Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So mar 06, 2021 2:12 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 734 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 49  Następna strona
 Pytania do protestantów 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania do protestantów
Cytuj:
Od dłuższego czasu dręczy mnie pytanie o możliwość zbawienia osób, które nie miały nigdy możliwości poznania Ewangelii i jej przyjęcia (bądź nie mogły poznać jej w wystarczający sposób, aby przyjąć) a są ludźmi żyjącymi (a raczej bardzo się starającymi żyć ;)) w zgodzie z własnym sumieniem i ogólnie przyjętymi zasadami moralnymi.

Jeżeli zbawienie zależy od Boga, a Boga poznajemy w Chrystusie jako tego, który chce zbawienia wszystkich ludzi i to do tego stopnia, że dla "dla nas ludzi i dla naszego zbawienia" stał się człowiekiem, i oddał swoje dla tej sprawy życie - to czyż prawdziwie wierząc możemy się lękać o możliwość zbawienia kogokolwiek?

Cytuj:
Zasadniczo przyjąwszy doktrynę o zbawieniu wyłącznie przez wiarę osoby takie byłyby skazane na potępienie,

Co masz na myśli pisząc o "doktrynie o zbawieniu wyłącznie przez wiarę"? O tym jak relacja wiary i zbawienia wygląda w nauczaniu Kościołów - w ogólnym zarysie na jaki pozwala forma forum dyskusyjnego - pisałem kilka postów wyżej. Zbawieni jesteśmy wyłącznie z łaski Boga.

Cytuj:
i często można się spotkać z takim podejściem zwłaszcza na forach, gdzie dominują zwolennicy predystynacji.

Na forach wszystko można spotkać, zależy w które forum się wdepnie...

Cytuj:
Jednak część protestantów wydaje się skłaniać ku poglądowi, że na Sądzie Ostatecznym będą trzy rodzaje sądu, tzn. jeden dla chrześcijan (z wiary), drugi dla przestrzegających Zakonu (z Zakonu) a trzeci dla pogan (z sumienia) i pomimo braku usprawiedliwiającej mocy wiary będzie szansa na uzyskanie korzystnego wyroku.

Można sobie dowolne rozważania tu snuć, bez względu na to czy jest się protestantem czy nie, jeśli ktoś ma taką potrzebę. Generalnie - protestanckiego punktu widzenia - Sąd Ostateczny należy do Boga a nie od ludzkich spekulacji, i dobrze, że tak jest, gdyż - wierząc - Jemu możemy zaufać całym i bezwarunkowym sercem, Jego sprawiedliwości i miłosierdziu.

Cytuj:
Temat porusza też chyba Londyńskie Wyznanie Wiary (nie pamiętam które :(), wspominające w którymś punkcie o działaniu Łaski wśród pogan w sposób nam nieznany.

Piszesz o baptystycznej Konfesji z 1689 r (II Londyńskie Wyznanie Wiary) - ale tam, chodziło o dzieci umierające w niemowlęctwie i tych wybranych do zbawienia, którzy podobnie jak one nie są w zdolni przyjąć zewnętrznego powołania przez zwiastowanie Ewangelii. Duch Św - prowadząc do ich odrodzenia i zbawienia w Chrystusie - działa w tym czasie,miejscu i w taki sposób, jak Mu się to podoba, i nikomu nic do tego. Natomiast ludziom, którzy nie przyjmują religii chrześcijańskiej (podobnie jak tym, którzy nie są wybrani) Konfesja odmawiała zbawienia, bez względu na ich wysiłki do dobrego życia.

Cytuj:
Chciałbym zapytać obecnych na forum protestantów co o tym sądzicie, przyznam że osobiście taki pogląd bardziej przemawia do mnie bo pokazuje zdecydowanie sprawiedliwszy boski obraz.

Kościół nie został wezwany do wskazywania kto zostanie zbawiony, a kto nie, lecz do głoszenia Ewangelii całemu stworzeniu. Bogu należy się zaufanie; i wydaje mi się, że lepiej sąd ostateczny oddać w Jego ręce, Jemu samemu, bez względu na to jaki obraz wydaje nam się "sprawiedliwszy". Lepiej uwierzyć w Jego sprawiedliwość, a nie jest ona taka jak nasza.

Śr gru 24, 2014 6:11 am
Milczek
Milczek

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Dziękuję za odpowiedź, wydaje mi się że bardzo dobrze ująłeś temat. Przez wizyty na różnych forach trochę się pogubiłem, bo jak piszesz faktycznie można tam na rozmaite rzeczy trafić...

