Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn gru 17, 2018 10:26 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Wolna wola 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola
towarzyski.pelikan napisał(a):
Argumenty same Ci nie zmienią światopoglądu, najpierw musisz się z nimi zmierzyć i przyjąć. Uwierz mi, że człowiekowi, który jest do czegoś mocno przekonany, możesz podstawić niezbite dowody pod nos, a on i tak będzie wierzył w swoje. I to jest właśnie wolna wola.

Trudno się nie zgodzić. Ale oczywiście do pewnego stopnia. Przyjąć należy istnienie argumentu powiedzmy granicznego po którym następuje przełamanie. Płaskoziemcy uważają, że nasz planeta to dysk na którego krawędzi jest Antarktyda. Strzegą jej niezliczone zastępy wojska broniące wstępu niewtajemniczonym. To taki ogólnoświatowy spisek mający na celu wmówić ludziom, że Ziemia jest kulista. Można pokazywać dowody, logicznie tłumaczyć a i tak oni wiedzą lepiej a ja jestem zmanipulowany przez spisek. Ale gdyby wziąć jednego z drugim na Antarktydę, obejść ją wokoło, polecieć w kosmos doszłoby pewnie do przełamania. Ja pisałem co dla mnie stanowiłoby argument graniczny po którym nie miałbym wyboru tylko uznałbym istnienie Boga. Patrzę na te nasze wypowiedzi i czegoś mi tu brakuje. Obawiam się, że obaj chyba z konieczności sprawę trywializujemy. Przejście od jednego do drugiego światopoglądu choć generalnie podtrzymuję, że nie jest aktem woli a swoistego gwałtu odbywa się nieco dłużej o pod naporem różnych niekoniecznie twardych argumentów.

Napisałeś "mój komputer", ale jeśli Ty jesteś tym komputerem, to on nie jest Twój. Pytanie: kto stworzył i jest właścicielem komputera, którym jesteś? :wink:
MATKO I CÓRKO !!A cóż to za intelektualny wygibus. Ja jestem sobą i jestem mój. Najbardziej jestem mój niż czyjś. Jestem oczywiście też rodziców, dzieci, żony, jestem też Wasz drodzy użytkownicy tego forum, wszystko z zastrzeżeniami i w jakimś stopniu. Ale najbardziej jestem MÓJ. To ja jestem właścicielem siebie. Ale pisząc o moim komputerze miałem na myśli mój mózg jako właściwa jednostkę obliczeniową w moim organizmie. W nim jest siedlisko właściwie wszystkiego czym jestem, co mnie określa, moja pamięć, uczucia, przeżycia. Na pytanie KTO to stworzył nie chcę odpowiadać. To jest pytanie sugerujące odpowiedź. Jeśli chcesz możemy podyskutować ale w innym temacie, o tym jak ludzki mózg powstał. Chyba nadal jest temat o ewolucji.

Wcale nie mam zamiaru doszukiwać się u Ciebie egzystencjalnej rozpaczy. To jest dane tylko konsekwentnym (uczciwym intelektualnie) ateistom. Ty jesteś takim ateistą w wersji light.

Ależ ja jestem konsekwentnym ateistą w wersji hard albo strong.

Masz rację, że religie jako narzucone formy zakazów i nakazów nie są źródłem moralności. I żaden teista temu nie zaprzeczy. Dawcą moralności jest Bóg, który dyktuje to prawo człowiekowi np. w formie świętych ksiąg. Więc masz rację mówiąc, że "Porządek moralny i ład społeczny biorą się z nas". A u nas się on bierze od Boga.

Oj przeczy to co mówisz rzeczywistości. Moralność czasów kiedy spisywano ST jest inna niż czasów NT, a w obecnych czasach jeszcze inna. Więc albo Bóg się zmienia i zsyła ludziom co rusz nowe PŚ albo moralność jest od Boga a tym samym od wiary niezależna.
sam2 napisał(a):
Ale my tu gadu gadu a ty nie odpowiedziales na drugie pytanie z wczesniejszego postu. :(
Chodzi o te swiadomosc w mozgu, czy gdzie tam ona jest wedlug nauki. :)
Neurologia wskazuje na korę przedczołową, która rozświetla się najintensywniej, kiedy wykonywane są zadania wymagające zaangażowania świadomości.

Weiter, weiter ins Verderben
Wir müssen Leben bis wir sterben

Ostatnio edytowano Cz gru 06, 2018 2:27 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

korekta cytowania

Cz gru 06, 2018 1:20 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Ale to nie swiadczy o tym ze tam jest swiadomosc. :)
Swiadczy jedynie o tym ze ten rejon mozgu jest aktywny, co moze np. swiadczyc o tym ze ten rejon wysyla i odbiera sygnaly do i ze swiadomosci. :)
Wynik zalezy nie od informacji uzyskanych z eksperymentu-badania tylko od zalozenia czym jest swiadomosc, ktorej to badanie nie pokazuje czym ona jest.

Cz gru 06, 2018 2:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sam2 napisał(a):
Swiadczy jedynie o tym ze ten rejon mozgu jest aktywny, co moze np. swiadczyc o tym ze ten rejon wysyla i odbiera sygnaly do i ze swiadomosci. :)
Tak? To po co nam ten cały mózg? Przecież świadomość mogłaby kierować nami bez udziału tego organu. Dlaczego zmiany w obrębie mózgu zmieniają nasz charakter? Uszkadzając małe pole w płacie skroniowym można uczynić ze mnie osobę głęboko wierzącą. Uszkodzenie kory przedczołowej może doprowadzić do niezdolności w podejmowaniu świadomych decyzji. Można nawet rozwinąć Twoją koncepcje i stwierdzić, że naszej świadomości ciało nie jest potrzebne. Ale rodzi się tym samym pytanie do czego nam ciało jest potrzebne.

sam2 napisał(a):
Wynik zalezy nie od informacji uzyskanych z eksperymentu-badania tylko od zalozenia czym jest swiadomosc, ktorej to badanie nie pokazuje czym ona jest.
Byzydyurya. Możesz sobie przed doświadczeniem czynić wszelakie możliwe założenia. A wynik eksperymentu zadecyduje, które z założeń jest prawdziwe, a które fałszywe.

Weiter, weiter ins Verderben
Wir müssen Leben bis wir sterben

Cz gru 06, 2018 2:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Swan napisał(a):
Patrzę na te nasze wypowiedzi i czegoś mi tu brakuje. Obawiam się, że obaj chyba z konieczności sprawę trywializujemy. Przejście od jednego do drugiego światopoglądu choć generalnie podtrzymuję, że nie jest aktem woli a swoistego gwałtu odbywa się nieco dłużej o pod naporem różnych niekoniecznie twardych argumentów.

Ale już w tym fragmencie wyraziłeś myśl, że jest tam KTOŚ, kto stawia opór do czasu, aż sam się przekona, że się mylił. Ale wówczas przyznasz - nie ma mowy o gwałcie. Gwałt jest wtedy, kiedy ktoś Cię indoktrynuje - wpaja Ci jakieś przekonania, a Ty nie masz jak się przed tym bronić, czyli w przypadku dziecka w zasadzie gwałt jest nieunikniony.

A Ty czekasz na taki argument, który będzie tak atrakcyjny, że sam dasz mu się "przelecieć". Świadoma zgoda wyklucza gwałt :P
Cytuj:
To ja jestem właścicielem siebie. Ale pisząc o moim komputerze miałem na myśli mój mózg jako właściwa jednostkę obliczeniową w moim organizmie. W nim jest siedlisko właściwie wszystkiego czym jestem, co mnie określa, moja pamięć, uczucia, przeżycia.

No ale przeczytaj Ty siebie jeszcze raz.
1. "Ty" jesteś umieszczony w swoim mózgu
2. Ty jesteś właścicielem swojego mózgu

Jak to w ogóle możliwe? To tak jakbyś uważał się za właściciela mieszkania, od którego zależy Twoje istnienie. A przecież to nie Ty tu rządzisz.

To mózg jest właścicielem Ciebie
https://pl.wikipedia.org/wiki/M%C3%B3zg_w_naczyniu
Cytuj:
Oj przeczy to co mówisz rzeczywistości. Moralność czasów kiedy spisywano ST jest inna niż czasów NT, a w obecnych czasach jeszcze inna. Więc albo Bóg się zmienia i zsyła ludziom co rusz nowe PŚ albo moralność jest od Boga a tym samym od wiary niezależna.

W pewnym sensie Bóg się zmienia, ale nie jako Stwórca, ale jako wyobrażenie (idea Boga). Tak jak dziecko, które wierzy w Boga, ma naiwny obraz tego Boga "staruszek na chmurce, który unosi się gniewem, kiedy dziecko zje za dużo czekoladek", tak samo jest ze społeczeństwami, które we wczesnej fazie rozwoju mają obraz Boga bardziej zbliżony do Boga starotestamentowego niż do Boga nowotestamentowego (w uproszczeniu, żeby mi jakiś mądruś nie zarzucił, że ich sobie jednoznacznie przeciwstawiam). Można powiedzieć, że idea Boga się zmienia wraz z rozwojem człowieka i społeczeństwa. Coraz bardziej zbliża się do prawdziwego Boga. Dojrzewa :)

I dlaczego tak jest? Czemu Bóg nie daje człowiekowi gotowej moralności w wersji ostatecznej? Ano dlatego że dał człowiekowi wolną wolę, obdarzył go podmiotowością. Nie chce go zindoktrynować,. tylko chce, żeby sam doszedł do tej moralności, w drodze wolnego wyboru. A to jest kręta droga upstrzona potknięciami i manowcami.

Cz gru 06, 2018 8:06 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Swan napisał(a):
sam2 napisał(a):
Tak? To po co nam ten cały mózg? Przecież świadomość mogłaby kierować nami bez udziału tego organu. Dlaczego zmiany w obrębie mózgu zmieniają nasz charakter? Uszkadzając małe pole w płacie skroniowym można uczynić ze mnie osobę głęboko wierzącą. Uszkodzenie kory przedczołowej może doprowadzić do niezdolności w podejmowaniu świadomych decyzji. Można nawet rozwinąć Twoją koncepcje i stwierdzić, że naszej świadomości ciało nie jest potrzebne. Ale rodzi się tym samym pytanie do czego nam ciało jest potrzebne.

sam2 napisał(a):
Byzydyurya. Możesz sobie przed doświadczeniem czynić wszelakie możliwe założenia. A wynik eksperymentu zadecyduje, które z założeń jest prawdziwe, a które fałszywe.

Widzisz ten organ jakim jest mozg to tak jak uklad elektryczno-elektroniczny zdalnego sterowania.
Swiadomosc jest niematerialna wiec potrzebuje cos poprzez co moze uzywac-manipulowac tym cialem.
To tak jak z komputerem sterujacym drukarka, czy innymi urzadzeniami peryferyjnymi. Wprowadzasz komendy na kompa a on robi co trzeba uruchamiajac co trzeba. Jak padnie klawiatura i myszka to nie mozesz wprowadzic nowych komend.
Mamy nawet mase bardzo czulych i precyzyjnych czujnikow by podczas tego zdalnego sterowania nie uszkodzic ciala.
Jesli uszkodzisz ta czesc czolowa tego zdalnego sterowania cialem to brak wtedy komunikacji miedzy mozgiem a swiadomoscia wiec to normalne bedzie ze mozg wtedy nie bedzie w stanie wykonac swiadomych decyzji bo nie ma kontaktu z centrum decyzyjny czyli swiadomoscia.
To tak jak padnie antena w odbiorniku to nadajnik nie moze przekazac sygnalu do odbiornika.
Czyli skoro sa chocby tylko te dwie przeciwstawne mozliwosci to znaczy ze takie uszkodzenie plata czolowego nie jest i nie moze byc dowodem na to ze tam wlasnie jest swiadomosc.
Jest to nadal wynik wynikajacy z zalozenia. Zaleznie od tego co zalozysz otrzymasz wyniki takie jakie bylo zalozenie. To po prostu bezsensowne doswiadczenia nie dajace jednoznacznego wyniku.

Cz gru 06, 2018 8:26 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Takie porównania do komputera nie są najszczęśliwsze. W odróżnieniu od komputerów nasz soft jest ściśle powiązany ze sprzętem. Nie mamy dowodów że mógłby istnieć bez niego.

Cz gru 06, 2018 8:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Inczuczuna napisał(a):
Takie porównania do komputera nie są najszczęśliwsze. W odróżnieniu od komputerów nasz soft jest ściśle powiązany ze sprzętem. Nie mamy dowodów że mógłby istnieć bez niego.

Nie mamy też dowodów na to, że sprzęt może istnieć bez softu.

Cz gru 06, 2018 8:46 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Inczuczuna napisał(a):

W tym wzgledzie na nic nie mamy dowodow.
Same przypuszczenia i teorie ktore po wprowadzeniu nowego zalozenia potwierdzaja to nowe a stare choc bylo potwierdzone jest odrzucane bo stare. :)
Tak wyglada postep. :)

Cz gru 06, 2018 9:46 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Inczuczuna napisał(a):

A wiesz ze każdy soft komputerowy jest projektowany pod konkretna architekturę procesora itp. (najogólniej można powiedzieć sprzętu)

Pt gru 07, 2018 8:29 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Może istnieć bez tego softu który nazywamy świadomością. Ma od tego swój "bios" który steruje podstawowymi funkcjami życiowymi, pracą serca, płuc i innych narządów.

Pt gru 07, 2018 7:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Inczuczuna napisał(a):
Może istnieć bez tego softu który nazywamy świadomością. Ma od tego swój "bios" który steruje podstawowymi funkcjami życiowymi, pracą serca, płuc i innych narządów.

W świetle panpsychizmu, który staje się coraz bardziej popularnym stanowiskiem wśród naukowców i filozofów zajmujących się świadomością/umysłem, nawet elektron ma świadomość/aspekt mentalny.

Pt gru 07, 2018 7:51 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Inczuczuna napisał(a):

I wtedy taka osoba jest jak warzywo.
Dosc czesto i nielegalnie uzywane jako sklad czesci zamiennych.
Serce ma takze swoj mniejszy komputer z biosem ktory niezaleznie od mozgu steruje praca serca.

Pt gru 07, 2018 8:22 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
W świetle panpsychizmu, który staje się coraz bardziej popularnym stanowiskiem wśród naukowców i filozofów zajmujących się świadomością/umysłem, nawet elektron ma świadomość/aspekt mentalny.
Czyli ja , przykładowo obcinając paznokcie, dokonuję mordu na świadomej części swojego ciała ? :lol:

Pt gru 07, 2018 8:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Inczuczuna napisał(a):
Czyli ja , przykładowo obcinając paznokcie, dokonuję mordu na świadomej części swojego ciała ? :lol:

Raczej nie. Bo to że elektrony budujące paznokieć mają świadomość, nie znaczy że sam paznokieć ma świadomość.

To się może wydawać śmieszne, ale nasze współczesne postrzeganie świadomości jako zjawiska wygenerowanego przez mózg "obowiązuje" od XVII wieku. Wcześniej postrzegano cały Wszechświat jako żywy organizm, zamieszkany przez uduchowione/świadome/samoorganizujące się byty.

Tak na zdrowy rozum, jak człowiek zawiesi ten dogmat o świadomości jako produkcie mózgu, to musi przyznać, że brzmi to jak czysta magia: jest sobie nieświadoma materia i czary-mary powstaje świadomość. Natomiast jeśli się założy tak, jak ludzie od zarania dziejów, że świadomość jest fundamentem świata, to powstanie ludzkiej świadomości już nie wydaje się aż tak dziwne. Ludzka świadomość jest wówczas złożoną formą pomniejszych świadomości.

Pt gru 07, 2018 9:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Świadomość fundamentem świata, to nic innego jak świadomość Boga. Bo jeśli jest taka świadomość, to jest i właściciel tej świadomości. Tyle że wcześniej tego nikt tak nie pojmował.
No ale czym taką świadomość można nazwać, jeśli się ją oddzieli od jej posiadacza? Bóg o sobie mówi jestem który jestem. To wprost dotyka świadomości. Sama świadomość jako byt, byłaby dużym nie dookreśleniem. Świadomość bez miejsca jako podstawy jej istnienia, będzie tylko procesem. Procesem spontanicznie powstającym i przemierzającym świat. W małej skali spinająca dany obiekt osobę. W mikro skali utrzymującej choćby atom w jego parametrach.
Właśnie szukają naukowcy resetowania atomu, do postaci wyjściowej bez organizacji. By potem nadawać danemu atomowi przeznaczenie, czyli świadomość. W taki sposób by spełniał ten atom ich założenia. By wypełniał swe zadane przez naukowców zadania.

Pt gru 07, 2018 11:20 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona