Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So wrz 26, 2020 7:16 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 442 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 30  Następna strona
 Dlaczego jestem ateistą ? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego jestem ateistą ?
Dociekliwy napisał(a):
przepraszam napisał(a):
Ja to nie mogę się wam katolikom nadziwić. Widzicie co się dzieje w świecie, nie jesteście chyba ślepi. I z uporem maniaka twierdzicie, że stworzył to wszystko "dobry Bóg".

Zrozum, że gdyby było tak jak chcesz, to nie byłaby Ziemia tylko Niebo :)

To jak jest, nie jest winą Boga tylko człowieka. Człowiek ma wolną wolę. Sam tak wybrał i wziął owoc. Był zakaz. Wystarczyło przestrzegać zasad. Nie zrobisz tego - będzie dobrze jak do tej pory. Zrobisz to - będzie źle.

A od kiedy to, poza najbardziej porąbanymi reżimami, stosuje się odpowiedzialność zbiorową?

Śr kwi 10, 2019 4:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dociekliwy napisał(a):
A ja nie jestem ateistą, ponieważ:
- wierzę w Ostateczną Sprawiedliwość
- straciłem dużo bliskich mi osób i nie chcę wierzyć w to, że już ich więcej nie spotkam
- nie może być tak, że chłopaki w Katyniu dostali kulkę w głowę i na tym zakończyło się ich życie
- podobno człowiek przestaje być ateistą po śmierci własnej matki
- życie dzieci na Wołyniu nie mogło zakończyć się z językiem przebitym gwoździem do stołu
- nie chodzi w tym wszystkim o katolicyzm, bo wiara w Boga nie musi wiązać się z religią (religie są tylko ludzkimi usiłowaniami wyjaśnienia Boga)
- nie chcę wykluczać istnienia Boga, bo nie wiem czy istnieje czy nie - po prostu wierzę
- rozsądniejszy od ateizmu jest agnostycyzm, który nie wyklucza istnienia Boga (agnostyk nie wyklucza Jego istnienia i uważa, że człowiek nigdy nie udowodni tego, czy Bóg istnieje czy też nie; udowodnienie istnienia Boga sprawiłoby, że przestałaby istnieć wiara w Niego)
- agnostyk uczciwie odpowie, że nie wie czy Bóg istnieje i nie zastanawia się nad tym, czy w Niego wierzyć czy nie (agnostyk nie wie czy wierzy w Boga, bo nie obchodzi go to zagadnienie i nie zastanawia się nad tym).

Czyli glownie nie mozesz pogodzic sie z problemem smierci zarowno swojej jak innych ludzi.
Spoko, to sie zmienia z wiekiem.
Z agnostycyzmem sie zgadzam, chyba najbardziej logiczne jest przyznanie ze "wiem ze ( na temat Boga ) nic nie wiem."

Śr kwi 10, 2019 4:25 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dociekliwy napisał(a):
- rozsądniejszy od ateizmu jest agnostycyzm, który nie wyklucza istnienia Boga (agnostyk nie wyklucza Jego istnienia i uważa, że człowiek nigdy nie udowodni tego, czy Bóg istnieje czy też nie; udowodnienie istnienia Boga sprawiłoby, że przestałaby istnieć wiara w Niego)
- agnostyk uczciwie odpowie, że nie wie czy Bóg istnieje i nie zastanawia się nad tym, czy w Niego wierzyć czy nie (agnostyk nie wie czy wierzy w Boga, bo nie obchodzi go to zagadnienie i nie zastanawia się nad tym).

Agnostycyzm i ateizm się wzajemnie nie wykluczają. Ba, większość ateistów jest agnostykami.
Ateista agnostyk to ktoś kto nie wierzy w istnienie Boga, ale nie twierdzi, że dysponuje wiedzą pozwalającą mu na definitywną odpowiedź na pytanie o jego istnienie.
Na pytanie, czy ktoś wierzy w istnienie czegoś są tylko dwie odpowiedzi: tak lub nie. Mówiąc "nie wiem", nie odpowiadasz na pytanie. Ergo, agnostycyzm byłby jedynie możliwy jako samodzielne stanowisko(bez teizmu lub ateizmu), gdyby danej osobie pojęcie Boga było nieznane.

Obrazek

Śr kwi 10, 2019 4:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HeresJohnny napisał(a):
Agnostycyzm i ateizm się wzajemnie nie wykluczają. Ba, większość ateistów jest agnostykami.

Dokładnie.

Cytuj:
Na pytanie, czy ktoś wierzy w istnienie czegoś są tylko dwie odpowiedzi: tak lub nie. Mówiąc "nie wiem", nie odpowiadasz na pytanie.

Mówiąc "nie", dajesz możliwość na "nie wiem czy Bóg istnieje".
Brak wiary w daną tezę nie jest wiarą w zaprzeczenie tej tezy.

A powody wiary Dociekliwego to tak typowe chciejstwo, że aż furczy ...

Śr kwi 10, 2019 4:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Nie ma żadnej realnej różnicy pomiędzy:

Wierzę, że Bóg nie istnieje a Nie wierzę, ze Bóg istnieje

Wiara sama w sobie wyklucza wiedzę, a więc zakłada niewiedzę.

Śr kwi 10, 2019 5:21 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Irbisol napisał(a):
Mówiąc "nie", dajesz możliwość na "nie wiem czy Bóg istnieje".
Brak wiary w daną tezę nie jest wiarą w zaprzeczenie tej tezy.

Mówiąc "tak", również możesz pozostawić taką możliwość.
Ateizm i teizm odpowiadają na pytanie o sferę wierzeń, agnostycyzm o sferę wiedzy.
Cytuj:
A powody wiary Dociekliwego to tak typowe chciejstwo, że aż furczy ...

Fakt.
To jest podobnego typu teizm, co wyśmiewany przez wielu wierzących "ateizm", który ma być wynikiem jakiegoś buntu wobec Boga.
"Nie podoba mi się coś, więc zacznę sobie wierzyć w coś, co pozwoli poczuć mi się lepiej".

towarzyski.pelikan napisał(a):
Wiara sama w sobie wyklucza wiedzę, a więc zakłada niewiedzę.

Odróżniasz od siebie słowa "wierzenie" i "wiara"? W języku angielskim to rozróżnienie jest bardziej czytelne - belief i faith.

Wierzenie(belief) wyklucza wiedzę?

Śr kwi 10, 2019 5:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
HJ
Podaj jakieś przykład takich wierzeń w formie zdań, które by zakładały wiedzę (pewność).

Śr kwi 10, 2019 6:16 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zanim to zrobię, chciałbym wiedzieć czy będziemy się bawić w dyskusję o wiedzy absolutnej. Jeśli tak, nawet nie będę podejmować trudu.

Śr kwi 10, 2019 6:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Najpierw musisz mi wyjaśnić, co to jest wiedza absolutna.

Śr kwi 10, 2019 6:30 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wiedza, która w żadnym stopniu nie jest warunkowa, ani dyskusyjna.
Innymi słowy, całkowita pewność, że ta wiedza odpowiada stanowi faktycznemu.

Śr kwi 10, 2019 6:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A w jaki sposób rozróżniasz w takim razie pewność (wiedzę) od niepewności (niewiedzy)?

Taka wiedza nieabsolutna zakłada jakiś stopień niepewności. Jaki? Jak to zmierzyć?
Na tej samej zasadzie nieabsolutna niewiedza zakłada jakiś stopień pewności.

Może podaj jakieś przykłady, które by ten dylemat rozstrzygały.

Śr kwi 10, 2019 7:14 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Przez dłuższy czas byłem ateistą (chyba jakieś 7 lat). Wcześniej moja rodzina utrzymywała kontakty ze świadkami Jehowy, ale nigdy się w tej wierze nie ochrzciliśmy. Po prostu przychodzili, nauczali, ale ja starałem się trzymać od tego z daleka. Czytałem ich książki sam, przekład Biblii itd. Ale czytałem też inne przekłady (moja pierwsza Biblia to Pismo Święte z 1975 roku - Biblia Warszawska).
Ateistą stałem się dlatego, że miałem dosyć tego mętliku w głowie. Nie wiedziałem co jest słuszne a co nie. Pomyślałem sobie: "A po co mam w ogóle wybierać jakąś szufladkę (religię)? Przecież nie muszę." Myślałem nawet o wykonaniu aktu apostazji, czyli wypisaniu się z Kościoła i być ateistą na całego. Nie zrobiłem jednak tego, bo zwyczajnie się bałem. Kumple pytali co zrobię, jak poznam dziewczynę katoliczkę i zechcę się ożenić. Odpowiadałem, że równie dobrze mogę poznać ateistkę albo muzułmankę. Kolegów wkurzało to, że ciągle wszystkie tematy sprowadzałem do ateizmu. Chyba tylko na czole brakowało mi napisu "ateista." Nigdy wcześniej się z niczym tak nie nosiłem. Nawet teraz z katolicyzmem tak się nie obnoszę. Gdyby wszyscy moi kumple obnosili się tak ze swoimi wyznaniami jak ja z ateizmem, to byłaby rzeźnia.
Byłem też ateistą dlatego, że obraziłem się na Boga za to, że zabrał moich dwóch braci i ojca, oraz wielu kolegów i koleżanki (samobójstwa, wypadki, zabójstwa). Uznałem, że nie może istnieć Bóg, skoro na to wszystko pozwala. Tak więc moje obrażenie się polegało na uznaniu Jego nieistnienia. Wtedy zacząłem jarać trawę, nadużywałem alkoholu i miałem romans z zamężną kobietą, która dodatkowo miała i ma dziecko (nie mam z nią od dawna kontaktu, zakochała się we mnie, ale ja nie chciałem z nią być, nie byłem gotowy na dziecko i na wychowywanie nieswojego). Musiałem definitywnie to skończyć i żałuję tego do dzisiaj. Wiem, że gdybym naprawdę wierzył w Boga i był prawdziwym katolikiem, to nie zrobiłbym tych wszystkich rzeczy. Teraz mam żonę od prawie dwóch lat (sam w tym roku skończę 34 lata) i jesteśmy szczęśliwi. Staramy się o dziecko. Ze wszystkiego co zrobiłem wyspowiadałem się przed ślubem, nawet z tego, że ostatni raz u spowiedzi byłem jakieś 10 lat temu (licząc od tego momentu przed ślubem 10 lat wstecz).

Ktoś mógłby zapytać, dlaczego wróciłem akurat do katolicyzmu, bo przecież mogłem wybrać sobie jakąś inną wiarę - tam też jest Bóg. Moja rodzina jest katolicka, to forum dało mi dużą wiedzę na temat tej wiary, a dzięki książce Marka Piotrowskiego wiele zrozumiałem. Nie miałem o mnóstwie rzeczy pojęcia i tak naprawdę dalej wielu rzeczy nie wiem. Ciągle się uczę, próbuję zrozumieć to w co wierzę, a jak czegoś nie umiem obronić, to tylko dlatego, że nie znam odpowiedzi. Wiem jednak, że ona istnieje i że to ja mam rację, bo stoi za mną KK.

Tak to wygląda pokrótce z mojej strony. Ja swojej wiary nie porzucę. Ateistą już byłem i więcej nim nie zostanę, bo znowu nie będę widział nic złego w tym co robiłem, albo będę wiedział że to jest złe, ale skoro nie spotka mnie za to kara po śmierci to będę to robił, bo dlaczego nie?

Śr kwi 10, 2019 7:15 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A w jaki sposób rozróżniasz w takim razie pewność (wiedzę) od niepewności (niewiedzy)?

Taka wiedza nieabsolutna zakłada jakiś stopień niepewności. Jaki? Jak to zmierzyć?
Na tej samej zasadzie nieabsolutna niewiedza zakłada jakiś stopień pewności.

Może podaj jakieś przykłady, które by ten dylemat rozstrzygały.

HeresJohnny przecież na wstępie napisał(a):
Zanim to zrobię, chciałbym wiedzieć czy będziemy się bawić w dyskusję o wiedzy absolutnej. Jeśli tak, nawet nie będę podejmować trudu.

:roll:

Śr kwi 10, 2019 7:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Przecież nie odrzuciłam Twojego założenia o nieabsolutności wiedzy.

Proszę o podanie przykładów na twierdzenia, które opierają się na nieabsolutnej wiedzy oraz przykładów twierdzeń, które opierają się na wierze (a więc jak rozumiem - nieabsolutnej niewiedzy).

Śr kwi 10, 2019 7:54 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie ma żadnej realnej różnicy pomiędzy:

Wierzę, że Bóg nie istnieje a Nie wierzę, ze Bóg istnieje

Różnica jest diametralna.
Przykład: czy wierzysz, że za 2 tygodnie będzie padał deszcz? TAK/NIE.
Ja np. odpowiadam NIE, bo nie ma we mnie wiary w to, że będzie padał deszcze, zatem występuje dopełnienie pozostałych scenariuszy.
Takim dopełnieniem jest np. brak zdania co do tego, czy będzie padał deszcz. A więc niekoniecznie wiara w to, że nie będzie padał.

Takie to proste, a jeszcze nie spotkałem wierzącego, który by to pojął.

Śr kwi 10, 2019 8:39 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 442 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 30  Następna strona