Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lut 26, 2021 12:51 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 734 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 49  Następna strona
 Pytania do protestantów 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytania do protestantów
ja mam pytanie do każdego odłamu protestantów oraz (hurtem- w jednym temacie) do prawosławnych.

Ja jestem katolikiem, a mój kolega jest jakimś odłamcą od zielonoświątkowców. On po swojemu interpretuje Pismo Święte, spowiada się sam w sobie, podczas modlitwy, nie uznaje Bożego Narodzenia ani zasług Maryi, generalnie dziwny typek. Mimo to jest maniakalnie pobożny. Kiedyśtam, nie miałem z nim kontaktu, ale poczułem silną potrzebę, żeby się za niego pomodlić. Po pewnym czasie dowiedziałem się, że akurat wtedy był chory. No i on twierdzi, że to Pan Bóg go uzdrowił (mimo, że najzwyczajniej w świecie przyjmował leki).
Jak już powiedziałem, on teraz uważa, że Bóg go uzdrowił, bo on jest taki pobożny. Ja natomiast uważam, że to moja modlitwa tak mu pomogła.

Stąd wynika moje pytanie: czy Wy doświadczacie w życiu łask od Pana Boga? Bo wielu katolików doświadcza, a co do innych wyznań to nie mam nawet kogo zapytać. Proszę o odpowiedź.

Śr sty 07, 2015 5:40 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Może nie jestem protestantem, ale tak na marginesie:

-To, że w leczeniu stosował medycynę, nie znaczy, że nie możemy mówić, że Bóg go uzdrowił. Kto dał nam szansę w końcu tę medycynę odkrywać, stosować i nią, przez miłość, służyć?

-Raczej nie mów "moja modlitwa go uzdrowiła, bo to nie jest prawda. Uzdrowić może Bóg, nie ty. Ty możesz się za osobą wstawiać, jako jeden z wielu ;)

Śr sty 07, 2015 10:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Amandir napisał(a):
-To, że w leczeniu stosował medycynę, nie znaczy, że nie możemy mówić, że Bóg go uzdrowił. Kto dał nam szansę w końcu tę medycynę odkrywać, stosować i nią, przez miłość, służyć?
Słusznie

Amandir napisał(a):
Raczej nie mów "moja modlitwa go uzdrowiła, bo to nie jest prawda. Uzdrowić może Bóg, nie ty. Ty możesz się za osobą wstawiać, jako jeden z wielu ;)
Niesłusznie.
To znaczy słusznie, że uzdrawia Bóg, natomiast sposób mówienia jest jak najbardziej w porządku, znajdujemy go w Biblii.
Na przykład:
Mt 10:8 bt "Uzdrawiajcie chorych, wskrzeszajcie umarłych, oczyszczajcie trędowatych, wypędzajcie złe duchy. Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie."
Jak widzisz, Pismo nie boi się mówić "uzdrawiajcie" (a nie "niech Bóg przez Was uzdrawia")
I uczniowie to robią, o czym Pismo mówi wprost i bez żadnych wątpliwości:
„I wysłał ich, aby głosili królestwo Boże i uzdrawiali chorych.”/Łk 9,2/
„Wyszli więc i chodzili po wsiach, głosząc Ewangelię i uzdrawiając wszędzie.”/Łk 9,6/
Uczniowie wprawdzie otrzymali ów dar w sposób niezasłużony – ale skoro otrzymali to go mają, są w jego posiadaniu:
„Nie mam srebra ani złota - powiedział Piotr - ale co mam, to ci daję: W imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka, chodź!”/Dz 3,6/
Jak widać, Piotr nie ma wątpliwości iż posiada dar uzdrawiania. Dar, otrzymany od Boga:
„Jednemu dany jest przez Ducha dar mądrości słowa, drugiemu umiejętność poznawania według tego samego Ducha, innemu jeszcze dar wiary w tymże Duchu, innemu łaska uzdrawiania w jednym Duchu [...]”/1 Kor 12,8-9/
Oczywiście komu dać (a właściwie dawać) tę Łaskę decyduje Bóg, ale kto dostał, ten ma:
„Czy wszyscy posiadają łaskę uzdrawiania? Czy wszyscy przemawiają językami? Czy wszyscy potrafią je tłumaczyć?”/1 Kor 12,30/

Nie znamy kryteriów tego „bożego rozdawnictwa” - raczej nie jest nim osobista świętość. Prawdopodobnie wielu „namaszczonych”, czyniących cuda i znaki (i przekonanych z tego powodu o swoim „wybraństwie”) srodze się zawiedzie:
„Wielu powie Mi w owym dniu: Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?
Wtedy oświadczę im: Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!”
/Mt 7,22-23/

A przecież i świadomość sprawczej roli Boga, na którą zwracasz uwagę, jest w Piśmie podkreślona. Na przykład Piotr uzdrawiając Eneasza mówi:
„Eneaszu - powiedział do niego Piotr - Jezus Chrystus cię uzdrawia, wstań i zaściel swoje łóżko!”/Dz 9,34a/
Dlaczego tak jest? Bo uzdrowienie następuje zasługą Jezusa, nie człowieka:
„On sam, w swoim ciele poniósł nasze grzechy na drzewo, abyśmy przestali być uczestnikami grzechów, a żyli dla sprawiedliwości - Krwią Jego zostaliście uzdrowieni.”/1 Ptr 2,24/
A więc zgódźmy się: człowiek jest szafarzem Łaski, otrzymanej od Boga - ale jest też świadomym współpracownikiem Stwórcy, traktowanym przez Niego podmiotowo:
„ Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego.” /J 15,15/
Przekazywanie Łaski odbywa się na mocy uprawnienia (delegowania władzy) przez Boga, nie zaś na mocy przedmiotowego wykorzystania (jak to było choćby z płaszczem kobiety cierpiącej na krwotok w Mt 9,20 nn).

Śr sty 07, 2015 11:15 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
To raczej kwestia tego "co autor miał na myśli" Apostołowie byli świadomi, że nie uzdrawiają swoją mocą. Więc racja- powiedzieć tak można ale wszystko i tak zależy od tego co mówiący/ piszący przez to rozumie. Ale to chyba trochę offtop, więc nie kontynuujmy publicznie.

Cz sty 08, 2015 3:22 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Ludzie drodzy. Dobra, przeredaguję Wam poprzednią wiadomość, bo zamiast skupić wysiłki na odpowiedzi, to się wymądrzacie. ;-)

ja mam pytanie do każdego odłamu protestantów oraz (hurtem- w jednym temacie) do prawosławnych.

Ja jestem katolikiem, a mój kolega jest jakimś odłamcą od zielonoświątkowców. On po swojemu interpretuje Pismo Święte, spowiada się sam w sobie, podczas modlitwy, nie uznaje Bożego Narodzenia ani zasług Maryi, generalnie dziwny typek. Mimo to jest maniakalnie pobożny. Kiedyśtam, nie miałem z nim kontaktu, ale poczułem silną potrzebę, żeby się za niego pomodlić. Po pewnym czasie dowiedziałem się, że akurat wtedy był chory. No i on twierdzi, że to Pan Bóg go uzdrowił (mimo, że najzwyczajniej w świecie przyjmował leki)- tak cudownie, jak to tylko Bóg potrafi. Mówił, że leki mu nie pomagały.
Jak już powiedziałem, on teraz uważa, że Bóg go uzdrowił, bo on jest taki pobożny. Ja natomiast uważam, że Bóg go uzdrowił, dzięki moim modlitwom za niego.

(Powyższa historia miała Wam pokazać, skąd się wzięło poniższe pytanie. Jest ona więc wstępem do tego tematu, a nie jego esencją.)

Stąd wynika moje pytanie: czy Wy doświadczacie w życiu łask od Pana Boga? Bo wielu katolików doświadcza, a co do innych wyznań to nie mam nawet kogo zapytać. Proszę o odpowiedź.

Cz sty 08, 2015 9:35 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
marcopolo napisał(a):

niewątpliwie doświadczałam gdy byłam w zborze zielonoświątkowym, jednak po czasie widzę, że niektóre "łaski" to były tylko emocje, moje własne, często nadmuchiwane przez atmosferę panującą na takich zgromadzeniach.
Doświadczam łask od Pana Boga także teraz - jako katoliczka.

Pt sty 09, 2015 11:24 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zapraszam do rozważań:

Uczynki a autorstwo zbawienia; zapłata a łaska

Część 1

http://refleksje-ucznia-jezusa.bloog.pl ... index.html

Część 2

http://refleksje-ucznia-jezusa.bloog.pl ... index.html

Pozdrawiam

So lut 28, 2015 9:23 am
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Miałem ogromny problem ze znalezieniem dobrego miejsca, niech będzie tutaj. Rozprawiał się już ktoś kiedyś z tym badziewiem? Jeden znajomy mnie o to zapytał, to zmiażdżyłem część poświęconą wczesnemu chrześcijaństwu, ale rozumiecie, brak czasu etc. Stąd jestem ciekaw czy mogę go odesłać do jakiejś innej krytyki tych wypocin.

N sie 09, 2015 4:04 pm
Odpowiedz z cytatem
marcopolo napisał(a):

Wszyscy doświadczają, nie wszyscy zauważają.

Tartaglia, ja Ci bardzo dziękuję za ten link, uwielbiam czytać takie rzeczy do śniadania, a ostatnio wyprztykałem się z materiału. :D

Pn sie 10, 2015 9:44 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Tartaglia napisał(a):
Miałem ogromny problem ze znalezieniem dobrego miejsca, niech będzie tutaj. Rozprawiał się już ktoś kiedyś z tym badziewiem? Jeden znajomy mnie o to zapytał, to zmiażdżyłem część poświęconą wczesnemu chrześcijaństwu, ale rozumiecie, brak czasu etc. Stąd jestem ciekaw czy mogę go odesłać do jakiejś innej krytyki tych wypocin.

Ale po co sie tym w ogole zajmowac?
Gdyby przyjac ze autor ma racje to by znaczylo ze Jezus to klamca. Z tego co pamietam sw Jan zmarl w okolocach 100 roku a Luter sie objawil ponad 1000 lat pozniej. Czyli ze Jezus klamal ze bedzie z nami przez wszystkie dni.
A to tylko jeden aspekt tej bzdury. Naprawde szkoda czasu na takie teksty. Analizowac tam nie ma czego bo to na poziomie przedszkola.

Pn sie 10, 2015 1:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Tartaglia napisał(a):

No właśnie. Po co?

Pn sie 10, 2015 4:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Tartaglia napisał(a):

Gdyby przyjac ze autor ma racje to by znaczylo ze Jezus to klamca. Z tego co pamietam sw Jan zmarl w okolocach 100 roku a Luter sie objawil ponad 1000 lat pozniej. Czyli ze Jezus klamal ze bedzie z nami przez wszystkie dni.
A to tylko jeden aspekt tej bzdury. Naprawde szkoda czasu na takie teksty. Analizowac tam nie ma czego bo to na poziomie przedszkola.

Doświadczenie pokazuje również, że nawet pokazanie czarno na białym bzdur, które są w takich tekstach zawarte, rzadko prowadzi do zmiany opinni osoby na nie się powołującej.

Pn sie 10, 2015 4:24 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Otworzylem sobie ten link... Jak zobaczyłem akapit o "zmianie dekalogu" to nawet nie czytałem tego bełkotu. Czy ludzie bredzący o sfauszowaniu przykazań mieli kiedykolwiek w ręku KKK? Nie sądzę... A przeciez jest nawet w necie za darmo! Co za szczyt ignorancji!

Śr sie 12, 2015 6:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Filip napisał(a):
Czy ludzie bredzący o sfauszowaniu przykazań mieli kiedykolwiek w ręku KKK?

W odpowiedziach na te zarzut niejednokrotnie wskazywaliśmy konkretne artykuły KKK i .... grochem o ścianę. Nie ma sensu wałkować tego i udowadniać, że nie jesteśmy wielbładami.

Śr sie 12, 2015 6:55 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Małgosia napisał(a):
Filip napisał(a):
Czy ludzie bredzący o sfauszowaniu przykazań mieli kiedykolwiek w ręku KKK?

W odpowiedziach na te zarzut niejednokrotnie wskazywaliśmy konkretne artykuły KKK i .... grochem o ścianę. Nie ma sensu wałkować tego i udowadniać, że nie jesteśmy wielbładami.
dokładnie o tym mówiłem. Mam złe doświadczenia z tłumaczeniem wojującym eks-katolikom na czym polega katolicyzm. W odpowiedzi słyszałem tylko właśnie takie teksty które mają tyle wspólnego z katolicyzmem co TVN z rzetelną informacją.

Śr sie 12, 2015 7:57 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 734 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 49  Następna strona