Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr paź 21, 2020 6:49 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 252 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Następna strona
 Obraz Boga - chrześcijaństwo 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Obraz Boga - chrześcijaństwo
robertson napisał(a):
Nie znam wersetów, które mówią, że posiadał, posiada taką samą naturę co ojciec.
No jasne...przeciez w twoim świecie dzieci nie dziedziczą natury rodziców...

N paź 18, 2020 4:00 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
robertson napisał(a):
Nie znam wersetów, które mówią, że posiadał, posiada taką samą naturę co ojciec.

Rozumiem twoje rozumowanie, i przeciw niemu nie występuję. Rozumiem też zasadę wydawania potomstwa według swego rodzaju. Tak naprawdę w wielu przypadkach rodzenia. Nie o tok rozumowania jednak mi idzie, tylko wersety, które ujawniałyby występowanie yios. tj syna w naturze swego pateras tj.ojca. O tym, że jeden ma naturę drugiego. Dyskusja dotyczy problemów z rozumieniem theos z rodzajnikiem i bez niego. Ja wiem, że istnieje różnica w pojmowaniu theos, bez [ho], jak i z nim. Nic nie zmieni zasad języka. Zdaję jednak sobie sprawę z niekonsekwentnym jego stosowaniem itp.
Z tej przyczyny wiem, że np. w Gal.4:8 mamy przykład rozróżniania theos w znaczeniu prawdziwy i nie, tzn. tylko z nazwy. I tym co nazywamy theos, niezależnie od występującego przed nim rodzajnika, i nie, czyni natura theos, ewentualnie jej brak pozbawia nazwany theos jego prawdziwości. Brak posiadania natury theos, jeśli nawet tak kogoś nazwano, nazywano, tak określano, określono, nie uczyni z theos bez natury theos prawdziwym theos. Nikt nawet określony tytułem theos, nim nie jest, nie jest nim w pełnym tego słowa znaczeniu, czy nie jest nim z natury. Ja tylko pytam, czy znacie wersety, które ujawniają występowanie [yios syna] w naturze swego [pateras ojca]? O czymś podobnym czytamy w 1 Tes.1:9Sami bowiem o nas oznajmiają, jak szerokie mieliśmy wejście do was i jak nawróciliście się od bożków do Boga, aby służyć Bogu żywemu i prawdziwemu B.Torun.
I na pewno tym, do którego zawrócili się w tym miejscu wezwani, nie był syn. To nie on jest tu nazwany theo dzonti kai alethino tzn.ku theo żyjącemu i prawdziwemu, tylko paters tj.ojciec. To on jest tym, o którym rozeszła się wasza wiara wer.8, i tym, który nakazał oczekiwać hyion autu ek ton uranoo, tj. syna swego [jego]z niebios...wer.10 Tym z natury theos jest [ojciec], okr. jako theos żywy dosł. żyjący i prawdziwym, który nakazał oczekiwać z niebios swego syna.

N paź 18, 2020 5:25 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
To znaczy taka, której nie posiada żadna istota stworzona i podtrzymywana w istnieniu Słowem Jego Potęgi...

W cyklu dotychczasowych objawień, Słowo/Syn, przynajmniej raz jest pod postacią stworzenia.

Co do podtrzymywania w istnieniu Słowem Jego Potęgi to przytaczając chociażby poniższy fragment
    Iz 42:1 Oto mój Sługa, którego podtrzymuję, Wybrany mój, w którym mam upodobanie. Sprawiłem, że Duch mój na nim spoczął; on przyniesie narodom Prawo.
trzeba również dodać, że cały Nowy Testament jest jednym wielkim hymnem na chwałę Boga Najwyższego reprezentowanego przez Syna, który jest obrazem Boga, odblaskiem Jego chwały, jest różdżką z pnia, czy Odroślą. Sam nie będąc: ani Ojcem, ani Stwórcą, jest wyrastającą z Głównego Pnia Odroślą, jest obrazem, jest odblaskiem Tego, który jest sprawcą wszystkiego we wszystkich. U każdego jednak na miarę jego roli w zbawieniu, to jest, w wypadku Syna: jako sługi przeznaczonego w odwiecznym planie do roli zbawiciela poprzez krew i zmartwychwstanie.
Cytuj:
Liczę więc, że teraz dotrzymasz słowa...

Zatem:
    - jeśli w naturze Boga Najwyższego jest bycie Ojcem to nie jest ona równoznaczna z naturą - choć ta pochodzi od Ojca - Syna, który Ojcem nie jest
    - jeśli w naturze Boga Najwyższego jest bycie Wszechmogącym to nie jest ona równoznaczna z naturą Syna, który Bogiem Wszechmogącym nie jest
    - jeśli w naturze Boga Wszechmogącego jest Bycie Stworzycielem to nie jest ona równoznaczna z naturą Syna, który jest Tym przez którego świat stworzono a nie Tym, który świat stworzył.
    - jeśli w naturze Boga Najwyższego jest bycie Bogiem Najwyższym to nie jest ona równoznaczna z naturą Syna, który rezygnując z zamachu na równość z Bogiem, takim Bogiem, Bogiem Najwyższym nie jest.

N paź 18, 2020 5:30 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
PeterW napisał(a):
Czyli wierzysz w trzech bogów..

Wierzę w jednego Boga, Boga Najwyższego
Cytuj:
Co to znaczy "niższy" Bóg? Kim taki Bóg jest?

Czy ten cudzysłów oznacza, że mnie cytujesz?

N paź 18, 2020 6:18 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Eli napisał(a):
- jeśli w naturze Boga Najwyższego jest bycie Bogiem Najwyższym to nie jest ona równoznaczna z naturą Syna, który rezygnując z zamachu na równość z Bogiem, takim Bogiem, Bogiem Najwyższym nie jest.[/list]

Godność Syna (do tego pierworodnego) oznacza (oznaczała) w prawodawstwie i obyczaju żydowskim, że ów Syn co powie, co zadecyduje, to tak jakby to sam Ojciec zrobił. Bywało i tak, że jak ojciec (taki zwykły, ziemski) został skazany na chłostę, a był już na to za stary, to karę przyjmował w jego imieniu jego pierworodny.

Z uporem maniaka powtarzasz o tej "rezygnacji z zamachu na równość z Bogiem" - o jakim Ty zamachu gadasz?? Jezus - Syn Boży będąc w postaci człowieczej zrezygnował z wielu prerogatyw należnych Bogu, by być człowiekiem, a nie "superbohaterem" niczym z komiksów Marvella.. ZREZYGNOWAŁ na czas bycia ziemskim (żyjącym w uwarunkowaniach ziemskich) człowiekiem, a nie że był jakimś drugorzędnym Bogiem.
To że Go ukrzyżowali, to było zgodne z Jego wolą, równoważną z wolą Ojca. Mógł wezwać na pomoc Moce Niebieskie, ale tego nie zrobił, bo NIE CHCIAŁ.
Że ktoś nie chce wykorzystywać pełni swoich możliwości, nie oznacza że takich możliwości nie ma. To chyba logiczne?

Cytuj:

a Jezus jest wg. Ciebie kim?

N paź 18, 2020 6:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eli napisał(a):
(...)

Przypomnę, bo chyba przegapiłaś:

Eli napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
To w końcu jak to jest? Na któreś z moich pytań udzieliłaś odpowiedzi niezgodnej z Twoimi przekonaniami. Na to, w którym pytałem o Bóstwo Chrystusa, czy to odnośnie liczby wszystkich Bogów, w których wierzysz (bez podziału na "Najwyższych" i pomniejszych)?

Czyli skłamałeś kiedy wyznałaś wiarę w to, że Chrystus jest Bogiem. Jaki był cel tej próby wprowadzenia nas w błąd? Sądziłeś, że nikt nie zauważy, że zaprzeczasz sam sobie?

N paź 18, 2020 6:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robertson napisał(a):
sahcim napisał(a):
robertson napisał(a):
Rozumiem twoje rozumowanie, i przeciw niemu nie występuję. Rozumiem też zasadę wydawania potomstwa według swego rodzaju. Tak naprawdę w wielu przypadkach rodzenia. Nie o tok rozumowania jednak mi idzie, tylko wersety, które ujawniałyby występowanie yios. tj syna w naturze swego pateras tj.ojca. O tym, że jeden ma naturę drugiego.
Gdyby ci chodziło o wersety, to nie ignorował byś tego wskazanego, gdzie Syn Boży nazwany jest jednorodzonym Bogiem, a zatem posiadającym naturę boską Tego z/od którego pochodzi poprzez zrodzenie Go...

N paź 18, 2020 7:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eli napisał(a):
sahcim napisał(a):
To znaczy taka, której nie posiada żadna istota stworzona i podtrzymywana w istnieniu Słowem Jego Potęgi...
W cyklu dotychczasowych objawień, Słowo/Syn, przynajmniej raz jest pod postacią stworzenia.
No i co z tego jeżeli sposób w jaki Słowo Boże objawiło się na ziemi - Wcielenie - nie spowodował, że w osobie wcielonego Słowa(Jezusie) nie było Pełni: bóstwa na sposób cielesny, i dlatego żydowscy wyznawcy Boga Najwyższego(Apostołowie) nie mieli oporów przed wyznawaniem Go swoim Panem i Bogiem...
Cytuj:
Co do podtrzymywania w istnieniu Słowem Jego Potęgi to przytaczając chociażby poniższy fragment
    Iz 42:1 Oto mój Sługa, którego podtrzymuję, Wybrany mój, w którym mam upodobanie. Sprawiłem, że Duch mój na nim spoczął; on przyniesie narodom Prawo.
trzeba również dodać, że cały Nowy Testament jest jednym wielkim hymnem na chwałę Boga Najwyższego reprezentowanego przez Syna, który jest obrazem Boga, odblaskiem Jego chwały
Eli...żaden obraz/odbicie/odblask Boga Najwyższego nie byłby nim w Pełni (patrz Kol 2:9) gdyby Ten, który Go obrazuje/będący odblaskiem chwały Najwyższego, nie był Istotą tej samej niestworzonej natury co Bóg Najwyższy...przecież żadna istota/byt stworzony nie jest w stanie objąć/ogarnąć w pełni swoim istnieniem Boga Najwyższego...
Cytuj:
Sam nie będąc: ani Ojcem, ani Stwórcą
Eli...nie jest tą samą osobą co Ojciec ale jako że posiada tą samą co Ojciec boską naturę, to nazwany jest przez Proroka Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec...nie mógłby być nazwany Odwiecznym Ojcem gdyby też nie był Stworzycielem (patrz słowa z początku Ewangelii Jana Na świecie było [Słowo], a świat stał się przez Nie).
Eli napisał(a):
sahcim napisał(a):
Liczę więc, że teraz dotrzymasz słowa...
Zatem:
    - jeśli w naturze Boga Najwyższego jest bycie Ojcem to nie jest ona równoznaczna z naturą - choć ta pochodzi od Ojca - Syna, który Ojcem nie jest
Jak już wykazałem cytatem z Iz. 9:5, pomimo iż nie jest tą samą osobą, co Ojciec, to jest Odwiecznym Ojcem zatem posiada naturę Odwiecznego Ojca...
Cytuj:
- jeśli w naturze Boga Najwyższego jest bycie Wszechmogącym to nie jest ona równoznaczna z naturą Syna, który Bogiem Wszechmogącym nie jest
To twoja opinia nie poparta żadnym biblijnym dowodem, natomiast ze słów wcielonego Słowa wiadomo nam, że dana Mu jest wszelka władza w niebie i na ziemi.
Cytuj:
- jeśli w naturze Boga Wszechmogącego jest Bycie Stworzycielem to nie jest ona równoznaczna z naturą Syna, który jest Tym przez którego świat stworzono a nie Tym, który świat stworzył.
Udowodnij Biblią, że sformułowanie wszystko przez Nie[Słowo] się stało nie ma znaczenia czynnego...
Cytuj:
- jeśli w naturze Boga Najwyższego jest bycie Bogiem Najwyższym to nie jest ona równoznaczna z naturą Syna, który rezygnując z zamachu na równość z Bogiem, takim Bogiem, Bogiem Najwyższym nie jest.
Eli...słowa na które się powołujesz nie negują posiadania przez Słowo Boże natury mającej swoje źródło w Bogu Najwyższym, tylko wskazują na dobrowolną rezygnację osoby Bożego Słowa z chwały należnej Najwyższemu na ziemski czas Wcielenia gdyż po tym(ziemskim) okresie przed Wcielonym Słowem zegnie się każde kolano istot niebieskich i ziemskich i podziemnych (Flp 2, 9-11) czyli każde stworzenie odda Mu taką samą chwałę jaką miał przed Wcieleniem, tzn zanim świat powstał...

N paź 18, 2020 11:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jeszcze tak apropo tego co napisałeś odnośnie Stworzyciela -
Eli napisał(a):
- to w Dz.Ap. 17:24-28 możemy przeczytać jak ap.Paweł zwracając się do Ateńczyków na Areopagu mówił o Bogu Najwyższym czyli tym który stworzył świat i wszystko na nim takie słowa, że to w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, a tenże sam ap. Paweł do Kolosan 1:17 napisał o Tym, którego spotkał, i w Niego uwierzył jako swojego Pana i Boga, że to: On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie. zatem jeśli wszystko w tym samym Bogu ma istnienie, w którego uwierzył ap.Paweł, to tenże sam Paweł nie mógł mówić o innym Bogu jako Stworzycielu, że w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy jak tylko o Bogu(Logos), bo inaczej zaprzeczałby sam sobie, czyż nie ?

Pn paź 19, 2020 12:48 am
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Eli napisał(a):
- to w Dz.Ap. 17:24-28 możemy przeczytać jak ap.Paweł zwracając się do Ateńczyków na Areopagu mówił o Bogu Najwyższym czyli tym który stworzył świat i wszystko na nim takie słowa, że to w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, a tenże sam ap. Paweł do Kolosan 1:17 napisał o Tym, którego spotkał, i w Niego uwierzył jako swojego Pana i Boga, że to: On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie. zatem jeśli wszystko w tym samym Bogu ma istnienie, w którego uwierzył ap.Paweł, to tenże sam Paweł nie mógł mówić o innym Bogu jako Stworzycielu, że w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy jak tylko o Bogu(Logos), bo inaczej zaprzeczałby sam sobie, czyż nie ?

Jeżeli zamierzasz nadal poprzestawać przy dowodzeniu, że nazwanie kogokolwiek mianem theos, nawet ho theos, świadczy o tym, ze nim jest. to jest nim i szatan.patrz. 2 Kor.4:4. Jeżeli mamy iść drogą znaczenia theos bez rodzajnika, to istnieje różnica pomiędzy[ojcem a synem]w pierwszym wersecie ostatniej ewangelii, i dowodzi istnienia logosu, jako posiadającego cechy theos, a nie istnienia, jako taki. Tak to nazwanie syna jednorodzonym theos, samo w sobie niczego, nie dowodzi. Nie pomijając kwestii, że niektóre manuskrypty, mają "jednorodzony syn". Z tego powodu samo nazwanie kogokolwiek mianem theos, nie świadczy na sto procent, ani za, ani przeciw. To sprawiło moje odwołanie do Gal.4:8. tam podano kryterium prawdziwości theos, czy pozostawania nim z nazwy. Tym co decyduje o prawdziwości theos, jest jego natura. Na to okr. w nowotestamentowych sprawozdaniach używano dwóch określeń. W Gal.4:8 gr. fysei. I pytam, czy [syn] posiada naturę gr. fysei [ojca]. Mam świadomość nieznajomości wszystkich wersetów. Z tego powodu poprosiłem o podanie takich, które mówią, że [syn] ma taką samą naturę jak [ojciec]. Jej posiadanie uwiarygodniłoby ich równość poprzez identyczną naturę. I nic?
I niech ci się nie wydaje, że okr. [syna] jako uczestnika stworzenia, czyni go identycznym z [ojcem]. O istnieniu różnicy czytamy w 1 Kor.8:6. W nim czytamy, że istnieje tylko j e d en theos kto?[ojciec] i jeden kyrios, jego [syn]. Przy czym, to o [ojcu] czytamy jako tym:z którego jest wszystko. O synu, jako tymprzez którego jest wszystko. A to wielka różnica, i to już udowodniłem.
Poza tym jedno kazanie w Dz.Ap. 2:14-42 ukazuje [syna] jako mniejszego od [ojca]. Ujawnia ono, że ani cuda, których dokonywał [syn], ani jego zmartwychwstanie, ani pozycja po wniebowstąpieniu, nie jest tym co miał, tylko d o s t a ł. I tak w wer. 22 czytamy o nim, jako człowieku, którego theosdo was posłał i na dowód tego wy p o s a ż y ł w niezwykłą moc czynienia códówN.T Przekład Współczesny."[ojciec] przez którego dokonywał".B.T wyd.II. Tak to moc czynienia cudów zawdzięczał [ojcu]. On to też, jak czytamy w wer.24jednak zdjął z niego więzy śmierci i przywrócił mu życie, inaczej "go wskrzesił". I co ważne to [ojciec], tak jak przywrócił do życia swego synai mocą swą wywyższył gower.32. Jak i uczynił kyrios. wer.36
Nic co miał [syn], kim był i jaki był, nie zawdzięczał sam sobie, tylko [ojcu].
Jedno kazanie ukazuje [syna]jako czyniącego cuda, ponieważ to [ho theos] :"wyposażył go w niezwykłą moc czynienia cudów". To i [ojciec]: "zdjął z niego więzy śmierci i przywrócił mu życie". To i on:"mocą swoją wywyższył go", jak i uczynił kyrios. Jeden wszystko co ma, ma bo dostał, od drugiego. To uczyniło go cudotwórcą, to dało mu życie po śmierci, to sprawiło jego wywyższenie, i dało zajmowaną pozycję. Ujawnia jej źródło.

Pn paź 19, 2020 7:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Dałem sobie spokój i nie pisałem w tym temacie, by poczytać argumwntację która swobodnie jest przez - robertsona stosowana. No i widzę że nie da się tego dłużej czytać. Bóg ojciec i zrodzony przez niego syn Bóg.
No to sobie przemyśl, człowiek ojciec i jego syn. Czy jest u nich jakaś różnica, a jeśli to jaka? Jako osoby w pełni dojrzałe, nie ma u nich żadnej różnicy. Są tak samo mocni, zakładam sytuację normalną bez chorób i ubytków zdrowia. Tak samo mądrzy, zakładam pełną relację pomiędzy nimi w pełnym zaufaniu. O takich samych możliwościach, mają bowiem te same warunki do działań.

No i status obu. Jest on inny, status ojca jest zawsze wyższy, jako tym który był pierwszy. Status to nic innego jak godność wyższej rangi. Nie ma on do dyspozycji czegoś większego, lecz dysponuje godnością ojca, którego za ojcostwo należy szanować i to wszystko.
To tyle o tym jako wzorze odgórnym, od Boga dla ludzi wytyczonym.

Teraz przenieś sobie to samo na Boga ojca i Boga syna. Czy nadal uważasz że Bóg syn miał czegoś mniej, oprócz godności wobec swego ojca? Godność nie jest czymś wyróżniającym w atrybutach, jest tylko godnością wizerunkową i to wszystko. Inaczej być nie może.

Natomiast to że syn Boży ogołocił siebie, z cech bycia równym Bogu ojcu. Na czas bycia na ziemi przykładem dla ludzi, czyli bytem o wiele mniej znaczącym. By dać wierny przykład zachowań takich, jakie ludziom przynależą. Nie oznacza że nawet wtedy nie mógł czynić to samo, co czynił jego ojciec Bóg. Mógł w każdej chwili czynić tak jak Bóg ojciec. Wiemy że nie skorzystał z tego, bo miał misję nauczenia ludzi, metodami ludziom przydzielonymi. Więc o niższej randze. Nie ma tu żadnego błędu w nauczaniu Kościoła w tym względzie.

Tobie się natomiast pomerdało, że godność ojca obwarowana jest bycia mocniejszym, czy bardziej znaczącym. Otóż nie. Moc i możliwości są te same, godność ojca góruje nad godnością syna. Nie oznacza to jednak bycia większym, czy mocniejszym w innych atrybutach.
Jeśli to do ciebie dotrze, to nie będziesz miał powodu sprzeczać się o Boga ojca i Boga syna.
To z mojej strony tyle w temacie.

Pn paź 19, 2020 8:00 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
robertson napisał(a):
sahcim napisał(a):
Eli napisał(a):

Jeżeli zamierzasz nadal poprzestawać przy dowodzeniu, że nazwanie kogokolwiek mianem theos, nawet ho theos, świadczy o tym, ze nim jest. to jest nim i szatan.patrz. 2 Kor.4:4.
To twoja ścieżka dowodzenia więc nie wciskaj mi tego co sam powtarzasz jak mantrę...
Cytuj:
Jeżeli mamy iść drogą znaczenia theos bez rodzajnika, to istnieje różnica pomiędzy[ojcem a synem]w pierwszym wersecie ostatniej ewangelii, i dowodzi istnienia logosu, jako posiadającego cechy theos, a nie istnienia, jako taki.
Jaaasne...wiec jak w zdaniu „rzekł Pan do Pana mego” (gr. eipen kourios to kourio mou (Mt 22,44) przy pierwszym „Pan” (odnoszącym się do Ojca) nie zastosowano rodzajnika, a przy drugim (odnoszącym się do Syna) użyto go, to konsekwentnie idąc twoim tokiem rozumowania należałoby uznać, że Ojciec ma tylko cechy Pana ale nie istnieje jako taki...
Cytuj:
Tak to nazwanie syna jednorodzonym theos, samo w sobie niczego, nie dowodzi. Nie pomijając kwestii, że niektóre manuskrypty, mają "jednorodzony syn". Z tego powodu samo nazwanie kogokolwiek mianem theos, nie świadczy na sto procent, ani za, ani przeciw.
Oczywiście, że dowodzi..dowodzi posiadania przez Syna natury Tego z/od którego pochodzi przez zrodzenie czyli Ojca. Sam przyznałeś, że I jeśli nawet ma to wskazywać na posiadanie przez nich tej samej natury,"ale nie są całkowicie identyczni" więc nie kręć...
Cytuj:
To sprawiło moje odwołanie do Gal.4:8. tam podano kryterium prawdziwości theos, czy pozostawania nim z nazwy. Tym co decyduje o prawdziwości theos, jest jego natura.
No właśnie...i dlatego żaden żydowski czyli monoteistyczny wyznawca wcielonego Słowa nie łamał pierwszego przykazania wyznając Go swoim Panem i Bogiem...

Pn paź 19, 2020 9:02 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Po raz kolejny sahcin pomijasz niewygodne sobie wersety, jakby nigdy nie zostały napisane. Kwestia rodzajnika jest taka, że istnieją zasady gramatyczne w języku greckim, i jego obecność, znaczy co znaczy, jak i jego brak. Niestety w nowotestamentowych sprawozdaniach, wydaje się on być stosowany niekonsekwentnie, i nie widzę potrzeby wszystkiego powtarzać. W swoim wywodzie starasz się ujawnić istnienie[syna] jako [stworzyciela], ponieważ ukazany jest jego udział w stworzeniu. Znam wersety,które mówią o nim jako:"pierworodny stworzenia", oraz "pierwsze stworzenie".Kol.1:15+ Apok.3:14. Nie ujawniają go jednak jako:[STWÓRCY].
Zapytam z tej przyczyny, czy istnieje przynajmniej j e d e n werset, w którym[syn] został tak nazwany. Nie znasz ani jednego wersetu, który ujawniałby posiadania przez [syna] natury gr. efis [ojca]. Ty ich nie znasz, ja ich nie znam, ponieważ według mojej wiedzy, takich nie ma. A t y l k o posiadanie takiej natury, czyni prawdopodobnym ich równość. Tylko to z nazywanych theos, czyni prawdziwymi. Takich miejsc jednak nie ma. Ponieważ jednak wbrew różnicy ujawnionej w 1 Kor.8:6 dotyczącego prawdziwego theos, o którym wiemy, że z niego [z którego]jest wszystko, i syna, p r z e z którego jest wszystko. Odczytujesz to jako ich identyczność w stworzeniu. Takiej jednak nie ma, i to kilka razy wykazałem. To w Mt.19:4 czytamy, że [syn] mówiczy nie czytaliście, ze Stwórca od początku stworzył ich, jako.... Pytam, czy chociaż raz sam [syn] został tak nazwany. Tak odnosił się do...[Ojca]. Podaj wersety, w których sam został tak nazwany. Tyle.
I nie przypisuj ojcu, synowi, duchowi identyczności. Jeśli w istocie istnieją jako identyczni, to wyjaśnij po co trzech-identycznych. Jeśli takimi nie są, to, któremu, czego brakuje tego, co jest w innym?

Wt paź 20, 2020 2:27 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
robertson napisał(a):
I nie przypisuj ojcu, synowi, duchowi identyczności. Jeśli w istocie istnieją jako identyczni, to wyjaśnij po co trzech-identycznych. Jeśli takimi nie są, to, któremu, czego brakuje tego, co jest w innym?

No ale nikt nie przypisuje Ojcu, Synowi i Duchowi Św. identyczności. Przecież są to trzy Osoby.

Ps. Może byś raczył w końcu stosować się do zasad pisowni terminów religijnych, czy to ponad Twoje siły intelektualne?

Wt paź 20, 2020 3:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Nie zastosuje się. Ma zbyt mocno to wbite w głowę.

Wt paź 20, 2020 3:07 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 252 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17  Następna strona