozporządzenia zawartego w jej n. 31.

-----------------------------------------------------------------
http://www.ewtn.com/library/liturgy/zlitur396.htm

Przypomniał mi się tekst o sakramentaliach Abp. Romualda Jałbrzykowskiego (dał pozwolenie na pierwsze publiczne wystawienie obrazu 'Jezu, ufam Tobie') z 1938 r.
http://www.ultramontes.pl/jalbrzykowski_sakramenty_2.htm

O poświęconej wodzie pisał tak:
Cytuj:
Z sakramentalii najlepiej znane są poświęcenie wody, od najdawniejszych czasów używane jako symbol czystości wewnętrznej i bardzo zalecane jako skuteczny środek łask Bożych. Pierwotnie poświęcano wodę tylko w Wielką Sobotę i w wi­gilię Zielonych Świątek, ale wobec licznego za­potrzebowania do użytku wiernych w kruchtach kościelnych i do przechowywania w domach na użytek religijny, wprowadzono poświęcanie co niedziela i aspersję przed sumą – a może być poświęcana i w dnie powszednie w miarę potrzeby. Samo poświęcenie jest pełne znaczenia mistycznego: używa się egzorcyzmów do poświęcenia soli i wody, – sól zachowuje od zepsucia i wszelkiej skazy duchowej. Powinniśmy z niej z całą pobożnością korzystać w kościołach i domach na­szych we wszelkich dolegliwościach, w chorobach ciała i w pokusach, a na pewno otrzymamy jak najlepsze skutki.
ale cały tekst jest ciekawy.

Ostatnio edytowano Śr mar 14, 2018 5:43 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

Scalono 2 posty

Śr mar 14, 2018 3:38 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2