Śr gru 24, 2014 11:50 am
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Dlaczego protestanci na siłę chcą nawracać innych ludzi? W dodatku obrażając innych wiarę. Dlaczego protestanci nie chcą się sami nawracać co dziennie, tylko uważają by kto inny się nawracał a oni już są święci. Czy to nie jest patologia??

Śr gru 31, 2014 3:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Rubinka napisał(a):
Dlaczego protestanci na siłę chcą nawracać innych ludzi? W dodatku obrażając innych wiarę. Dlaczego protestanci nie chcą się sami nawracać co dziennie, tylko uważają by kto inny się nawracał a oni już są święci. Czy to nie jest patologia??

Wszystko to jedynie i wyłącznie z niezmiernej miłości do rzymskichkatolików, abyście codziennie mogli się modlić: "Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten protestant". :P

Cz sty 01, 2015 3:28 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
Wszystko to jedynie i wyłącznie z niezmiernej miłości do rzymskichkatolików, abyście codziennie mogli się modlić: "Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten protestant". :P

A dlaczego Ty protestant tak się modlisz :( , no tak, zdaję sobie sprawę, że ironizujesz.
Ale przybliżę Ci modlitwę rzymskiegokatolika "Spraw Ojcze abyśmy byli jedno"
"Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy." J 17:20-22

Cz sty 01, 2015 6:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lucja napisał(a):
P524 napisał(a):

A dlaczego Ty protestant tak się modlisz :( , no tak, zdaję sobie sprawę, że ironizujesz.
"Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we Mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał. I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy." J 17:20-22

W ww. cytacie chodzi nie o jedność " poziomią" pomiędzy ludzmi, a o jedność jaką miał Jezus z Bogiem "pionową", Jezus był na ziemi a Bóg w niebie. Ww. stwierdzenia : pozioma, pionowa mają na celu wyjaśnienie o co mi chodzi ( sformułowania wyłącznie techniczne).
Każdy wierzący chrześcijanin, każdy z osobna ma mieć jedność pionową wg schematu :
Bóg
-> Jezus
->człowiek
i to wszystko w DŚ
.
Każdy ma mieć taką jedność OSOBISTĄ. Skutkiem ww. jedności jest wytworzenie się jedności poziomej pomiędzy ludzmi wierzącymi, która może mieć miejsce tylko i wyłącznie w sytuacji kiedy każdy będzie miał tę jedność pionową. I jeszcze jedna uwaga, jedność pozioma pomiędzy ludzmi nie wytwarza się i nie funkcjonuje tu na ziemi, ale ona ma miejsce w Bogu, tj. człowiek ->Jezus,Ojciec,DŚ ->inny człowiek. Z ludzkiego punktu widzenia wytworzenie jedności pomiędzy ludzmi jest niemożliwe, bez Boga, jego DŚ jest to niemożliwe. Mogą powstać namiastki duszewnej, cielesnej jedności, która jest tylko imitacją tej jedności w DŚ.
Jeśli ja mam mieć jedność z tobą, to znaczy, że będę miał jedność z papieżem, a od tego niech mnie Bóg broni ( sama o sobie piszesz, że jesteś w jedności z papieżem ). No chyba, że papież się nawróci i przestanie być papieżem, to wtedy możemy porozmawiać.
To co ty prezentujesz, ten pogląd to nic innego jak próba zwiedzenia biblijnie wierzących do jedności z katolikami. Cały ten "wasz" ekumenizm jest niczym innym jak działaniem :twisted:. I wcale nie twierdzę, że robisz to świadomie i celowo. Tak w świecie się mówi, robi i wielu uważa, że to jest dobre, bo na pierwszy rzut oka to wydaje się dobre.
Przeczytaj jeszcze raz Jana 17 i pomyśl, czy nie jest tam mowa o jedności pionowej jaką miał Jezus z Ojcem i modlitwa Jezusa jest prośbą o taką samą jedność każdego człowieka z Bogiem, a nie ma tam nic bezpośrednio o jedności pomiędzy ludzmi tu na ziemi. Zobacz w Jana 17 jest takie sformułowanie : ... aby i oni stanowili w Nas jedno ... ( Jezus i Ojciec są w niebie i TAM mamy być jedno). Nie jest napisane np.: aby stanowili jedno ( w znaczeniu gdziekolwiek i pomiędzy sobą ! ).

To co napisałem nie oznacza, że nie możemy mieć jakiejś jedności np. : myślimy jedno, że lody truskawkowe z bitą śmietaną są dobre ( no bo są 8) ), ale przecież nie o taką jedność chodzi w ww. wersecie.

Po przeczytaniu tego postaraj się być mądra: Prz 9:8 bw "Nie karć szydercy, aby cię nie znienawidził; karć mądrego, a będzie cię miłował.". Możesz się z tym nie zgadzać, ale postaraj się zrozumieć to co napisałem, wyciągnąć z tego wnioski i przyjąć, że to jest ku twojemu upamiętaniu. Może ci będzie to ciężko przyjąć, ale to jest z miłości do ciebie, jako mojego bliźniego :-) To co napisałem do Rubinki też przeczytaj, bo to może być też do ciebie.

Rubinka napisał(a):
W dodatku obrażając innych wiarę.

A postaraj się spojrzeć na to w inny sposób ( zmień punkt i sposób widzenia na płaszczyżnie twojego rozumowania).
A może jest tak, że to co słyszysz nie jest zgodne z tym co wyznajesz, natomiast to co słyszysz jest zgodne ze Słowem, w konsekwencji, wiara którą wyznajesz nie jest tą, o której czytasz w Słowie ?
Może wcale tak nie jest, że to co słyszysz jest powodem do twojego zgorszenia ( obiektywnie rzecz biorąc), a jest jedynie działaniem :twisted: , które chcą abyś czuła się obrażona, a w konsekwencji odrzuciła wiarę, o której słyszysz.
Zgorszenie jest narzędziem :twisted: , który chce w ten sposób trzymać ludzi w niewoli.

Z Bogiem " dziewczęta" :)

Cz sty 01, 2015 9:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
wujo44 napisał(a):
A może jest tak, że to co słyszysz nie jest zgodne z tym co wyznajesz, natomiast to co słyszysz jest zgodne ze Słowem, w konsekwencji, wiara którą wyznajesz nie jest tą, o której czytasz w Słowie ?

a Ty się nad tym zastanawiałeś, że to co jest strzeżone od wieków jest Prawdą, a wszelkie odchyły, osobiste interpretacje błędne?

Cz sty 01, 2015 10:30 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
wujo44 napisał(a):
Z ludzkiego punktu widzenia wytworzenie jedności pomiędzy ludzmi jest niemożliwe, bez Boga, jego DŚ jest to niemożliwe. Mogą powstać namiastki duszewnej, cielesnej jedności, która jest tylko imitacją tej jedności w DŚ.

Żeby nie powielać słów papieża Jana Pawła II, zacytuję:
"Chodzi tutaj o jedność na podobieństwo jedności trynitarnej: «Jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie». Wzajemne przenikanie się Osób w jedności Bożej Trójcy jest najwyższym kształtem jedności, najwyższym jej wzorcem.

Kiedy Chrystus modli się o jedność dla swoich uczniów, to ukazuje zarazem, że ta jedność jest darem, ale także, że jest ona powinnością. Jest darem, który otrzymujemy od Ojca i Syna i Ducha Świętego. Równocześnie jest powinnością, ponieważ została ona nam zadana. Zadana została wszystkim pokoleniom chrześcijan, poczynając od Apostołów — wszystkim w pierwszym i drugim tysiącleciu.

Chrystus powraca jeszcze dwukrotnie do tej zasadniczej myśli. Modli się bowiem: «I także chwałę, którą Mi dałeś, przekazałem im, aby stanowili jedno, tak jak My jedno stanowimy. Ja w nich, a Ty we Mnie!» (J 17, 22-23). [i]Tutaj Chrystus przekracza niejako granice Boskiej jedności Trójcy i przechodzi do tej jedności, która jest zadaniem chrześcijan.
Mówi: «Oby się tak zespolili w jedno, by świat poznał, żeś Ty Mnie posłał i żeś Ty ich umiłował, tak jak Mnie umiłowałeś» (J 17, 23b). Uczniowie Chrystusa mają tworzyć doskonałą, również widzialną jedność, ażeby świat widział w nich czytelny znak dla siebie. Jedność chrześcijan ma więc jeszcze to zasadnicze znaczenie, że świadczy o wiarygodności posłannictwa Chrystusa, objawia miłość Ojca w stosunku do Niego i do Jego uczniów. Dlatego właśnie ta jedność, najwyższy dar Trójcy Przenajświętszej, jest zarazem największą powinnością wszystkich wyznawców Chrystusa.
wujo44 napisał(a):
Cały ten "wasz" ekumenizm jest niczym innym jak działaniem :twisted:.

Za dużo :twisted: w twojej wypowiedzi. Zacznij kochać ludzi i błogosławić.

Cz sty 01, 2015 11:04 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lucja napisał(a):
P524 napisał(a):

Oczywiście, że ironia. A jak odpowiadać na "pytania" Rubinki. Że miłość płynie w przeciwnym kierunku? Jak widać zupełnie w przeciwnym.

Cytuj:

Rozumiem, że to taka sama ironia.

So sty 03, 2015 5:26 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
lucja napisał(a):

To zupełnie nie jest ironia. To jest modlitwa.

So sty 03, 2015 5:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lucja napisał(a):
P524 napisał(a):
lucja napisał(a):

To zupełnie nie jest ironia. To jest modlitwa.

Ależ oczywiście, że jest to modlitwa ... abyśmy wszyscy wylądowali pod przewodnictwem ... papieża :(

So sty 03, 2015 7:31 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
wujo44 napisał(a):
abyśmy wszyscy wylądowali pod przewodnictwem ... papieża :(

Ja nie mam nic przeciwko, ale jeszcze raz
to była i jest po wsze czasy Modlitwa Jezusa zapisana w Ewangelii. Każdy może to czytać, ale także Nią się modlić. Ta jedność, o którą prosił Jezus Ojca mnie zachwyciła. Nie widzę żadnego powodu aby komukolwiek złorzeczyć, kogokolwiek oskarżać, bo jest taki jeden, "ten, co dniem i nocą oskarża ich przed Bogiem naszym." Ap 12,10
Zdecydowanie wybieram modlitwę Jezusa

So sty 03, 2015 8:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
lucja napisał(a):
Ta jedność, o którą prosił Jezus Ojca mnie zachwyciła.

Pytanie brzmi, a czy ta jedność, którą ty proponujesz jest z Boga ?
Wcześniej napisałaś :
lucja napisał(a):
Cytuj:
wujo44 napisał(a):abyśmy wszyscy wylądowali pod przewodnictwem ... papieża
Ja nie mam nic przeciwko,

Ponieważ chcesz abyśmy byli "jedno" pod przewodnictwem papieża, to sprawa jest jednoznaczna, to z Boga nie jest ! Takich modlitw i takiej jedności należy się wystrzegać i trzymać sie od niej jak najdalej.
lucja napisał(a):
Nie widzę żadnego powodu aby komukolwiek złorzeczyć, kogokolwiek oskarżać, bo jest taki jeden, "ten, co dniem i nocą oskarża ich przed Bogiem naszym." Ap 12,10

Takie "wycieczki" i takie straszenie to ze mną ci nie przejdzie. Gdyby było prawdą, to co piszesz, to następujące sformułowania absolutnie nie powinny mieć miejsca, ba powinny być uznane za złe, a wiemy, że takimi nie są :
2Ti 4:14-15 bw "(14) Aleksander, kotlarz, wyrządził mi wiele złego; odda mu Pan według uczynków jego; (15) jego i ty się strzeż; albowiem bardzo się sprzeciwił słowom naszym."

So sty 03, 2015 9:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Ponieważ chcesz abyśmy byli "jedno" pod przewodnictwem papieża, to sprawa jest jednoznaczna, to z Boga nie jest !
... bo tak powiedział Wujo. Więc pewnie tak musi być :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

N sty 04, 2015 1:20 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Cytuj:
Ponieważ chcesz abyśmy byli "jedno" pod przewodnictwem papieża, to sprawa jest jednoznaczna, to z Boga nie jest !
... bo tak powiedział Wujo. Więc pewnie tak musi być :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

A Barney z Łucja usiłują wmówić, że niby dla rzymskichkatolików łączność z papieżem (pełna łączność) nie jest warunkiem sine qua non jedności Kościoła. Zwykłe kłamstwo.
Nie jestem rzymskim katolikiem i nic mi do tego, na czym dla Was polega jedność Kościoła, możecie sobie wymyślać rozmaite rzeczy, Wasze święte prawo, ale nie udawajcie idiotów.

N sty 04, 2015 1:47 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 734 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 49  Następna strona