Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N mar 07, 2021 2:17 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 351 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 24  Następna strona
 Nasze zbawienie 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Mam też pytanie do wszystkich.
Na podstawie wypowiedzi Pana Jezusa i apostołów widać, że będziemy sądzeni na podstawie: słów, uczynków, naszego miłosierdzia/miłości.

Jak w tym kontekście rozumiecie poniższe słowa Pana Jezusa dotyczące sądu:

[Jan.3.18]:Kto wierzy w niego, nie będzie sądzony; kto zaś nie wierzy, już jest osądzony dlatego, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna Bożego.

[Jan.5.24]:24. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto słucha słowa mego i wierzy temu, który mnie posłał, ma żywot wieczny i nie stanie przed sądem, lecz przeszedł z śmierci do żywota.

N gru 11, 2016 7:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Moim zdaniem, Jakub pisze tu o tym codziennym usprawiedliwianiu z naszych upadków. Wiara ma być czynna w miłości, a miłość ma się wyrażać poprzez czyny.
Ap. Paweł napisał, że bez miłości jesteśmy niczym - tym bardziej nasze uczynki.
Jeśli nasze uczynki wypływają z wiary i miłości to mają wartość przed Bogiem, a On nas usprawiedliwia z naszych codziennych upadków, bo jak mówi Biblia:
[I Piotr.4.8]:Nade wszystko miejcie gorliwą miłość jedni ku drugim, gdyż miłość zakrywa mnóstwo grzechów

Nie wiem czy jasno wytłumaczyłem, ale tak to rozumiem.
pzdr

A moim zdaniem to jest twoja interpretacja Pisma Świętego. Katolicy interpretuja Słowo Boże w tradycji Kościoła.

Cytuj:
No to trzeba było zacytować całą moją wypowiedź, a nie wyrywać kilka słów.
To już jest manipulacja MK.
Zapytałeś mnie jak ja rozumiem wypowiedź Jakuba, więc Ci napisałem.
Na temat kwestii wiara/uczynki masz kilka powyższych postów.

Ja w żaden sposób nie manipujluję twoimi wypowiedziami. Zacytowałem dokładnie to co napisałeś,aczkolwiek nie w sposób pełny. Uważam,że Barney dostatecznie wyjaśnił ten temat. Rzekoma "pewność zbawienia" i "zbawienie przez samą wiarę" jest niechrześcijańskie,chociażby z tego powodu,że w zakończeniu Ewangelii wg.św.Marka czytamy o tym,że zbawiony będzie ten "kto uwierzy i przyjmie chrzest". (Mk 16,16) Pozdrawiam :)

N gru 11, 2016 7:39 pm
Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Na podstawie wypowiedzi Pana Jezusa i apostołów widać, że będziemy sądzeni na podstawie: słów, uczynków, naszego miłosierdzia/miłości.

[Jan.3.18]:Kto wierzy w niego, nie będzie sądzony; kto zaś nie wierzy, już jest osądzony dlatego, że nie uwierzył w imię jednorodzonego Syna Bożego.

[Jan.5.24]:24. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto słucha słowa mego i wierzy temu, który mnie posłał, ma żywot wieczny i nie stanie przed sądem, lecz przeszedł z śmierci do żywota.

Odpowiedz jest prosta, wiara to uczynki, postepowanie zgodnie z nauczaniem, a nie samo pozytywne myslenie o wierzeniu i o Bogu.
To co robisz wobec bliznich i Boga stanowi twoja wiare.
Chcesz wiedziec jak jest ta twoja wiara, to porownaj do nauczania i postepowania Jezusa.

N gru 11, 2016 9:22 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
sapper napisał(a):
Gregor napisał(a):

Odpowiedz jest prosta, wiara to uczynki, postepowanie zgodnie z nauczaniem, a nie samo pozytywne myslenie o wierzeniu i o Bogu.
To co robisz wobec bliznich i Boga stanowi twoja wiare.
Chcesz wiedziec jak jest ta twoja wiara, to porownaj do nauczania i postepowania Jezusa.

Sapper pięknie toi ująłeś. Ja tylko sprostuje, że właśnie to nasza wiara w nas powoduje, że chcemy czynić pięknie.
Masz rację, że trzeba porównywać się do nauczania i postępowania Jezusa.
Szkoda tylko, że ci, co powinni nauczać tej pięknej wiary, czyny mają odwrotne do nauczania i postępowania Jezusa. Uczą zafałszowany obraz Jezusa i niszczą wiarę w swych uczniach.

N gru 11, 2016 10:27 pm
Odpowiedz z cytatem
Nie nam ich osadzac i kogokolwiek.
A tym bardziej na podstawie swojego osadu odchodzic od Kosciola.

N gru 11, 2016 10:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):

Nie jest to jedynie jakaś poboczna, nieważna sprawa – przeciwnie, kwestia ta należy do podstaw nauczania chrześcijańskiego:
„Dlatego pominąwszy podstawowe nauki o Chrystusie przenieśmy się do tego, co doskonałe, nie zakładając ponownie fundamentu, jaki stanowią: pokuta za uczynki martwe i /wyznanie/ wiary w Boga, nauka o chrztach i nakładaniu rąk, o powstaniu z martwych i sądzie wiecznym.” (Hbr 6,6–7).
Zacząć nam przyjdzie od cytowanego już fragmentu:
„Oto przez swoją zatwardziałość i serce nieskłonne do nawrócenia skarbisz sobie gniew na dzień gniewu i objawienia się sprawiedliwego sądu Boga, który odda każdemu według uczynków jego: tym, którzy przez wytrwałość w dobrych uczynkach szukają chwały, czci i nieśmiertelności – życie wieczne; tym zaś, którzy są przekorni, za prawdą pójść nie chcą, a oddają się nieprawości – gniew i oburzenie” (Rz 2, 6–8).
Wygląda na to, że słowo „każdemu” właściwie przesądza odpowiedź na nasze pytanie.
Pismo wprost mówi o sądzie chrześcijan i o jego skutku także w innych miejscach:
„Sumienie nie wyrzuca mi wprawdzie niczego, ale to mnie jeszcze nie usprawiedliwia. Pan jest moim sędzią. Przeto nie sądźcie przedwcześnie, dopóki nie przyjdzie Pan, który rozjaśni to, co w ciemnościach ukryte, i ujawni zamiary serc. Wtedy każdy otrzyma od Boga pochwałę (1 Kor 4,4–5).
O sądzie pozytywnym czytamy też tu:
„(…) Są one zapowiedzią sprawiedliwego sądu Boga; celem jest uznanie was za godnych królestwa Bożego (…)” (2 Tes 1,5)
oraz w Apokalipsie:
„I rozgniewały się narody, a nadszedł Twój gniew i pora na umarłych, aby zostali osądzeni, i aby dać zapłatę sługom twym prorokom i świętym, i tym, co się boją Twojego imienia, małym i wielkim, i aby zniszczyć tych, którzy niszczą ziemię” (Ap 11,18).
Bardzo ładnie naświetla sprawę sądu nad chrześcijanami tak dyskredytowany przez Lutra św. Jakub:
„Mówcie i czyńcie tak, jak ludzie, którzy będą sądzeni na podstawie Prawa wolności” (Jk 2,12).
Święty Paweł pisze wprost:
„Dlaczego więc ty potępiasz swego brata? Albo dlaczego gardzisz swoim bratem?
Wszyscy przecież staniemy przed trybunałem Boga.
Napisane jest bowiem: Na moje życie – mówi Pan – przede Mną klęknie wszelkie kolano. a każdy język wielbić będzie Boga.
Tak więc każdy z nas o sobie samym zda sprawę Bogu
(Rz 14,10–12).
Podobnie, tylko jeszcze mocniej, pisze św. Paweł mówiąc o sobie i apostołach:
„Dlatego też staramy się Jemu podobać czy to gdy z Nim, czy gdy z daleka od Niego jesteśmy.
Wszyscy bowiem musimy stanąć przed trybunałem Chrystusa, aby każdy otrzymał zapłatę za uczynki dokonane w ciele, złe lub dobre”
(2 Kor 5,9–10).
Jeśli zajrzymy do wierszy wcześniejszych (tj. 2 Kor 5,1–2) to zobaczymy, że mowa o ludziach jak najbardziej wierzących i przeznaczonych do Nieba .
Reasumując: Słowo Boże mówi, że sądzony będzie każdy.

Z czego zatem wynikają protestanckie wątpliwości, co do tego czy chrześcijanin będzie sądzony?
Zapewne chodzi o werset:
„Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie na sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia” (J 5,24).
Jest tu pewne nieporozumienie. Słowo „sąd” jest używane w NT w dwu znaczeniach: jako czynność sądzenia (czyli rozważenia czyjegoś postępowania) oraz jako synonim potępienia (osądzenia), jak na przykład w poniższych cytatach:
„Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie, a będzie wam odpuszczone” (Łk 6,37).
„A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki” (J 3,19).
„Przeto nie możesz wymówić się od winy, człowiecze, kimkolwiek jesteś, gdy zabierasz się do sądzenia. W jakiej bowiem sprawie sądzisz drugiego, /w tej/ sam na siebie wydajesz wyrok, bo ty czynisz to samo, co osądzasz” (Rz 2,1).
„Wiemy zaś, że sąd Boży według prawdy dosięga tych, którzy się dopuszczają takich czynów” (Rz 2,2).
„Człowiek zaś duchowy rozsądza wszystko, lecz sam przez nikogo nie jest sądzony” (1 Kor 2,15).
Oba znaczenia słowa „sąd” występują tutaj:
„Mówcie i czyńcie tak, jak ludzie, którzy będą sądzeni na podstawie Prawa wolności. Będzie to bowiem sąd nieubłagany dla tego, który nie czynił miłosierdzia: miłosierdzie odnosi triumf nad sądem” (Jk 2,12–13).
W żadnym wypadku nie można wyciągnąć z tego wniosku, że wiernych chrześcijan nie czeka sąd w pierwszym sensie. Paweł w Drugim Liście do Tesaloniczan pisze o uciskach spotykających chrześcijan:
„Są one zapowiedzią sprawiedliwego sądu Boga; celem jego jest uznanie was za godnych królestwa Bożego, za które też cierpicie” (2 Tes 1,5).
Jak więc widać, sąd nie jest zbędny, ani ograniczony tylko do potępionych – przeciwnie, dotyczy wszystkich:
„Do Kościoła pierworodnych, którzy są zapisani w niebiosach, do Boga, który sądzi WSZYSTKICH, do duchów sprawiedliwych, które już doszły do celu” (Hbr 12,23).
[color=blue] „Jeżeli bowiem Ojcem nazywacie Tego, który bez względu na osoby sądzi według uczynków KAŻDEGO, to w bojaźni spędzajcie czas swojego pobytu na obczyźnie”
(1 P 1,17).
„A jak postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd (…)” (Hbr 9,27).
Obrazy z Apokalipsy nie pozostawiają wątpliwości co do uczestnictwa w tym sądzie ludzi zbawionych. W pewnym sensie nawet sąd Boga wobec chrześcijan jest na pierwszym miejscu względem pogan:
„Czas bowiem, aby sąd się rozpoczął od domu Bożego. Jeżeli zaś najpierw od nas, to jaki będzie koniec tych, którzy nie są posłuszni Ewangelii Bożej?” (1 P 4,17).
„Znamy przecież Tego, który powiedział: Do Mnie /należy/ pomsta i Ja odpłacę. I znowu: Sam Pan będzie sądził lud swój (Hbr 10,30).
„Przez to miłość osiąga w nas kres doskonałości, że mamy pełną ufność na dzień sądu, ponieważ tak, jak On jest /w niebie/, i my jesteśmy na tym świecie” (1 J 4,17).
Jest oczywiście różnica: o ile Dzień Pański dla części ludzi to rzeczywiście płacz i zgrzytanie zębów, to dla wiernych dzień „wielki i wspaniały” (Dz 2,20) i „dzień chluby” (2 Kor 1,14).

N gru 11, 2016 11:19 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
sapper napisał(a):
Nie nam ich osadzac i kogokolwiek.
A tym bardziej na podstawie swojego osadu odchodzic od Kosciola.

Myślę, że jak obejrzysz ten film, to zrozumiesz.

https://www.youtube.com/watch?v=7diHipb3ip8

Pn gru 12, 2016 1:06 am
Odpowiedz z cytatem
Obejzalem cos o wiele bardziej wiarygodnego, niz youtube.

Pn gru 12, 2016 2:07 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Mały Książę napisał(a):
A moim zdaniem to jest twoja interpretacja Pisma Świętego. Katolicy interpretuja Słowo Boże w tradycji Kościoła.

Słusznie.
Zapytałeś mnie jak ja to rozumiem, więc to jest moje rozumienie.
To, że inaczej odczytuję niż twój kościół naucza to już inna sprawa.

Pn gru 12, 2016 1:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Nie jest to jedynie jakaś poboczna, nieważna sprawa – przeciwnie, kwestia ta należy do podstaw nauczania chrześcijańskiego:

Barney napisał(a):

Zgadzam się z Tobą w kwestii sądu.
Biblia przedstawia dwa sądy:
- jednemu podlegają ludzie wierzący - ocena ich życia w Chrystusie
- drugiemu podlegają niewierzący - jest to sąd potępienia.
Barney napisał(a):
Z czego zatem wynikają protestanckie wątpliwości, co do tego czy chrześcijanin będzie sądzony?

Nie wiem, którzy protestanci mają wątpliwości, ale ja ich nie mam w tej kwestii.

Pn gru 12, 2016 1:23 pm
Odpowiedz z cytatem
No, ale "nowe narodzenie" nie jest zbawieniem, ani jego gwarancja.

Pn gru 12, 2016 3:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
P524 napisał(a):
Chyba piszesz o jakimś innym dokumencie.
Być może ty tak uważasz, to Twoje prawo i Twoja opinia. Ale jeśli piszesz o stronach, czyli o Kościołach luterańskich i rzymskokatolickich (później dołączyli też metodyści, to nie jest to ich zdanie.

Tak odczytuję przekaz jaki jest w tym dokumencie zawarty w pkt 5.
Tylko tyle.

W pkt 5 nie ma nic ani o kompromisie, ani tym bardziej o tym, że ktokolwiek, z czegokolwiek rezygnuje. Możesz sobie rzecz jasna odczytywać co chcesz, tam gdzie napisane 'stół" czytać "okno", Twoja wola; ale to Twoje odczytanie, a nie stron sygnatariuszy Wspólnej Deklaracji, i trudno by ktokolwiek - poza Tobą samym - brał odpowiedzialność za to, co sobie z czego odczytujesz. Smucisz się więc co najwyżej w własnego odczytywania. To jednak Twój wybór.

Pn gru 12, 2016 3:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
P524 napisał(a):
Zbawienie to nie tylko usprawiedliwienie lecz także uświęcenie.

Tak.
P524 napisał(a):
Usprawiedliwienie nie czyni zbędnym uświęcenia, ani też nie zależy od niego, lecz oba mają to samo źródło: w Chrystusie i w żywotnym związku wierzącego z Nim, który prawdziwie przekształca życie człowieka. O wierze oraz zbawieniu, usprawiedliwieniu i uświęceniu w perspektywie nauczania Kościołów reformacji pisałem już kiedyś w wątku pytania do protestantów.

Dziękuję. Łaska Boża czyni nas takimi jak Bóg. Przebóstwia nas, oczywiście w protestantyzmie jest to postrzegane inaczej. Luter pisał,że człowiek jest jednoczesnie grzesznikiem i świętym, grzechy nie są usuwane z duszy - lecz jedynie zasłaniane przez sprawiedliwość Chrystusa, są niepoczytywane. Pozdrawiam

Pn gru 12, 2016 3:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Mały Książę napisał(a):
P524 napisał(a):
Zbawienie to nie tylko usprawiedliwienie lecz także uświęcenie.

Tak.
P524 napisał(a):
Usprawiedliwienie nie czyni zbędnym uświęcenia, ani też nie zależy od niego, lecz oba mają to samo źródło: w Chrystusie i w żywotnym związku wierzącego z Nim, który prawdziwie przekształca życie człowieka. O wierze oraz zbawieniu, usprawiedliwieniu i uświęceniu w perspektywie nauczania Kościołów reformacji pisałem już kiedyś w wątku pytania do protestantów.

Dziękuję. Łaska Boża czyni nas takimi jak Bóg. Przebóstwia nas, oczywiście w protestantyzmie jest to postrzegane inaczej. Luter pisał,że człowiek jest jednoczesnie grzesznikiem i świętym, grzechy nie są usuwane z duszy - lecz jedynie zasłaniane przez sprawiedliwość Chrystusa, są niepoczytywane.

Dla Lutra przebóstwienie (theosis) łączyło się z in ipsa fide Christus adest, nie z osiąganiem bezgrzeszności. Choć wierzący otrzymuje w wierze sprawiedliwość Chrystusa w sposób nominalny i zewnętrzny, to jej działanie jest prawdziwe i wewnętrzne. Dla Kalwina unio mystica to jeden z centralnych tematów jego teologii. Udział człowieka w boskiej naturze jest celem zwiastowania Ewangelii, początek theosis widzi on w wyborze do zbawienia, jego dokonanie w zjednoczeniu z Chrystusem, a staje się dostępne dla nas na dwa sposoby: dzięki wcieleniu Chrystusa i dzieło Ducha Świętego.

Pn gru 12, 2016 6:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):

Zgadzam się z Tobą w kwestii sądu.
Biblia przedstawia dwa sądy:
- jednemu podlegają ludzie wierzący - ocena ich życia w Chrystusie
- drugiemu podlegają niewierzący - jest to sąd potępienia.
Nie. Sąd jest jeden - tylko jego wynik będzie różny.

Pn gru 12, 2016 10:24 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 351 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 24  Następna strona