Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 05, 2020 12:03 am

rozwód prawosławny a małżeństwo 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post rozwód prawosławny a małżeństwo
W cerkwi możliwe jest zawieranie powtórnego małżeństwa poprzez tak zwane zdjęcie błogosławieństwa. Czy mężczyzna, który ma rozwód cywilny oraz zdjęte błogosławieństwo to możliwe jest powtórne małżeństwo z katoliczką?

Śr lut 05, 2014 2:26 pm
Milczek
Milczek

wyznanie: chrześcijanin, prawosławie
Odpowiedz z cytatem
Post Re: rozwód prawosławny a małżeństwo
Teoretycznie może. Za i przeciw trzeba rozważać z biskupem. Cofnięcie błogosławieństwa i ponowny związek mają na celu przede wszystkim uniknięcie życia w grzechu, czyli nie : " hura wszystko mi wolno!!!!", ale: "Panie, zgrzeszyłem, pomóż, daj mi szansę".

Wt kwi 17, 2018 5:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Aha. To ja poprosze o wskazanie nauczania Chrystusa lub Apostołów, gdzie jest mowa o cofaniu błogosławieństwa i rozwiązywaniu w ten sposób małżeństw w celu "uniknięcia życia w grzechu".

Wt kwi 17, 2018 9:13 pm
Odpowiedz z cytatem
https://m.deon.pl/religia/kosciol-i-swi ... lawiu.html

Wt kwi 17, 2018 9:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Prosiłem o wskazanie nauczania Chrystusa lub Apostołów na ten temat, a nie o link do prawosławnych prób uzasadnienia tej nauki (zresztą próby dość kuriozalnej i wybitnie naciąganej, bo ani św. Epifaniusz, ani św. Bazyli wielki nie pisali o rozwiązywaniu ważnego małżeństwa).

Wt kwi 17, 2018 9:52 pm
Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Prosiłem o wskazanie nauczania Chrystusa lub Apostołów na ten temat, a nie o link do prawosławnych prób uzasadnienia tej nauk

Nie wiem, jak jest w quasi-protestanckiej wspólnocie wyznaniowej, do której wbrew deklaracjom należysz, ale w Kościele Chrystusa Biblia jest częścią Tradycji, której dopełniającą stroną jest patrystyka. Której zresztą też nie znasz, ponieważ w swej nieświadomości twierdzisz, jakoby

ani św. Epifaniusz, ani św. Bazyli wielki nie pisali o rozwiązywaniu ważnego małżeństwa).

co jest ewidentnym urabianiem tezy, czego byś nie robił, gdybyś znał choć pobieżnie np. św. Epifaniusza - którego nazwę dzieła, Panarion, zapewne właśnie widzisz pierwszy raz na oczy. A w nim, w dziale 59, kolumnie o oznaczeniu patrologicznym PG 41: 1025, znajduje się cytat, który kończy dyskusję.

Czeka, przeczytaj go i daj nam wszystkim wreszcie spokój ze swoją kryptoagresją.

Wt kwi 17, 2018 10:24 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
@Yarpen Zirgin @Batkonto

W ramach dalszej ciekawie zapowiadającej sie dyskusji usilnie zachęcam do nie negowania wzajemnych źródeł (jeśli już to poważne podstawy) oraz nie skupianiu się na personam, lecz na temacie.

Ewentualne gromkie ogłoszenie w przyszłości zwycięstwa nad przeciwnikiem będzie niewłaściwe, bowiem nie o to tu chodzi...

Wt kwi 17, 2018 10:35 pm
Odpowiedz z cytatem
Ok, przepraszam.

Wt kwi 17, 2018 10:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Batkonto:
Batkonto napisał(a):
Prosiłem o wskazanie nauczania Chrystusa lub Apostołów na ten temat, a nie o link do prawosławnych prób uzasadnienia tej nauk

(...)

Wycieczki mające odwrócić uwagę od poruszonej kwestii pomijam.

Cytuj:
ani św. Epifaniusz, ani św. Bazyli wielki nie pisali o rozwiązywaniu ważnego małżeństwa).

co jest ewidentnym urabianiem tezy, czego byś nie robił, gdybyś znał choć pobieżnie np. św. Epifaniusza - którego nazwę dzieła, Panarion, zapewne właśnie widzisz pierwszy raz na oczy. A w nim, w dziale 59, kolumnie o oznaczeniu patrologicznym PG 41: 1025, znajduje się cytat, który kończy dyskusję.

No cóż, skoro masz to dzieło, którego ja nie posiadam, to poproszę o przytoczenie tego fragmentu. Z chęcią się z nim zapoznam.

Robur:
Robur napisał(a):
W ramach dalszej ciekawie zapowiadającej sie dyskusji usilnie zachęcam do nie negowania wzajemnych źróde

Nie neguję źródeł. Neguję to, co zapisano w podlinkowanym przez Batkonto artykule, bo po pierwsze, nie zawiera tego, o co prosiłem, zaś po drugie przytoczone teksty św. Epifaniusza i św. Bazylego dotyczą innych kwestii (odpowiednio traktowania cudzołożników i kolejnych małżeństw).

Śr kwi 18, 2018 7:47 am
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
elli20 napisał(a):
W cerkwi możliwe jest zawieranie powtórnego małżeństwa poprzez tak zwane zdjęcie błogosławieństwa. Czy mężczyzna, który ma rozwód cywilny oraz zdjęte błogosławieństwo to możliwe jest powtórne małżeństwo z katoliczką?

Pewnie tak, bo jest wiele ciekawych rozwiązań i kombinacji w KrK.
Córka prezydenta będzie niebawem brała jednostronny ślub kościelny z rozwodnikiem.
Sama jest jednocześnie po rozwodach cywilnych i po stwierdzeniu nieważności swojego małżeństwa.

Ostatnio edytowano Śr kwi 18, 2018 10:21 am przez Seikoholik, łącznie edytowano 1 raz

Śr kwi 18, 2018 10:20 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Batkonto napisał(a):
Nie wiem, jak jest w quasi-protestanckiej wspólnocie wyznaniowej
Niestety, tak się kończy często dialog z prawosławiem, gdy prawosławny zostanie przyparty do muru - tego typu chamskimi insynuacjami.
Cytuj:
w Kościele Chrystusa Biblia jest częścią Tradycji, której dopełniającą stroną jest patrystyka.
Owszem - z tym że musi być zgoda Ojców co do takiej sprawy, a nie zdanie pojedynczego Ojca. Nadto to zdanie nie może być sprzeczne z Pismem Świętym (jak stanowisko prawoslawne w omawianej sprawie).
Przepraszam za banał, ale wbrew temu co piszesz, to nie św.Epifaniusz, lecz właśnie tekst Pisma kończy sprawę:
Mt 5:32 bt4 "A ja wam powiadam: Każdy, kto oddala swoją żonę - poza wypadkiem nierządu - naraża ją na cudzołóstwo; a kto by oddaloną wziął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa."

Śr kwi 18, 2018 10:20 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Seikoholik, temat dotyczy Cerkwi Prawosławnej, więc racz go nie zmieniać na Kościół katolicki.

Śr kwi 18, 2018 10:21 am
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Seikoholik, temat dotyczy Cerkwi Prawosławnej, więc racz go nie zmieniać na Kościół katolicki.

Dość enigmatycznie napisany post jest wiec wie wiem czy gdzie ten ślub ma się odbyć. Jeśli w Cerkwi to chyba nie ma żadnych przeciwwskazań. Jeśli w KrK to raczej też.

Śr kwi 18, 2018 10:28 am