Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So gru 05, 2020 6:19 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 690 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 46  Następna strona
 Czy wola Boga jest niezmienna? 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy wola Boga jest niezmienna?
Jockey napisał(a):
W weekend rozmawiałem o tym z pewnym teologiem. I taki mały wniosek. Wola Boga jest zbawienie człowieka. Ale Bóg dając człowiekowi wolna wole nie rozpisał jego życia na konkretne sytuacje. Wiele spraw dzieje się na świecie z woli człowieka.
Oczywiście i nikt temu nie przeczy. Być może nie możesz pogodzić wolnej woli człowieka z tym, że Bóg wie co wydarzy się w przyszłości i dlatego piszesz o determinizmie.
Teologia katolicka zakłada jednak że człowiek ma wolną wolę a Bóg "wie" co wydarzy się w przyszłości.

Jockey napisał(a):
Wasza wersja o tym ze wszystko Bóg przewidział i na wszystko ma swój plan nie jest postawa katolicka.
:no:

Jest jak najbardziej katolicka
KKK302 napisał(a):
...
Wszystko zaś, co Bóg stworzył, zachowuje swoją Opatrznością i wszystkim rządzi, "sięgając potężnie od krańca do krańca i władając wszystkim z dobrocią" (Mdr 8,1), bo "wszystko odkryte i odsłonięte jest przed Jego oczami" (Hbr 4,13), nawet to, co ma stać się w przyszłości z wolnego działania stworzeń 136 .

136 Sobór Watykański I: DS 3003.

8O

Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )

Pn sie 10, 2020 10:56 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Nadal ja o niebie ty o chlebie.
To według was Bóg pilnuje każdego ruchu i zaplanował każdy nasz ruch. Ja tego nie twierdziłem.
Wola Boga jest zbawienie i kropka. A ty uważasz ze za kazda sytuacje odpowiada. Otóż nie. Teologia protestancka mówi o tym se Bóg zaplanował każdy detal w naszym życiu. Do Kościoła przyszło to przez ruch Agape i odnowe charyzmatyczna.

Pn sie 10, 2020 11:11 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Według niego takie spojrzenie na każdy nasz czyn każde zdarzenie jako zaplanowane to nie mieści się w teologii katolickiej. To raczej przywędrowało z protestantyzmu.
Wspomniał tez ze teologia katolicka nigdzie nie wypowiedziała się w taki sposób żeby można było określić ze Bóg planuje całe nasze życie. Teologia katolicka odnośnie woli Bożej mówi ze jest niezmienna i ze wola Jego jest Zbawienie każdego człowieka. Noe jest to jak to u wolnomularzy zwane Wielkim Architektem.

To na czym polega działanie Boże w świecie, w którym skutki ludzkich decyzji wyłamują się spod Bożej Opatrzności? Kiedy modlisz się o pomyślny wynik operacji ("o sprawną rękę dla chirurga"), to jak Bóg może coś zrobić nie naruszając wolności chirurga w Twoim (czy tego teologa) rozumieniu? Jak się modlimy o np. miłość w rodzinie - to o co się modlimy? O łaskę Bożą, wobec której potem każdy członek rodziny wyraża świadomą zgodę, bo inaczej ta łaska naruszałaby ich wolność?

W ogólności taka teologia wydaje się smart, ale jak przychodzi do szczegółów i sobie uświadamiamy ogrom skutków, które pochodzą z ludzkich decyzji, to trudno tu znaleźć miejsce na działanie Boże.

Pn sie 10, 2020 11:14 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. (...)
Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie.

Bóg nie zmienia swojej woli, daje opcje od samego początku i od samego początku, wie w którym momencie życia, co zrobimy i ile mamy włosów na głowie.

Pn sie 10, 2020 11:18 am
Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Takie małe podsumowanie naszej rozmowy ze strony tego duchownego. Słuchaj Bóg nie jest odpowiedzialny za to ze w życiu spotykasz idiotów. Ze pracujesz tam gdzie pracujesz. Bóg nie zajmuje się takimi detalami. W tych detalach współpracuje z tobą aby doprowadzić cię do zbawienia. Tak wiec to co dzieje się w naszym życiu nie jest zaplanowane.

Jockey - co Ty za głupoty wypisujesz? Gdzie my twierdzimy, że Bóg zaplanował całą naszą przyszłość?

Bóg nie zaplanował niczyjej przyszłości - On w swojej wszechwiedzy po prostu wie jaką my decyzję podejmiemy w każdej sekundzie naszego życia (również w przyszłości).

Pn sie 10, 2020 12:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
To według was Bóg pilnuje każdego ruchu i zaplanował każdy nasz ruch. Ja tego nie twierdziłem.
Może nie przeczytałeś jeszcze Psalmu 139 ?
Panie, przenikasz i znasz mnie,
2 Ty wiesz, kiedy siadam i wstaję.
Z daleka przenikasz moje zamysły,
3 widzisz moje działanie i mój spoczynek
i wszystkie moje drogi są Ci znane.
4 Choć jeszcze nie ma słowa na języku:
Ty, Panie, już znasz je w całości.
5 Ty ogarniasz mnie zewsząd
i kładziesz na mnie swą rękę.
6 Zbyt dziwna jest dla mnie Twa wiedza,
zbyt wzniosła: nie mogę jej pojąć.
7 Gdzież się oddalę przed Twoim duchem?
Gdzie ucieknę od Twego oblicza?

Cytuj:
Wola Boga jest zbawienie i kropka. A ty uważasz ze za kazda sytuacje odpowiada. Otóż nie.
To kto wg ciebie jest pierwszą przyczyną chcenia i działania w tobie zgodnego z wolą Bożą...?

Pn sie 10, 2020 3:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tak to prawda, wiedza o czymś, nie oznacza planu wobec czegoś. Natomiast plan wymaga już wiedzy. Plan a potem świadomy czyn tworzy. Stworzenie tak uczynione ma pulę swych możliwości, które ją ograniczają. Można temu stworzeniu pomóc umożliwiając rozwój, dodać nowe możliwości. Taki elastyczny plan wobec stworzenia ma Bog, to jest zgodne z tym że dba o nas ( chociażby). Wola Boga jest nieskończona, nie musi jej więc zmieniać. Brak do tego powodu. Wybór w wolnej woli, oznacza inną opcję. Nie oznacza ucieczki, czy zmiany zdania. Nie uciekamy w wyborach, lecz tworzymy lepszą wersję. Zmiana zdania o czymś, to aktualizacja wiedzy o tym ( u nas ludzi zasadna ), bo się uczymy, nie u Boga bo on wie.
Inna sprawa to wykorzystanie swej wiedzy. Bóg ( wszechwiedzący ), nie wykorzystuje całego swego potencjału wszechwiedzy na raz. On ten potencjał dawkuje w zależności od potrzeb. Tak więc wola Boga jest niezmienna w tym dawkowaniu, w oparciu o nasze konieczne potrzeby wyrażone w prośbach ( inne opcje ).
To tak krótko, by nie demonizować tematu. Zmiany swej woli przez Boga. Wszechmoc i wszechwiedza znoszą wolę, na rzecz prawdziwego wyboru ( doskonałego wyboru). Nie potrzebna jest tu wola takiej postaci ( jej wola ), bo może sama wszystko niczego nie wyróżniając, bo i po co wyróżniać. Natomiast jeśli może wszystko, to odpowiada na każde nasze zapotrzebowanie. Ta odpowiedź dla nas, jest zrozumiała albo nie ( no ale się przecież wszystkiego uczymy ). Czasem ta odpowiedź jest inna jak by to wynikało z naszej woli. Bo my ją wolną mamy, więc ona nam pozwala na zmiany, gdy nie mając wiedzy w czyś musimy z tego rezygnować. Dlatego myślimy że i Bóg tak funkcjonuje.
Bóg ma jedną wolę słóżyć w potrzebie i tego się trzyma. Co do tego jak słóżyć, pewno wielu z nas ma swe zdanie, nie znając wszystkiego o świecie. Dlatego tak nam znanie woli Boga jest potrzebne. Tu jednak zong, nie znanie woli Boga jest nam konieczne. A zawierzenie Bogu, że wybiera najlepiej dla nas. To rozwiązuje wyimaginowany problem wolnej woli u Boga.

Pn sie 10, 2020 3:45 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Jockey napisał(a):

[...)

Nie, że zaplanował, bo naturalnie jesteśmy obdarzeni wolną wolą ale zna nasze myśli, decyzje, działania , gdyż " przenika serce i nerki" , co znaczy, że człowiek nie może oszukać Boga, a z racji wszechwiedzy i bytowania poza czasem, zna to co wydarzy się w przyszłości. Tak jak słusznie powiedział Kosa decyzję w kwestii Kowalskiego, czy mieszkańców Niniwy podjął w wiecznym teraz. To dla Kowalskiego czy Niniwian , było coś przedtem i potem ( przed modlitwą, po nawróceniu).

Pn sie 10, 2020 4:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Arwena napisał(a):
sahcim napisał(a):
Jockey napisał(a):

[...)
Nie, że zaplanował, bo naturalnie jesteśmy obdarzeni wolną wolą ale zna nasze myśli, decyzje, działania , gdyż " przenika serce i nerki", co znaczy, że człowiek nie może oszukać Boga, a z racji wszechwiedzy i bytowania poza czasem, zna to co wydarzy się w przyszłości.
No ale przecież można zaplanować jak postąpi osoba obdarzona wolną wolą bez ingerencji w jej decyzję/wybory...no nie ?
Pan Bóg ma plan dla ciebie od początku twojego zaistnienia...

Pn sie 10, 2020 5:42 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Plan Pana Boga jest zbawić ciebie a nie to jakiego masz mieć męża i gdzie będziesz pracować.

Pn sie 10, 2020 5:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Plan Pana Boga jest zbawić ciebie a nie to jakiego masz mieć męża i gdzie będziesz pracować.
No patrz...a mnie Pan zaplanował gdzie mam pracować (bo ja chciałem do hameryki za wszelką cenę, a On nie chciał mnie w hameryce ale na Zielonej Wyspie), żonę też wybrał dla mnie taką żeby dbała o moje zbawienie...

Pn sie 10, 2020 6:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
@Jockey
Co nie znaczy, że nie warto się o to modlić ( tj. o męża, czy pracę - o dokonanie dobrego wyboru przez nas).

Przypomniała mi się anegdota( zresztą chyba faktyczne zdarzenie - nie pamiętam dokładnie), którą chyba mówił Śp. Ks. Pawlukiewicz.

Otóż jest kolęda , ksiądz chodzi po kolędzie idzie do bloku i w jednej klatce co do kogoś wejdzie to się go pytają czy był już u Leśniewskich pod 14 . A czemu pyta, to mu mówią, że ten Leśniewski ma krzyż Panski z tą żona, taka hetera. E tam mowi ksiądz przesadzacie. No i wchodzi do Lesniewskich . Kolęda przebiega kobieta strofuje męża na niemalże kazdym kroku. Ksiądz zwraca się do p. Lesniewskiego, ta za niego odpowiada, bidulek nic nie moze powiedzieć. Ksiądz zapomniał się i mówi , no faktycznie ma pan krzyz Panński z tą pańską żoną. Chlopina nie zdążył nic powiedzieć , a kobita mówi Trzeba się było modlić ja się modlilam i mam dobrego męża, on się nie modlił, to ma jak ma.:)

Ps. Może nie dokładnie ze szczegółami przytoczylam ale sens anegdoty zachowany. :)

Pn sie 10, 2020 6:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
mnie Pan zaplanował gdzie mam pracować (bo ja chciałem do hameryki za wszelką cenę, a On nie chciał mnie w hameryce ale na Zielonej Wyspie), żonę też wybrał dla mnie taką żeby dbała o moje zbawienie...
Jasne. To gdzie i z kim się obracamy ma oczywisty wpływ na nasze zbawienie. Rodzimy się z przyrodzonymi talentami i deficytami, które to w oczywisty sposób są od Boga i ukierunkowują nas na to co możemy dać drugim i czego potrzebujemy od innych. To jest nasze indywidualne powołanie, w którym jesteśmy najszczęśliwsi jeśli wjedziemy na te tory, choć czasami zabiera to całe życie by to odkryć.

Pn sie 10, 2020 6:26 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Normalnie jak jeden zakonnik opowiadał o pewnym Państwie islamskim. Gość nie wyhamował i przywalił w jadący przed nim samochód. Wysiada i mówi:”Allah tak chciał”

Pn sie 10, 2020 7:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Normalnie jak jeden zakonnik opowiadał o pewnym Państwie islamskim. Gość nie wyhamował i przywalił w jadący przed nim samochód. Wysiada i mówi:”Allah tak chciał”
To co Jockey...Ty też jesteś za bezstresowym wychowaniem swoich dzieci czy jednak dopuszczasz uczenie się na błędach...?

Pn sie 10, 2020 8:10 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 690 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42 ... 46  Następna strona