Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt sie 23, 2019 5:05 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Moje pasje, moje hobby 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje pasje, moje hobby
Antonina,

Cytuj:
przed świetami nie wpuszczaja w gory? :?

Przed którymi świętami? :-)

Twoje pytanie ma sens. Chodzę zarówno po Tatrach polskich, jak i słowackich. O ile u nas góry są otwarte przez cały rok i jedyną przeszkodą mogą być warunki pogodowe, to na Słowacji góry powyżej schronisk są dla turystów zamykane od 01.11, do 15.06., co uważam za bardzo dobre rozwiązanie.

Między innymi dlatego pierwsze wyjazdy z reguły planuję na koniec maja, albo na początek czerwca.

sam2,

już dawno porzuciłem klasyczną fotografię. Przede wszystkim dlatego, że jednak wymaga czasu i starań, do tego jest bardzo droga. Ale także dlatego, że z zawodu jestem elektronikiem i od samego początku fotografii cyfrowej byłem nią zafascynowany. Osiągnęła już taki poziom doskonałości, że dla przeciętnego fotoamatora nie różni się jakościowo od tradycyjnej, a wygodą i ceną bije ja na głowę.
Zdjęcia którymi udokumentowałem moją górską pasję niestety nie są moje,
dla wygody posłużyłem się sieciowymi.
Trochę żałuję, od kilku lat zabieram w góry rower i mógłbym podzielić się z Wami wrażeniami z zeszłorocznego przejazdu Drogą Balzera, do Palenicy, albo przejazdem Cestą Svobody na Słowacji.

N lut 24, 2019 2:04 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
Z uzyciem tradycyjnych kliszy i papieru swiatloczulego mozna uzyskac takie efekty ktorych nie dasz rady zrobic obrobka pliku na kompie.
Przede wszystkim wazna jest gra swiatla i kolorow.
Poza tym czest mozna uzyskac przypadkowo niesamowite efekty.

Czyli inne odwzorowanie kolorów, czy co dokładnie? Zawsze mi się wydawało, ze to trochę jak z zegarkami kwarcowymi i mechanicznymi. Te pierwsze są o wiele lepsze chyba pod każdym względem, za to de drugie mają duszę.

N lut 24, 2019 2:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
(...) Zawsze mi się wydawało, ze to trochę jak z zegarkami kwarcowymi i mechanicznymi. Te pierwsze są o wiele lepsze chyba pod każdym względem, za to de drugie mają duszę.

Duszę, co gada tik-tak, tik-tak, tik-tak. Znam takich, co wynoszą takie zegarki do piwnicy, ale ja je zawsze lubiłam.

N lut 24, 2019 2:28 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
exeter pojdzie w maju w gory i juz w ogole nie bedzie muzyki :(

N lut 24, 2019 3:28 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Tosiu,

nie martw się, przed wyjazdem na pewno o Tobie nie zapomnę i wrzucę coś na zapas. A z gór przywiozę oscypki. :-)

I wybacz mi, ale nie potrafię się temu oprzeć:
Obrazek
Obrazek

N lut 24, 2019 6:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
sam2 napisał(a):
Z uzyciem tradycyjnych kliszy i papieru swiatloczulego mozna uzyskac takie efekty ktorych nie dasz rady zrobic obrobka pliku na kompie.
Przede wszystkim wazna jest gra swiatla i kolorow.
Poza tym czest mozna uzyskac przypadkowo niesamowite efekty.

Czyli inne odwzorowanie kolorów, czy co dokładnie? Zawsze mi się wydawało, ze to trochę jak z zegarkami kwarcowymi i mechanicznymi. Te pierwsze są o wiele lepsze chyba pod każdym względem, za to de drugie mają duszę.

Przede wszystkim gra swiatla w rozny sposob odzwierciedla kolory i fragmenty tych kolorow na obiekktach fotografowanych.
Hodzi o tzw. "hue", czyli rozny wyglad tego samego koloru na obiekkcie fotografowanym, czego digital w pewnym sensie nie lapie tak jak klisza.
Te efekty moga byc np. zmniejjszone lub zwiekszone juz podczas procesu wywolywania klliszy odpowiednio zwiekszajac lub zmniejszajac czas w wywolywaczu, pozniej moznna to takze albo uwydatniic, albo zmniejszyc czasem naswietlania papieru, jak i czasem wywolywania.
Takie manipulacje powoduja to ze np jakas specyficzna czesc obrazu nabiera intensywnosci, a inna np. slabnie, co w rezultacie daje cos w rodzaju ekspozycji danego fragmentu, a reszta staje sie tlem do tego wyeksponowanego fragmentu. Z digital to musial bys wycinac fragmenty i nadawac im inne "hue" aby uzyskac podobny, ale nigdy taki sam jak na klasycznej fotografii efekt.
Owszem, niektore efekty sa latwiejsze na digital, ale wprawiony fotograf zauwazy ze dany efekt byl uzyskany na kompie.
Natomiast wiele efektow uzyskanych na kliszy sa niepowtarzalne i nieosiagalne na digital, a jesli juz to wymagaja mase pracy co czyni je bardzo drogimi efektami.
Mi osobiscie najbardziej podoba sie fotografie czarno biala.
Mam jedno zdjecie syna jak miial 2=3 latka w parku gdy biegl do mnie, a efekt spowodowany samym czasem naswietlenia jest taki ze wyglada to jakby syn frunal w moja strone nie dotykajac stopami sciezki. :-)

N lut 24, 2019 8:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Najciekawsze efekty swietlne zwiazane z tym "hue" wystepuja podczas wschodu i zachodu slonca lub po jakichs naglych zmianach pogodowych, np. tuz po deszczu. Zmienia sie wtedy intensywnosc natezenia swiatla i rozne natezenia swiatla i tego "hue" na rozne obiekty na tej samej fotografii.

N lut 24, 2019 8:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
exeter napisał(a):
Odliczam dni do maja, gdy znów będę mógł poczuć pod stopami kamienie szlaku. :)

A ja do czerwca :-D Można zapytać gdzie się wybierasz?

Pn lut 25, 2019 9:19 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Verbal,

Cytuj:
A ja do czerwca :-D Można zapytać gdzie się wybierasz?

Wreszcie odezwał się inny wielbiciel "wertepów". :D

Trudno mi precyzyjnie powiedzieć, gdyż umówiłem się wstępnie ze znajomą poznaną w zeszłym roku i wiele będzie zależało od niej. Jeśli wyjedziemy w połowie czerwca to w grę będzie wchodziła przede wszystkim Słowacja, gdyż moja towarzyszka jeszcze nie ma obchodzonych słowackich Tatr.
A jeśli o mnie chodzi, byłem już prawie wszędzie i zdarza mi się wychodzić z kwatery bez ustalonego planu, a o wyborze trasy decydują: nastrój dnia i przypadek. :)
Z większych rzeczy mam jeszcze do zrobienia całą grań Rohaczy. Byłem na Ostrym, ale z uwagi na ogromne odległości w Chochołowskiej ograniczyłem się tylko do niego. Usiłuję zgrać logistycznie przejście od Słowacji ale to trudna sprawa.

Napisz proszę, co Cię interesuje w Tatrach, albo gdzie chciałbyś pójść? Bardzo chętnie pomogę. :)

Pn lut 25, 2019 6:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
exeter napisał(a):
Napisz proszę, co Cię interesuje w Tatrach, albo gdzie chciałbyś pójść? Bardzo chętnie pomogę. :)

A to nie mówię, że nie skorzystam :-D. Słowackie Tatry to też mamy dopiero w planach. W ramach zachęcania młodszej córki do gór byliśmy w zeszłym roku na słowackiej wersji "light" czyli w Słowackim Raju, fajna zabawa a młodej nie można tam zamęczyć (co by się nie zniechęciła). Ale w tym roku już inne plany.

Wt lut 26, 2019 9:15 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Verbal,

Cytuj:
exeter napisał(a):

A to nie mówię, że nie skorzystam :-D.

A ja zawsze chętnie o górach pogadam. :)
Cytuj:
W ramach zachęcania młodszej córki do gór byliśmy w zeszłym roku na słowackiej wersji "light" czyli w Słowackim Raju, fajna zabawa a młodej nie można tam zamęczyć (co by się nie zniechęciła). Ale w tym roku już inne plany.

Z własnych doświadczeń wiem, że trudno jest zamęczyć dzieci w górach, jest raczej odwrotnie, to one dają nam wycisk. :-)
Rzecz jasna nie polecam ciągnięcia maluchów bardzo wysoko, to głupie i niebezpieczne a one mają na to całe życie. Zdarzają się wyjątki, kilka lat temu na wierzchołku Koprowskiego spotkałem mamę z córką. Dziewczynka na oko miała 4, może 5 lat i skakała po skałach jak wróbelek. Panie przyszły oglądać tatę wspinającego się po Mięguszach, a mała podobno widziała już w swoim życiu więcej wysokich gór, niż ja. :-)

Słowację Ci polecam, gdyż specyficzne pochylenie Tatr w kierunku północnym skutkuje o wiele większą skalę trudności na podejściach po polskiej stronie. Na Słowacji można wyjść wysoko bez większych problemów i bez wystawiania się na ekspozycję. Na pierwszy raz dobry byłby Hrebieniok, słowacka Gubałówka, i szlak do Popradzkiego Plesa.
Pozdrawiam.

Wt lut 26, 2019 6:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
exeter napisał(a):
[. Dziewczynka na oko miała 4, może 5 lat i skakała po skałach jak wróbelek. .

Takie to tak. :-D Ale nastolatki miewają okresy marudzenia i niechęci do wysiłku fizycznego.Jak na razie dwie wyprawy w niższe acz piękne góry dają zachęcające efekty.

Śr lut 27, 2019 2:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
exeter napisał(a):
(...)
Wielokrotnie sprawdziłem, że 150 km wyjazd "zdejmuje" 5 kg masy ciała w jeden dzień!
(...)

W jakich warunkach byłoby to możliwe? To chyba chodzi o odwodnienie.

Pt lip 26, 2019 5:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
150 km to minimum 5 godzin jazdy. Część z tych 5 kg będzie z utraty wody, ale część ze spalenia nadmiaru tłuszczu... :)

Pt lip 26, 2019 5:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
To ile kcal spala się na 1 km przy takiej jeździe? Przecież ludzie piją napoje, jak jadą. Przydałyby się pokazać obliczenia, by uzyskać taki wynik jak podany wyżej i skonfrontować z tabelami spalania przy różnych aktywnościach. Wydaje mi się, że wynik zakłada spalanie około 300 kcal na 1 km jazdy a to chyba jest mało prawdopodobne? :idea: :)

Pt lip 26, 2019 5:34 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 114 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona