Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz paź 18, 2018 3:23 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Pytania moich dzieci... 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania moich dzieci...
Jockey napisał(a):
Wikipedią jest mało wiarygodna. W żadnej pracy naukowej nie można powoływać się na nią jako na zródło informacji.
Wikipedia potrafi być bardzo wiarygodna, o ile umie się z niej korzystać i tę wiarygodność badać.

Pn mar 12, 2018 7:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
Barney napisał(a):
Nie. To wiara że ich nie ma. Brak wiary to agostycyzm.

11 tysięcy postów na tym forum i dotąd nikt nie wytłumaczył Ci tak podstawowych pojęć?
Teizm to twierdzenie, że jakiś bóg istnieje. Ateizm to odrzucenie tej tezy. Odrzucenie tezy nie oznacza postawienia tezy przeciwnej.
Teista: "Wierzę".
Ateista: "Nie wierzę".
Widzisz, pycha idzie przed upadkiem.
Czasem warto być nieco wstrzemięźliwym, by nie wyjść na... tego kogoś, na którego wyszedłeś ;)
Wystarczy sięgnąć do prawdziwej encyklopedii (np. PWN) i już mamy inny obraz:
Rozróżnia się: 1) ateizm dogmatyczny, kategorycznie zaprzeczający istnieniu Boga (bogów), 2) ateizm sceptyczny, zakładający niemożność udowodnienia jego istnienia (bliski agnostycyzmowi), oraz 3) ateizm praktyczny, negujący ważność samego problemu istnienia Boga. Powyższe formy ateizmu znajdują swoje dopełnienie odpowiednio w: 1) ateizmie polemicznym, czyli antyteizmie, 2) ateizmie semiotycznym, kwestionującym samo pojęcie Boga na podstawie filozoficznej analizy języka, oraz 3) ateizmie antropologicznym, negującym istnienie Boga w imię pełnej afirmacji człowieka./https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/ateizm;3872014.html/

Pn mar 12, 2018 8:05 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
Quinque napisał(a):
I mamy tu całkowity brak zrozumienia tematu. Otóż panowie "ateisci"(niech wam będzie)

Bóg to istota idealna, absolut. Jest to imperatyw logiczny. Natomiast bogowie są ograniczeni przez np. Naturę czy innych bogów

Zatem rozmawiamy o Bogu(Stwórcy Absolucie) czy o bogach?

Jestem ateistą w stosunku do Boga, jak i bogów. Użyłem terminu "bogowie", bo jest dość ogólny i odnosi się do typowych twierdzeń teistycznych, zarówno monoteistycznych, jak i politeistycznych. Myślisz, że jak mówię o sobie ateista to mam na myśli Zeusa, czy Odyna, ale Jahwe już nie?

Nie ma czegoś takiego jak ateista w stosunku do. Albo jest się ateistą albo nie

Druga kwestia, użyłeś terminu bogowie całkowicie błędnie. W stosunku do Boga monoteistów gdyż w monoteizmie nie ma czegos takiego jak bogowie. Używamy słowa Bóg z wielkiej litery. Jeżeli mówisz że nie wierzysz w bogów to masz na myśli bogów politeistycznych

Ergo, jesteś na forum katolickim więc stosuj się do zasad pisowni

Pn mar 12, 2018 8:58 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
HeresJohnny napisał(a):
Barney napisał(a):
Nie. To wiara że ich nie ma. Brak wiary to agostycyzm.

11 tysięcy postów na tym forum i dotąd nikt nie wytłumaczył Ci tak podstawowych pojęć?
Teizm to twierdzenie, że jakiś bóg istnieje. Ateizm to odrzucenie tej tezy. Odrzucenie tezy nie oznacza postawienia tezy przeciwnej.
Teista: "Wierzę".
Ateista: "Nie wierzę".
Widzisz, pycha idzie przed upadkiem.
Czasem warto być nieco wstrzemięźliwym, by nie wyjść na... tego kogoś, na którego wyszedłeś ;)
Wystarczy sięgnąć do prawdziwej encyklopedii (np. PWN) i już mamy inny obraz:
Rozróżnia się: 1) ateizm dogmatyczny, kategorycznie zaprzeczający istnieniu Boga (bogów), 2) ateizm sceptyczny, zakładający niemożność udowodnienia jego istnienia (bliski agnostycyzmowi), oraz 3) ateizm praktyczny, negujący ważność samego problemu istnienia Boga. Powyższe formy ateizmu znajdują swoje dopełnienie odpowiednio w: 1) ateizmie polemicznym, czyli antyteizmie, 2) ateizmie semiotycznym, kwestionującym samo pojęcie Boga na podstawie filozoficznej analizy języka, oraz 3) ateizmie antropologicznym, negującym istnienie Boga w imię pełnej afirmacji człowieka./https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/ateizm;3872014.html/

A co jeśli się z tą definicją nie zgadzam, bo de facto nie dotyka kwestii różnicy pomiędzy "ateizmem sceptycznym" a agnostycyzmem, bo to rozróżnienie nie ma żadnego sensu. Szczególnie zważywszy na to, że sam napisałeś cyt: "Nie. To wiara że ich nie ma. Brak wiary to agostycyzm."

Przyjmijmy na moment, że definicja z PWN jest prawidłowa. Wytłumacz różnicę pomiędzy ateizmem sceptycznym a agnostycyzmem.

Wg mnie jest to bzdurne rozróżnienie, bo jeśli agnostyk nie wierzy w Boga, jest po prostu ateistą. Agnostycyzm nie jest odpowiedzią na pytanie "czy wierzysz?", tylko na pytanie "czy wiesz". Stąd np. większość teistów jest również agnostykami, bo nie twierdzą, że dysponują wiedzą absolutną na temat potencjalnego istnienia Boga, tylko twierdzą, że w to istnienie wierzą w oparciu o jakieś przesłanki.
Quinque"[quote="Quinque napisał(a):
I mamy tu całkowity brak zrozumienia tematu. Otóż panowie "ateisci"(niech wam będzie)

Nie ma czegoś takiego jak ateista w stosunku do. Albo jest się ateistą albo nie

Druga kwestia, użyłeś terminu bogowie całkowicie błędnie. W stosunku do Boga monoteistów gdyż w monoteizmie nie ma czegos takiego jak bogowie. Używamy słowa Bóg z wielkiej litery. Jeżeli mówisz że nie wierzysz w bogów to masz na myśli bogów politeistycznych

Ergo, jesteś na forum katolickim więc stosuj się do zasad pisowni

Nie wiem w ogóle do czego zmierzasz. Przecież napisałem, że nie wierzę w Boga, jak i tysięcy rozmaitych bogów, którym oddawano i oddaje się cześć.

Jeśli się czepiamy wzajemnie, zanim użyjesz łaciny, sprawdź co dane słowo oznacza. Ergo = więc.

Pn mar 12, 2018 11:06 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Zmierzam do tego abyś rozróżniał Boga od bogów

Słowa "ergo" użyłem prawidłowo

Agnostycyzm jest brakiem stanowiska. A nie stanowiskiem w porównaniu do ateizmu

Wt mar 13, 2018 1:25 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Quinque napisał(a):
Zmierzam do tego abyś rozróżniał Boga od bogów

Słowa "ergo" użyłem prawidłowo

Agnostycyzm jest brakiem stanowiska. A nie stanowiskiem w porównaniu do ateizmu

Ja doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że różne religie nadają swoim bogom, Bogowi, absolutom(czy jak chcesz sobie to nazywać) różne cechy.

Nie, nie użyłeś ergo prawidłowo. Napisałeś "Ergo(więc, zatem), jesteś na forum katolickim więc stosuj się do zasad pisowni". Więc, więc?

Tak, agnostycyzm jest brakiem stanowiska w przypadku wiary, bo w ogóle nie odpowiada na to pytanie. Agnostyk mówi, że "nie wie, czy Bóg istnieje", bo odpowiedź na to pytanie jest poza zasięgiem ludzkiego poznania. Dlatego bycie agnostykiem nie wyklucza bycia teistą, czy ateistą. To tłumaczę od samego początku. Jeśli zadam Ci pytanie, czy wierzysz w Boga, mówiąc "nie wiem", nie odpowiadasz na nie. Albo wierzysz, że coś istnieje, albo nie.
Dlatego jeśli ktoś mówi o sobie, że jest agnostykiem, najczęściej jest to ateista, który z jakiegoś powodu nie używa właściwej etykietki i chociażby to tłumaczy Matt Dillahunty w filmie, do którego link podałem powyżej.

Wt mar 13, 2018 8:56 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ergo użyłem prawidłowo

Z resztą, początkiem zdania sam sobie zaprzeczasz. Najpierw uważasz że agnostyka nie przyjmuje stanowiska, następnie iż jest on ateistą

Jeżeli nie rozróżniasz kim jest Bóg a kim są bogowie. To już nie mój problem.

Wt mar 13, 2018 11:07 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
@Quinque
Nawet nie próbujesz zrozumieć, o czym piszę. Agnostycy zazwyczaj mylnie stawiają się w kontrze do ateistów, podczas gdy są właśnie ateistami. Agnostycyzm nie odpowiada na pytanie o ich wiarę w Boga, stąd wielu z nich stwierdzi, jeśli już konkretnie ich o to zapytamy, że nie wierzą w Boga. To, że są agnostykami nie wyklucza w ogóle tego, że jakieś stanowisko wobec tego, czy wierzą w istnienie Boga muszą mieć. Albo wierzą w niego, albo nie. Jeśli nie, są ateistami.

https://sjp.pl/ergo
Już w podstawówce tłuką dzieciom do głów, że "od więc nie zaczyna się zdania". Ergo to synonim słów "więc", "zatem", "tudzież", "toteż".
Quinque napisał(a):
Więc, jesteś na forum katolickim więc stosuj się do zasad pisowni

Rozróżniam kim jest Bóg, a kim są bogowie. To są tylko etykietki. Jeśli połączę sobie w jedną "osobę" wszystkich bogów olimpijskich, pierwotny chaos i pierwszych bogów mitologii greckiej, wyjdzie mniej więcej twór o podobnych właściwościach, co Bóg monoteistyczny.
I jest to dla mnie kompletnie nieistotne, bo wiara zarówno w Boga, jak i bogów jest równie bezpodstawna.

Wt mar 13, 2018 11:22 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
@HeresJohnny
Z Tobą chyba jest podobny problem, jak z wieloma wojującymi ateistami, którzy zaszczycają nas tu swoją obecnością. Tak bardzo chcesz być ateistyczny (i Tobie podobni), że na każdym kroku musisz podkreślać że Boga (osobowego) to na pewno nie wierzysz i jest On na równi z jakimikolwiek innymi (wymyślonymi) bytami. Dobrze że się nie wygłupiasz z pisaniem imienia z małej litery... Wchodzisz jakby nie było na forum katolickie (jakby tu byli hindusi, szintoiści lub inni to jeszcze OK)..
Quinque to nieźle wyczuwa.

Bóg Abrahama, Izaaka, chrześcijan i (w jakiejś części) mahometan, jest Bytem dosyć szczególnym, nieporównywalnym z innymi bytami, w sposób ontologiczny, wrzucanie do jednego worka z innymi bytami.. No właśnie zabrakło w tym zbiorze bo ja wiem.. masła, cynamonu, roweru i siekierki.. ;-)

Wt mar 13, 2018 11:54 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
Ergo to synonim słów "więc", "zatem", "tudzież", "toteż".

Poprawka. "Tudzież" wpisałem z rozmachu, a to nie jest synonim ergo.

@PeterW
Bynajmniej nie uważam, że Bóg chrześcijański jest na równi z innymi fikcyjnymi bytami. Powodów są dziesiątki, mniej lub bardziej prozaicznych.

Quinque uczepił się tego stwierdzenia:
Cytuj:
Ja jestem przykładem ateisty agnostyka, ponieważ nie twierdzę, że dysponuję absolutną wiedzą pozwalającą mi na stwierdzenie z pewnością, że żadni bogowie nie istnieją(agnostyk), jednak nie mam najmniejszego powodu, by w nich wierzyć(ateista).

Gdyby miał ochotę dyskutować merytorycznie, a nie czepiać się słówek, domyśliłby się, że chodziło mi również o "Boga".

Wt mar 13, 2018 12:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
A co jeśli się z tą definicją nie zgadzam (...)
Każdemu wolno, acz nie upoważnia Cię to do takich ocen wobec mnie (który się z Encyklopedią zgadzam) jakie pozwoliłeś sobie tu wstawić.
Nadto muszę Ci powiedzieć, że jednak chyba mam większe zaufanie do Encyklopedii PWN niż do Twojej opinii :roll:

Wt mar 13, 2018 12:31 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
@Barney
Dlatego napisałem:
Cytuj:
Przyjmijmy na moment, że definicja z PWN jest prawidłowa. Wytłumacz różnicę pomiędzy ateizmem sceptycznym a agnostycyzmem.

Wt mar 13, 2018 12:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
@Barney
Dlatego napisałem:
Cytuj:

A po co mam się wysilać? Daj mi powód, to może sie skuszę

Wt mar 13, 2018 1:21 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Czyli innymi słowy uciekasz od dyskusji merytorycznej. Jak widać zły ateista nie zasługuje na uczciwe traktowanie ze strony mądrego wierzącego.

Tutaj podaję dwa linki, które są bardzo pomocne w rozumieniu istoty ateizmu, agnostycyzmu, ateistów agnostyków itp.:

https://www.atheists.org/activism/resources/about-atheism/
Wystarczy pierwszy paragraf. Jak widać Barney wie lepiej kim są ateiści, niż ludzie, którzy się zrzeszają pod tą nazwą.

http://polskiateista.pl/spotkanieprzytrzepak/ateizm-czyli-dlaczego-nie-wierze-w-boga/
Paragrafy "Czy ateista wierzy w nieistnienie boga/bogów?" oraz "Agnostycyzm według słowników." wyjaśniają to, o czym piszę, a co z jakiegoś powodu spotyka się tylko z typowym czepialstwem i ignorowaniem meritum.
Dla lubiących ilustracje, załączam jedną z przywołanego powyżej artykułu.
Obrazek

Odwołując się do wcześniej wspominanej definicji z PWN:
ateista dogmatyczny = ateista gnostyk
ateista sceptyczny = ateista agnostyk

Wt mar 13, 2018 1:34 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5