Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr sie 12, 2020 6:06 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 290 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20
 Trudne fragmenty Pisma Świętego 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Brandeisbluesky napisał(a):
Syr 3, 10
Nie przechwalaj się niesławą ojca,
albowiem hańba ojca nie jest dla ciebie chwałą.

https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=593#W10

Jaką naukę wyciągnęlibyście z powyższego cytatu z Pisma Świętego na czasy współczesne? Rozważam zastosowanie do
1) dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, oraz do
2) grzechów duchownych Kościoła.

Jeśli tłumacznie słowa przełożonego na "przechwalaj się" jest poprawne i wierne, to ciężko znaleźć przypadki syna przechwalającego się np pijaństwem ojca czy katolika przechwalającego się demoralizacją kleru.
To są rzecz z samej istoty nienaturalne do "przechwalania się". Być może tłumaczenie nie jest wystarczająco wierne oryginałowi.

N maja 17, 2020 8:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Słowa o tym "by się nie przechwalać" rozumiem tak, żeby po prostu spraw przynoszących ujmę ojcu/własnej rodzinie/grupie/środowisku nie rozpowiadać na zewnątrz, bo takie postępowanie godzi w imię osoby opowiadającej o tym. Raczej nie odbieram tego tak, że jest tutaj sugestia, że złe czyny w rodzinie mogłyby być kiedykolwiek podstawą do przechwalania się, chociaż mogę wyobrazić sobie, że jakiś młodzieniec mógłby uważać, że jest sens chwalić się tym, że jego ojciec ma tak mocną głowę, że jest w stanie wypić więcej alkoholu niż ktokolwiek inny a i tak nigdy nie straci przytomności, albo że jest w stanie kierować samochodem w takim stanie.

N maja 17, 2020 11:05 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Tak mówi Pan: Rozporządź domem twoim, bo umrzesz i nie będziesz żył». 2 Wtedy Ezechiasz odwrócił się do ściany i modlił się do Pana. 3 A mówił tak: «Ach, Panie, wspomnij na to, proszę, że postępowałem wobec Ciebie wiernie i z doskonałym sercem, że czyniłem to, co miłe oczom Twoim». I płakał Ezechiasz bardzo rzewnie.
4 Wówczas Pan skierował do Izajasza słowo tej treści: 5 «Idź, by oznajmić Ezechiaszowi: Tak mówi Pan, Bóg Dawida, twego praojca: Słyszałem twoją modlitwę, widziałem twoje łzy. Uzdrowię cię. Za trzy dni pójdziesz do świątyni Pańskiej2. Oto dodam do twego życia piętnaście lat. 6 Wybawię ciebie i to miasto z ręki króla asyryjskiego i roztoczę opiekę nad tym miastem»3. 21 <Powiedział też Izajasz: «Weźcie placek figowy i przyłóżcie do wrzodu, a zdrów będzie!» 22 Ezechiasz zaś rzekł: «Jaki znak upewni mię, że wejdę do świątyni Pańskiej?»> 7 [Izajasz odrzekł:] «Niech ci będzie ten znak od Pana, że spełni On tę rzecz, którą przyrzekł4: 8 Oto ja cofnę cień [wskazówki zegarowej] o dziesięć stopni, po których słońce już zeszło na [słonecznym] zegarze Achaza»5. I cofnęło się słońce o dziesięć stopni, po których już zeszło.

Pieśń Ezechiasza6

9 Pieśń Ezechiasza, króla judzkiego, gdy popadł w chorobę, ale został z niej uzdrowiony:
10 Mówiłem: W połowie moich dni
muszę odejść;
w bramach Szeolu odczuję brak
reszty lat moich!
11 Mówiłem: Nie ujrzę już Pana
na ziemi żyjących,
nie będę już patrzył na nikogo
spośród mieszkańców tego świata.
12 Mieszkanie me rozbiorą i przeniosą ode mnie
jak namiot pasterzy.
Zwijam jak tkacz moje życie7.
On mnie odcina od nici.
Za dzień i jedną noc mnie zamęczysz.
13 Krzyczę aż do rana.
On kruszy jak lew wszystkie me kości:
<w ciągu dnia i jednej nocy mnie zamęczysz>8. 14 Jak pisklę jaskółcze, tak kwilę,
wzdycham jak gołębica.
Oczy me słabną patrząc ku górze.
Panie, cierpię ucisk: Stań przy mnie!
15 9 Cóż mam mówić? Wszak On mi powiedział
i On to sprawił.
Przeżyję spokojnie wszystkie moje lata
po chwilach goryczy mej duszy.
16 Nad którymi Pan czuwa, ci żyją,
wśród nich dopełni się życie ducha mego.
Uzdrowiłeś mnie i żyć dozwoliłeś!
17 Oto na zdrowie zamienił mi gorycz.
Ty zachowałeś mą duszę
od dołu unicestwienia,
gdyż poza siebie rzuciłeś
wszystkie moje grzechy.
18 Zaiste, nie Szeol Cię sławi
ani Śmierć wychwala Ciebie;
nie ci oglądają się na Twoją wierność,
którzy w dół zstępują.
19 Żywy, żywy Cię tylko wysławia,
tak jak ja dzisiaj.
Ojciec dzieciom rozgłasza
Twoją wierność.
20 Pan mnie zachowuje!
Więc grać będziemy me pieśni na strunach
przez wszystkie dni naszego życia
w świątyni Pańskiej10.

Czy Pan Bóg zmienił tutaj zdanie?

1)Proszę o wyraźnie wydzielanie cytatów od własnego tekstu.
2) Jeśli to możliwe proszę o ograniczenie wielkości cytatów do rozmiarów koniecznych i więcej własnego tekstu
PW

Ostatnio edytowano Wt maja 19, 2020 8:50 am przez PeterW, łącznie edytowano 1 raz

oznaczono cytowany fragment Biblii

Pn maja 18, 2020 4:56 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
O jakiej odnalezionej za panowania króla Jozjasza księdze prawa jest mowa w 2 Krl. 22.?

N maja 31, 2020 10:35 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Według życzenia Wespecjana wydzieliłem z tematu jego pytanie oraz dyskusję na temat tego fragmentu. Jak to biskup Andrzej Siemieniewski mówił o czytaniu Pisma Świętego na swoją zgubę to znaczy nie z Kościołem. Można dalej dyskutować w wydzielonym wątku, bo przykład jest piękny jak to próbuje się udowodnić inną tezę bez znajomości egzegezy jak i bez znajomości kontekstu
https://dyskusje.katolik.pl/viewtopic.php?f=1&t=30580

Pt cze 05, 2020 9:13 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 290 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 16, 17, 18, 19, 20