Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn paź 21, 2019 2:56 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 "Brutalna" biblia ? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: "Brutalna" biblia ?
Stary testament jest w moim odczuciu o wiele bardziej interesujący niż Nowy.
Niestety, nie zastosowałam się do rady, by czytać Biblie od końca. ilekroć zaczynam, to zawsze od Starego Testamentu, to niezwykle fascynujaca opowieść. A to, że jest trochę okrutna, no cóż najwyraźniej Bóg Ojciec taki właśnie jest, miłosierdzie jest domeną Jezusa. Czasem się zastanawiam, który model wolę, albo inaczej- który z tych wariantów dominuje. Analizując wydarzenia tylko ostatniego wieku mam wrażenia, ze to jednak Bóg Ojciec wiedzie prym i do Niego należy ostateczna decyzja.

N sty 26, 2014 12:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Napisałem napisał(a):
W dodatku nie jesteśmy przeważnie w stanie wczuć się w sposób myślenia ludzi, których poglądów nie kształtowały tysiąclecia chrześcijaństwa.
Wasze następne wpisy pięknie to potwierdziły.

N sty 26, 2014 1:04 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Aktualny przykład: "Rozradowali się przed Tobą, jak się radują we żniwa, jak się weselą przy podziale łupu."
Chyba jednak nie doceniamy niesamowitej rewolucji, jakiej dokonało w ludziach to, co nam przekazał Jezus. Pocieszne jest to, że Izajasz (?) chcąc unaocznić czytelnikowi ogrom radości używa porównania do podziału łupu, czyli czynności po tym jak na kogoś napadnięto i zamordowano.

N sty 26, 2014 2:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przewrazliwiona napisał(a):
Pocieszne jest to, że Izajasz (?) chcąc unaocznić czytelnikowi ogrom radości używa porównania do podziału łupu, czyli czynności po tym jak na kogoś napadnięto i zamordowano.

A co niby jest w tym pociesznego? Łup to zdobycz, niekoniecznie pochodząca z zachowań niemoralnych. O łupach wojennych nigdy nie słyszałaś?

N sty 26, 2014 3:29 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Łup to dla mnie z definicji coś, co należy do kogoś innego a co sobie bezprawnie przywłaszczam, czyż nie?

N sty 26, 2014 6:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Aktualny przykład: "Rozradowali się przed Tobą, jak się radują we żniwa, jak się weselą przy podziale łupu."
Chyba jednak nie doceniamy niesamowitej rewolucji, jakiej dokonało w ludziach to, co nam przekazał Jezus. Pocieszne jest to, że Izajasz (?) chcąc unaocznić czytelnikowi ogrom radości używa porównania do podziału łupu, czyli czynności po tym jak na kogoś napadnięto i zamordowano.
Wybacz Przewrażliwiona tą dygresję ale jak dla mnie bardziej "pocieszne" jest to, że ludziom inteligentnym tak ciężko pojąć, że słowa które czytają są uwspółcześnionym, na miarę możliwości dosłownym, przekładem wypowiedzi ludzi żyjących przed kilkoma tysięcami lat w takiej rzeczywistości, której nie jesteśmy w stanie obecnie ogarnąć/zrozumieć, a które to wypowiedzi(jak i osoby) są poddawane ocenie osób siedzących sobie wygodnie w ciepłym foteliku z komputerem przed sobą...
p.s...podejrzewam, że ludzie którzy przeżyli wojnę, lata okupacji hitlerowskiej i bolszewickiej, zupełnie inaczej podchodzą do takich spraw...

N sty 26, 2014 6:58 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Wybacz Przewrażliwiona tą dygresję ale jak dla mnie bardziej "pocieszne" jest to, że ludziom inteligentnym tak ciężko pojąć, że słowa które czytają są uwspółcześnionym, na miarę możliwości dosłownym, przekładem wypowiedzi ludzi żyjących przed kilkoma tysięcami lat w takiej rzeczywistości, której nie jesteśmy w stanie obecnie ogarnąć/zrozumieć, a które to wypowiedzi(jak i osoby) są poddawane ocenie osób siedzących sobie wygodnie w ciepłym foteliku z komputerem przed sobą...
No właśnie ja o tym samym mówiłam/ pisałąm. Tylko, że Tobie lepiej się to udało ubrać w słowa :)

N sty 26, 2014 7:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Łup to dla mnie z definicji coś, co należy do kogoś innego a co sobie bezprawnie przywłaszczam, czyż nie?

Tak jak pisałam - niekoniecznie. Dodatkowo co rozumiesz przez "bezprawnie" i czy aby na pewno pokrywa się ono z rozumieniem bezprawia przez lud którego kultura prawna nijak ma się do naszej.

N sty 26, 2014 8:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tez dzis bylam w kosciele i bylo kazanie o lupie.

N sty 26, 2014 9:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
No to teraz(jako inteligentna osoba) wyobraź sobie, że żyjesz w czasach gdzie łupu nie zdobywa się inaczej jak tylko i wyłącznie zgodnie z obowiązującym prawem...

N sty 26, 2014 9:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Lup to zdobycz pochodzaca z kradziezy. Jestem prawie pewien, ze ktokolwiek kto ustanowilby takie prawo zrobilby to 'jako inteligentna osoba'.

N sty 26, 2014 10:05 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dienicy napisał(a):
Lup to zdobycz pochodzaca z kradziezy.
wydaje Ci się...Polska nie ukradła Niemcom ziem zachodnich ale były one łupem wojennym...
Cytuj:
,Jestem prawie pewien, ze ktokolwiek kto ustanowilby takie prawo zrobilby to 'jako inteligentna osoba'.
cieszę się, że nie masz wątpliwości co do "inteligentności owej osoby"... :)

N sty 26, 2014 10:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
man14 napisał(a):
Ale tu nie chodzi o kolejność wg mnie, tu chodzi o przekaz... Czyżby naród wybrany przez Boga miał tak postępować jak w tych cytatach wyżej ?
Czyżby Boga to "rajcowało" ?
Wyobraź sobie, że z ogromnej liczby ludzi prymitywnych, surowych, upatrujesz sobie taką, która(wg Twojej znajomości natury ludzkiej) nadaje się do tego aby ją uczyć, kształtować jej osobowość na Twój obraz(istoty dobrej, miłującej, pragnącej dzielić się wszystkim co masz z innymi). I tak też Pan Bóg, wybierając sobie najpierw Abrahama i jego rodzinę, a potem naród izraelski, wiedział, że są to ludzie prymitywni, o usposobieniu surowym, ukształtowanym w rzeczywistości gdzie silniejszy przeżyje, a słabszy musi umrzeć. I to takimi istotami Bóg się zajął i cierpliwie przez wieki kształtował czyli mówił do nich ich językiem, dostosowywał się niejako do ich wyobrażeń, a równocześnie cierpliwie, powoli kształtował ich, aby wyzbyli się swego prymitywizmu, by stali się nowym narodem, takim który te wszystkie pouczenia, nakazy będzie miał w sercu. To jest tak, jak z małym dzieckiem. Tłumaczy mu się wszystko tak, by pasowało do jego wieku, do jego możliwości intelektualnych. W miarę dorastania można mówić więcej i dokładniej. Zmienia się bowiem sposób postrzegania świata i sposób myślenia. Podobnie właśnie było z Narodem Wybranym.
To nie Pan Bóg się zmienił, On nie był kiedyś okrutny, a teraz jest miłosierny. Zawsze był taki sam. Był inaczej odbierany przez ludzi, którzy byli jak dzieci i niewiele potrafili zrozumieć. I sądzę, że tak powinniśmy do tego podchodzić aby właściwie zrozumieć przekaz Starego Testamentu. Czytając go widzimy proces ciosania tego hardego Narodu i Stary Testamen jest tego świadectwem ale jest on przede wszystkim zapowiedzią czegoś Nowego, co ma nadejść czyli pełnego Objawienia się Boga pośród swojego Ludu...

Tak właśnie jest.ST to pewien opis naszej pierwotnej natury, wyciągniętej na światło dzienne z której zostaliśmy wyprowadzeni.Jeśli ktoś jest zgorszony seksualnymi ,lub barbarzyńskimi praktykami ludzi tamtych czasów ,to proszę je porównać ze zgorszeniami naszych czasów. Kiedyś już o tym mówiliśmy ,ale myślę że dla przykładu warto raz jeszcze przypomnieć sobie historię pewnego ST okrutnika.Ta historia dotyczy każdego z nas.

Księga Rodzaju ,wkłada w usta Lameka ,jednego ze starożytnych pra-ojców ludzkości.Lamek powiedział do swych żon, Ady i Silli: Słuchajcie, co wam powiem, żony Lameka. Nastawcie ucha na moje słowa: Zabiłem człowieka dorosłego za to ,że mnie zranił,młodzieńca - jeśli mi zrobi siniec! Jeżeli Kain miał być pomszczony siedmiokrotnie, to Lamek siedemdziesiąt siedem razy! (Gen 4 23). Ta okrutna zasada jest do dziś dnia dosyć szeroko stosowana.Myślę że każdy z nas przypomni sobie łatwo sytuacje , w których chętnie sam robił z niej użytek.Gdy ktoś nas krzywdzi ,obraża,zabiera to co nasze o ile tylko możemy ,opieramy się złu. Żądamy zwrotu tego co nasze ,ale nie tylko.Czekamy na moment kiedy naszemu krzywdzicielowi powinie się noga.Odpłacamy mu się tą samą monetą i dajemy jeszcze coś na dokładkę ,żeby się nauczył ,żeby sobie popamiętał ,.Żeby na przyszłość wiedział ,że nie można nas "tykać".

Pismo Święte Starego Testamentu ,jest już dużym krokiem na przód ,gdy łagodzi tę zasadę mówiąc:"Oko za oko ,ząb za ząb ,rana za ranę ,siniec za siniec".Za jedno oko wystarczy jedno oko.Za jeden ząb ,wystarczy wybić przeciwnikowi ,jeden ząb a nie dziesięc jak tego pragną Lamek ,żyjący w każdym z nas.Ta złagodzona forma odpłaty ,za doznaną krzywdę też jednak należy jeszcze do sposobu przeciwstawiania się złu ,szeroko praktykowanych na świecie ,ale dalekich od chrześcijaństwa.W Starym Testamencie,była ona ustępstwem Boga ,który wiedział że do czegoś więcej ,człowiek bez Chrystusa nie jest zdolny.

Boży sposób zwalczania zła ,jest zupełnie inny.Określa go właśnie paradoksalne powiedzenie "nie sprzeciwiajcie się złemu".Tzn. gdy spada na Ciebie krzywda,gdy deptane są Twoje prawa ,nie broń swego szczęścia odpowiadając gwałtem na gwałt,przemocą na przemoc ,złem na zło.Ale raczej umieraj sobie, pozwól się krzyżować tak jak Jezus ,nie bronił swojego świętego prawa do życia ,ale dał się ukrzyżować.Aż do tego stopnia ,posuń swoją miłość do nieprzyjaciół.

Cytuj:
no to poczytaj biblię: Abraham prostytuuje swoją żonę faraonowi (Rdz. 12:11-16)

Za co Bóg zsyła na Egipt nieszczęścia ,ukazując nieprawość tego postępku.

Cytuj:
ojciec wydaje dwie córki na zbiorowy gwałt ( Rdz 19:1-8)

niepohamowana żądza ,rozpusta ,homoseksualizm są złe i miasto zostaje srogo ukarane. (dzisiaj mówi się ,że to rozwiązłość jest ok i należy ją promować ,a Bóg to homofob)

Cytuj:
dwie córki Lota upija ojca w celu podjęcia z nim czynności prokreacyjnych (Rdz 19:30-38)

Owocem czego powstały dwa ludy ,z którymi Izraelici przez wieki prowadzili wojny.Ostatecznie przestały istnieć.Biblia nie promuje takich zachowań i nie mają one Bożego błogosławieństwa.(ciekawostka - w Niemczech istnieje partia ,walcząca o prawa kazirodcze)

Itd...itp...

Bóg jest miłością i nic tego nie zmieni.

Pn sty 27, 2014 11:31 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Dobrze gada ten Jozek! Tylko tak mozna to jakos ogarnac siedzac w cieplym fotelu z komputere na kolanach i prawie mdlejach przy pobieraniu krwi na badaniach :)

Pn sty 27, 2014 1:14 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Postacie Biblijne nie są godne naśladowania.... Abracham robi mase bledow tez wlacznie z prostytulowaniem swojej zony.. taki tchórz.
możesz byl morderca,
David morderca i cudzołożnikiem
nie ma w bibli postaci idealnej... warto to sobie uświadomić.
Oni sa grzeszni jak my wszyscy.
Dlaczego tak jest to tlumaczy 1 strona bibli :P

Tylko Jezus :) jest idealny i godny naśladowania.

Co do morderstw....
To obrona przed zlymi ludzmi nie jest mordem..
Z tego co wiem nie ma przykazania nie zabijaj /tylko nie morduj (chodzi o doslowne przetłumaczenie).

Izraelici mogli bronic swojego domu jak najbardziej. I to jest bardzo dobre... bronic własnej rodziny i bliskich przed złym.

Tak to ja widze w starym testamencie.

Pn sty 27, 2014 2:59 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona