Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr mar 03, 2021 5:14 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3052 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204  Następna strona
 Off top ... myśli niepowiązane. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Off top ... myśli niepowiązane.
Książka nie zawiera przepowiedni osoby wymienionej w Biblii.

Cz paź 15, 2020 2:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Czytałeś już tę książkę??

Cz paź 15, 2020 2:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sybilla_(mitologia)

Cz paź 15, 2020 2:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Aha bo nie od małego karmiono przepowiedniami i już mi się przepowiednie pomieszały :D

Cz paź 15, 2020 2:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Brandeisbluesky napisał(a):
Mam okazję zobaczyć, jak wygląda wirtualne nauczanie religii, bo taką metodę obecnie zaproponowano moim dzieciom. Nie jest źle, zwłaszcza, że widać iż dzieci są zmotywowane. Nie jest też bez problemów, bo jak się okazało, trafiła się anonimowa osoba bez włączonej kamerki, i bez zaproszenia do udziału w spotkaniu katechetycznym. Niesamowite, ale gdy osoba prowadząca zablokowała takiego włamywacza, ten zaraz znowu był w stanie dołączyć do spotkania z innego konta i zaczął protestować i rzucać mięsem. Spotkanie trzeba było zakończyć i dopracować zabezpieczenia. Wiecie, dosłownie miałam wrażenie, że zły duch chciał wprowadzić takie zamieszanie, z drugiej strony dziwne, że ta osoba twierdziła, że jest na spotkaniu po to, by się czegoś dowiedzieć o religii.

ja nauczanie religii szkole wspominam bardzo złe. Prócz wymuszonego nauczania regułek do komunii czy bierzmowania to nie bardzo cokolwiek pamiętam. Przygotowanie do bierzmowania, prowadziła Pani katechetka, ktłóra był jednoczesnie nauczycielka fizyki. Była straszna kose aczkolwiek umiala zaprowadzić porządek i na lekcji panowała cisza.
Potem zaszła w ciąże i przyjęto nowa katechetke, ktłóra miała wiedze aczkolwiek nad klasa kompletnie nie umiala zapanować. Było tak głośno że niczego nauczyć sie nie dało.
Religia w liceum była z ksiedzem, była cisza i spokój dlatego ze chodziło tylko kilka osób w czym wiekszość i tak niewierzaca ale chciało zaświadczenie o ukonczeniu kursu przedmałżenskiego bo takowe ksiadz wydawał.
Lekcje wyglądał tak ze ksiadz mowil 10 minut -czasem inni zadawali mu pytania a przez reszte lekcji on sobie cos czytal a my rozwiazywalismy zadania z matemtyki, czy innych przedmiotwów.

Z mojej perpektwy religia w szkole nie ma najmniejszego sensu, Powinno być to w salkach przy plebani i tylko dla chętnych. Powinno się tez zupełnie oddzielić Sakramenty od szkoły.

Cz paź 15, 2020 2:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
Z mojej perpektwy religia w szkole nie ma najmniejszego sensu, Powinno być to w salkach przy plebani i tylko dla chętnych.

Katechezy w Polsce są dla chętnych niezależnie od tego, czy są w szkole, czy w przedszkolu, czy innym miejscu. Nie ma przymusu uczestnictwa.

Cytuj:
Powinno się tez zupełnie oddzielić Sakramenty od szkoły.

Katecheza nie jest sakramentem.

Cz paź 15, 2020 2:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
sachol napisał(a):
Z mojej perpektwy religia w szkole nie ma najmniejszego sensu, Powinno być to w salkach przy plebani i tylko dla chętnych.

Katechezy w Polsce są dla chętnych niezależnie od tego, czy są w szkole, czy w przedszkolu, czy innym miejscu. Nie ma przymusu uczestnictwa.

Cytuj:

Nigdzie nie pisalam że Katecheza jest sakramentem. Ale ze jest to powiazane ze szkoła bierzmownaie i Komunia św, przez co jakoś jest kiepska.

A ze jest nieobowiazkowa to ja wiem, uwazam tylko ze w szkole nie ma zbyt warunków do nauczania religi bo w szkole dzieci skupiają sie na czymśi innym niz duchowość. Ciezko mysleć o duchowosci gdy tu zadanie z matmy nie odrobione czy też zaraz czeka ich trudna klasowka

Ja dobrze wspominam spotkania kursu przedmałżenskiego, religia powinna być w podobnej formie a nie w szkole.

Cz paź 15, 2020 2:56 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
sachol napisał(a):

Cytuj:

Nigdzie nie pisalam że Katecheza jest sakramentem. Ale ze jest to powiazane ze szkoła bierzmownaie i Komunia św, przez co jakoś jest kiepska.

Błąd. Bierzmowanie i Komunia Święta są powiązane z procesem katechizacji, a nie ze szkołą. To, gdzie ma to miejsce, nie ma znaczenia.

Cytuj:
A ze jest nieobowiazkowa to ja wiem, uwazam tylko ze (...)

Kolejny błąd. Zakładanie, że skoro uważasz, że coś ma miejsce, to taka jest rzeczywistość. Problem z brakiem uwagi i lekceważeniem katechez zaczyna się gdzie indziej.

Cytuj:
Ja dobrze wspominam spotkania kursu przedmałżenskiego, religia powinna być w podobnej formie a nie w szkole.

Kurs przedmałżeński, z tego, co pamiętam z własnego życia, jest dla osób zdecydowanie dojrzałych, więc... nie ma porównania. Nie ten poziom.

Cz paź 15, 2020 3:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):

Cytuj:

Nigdzie nie pisalam że Katecheza jest sakramentem. Ale ze jest to powiazane ze szkoła bierzmownaie i Komunia św, przez co jakoś jest kiepska.[/quote]
Błąd. Bierzmowanie i Komunia Święta są powiązane z procesem katechizacji, a nie ze szkołą. To, gdzie ma to miejsce, nie ma znaczenia.

Cytuj:
A ze jest nieobowiazkowa to ja wiem, uwazam tylko ze (...)

Kolejny błąd. Zakładanie, że skoro uważasz, że coś ma miejsce, to taka jest rzeczywistość. Problem z brakiem uwagi i lekceważeniem katechez zaczyna się gdzie indziej.

Cytuj:

Kurs przedmałżeński, z tego, co pamiętam z własnego życia, jest dla osób zdecydowanie dojrzałych, więc... nie ma porównania. Nie ten poziom.[/quote]
To nie bład tylko moje prywatne zdanie. Możesz mieć inne.
Bierzmowanie to tez Sakrament dojrzałosci chrzescijanskiej a traktowanie kandydatów do tego sakramentu ze muszą latac z dzienniczkami i zbierać podpisy temu przeczy.
Ślub można brać od 18 roku życia wiec nie wiem skąd wniosek że kurs przedmałżeński jest dla jakiś szczegolnie dojrzalych osob.

Cz paź 15, 2020 3:40 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sachol napisał(a):
To nie bład tylko moje prywatne zdanie.

Pechowo dla Ciebie, ale to, że wyraziłaś swoje "prywatne zdanie", nie sprawia, że jest ono automatycznie poprawne i nie można wskazywać, że się mylisz.

Cytuj:
Bierzmowanie to tez Sakrament dojrzałosci chrzescijanskiej a traktowanie kandydatów do tego sakramentu ze muszą latac z dzienniczkami i zbierać podpisy temu przeczy.

Nie bez powodu: Do tego sakramentu trzeba się solidnie przygotować, a dzienniczki i podpisy są sposobem weryfikacji.
Nadal nie zmieniło się nic w fakcie, który wskazałem: Bierzmowanie i Komunia Święta są powiązane z procesem katechizacji, a nie ze szkołą. To, gdzie ma to miejsce, nie ma znaczenia.

Cytuj:
Ślub można brać od 18 roku życia wiec nie wiem skąd wniosek że kurs przedmałżeński jest dla jakiś szczegolnie dojrzalych osob.

Zajmij się typową sytuacją, a nie wyjątkami. I faktem, że katechezy zaczynają się już w przedszkolu (przynajmniej za moich czasów tak było), a nie w wieku kilkunastu lat.

Cz paź 15, 2020 4:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
https://adeste.org/bierzmowanie-sakrame ... jrzalosci/

Cytuj:
Do sakramentu nie mają przystąpić tylko chętni, lecz wszyscy – także osoby, którym nie po drodze z religią oraz tacy, którzy nie wierzą, ale chcą mieć spokój. Jeśli natomiast znajdzie się ktoś wierzący, należy podjąć kroki, aby jak najszybciej obrzydzić mu wiarę. „Jesteś pewien, że byłeś w tym miesiącu na trzech nowennach do Matki Bożej Nieustającej Pomocy? Ale jak to tylko raz przyszedłeś na piątkową koronkę? Czy tobie w ogóle zależy na Bogu?”.

Rok z życia kandydata do bierzmowania wygląda następująco: w październiku różańce, w listopadzie wypominki, w grudniu roraty, w lutym i marcu rekolekcje, gorzkie żale i drogi krzyżowe, potem młodzieżowe adoracje w Wielkim Tygodniu, nabożeństwa majowe, nabożeństwa czerwcowe, comiesięczne nabożeństwa specjalnie dla kandydatów do bierzmowania. Do tego często dochodzą środowe nowenny, piątkowe koronki, pierwsze piątki miesiąca i każdego rodzaju nabożeństwa, jakie oferuje dana parafia. I to wszystko oczywiście musi być poświadczone odpowiednim podpisem w dzienniczku. Przygotowanie do bierzmowania staje się więc nie przeżyciem duchowym, lecz religijną grą w Pokemony – złap wszystkie nabożeństwa!

Czy to coś złego, że oczekuje się od osób uważających się za wierzące, że będą chodzić do kościoła? Oczywiście, że nie! Problem pojawia się w sposobie weryfikacji ich obecności. Nakazane w wielu diecezjach dzienniczki zamieniły przygotowanie do bierzmowania w jedną wielką biurokrację. Ci, którzy na nabożeństwa chodzą dobrowolnie, muszą stać w kolejkach i upewniać się, czy na pewno zebrali wymagane dowody swojego zaangażowania. Ci, którzy chcą oszukiwać, i tak znajdą na to sposób – a przy okazji utwierdzą się w przekonaniu, że katolicyzm jest zbiorem nakazów i zakazów. Trzeba odbębnić swoje i wreszcie mieć spokój.

Cz paź 15, 2020 5:15 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Katechezy w szkole to i ja niespecjalnie dobrze pamiętam. W podstawówce "póki dzieci małe", to miało to jeszcze przysłowiowe ręce i nogi... potem katorga.

Gimnazjum to kłótnie przez 30 minut dziewczyn w czarnych koszulkach Nirvany z katechetką, pyskówki i ogólnie stres, bo zaraz fizyka i chemia...przy modlitwie na początku lekcji religii Duchu Święty, który oświecasz serca i umysły nasze... śmiechy, szepty, pogaduszki, rzucanie papierkami.

W LO natomiast cały semestr dowcipkowanie z księdzem... "Proszę do księdza, możemy iść do sklepiku?" - "Tak, tylko cicho na korytarzu bądźcie". Na stolikach kawa, kanapki, ciastka...pogaduszki, żenada. A koniec semestru, to ksiądz: "Chodźcie, coś wam podyktuje, żeby zeszyt nie był pusty..." Dzięki za taką katechezę.

A teraz to nawet nie mam pojęcia jak wyglądają lekcje katechezy w szkołach...Może i lepiej.

Słyszę wiele głosów, że religia powinna wrócić do salek katechetycznych. Moja mama, nauczycielka z 37-letnim stażem wspomina, że za "jej czasów" inaczej przeżywało się taką katechezę, inna atmosfera, salka przy kościele, ksiądz z autorytetem, ale wymagający... Katecheci tylko jej się w pokoju nauczycielskim skarżyli na dzieci, a te z kolei na katechetów... ;)

Kwestia finansowania katechezy w szkole przez państwo też budzi kontrowersje. Bo początkowo Kościół miał finansować katechezy (i takie było założenie), a teraz szkoła musi zatrudniać na etaty katechetów, księża zresztą też mają pensję szkolną.

Inaczej zupełnie jest jak są szkoły katolickie, np. licea pijarskie, szkoły prowadzone przez zakony - urszulanki itd. Albo takie z internatem, męskie liceum cystersów w Krakowie.

Istnieje taka anegdota, że w 2011 roku Palikot osiągnął tak dobry wynik, bo głosowali na niego wszyscy księża i katecheci pracujący w szkole...on postulował usunięcie religii ze szkół ;d

Cz paź 15, 2020 5:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dawno nie zaglądałem na forum, u mnie ciężko

Cz paź 15, 2020 6:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Logika Boga jest całkiem różna od logiki ludzkiej a raczej "logiki świata". Jak śpiewa Magda Anioł: "Bo tak mówiąc między nami. Wszystko jest do góry nogam", Tylko to logika świata jest postawiona na głowie od czasu upadku w raju. Jezus przychodząc na świat wzniecił ogień buntu przeciw porządkom światowym, przeciwko buntowi szatana. Modlimy się "przyjdź Królestwo Twoje, jako w Niebie tak i na ziemi". czyli mamy dostosować stan ziemski do Logiki Nieba, nie odwrotnie. Jezus mówi m.in.
12 Do tego zaś, który Go zaprosił, rzekł: «Gdy wydajesz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów, aby cię i oni nawzajem nie zaprosili, i miałbyś odpłatę. 13 Lecz kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. 14 A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych».
całkiem odwrotnie niż nakazuje logika ziemska.
Jezus jest znienawidzony
18 Jeżeli was świat nienawidzi, wiedzcie, że Mnie pierwej znienawidził. 19 Gdybyście byli ze świata, świat by was kochał jako swoją własność. Ale ponieważ nie jesteście ze świata, bo Ja was wybrałem sobie ze świata, dlatego was świat nienawidzi
Walka Dobra ze złem wygląd jak w historii:
Siły Boga i szatana urządziły mecz. Zostało już tylko 10 minut do końca rozgrywki, a siły Boga przegrywają 10 do zera. Ale Kapitan drużyny dziwnie spokojny: spokojnie, jeszcze nie zaczęliśmy meczu.

So paź 24, 2020 7:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
238. POTRZEBNY JAK POWIETRZE DO ŻYCIA
Ksiądz na lekcji religii powiedział uczniowi:
– Jeśli chcesz, Bóg przyjdzie do Ciebie.
Ten nie zrozumiał do końca, co mogą znaczyć te słowa. W czasie wakacji obydwaj kąpali się razem w rzece i ksiądz zachęcił chłopca: „zanurkuj!„
Kiedy uczeń znajdował się pod wodą, katecheta przytrzymał go do chwili, aż zaczęło brakować mu świeżego powietrza. Potem puścił.
– Czego chciałeś – zapytał – tam, pod wodą?
– Powietrza.
– Czy podobnie pragniesz Boga?
– Nie.
– A więc znajdziesz Boga dopiero wtedy, gdy będziesz Go potrzebował jak powietrza do życia.

So paź 24, 2020 8:04 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3052 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 197, 198, 199, 200, 201, 202, 203, 204  Następna strona