Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 02, 2020 11:15 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 128 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 Czy Jezus wstąpił do piekieł po swojej śmierci? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy jezus wstąpił do piekieł po swojej śmierci?
dienicy napisał(a):
Ok. To załóżmy, ze pójdę do nieba, albo lepiej załóżmy ze pójdziesz do nieba i spotkasz się z ośmiomiesięcznym płodem, który przybył do Nieba 1000 lat przed Tobą. Możesz porozmawiać jak z istota która ma 1000lat czy jak z noworodkiem?

Nie wiem, jeszcze w niebie nie byłem.

Pt lis 04, 2011 5:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Leszcz napisał(a):
dienicy napisał(a):
Ok. To załóżmy, ze pójdę do nieba, albo lepiej załóżmy ze pójdziesz do nieba i spotkasz się z ośmiomiesięcznym płodem, który przybył do Nieba 1000 lat przed Tobą. Możesz porozmawiać jak z istota która ma 1000lat czy jak z noworodkiem?

Nie wiem, jeszcze w niebie nie byłem.

Ale wiem, jedno nie przeszkadza mi dzisiaj to że ktoś ma 3 miesiące i wali kupę w pieluchy i śmierdzi. Nadal jestem stanie go kochać a czy mam z nim jakieś teologiczne dysputy? Nie, nie są mi potrzebne jednak jego istnienie jest mi wręcz niezbędne do życia.

Niebo opiera się na miłości. Bóg jest miłością, więc gdy mówimy o niebie musimy mówić o tym z perspektywy totalnej miłości.

:).

Pt lis 04, 2011 5:36 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Czy jezus wstąpił do piekieł po swojej śmierci?

Nie do końca na ten temat, ale wytłumaczenie które przedstawia Martin można rozszerzyć również odnośnie wstąpienia do piekła.
http://www.odwyk.com/?p=episode&e=1493 Gorąco polecam wysłuchać w całości.

So lis 05, 2011 1:27 am
Odpowiedz z cytatem
Ktos jesli nie ma nic do powiedzenia oprocz uwag typu "nie wiem,jeszcze nie bylem" moglby zachowac powsciagliwosc.
To tak na marginesie.
Jest to dosyc interesujacy temat,wszak obydwa kierunki - niebo i pieklo sa jednorazowo wybieralne,nie da sie pobyc,poobserwowac warunki mieszkaniowe i poleciec do innego celu.Tak wlasnie mi kiedys opowiadano,uczono mnie.Jedynym przejsciowym pomieszczeniem mial byc czysciec,ale o nim w credo ani sylaby....

So lis 05, 2011 9:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Bene napisał(a):
Jest to dosyc interesujacy temat,wszak obydwa kierunki - niebo i pieklo sa jednorazowo wybieralne,nie da sie pobyc,poobserwowac warunki mieszkaniowe i poleciec do innego celu. Tak wlasnie mi kiedys opowiadano,uczono mnie.
dobrze cie uczono ale tematem wątku jest co innego...
Cytuj:
Jedynym przejsciowym pomieszczeniem mial byc czysciec,ale o nim w credo ani sylaby....
ale przecież przed Objawieniem sie Chrystusa niebo było "zamknięte" dla ludz, wiec sprawiedliwi co odeszli ze swiata żywych w ciele do nieba nie mogli sie dostać więc "gdzie przebywali"...? http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Zstąpienie_Chrystusa_do_piekieł
http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Zstąpienie_Chrystusa_do_piekieł

So lis 05, 2011 11:53 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem
Bene: moja wyobraźnia wspomożona rozumem nie ma problemu, by wyobrazić sobie piekło. Jak całkowicie odetnę miłość od świata to zobaczę wlaśnie piekło. Źródłem miłości jest Bóg, potem ona jedynie krąży. W piekle nie ma Boga. Podejrzewam jednak, że nie pozwala szatanom na postępowanie w stosunku do dusz wbrew sprawiedliwości i wyrokowi sądu szczegółowego. Nie wszyscy bowem, którzy nie wybrali Boga są jednakowo źli. W piekle więc sprawiedliwość będzie miała miejsce.
To jedynie moja wizja piekła.
Podesłałam jednak wyjaśnienie biskupa, że Jezus zstąpił do piekieł, nie piekła.

So lis 05, 2011 12:07 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
merss napisał(a):
Bene: moja wyobraźnia wspomożona rozumem nie ma problemu, by wyobrazić sobie piekło. Jak całkowicie odetnę miłość od świata to zobaczę wlaśnie piekło. Źródłem miłości jest Bóg, potem ona jedynie krąży. W piekle nie ma Boga. Podejrzewam jednak, że nie pozwala szatanom na postępowanie w stosunku do dusz wbrew sprawiedliwości i wyrokowi sądu szczegółowego. Nie wszyscy bowem, którzy nie wybrali Boga są jednakowo źli. W piekle więc sprawiedliwość będzie miała miejsce.
To jedynie moja wizja piekła.
Podesłałam jednak wyjaśnienie biskupa, że Jezus zstąpił do piekieł, nie piekła.

Czyzby to oznaczalo, ze w posiadaniu chrzescijanstwa jest kilka piekiel..ciekawe, jeden wszechswiat kilka piekiel, gdzie tez te piekla sie znajduja. Pare setek lat temu ludzie byli przekonani ze mieszcza sie pod ziemia, teraz dzieki naszej wiedzy... wiemy ze tam ich nie ma.. Moze bossowie Watykanu zdecyduja sie wyslac statki kosmiczne w przestrzen w poszukiwaniu tych piekiel.. 2 piekla, 3 piekla a moze i wiecej... Nastepne pytanie ilez w takim razie mamy niebios... czy tez kilka??? Prosilabym bardzo o dokladne informacje...poniewaz zupelnie nie znam sie na tym. Z gory dziekuje-)) :lol:

Pn lis 07, 2011 10:40 am
Odpowiedz z cytatem
Mnie uderza uproszczenie sprawy.
Podczas wyznania wiary KK.
Po co poruszać sprawę "wstąpił do piekieł".
Czy bez tego "wyznania" wiara nie byłaby tą samą.
Można również mówić: "uzdrawiał chorych" itp.
Czy jednak akurat kwestia "piekieł" jest taka ważna?
Sam Jezus nic o tym nie wspomniał. Powiedział tylko, że Bóg dał mu klucze śmierci i odchłani.

Pn lis 07, 2011 10:59 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
nesto napisał(a):
Czy jednak akurat kwestia "piekieł" jest taka ważna?

Jest bardzo ważna w kontekście Zbawienia. Bo jeżeli sprawiedliwi już przed Jezusem trafiali do Nieba, to cała akcja z Ukrzyżowaniem oraz Zmartwychwstaniem była niepotrzebna. Jednak chrześcijanie wierzą, że dopiero Jezus otworzył bramy raju.

Niechrześcijanie odrzucający wszelakie źródła Wiary, pewnie i to odrzucą.

Cytuj:
Sam Jezus nic o tym nie wspomniał. Powiedział tylko, że Bóg dał mu klucze śmierci i odchłani.

Znam Twoją awersję do Biblii i ciągłe podważanie słów tam zapisanych, ale mimo to polecam 1P 3:18-20, 4:5-6

Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".

Pn lis 07, 2011 11:05 am
Odpowiedz z cytatem
Nie mam awersji do Biblii, lecz do tych co opatrznie tłumaczą jej tekst.
Chodzi mi o to, że Jezus sam o sobie nie mówił, jakoby "wstąpił do piekieł".
Apostołowie pisali, ale mniejsza z tym.
Chodzi mi o tekst z Apokalipsy:
(17) Kiedym Go ujrzał, do stóp Jego upadłem jak martwy, a On położył na mnie prawą rękę, mówiąc: Przestań się lękać! Jam jest Pierwszy i Ostatni (18) i żyjący. Byłem umarły, a oto jestem żyjący na wieki wieków i mam klucze śmierci i Otchłani.

Ważne jest, aby członkowie KK nie myśleli sobie, że przez 3 dni Jezus cierpał w piekle.
Niektórzy Katolicy tak myślą, bo nauka KK o tym niejasno mówi.
W wyznaniu wiary jest tylko, że tam wstąpił, ale nie ma nic po co i w jakim charakterze. Ile czasu tam spędził itp. Większość myśli, że był tam trzy dni i cierpiał za ludzkość, a to zwykłą nieprawda.
Pozdrawiam.

Pn lis 07, 2011 11:26 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
nesto napisał(a):
Ważne jest, aby członkowie KK nie myśleli sobie, że przez 3 dni Jezus cierpał w piekle.

Twoja troska o członków KK wzrusza mnie do łez.

nesto napisał(a):

Ja takich katolików nie znam. I nauka katolicka jasno o tym mówi. Niejasności rodzą się tylko wśród różnej maści wątpiących, którzy kwestionują katolicką (i kompatybilne) naukę o piekle i o losie sprawiedliwych przed Jezusem.

nesto napisał(a):
W wyznaniu wiary jest tylko, że tam wstąpił, ale nie ma nic po co i w jakim charakterze.

Już Ci mówiono, że w katolickim wyznaniu wiary właśnie ten ustęp został usunięty. Bo nasze Wyznanie Wiary to poniższe:

Wierzę w jednego Boga,

Ojca Wszechmogącego,
    Stworzyciela nieba i ziemi,
    wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych.

I w jednego Pana Jezusa Chrystusa,
    Syna Bożego Jednorodzonego,
    który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami,

Bóg z Boga,
    Światłość ze Światłości,
    Bóg prawdziwy z Boga prawdziwego.
    Zrodzony a nie stworzony,
    współistotny Ojcu,
    a przez Niego wszystko się stało.
    On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba.
    I za sprawą Ducha Świętego
    przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem.
    Ukrzyżowany również za nas,
    pod Poncjuszem Piłatem został umęczony i pogrzebany.
    I zmartwychwstał dnia trzeciego,
    jak oznajmia Pismo.
    I wstąpił do nieba, siedzi po prawicy Ojca.
    I powtórnie przyjdzie w chwale, sądzić żywych i umarłych,
    a Królestwu Jego nie będzie końca.

Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela,
    który od Ojca i Syna pochodzi,
    który z Ojcem i z Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę,
    który mówił przez proroków.

Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół.
    Wyznaję jeden Chrzest na odpuszczenie grzechów.
    I oczekuję wskrzeszenia umarłych
    i życia wiecznego w przyszłym świecie.
    Amen.

Tekst "zstąpił do piekieł" należy do wcześniejszego Składu Apostolskiego, używanego okazjonalnie zamiast powyższego. Podejrzewam też, że usunięcie tego właśnie ustępu wiązało się z koniecznością wyjaśniania, jaki charakter miał ten pobyt Jezusa w Otchłani. A tekst i tak był coraz dłuższy i dłuższy.

PS:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zst%C4%85p ... ekie%C5%82

Wśród teologów luterańskich podobne nauczanie prezentował Jan Aepinus, według którego zstąpienie do piekieł było karą poniesioną za grzechy pierworodne ludzi i ostatnim etapem poniżenia Chrystusa, a zwycięstwo nad piekłem zostało odniesione przez cierpienie

Jak widać, do teorii o cierpieniach Jezusa w piekle dochodzili nie katolicy, nie prawosławni, ale właśnie nasi "biblijni" reformatorzy....

Jer 32:15 To bowiem mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela: Będą jeszcze w tym kraju kupować domy, pola i winnice".

Pn lis 07, 2011 11:44 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
nesto napisał(a):
Nie. Nauka KK nic nie mówi o tym, że Chrystus cierpiał w piekle. Zarówno teksty liturgiczne Wschodu
Cytuj:
Dzisiaj otchłań jęcząc woła: „Lepiej by mi było, gdybym nie przyjęła
zrodzonego z Marii. Przyszedł bowiem do mnie i zniszczył moje panowanie,
skruszył miedziane bramy. Dusze, które dotąd trzymałam wskrzesił jako Bóg”.
Chwała, Panie, krzyżowi Twemu i Zmartwychwstaniu Twemu.
Albowiem u Pana jest zmiłowanie i wielkie u Niego wybawienie, On sam
wybawi Izraela ze wszystkich nieprawości jego.
Dzisiaj otchłań jęcząc woła: „Zniszczona jest moja władza, przyjęłam
Martwego jak jednego ze zmarłych, ale nie mogę Go utrzymać, a z Nim stracę i
tych, nad którymi królowałam. Ja miałam martwych od wieku, a On wszystkich
wskrzesza”. Chwała, Panie, krzyżowi Twemu i Zmartwychwstaniu Twemu
(Stichiry na Hospodi Wozzwach Wielkiej Sobory).

Jak i teksty śpiewane na Zachodzie:
Cytuj:
Ci którzy w otchłani mieszkali
Radośnie tam zawołali
Gdy Zbawiciela ujrzeli
Alleluja Alleluja!

Do dnia trzeciego tam mieszkał
Ojce święte tam pocieszał
Potem im iść z sobą kazał
Alleluja Alleluja!

Jak wreszcie ikonografia: http://tiny.pl/h1n6r

Pokazują wyraźnie iż zstąpienie Chrystusa do otchłani było triumfalne i nie cierpiał tam. Trzeba mieć wyjątkowo kiepskie pojęcie o teologii katolickiej czy prawosławnej, by wypuścić takiego babola, że "Chrystus cierpiał w piekle".

Pn lis 07, 2011 11:50 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
zefciu napisał(a):
Jak wreszcie ikonografia:

Nie tylko ikonografia, Kościół Zachodni pod tym względem nie odstaje:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ŹRÓDŁO

Pn lis 07, 2011 12:01 pm
Odpowiedz z cytatem
@Bert
To, że ciebie "wzruszam do łez" jest wyrazem twojego umysłu pełnego ironii i pogardy. Większość Katolików jest taka, niestety.
Sam jestem "katolikiem", bo nie "wypisałem się z KK". Szukam drogi jak narazie.
Reforma wewnątrz jest lepsza niż odrzucenie KK. Bzdury, które stały się dogmatami KK na przestrzeni wieków - są bzdurami i tyle. Tradycja ludzka zastąpiła Boską naukę.
Obrona tradycji i dogmnatów powoduje, że broniący stają się bardziej beznadziejni niż dogmaty, których bronią. To tak jest ze ślepcem, który prowadzi ślepca.
A odnośnie katolików i ich wiedzy na tematy bibijne to nie czarujmy się. Takich co myślą samodzielnie jest mało. Inni "idą za stadem".

@zefciu
spotkałem się z takim właśnie tłumaczeniem wśród Katolików:
"cierpiał za grzechy ludzkości w piekle" - sam oceniłeś wiedzę swoich braci, twórców takich rewelacji. Ja ich nie oceniam. To po prostu prości ludzie i tyle.

Pn lis 07, 2011 12:38 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
nesto napisał(a):
@Bert
To, że ciebie "wzruszam do łez" jest wyrazem twojego umysłu pełnego ironii i pogardy. Większość Katolików jest taka, niestety.

Dziękuję za tak miłe ad personam, ale zwykłem traktować ludzi adekwatnie do treści przez nich przedstawianych. Jeżeli widzisz to co widzisz, to widocznie sam sobie na takie traktowanie zapracowałeś.

Cytuj:
Sam jestem "katolikiem", bo nie "wypisałem się z KK".

Jesteś tylko członkiem KRK. Katolikiem przestałeś być po tym:

viewtopic.php?p=717996#p717996

Cytuj:
Szukam drogi jak narazie.
Reforma wewnątrz jest lepsza niż odrzucenie KK. Bzdury, które stały się dogmatami KK na przestrzeni wieków - są bzdurami i tyle. Tradycja ludzka zastąpiła Boską naukę.
Obrona tradycji i dogmnatów powoduje, że broniący stają się bardziej beznadziejni niż dogmaty, których bronią. To tak jest ze ślepcem, który prowadzi ślepca.

Twoje uwagi na temat KRK są tutaj offtopem, załóż sobie osobny temat. Jak na razie wiem, że odrzuciłeś Kościół, odrzuciłeś dogmaty, odrzuciłeś Trójcę a także odrzucasz niewygodne części Biblii. I chcesz nauczać innych.

Cytuj:
A odnośnie katolików i ich wiedzy na tematy bibijne to nie czarujmy się. Takich co myślą samodzielnie jest mało. Inni "idą za stadem".

Ponieważ sam Biblię odrzucasz, to schowaj swoje pretensje o biblijność katolików. Ja się na katechezie przed komunią uczyłem o zstąpieniu do piekieł. Jeżeli wtedy zaspałeś, to nie nasza wina.

Pn lis 07, 2011 12:47 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 128 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona