Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 19, 2019 11:31 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Kościoł niewojujący? Czy chrześcijaństwo odbiera męskość? 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kościoł niewojujący? Czy chrześcijaństwo odbiera męskość
Nie doczytalam o przyjmowaniu komunii w grzechu ciężkim, ale rozeznaniu sprawy w konfesjonale i normalnych warunkach spowiedzi. Oznacza to brak przeszkód ciężkiego grzechu ciągłego. Grzech ciężki jest rozezawany w konfesjonale. Tak to wygląda w warunkach Polski. W innych krajach od dawna ludzie zatracili poczucie grzechu i konfesjonały poznikały z kościołów. Oddano więc wiernych bezpośrednio Bogu (za Tischnerem).

Cz lis 22, 2018 3:03 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy chrześcijaństwo odbiera męskość?
lekarstwo napisał(a):
W moim odczuciu, mówiąc symbolicznie, współczesna religijność podobna jest do spotkań wiejskich kobiet przy darciu pierza, na którym sobie coś śpiewają, coś plotkują, ogólnie dobrze się czują. Myślę, że większość mężczyzn nie wyobraża sobie siebie w takiej roli i wolałaby iść za pługiem lub na polowanie.
Brakuje mi w Kościele elementów "męskiego polowania", choć nie wiem jeszcze dokładnie co w praktyce mogłoby to być.

Sercem życia katolika jest Eucharystia. To chcesz nazywać darciem pierza w kole gospodyń wiejskich? Jestem kobietą z męskim umysłem. Pisząc w taki sposób mam wrażenie że poniżasz istotę kobiecości i ogólnie bycie kobietą jako coś godnego pogardy. W podobnym tonie pisze Wespecjan.

To nie pomaga mi w odzyskaniu mojej tożsamości płciowej. Każdego dnia podejmuję walkę, każdy dzień jest walką a ja jestem na polu bitwy. Każdy z nas, każdy z katolików ma takie osobiste pole walki. Musi podjąć walkę jeśli chce wygrać wojnę, chociaż czasem przegrywa bitwy.

Czy to nie jest wystarczającym sprawdzianem męstwa i wytrwałości człowieka? Samo podjęcie to wyzwanie. My jako katolicy rzucamy wyzwania. Nasza walka odbywa się na poziomie duchowym, zazwyczaj. Ale to bardzo trudny poziom.

Te babcie z koła różańcowego być może ratują ten świat, są prawdziwymi wojowniczkami. Być może dzięki ich modlitwom nawraca się ktoś kto wcześniej wyśmiewał te formy pobożności. Być może one bardziej walczą niż mężczyzni z deficytem męskości którzy muszą sobie tę męskość udowadniać sami przed sobą, marząc o wyprawach krzyżowych. I polowaniach. A byli chociaż na strzelnicy i wiedzą jak trzymać broń?

Co księża muszą zrobić aby przyciągnąć mężczyzn, urządzić wyścigi rydwanów naokoło kościoła, postawić ściankę wspinaczkową czy zrobić imprezę Oktoberfest z bawarskimi dziewojami?

Księża cioty wygłaszający kazania, eh, czasem ktoś nie zdaje sobie sprawy jakie walki taki homoseksualny ksiądz musi stoczyć ze sobą, żyjąc w celibacie i chcąc zachować czystość.

Chcesz zrobić coś męskiego to jest przecież tyle możliwości aby poczuć przypływ adrenaliny. Wybierz się na wyprawę do Jukonu. Motorem. Poszukaj tam złota w rzekach. Śpij pod gwiazdami. Samotna wyprawa. Coś dla prawdziwego faceta o dzikim sercu.

Cz lis 22, 2018 4:33 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
equuleuss napisał(a):
Co księża muszą zrobić aby przyciągnąć mężczyzn, urządzić wyścigi rydwanów naokoło kościoła, postawić ściankę wspinaczkową czy zrobić imprezę Oktoberfest z bawarskimi dziewojami?

Odprawiać minimum raz na tydzien mszę trydencką.

Cz lis 22, 2018 4:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
equuleuss napisał(a):

Dziwne. Mi wystarcza Msza w nowym rycie, a z Mszy Trydenckiej, na którą się wybierałem, zrezygnowałem z tego powodu, iż nic bym na niej nie zrozumiał i czuł się jak na tureckim kazaniu... Sądzę, że większość mężczyzn podchodzi podobnie, zaś jak kogoś nie przyciąga zrozumiała Msza w NOM, to tym bardziej nie przyciągnie niezrozumiała Msza Trydencka.

Cz lis 22, 2018 4:42 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):

I to miałoby przyciągnąć mężczyzn do kościoła? Kocham łacinę. Taka msza jest wzniosła w pewien sposób ale chyba nie chcesz przypisywać jej działania magicznego. Myślę że najbardziej do kościoła może przyciagnąć zrozumienie czym naprawdę jest Eucharystia.

Cz lis 22, 2018 4:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
equuleuss napisał(a):

Dziwne. Mi wystarcza Msza w nowym rycie, a z Mszy Trydenckiej, na którą się wybierałem, zrezygnowałem z tego powodu, iż nic bym na niej nie zrozumiał i czuł się jak na tureckim kazaniu... Sądzę, że większość mężczyzn podchodzi podobnie.

W rodzinnej parafii na NOM 75% bab na mszy, a tam gdzie chodzę na mszę trydencką jest 50-50 wedle płci i z tego małego duszpasterstwa w ciągu 4 lat były 2 powołania z ministrantów i 3 się szykuje.
Mszy trydenckiej trzeba się nauczyć i włożyć w to wysiłek.

Cz lis 22, 2018 4:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
equuleuss napisał(a):
Wespecjan napisał(a):

I to miałoby przyciągnąć mężczyzn do kościoła? Kocham łacinę. Taka msza jest wzniosła w pewien sposób ale chyba nie chcesz przypisywać jej działania magicznego. Myślę że najbardziej do kościoła może przyciagnąć zrozumienie czym naprawdę jest Eucharystia.

Na mszy trydenckiej każdy gest jest celebrowany i ma uzasadnienie, jest dryl i porządek jak w wojsku, żaden ksiadz ani ministrant w adidasach nie służy.

Cz lis 22, 2018 4:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
W rodzinnej parafii na NOM 75% bab na mszy, a tam gdzie chodzę na mszę trydencką jest 50-50 wedle płci i z tego małego duszpasterstwa w ciągu 4 lat były 2 powołania z ministrantów i 3 się szykuje.

Nadal jednak nie bardzo rozumiem kontekst i porównanie a także zasadność pomiędzy jednym a drugim. Na mszy trydenckiej każdy gest jest celebrowany i ma uzasadnienie, jest dryl i porządek jak w wojsku, żaden ksiadz ani ministrant w adidasach nie służy. Uważasz że każdy mężczyzna uwielbia dryl i wojskowy porządek i to miałoby go pociągnąć do uczestnictwa w Eucharystii?

Cz lis 22, 2018 4:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Wespecjan napisał(a):

Dziwne. Mi wystarcza Msza w nowym rycie, a z Mszy Trydenckiej, na którą się wybierałem, zrezygnowałem z tego powodu, iż nic bym na niej nie zrozumiał i czuł się jak na tureckim kazaniu... Sądzę, że większość mężczyzn podchodzi podobnie.

I co z tego? Już Ci bodaj Barney tłumaczył, że te "małe duszpasterstwa" to jest elita elit, a nie przeciętni katolicy. Dla przeciętnego katolika Msza Trydencka jest jak oglądanie obcojęzycznego filmu bez lektora lub napisów: Widzi, że coś się dzieje, ale niczego z tego nie rozumie.

Wespecjan napisał(a):
Na mszy trydenckiej każdy gest jest celebrowany i ma uzasadnienie, jest dryl i porządek jak w wojsku, żaden ksiadz ani ministrant w adidasach nie służy.

Po pierwsze, to na Mszy Swiętej w NOM każdy gest jest celebrowany i ma uzasadnienie. Natomiast to, czy ksiądz lub ministrant jest w adidasach nie ma znaczenia, bo ważniejsza jest Ofiara Eucharystyczna, a nie obuwie celebransa. :D

Cz lis 22, 2018 4:59 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Natomiast to, czy ksiądz lub ministrant jest w adidasach nie ma znaczenia, bo ważniejsza jest Ofiara Eucharystyczna, a nie obuwie celebransa. :D

Bardzo szkodliwa bzdura. Przypomina mi to "argumentację" księży udzielających Komunię na rękę i na stojąco, że "nie ważna jak postwa tylko jakie usposobienie wewnętrzne ma człowiek przystępujący do Komunii". Ostatnio mi tak tłumaczył ksiadz na spowiedzi, juz nie chciałem się kłócić w trakcie bo konfesjonał to nie czas i miejsce na kłótnie, ale można go było zapytać czy udzielił by Komunii na leżąco zdrowemu człowiekowi, któremu się nie chce wstać. Jeśli nie, to jednak postawa się liczy.
Człowiek a szczególnie kapłan i szczególnie na mszy ma coś sobą reprezentować i pokazywać, sportowe obuwie jest na boisko i wycieczkę a nie na uobecnianie Ofiary z Boga. Celebrans i asysta na mszy ma wyglądać jak kompania reprezentacyjna w WP, by robił wrażenie na mężczyznach. Ostatnio widziałem na mszy na cmentarzu ksiądz NOM paradował w kolorowych pumach. Może niedługo w krótkich gaciach przyjdzie odprawiać.

Cz lis 22, 2018 5:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Odpowiedz na wszystko, co napisałem.

Cz lis 22, 2018 5:15 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
equuleuss napisał(a):
Uważasz że każdy mężczyzna uwielbia dryl i wojskowy porządek i to miałoby go pociągnąć do uczestnictwa w Eucharystii?

Wojsko nadal kojarzy się z czymś męskim a może nie tyle wojsko, co szerzej rodzaj zorganizowanego i egzekwowanego porządku, który ma cel i sens.

Cz lis 22, 2018 5:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Wojsko nadal kojarzy się z czymś męskim a może nie tyle wojsko, co szerzej rodzaj zorganizowanego i egzekwowanego porządku, który ma cel i sens.

Tylko że wielu mężczyzn przed tym wojskiem ucieka. Ja także potrzebuję celu i sensu, w życiu, w działaniach, ale sensem i celem samym w sobie jest Eucharystia, po prostu. I jeszcze takie pytanie, dlaczego wszystko ma być podporządkowane pod mężczyzn i męskie upodobania. Kościół stanowią także kobiety, to one muszą w pewnym sensie także się odnaleźć w męskim świecie Kościoła, w męskiej hierarchii Kościoła i wśród dość mocnych i ostrych słów Pawła na ich temat.

Tego jednak nie bierzesz pod uwagę. Widząc problem w kobietach a nie postrzegasz że to one mimo wszystko chcą trwać we wspólnocie Kościoła chociaż mają jakby trudniej. Poprzez swoje uprzedzenia, bo tak to można nazwać, widzisz całe zło w kobiecym rodzie, nie widząc problemu w samych mężczyznach, dlaczego kręcą nosem i dlaczego coś tam im się nie podoba bo duzi chłopcy nie mają swoich ulubionych zabawek w Kościele / kościele.

Cz lis 22, 2018 5:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Człowiek a szczególnie kapłan i szczególnie na mszy ma coś sobą reprezentować i pokazywać, sportowe obuwie jest na boisko i wycieczkę a nie na uobecnianie Ofiary z Boga. Celebrans i asysta na mszy ma wyglądać jak kompania reprezentacyjna w WP, by robił wrażenie na mężczyznach. Ostatnio widziałem na mszy na cmentarzu ksiądz NOM paradował w kolorowych pumach. Może niedługo w krótkich gaciach przyjdzie odprawiać.

Mam dla Ciebie pytanie:
Mój znajomy ksiądz jest chory na stwardnienie rozsiane i w praktyce przez cały dzień leży ubrany w lekkie ciuchy, aby siąść zakłada klapki. Wg. Ciebie aby godnie odprawił Mszę Świętą ma się przebierać w garnitur, lakierki i kompletne szaty liturgiczne mimo tego, że ledwo jest w stanie ruszyć jedną ręką i potrzebuje pomocy opiekuna, aby usiąść?

Przy okazji drugie pytanie:
Tenże ksiądz ma tyle siły, aby samodzielnie odprawić (o tyle, o ile, bo do spożycia Komunii potrzebuje pomocy) mszę w NOM, która zajmuje mu około 15-20 minut w dzień powszedni (w niedzielę nieco dłużej). Ja miałby odprawiać Mszę Trydencką, gdzie jest dużo więcej "roboty" przy jej odprawianiu?

Cz lis 22, 2018 5:48 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Natomiast to, czy ksiądz lub ministrant jest w adidasach nie ma znaczenia, bo ważniejsza jest Ofiara Eucharystyczna, a nie obuwie celebransa. :D

Bardzo szkodliwa bzdura. Przypomina mi to "argumentację" księży udzielających Komunię na rękę i na stojąco, że "nie ważna jak postwa tylko jakie usposobienie wewnętrzne ma człowiek przystępujący do Komunii". Ostatnio mi tak tłumaczył ksiadz na spowiedzi, juz nie chciałem się kłócić w trakcie bo konfesjonał to nie czas i miejsce na kłótnie, ale można go było zapytać czy udzielił by Komunii na leżąco zdrowemu człowiekowi, któremu się nie chce wstać. Jeśli nie, to jednak postawa się liczy.

Czy znasz jakąś, jakąkolwiek szanującą swoją wiarę i praktykującą osobę, która będzie leżeć na posadzce przed księdzem "bo jej się nie chce wstać"?

A co do konkretnie adidasów: chociaż co prawda warto dbać o swój ubiór na Eucharystię, to jednak jak napisał Yarpen, one nie są sednem Mszy.
Wespecjan napisał(a):
Człowiek a szczególnie kapłan i szczególnie na mszy ma coś sobą reprezentować i pokazywać, sportowe obuwie jest na boisko i wycieczkę a nie na uobecnianie Ofiary z Boga.

Może i tak, ale to, że jakiś kapłan ma akurat tego dnia ubrane adidasy, wcale nie musi od razu świadczyć o tym, że ma wszystko gdzieś. Zresztą jak podejrzewam większość osób w kościele na Mszy skupia swą uwagę na czymś innym, niż buty. :wink:

Cz lis 22, 2018 5:54 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 91 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona