Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So mar 23, 2019 7:35 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 497 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 34  Następna strona
 Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
bergamotka napisał(a):
Widać to nawet w sposobie argumentacji gdzie za bardzo nie widać polemiki z argumentami z przeszłości ale są jakieś "odkrycia" - np. że "wyczucie Ludu Bożego" jest takie że msza ma być w języku ojczystym.

To nie jest żadne odkrycie, tylko stwierdzenie JPII użyte w innym miejscu i czasie.

Cytuj:
dlatego nie jestem w stanie uwierzyć w te sielskie wizje snute przez Jozka, a polemizować nie mam ochoty.

To mnie akurat nie dziwi. Gdybym był nastawiony na argumentacje gdzie od zawsze tylko moja racja jest ta słuszna, to też miał bym takie odczucia. W innych kategoriach nie potrafił bym odczytywać czyiś intencji. Tylko że ja na żadnej wojnie nie jestem, a kiedy pisze o jedności Kościoła, to robię to szczerze. Nie narzucam się ze swoimi poglądami, ale szukam płaszczyzny do budowania mostów. I robię to tutaj na forum, w miarę własnych możliwości. Nie biorę udziału w dyskusji na zasadzie ta liturgia jest lepsza, a wasza jest gorsza, albo w ogóle nie jest liturgią. Jeśli piszę łagodnie, albo "snuje wizję" to dlatego bo szukając pozytywów, szukam też nadziei dla tych wszystkich, którzy tkwią w beznadziei. Skąd wiem, że ktoś tkwi w beznadziei ? Bo napięcia nie rodzą się z dnia na dzień, ale dojrzewają. I widać je, kiedy pojawiają sie emocje. Po za tym, nawet w tych "wizjach" stąpam twardo po ziemi. Fakt jest taki jaki jest. To co jest obecnie w Kościele, jest realnym wydarzeniem z którym należy się pogodzić. Ze skrajnościami walczyć, ale w tej rzeczywistości odnaleźć. Komu jeszcze rok temu, przyszło by do głowy że będziemy między sobą się spierali ? I spierali coraz ostrzej. Pomyślcie czasem trzeźwo, najlepiej na modlitwie co tak naprawdę nas dzieli.

Wyłączam się z tematu. Z Panem Bogiem.

Cz sty 10, 2019 10:41 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
tam. gdzie widać tylko jedną drogę, tam mamy fundamentalizm i brak możliwości porozumienia. Pojawia się słowo wytrych: religia rozumiana jako ideologia.
Spory są i będą

Pt sty 11, 2019 12:40 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisała

Cytuj:
Tymczasem przez wieki jakoś nie widziano problemu w komunikacji z ludem Bożym, jeżeli sprawowany po łacinie obrzędom towarzyszyło stosowne pouczenie. I teraz czy przez wieki wszyscy - w tym Lud Boży - nie mieli pojęcia o mszy i potrzebach ludu Bożego, aż w końcu się ktoś ocknął?

To przejaw pewnego rodzaju arogancji charakterystycznej dla współczesności. Przejawia się ona w pewnym poczuciu wyższości nad ludźmi z poprzednich epok. Dotarła i do Kościoła, gdzie nowe budowano na bazie odrzucenia starego. Teraz część tradycji dla utrzymania własnej tożsamości zachowuje się podobnie tylko na odwrót.
Mój proboszcz po kolędzie wspomniał na pewnym spotkaniu jak trafił do rodziny, która zaczęła od pretensji w stylu - jak może być w taakim Kościele i ile błędów popełnia odprawiając NOM. Po chwili wszedł syn pytając - nawróciliście już księdza? Nie lepszego sposoby dla spalenia tradycji i wzbudzenia niechęci.

Cytuj:
Aktualnie nadal łatwo być posądzonym o zrywanie jedności z uwagi chociażby tylko na swoje podejście do łaciny. Albo pisanie Nie specjalnie się tym interesowałam ale z dostępnej mi wiedzy jasno wynika że po soborze watykańskim II klimat dla tych co jakoby nie nadążali za duchem Soboru był nieporównywalnie mniej sprzyjający, (...)

Owszem. Zapomina się o podstawowej rzeczy - języku. Jeśli chce się coś przekazać musi być odpowiedni język, znaczy zestaw właściwych pojęć. Nie da się przekazywać wiary językiem rapu, poliporawnym slangiem, ponieważ staje sie ona wówczas jak współczesny świat, traci swój blask. Łacina jako język własny Kościoła jest formą niezmienną (martwy język), jak Bóg. Przejaw stałości.

Cytuj:
(...) ale jeszcze za tych niby starych dobrych czasów zaczęto zapominać znaczenie, sens, wymowę zawartych w gestach liturgicznych - a jakie w ogóle było zrozumienie ich wśród ludu tym bardziej że jestem skłonna uznać że tak jak i teraz tak i kiedyś niespecjalnie wyjaśniano ich znaczenie - i istotniejsze od wspólnego zwrócenia się przez zgromadzenia na wschód, który symbolizował przychodzącego Pana, stało się by ksiądz stał tyłem do wiernych, albo przeciwnie. (...)

Teraz ze zrozumieniem mszy wśród wiernych jest dokładnie ten sam problem co wówczas, mimo języka narodowego. Proces zaczęty lata temu trwa nadal. Jak wówczas, tak i teraz są tacy co starają się zrozumieć i trwać w tym.

ad temat

Proszę zajrzeć do linku z dokumentami IISW. Kliknąć Konstytucje i zejść od razu do przypisów. Mamy tam dziesiątki odwołań do różnych papieży, świętych na przestrzeni wieków.

http://www.ptm.rel.pl/czytelnia/dokumen ... l?start=10

Tak poprzez przypisy należy rozumieć dokumenty IISW. Gdzie i kiedy o tym się wspomina? Całkowicie pomija się ten aspekt, mogąc dowolnie interpretować całość dokumentów. W ten sposób powstał bliżej nieznany - Duch Posoborowy. Czy z takiego podejścia mogły być dobre owoce....?

Lata pięćdziesiąte/sześćdziesiąte to gwałtowny rozwój mediów Zmieniał się świat i sposób odprawiania mszy w ciszy skupieniu przestał być jak dotychczas jego częścią. Proszę spojrzeć choćby na filmy z tamtych lub wcześniejszych lat. Sceny są długie, skupione. Obecnie wszystko jest poszatkowane, krótkie sceny powroty do wcześniejszych akcji itp. Dlatego wprowadzono zmiany w liturgii odpowiadające bardziej tworzącej sie wówczas mentalności.

Pt sty 11, 2019 11:27 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Robur napisał(a):
http://www.ptm.rel.pl/czytelnia/dokumenty/dokumenty-soborowe/sobor-watykanski-ii.html?start=10

Tak poprzez przypisy należy rozumieć dokumenty IISW. Gdzie i kiedy o tym się wspomina? Całkowicie pomija się ten aspekt, mogąc dowolnie interpretować całość dokumentów. W ten sposób powstał bliżej nieznany - Duch Posoborowy. Czy z takiego podejścia mogły być dobre owoce....?

Ewangelia mówi, że z dobrego drzewa nie ma złych owoców. Dlatego zawsze mnie dziwi postawa katolików zatroskanych o kierunek zmian posoborowych, którzy twierdzą tak: Sobór jest czysty, ale duch posoborowy poszedł w inna stronę. No to jak to, mamy jednocześnie dobre drzewo i złe owoce? A może wrócić do mądrości Ewangelii, która mówi, że owoce są funkcją drzewa?

Po drugie, dziwię się też, że polakom akurat można wmówić takie rzeczy, skoro większość zna śmieszność zawołania PRL-owskich kacyków: "Socjalizm tak, wypaczenia nie".

By nie być gołosłownym, jeden przykład a dobry: Nostra Aetate czyli deklaracja tarktująca o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich, po której wdrożeniu Kościoł zarzucił nawracanie żydów, stwierdzajac de facto, że żydzi mają swoją osobną ścieżkę do zbawienia, niezależną od Koscioła i równie dobrą.
Wg większości interpretatorów Nostra Aetate jest czysta czyli nie sugeruje że żydów nie trzeba nawracać.

Tymczasem w samym tekście deklaracji czytamy:

"Skoro więc tak wielkie jest dziedzictwo duchowe wspólne chrześcijanom i Żydom, święty Sobór obecny pragnie ożywić i zalecić obustronne poznanie się i poszanowanie, które osiągnąć można zwłaszcza przez studia biblijne i teologiczne oraz przez braterskie rozmowy"

Czyli już nic nie mamy o głoszeniu Ewangelii i nawracaniu a mamy za to "braterskie rozmowy".

Tak więc twierdzenie, że Sobór VII dobry, posoborowie wypaczeniem, jest wg mnie fałszywe. Dobre drzewo nie może rodzić złych owoców.

Pt sty 11, 2019 1:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
ad. Jozek
Jaki jest koń każdy widzi. Nie wiem zatem czemu służy podkreślanie jaki jesteś a jaki nie jesteś i co robisz a czego nie robisz - w przeciwieństwie do innych - jeśli nie zaznaczeniu swej moralnej przewagi. Spory były, są i będą i uważam je za pożyteczne. Rok temu tego nie było? Nie wiem, nawet jeśli to oznacza ze jesteśmy tu na forum na tyle blisko siebie, że dostrzegamy swoje wady. Tym to, co utrzymuje naszą jedność z innymi to obecność Boga - jak celnie zauważył Wespacjan, belka pozioma trzyma się na pionowej - a nie sposób prowadzenia dyskusji ani żaden inny zewnętrzny ges czy określony poziom wzajemnych relacji który uważasz za akceptowalny.
Robur napisał(a):

Kiedy napisałam swój pierwszy post przyszła mi na myśl Apokalipsa Św. Jana. Przyznam że poruszyła mną kiedyś informacja że z siedmiu Kościołow przetrwał tylko ten w Filadelfii, jedyny który nie usłyszał wyrzutów z ust Pana, a de facto pochwałę. Ale teraz przypomniały mi się słowa do Kościoła w Efezie - "przyjdę do ciebie i ruszę świecznik twój z jego miejsca jeśli się nie nawrócisz". My ostaliśmy się jako Kościół łaciński bez łaciny z liturgią rzymska bez jej własnego śpiewu - śpiewu gregoriańskiego, Konstytucja o Liturgii Świętej 116. Śmiechu warte... Myślę że zostaliśmy skarceni przez Pana ale nawet zdajemy się tego często nie dostrzegać - zadowoleni z tego co było albo z tego co nastało.
Robur napisał(a):
Jeśli chce się coś przekazać musi być odpowiedni język, znaczy zestaw właściwych pojęć. Nie da się przekazywać wiary językiem rapu, poliporawnym slangiem, ponieważ staje sie ona wówczas jak współczesny świat, traci swój blask. Łacina jako język własny Kościoła jest formą niezmienną (martwy język), jak Bóg. Przejaw stałości.

Tak, ale teraz tak sobie myślę że może zachodzi zależność też w odwrotną stronę, w sensie że język nie tylko przekazuje myśli ale i je jakoś współformuje. I że język w którym się myśli nie jest bez znaczenia. Łacina jest logiczna i prosta, rozumna chciało by się rzec - jest w stanie zachwycić, tak jak matematyka, swoją harmonią. Piękno tego języka to jego rytm - nie do zachowania przy przekładzie - ale może to z zanikiem łaciny wiąże się pewien spadek dyscypliny myślowej w teologii.

Pt sty 11, 2019 1:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bergamotka napisał(a):
może to z zanikiem łaciny wiąże się pewien spadek dyscypliny myślowej w teologii.

O, nie tylko, bez znajomości łaciny, księża też nie mogą czytać oryginalnych dokumentów Kościoła, podręczników, modlitewników, wydawanych przez wieki w tym języku. To jest poważne odcięcie od możliwości samodzielnego studiowania i czerpania ze źródeł.

Pt sty 11, 2019 8:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Zgroza. Szatan się tryumfuje. Kolejny kapłan zdjął płaszcz posłuszeństwa i ośmiela się krytykować Ojca Świętego!

Papież nie może głosić swoich prywatnych poglądów zamiast niezmiennego nauczania Kościoła. Obecny Ojciec Święty zbyt często popada w sprzeczności i peronizm – mówi ks. prof. Nicola Bux.

https://www.pch24.pl/ks--nicola-bux--papiez-sie-myli---ewangelia-to-nie-rewolucja,65422,i.html

Ja bym zakazał takiemu pisanie w górnym dziale na katoliku :D
Edit
A ja bym ci radził uważać na zakrętach -J

Pt sty 11, 2019 10:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Ku pokrzepieniu serc:

"Trzy lata po zakończeniu Soboru Trydeckiego, Pius V został papieżem i wdrożył dekrety Soboru z wigorem jakiego papiestwo nie widziało od wieków. "Biedni dostawali jałmużnę w obfitości, prostytutki zostały wygnane z Rzymu, Żydzi zaczeli chować kopie Talmudu i protestanckich traktatów, lichwiarze drżeli, wygodni prałaci i księża zaczeli reformować swoje życie. Tak, coś się stało w Rzymie. Kandydat Św Karola Boromeusza i króla Filipa V, udowadniał, że był tym kogo oczekiwali i obaj się radowali." Pius V uruchomił trzy-kierunkowy atak na nadużycia, które sprawiały, że świat katolicki stał się słaby: nałożył rygor na kler, który oznaczał zwiększenie poziomu nauczania w seminariach, skończył z konkubinatami i zmusił biskupów do pozostawania w swoich diecezjach. Posłużył się tym zrewitalizowanym klerem, zwłaszcza nowo sformowanymi Jezuitami do nawracania heretyków, a jeśli Jezuitom nie udawało się dokonać ich nawrócenia, zwracał się do świeckiego wojska by ich zniszczyć. I na końcu, udało mu się przekonać chrześcijańskich królów, by się zjednoczyli w Świętej Krucjacie przeciwko niewiernym turkom. To był ambitny program, ale Pius V odniósł sukces, a jego następcy jak Grzegorz XIII, wyjątkowo sprawny administrator, budował i umacniał wysiłki swojego poprzednika. Sześć postępujących po sobie nadzwyczajnych pontifikatów złożyło się na najbardziej znaczącą woltę w historii Kościoła i stało się to ani chwili za wcześnie. Zmiany, które roztoczyły się nad Rzymem zostały zauważone także przez siły rewolucji i nieporządku, które także przystąpiły do swojego ruchu."

Z książki "The Jewish Revolutionary Spirit and Its Impact on World History" (Żydowski Duch Rewolucyjny I Jego Wpływ na Losy Świata) autorstwa E Michaela Jonesa
https://justpaste.it/5fy83

Pt sty 11, 2019 11:59 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał

Cytuj:
Po drugie, dziwię się też, że polakom akurat można wmówić takie rzeczy, skoro większość zna śmieszność zawołania PRL-owskich kacyków: "Socjalizm tak, wypaczenia nie".

By nie być gołosłownym, jeden przykład a dobry: Nostra Aetate czyli deklaracja tarktująca o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich, po której wdrożeniu Kościoł zarzucił nawracanie żydów, stwierdzajac de facto, że żydzi mają swoją osobną ścieżkę do zbawienia, niezależną od Koscioła i równie dobrą.
Wg większości interpretatorów Nostra Aetate jest czysta czyli nie sugeruje że żydów nie trzeba nawracać.

Abp Lefebvre (świeć Panie nad jego duszą) podpisał dokumenty Soboru, nawet go chwalił w trakcie trwania. Dopiero później, kiedy działy się w Kościołach zachodnich rzeczy dla nas niewyobrażalne zmienił zdanie. Co innego było w intencji ojców Soboru, a w inny sposób zostało wykorzystane. Tu warto przypomnieć kard Wyszyńskiego, który po zakończeniu Soboru wyprosił u Pawła VI pewne wstrzymanie reform, stopniowe ich wprowadzanie. Jako powód podał komunę i infiltracje służb, Paweł VI wyraził zgodę. Tak więc w polskim przypadku reformy nie zmieniły specjalnie niczego.

Podstawowe pytanie:

Jakie były efekty nawracania Żydów ? Przypomnę tylko pojęcia marranów, przechrzty i skutki z tego wynikające. Z tej drogi nic nie wynikło, więc po prostu ją zarzucono. Kto chce może nawracać żydów o znanych tobie efektach napisz. Najwyraźniej ojcowie Soboru mieli powody do takiego podejścia. Są żydzi wyznający Chrystusa i każdy Żyd może to zrobić.

So sty 12, 2019 1:12 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Robur napisał(a):
Jakie były efekty nawracania Żydów ? Przypomnę tylko pojęcia marranów, przechrzty i skutki z tego wynikające. Z tej drogi nic nie wynikło, więc po prostu ją zarzucono. Kto chce może nawracać żydów o znanych tobie efektach napisz. Najwyraźniej ojcowie Soboru mieli powody do takiego podejścia. Są żydzi wyznający Chrystusa i każdy Żyd może to zrobić.

Po pierwsze, jest wyraźny nakaz misyjny Chrytsusa: "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem.", którego nijak nie można zignorować i udać, że żydów to nie dotyczy. Gdy Kościół rezygnuje z misyjności to staje się sektą gnijącą samą w sobie.

Po drugie, sukces konwersyjny był i to wielki w Hiszpanii, po sądzie nad Talmudem, który się odbył w XIII w. po tym jak papież Grzegorz IX dowiedział się o jego istnieniu. Kto z żydów się nie przekonwertował albo zrobił to nieszczerze w końcu opuścił Hiszpanię i trafił w dużej liczbie między innymi i do nas.

Po trzecie, robienie wyjątków dla jakiejś grupy etnicznej i nadawanie im jakiegoś specjalnego statusu na drodze do zbawienia bez Kościoła i chrztu rujnuje katolicką doktrynę, jej spójnośc i sens, bo jak można twierdzić jednocześnie, "że do zbawienie trzeba chrztu i do zbawienia nie trzeba chrztu", "zbawienie nastepuje po przyjęciu Jezusa Chrystusa i zbawienie następuje też po odrzuceniu Jezusa Chrystusa"? To jest kwadratura koła.

Jaki mieli "Ojcowie Soboru" powód do zarzucenia nawracania żydów? Prosty: Holocaust. Uznano (przy niemałym wpływie niemieckich biskupów, którym Szkoła Frankfurcka wyprała mózgi jak większości Niemców po wojnie), że chrześcijaństwo miało swój udział Holocauście,więc trzeba im to wynagrodzić i ich nie ruszać.

Na końcu przypomnę postać Gregorego Bauma, który grał pierwsze skrzypce w szkicu słynnego dokumentu soborowego Nostra Aetate, o nowym stosunku Kościoła do (głównie) żydów.

Miał matkę żydówkę, ojca protestanta, został katolickim teologiem i księdzem, w końcu skończyl ekskomunikowany z Kościoła za ślub z była zakonnicą, z która się poźniej rozwiódł. W poźniejszych latach życia przyznał się, że pierwsze homoseksualne stosunki miał podczas obrad Soboru VII. W swojej pracy angażował się w rozwój teologii wyzwolenia i marskistowskiej Szkoły Frankfurckiej oraz promocji małżeństw gejowskich, antykoncepcji, Komunii dla rozwodników więc wiele z jego prac zostało wykluczone z kościelnych list za heretyckie treści.
Taka osoba praktycznie Kościołowi napisała Nostra Aetate.

So sty 12, 2019 2:22 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Wespecjan napisał(a):
Po pierwsze, jest wyraźny nakaz misyjny Chrytsusa: "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem.", którego nijak nie można zignorować i udać, że żydów to nie dotyczy. Gdy Kościół rezygnuje z misyjności to staje się sektą gnijącą samą w sobie.

A teraz fakty zamiast Wespecjanowej demagogii. To są linki tylko do dwóch zgromadzeń misyjnych.

http://werbisci.pl/index.php/kontakt/ba ... wodzimierz
https://oblaci.pl/misje-zagraniczne/

Wiem ze jest ich więcej. Na pewno kapucyni prowadzą misje w Afryce.
Zawsze możesz najpierw sprawdzić zanim coś napiszesz. Czy Kościół wycofał się z ewangelizacji. http://www.misje.pl/misje-318

So sty 12, 2019 10:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Wespecjan napisał(a):

A teraz fakty zamiast Wespecjanowej demagogii. To są linki tylko do dwóch zgromadzeń misyjnych.

http://werbisci.pl/index.php/kontakt/ba ... wodzimierz
https://oblaci.pl/misje-zagraniczne/

Wiem ze jest ich więcej. Na pewno kapucyni prowadzą misje w Afryce.
Zawsze możesz najpierw sprawdzić zanim coś napiszesz. Czy Kościół wycofał się z ewangelizacji. http://www.misje.pl/misje-318

nauczajcie wszystkie narody,
O to chodzi w tym pod-wątku.

So sty 12, 2019 10:46 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Naucza się tych którzy chcą słuchać. Kościół głosi wszystkim. Misjonarze nie robią różnicy. Wiem bo mam znajomych którzy są w zgromadzeniach misyjnych. W innej sytuacji ma zastosowanie o rzucaniu pereł przed wieprze.
Wezwanie Jezusa nie dotyczy tylko Kościoła strukturalnego ale również nas świeckich wiernych. Pytanie kiedy ty człowieku o nicku Wespecjanin ostatnio głosiłeś ewangelie jakiemuś Żydowi. Jeśli nie do znaczy ze sam nie stosujesz się do wezwania które przytoczyłeś. Pewnie wiesz jak taka postawa się nazywa.
Zapytam jeszcze kiedy ty ostatnio głosiłeś ewangelie np. ludziom uzależnionym, bezdomnym, czy rozmawiałeś kiedyś o Bogu z ludźmi na przystanku Woodstock lub z tirówką stojąca przy drodze?
Bo na forum to tylko oskarżasz. Wszystkich o wszystko ale sam ręki do pługa nie przykladasz

So sty 12, 2019 11:10 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Franciszek o nawracaniu prawosławnych :

"Nigdy nie wolno uprawiać wobec prawosławnych prozelityzmu, to ciężki grzech przeciw ekumenizmowi"

So sty 12, 2019 11:12 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jockey napisał(a):
Wezwanie Jezusa nie dotyczy tylko Kościoła strukturalnego ale również nas świeckich wiernych.

Problem w tym, że kościół strukturalny oficjalnie i uroczyście się wycofał z głoszenia Ewangelii żydom za pomoca środków swej instytucji. (http://www.vatican.va/roman_curia/ponti ... te_en.html)
To jest tragedia, potraktowano żydów jak święte krowy, co ma katastrofalne skutki dla społeczeństwa (przed czym ostrzegał już prawie błogosłowiony August kardynał Hlond i jemu podobni) jak i dla samego Kościoła (dla teologii, doktryny, spójności).

Jockey napisał(a):
Pytanie kiedy ty człowieku o nicku Wespecjanin ostatnio głosiłeś ewangelie jakiemuś Żydowi.

I tu byś się chłopie bardzo zdziwił, później przepraszając.

So sty 12, 2019 11:19 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 497 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 34  Następna strona