Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt wrz 02, 2014 8:47 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy Bóg mieszka w ścianie? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Post Czy Bóg mieszka w ścianie?
Był tu kiedyś temat dotyczący usuwania tabernakulum z centrum Ołtarza i kiedy jedna ze stron protestowała, druga zapytała: a czy Bóg mieszka w ścianie?

Czy takie rozumowanie jest zgodne z nauką Kościoła?

a słowa moje odrzuciłeś

Pn lut 10, 2014 12:26 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Czy Bóg mieszka w ścianie?
Bóg jest wszechobecny.
Cytuj:
Wszechobecność Boża powinna nam przypominać o tym, że nie jesteśmy w stanie ukryć się przed Bogiem, gdy zgrzeszyliśmy (Psalm 139.11-12), ale możemy do niego powrócić w uniżeniu i z wiarą, bez konieczności nawet przemieszczania się (Księga Izajasza 57.16).

Jeśli chodzi o Tabernakulum
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tabernakulum
To chodzi o obecność sakramentalna.

Ale mnie nie pytaj czym sie różni jedna obecnosc od drugiej.
Jeszce do tego dochodzę w swoim tempie.
http://www.apologetyka.katolik.pl/dysku ... y-od-kiedy

patrz rozdział Zwykły symbol czy rzeczywistość?

Na serio chcą usunąć tabernakulum z centrum ołtarza ?
Tam chyba najwygodniej 3mac ?

Pn lut 10, 2014 1:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Nikt nie chce usuwać, tylko, że podobno takie praktyki się zdarzają, że Tabernakulum umieszczane jest gdzieś w kącie.

Mnie zaś chodzi właśnie o stwierdzenie: czy Jezus mieszka w ścianie?

a słowa moje odrzuciłeś

Pn lut 10, 2014 3:07 pm
Dyskutant
Dyskutant

Ewa a ty czytasz może dzienniczki Faustyny ?
http://www.faustyna.pl/index.php?option ... view&id=52
Cytuj:
- Jezus: Czemuż się lękasz, dziecię Moje, Boga miłosierdzia? Świętość Moja nie przeszkadza
Mi, abym ci był miłosierny. Patrz duszo, dla ciebie założyłem tron miłosierdzia na ziemi, a tym
tronem jest Tabernakulum i z tego tronu miłosierdzia pragnę zstępować do serca twego.
Patrz, nie
otoczyłem cię ani świtą, ani strażą, masz przystęp do Mnie w każdej chwili, o każdej dnia porze chcę
z tobą mówić i pragnę ci udzielać łask.

bo to chyba z nich się wywodzi..... nie wiem czy zgodne z nauką kościoła oficjalnie. NIe czytalem ich.

Ale KKK pisze gdzie jest najlepsze miejsce dla Tabernakulum wg KK.
Cytuj:
KKK 1379 "Święty zapas" (tabernakulum) pierwotnie był przeznaczony do godnego przechowywania Eucharystii, by poza Mszą świętą można ją było zanosić chorym i nieobecnym. Pogłębiając wiarę w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii, Kościół uświadomił sobie sens milczącej adoracji Pana obecnego pod postaciami eucharystycznymi. Dlatego tabernakulum powinno być umieszczone w kościele w miejscu szczególnie godnym i tak wykonane, by podkreślało i ukazywało prawdę o rzeczywistej obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

http://www.teologia.pl/m_k/kkk1k12.htm
Przyznaje bez bicia ja tego nie rozumiem tego co wkleiłem.
ale na oko potwierdza twoja teze.

Pn lut 10, 2014 3:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dzienniczek czytałam i gorąco polecam, choć były tu głosy, że nie każdy i nie w każdym czasie "trawił" wiele wskazówek tam zawartych, czasem ktoś musiał dojrzeć. Jak najbardziej zgodne są zapiski Faustyny z nauką Kościoła.

a słowa moje odrzuciłeś

Pn lut 10, 2014 3:59 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Ewa Agnieszka napisał(a):
Był tu kiedyś temat dotyczący usuwania tabernakulum z centrum Ołtarza i kiedy jedna ze stron protestowała, druga zapytała: a czy Bóg mieszka w ścianie?

Ale dlaczego "w ścianie"? Przedsoborowe prawo wymagało (podobnie jak współczesne), żeby stawiany w kościele ołtarz główny można było obejść, więc rzadko który stary ołtarz ściśle przylegał do ściany. Niektóre z nich dosunięto do ściany dopiero po Soborze Watykańskim II - tam, gdzie po wstawieniu ołtarza posoborowego zrobiło się ciasno w prezbiterium.

Jeżeli ktoś nazywa ścianą ołtarz z wysoką nastawą, demonstruje swój brak szacunku dla kultu Bożego.

Pn lut 10, 2014 4:24 pm
Dyskutant
Dyskutant

a jak jest z obiektami przejętymi od Ewangelików i Prawosławnych po wojnie ?
Przebudowywuja ołtaż czy nie trzeba ?

Napewno w malych pokojach w szpitalu gdzie jest kaplica bywa ze jest z boku. Wzgledy techniczne pewnie.

Pn lut 10, 2014 4:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Tabernakulum gdzieś z boku jest jak najbardziej poprawne. Pamiętajmy, że świątynia jest przede wszystkim miejscem sprawowania Eucharystii (przechowywanie Jej do funkcja drugorzędna).
Dlatego centrum jest ołtarz. Tabernakulum za ołtarzem wprowadza drugie "najważniejsze miejsce" do liturgii - co jest niekorzystne (zasada jedności miejsca akcji liturgicznej).

Jr 20:17a "Nie zabił mnie bowiem w łonie matki: wtedy moja matka stałaby się moim grobem"

Pn lut 10, 2014 8:02 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Barney napisał(a):
Tabernakulum gdzieś z boku jest jak najbardziej poprawne. Pamiętajmy, że świątynia jest przede wszystkim miejscem sprawowania Eucharystii (przechowywanie Jej do funkcja drugorzędna).
Dlatego centrum jest ołtarz. Tabernakulum za ołtarzem wprowadza drugie "najważniejsze miejsce" do liturgii - co jest niekorzystne (zasada jedności miejsca akcji liturgicznej).

Hmmm Barney'u nie mam pewności czy "gdzieś z boku" wypełnia zalecenia KKK:
Cytuj:
1183 Tabernakulum powinno być umieszczone "w kościele... w najbardziej godnym miejscu, z największą czcią" 65 . Godna forma, właściwe umieszczenie i zabezpieczenie tabernakulum 66 powinny sprzyjać adoracji Pana, rzeczywiście obecnego w Najświętszym Sakramencie ołtarza.

Jak sam napisałeś centrum to ołtarz, powiedziałbym, że jest to też "najbardziej godne miejsce" a Ty jak myślisz?

Pn lut 10, 2014 10:21 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Barney napisał(a):

Wprowadza tam, gdzie kapłan celebruje Mszę w stronę ludu. Jeśli celebruje versus Deum (np. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze - transmisja online), problemu nie ma.

Wt lut 11, 2014 8:48 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Gdyby chodziło o ołtarz, napisaliby chyba ołtarz (jest w każdej świątyni). Godne, czyli np. na prawo od ołtarza, w specjalnej niszy. Moze "gdzieś z boku" nie było z mojej strony najszczęśliwszym wyrażeniem.

Jr 20:17a "Nie zabił mnie bowiem w łonie matki: wtedy moja matka stałaby się moim grobem"

Wt lut 11, 2014 8:51 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odsyłam dyskutantów do Sacrosanctum Concilium. Konstytucja rzeczywiście zaleca, aby tabernakulum znajdowało się w nawie bocznej. To ołtarz powinien być w centrum sprawowania liturgii i to, co na nim się dzieje (vide: transsubstancjacja). Trzeba jednak dodać, że od tego zwyczaju zaczęto się wycofywać. IMHO dobrze jest, gdy tabernakulum znajduje się w centrum, za ołtarzem. Wybaczcie, że nie wytłumaczę dlaczego. Jest trochę późno. Na necie można znaleźć. :)
Dobrej nocy!

Pt lut 14, 2014 1:42 am
Zagadywacz
Zagadywacz

"Ze względu na wagę przechowywania Eucharystii oraz adoracji i szacunku wobec sakramentu Ofiary Chrystusa Synod Biskupów postawił sobie pytanie dotyczące sprawy właściwego umiejscowienia tabernakulum w naszych kościołach. Jego właściwe usytuowanie ułatwia bowiem unaocznienie realnej obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Jest zatem konieczne, by miejsce, gdzie są przechowywane Postacie Eucharystyczne, było łatwo rozpoznawalne przez każdego, kto wchodzi do kościoła, również dzięki wiecznej lampce. W tym celu należy wziąć pod uwagę układ architektoniczny budynku sakralnego: w kościołach, w których nie ma kaplicy Najświętszego Sakramentu a pozostał ołtarz główny z tabernakulum, wskazane jest, by zachować ten układ dla przechowywania i adoracji Eucharystii, unikając stawiania w tym miejscu fotela dla celebransa. W nowych kościołach dobrze jest przewidzieć kaplicę z Sanctissimum w pobliżu prezbiterium; tam, gdzie to nie jest możliwe, lepsze jest usytuowanie tabernakulum w prezbiterium, w miejscu odpowiednio podwyższonym, w pośrodku przestrzeni absydalnej, lub w innym miejscu, skąd będzie równie dobrze widoczne. Takie rozwiązania przyczyniają się do uszanowania godności tabernakulum, o które zawsze należy dbać również pod względem artystycznym. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę to, co na ten temat orzeka Ogólne wprowadzenie do Mszału Rzymskiego. Ostatecznie osąd w tej materii należy do biskupa miejsca."

Z Posynodalnej Adhortacji Apostolskiej "Sacramentum Caritatis" Benedykta XVI z 22 lutego 2007 roku (podkreślenia moje).

Pt lut 14, 2014 3:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Tak więc mamy podsumowanie - najlepiej specjalna kaplica z boku, a jak to niemożliwe to wtedy w pobliżu ołtarza. Tak?

So lut 15, 2014 11:22 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Myślę, że mieszka w suficie.

So lut 15, 2014 12:28 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona