Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt lip 19, 2019 12:58 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona
 Dwa powody nie dające pogodzić TE z wiarą 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dwa powody nie dające pogodzić TE z wiarą
Gregor napisał(a):
Wzrost z nasionka do drzewa jest faktem, ale to nie ewolucja tylko zwykły rozwój. Już w nasionku istniej kompletna informacja genetyczna jak ma ostatecznie wyglądać drzewo. TE zakłada dodawanie nowych informacji do kodu genetycznego.

Faktem jest również to iż nastąpił tam naturalny wzrost złożoności złożoności układu. Napisałeś, że jest to KOMPLETNA informacja genetyczna? W jaki sposób oceniłeś to że jest kompletna?

Czym wg. Ciebie jest "informacja" w kontekście kodu genetycznego?

Leszcz napisał(a):
Spontaniczny - znaczy nagły na skutek dodania nowej informacji do kodu genetycznego.

Nagły? Spontaniczny? Nowa informacja? Czyli jaka? Naprawdę nie rozumiem, tych słów w kontekście TE.

Cytuj:
TE zakłada proces od chaosu do uporządkowania i wzrostu złożoności form żywych. Od materii nieożywionej do form żywych.

Jak to chaosu? Czym jest uporządkowanie?

Jak już przedstawiłem, możliwy jest wzrost złożoności organizmu.

Co to jest mataria ożywiona ws. nie ożywiona?

Cytuj:
II zasada termodynamiki mówi, że od początku zaistnienia każdego fizycznego obiektu: atom, gwiazdy, organizmy żywe, następuje proces ich rozpadu, i wzrost nieuporządkowania ich budowy (entropia). Atomy się rozpadają, gwiazdy umierają, w organizmach żywych następuje proces dezorganizacji funkcji życiowych kończący się śmiercią.

Nie jest to prawda, gdyż faktem jest tworzenie się gwiazd i planet we wczesnym Wszechświecie.

Leszcz napisał(a):

To znaczy, że noworodek posiada wszystkie organy potrzebne do życia, tak samo jak człowiek dorosły czy stary ( zakładając, że czegoś mu nie wycięli :-D ). To, że na początku nie ma zębów, a potem je ma, nie świadczy o ewolucji noworodka tylko o rozwoju, gdyż rodzi się on z zawiązkami zębów, które wyrastają w swoim czasie.

Czy widziałeś kiedyś identycznych ludzi pod względem genetycznym?

Cytuj:
Nie, gdyż wzrost nie jest nabywaniem nowych cech, w pewnym momencie jest zatrzymany i następuje proces starzenia czyli rozpadu.

Ale wzrost organizmu jest zwiększeniem skomplikowania układu. Dlaczego ten proces jest zatrzymany?

Cytuj:
TE zakłada natomiast tylko nieprzerwany proces do przodu i to proces podlegający tylko i wyłącznie przypadkowym kombinacjom, które okazują się trafne.

Do przodu? Wzgledem czego dokonałeś takiej oceny TE? Tylko i wyłącznie przypadkowe kombinacje? Czy to jest podstawa TE? 8O ? Jak to OKAZUJĄ się trafne, ktoś dobiera te kombinacje?

Cytuj:
To mniej więcej tak, jakbyśmy uważali za rzecz możliwą, że w wyniku wybuchy bomby w bibliotece zupełnie przypadkiem z rozerwanych książek ułoży nam się kompletna encyklopedia Britannica ze wszystkimi hasłami ułożonymi w 100% -owym porządku i kolejności.

Nie, to nie jest TE. TE tak nie działa, przykład błędny.

Piszę te posty jako doktor Genomiki i Bioinformatyki, magister inżynier Biotechnologii... i jako katolik.

Ostatnio edytowano So paź 10, 2015 12:30 am przez Leszcz, łącznie edytowano 1 raz

So paź 10, 2015 12:25 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Organizmy pod wpływem czynników środowiskowych zmieniają swoje DNA, czego Darwin nie uwzględnił. Nie wiedziano wtedy o całej epigenetyce a dzisiaj nie wiemy istotnych rzeczy, które za sto lat może będą już jasne.

To tak nawiasem, epigenetyka to nie jest trwała zmiana w DNA, jest to inny "poziom" zapisu kodu genetycznego. Innymi słowy ktoś "pokolorował tekst" flamastrem :mrgreen:

So paź 10, 2015 12:29 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
Faktem jest również to iż nastąpił tam naturalny wzrost złożoności złożoności układu. Napisałeś, że jest to KOMPLETNA informacja genetyczna? W jaki sposób oceniłeś to że jest kompletna?Czym wg. Ciebie jest "informacja" w kontekście kodu genetycznego?

Nie jestem biologiem, więc opiszę własnymi słowami.
Kompletna, to znaczy, że w DNA jest już zapis jak ma wyglądać rozwój organizmu, aż do jego dorosłej postaci.
Informacja jest zapisana w sposób niezwykle skomplikowany za pomocą określonych związków chemicznych: konkretnych zasad azotowych, cukru (dezoksyrybozy), reszty kwasu fosforowego.
To wszystko musi być połączone , na poziomie wiązań chemicznych, w ściśle określony sposób, tworząc podstawowe jednostki - nukleotydy. One zaś muszą być ułożone w konkretnych sekwencjach. W przeciwnym razie informacja będzie błędna - uszkodzona.

So paź 10, 2015 1:09 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
To tak nawiasem, epigenetyka to nie jest trwała zmiana w DNA, jest to inny "poziom" zapisu kodu genetycznego. Innymi słowy ktoś "pokolorował tekst" flamastrem

Oczywiście. Pisałem o dwóch różnych zjawiskach. Zmianie ekspresji genów pod wpływem środowiska oraz zmian samego DNA (co jest zjawiskiem o którym jeszcze stosunkowo niedawno się nie śniło).

Btw. z jakiego jesteś miasta/uczelni? Pytam, bo kiedyś zajmowałem się przez chwilę bioinformatyką.

So paź 10, 2015 12:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
W przeciwnym razie informacja będzie błędna - uszkodzona.

...i kto o tym decyduje? O tym, że jest to "informacja błędna"?

@Boro

Wawie :), a później już poza krajem.

So paź 10, 2015 9:58 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
...i kto o tym decyduje? O tym, że jest to "informacja błędna"?

To tak, jak z przepisem na np. chleb. Autor decyduje o składnikach, proporcjach sposobach mieszania, czasu i temperatury wypieku. Jeśli ktoś coś pomyli, lub coś pominie w przepisywaniu informacji, to w efekcie końcowym zamiast chleba wyjdzie zakalec.

Czyli podsumowując decyduje o tym wzorzec.

So paź 10, 2015 10:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
To tak, jak z przepisem na np. chleb. Autor decyduje o składnikach, proporcjach sposobach mieszania, czasu i temperatury wypieku. Jeśli ktoś coś pomyli, lub coś pominie w przepisywaniu informacji, to w efekcie końcowym zamiast chleba wyjdzie zakalec.

Czyli podsumowując decyduje o tym wzorzec.

Ale my tu o DNA a nie o pieczeniu chleba. Więc co decyduje, że "informacja jest błędna". Możesz to wykazać?

So paź 10, 2015 11:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
Ale my tu o DNA a nie o pieczeniu chleba. Więc co decyduje, że "informacja jest błędna". Możesz to wykazać?

O chlebie to tylko prosta ilustrująca analogia.
Biorąc pod uwagę Twoje wykształcenie, to chyba wiesz doskonale o co chodzi?

Jeśli np. dziecko rodzi się z czterema palcami w jednej dłoni, to raczej dowodzi że w DNA nastąpiło uszkodzenie informacji. Jeśli urodzi się z sześcioma - to sytuacja jest taka sama. Żaden lekarz nie stwierdzi, że 6 palców to kolejny stopień ewolucji ludzkiej dłoni. A więc ani -1, a ni +1 nie jest dobry. Wzorcem dla pełnej funkcjonalności dłoni jest liczba palców =5.

Co decyduje o powstaniu błędu w informacji? Przyczyn może być wiele.
Jak już pisałem, nie jestem fachowcem w dziedzinie genetyki, więc nie będę zagłębiał się w takie szczegóły. :no:

N paź 11, 2015 11:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ilustracje są dobre, tylko że to jak porównywać TE wybuchu do zapalenia zapałki.

Mnie to zawsze fascynowało, osoby które nie są biologami (np. ktoś kto jest TYLKO biochemikiem to już jednak za mało...) mają całą masę "argumentów" przeciwko TE. Ja spędziłem większość mojego życia na studiowaniu biologii, genetyki, genetyki populacji, biochemii, chemii, ewolucji, biologii molekularnej, hodowli, fizyki, matematyki, statystyki itd. itp.(to co ważniejsze) i jakoś nie widzę problemu w 15 mld lat Wszechświata, nie widzę problemu w TE.

Jakoś NIKT na drodze NAUKOWEJ nie jest wstanie obalić TE. NIKT. Jakby tak było to byś pewnie Nobla dostał i niezłą pozycję. A tu nikt... Nauka ma to do siebie, że jest weryfikowalna i mamy dzisiaj 7 mld ludzi na świecie i... NIC.

To co widzę, to jest to że mamy jednego Stworzyciela, Architekta tego Świata. To, że jestem spokrewniony z małą bakterią na dnie oceanu, albo zbożem, koniem albo świnią itd. jedynie utwierdza mnie w tym iż JEDEN Stworzyciel jest twórcą tego Świata.

Co w tym takiego strasznego? Jedyne co mi na myśl przychodzi to to że muszę szanować i opiekować się moją "Rodziną", tym całym Światem.

"Z prochu powstałeś w proch się obrócisz". Całe moje ciało jest częścią tego świata, pierwiastki, związki, proteiny, sole mineralne, woda... Jestem częścią tego świata.

Faktycznie... przerażająca perspektywa :D

Gregor napisał(a):
Jeśli np. dziecko rodzi się z czterema palcami w jednej dłoni, to raczej dowodzi że w DNA nastąpiło uszkodzenie informacji. Jeśli urodzi się z sześcioma - to sytuacja jest taka sama. Żaden lekarz nie stwierdzi, że 6 palców to kolejny stopień ewolucji ludzkiej dłoni. A więc ani -1, a ni +1 nie jest dobry. Wzorcem dla pełnej funkcjonalności dłoni jest liczba palców =5.

Ja również nie twierdzę, że to kolejny stopień ewolucji. Lekarz? A dlaczego to on ma stwierdzać co jest przydatne a co nie organizmowi?

Nadal nie rozumiem, na jakiej podstawie TY twierdzisz, że coś jest "dobre vs. złe" w TE. Kto weryfikuje tą "przydatność" jakiejś cechy? Jeśli TY jesteś osobą za to odpowiedzialną... bardzo interesujące :).

Cytuj:
Co decyduje o powstaniu błędu w informacji? Przyczyn może być wiele.
Jak już pisałem, nie jestem fachowcem w dziedzinie genetyki, więc nie będę zagłębiał się w takie szczegóły. :no:

Ja nie pytałem o to "jak powstaje błąd w informacji". Ja zapytałem "co decyduje o tym, że informacja w DNA jest błędna". To są dwa, różne od siebie pytania.

Jest to dość ważny temat gdyż genetyka jest PODSTAWĄ Teorii Ewolucji.

PS. Jak sam stwierdzasz, częścią Teorii Ewolucji jest genetyka. Jest to dość istotne spostrzeżenie. Dlaczego? Gdyż na TE składa się cała MASA dziedzin nauki.

PS2. Ja nadal nie dostałem odpowiedzi w jaki zakresie TE sprzeciwia się II zasadzie termodynamiki.

PS3. Jak masz pytania na temat TE to proszę pytaj...

Pn paź 12, 2015 3:15 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
To, że jestem spokrewniony z małą bakterią na dnie oceanu, albo zbożem, koniem albo świnią itd. jedynie utwierdza mnie w tym iż JEDEN Stworzyciel jest twórcą tego Świata.Co w tym takiego strasznego?

W tym nie ma nic strasznego. Tak jak powiedziałeś: wszystkie organizmy są zbudowane z "tej samej gliny". Problem polega na tym, że TE zakłada czysty przypadek. Tak się wszystko miesza aż w końcu uda się ułożyć coś żywego. Niestety wszelkie próby podjęte w laboratoriach aby to powtórzyć nic nie dały. Materia nieożywiona nigdy nie ożyła. TE wyklucza powstanie w jednorazowym akcie życia.

Co do II zasady termodynamiki. TE zakłada spadek entropii. Od nieuporządkowania materii do jej coraz większego uporządkowania. A więc przez miliony lat z chaosu wyłonił się świat doskonale poukładany, wszystkie elementy są kompatybilne ze sobą i nie ma w świecie życia nic zbędnego i przypadkowego. II zasada zakłada zaś wzrost entropii, co możemy oglądać wokół siebie. Dotyczy to nie tylko organizmów żywych, ale też materii nieożywionej. Wszystko ulega rozpadowi.

Co decyduje o tym, że informacja w DNA jest błędna?
Wydaje mi się, ( pisałem o tym) że wzorzec. 5 palców daje pełną funkcjonalność dłoni. 4 w znacznym stopniu ją upośledza. 99.9999% ludzi ma 5 palców - to jest wzorzec.

Zastanawia mnie dlaczego dziś ludzie wolą wierzyć ateistycznej teorii niż prostemu przekazowi Biblii? A może jest to przekaz zbyt prosty, że by nie powiedzieć "prostacki"?

Zastanawiałeś się dlaczego dobór naturalny odbywa się tylko w obrębie gatunku? Pies nie krzyżuje się z wilkiem lub w obrębie kotów lew nie krzyżuje się gepardem. To dało by nowe możliwości w procesie ewolucji.
jednak taki proces nie zachodzi. Każdy gatunek wzmacnia tylko swoje cechy, a by przetrwać.
A to zgadza się z opisem biblijnym, że Bóg stworzył wszystkie organizmy żywe wg ich rodzaju. nigdy nie było hybryd.

Te nie ma nic wspólnego z Bożym aktem stworzenia.

Wt paź 13, 2015 11:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
W tym nie ma nic strasznego. Tak jak powiedziałeś: wszystkie organizmy są zbudowane z "tej samej gliny". Problem polega na tym, że TE zakłada czysty przypadek.

Mógłbyś mi wykazać to iż TE zakłada "czysty przypadek"? (Dobrze by było jakbyś doprecyzował co masz na myśli pisząc: "czysty przypadek").

Cytuj:
Tak się wszystko miesza aż w końcu uda się ułożyć coś żywego. Niestety wszelkie próby podjęte w laboratoriach aby to powtórzyć nic nie dały. Materia nieożywiona nigdy nie ożyła. TE wyklucza powstanie w jednorazowym akcie życia.

Obecnie TE ewolucji nie tłumaczy w jaki sposób życie powstało. Nie jest to częścią TE, przynajmniej obecnie.

Cytuj:
Co do II zasady termodynamiki. TE zakłada spadek entropii. Od nieuporządkowania materii do jej coraz większego uporządkowania. A więc przez miliony lat z chaosu wyłonił się świat doskonale poukładany, wszystkie elementy są kompatybilne ze sobą i nie ma w świecie życia nic zbędnego i przypadkowego. II zasada zakłada zaś wzrost entropii, co możemy oglądać wokół siebie. Dotyczy to nie tylko organizmów żywych, ale też materii nieożywionej. Wszystko ulega rozpadowi.

Jakiego chaosu? Czy wg. Ciebie świat jest chaotyczny 8O? W którym miejscu mogę odnaleźć określenie "na początku był chaos"? Z tego co ja wiem, to była tam "osobliwość"...

Cytuj:
Co decyduje o tym, że informacja w DNA jest błędna?
Wydaje mi się, ( pisałem o tym) że wzorzec. 5 palców daje pełną funkcjonalność dłoni. 4 w znacznym stopniu ją upośledza. 99.9999% ludzi ma 5 palców - to jest wzorzec.

Jaki wzorzec? Kto go ustalił? To jak 1m który znajduje się w...

Cytuj:
Zastanawia mnie dlaczego dziś ludzie wolą wierzyć ateistycznej teorii niż prostemu przekazowi Biblii? A może jest to przekaz zbyt prosty, że by nie powiedzieć "prostacki"?

To nie jest ateistyczna Teoria. To jest naukowa Teoria. Jakoś nie mam problemów z przekazem Biblii.

Cytuj:
Zastanawiałeś się dlaczego dobór naturalny odbywa się tylko w obrębie gatunku? Pies nie krzyżuje się z wilkiem lub w obrębie kotów lew nie krzyżuje się gepardem. To dało by nowe możliwości w procesie ewolucji.

TE tak nie działa.

Cytuj:
jednak taki proces nie zachodzi.

Ale przecież każdy kto się zajmuje biologia i TE to wie.

PS.Generalnie można by wyciąć poprzednie "kot vs. gepard".

Cytuj:
Każdy gatunek wzmacnia tylko swoje cechy, a by przetrwać.

Ale czy każdy przetrwa?

Cytuj:
A to zgadza się z opisem biblijnym, że Bóg stworzył wszystkie organizmy żywe wg ich rodzaju. nigdy nie było hybryd.

Mam podać przykłady hybryd miedzy gatunkowych?

Cytuj:
Te nie ma nic wspólnego z Bożym aktem stworzenia.

A to poszukaj sobie na temat hybryd... są odnajdywane w przyrodzie. Płodne i rozmnażające się jak trzeba :D.

Śr paź 14, 2015 12:44 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
Mógłbyś mi wykazać to iż TE zakłada "czysty przypadek"? (Dobrze by było jakbyś doprecyzował co masz na myśli pisząc: "czysty przypadek").

Brak świadomego procesu.

Leszcz napisał(a):
Obecnie TE ewolucji nie tłumaczy w jaki sposób życie powstało. Nie jest to częścią TE, przynajmniej obecnie.

Bo nie potrafi. Trudno tłumaczyć bioróżnorodność, pomijając fundamentalną kwestię.

Leszcz napisał(a):
Jakiego chaosu? Czy wg. Ciebie świat jest chaotyczny ? W którym miejscu mogę odnaleźć określenie "na początku był chaos"? Z tego co ja wiem, to była tam "osobliwość"...

Miałem na myśli Ziemię gdy powstała jako planeta. Warunki nie były sprzyjające do życia. Raczej były zabójcze.

Leszcz napisał(a):
Jaki wzorzec? Kto go ustalił? To jak 1m który znajduje się w...

Kto ustalił wzorzec 1m? Wiemy.
Kto ustalił wzorzec życia? Samo się nie zrobiło - choć TE tak twierdzi.

Leszcz napisał(a):
To nie jest ateistyczna Teoria. To jest naukowa Teoria. Jakoś nie mam problemów z przekazem Biblii.

A jest tam mowa o Stwórcy? To tylko teoria, która rości sobie prawa do bycia prawdą absolutną. Ileż to teorii naukowych okazywało się błędnych?
Biblia mówi o akcie świadomego stworzenia, a nie o przypadkowych kombinacjach, których autorem jest nikt.

Leszcz napisał(a):
Mam podać przykłady hybryd miedzy gatunkowych?

Ok. sprawdziłem.

Śr paź 14, 2015 2:07 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Brak świadomego procesu.

A możesz mi podać jakikolwiek proces chemiczny, fizyczny itd. który świadomie zachodzi? A dlaczego jakiś proces musi być świadomy, żeby był prawdziwy (żebyś go zaakceptował jako realny)?

Cytuj:
Bo nie potrafi. Trudno tłumaczyć bioróżnorodność, pomijając fundamentalną kwestię.

Ale to jest FAKT. I co? Jest oczywistym, że TE tego nie tłumaczy więc dlaczego stawiać zarzut TE, że nie tłumaczy?

Naukowcy pracują nad sztuczną komórką (już zresztą jest taka komórka której DNA zostało poskładane i zsyntetyzowane w 100%). Innymi słowy naukowcy są wstanie w 100% złożyć w całość komórkę która a) żyje i b) się rozmnaża. Oczywiście to tylko początek, budowania organizmów od zera.

https://en.wikipedia.org/wiki/Mycoplasma_laboratorium

W USA są całe projekty badawcze i pracują tam ludzie którzy starają się odpowiedzieć na pytanie, jak powstało życie. I co w tym nadzwyczajnego?

Cytuj:
Miałem na myśli Ziemię gdy powstała jako planeta. Warunki nie były sprzyjające do życia. Raczej były zabójcze.

Rozumiem, że Ty już dokładnie wiesz jakie warunki panowały na Ziemi... gdy powstała jako planeta? Wiedzę tą czerpiesz z...?

Cytuj:
Kto ustalił wzorzec życia? Samo się nie zrobiło - choć TE tak twierdzi.

Możesz mi wskazać w którym miejscu TE twierdzi, że się samo zrobiło? Myślałem, że kilka zdań wyżej ustaliliśmy iż TE nie opisuje tego jak życie powstało.

Z moich informacji wynika iż żaden naukowiec tego nie ustalił? Więc... jak TE możesz mówić o powstaniu życia na Ziemi? :|

Może ustalmy co faktycznie TE opisuje a co nam się WYDAJE że TE opisuje pozostawmy na boku? OK? :PPPP

Cytuj:
A jest tam mowa o Stwórcy?

A pokaż mi w której Teorii Naukowej jest mowa o Stwórcy?

Cytuj:
To tylko teoria, która rości sobie prawa do bycia prawdą absolutną.

Czy mam po raz 100 tłumaczyć co to jest Teoria Naukowa?

Cytuj:
Ileż to teorii naukowych okazywało się błędnych?

Ile? Jakie? Jestem ciekaw. Może Teoria Grawitacji Newtona?

Cytuj:
Biblia mówi o akcie świadomego stworzenia, a nie o przypadkowych kombinacjach, których autorem jest nikt.

Przypadkowych kombinacjach czego? Ja jakoś przypadku w TE nie widzę.

Cytuj:
Ok. sprawdziłem.

I jak już je znalazłeś to pewnie stwierdziłeś, że Biblia się myli bo "nigdy nie było hybryd".

To przynajmniej do tego doszliśmy...

PS. Żeby uściślić. TY się mylisz w swojej interpretacji Biblii a także tym czym jest TE.

Śr paź 14, 2015 6:08 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):

... a jakie warunki są życiu sprzyjające? Możesz wymienić?

Śr paź 14, 2015 4:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
Czy mam po raz 100 tłumaczyć co to jest Teoria Naukowa?

Absolutnie nie musisz,
wystarczy,
że podasz Imię Proroka,
który powiedział, że Pan Bóg nie powiedział prawdy
pisząc w Biblii, że Stworzył świat w sześć dni.

(a o symbolice, to nawet mi nie pisz)

Śr paź 14, 2015 8:27 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Następna strona