Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N mar 07, 2021 8:36 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Czy to szatan jest władcą tego świata? 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Czy to szatan jest władcą tego świata?
Witajcie

Ostatnio czytając ewangelię Jana trafiłem na ciekawe fragmenty:

Jezus mówi o władcy tego świata, o szatanie (nazywa go władcą)

Jana, 12,30-32
(po tym, gdy głos Boga z nieba przemówił do Jezusa)
Na to rzekł Jezus: «Głos ten rozległ się nie ze względu na Mnie, ale ze względu na was. 31 Teraz odbywa się sąd nad tym światem. Teraz władca tego świata 11 zostanie precz wyrzucony. 32 A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony12, przyciągnę wszystkich do siebie»

Dalej Jezus mówi, że jego uczniowie nie są z tego świata, podobnie jak i On. Czyli nie należą do szatana.

Jana,15,18-19
18 Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie pierwej znienawidził. 19 Gdybyście byli ze świata, świat by was kochał jako swoją własność. Ale ponieważ nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi.

Potem Jezus ponownie mówi o "władcy tego świata", czyli o szatanie, że został osądzony.

Jana,16,8-11
(mowa o Duchu Świętym)
On zaś, gdy przyjdzie, przekona świat o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie. 9 O grzechu - bo nie wierzą we Mnie; 10 o sprawiedliwości zaś - bo idę do Ojca i już Mnie nie ujrzycie; 11 wreszcie o sądzie - bo władca tego świata został osądzony.

Dalej Jezus wyraźnie mówi, że nie jest z tego świata (z resztą nie tylko tutaj, choćby przed Piłatem mówi, że Jego królestwo nie jest z tego świata)

Jana,17,14-16
(mowa o Apostołach)
14 Ja im przekazałem Twoje słowo, a świat ich znienawidził za to, że nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata. 15 Nie proszę, abyś ich zabrał ze świata, ale byś ich ustrzegł od złego. 16 Oni nie są ze świata, jak i Ja nie jestem ze świata.

Wniosek mam taki (proszę o korekty i komentarze)

Tu na ziemi króluje szatan, nie Bóg. Bóg jest królem Nieba i tam nas chce stąd zabrać. Jeżeli ktoś wierzy w zbawczą misję Jezusa i zachowuje Jego naukę, ten już nie jest z tego świata (ze świata szatana), ale należy już do Boga. To też tłumaczy całe zło na święcie. Skoro króluje tu szatan, to zło jest wszędzie tam, gdzie nie ma Boga. Zło, to brak Boga. Po grzechu Adama ludzie umarli dla Boga i przeszli we władanie szatana. Dopiero garstka prawdziwie wierzących w Jezusa już tu na ziemi jest częścią Boga i jest nienawidzona przez ten świat (bo do niego nie należy). Czyli Bóg nie jest władcą ziemi/świata? Czy ja coś tu źle rozumiem?

Wt kwi 12, 2016 9:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy to szatan jest władcą tego świata?
Na samym początku, gdy Bóg stworzył człowieka przekazał mu władzę nad Ziemią i całym stworzeniem;
[I Mojż. 1.28]: I błogosławił im Bóg, i rzekł do nich Bóg: Rozradzajcie się i rozmnażajcie się, i napełniajcie ziemię, i czyńcie ją sobie poddaną; panujcie nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad wszelkimi zwierzętami, które się poruszają po ziemi!

Po upadku w grzech człowiek utracił tą władzę na rzecz Szatana.
Bóg jednak jest Panem wszelkiego stworzenia, a Szatan jest podległy jego woli.
Bóg przenika cały świat [Dz.17.28]: 27.Żeby szukały/narody/ Boga, czy go może nie wyczują i nie znajdą, bo przecież nie jest On daleko od każdego z nas.
28. Albowiem w nim żyjemy i poruszamy się, i jesteśmy.

Szatan ma duchową władzę nad upadłymi i nieodrodzonymi ludźmi
[II Tym.2.26]: .... który ich zmusza do pełnienia swojej woli.

Zło jakie widzimy jest emanacją duchowego wpływu Węża, ale to Bóg decyduje w jaki zakresie on się porusza i działa.
Gdyby Bóg dał mu pełną swobodę, to jak czytamy [Mk.13.20]: A jeśliby Pan nie skrócił tych dni, nie ocalałaby żadna istota, ale ze względu na wybranych, których wybrał, skrócił te dni.

Bóg nadal jest władcą świata
[Ps.24.1]: [i]Pańska jest ziemia i to, co ją napełnia, Świat i ci którzy na nim mieszkają.

Ale realizuje Swój plan zbawienia wg własnej woli.

Śr kwi 13, 2016 12:40 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor, przekazujesz treści rozpowszechniane przez świadków Jehowy, zastanawiam się tylko czy robisz to swiadomie czy z niewiedzy.

Śr kwi 13, 2016 10:25 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Można napisać, że światem rządzi Bóg lub, że rządzi nim Szatan. W obu przypadkach będzie to prawda z pewnego punktu widzenia.
Zamiast układać sobie wszystko ładnie w głowie, co tylko oddala nas od prawdy, lepiej zobaczyć rzeczy takimi jakie są naprawdę.
To tak jakby niewidomy rozważał czy kolor niebieski jest ciepły czy zimny. Większość osób stwierdzi, że jest raczej zimny, ale czy jeśli ten niewidomy poukłada sobie w głowie świat według odpowiedzi tego typu, to czy przybliży go to od prawdy czy oddali?

Śr kwi 13, 2016 12:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Nieprzyjaźń też położę między tobą i niewiastą, i między nasieniem twoim, i między nasieniem jej; to potrze tobie głowę, a ty mu potrzesz piętę.

Jaki król - toż to podła bestia która może nas najwyżej podrzekać i kąsić po piętach. Z człowiekiem z Bogiem w sercu - nie ma najmniejszych szans.Toż to z człowieka wiary większy król na ziemi niż z szatana.

Śr kwi 13, 2016 6:02 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Derayes napisał(a):
Gregor, przekazujesz treści rozpowszechniane przez świadków Jehowy, zastanawiam się tylko czy robisz to swiadomie czy z niewiedzy.

No to proszę o konkrety, bo powyższe nic nie znaczy.

Śr kwi 13, 2016 7:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor napisał(a):
Na samym początku, gdy Bóg stworzył człowieka przekazał mu władzę nad Ziemią i całym stworzeniem;
[I Mojż. 1.28]: I błogosławił im Bóg, i rzekł do nich Bóg: Rozradzajcie się i rozmnażajcie się, i napełniajcie ziemię, i czyńcie ją sobie poddaną; panujcie nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad wszelkimi zwierzętami, które się poruszają po ziemi!

Po upadku w grzech człowiek utracił tą władzę na rzecz Szatana.
Bóg jednak jest Panem wszelkiego stworzenia, a Szatan jest podległy jego woli.
Bóg przenika cały świat [Dz.17.28]: 27.Żeby szukały/narody/ Boga, czy go może nie wyczują i nie znajdą, bo przecież nie jest On daleko od każdego z nas.
28. Albowiem w nim żyjemy i poruszamy się, i jesteśmy.

Szatan ma duchową władzę nad upadłymi i nieodrodzonymi ludźmi
[II Tym.2.26]: .... który ich zmusza do pełnienia swojej woli.

Zło jakie widzimy jest emanacją duchowego wpływu Węża, ale to Bóg decyduje w jaki zakresie on się porusza i działa.
Gdyby Bóg dał mu pełną swobodę, to jak czytamy [Mk.13.20]: A jeśliby Pan nie skrócił tych dni, nie ocalałaby żadna istota, ale ze względu na wybranych, których wybrał, skrócił te dni.

Bóg nadal jest władcą świata
[Ps.24.1]: [i]Pańska jest ziemia i to, co ją napełnia, Świat i ci którzy na nim mieszkają.

Ale realizuje Swój plan zbawienia wg własnej woli.

Tutaj napisałeś bardzo sensownie!

A poniżej mniej:

Gregor napisał(a):
Tu na ziemi króluje szatan, nie Bóg. Bóg jest królem Nieba i tam nas chce stąd zabrać. Jeżeli ktoś wierzy w zbawczą misję Jezusa i zachowuje Jego naukę, ten już nie jest z tego świata (ze świata szatana), ale należy już do Boga. To też tłumaczy całe zło na święcie. Skoro króluje tu szatan, to zło jest wszędzie tam, gdzie nie ma Boga. Zło, to brak Boga. Po grzechu Adama ludzie umarli dla Boga i przeszli we władanie szatana. Dopiero garstka prawdziwie wierzących w Jezusa już tu na ziemi jest częścią Boga i jest nienawidzona przez ten świat (bo do niego nie należy). Czyli Bóg nie jest władcą ziemi/świata? Czy ja coś tu źle rozumiem?

O tym że tak naprawdę to rogaty rządzi światem słyszałem od jehowitów.
Zło na świecie wynika z tego że ludzie nie chcą iśc drogą Boga, mimo że im tę drogę objawił. Poczytaj wpisy ateistów na tym forum. Oni często śmieją się z chrześcijańskiej naiwności no bo niby słusznie ale tak naprawde to wszyscy jesteśmy źli i nie ma szans na poprawę itd. i to jest początek takiego myślenia.

Bycie nie z tego świata oznacza żeby nie sadzac tego świata ani siebie na tronie jako priorytetu. To bowiem ukierunkowuje nasze pragnienia i działania w złą stronę, a tam już czeka rogaty.

Bóg JEST władcą wszystkiego, dopuścił jednak do istnienia rogatego gdyż dał każdemu wolną wolę. To nie tak ze przekazał włądzę rogatemu i teraz tamtem rządzi. Rząd i armageddon odbywa się w duszy człowieka, tam podejmujemy decyzje i wychodzimy z nimi na zewnątrz.

Zło to brak Boga, tak!

A jeszcze "lepiej" jak człowiek uzna że nie ma, ani Boga ani rogatego....

Tak to widzę.

Cz kwi 14, 2016 1:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Derayes napisał(a):
Tutaj napisałeś bardzo sensownie!A poniżej mniej:
Gregor napisał(a):Tu na ziemi króluje szatan, nie Bóg. Bóg jest królem Nieba i tam nas chce stąd zabrać. ......

Ale to nie ja to napisałem. :x
To napisał kupchala w swoim otwierającym pierwszym poscie. :)

Sprawdź proszę.

Pt kwi 15, 2016 1:11 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gregor- wybacz ponylke, faktycznie!

Zatem Ty napisales slusznie a zalozyciel watku nie.

Pt kwi 15, 2016 7:24 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Teraz wypowie się założyciel wątku :-)

Gregor, Derayes - dziękuję za odpowiedzi, bardzo sensowne i treściwe.

Wygląda na to, że przypadkiem napisałem coś zbieżnego z nauką Jechowych. Nie znam ich nauki i się od niej odcinam, więc to zupełny przypadek (z niewiedzy).

Bardzo mnie zastanowiło dlaczego Jezus nazywa "rogatego" władcą tego świata. Po pierwsze powiedział to sam Jezus, a po drugie w momencie, gdy już przestał mówić w przypowieściach, nazwał uczniów "przyjaciółmi" i zadeklarował, że teraz powie im już wszystko wprost (z czego się bardzo ucieszyli). No i tutaj pojawił się ten "władca". Wcześniej nie zwróciłem na to uwagi i byłem ciekaw Waszych opinii na ten temat. Można powiedzieć, że ten rogacz jest władcą grzechu (zła), a nie świata, jednak chciałem przeczytać komentarz bardziej oczytanych kolegów.

Dziękuję zatem za uwagi i pozdrawiam :-)

Pt kwi 15, 2016 10:40 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
kpuchala, język biblijny jest językiem specyficznym, z tego co wiem ówcześni ludzie pojmowali przekaz za pomocą obrazowych porównań, metafor. My jesteśmy analityczni i konkretni stąd szukamy prostych znaczeń, np. dosłownego znaczenia słów o nadstawianiu lewego i prawego policzka, władcy tego swiata i in.

Może zajrzy tu Barney, on jest niezwykle oczytany i napisze więcej.

Co do świadków Jehowy to kiedyś mnie zagajali, czy wiem kto NAPRAWDĘ jest władcą tego świata i że jest nim rogaty.
Ja z nimi nie gadam więc na tym się skończyło , raz poczytałem Strażnicę i coś tam też o tym było.

Zbyt dosłowne traktowanie języka Biblii może prowadzic do błędnej interpretacji.
Jak dla mnie Jezus miał na myśli iż rogaty uosabia wartości materialne, te których pełen jest 'ten', czyli namacalny, materialny świat.

p.s. Wybacz mój nieco podejrzliwy ton, ale na tym forum piszą różni ludzie, w tym co najmniej jeden ukryty świadek Jehowy.

rogaty, prześmiewczo i z małej litery, to moje prywatne określenie władcy tego świata, namieszał w moim życiu i nie zasługuje na dużą literę, jakkolwiek jego obecnośc traktuję nader poważnie :)

Pozdrawiam serdecznie!

Pt kwi 15, 2016 10:56 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
najważniejsze to chyba to żeby nie stał się twoim osobistym władcą, po prostu cały czas krąży jak lew ryczący i patrzy kogo by pożreć..szczególną opieką otacza notorycznych grzeszników aby nie ujrzeli możliwości wydostania się na powierzchnię..Jedynie przynależność do KK i przyjmowanie sakramentaliów może cię ocalić.takie moje zdanie.

Wt cze 28, 2016 10:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
michajło napisał(a):
Jedynie przynależność do KK i przyjmowanie sakramentaliów może cię ocalić.takie moje zdanie.

Moim zdaniem tylko przynależność do Jezusa Chrystusa może cię ocalić, a nie przynależność do jakiegokolwiek kościoła.

Jeśli z Boga się narodziłeś i jesteś duchowo odrodzonym dzieckiem Bożym i Duch Św. mieszka w Tobie, to jest to najlepsze zabezpieczenie.
Ap. Jan napisał [I Jana 4.4]: Wy z Boga jesteście, dzieci, i wy ich zwyciężyliście, gdyż Ten, który jest w was, większy jest, aniżeli ten, który jest na świecie.

Wt cze 28, 2016 11:43 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
diabeł tkwi w szczegółach,co?

Wt cze 28, 2016 11:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
michajło napisał(a):
diabeł tkwi w szczegółach,co?

Czasem w szczegółach.
Zwłaszcza kiedy przybiera postać anioła światłości.

Wt cze 28, 2016 11:56 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 86 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona