Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So wrz 19, 2020 11:58 am

Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 902 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 61  Następna strona
 Jezus Chlebem z Nieba 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Post Re: Jezus Chlebem z Nieba
Barney napisał(a):
Zdumiewa mnie zawsze, jak lansujesz swoje tezy zupełnie przeciwne do tekstu biblijnego, jaki jet omawiany.
Po prostu wbijesz sobie jakąś bzdurę do głowy i żadne argumenty nie dochodzą.

Jesteś w błędzie, bo prawda pozostaje zawsze prawdą i takiej prawdy nauczał Jezus Chrystus.
[ciach.. Offtop (PW)]

N paź 29, 2017 1:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
wybrana napisał(a):
Barney napisał(a):
Zdumiewa mnie zawsze, jak lansujesz swoje tezy zupełnie przeciwne do tekstu biblijnego, jaki jet omawiany.
Po prostu wbijesz sobie jakąś bzdurę do głowy i żadne argumenty nie dochodzą.

Jesteś w błędzie, bo prawda pozostaje zawsze prawdą i takiej prawdy nauczał Jezus Chrystus.
[ciach.. Offtop (PW)]
Dokładnie - prawda nie zmieniła się z chwilą, gdy reformatorzy w XV wieku ogłosili to, co wymyślili :)

Pn paź 30, 2017 9:53 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Post Re: JEZUS CHLEBEM Z NEBA
wybrana napisał(a):
W Ewangelii Apostoła Jana B.W. czytamy:
Jezus - chlebem żywota
(...)

Jezus kazał spożywać swoje ciało i pić swoją krew, ale czy w sensie rzeczywistym? realnym? czy w sensie duchowym?

Nie rozumiem widocznie Waszych rzymskokatolickich dystynkcji i rozróżnień, nie chce więc wchodzić w wewnatrzkatolicką dyskusję. Natomiast, skoro to dział ekumeniczny, z punktu widzenia tradycji Kościołów protestanckich, to co duchowe jest jak najbardziej realne i rzeczywiste. W tradycji, zwłaszcza reformowanego nurtu, t co "duchowe" identyfikowane jest z tym, co sprawia swym działaniem Duch Święty. Duchowy sens rzeczywistości, to w tradycji Kościoła za którą postępujemy, taki wymiar rzeczywistości, który jest rozpoznany jako owoc działania Ducha Świętego i który na Niego i jego działanie wskazuje. Duch sprawia rzeczy jak najbardziej realne i prawdziwe, stąd tak sformuowane pytanie brzmi dziwnie. Rozumiem, że w tradycji rzymskichkatolów ma inne znaczenie.

Co do spożywania Ciała i Krwi Pana i tego jak przekazujemy ten nakaz Chrystusa w Kościołach protestanckich już kilkakrotnie pisałem na tym forum. Dzisiaj zresztą, po reformach zapoczątkowanych przez Wasz Sobór Watykański II, oraz po półwieczu wspólnego dialogu ekumenicznego, także na płaszczyźnie teologicznej Kościoły, zarówno protestanckie tak luterańskiego jak i reformowanego nurtu, jak i Kościoły rzymskokatolickie, skupione wokół biskupa Rzymu, uznają fundamentalną zgodę. Natomiast to, co dzieli jeszcze i co uniemożliwia - przynajmniej ze strony rzymskokatolickiej - wspólne świętowanie Eucharystii to różnice w rozumieniu urzędu duchownego, jego miejsca w Kościele, roli w procesie tradycji itp.

Tak już pisałem nasze katechizmy mówią o obecności Chrystusa, którego, zgodnie z Symbolem, uznają za prawdziwego Boga i prawdziwego człowieka. Konfesja Augsburska w art X głosi: Kościoły nasze uczą o Wieczerzy Pańskiej, że ciało i krew Chrystusa są prawdziwie obecne i rozdzielane spożywającym w Wieczerzy Pańskie a Mały Katechizm ks. dr M. Lutra dopowiada: 1. Co to jest Sakrament Ołtarza? Jest to prawdziwe ciało i prawdziwa krew Pana naszego Jezusa Chrystusa, pod chlebem i winem nam chrześcijanom do spożywania i picia przez samego Chrystusa ustanowione..

Reformowana II Konfesja Helwecka 21 wyznaje: "tak jak podczas tamtej Wieczerzy Chrystus pan naprawdę dał apostołom swoje ciało i krew jako pokarm, tak i dziś na każdej Wieczerzy Pańskiej wszyscy wierni mogą być naprawdę nasyceni Jego ciałem i krwią. i dalej: "Choć wyznajemy na podstawie apostolskiego wyznania wiary, że Pan Jezus łącznie ze swoją ludzką naturą, naprawdę siedzi po prawicy Boga Ojca wszechmogącego, to jednak wierzymy, że (...) w sakramencie naprawdę oddaje się nam jako pokarm."

Natomiast, w odróżnieniu od tradycji rzymskiej, naszej tradycji obca jest problematyka dyskusji o "początku" i "końcu" obecności Chrystusa - konfesje podkreślają w tym kontekście, ze jest On jest obecny zawsze, zgodnie z obietnicą, a nie - tak jak przykładowo rzymska formuła "aż do rozpuszczenia Hostii".
Nie podzielają też przemyśleń i spekulacji na temat ewentualnej przemiany, zamiany, zaniku itd materii chleba i wina: II Konfesja helwecka stwierdza: "Nie uważamy, jak nauczają rzymscy sofiści, że chleb istotnie przemienia się lub przeistacza, w sposób fizyczny w materię ciała Chrystusowego. (...) Nauczamy tak jak, jak mówił sam Chrystus Pan przy ustanawianiu swojego sakramentu: Bierzcie i jedzcie, to jest ciało moje. Gdy więc bierzemy i przyjmujemy Sakrament Pański, bierzemy Jego prawdziwe ciało za nas wydane i krew przelaną za nasze grzechy."
Przy wzajemnym poszanowaniu swoich tradycji, nasze Kościoły nie uznają dziś tych różnic za dzielące, ani naruszające zgody co do wspólnego rozumienia obecności tego samego Pana, udzielanego w sakramencie świętej Wieczerzy.

Ostatnio edytowano Pn paź 30, 2017 4:46 pm przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

poprawione cytowanie

Pn paź 30, 2017 3:39 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

P524 napisał(a):
wybrana napisał(a):
Jezus - chlebem żywota
(...)

Jezus kazał spożywać swoje ciało i pić swoją krew, ale czy w sensie rzeczywistym? realnym? czy w sensie duchowym?

Nie rozumiem widocznie Waszych rzymskokatolickich dystynkcji i rozróżnień, nie chce więc wchodzić w wewnatrzkatolicką dyskusję.

Akurat jeśli chodzi o Wybraną, ona jest wbrew pozorom chyba "bardziej protestancka" niż Ty.. ;-)

Pn paź 30, 2017 4:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

PeterW napisał(a):
P524 napisał(a):
wybrana napisał(a):
Jezus - chlebem żywota
(...)

Nie rozumiem widocznie Waszych rzymskokatolickich dystynkcji i rozróżnień, nie chce więc wchodzić w wewnatrzkatolicką dyskusję.

Akurat jeśli chodzi o Wybraną, ona jest wbrew pozorom chyba "bardziej protestancka" niż Ty.. ;-)

Może to Wasze wyobrażenia o protestantyzmie?

Wt paź 31, 2017 10:19 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

To był żart :-)
Trochę poczytałem o protestantyzmie i prawie jestem pewien że szanowna Wybrana (mimo że ma w deklaracji że jest katolikiem) ma bardzo bardzo autorskie poglądy na wiarę, inne niż katolicy i inne niż protestanci - taka jeszcze trzecia (lub czwarta) droga.. Podobnie z resztą jak jeszcze paru innych.

Wt paź 31, 2017 11:37 am
Miałem właśnie o tym pisać do moderacji.Dlaczego wybrana ma informację że jest katolikiem, skoro odrzuca prawdy wiary głoszone przez Kościół ? na innym forum także prezentuje poglądy iście protestanckie.Postulował bym aby na jej profilu zostało zmienione wyznanie.

Cz lis 02, 2017 12:55 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Jej się wydaje ze jest katolikiem.
W dziale kat9lickim ma zakaz pisania.

Cz lis 02, 2017 2:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Nie jestem katolickim biskupem, żeby się w wasze sprawy mieszać i orzekać kto już jest a kto już nie jest katolikiem.

Natomiast z tego co wiem - jeżeli tak nie jest to mnie poprawcie - Wasze zasady i prawo określają, że do Kościoła rzymskokatolickiego (do Kościoła łacińskiego, albo do jednego z Kościołów sui iuris) należy ten kto w Kościele rzymskokatolickim został ochrzczony lub po chrzcie, formalnym aktem do niego przyjęty. Semel catholicus, semper catholicus.
Czy nie jest tak, ze - z rzymskokatolickiego punktu widzenia - jeżeli ktoś raz został w jednym z waszych Kościołów ochrzczony, lub do niego przyjęty po chrzcie, może być "złym katolikiem", ekskomunikowanym, niepraktykującym, niewierzącym, lecz pozostaje katolikiem? czy przynależności kościelnej nie porownujecie w pewnym sensie do rodziny - w duchowym znaczeniu - można się jej wyrzekać czy wydziedziczać, lecz faktu pokrewieństwa, jak i pozostawania katolikiem dla Was to nie zmieni?

Cz lis 02, 2017 7:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

P524 napisał(a):
Nie jestem katolickim biskupem, żeby się w wasze sprawy mieszać i orzekać kto już jest a kto już nie jest katolikiem.

Nie powinienem, nie moja sprawa, za bałdzo nie wiem - albo udaję że nie wiem bo uważam że wiem - ale wtrącę trzy grosze. P524 wielokrotnie było to wałkowane jaki charakter ma kwestionowanie przynależności konfesyjnej użytkownika tu na Forum w kontekście obowiązującego Regulaminu. Trzeba zatem albo złej woli albo sporej ignorancji by uczepić się wypowiedzi które tyczą jednak czegoś innego i wyczytać tam to tobie się udało, albo co chciałeś.
P524 napisał(a):
Czy nie jest tak, ze - z rzymskokatolickiego punktu widzenia - jeżeli ktoś raz został w jednym z waszych Kościołów ochrzczony, lub do niego przyjęty po chrzcie, może być "złym katolikiem", ekskomunikowanym, niepraktykującym, niewierzącym, lecz pozostaje katolikiem?

Jeśli to cię tak nurtuje to przez chrzest człowiek zostaje wcielony do Kościoła Chrystusowego i staje się w nim osobą, z obowiązkami i prawami, które - zważywszy ich pozycję - są właściwe chrześcijanom, jeśli są we wspólnocie kościelnej i o ile nie przeszkadza sankcja nałożona zgodnie z przepisem prawa (KPK kanon 96). Wierni zobowiązani są - każdy przez swoje własne działanie - zachować zawsze wspólnotę z Kościołem (KPK kanon 208), a w pełnej wspólnocie pełnej wspólnocie Kościoła katolickiego pozostają tutaj na ziemi ci ochrzczeni, którzy w jego widzialnym organizmie łączą się z Chrystusem więzami wyznawania wiary, sakramentów i zwierzchnictwa kościelnego (kanon 205). Widzisz zatem że problem jest bardziej złożony bo ochrzczony który nie zachowuje widzialnych więzów komunii (m.in. kiedy snuje własne wymysły a nie przyjmuje tego co Kościół do wierzenia podaje) może dokonać odstępstwa od wspólnoty Kościoła a np. apostata, heretyk, czy schizmatyk to jednak inna kategoria niż "zły katolik". Ta ostatnia to kategoria czysto ocena, którą ty sam z sobie znanych względów wprowadziłeś do tematu.

Ostatnio edytowano Pt lis 03, 2017 8:34 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

literówka

Cz lis 02, 2017 11:20 pm
Gaduła
Gaduła

Sajmon napisał(a):
Miałem właśnie o tym pisać do moderacji.Dlaczego wybrana ma informację że jest katolikiem, skoro odrzuca prawdy wiary głoszone przez Kościół ? na innym forum także prezentuje poglądy iście protestanckie.Postulował bym aby na jej profilu zostało zmienione wyznanie.

Już nie musisz postulować, sama wprowadziłam ta zmianę.

Śr lis 08, 2017 7:03 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

"Biblijny" w sensie że twierdzi, że kieruje się Biblią? ;)

Śr lis 08, 2017 8:10 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Barney napisał(a):
"Biblijny" w sensie że twierdzi, że kieruje się Biblią? ;)

Ale przede wszystkim Prawdą Objawioną nam przez Jezusa Chrystusa, którą poznajemy w Nowym testamencie.

Również cię pozdrawiam :-D

Śr lis 08, 2017 8:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Szkoda, że twierdzisz to bezpodstawnie...

Śr lis 08, 2017 11:23 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Barney napisał(a):
Szkoda, że twierdzisz to bezpodstawnie...

Jesteś Bogiem ?

Cz lis 09, 2017 11:36 am
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 902 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 61  Następna strona