Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N cze 20, 2021 3:49 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 406 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 28  Następna strona
 Jedność Chrześcijan 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jedność Chrześcijan
P524 napisał(a):
Barney napisał(a):
Niestety, u nich to tylko obrzęd - nie ma realnej Obecności.

- Nie chodzi mi o to by się spierać, to Twoja opinia, natomiast chętnie poznałbym co w praktyce dla Ciebie taka formuła znaczy?
Na przykład że jest odwracalne.

Pn lut 22, 2016 8:22 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
P524 napisał(a):
Barney napisał(a):
Niestety, u nich to tylko obrzęd - nie ma realnej Obecności.

- Nie chodzi mi o to by się spierać, to Twoja opinia, natomiast chętnie poznałbym co w praktyce dla Ciebie taka formuła znaczy?
Na przykład że jest odwracalne.

?

Pn lut 22, 2016 9:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Upsss..
Miałem na myśli, nieodwracalne.

Pn lut 22, 2016 10:46 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
No cóż, widzę że czytasz Biblię wybiórczo. 1Kor 9:14 bt5 "Tak też i Pan postanowił, ażeby z Ewangelii żyli ci, którzy głoszą Ewangelię."A o prezbiterach:Mówi bowiem Pismo: Nie zawiążesz pyska wołowi młócącemu, oraz: Godzien jest robotnik zapłaty swojej./1Tm 5:18/

Widzę, że po prostu muszę być bardziej precyzyjny w wypowiedziach.
Do powyższych zasad nie mam żadnych zastrzeżeń.
Chodziło mi o ich wypaczenie.
Ap. Paweł pisał o takich ludziach [I Tym.6.5]:...którzy sądzą, że z pobożności można ciągnąć zyski.

Dlatego uważam, że dziś dzieje się dokładnie tak samo jak w Efezie, gdzie taki proceder uprawiał Demetriusz.
W obrębie KRK handluje się pewnymi rzeczami, w protestantyzmie innymi.
Oczywiście na pewne rzeczy trzeba mieć fundusze, ale chodzi o to, aby nie robić z tego biznesu.
Czyż Żydzi nie uczynili ze świątyni targowiska?

Barney napisał(a):
Nie wiemy jaki jest "finał", ekskomunika NIE oznacza automatycznie Piekła.Jeśli jednak tym się skończy, to nie z powodu tych udzielających ekskomuniki, lecz z powodu tych, co czynią rzeczy ekskomunice podlegające - symetria z grzechem jest tu doskonała.

No Ty raczej powinieneś wiedzieć jaki jest finał wg KRK.
Skoro KRK twierdzi, że poza nim nie ma zbawienia (choć sam nie daje tej pewności swoim wiernym), to wyłączenie z niego pozbawia człowieka nawet nadziei na zbawienie.
Symetria jest tu również doskonała.

Pt lut 26, 2016 2:23 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
No cóż, widzę że czytasz Biblię wybiórczo. 1Kor 9:14 bt5 "Tak też i Pan postanowił, ażeby z Ewangelii żyli ci, którzy głoszą Ewangelię."A o prezbiterach:Mówi bowiem Pismo: Nie zawiążesz pyska wołowi młócącemu, oraz: Godzien jest robotnik zapłaty swojej./1Tm 5:18/

Widzę, że po prostu muszę być bardziej precyzyjny w wypowiedziach.
Do powyższych zasad nie mam żadnych zastrzeżeń.
Chodziło mi o ich wypaczenie.
Ap. Paweł pisał o takich ludziach [I Tym.6.5]:...którzy sądzą, że z pobożności można ciągnąć zyski.

Dlatego uważam, że dziś dzieje się dokładnie tak samo jak w Efezie, gdzie taki proceder uprawiał Demetriusz.
W obrębie KRK handluje się pewnymi rzeczami, w protestantyzmie innymi.
Oczywiście na pewne rzeczy trzeba mieć fundusze, ale chodzi o to, aby nie robić z tego biznesu.
Czyż Żydzi nie uczynili ze świątyni targowiska?
Oczywiście, ze są ludzie którzy różne tałałajstwa robią. Ale to z kolei banał. że "tacy są".

Cytuj:
Barney napisał(a):
Nie wiemy jaki jest "finał", ekskomunika NIE oznacza automatycznie Piekła.Jeśli jednak tym się skończy, to nie z powodu tych udzielających ekskomuniki, lecz z powodu tych, co czynią rzeczy ekskomunice podlegające - symetria z grzechem jest tu doskonała.

No Ty raczej powinieneś wiedzieć jaki jest finał wg KRK.
Skoro KRK twierdzi, że poza nim nie ma zbawienia (choć sam nie daje tej pewności swoim wiernym), to wyłączenie z niego pozbawia człowieka nawet nadziei na zbawienie.
Symetria jest tu również doskonała.

Najgorzej jak ktoś nie doczyta i tłumaczy, (np. nie wnikając co oznacza "poza Kościołem nie ma zbawienia" i w jakim sensie jest "wyłączenie"). Wówczas wychodzą mu takie bzdury jak powyżej.

Pt lut 26, 2016 7:33 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Po takim ogólnym czytaniu tego wątku mam pytanie czy jedność oznacza, że będziemy musieli spokornieć i pogodzić się z tym, że każdy jest tylko malutką cząstką jedności określanej jako ogół chrześcijan czy ciało Chrystusa i ma tylko w tej małej części udział i rację a w pozostałych przypadkach musi przyjąć różnorodność innych? Innymi słowy każdy ma różne poglądy, intepretacje Biblii, pojmowanie nieba, definicję szczęścia, ale dla Jedności będzie musiał odłożyć to wszystko na bok i nie narzucać swojego zdania, a przyjąć prawdę składającą się z cząstek prawd innych chrześcijan. Czy jest jakiś inny sposób?

Cz maja 13, 2021 10:00 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
lubczyk napisał(a):
a przyjąć prawdę składającą się z cząstek prawd innych chrześcijan
Taka definicja to parodia jedności, która sprowadza się do tego, że "jedność to różnorodność" (dodatkowo w sprzecznych wierzeniach).
Jest to oczywiście bełkot i oksymoron. To nie jest kategoria rzeczywistości - ale umysłu, tych, którzy pchają jakąś nową religie, która katolicyzmem nie jest, bo w Credo jak wół stoi, że wierzy się w "jeden, katolicki Kościół". Jakiekolwiek zaprzeczenie któregokolwiek artykułu z Credo to apostazja.

Trzymać się Credo a co sprzeczne to na śmietnik, odrzucać i opierać się zabiegom "by łączyć się w sprzeczności bez rozstrzygania, która jest prawdziwa".

Cz maja 13, 2021 11:21 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
To nie jest kategoria rzeczywistości - ale umysłu, tych, którzy pchają jakąś nową religie, która katolicyzmem nie jest, bo w Credo jak wół stoi, że wierzy się w "jeden, katolicki Kościół". Jakiekolwiek zaprzeczenie któregokolwiek artykułu z Credo to apostazja.

Hm.. No niby masz rację, ale powiedz to np. prawosławnym i niektórym protestantom... Oni też wyznają Credo nicejsko-konstantynopolitańskie. Problem w tym że każda z tych grup pod pojęciem katolickiego Kościoła, rozumie nie zawsze to samo co my. Katolicki (katholikos) to powszechny - tak to pojmują.

Pt maja 14, 2021 7:45 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
powiedz to np. prawosławnym i niektórym protestantom... Oni też wyznają Credo nicejsko-konstantynopolitańskie. Problem w tym że każda z tych grup pod pojęciem katolickiego Kościoła, rozumie nie zawsze to samo co my. Katolicki (katholikos) to powszechny - tak to pojmują.
O ile się orientuję Credo prawosławnych jest inne, bo główny problem ze schizmą wschodnią był taki że Rzym zmienił Credo autorytarnie bez soboru ekumenicznego, a zmienił tam że "Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi" a prawosławni wierzą że od Ojca przez Syna. Czyli tzw spór o Filioque.

Pt maja 14, 2021 11:48 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Spór o Filioque był następczy i aktualnie też nie jest z tych głównych, choć może przemawiać do wyobraźni. Przez wieki na Zachodzie rozpowszechnione było jego użycie i nikt nie twierdził wtedy że nie ma jedności ze Wschodem, czy vice versa. Aż do schizmy.

Pt maja 14, 2021 12:13 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Wklejam wypowiedź Popa dla zainteresowanych co mówią Prawosławni (19 min 14 sek):
POPteologia #8 Kościół prawosławny i Kościół rzymskokatolicki
https://www.youtube.com/watch?v=lzhX_ZfUrYY

Pt maja 14, 2021 5:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Spór o Filioque był następczy i aktualnie też nie jest z tych głównych, choć może przemawiać do wyobraźni. Przez wieki na Zachodzie rozpowszechnione było jego użycie i nikt nie twierdził wtedy że nie ma jedności ze Wschodem, czy vice versa. Aż do schizmy.
zdecydowanie.
A głównym (choć równie błahym) powodem było to, że Wschód usiłował wymusić na Ormianach (Armenia - pierwszy kraj chrześcijański!) używanie kwaszonego chleba do konsekracji.

Pt maja 14, 2021 8:24 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
Nie tyle o samo Filioque chodzi, ale o zmianę artykułu Credo bez soboru ekumenicznego.

TS7 napisał(a):
Wklejam wypowiedź Popa dla zainteresowanych co mówią Prawosławni (19 min 14 sek):
POPteologia #8 Kościół prawosławny i Kościół rzymskokatolicki
https://www.youtube.com/watch?v=lzhX_ZfUrYY
Wychłostał bym ci grzbiet batem ze skóry hipopotama za wklejanie łączy jako treści zamiast streszczenia o co chodzi, z łączem tylko jako odnośnikiem źródłowym.
Nie wiem dlaczego moderacja tego nie tępi.

Pt maja 14, 2021 10:05 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Wychłostał bym ci grzbiet batem ze skóry hipopotama za wklejanie łączy jako treści zamiast streszczenia o co chodzi, z łączem tylko jako odnośnikiem źródłowym.
Nie wiem dlaczego moderacja tego nie tępi.

:P

Obrazek

So maja 15, 2021 1:56 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan, w sumie dobrze mówisz, że gdzieś jest jedna prawda i najpewniej w Kościele katolickim, ale samo recytowanie credo nie wystarczy. Skoro Duch św. prowadzi kościół od początku to trzeba przyjąć, że to Duch św. powoływał wszystkich papieży choć mogło być tak jak z Saulem i Dawidem, że obydwu powołał Duch Boży, a jaka później różnica. Podobnie było dwunastu apostołów, a jeden był zdrajcą. Wierni mają przyjąć przecież nauczanie wszystkich po kolei papieży bo nie my będziemy oceniać papieży. Ojciec Pio wymierzył policzek temu co krytykował wysoko postawionego duchownego chociaż tamten nawet w krytyce mógł mieć rację. Nie ukrywasz się z tym, że ciężko ci przyjąć nauczanie papieża Franciszka, ale musisz, nie masz wyjścia. Rozumiem, że Ci ciężko bo mam podobnie nie Tobie ani mnie oceniać papieży, a nie przyjmując nauczania posoborowego sam burzysz jedność niestety. Widzisz, że nie takie to proste wszystko i jak bardzo trzeba prosić Boga Jezusa i Ducha św. aby pomagał, nieraz błagać wręcz o to i znosić porażki.

N maja 16, 2021 4:49 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 406 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 28  Następna strona