Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz lut 21, 2019 9:05 pm

Jak się modlicie? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Jak się modlicie?
Jak modlicie się rano i wieczorem, przed Mszą św., albo przy grobie zmarłego?

Ja codziennie Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga i Aniele Boży.

Modlę się też swoimi słowami. Najpierw przepraszam, potem proszę, a na końcu dziękuję.

Pytam o to, bo nie jestem do końca przekonany, czy takie modlitwy podobają się Bogu i mówienie ciągle tego samego Go nie nudzi.

Słyszałem opinie, że ciągłe klepanie ułożonych modlitw, a także czytanie z modlitewników to nie są żadne modlitwy, bo modlitwa powinna iść prosto z serca a nie z książeczki czy ułożona przez kogoś innego, bo to nie nasza modlitwa.

Czy trzeba się modlić zawsze na kolanach? Czy można ewentualnie na stojąco lub w innej dowolnej pozycji?
Czy musi być przed nami jakiś wizerunek, czy niekoniecznie skoro Bóg jest wszędzie?

Wt sty 29, 2019 11:52 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak się modlicie?
Jak to ktoś mądry powiedział "mało się modli ten, który się modli tylko na kolanach". Formuły modlitw to takie minimum. Trzeba dążyć do modlitwy nieustannej. Żeby cale nasze życie było jedną wielką modlitwą... Ale zabrzmiało górnolotnie :D Tylko jak to zrobić :?:

Wt sty 29, 2019 12:17 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ja się modliłem przed "nawróceniem/ożywieniem" wiary, właśnie tymi modlitwami czterema, które wymieniłeś Dociekliwy, ale to tak na prędko, bez skupienia.
Teraz staram się codziennie odmawiać o godz. 15 koronkę do Bożego Miłosierdzia, potem różaniec, w skupieniu, po przebudzeniu krótki akt oddania/zawierzenia się Niepokalanemu Sercu Maryi.
Staram się też rozmawiać z Jezusem, Maryją, prosząc ich o łaski, siły, przed pracą, czy oddaję im trudy, cierpienia z dnia na ofiary. Jeżeli coś trudnego mi się przydarza, czy coś boli, jakieś małe cierpienia, oddaję w jakiejś intencji.
Ostatnio staram się, kiedy mogę, modlić się nieustannie "Zdrowaś...", w wolnym czasie w swoich intencjach.
Możesz modlić się modlitwami gotowymi, powtarzając je, ale staraj się zawsze w ciszy, w skupieniu, ale rozmawiaj też normalnie z Bogiem, Jezusem, Matką o zwykłych sprawach. Chodzi o to, by być w ciągłej modlitwie. Aby nie było miejsca na złe myśli i aby nie ulec pokusom.

Wt sty 29, 2019 5:49 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Wydaje mi się, że jeżeli dana formuła modlitwy ma dla ciebie głębszy sens i nie mówisz jej na odklep, to ona też wynika z serca.
Boga nasze modlitwy nigdy nie nudzą, modli się w nas Duch Święty. ;)
Moim zdaniem pozycja, w której się modlisz, nie ma znaczenia, ja się modlę od dawna na leżąco. Wizerunek niezbędny nie jest. Modlitwa nie jest formalnością, w której trzeba wypełniać fizyczne procedury (duchowe prędzej). :)
Niektórzy twierdzą, że oprócz tych elementów, które ty w modlitwie zawierasz, warto jeszcze dodać uwielbienie.

Śr sty 30, 2019 4:14 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Rzadko modlę się przy pomocy gotowych modlitw. Raczej improwizuję na ich podstawie, zwracając się wcześniej o natchnienie do Ducha Świętego. Przy regularnym odmawianiu gotowych tekstów modlitw łatwo wpaść w mechaniczne "klepanie" bez zastanowienia.

A modlitwa ma być przecież świadoma, ma być wyrazem naszej miłości do Boga, rozmową z Bogiem, a nie jednostronnym przekazem z naszej strony.

Jeżeli podchodzi się do modlitwy z uczuciem, to często właściwe słowa nasuwają się same z inspiracji "odgórnej". Nie lubię traktowania modlitwy jako obowiązku lub wykonania jakiegoś planu.

zb1024 napisał(a):
Chodzi o to, by być w ciągłej modlitwie. Aby nie było miejsca na złe myśli i aby nie ulec pokusom.

Nie wiem. Nie przekonuje mnie to. Zagłuszanie myśli przy pomocy modlitw? Złe myśli mogą się zdarzać, nie trzeba ich zagłuszać. Ważne, żeby ich nie realizować i żeby stały się okazją do przemyśleń i do poprawy. Ogólnie więcej świadomości i miłości w modlitwie, a mniej bezmyślności i "zagłuszania myśli".

Cz sty 31, 2019 10:46 am