Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr sie 21, 2019 10:15 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Przeszczep organów/narządów ludzkich. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przeszczep organów/narządów ludzkich.
witoldm napisał(a):
I nie czarujmy się że bijące serce, tłoczące krew także do mózgu, to stan śmierci i stan nieświadomości.

Dla mnie, śmierć jest tajemnicą. Któż może być pewien, że dane objawy, mimo bijącego jeszcze serca, potwierdzają ją w 100%? Może za 20 lat naukowcy odkryją coś, co dziś zakryte.
Człowiek ma prawo do spokojnej, godnej śmierci, bez zakłócania tego zapewne i tak bardzo trudnego momentu oddzielania się duszy od ciała.

P.S. Podziwiam tych, którzy mimo być może także towarzyszących im obaw, wyrazlili zgodę na pobranie organów na wypadek śmierci - według obecnie obowiązującej definicji.

Pt sie 04, 2017 8:01 pm
Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
sapper napisał(a):
Boro, taka kkarta dawcy w portfelu to "carte blanche" dla lekarza by latwiej mogl pozbawic cie zycia.

Czy możesz jakoś uzasadnić swoje mocne słowa o tym, że lekarze pozbawiają pacjentów życia?

Wyobraz sobie sytuacje ze jest 2 pacjentoow po wypadku, te same grupy krwi itp. obaj w stanie beznadziejnym, a jednemu potrzebny jakis organ by go uratowac, a drugiemu akurat wylecial z kieszeni portfel z karta dawcy.
Co taki lekarz zrobi? jesli tego jednego moze uratowac a na sprawdzenie czy mozna odwrotnie jest za malo czasu.

Pt sie 04, 2017 9:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Może tak weźmiesz nieco realizmu pod uwagę? Czyli np. fakt, że organy można pobrać tylko od dawcy, u którego komisyjnie stwierdzono śmierć mózgu?

Pt sie 04, 2017 9:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Z tą "śmiercią mózgu" sprawa nie jest (niestety) taka prosta i oczywista, jak mi się niegdyś wydawało. Jeśli mówi o tym Profesor Jan Talar, najsłynniejszy w Polsce rehabilitant (wybudza ludzi ze śpiączki), to jest się chyba nad czym zastanawiać.
Krysia podała dwa arcyciekawe linki, ja dodam
http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju, ... 60444.html
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/F/FE ... zgowa.html
http://www.pch24.pl/horror-transplantac ... 726,i.html
Tu bardziej zniuansowany tekst https://www.dawca.pl/aktualnosci/25147, ... m-kubikiem

Pt sie 04, 2017 9:23 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Może tak weźmiesz nieco realizmu pod uwagę? Czyli np. fakt, że organy można pobrać tylko od dawcy, u którego komisyjnie stwierdzono śmierć mózgu?

Jak juz padnie haslo dawca to to wszelkie dzialania skoncentruja sie na pobraniu od ntego wlasnie dawcy narzadow.
Realnie, to nic juz nie powstrzyma takiej procedury, a lekarz ktory powie innaczej bedzie odsuniety.
Ty nawet nie wyobrazasz sobie jaki wtedy jest pospiech i zamieszanie i praktycznie nikt sie juz nie zastanawia dlaczego tenn ma byc dawca, a nie inny.
A jaka reklama dla szpitala ze robia tam przeszczepy i jak szybko . Same Ohy i Ahy jaki to dobry szpital.
A jak jeszcze maja przyszpitalna uczelnie, to zaraz zrobia pokaz dla calej uczelni by studenci poznali jak to co robili na nieboszczykach robi sie na zywym czlowieku.

Pt sie 04, 2017 9:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sapper napisał(a):

Jak juz padnie haslo dawca to to wszelkie dzialania skoncentruja sie na pobraniu od ntego wlasnie dawcy narzadow. Realnie, to nic juz nie powstrzyma takiej procedury, a lekarz ktory powie innaczej bedzie odsuniety.

To teraz przedstaw jeszcze jakieś dowody, które to potwierdzą.

Pt sie 04, 2017 9:47 pm
Odpowiedz z cytatem
sapper napisał(a):

Jak juz padnie haslo dawca to to wszelkie dzialania skoncentruja sie na pobraniu od ntego wlasnie dawcy narzadow. Realnie, to nic juz nie powstrzyma takiej procedury, a lekarz ktory powie innaczej bedzie odsuniety.

Potrzebujesz dowodow na reakcje tlumu?
Przeciez wystarczy rzucic haslo i reszta zrobi to za ciebie.
Nie wiedziales o tym.
To popatrz co sie dzieje podczas manifestacji. Po co wladze wysylaja cale oddzialy policji czy nawet wojska do pilnowania tlumu.
Taki szpital to tylkko nieco mniejszy tlum, reaguje tak samo, zwlaszcza gdy nie da sie mu zbyt wiele czasu na zastanowienie.
To samo masz przed wyborami czy w mediach.
Ten sam mechanizm i ta sama taktyka.

Pt sie 04, 2017 10:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sapper napisał(a):
sapper napisał(a):

Potrzebujesz dowodow na reakcje tlumu?

Nie. Proszę Cię o dowody, że takie sytuacje, jak opisałeś, miały lub mają miejsce w rzeczywistości np. w polskich szpitalach.

Pt sie 04, 2017 10:45 pm
Odpowiedz z cytatem
Nie. Proszę Cię o dowody, że takie sytuacje, jak opisałeś, miały lub mają miejsce w rzeczywistości np. w polskich szpitalach.

Co do polskich szpitali to nie mam zielonego pojecia.
od 30-tu lat nie widzialem zadnego ani nie bylem w zadnym.
Co do zachodnich to mase tego podaja media i nie mam czasu teraz szukac.
ostatnio nawet wsadzili jednego z lekarzy za wykonywanie niekoniecznych operacji, pozbawiajace ludzi nie tylko funkcji ciala ale i organow.

Ot, taki lekarz artysta, kreowal ludziom choroby itp, by miec zajecie i zarobek.
Co pare miesiecy pojawiaja sie afery szpitalne ktore przyprawiaja o gesia skorke.

Pt sie 04, 2017 11:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Sapper, w szpitalu istnieją ścisłe procedury. Na manifestacji nie. Możesz powiedzieć, czy posiadasz te informacje z jakiegoś pewnego źródła, czy tak tylko Ci się wydaje?

Barney, nie istnieje coś takiego jak użyteczna definicja śmierci, ponieważ nie jest ona momentem lecz procesem. Ze względów praktycznych przyjęto pewne kryteria. Po ich stwierdzeniu uznaje się pacjenta za zmarłego. To czy naprawdę jest już wtedy martwy to pytanie dla filozofów a nie dla lekarzy. Gdzieś tę granicę trzeba wytyczyć.

Pytanie teraz, czy owa granica została wyznaczona rozsądnie. Według mnie ze wszech miar tak. O kryteriach można poczytać tutaj:
http://www.poltransplant.org.pl/obw_new.html.
Jak widać są one bardzo restrykcyjne.

Oczywiście nie są one niezawodne i raz na kilka tysięcy przypadków może się zdarzyć, że istniała nikła szansa na uratowanie pacjenta. Propozycje zaostrzenia kryteriów i przeprowadzania bardzo drogich procedur są jednak moim zdaniem bezsensowne, ponieważ zamiast tysięcy osób żyjących dzięki przeszczepom mielibyśmy kilka osób uratowanych ogromnym nakładem kosztów będących prawdopodobnie warzywami do końca swojego krótkiego życia.

Pt sie 04, 2017 11:28 pm
Odpowiedz z cytatem
Tak boro, smierc jest procesem i u dawcow staraja sie ten proces skrocic.
Nie zdziw sie ze skrocony zostanie dla kazdego na okres tuz po osiagnieciu wieku emerytalnego.

Co do procedur szpitalnych to sa one scisle jedynie gdy chodzi o zwyklych pacjentow ze zlamana noga, czy grypa. Musza czekac caly dzien na decyzje by przyszli za tydzienn bo specjalista akurat jest na urlopie, a male skaleczenie palca plukaja przez pol godziny az caly palec stanie sie przezroczysty, i demonstrujjac caly proces 8-miu studentom, marnujac kilka litrow sterylnej wody destylowanej, a pacjent juz w ogole nie czuje palca.

To co jest w pojemniku kuriera przewozacego organy jest nietykalne az do stolu operacyjnego, wiec zadnej procedury nie ma, natomiast pozyskanie odbywa sie zwykle oddzielnie i kurier przewozi, a przy pozyskiwaniu pracuje ciagle ten sam zespol ktory sam siebie nie sprawdza, bo jest jednoczesnie tym i tym, sprawdzajacym, kontrolujacym i pobierajacym.
Co wpisza w dokumentacji tego nikt nie ruszy.

So sie 05, 2017 12:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Problemy są dwa:
1
samo wytycznie granicy śmierci (obawiam się, że nie jest to takie oczywiste - odsyłam do linków Krysi i moich)
To jest dla mnie główny problem

2
możliwe nadużycia
Tu chyba póki co u nas jest OK, ale ponoć w świecie różnie bywa.
Pewne zagrożenie widzę w bankach danych o dawcach - znakomicie sobie mogę wyobrazić wyciek takich danych i - w wypadku naprawdę bogatych/wpływowych osób - działania przestępcze w stosunku do dawców posiadających jakieś wyjątkowe cechy zgodności immunologicznej.

So sie 05, 2017 12:14 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
samo wytycznie granicy śmierci (obawiam się, że nie jest to takie oczywiste - odsyłam do linków Krysi i moich)
To jest dla mnie główny problem

Czy według Ciebie jest coś nie tak z obecnymi wytycznymi?
Barney napisał(a):
możliwe nadużycia

Takie ryzyko istnieje zawsze i jest to oddzielny temat do dyskusji. Dobre procedury to jedno. Ich przestrzeganie to zupełnie co innego.

So sie 05, 2017 12:19 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Problem z transplantami na świecie raczej na pewno istnieje, co widać po poniższym artykuliku z 2007 r. z opoka.org.pl Mnie też zastanawia, jak wygląda życie z transplantem. Wyobrażam sobie, że wraz z otrzymaniem transplantu zaczyna się nieustanne przyjmowanie leków zapobiegających odrzucenie transplantu, ciągłe wizyty w szpitalu, badania kontrolne, itp. Warto byłoby przytoczyć statystki wskazujące na długość życia wraz z transplantem i powikłania związanie z jego otrzymaniem. Jak zmienia się jakość życia wraz z nim?

http://www.opoka.org.pl/aktualnosci/news.php?s=opoka&id=23325

Cytuj:
Filipiny: ciemna strona przeszczepów

21.12.2007

Głębokie zaniepokojenie rozpowszechnionym na Filipinach zjawiskiem handlu narządami ludzkimi do transplantacji wyraził tamtejszy episkopat. Proceder ten kwitnie zwłaszcza na wsiach oraz w ubogich dzielnicach miast. Biskupi zwracają uwagę, że handel organami znajduje się w rękach zorganizowanych grup przestępczych. Dopuszczają się one uprowadzeń, a nawet morderstw tak zwanych dzieci ulicy czy bezdomnych, aby następnie sprzedać części ich ciał na przeszczepy.

Komisja „Iustitia et Pax” filipińskiego episkopatu poinformowała, że liczba dokonywanych w tym kraju transplantacji wzrosła z 200 do 400 dziennie. Ze względu na wysokość kosztów stać na to głównie bogatych pacjentów ze Stanów Zjednoczonych czy Europy. Biskupi potępili handlarzy narządami, którzy wykorzystują nieświadomych zagrożeń najuboższych rodaków. Nawet sprzedaż własnej nerki nie poprawia ich statusu materialnego. Przypominają, że przedmiotowe traktowanie ludzkiego ciała jest wymierzone w godność osoby. Jednocześnie filipińscy biskupi apelują do władz o wprowadzenie ustawodawstwa, które surowiej karałoby handlarzy ludzkimi organami.

So sie 05, 2017 12:38 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Ja jeszcze do niedawna uważałam, że pobieranie i przeszczepianie narządów jest.... mówiąc kolokwialnie, OK. Wszyscy o tym piszą, zachęcają; jest to ratowanie życia, itp, itd.
Jakiś czas temu przeczytałam książkę Darka Malejonka "Urodzony, by się nie bać", opisywał tam między innymi śmierć swojego przyjaciela.
Zaczęłam więcej "grzebać", szukać, czytać. Poczytałam o genezie transplantologii, od tego jak to się zaczęło; dotarłam do wywiadów z dominikaninem Jackiem Norkowskim dr n. med.
Poczytałam o różnych przypadkach ludzi "uznanych za zmarłych - potencjalnych dawców" - i powiem wam szczerze, że zaczęłam wątpić w coś co do tej pory uważałam za, naprawdę słuszne.
A najważniejsze, że do tej pory nie miałam kompletnie świadomości, że zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, istnieje co takiego jak domniemana zgoda na bycie dawcą, co oznacza ni mniej ni więcej, że jeżeli za życia nie wyraziło się sprzeciwu - wysyła się taki wypełniony druczek do Centralnego Rejestru Sprzeciwów - to jest się potencjalnym dawcą.
Najbardziej przeraziło mnie to, że jeżeli takiego sprzeciwu nie wyślę odnośnie moich dzieci - za ich życia(!) - to też są potencjalnymi dawcami.
Temat jest dla mnie trudny i nurtuje mnie już od kilku miesięcy...... :|

So sie 05, 2017 10:39 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona