Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz lip 18, 2019 7:23 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona
 Dwa powody nie dające pogodzić TE z wiarą 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dwa powody nie dające pogodzić TE z wiarą
hen, jak wyjaśnić inną kolejność stwarzania w pierwszym i drugim rozdziale Biblii?

Czasem ktoś pisze, że drugi opis nie jest chronologiczny ale są tam takie słowa jak "wtedy" lub "gdy", więc ta teza się nie broni.

Gregor napisał(a):
Wszystkie organizmy pochodzące z warstwy geologicznej kambru pojawiły się w nagle

O matko... Kambr trwał 56 mln lat. To w którym momencie pojawiły się te wszystkie organizmy? Masz "dziury" pomiędzy gatunkami trwające miliony lat, a twierdzisz, iż wiesz, że powstały nagle z niczego.

Wyjaśnienie choćby tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Eksplozja_kambryjska
Po angielsku dużo więcej.

A teraz może zechcesz napisać coś szerzej nt. tej nieredukowalnej złożoności? :)

So paź 17, 2015 11:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
Gregor napisał(a):Gatunki wg TE nie wzięły się znikąd. Fantastyczne spostrzeżenie! I teraz naukowcy starają się wytłumaczyć "skąd się wzieło".

Brawo dla naukowców!! :-D Życzę im powodzenia i niech się starają dalej.

Wystarczy jednak pamiętać, że informacja skąd się wzięło życie jest powszechnie dostępna od ponad 3500 lat. Wystarczy przeczytać I księgę w Biblii.

Leszczu ( sorki jeśli źle odmieniłem) podajesz się za osobę wierzącą. Piszesz o sobie:

Leszcz napisał(a):
Jestem ochrzczony, całe moje życie zostało ofiarowane Bogu. Duch Święty napełnił mnie podczas bierzmowania. Chrystus żyje we mnie gdy uczestniczę w Eucharystii... Ofiarowałem swoje życie Jezusowi całkowicie.

Ale na jakiej podstawie wierzysz w zmartwychwstanie Jezusa?

Z naukowego punktu widzenia zmartwychwstanie jest niemożliwe.

Skoro wybrałeś TE zamiast opisu stworzenia z I księgi Biblii, bo jak sam powiedziałeś " TE jest naukowa", to powiedz co jest bardziej nieprawdopodobne:
- kompletny i skończony akt stworzenia życia przez Boga
czy
- zmartwychwstanie Jezusa

Jedno i drugie nauka odrzuca.
A więc w co tak naprawdę wierzysz?

So paź 17, 2015 11:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Soul33 napisał(a):
Masz "dziury" pomiędzy gatunkami trwające miliony lat, a twierdzisz, iż wiesz, że powstały nagle z niczego.

Jeśli czytałeś o eksplozji kambryjskiej to wiesz w jakim sensie pojawia się słowo "nagle".
Wszystkie organizmy z kambru nie miały żadnych przodków. Nie znaleziono żadnych form pośrednich.
Tak wielka liczba gatunków kambryjski musiałaby przecież być poprzedzona przez inne z których wyewoluowała, a to powinno być udokumentowane w niższych warstwach skał.
A tu lipa. :-(

So paź 17, 2015 11:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Problem podobnych dyskusji to nieporozumienie co do tego o czym mówi Biblia, a o czym nauka.
Biblia mówi o PRZYCZYNIE, czyli DLACZEGO powstał świat (został stworzony przez Boga).
Nauka mówi o SPOSOBIE, czy JAK powstał świat (i tu się można spierać - ewolucja czy nie).

Autorzy biblijni piszący Księgę Rodzaju nie mieli żadnej większej od swoich współczesnych wiedzy na temat SPOSOBU stworzenia. Mieli za to wiedzę objawioną na temat PRZYCZYNY.
I tyle.

Z tego błędu (pomieszania pytań o PRZYCZYNĘ i SPOSÓB) rodzą się dwa rodzaje zapaleńców:
  • zapaleńcy usiłujący wyrokować o SPOSOBIE na podstawie BIBLII
  • pokrewni im zapaleńcy, "dowodzący" że skoro poetycki sposób opisu PRZYCZYNY w Biblii nie zgadza sie z ustalonymi faktami naukowymi, to znaczy że Biblia jest "błędna" (podczas gdy ona po prostu niczego na ten temat nie twierdzi)

Oba rodzaje zapaleńców są niebezpieczne zarówno dla świadomości naukowej, jak i dla wiary.

So paź 17, 2015 11:48 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Oba rodzaje zapaleńców są niebezpieczne zarówno dla świadomości naukowej, jak i dla wiary

Ależ poprawna politycznie wypowiedź. 8O

Jak widzę starasz się znaleźć punkt styczny, ale nie jest to do końca precyzyjne.

W I księdze Biblii czytamy jak najbardziej o SPOSOBIE, a nie o PRZYCZYNIE.
O sposobie czytamy: " I rzekł Bóg...."
Bóg stwarzał życie mocą swojego słowa.

Hebr.11.3: Przez wiarę poznajemy, że światy zostały ukształtowane słowem Boga, tak iż to, co widzialne, nie powstało ze świata zjawisk

Zadam Ci to samo pytanie co Leszczowi: na jakiej podstawie wierzysz w zmartwychwstanie Jezusa?
Z naukowego punktu jest to przecież niemożliwe.
Co jest bardziej niemożliwe:
- jednorazowy akt stworzenia?
czy
- zmartwychwstanie Jezusa?

N paź 18, 2015 12:27 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
hen napisał(a):
Skoro tak, to głoś to co powiedział Pan.

Wpisz obie „w sześć dni Pan Bóg Stworzył świat,
zamiast „EWOLUCJA jest OK.”

Myślę, że dla Ciebie jest to
niewykonalne, niemożliwe.
Wygląda na to, że masz trochę inne zdanie,
niż na przykład to.

Dzięki temu iż rozumiem tekst Księgi Rodzaju właśnie w ten sposób jakby tago chciał Bóg (Kościół mnie nauczył w jaki sposób czytać Słowo Boże) jestem wstanie studiować ewolucję gatunków i całe stworzenie Boga.

Cytuj:
Cytat Rdz 2,02
A gdy Bóg ukończył w dniu szóstym swe dzieło, nad którym pracował, od-
począł dnia siódmego po całym swym trudzie, jaki podjął.
Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym; w tym bo-
wiem dniu odpoczął po całej swej pracy, którą wykonał stwarzając.

koniec cytatu.

Skoro oficjalnie Pan Bóg tak napisał w Biblii,
a żaden Prorok do dnia dzisiejszego nie zmienił tego,
to powiedz mi czemu tego nie głosisz?
Czy Ty wiesz lepiej niż Prorocy,
których Pan Bóg posłał do Izraela?

Bóg oficjalnie ustanowił Kościół, który oficjalnie wyłumaczył mi czym jest Księga Rodzaju i jaki jest cel jej napisania. Dzięki temu nie żyję w konflikcie pomiędzy tym co naukowe a tym co zawiera Biblia. Nie ma konfliktu pomiędzy nauką a wiarą.

Jest to dość proste. Bóg stowrzył cały świat a także prawa które nim żądzą. Bóg obdarzył człowieka rozumem, którym to poznaje świat i stara się zidentyfikować prawa jakie stworzył świat.

Studująć świat, studjuję stworzenie Boże. Twój konflikt Słowa Bożego wynika z braku rozumienia tym czym jest Słowo Boże. To nie ja żyję w konflikcie a TY.

N paź 18, 2015 4:11 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Brawo dla naukowców!! :-D Życzę im powodzenia i niech się starają dalej.

I będziemy to studjować tak jak wszystko inne na tym świecie :).

Cytuj:
Wystarczy jednak pamiętać, że informacja skąd się wzięło życie jest powszechnie dostępna od ponad 3500 lat. Wystarczy przeczytać I księgę w Biblii.

Ale informacją w jaki sposób już nie jest dostępna :). PS. Od jakiś 6000 lat...

Cytuj:
Leszczu ( sorki jeśli źle odmieniłem) podajesz się za osobę wierzącą. Piszesz o sobie:
Leszcz napisał(a):
Jestem ochrzczony, całe moje życie zostało ofiarowane Bogu. Duch Święty napełnił mnie podczas bierzmowania. Chrystus żyje we mnie gdy uczestniczę w Eucharystii... Ofiarowałem swoje życie Jezusowi całkowicie.

Ale na jakiej podstawie wierzysz w zmartwychwstanie Jezusa?

Na podstawie przekazu świadków. Uczniowie Jezus tam byli.

Cytuj:
Z naukowego punktu widzenia zmartwychwstanie jest niemożliwe.

Dlaczego nie? Przecież Jezus zmartwychwstał. (PS. Myślisz, że tylko JA jestem katolickim naukowcem?! :roll: I ŻADEN z nich na to pytanie nie starał udzielić się odpowiedzi... :mrgreen: )

Cytuj:
Skoro wybrałeś TE zamiast opisu stworzenia z I księgi Biblii, bo jak sam powiedziałeś " TE jest naukowa", to powiedz co jest bardziej nieprawdopodobne:

Nie, nie. To nie jest ZAMIAST. Ja uznaję TE jako naukowy opis stworzenia życia. Księgę Rodzaju czytam jako list miłosny, opis relacji pomiędzy człowiekiem a Bogiem, rozumiem cel w jakim Księga Rodzju została napisana. Znam kontekst tego tekstu.

Cytuj:
- kompletny i skończony akt stworzenia życia przez Boga
czy
- zmartwychwstanie Jezusa

A w jaki sposób mam to prawdopodobieństwo obliczyć?
Cytuj:

A więc w co tak naprawdę wierzysz?

W co wierzę? Przeczytaj sobie Wyznanie Wiary.

To jak z tą II Zasadą Termodymiki?

PS. Właśnie przeczytałem odpowiedz Barney'a... O TO CHODZI.

N paź 18, 2015 4:21 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
Oba rodzaje zapaleńców są niebezpieczne zarówno dla świadomości naukowej, jak i dla wiary

Ależ poprawna politycznie wypowiedź. 8O
Raczej taka, która nie zadowoli zapaleńców z żadnej strony. Co widac po Twoim poście ;)
Cytuj:
Jak widzę starasz się znaleźć punkt styczny, ale nie jest to do końca precyzyjne.
Akurat odwrotnie. Nie szukam "punktu stycznego" tylko pokazuję absurdalność dyskusji o ewolucji w kontekście wiary.

Cytuj:
W I księdze Biblii czytamy jak najbardziej o SPOSOBIE, a nie o PRZYCZYNIE.
O sposobie czytamy: " I rzekł Bóg...."
Bóg stwarzał życie mocą swojego słowa.

Hebr.11.3: Przez wiarę poznajemy, że światy zostały ukształtowane słowem Boga, tak iż to, co widzialne, nie powstało ze świata zjawisk
Nie ma tu słowo na temat JAK świat został stworzony, tylko PRZEZ KOGO.
"Słowo" to Druga Osoba Boska.
"bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy to Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone. On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie. "/Kol 1,16-17/

Cytuj:
Zadam Ci to samo pytanie co Leszczowi: na jakiej podstawie wierzysz w zmartwychwstanie Jezusa?
Z naukowego punktu jest to przecież niemożliwe.
Co jest bardziej niemożliwe:
- jednorazowy akt stworzenia?
czy
- zmartwychwstanie Jezusa?

Pierwsze słyszę, że "nauka odrzuca".
Nauka nie odrzuca faktów. Co najwyżej nie potrafi ich wytłumaczyć.

Żeby było jasne moje osobiste stanowisko w sprawie ewolucji:
  • Bóg mógł stworzyć świat tak jak chciał. Nie rozmawiamy tu o niemożliwości tego czy owego sposobu stworzenia, tylko jak on naprawdę wyglądał
  • nie mam pojęcia w jaki sposób powstał świat i istoty żywe. Jest to kwestia ciekawa, nauka to bada. W tej chwili są pewne bardzo prawdopodobne hipotezy (Big Bang, ewolucja) ale zapewne wiele jest jeszcze do zbadania
  • Najważniejsze: ten arcyciekawy naukowy spór nie ma najmniejszego związku z wiarą i biblią. Biblia nic na ten temat nie mówi (prawdę mówiąc, jakby się uprzeć, to ktoś mógłby argumentować że Biblia wprost pisze o ewolucji "wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą"/Rdz 2,7/ - jednak konsekwentnie i tego nie uważam za żaden dowód).
    Nie ma w historii ani jednego przypadku, aby Bóg przekazał jakiemukolwiek prorokowi prawdy o charakterze przyrodniczym: prawo fizyki, fakty o biologii, geologii czy metalurgii.
    Co więcej, już wcześni Ojcowie Kościoła dokładnie tak uważali (polecam gorąco książkę Stwórca i ewolucja Stworzenia bp. Andrzeja Siemieniewskiego)

N paź 18, 2015 11:41 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Nie ma w historii ani jednego przypadku, aby Bóg przekazał jakiemukolwiek prorokowi prawdy o charakterze przyrodniczym: prawo fizyki, fakty o biologii, geologii czy metalurgii.

Fantastyczne stwierdzenie.

N paź 18, 2015 10:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Fantastyczne, w jakim znaczeniu?

Pn paź 19, 2015 8:58 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Andy72 napisał(a):
Fantastyczne, w jakim znaczeniu?

Takim, że Biblia nie jest (i nigdy nie była) podręcznikiem od fizyki, biologii, geologii or metalurgii. Jeśli ktoś tak twierdzi to niech to wykaże.

Tutaj kilka paragrafów na temat Stworzenia i tym co jest zawarte w Księdze Rodzaju i Biblii i jak to rozumieć (polecam całość przeczytać z Katechizmu).

Cytuj:
279 "Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię" (Rdz 1,1). Tymi uroczystymi słowami zaczyna się Pismo święte. Symbol wiary podejmuje te słowa, wyznając Boga Ojca wszechmogącego jako "Stwórcę nieba i ziemi", "wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych". Powiemy więc najpierw o Stwórcy, następnie o Jego stworzeniu, a w końcu o upadku na skutek grzechu; by podnieść nas z tego grzechu, przyszedł Jezus Chrystus, Syn Boży.

282 Katecheza o stworzeniu ma pierwszorzędne znaczenie. Odnosi się do samych podstaw życia ludzkiego i chrześcijańskiego, ponieważ precyzuje odpowiedź wiary chrześcijańskiej na podstawowe pytania, jakie stawiali sobie ludzie wszystkich czasów: "Skąd pochodzimy?", "Dokąd idziemy?", "Jaki jest nasz początek?", "Jaki jest nasz cel?", "Skąd pochodzi i dokąd zmierza wszystko, co istnieje?" Dwa pytania: pytanie o początek i pytanie o cel, są nierozdzielne. Obydwa decydują o sensie i ukierunkowaniu naszego życia i naszego działania.

283 Zagadnienie początków świata i człowieka jest przedmiotem licznych poszukiwań naukowych, które wspaniale wzbogaciły naszą wiedzę o wieku i wymiarach wszechświata, o powstawaniu form żywych, o pojawieniu się człowieka. Odkrycia te skłaniają nas do coraz głębszego podziwu dla wielkości Stwórcy, do dziękczynienia za wszystkie Jego dzieła oraz za rozum i mądrość, jakich udziela On uczonym i badaczom. Mogą oni powiedzieć za Salomonem: "On mi dał bezbłędną znajomość rzeczy: poznać budowę świata i siły żywiołów... pouczyła mnie bowiem Mądrość - sprawczyni wszystkiego" (Mdr 7, 17-21).

284 Na wielkie zainteresowanie tymi poszukiwaniami szczególnie silny wpływ wywierają zagadnienia dotyczące innego porządku, który przekracza zakres nauk przyrodniczych. Ważne jest nie tyle poznanie, kiedy i w jaki sposób wyłonił się kosmos, kiedy pojawił się w nim człowiek, co raczej odkrycie, jaki jest sens tego początku: czy rządzi nim przypadek, ślepe przeznaczenie, anonimowa konieczność czy też transcendentny, rozumny i dobry Byt, nazywany Bogiem. A jeżeli świat wywodzi się z mądrości i dobroci Bożej, to dlaczego istnieje zło? Skąd pochodzi? Kto jest za nie odpowiedzialny? Czy można się od niego wyzwolić?

285 Od początku wiara chrześcijańska została poddana konfrontacji z odpowiedziami na pytanie o pochodzenie świata, różniącymi się od jej odpowiedzi. W starożytnych religiach i kulturach znajdują się liczne mity dotyczące tego zagadnienia. Niektórzy filozofowie utrzymywali, że wszystko jest Bogiem, że świat jest Bogiem lub że stawanie się świata jest stawaniem się Boga (panteizm). Inni stwierdzali, że świat jest konieczną emanacją Boga, wypływa z tego źródła i powraca do niego. Inni jeszcze przyjmowali istnienie dwóch wiecznych zasad, Dobra i Zła, Światła i Ciemności, nieustannie walczących ze sobą (dualizm, manicheizm). Według niektórych z tych koncepcji świat (a przynajmniej świat materialny) jest zły, powstał w wyniku upadku, a zatem należałoby go odrzucić lub oderwać się od niego (gnoza); inni przyjmują, że świat został uczyniony przez Boga, ale w taki sposób, jak zegar przez zegarmistrza, który uczyniwszy go, pozostawił go samemu sobie (deizm). Są wreszcie tacy, którzy nie przyjmują żadnego transcendentnego początku świata, ale widzą w nim czystą grę materii, która istniała wiecznie (materializm). Wszystkie te próby interpretacji świadczą, jak trwałe i powszechne są pytania dotyczące początków świata. Poszukiwania te są właściwe człowiekowi.

89 Wśród wszystkich wypowiedzi Pisma świętego o stworzeniu trzy pierwsze rozdziały Księgi Rodzaju zajmują wyjątkowe miejsce. Z literackiego punktu widzenia teksty te mogą mieć różne źródła. Autorzy natchnieni umieścili je na początku Pisma świętego, tak żeby swoim uroczystym charakterem wyrażały prawdy o stworzeniu, jego początku i jego celu w Bogu, jego uporządkowaniu i jego dobroci, o powołaniu człowieka, a w końcu prawdy o dramacie grzechu i nadziei zbawienia. Czytane w świetle Chrystusa, w jedności Pisma świętego i w żywej Tradycji Kościoła, wypowiedzi te pozostają pierwszorzędnym źródłem katechezy o tajemnicach "początku": stworzeniu, upadku i obietnicy zbawienia.

290 "Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię" (Rdz 1,1). W tych pierwszych słowach Pisma świętego są zawarte trzy stwierdzenia: wieczny Bóg dał początek temu wszystkiemu, co istnieje poza Nim; tylko On jest Stwórcą (czasownik "stwarzać" - w języku hebrajskim bara - ma zawsze jako podmiot Boga). Całość tego, co istnieje (wyrażona formułą "niebo i ziemia"), zależy od Tego, kto daje jej istnienie.

295 Wierzymy, że Bóg stworzył świat według swojej mądrości 122 . Świat nie powstał w wyniku jakiejś konieczności, ślepego przeznaczenia czy przypadku. Wierzymy, że pochodzi z wolnej woli Boga, który chciał dać stworzeniom uczestnictwo w swoim bycie, w swojej mądrości i dobroci: "Boś Ty stworzył wszystko, a dzięki Twej woli istniało i zostało stworzone" (Ap 4, 11). "Jak liczne są dzieła Twoje, Panie! Ty wszystko mądrze uczyniłeś" (Ps 104, 24). "Pan jest dobry dla wszystkich i Jego miłosierdzie ogarnia wszystkie Jego dzieła" (Ps 145, 9).

299 Ponieważ Bóg stwarza w sposób mądry, stworzenie jest uporządkowane: "Tyś wszystko urządził według miary i liczby, i wagi" (Mdr 11, 20). Świat, stworzony w wiecznym Słowie i przez wieczne Słowo, będące "obrazem Boga niewidzialnego" (Kol 1, 15), jest przeznaczony i ofiarowany dla człowieka, będącego obrazem Boga 130 , wezwanego do osobowej relacji z Bogiem. Nasz rozum, uczestnicząc w świetle Rozumu Bożego, może zrozumieć to, co Bóg mówi nam przez swoje stworzenie 131 ; oczywiście, nie bez wielkiego wysiłku, a także w duchu pokory i czci wobec Stwórcy oraz Jego dzieła 132 . Stworzenie wywodzące się z Bożej dobroci uczestniczy w tej dobroci ("A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było dobre... bardzo dobre": Rdz 1, 4.10.12. 18. 21. 31). Stworzenie jest więc chciane przez Boga jako dar skierowany do człowieka, jako dziedzictwo, które jest przeznaczone dla niego i powierzone mu. Kościół musiał wielokrotnie bronić prawdy o dobroci stworzenia, w tym także świata materialnego 133 .

Cóż więcej można powiedzieć na temat Stworzenia i celu w jaki został Księga Rodzaju napisana.

Możemy zdecydowanie wrócić do II Zasady Termodynamiki itd.

Pn paź 19, 2015 3:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
Takim, że Biblia nie jest (i nigdy nie była) podręcznikiem od fizyki, biologii, geologii or metalurgii. Jeśli ktoś tak twierdzi to niech to wykaże.

Tak to fakt. Biblia nie jest też podręcznikiem ekonomii itd. Choć zawiera wiele zadziwiających stwierdzeń na różne tematy - nawet naukowe.

Stan dzisiejszej wiedzy o biologii człowieka, również z zakresu genetyki doprowadził naukowców do wniosku, że życie człowieka jest "zaprogramowane" na ok. 120 lat.

Tymczasem czytamy w I. Mojż.6.3: I rzekł Pan: Nie będzie przebywał duch mój w człowieku na zawsze, gdyż jest on tylko ciałem. Będzie więc życie jego trwać sto dwadzieścia lat.

Przecież to nie przypadek, ani zbieg okoliczności że ta liczba lat została podana w Biblii .
To świadczy, że jej przekaz jest rzetelny i prawdziwy, a pochodzi z jedynego źródła prawdy - od Boga.

Takich przykładów jest więcej i dotyczą różnych dziedzin życia. A one uwiarygadniają jej przekaz.

To czy wierzymy, że Bóg stworzył życie w jednorazowym akcie, czy też posłużył się ewolucją jest wyborem indywidualnym każdego z nas.

Nauka wielokrotnie się myliła w różnych kwestiach, więc może warto zachować pewną dozę zdrowego krytycyzmu, a nie łykać wszystko co podaje bez zastanowienia, bo "nauka mówi" i "naukowcy tak twierdzą".

Ostatecznie będziemy zbawieni przez wiarę w Jezusa Chrystusa, a nie wiarę w TE.

Pn paź 19, 2015 11:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
...Ostatecznie będziemy zbawieni przez wiarę w Jezusa Chrystusa, a nie wiarę w TE.

I właśnie dlatego TE nie ma znaczenia "jaka jest". Jeśli nauka się myli... to się myli. Jeśli się nie myli... to nie. To w ŻADNYM zakresie nie wpływa na to że Jezus jest moim zbawicielem.

Obalanie Teorii Naukowych Biblią nie jest metodą naukową a tylko taką można "obalić" TE i każdą inną Teorią Naukową.

Jak już napisałem, żeby zrozumieć Księgę Rodzaju trzeba zrozumieć kontekst, cel itd. w jakim została napisana. To samo odnosi się do całej Biblii.

Ja mogę np. znaleźć sposób w jaki sposób zrobić chleb? I ten chleb faktycznie się uda. Czego to dowodzi? Czy teraz będziemy dyskutować czy pewne fragmenty Biblii są przypadkiem a inne nie?

Cytuj:
Takich przykładów jest więcej i dotyczą różnych dziedzin życia. A one uwiarygadniają jej przekaz.

Ale to jest raczej oczywiste, ale czy to implikuje to w jaki sposób mam odczytywać Księgę Rodzaju?

Cytuj:
Nauka wielokrotnie się myliła w różnych kwestiach, więc może warto zachować pewną dozę zdrowego krytycyzmu, a nie łykać wszystko co podaje bez zastanowienia, bo "nauka mówi" i "naukowcy tak twierdzą".

To jest tak absurdalnie szerokie stwierdzenie, że... . Jako ludzie my się mylimy dość często, czy to świadczy, że zawsze się mylimy albo nigdy nie powiemy prawdy? My wiemy, że "nauka się myliła" tylko i dlatego, że został błąd wykryty a stało się to przy pomocy metody naukowej.

W jaki inny sposób zostało to wykazane? Ktoś w Biblii przeczytał? :| Jeśli tak to proszę podaj która Teoria Naukowa była obalona w ten sposób, bo chyba o tym dyskutujemy.

Wt paź 20, 2015 12:21 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
I właśnie dlatego TE nie ma znaczenia "jaka jest".

Nie ma dla Ciebie znaczenia czy wierzysz w kłamstwo czy prawdę?
Trochę zaciąga to fanatyzmem.

Leszcz napisał(a):
Cytuj:Nauka wielokrotnie się myliła w różnych kwestiach, więc może warto zachować pewną dozę zdrowego krytycyzmu, a nie łykać wszystko co podaje bez zastanowienia, bo "nauka mówi" i "naukowcy tak twierdzą".
To jest tak absurdalnie szerokie stwierdzenie, że...

To nie jest stwierdzenie absurdalne tylko prawdziwe. :)
Gdybyś żył w średniowieczu pewnie z równą gorliwością broniłbyś geocentryzmu.

Leszcz napisał(a):
W jaki inny sposób zostało to wykazane? Ktoś w Biblii przeczytał? Jeśli tak to proszę podaj która Teoria Naukowa była obalona w ten sposób, bo chyba o tym dyskutujemy

Nie dyskutujemy tu o obalaniu teorii naukowych za pomocą Biblii.
Przynajmniej ja nie.

Wt paź 20, 2015 12:45 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):

Nie ma dla Ciebie znaczenia czy wierzysz w kłamstwo czy prawdę?
Trochę zaciąga to fanatyzmem.

Oczywiście, że ma. To jest wręcz KRYTYCZNE w moim życiu.

Cytuj:
To nie jest stwierdzenie absurdalne tylko prawdziwe. :)
Gdybyś żył w średniowieczu pewnie z równą gorliwością broniłbyś geocentryzmu.

Ależ oczywiście, że tak. Z tym wyjątkiem, że jakbym był Kopernikiem to bym WYKAZAŁ, że jest inaczej. (Kopernik nie posłużył się Biblią w tym celu a metodą naukową). Załóżmy, na dzisiaj obowiązuję "geocentryzm TE", jak przyjdzie ewolucyjny Kopernik to będzie obowiązywał "heliocentryzm TE". Modlę się codziennie (i do roboty rano wstaję), żeby zostać Kopernikiem :PPPP

Cytuj:
Nie dyskutujemy tu o obalaniu teorii naukowych za pomocą Biblii.
Przynajmniej ja nie.

Więc jakie są Twoją podstawy do obalenie TE? Nieredukowalna złożoność? Budowa OKA? Ewolucja szlaków metabolicznych? Krzepnięcie krwi itp itd.? Myślisz, że jak podasz kolejny przykład "jak TE nie mogła tego zrobić" to nagle TE przestanie istnieć?

Wt paź 20, 2015 1:03 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 136 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Następna strona