Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 30, 2020 6:16 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Wolna wola, moja i sąsiada. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: TE bajeczką dla dorosłych?
Pit CK napisał(a):

Po raz kolejny piszesz mi co Ty uznajesz za definicję czegoś.

Nie.
Ja nie "uznaje" ani nie tworze "wlasnych definicji".
Lecz Prawde pisze, tak jak JEST.

Cytuj:
Cały ten długi margines, to tłumaczenie mi, że wybierając tylko jedną z opcji mam wolną wolę.

Nie.
To tlumaczenie tego co jest ludziom bardzo trudno pojac (z tajemniczych powodow, a czego Ty jestes przykladem), ze wolna wola jest wtedy i tylko wtedy, gdy (jeszcze) mozna wybrac Dobro i Prawde.

Niektorzy bowiem bredza w ten sposob: "nie mogl wybrac zla, a zatem nie mial wolnej woli."
Lecz piekielnicy MOGA wybierac zlo!
I wybieraja.
Sposrod roznych rodzajow zla i falszu.
Pomiedzy "dzuma, a tyfusem".
I to mialby byc "wolny wybor"?
Czlowiek, ktoremu dano do wyboru: "mozesz byc przypiekany rozzarzonym weglem lub plynna smola, wybieraj" -mialby miec "wolny wybor i wolna wole"?
To jest wedlug Ciebie "wolny wybor?
I to jest "wolna wola"?

To jest karykatura i kpina z wolnosci wyboru i wolnej woli.
I takim wlasnie szyderstwem szatanskim dreczeni sa piekielnicy.
"Wybierajcie"- mowi im diabel- "mozecie wybierac wsrod wielu rzeczy".
I rzeczywiscie moga wybierac!
A LICZBA mozliwosci tego co wybiora jest ogromna.
Lecz kazdy ich wybor jest rodzajem wyboru pomiedzy tym czy "beda bici pretem zelaznym, czy tez beda tym pretem przekluwani "

A diabel sie smieje.
I slychac jego szyderczy rechot.

Uwierzyli bowiem, ze "mozliwosc wyboru zla swiadczy o wolnej woli".

Zatem maja tak, jak uwierzyli.
Maja swoja "wolnosc wyboru".

Zlo i blad ZNIEWALAJA.

Dlatego to nie mozliwosc wyboru zla swiadczy o wolnej woli, ale mozliwosc wyboru Dobra i Prawdy.

Poki jest taka mozliwosc- poty JEST wolna wola.

Inni bowiem glupcy tak mowia:

W Niebie tez sa zniewoleni, bo nie moga wybrac zla, lecz maja do wyboru samo tylko Dobro i Prawde.

O nedzo rozumu zaslepionego przez niewiare w Slowo Boze !

W Niebie zyja w pelnej Wolnosci Dzieci Bozych.
Nie musza nawet obawiac sie tego, ze zaskoczy ich jakas pulapka, ze wpadna w jakas zasadzke.

Budza sie rano i MOGA WYBIERAC sposrod nieskonczonego Dobra, ktore Bog im podaje.
Czy zerwe jablko by ucieszyc usta jego smakiem?
Czy poslucham spiewu rajskich ptakow?
A moze dzisiaj pojde i porozmawiam z mym Przyjacielem ?

I WYBIERAJA!

W sposob wolny, wsrod samych dobrych i prawdziwych rzeczy.

I to jest "zniewolenie"?
To jest "brak wolnej woli"?

W piekle maja wiec mnostwo wyboru.
Kazdy pomiedzy "dzuma, a tyfusem".
A w Niebie maja jeszcze wiecej wyborow!
Nieskonczona ilosc.
A kazdy pomiedzy jedna dobra rzecza lub inna dobra.

I wybieraja w obu miejscach wedle swej woli.

Ktorzy wiec maja wolna wole, a ktorzy zniewolona ?

Dlatego wolna wola JEST WTEDY I TYLKO WTEDY, GDY (JESZCZE) MOZNA WYBRAC DOBRO I PRAWDE.

To JEST Prawda.

Tu w doczesnosci mamy wiec wolna wole tylko dotad dopoki jeszcze mozemy wybrac Prawde i Dobro.

Cytuj:
Wolność, to możliwość dowolnego wyboru

W takim razie w piekle tez sa "wolni".
Bo moga dowolnie wybierac sposrod tego co im diabel podsunie do wyboru.

Wolnosc JEST TO MOZNOSC WYBORU DOBRA I PRAWDY.
Tylko wtedy jest wolnosc.

Moznosc wyboru zla i falszu nie daje wolnosci i nie jest wolnoscia.
Gdyz falsz i zlo zniewalaja, petaja czlowieka.

Dobre zas rzeczy i Prawda nie zniewalaja i nie krepuja czlowieka.

Cytuj:
Wg tego co piszesz, to Ewa przed zerwaniem jabłka już była potępiona, nie miała wolnej woli, bo wybrała zło.

Dlaczego Ty nie jestes zdolny do rozumienie prostych zdan?

Wolna wola jest wtedy i tylko wtedy gdy (jeszcze) mozesz wybrac Dobro i Prawde.
Ewa nie stracila wiec wolnej woli nawet, gdy wybrala zlo.
Poniewaz patrz na zdanie powyzsze (wolna wola jest wtedy...)

Wolna wole byt osobowy traci dopiero wtedy gdy dokona OSTATECZNEGO WYBORU.

O tym tez pisalem.

Aniol jest bytem, ktory "wybiera tylko raz".
(Tylko jeden raz dokonuje wyboru miedzy Dobrem, a zlem, tylko raz sie ostatecznie okresla).
Wynika to z natury bytu duchowego, ktory poznaje Prawde od razu (patrz Sw. Tomasz z Akwinu).
Czlowiek zas jest mniejszy od aniola.
Poznaje bowiem Prawde z zasady przez wnioskowanie, wywodzenie skutkow z przyczyn.
Dlatego czlowiekowi dano wiecej mozliwosci wyboru.
Czlowiek otrzymuje wiec nie jedna, ale wiecej szans, pewna skonczona ich ilosc.

Lecz kazdy byt duchowy dokonuje OSTATECZNEGO, ostatniego wyboru.
Radykalnego samookreslenia sie za Prawda i Dobrem lub przeciw.

U aniola ostatni wybor jest rowniez i tym pierwszym wyborem.
Aniol wybiera tylko raz.
I tak podzielily sie Anioly na Poczatku.
Or razu, radykalnie i nieodwracalnie.

Ludzie dziela sie zas przez "wiele prob, wiele podejsc".

Lecz kazdy czlowiek dokona ostatniego wyboru i okresli sie jednoznacznie po ktorej jest stronie.
I przejdzie do Wiecznosci.

W Wiecznosci nie ma bowiem "stanow przejsciowych".
Lecz jest skrajny radykalizm.

To znaczy kazdy byt jest w Wiecznosci niezmienny: utrwalony albo w Dobrym i w Prawdzie albo w falszu i w zlu.

Od poczatku ja Ci pisalem, ze wolna wole traci czlowiek dopiero wowczas, gdy dokona ostatecznego wyboru zla.

Sprawdz wyzej, w moich postach.

Lecz Ty jakbys albo czytac nie umial, albo jakbys nie widzial niektorych slow.

Cytuj:
Cały czas o tej iluzji mówimy, ale nawet kiedy podaję Ci ją na tacy, też jej nie widzisz. Trudno.

Jakiej iluzji ?
Ja poznaje wyraznie, ze mam wolna wole.
Ty nie poznajesz?
Jestes zniewolony?

A Boze "obserwacje" (poznanie) mojej osoby nie naruszaja mojej woli.

Podsumuje Ci jaka JEST Prawda w tym co sie tyczy woli, wyboru, wolnosci, wolnego wyboru i wolnej woli.

Wola jest to "chce".
Wybor jest tam gdzie jest byt, ktory ma "chce" i gdzie jest mozliwosc sklonienia sie ku co najmniej dwom roznym rzeczom.
(nawet w piekle jest wiec wybor).

Wolna wola jest to takie "chce", ktore moze (jeszcze) chciec Dobra i Prawdy.
Wolny wybor jest tam gdzie jest wolna wola.
Mozliwosc wyboru zla - nie jest znamieniem wolnej woli i wolnosci.
(Bo moznosc wyboru "miedzy dzuma a tyfusem" nie jest ani znakiem wolnosci, ani nie swiadczy o wolnej woli.

Lecz TYLKO mozliwosc wyboru Dobra i Prawdy swiadczy o wolnosci i wolnej woli.

Czy wiec utraciles juz swoja Wolnosc?
Czy jeszcze mozesz wybrac Dobro i Prawde?

Pytam sie poniewaz slowa Twoje sa zatrwazajace.

Jezeli bowiem naprawde i nieodwracalnie wolna wole odbierasz jako "iluzje" (podkreslam: naprawde, a nie ze tylko "tak przebakujesz bez pewnosci"), to znaczy, ze juz jestes doskonale spetany przez diabla, Mistrza Iluzji, Ksiecia Pozorow.

Wt gru 23, 2014 6:33 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
MJ napisał(a):
Dlatego to nie mozliwosc wyboru zla swiadczy o wolnej woli, ale mozliwosc wyboru Dobra i Prawdy.

Znowu dyskutujesz sam ze sobą, nie z tym co ja napisałem. A ja napisałem wyraźnie:
Pit CK napisał(a):
Wolność, to możliwość dowolnego wyboru, a nie jednej z kilku opcji.

MJ napisał(a):
Wolnosc JEST TO MOZNOSC WYBORU DOBRA I PRAWDY.
Tylko wtedy jest wolnosc.

MJ napisał(a):
Podsumuje Ci jaka JEST Prawda w tym co sie tyczy woli, wyboru, wolnosci, wolnego wyboru i wolnej woli.

Wola jest to "chce".
Wybor jest tam gdzie jest byt, ktory ma "chce" i gdzie jest mozliwosc sklonienia sie ku co najmniej dwom roznym rzeczom.
(nawet w piekle jest wiec wybor).

Wolna wola jest to takie "chce", ktore moze (jeszcze) chciec Dobra i Prawdy.
Wolny wybor jest tam gdzie jest wolna wola.
(Bo moznosc wyboru "miedzy dzuma a tyfusem" nie jest ani znakiem wolnosci, ani nie swiadczy o wolnej woli.

Lecz TYLKO mozliwosc wyboru Dobra i Prawdy swiadczy o wolnosci i wolnej woli.

Ciebie tylko do głoszenia propagandy brać, a sukces murowany.
To tak jakbyś powiedział: "Wolność jest tylko wtedy, kiedy można żyć na wschodzie. To, że na zachód nie można, to nie znaczy, że to nie jest wolność, bo Ci z zachodu mają to co oferuje zachód. A jak my nie możemy żyć tak, jak żyją na zachodzie to wcale nie znaczy, że my nie jesteśmy wolni, bo to Ci na zachodzie nie są wolni, a nie my. Którzy mają więc wolną wolę, Ci na zachodzie, czy Ci na wschodzie? Dlatego wolność jest tylko wtedy, gdy będąc na południku zerowym można jeszcze wybrać wschód." - Dokładnie ta sama logika.

MJ napisał(a):

To znaczy kazdy byt jest w Wiecznosci niezmienny: utrwalony albo w Dobrym i w Prawdzie albo w falszu i w zlu.

Zaprzeczałeś, zaprzeczałeś, jakieś bzdury wypisywałeś, a i tak na końcu napisałeś to samo co ja. Zamień sobie tylko reżim na radykalizm i będziesz miał to samo:
Pit CK napisał(a):
2. W piekle to samo co w niebie. Albo jedno, albo drugie - to nie jest żadna wolność, tylko reżim. I w jednym i w drugim przypadku.

MJ napisał(a):
Czy wiec utraciles juz swoja Wolnosc?
Czy jeszcze mozesz wybrac Dobro i Prawde?

Pytam sie poniewaz slowa Twoje sa zatrwazajace.

Jezeli bowiem naprawde i nieodwracalnie wolna wole odbierasz jako "iluzje" (podkreslam: naprawde, a nie ze tylko "tak przebakujesz bez pewnosci"), to znaczy, ze juz jestes doskonale spetany przez diabla, Mistrza Iluzji, Ksiecia Pozorow.

Ja sam nie wiem co jest prawdą, ja wyciągam jedynie wnioski i stawiam różne hipotezy i staram się postępować właściwie. Czym innym bowiem jest pryzmat samego życia, a czym innym jest pryzmat Pisma Świętego. Mogę jeszcze wybierać dobro i wybieram go dużo więcej niż kiedy byłem młodszy, a wtedy dużo mocniej wierzyłem niż teraz, więc to też jest zastanawiające w świetle togo co piszesz.

Wt gru 23, 2014 9:47 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Oczywiście, że nie i nigdy tak nie twierdziłem. Przecież napisałem wyraźnie:
Pit CK napisał(a):
2. W piekle to samo co w niebie. Albo jedno, albo drugie - to nie jest żadna wolność, tylko reżim. I w jednym i w drugim przypadku.

Poza tym, to pytanie jest właśnie bez sensu kiedy mówmy o wolnej woli, bo nie daje nam alternatywy wyboru z całości dostępnych opcji, tylko z góry ogranicza nas do opcji złej. Gdzie Ty tu widzisz jego kluczowość w kontekście wolności wyboru, tego nie potrafię pojąć.

Śr gru 24, 2014 12:58 am
Gaduła
Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Czyli Twoim zdaniem w przypadku, gdy człowiek nie może wybrać zła to również nie mamy do czynienia z wolną wolą?
np. gdy ma do wyboru tylko obdarowanie chlebem potrzebującego bądź poświęcenie życia dla ukochanej to w tym przypadku też nie ma wolnej woli jak mniemam?

Śr gru 24, 2014 1:03 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Podam Ci najprostszy przykład jaki mi przychodzi do głowy.
Są trzy butelki, pepsi, woda i sok. Pepsi jest zła, woda i sok są dobre. Kiedy pozwalam Ci wybrać tylko między wodą a sokiem, to czy nadal powiesz, że dokonujesz w pełni wolnego wyboru, czy jednak jest on ograniczony?

Śr gru 24, 2014 1:21 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Jednak mam pytanie czy przy założeniu, że pepsi w ogóle nie ma, a mamy do wyboru tylko wodę i sok to nie mamy do czynienia z wolną wolą?

Śr gru 24, 2014 1:59 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pit CK napisał(a):
MJ napisał(a):

Znowu dyskutujesz sam ze sobą, nie z tym co ja napisałem. A ja napisałem wyraźnie:
Pit CK napisał(a):
Wolność, to możliwość dowolnego wyboru, a nie jednej z kilku opcji.

Nie.
Wolnosc to nie jest "mozliwosc dowolnego (czyli wedlug woli) wyboru", lecz wolnosc jest wtedy i tylko wtedy, gdy jest (jeszcze) mozliwosc wyboru Dobra i Prawdy.

Ja zas nie dyskutuje sam ze soba, lecz obalam blad Twego myslenia, wedle ktorego to (myslenia) "prawdziwa wolnosc jest dopiero wtedy, gdy mozna wybierac miedzy absolutnie wszystkim, w tym miedzy dobrem, a zlem". Czyli blad myslenia, w ktorym zlo jest "czyms koniecznym, czyms wartosciowym, co zwieksza nasza wolnosc lub czyni, ze w ogole mozemy byc wolni".

Wedle bowiem Twej oblednej logiki: "bez mozliwosci wyboru zla nie ma wolnosci".

Cytuj:
Ciebie tylko do głoszenia propagandy brać, a sukces murowany.
To tak jakbyś powiedział: "Wolność jest tylko wtedy, kiedy można żyć na wschodzie. To, że na zachód nie można, to nie znaczy, że to nie jest wolność, bo Ci z zachodu mają to co oferuje zachód. A jak my nie możemy żyć tak, jak żyją na zachodzie to wcale nie znaczy, że my nie jesteśmy wolni, bo to Ci na zachodzie nie są wolni, a nie my. Którzy mają więc wolną wolę, Ci na zachodzie, czy Ci na wschodzie? Dlatego wolność jest tylko wtedy, gdy będąc na południku zerowym można jeszcze wybrać wschód." - Dokładnie ta sama logika.

Nie.
Nie "dokladnie taka sama logika".
Albowiem slow nie mozesz zamieniac dowolnie.
Slowa maja konkretne i okreslone znaczenie.

Slowa "zachod, wschod" nie maja takiego samego znaczenia jak slowa "Prawda , falsz".

Ani "zachod" ani "wschod" (kierunki swiata) nie zniewalaja.
A falsz, blad i zlo ZNIEWALAJA.

Nie da sie dowolnie zonglowac slowami i dowolnie ich zamieniac, jak Ty to czynisz w swoim porownaniu.

Slowa maja ZNACZENIE.

Twoja logika to OBLED.

Wedle Twego myslenia "Swieci w Raju nie maja wolnosci, bo nie moga wybrac zla" (W Raju nie ma nic zlego, a wiec nie moga go wybrac, bo nie mozna wybrac tego czego nie ma).

Ukazmy wiec absurd Twego myslenia.

Wyobraz sobie Swietego i rajska lake. Swiety moze sobie dowolnie biegac po lace i nic mu nie grozi, nie wpadnie w pulapke. Lecz wedle Ciebie "on nie jest wolny , bo nie ma mozliwosci wpasc w pulapke, bo nie moze wybrac pulapki".
Przyjmijmy wiec Twoja logike i "uczynmy Swietego wolnym".
I dajmy mu moznosc wyboru zla, ktora wedle Ciebie "jest konieczna, by mozna mowic o wolnosci"
Niech na tej lace rajskiej pojawia sie liczne pulapki.
Niech beda one oznaczone, tak by Swiety mogl je widziec.
Niech kusza Swietego swymi zludzeniami.
Niech wpadniecie w te pulapki powoduje to, ze Swiety na przyklad straci nogi.
Poniewaz sa one jednak zle, to sa klamliwe i falszywe: mowia wiec one Swietemu (te pulapki), ze "wcale nie, wcale nie straci nog, gdy w nie wejdzie, lecz rozkosz wielka bedzie jego udzialem, jesli je wybierze". Taki glos dochodzi z kazdej pulapki.
Otoz- wedle Twego myslenia- "dopiero teraz Swiety jest w pelni wolny, bo oprocz mozliwosci wyboru dobra pojawila sie mozliwosc wyboru nieszczescia i zla (zludzen)".

By jasno pokazac niedorzecznosc takiego myslenia zwiekszmy liczbe pulapek na lace, tak by zajmowaly one np. ponad dziewiecdziesiat procent powierzchni rajskiej laki i byly chaotycznie porozrzucane.

Na skrajnych przykladach latwiej bowiem widac zasade.

Teraz wiec Swiety, jezeli nie chce wpasc w pulapke, to musi wkladac wiele wysilku w omijanie pulapek.
Musi lawirowac, miejscami podskakiwac lub stac na jednej nodze.
Tak wiele czyha na niego pulapek.

Lecz wedle Twego myslenia dopiero teraz jest on "wolny", a wczesniej (gdy pulapek nie bylo), to "nie byl wolny, bo nie mial moznosci wpadniecia w pulapke".

Lecz kto ma oczy i rozum jawnie widzi juz absurd takiego myslenia.

Oto bowiem na lace bez pulapek (tam gdzie nie mozna wybrac zla) Swieci hasaja i podskakuja dowolnie, niczego sie nie obawiajac.

Na drugiej zas lace, gdzie (wedlug Twej logiki) "jest wolnosc, bo jest mozliwosc wyboru wpadniecia w pulapke" widac dwie grupy ludzi: ci Swieci, ktorzy nie zrezygnowali z omijania pulapek dokonuja akrobacji i wygibasow, by nie wpasc. Ci zas ktorzy zrezygnowali i dali sie oszukac- wpadaja i zostaja bez nog.

Ktoz wiec ma wiecej wolnosci ?
Kto i gdzie jest wolny?
Niech kazdy kto ma oczy i rozum sam rozsadzi.

Tu JEST Prawda:
Zlo nie jest zadna wartoscia, lecz jest bezwartosciowe.
Mozliwosc wyboru zla nie jest zadnym zyskiem i nie dodaje wolnosci, lecz jest zagrozeniem wolnosci.
A kazde zagrozenie wolnosci ogranicza (czyli zmniejsza) te wolnosc.

Pelnia Wolnosci jest wtedy i tylko wtedy, gdy mozemy wybierac samo tylko Dobro i Prawde.
Oczywistosc dla zdrowego rozumu.

Patrz przyklad powyzej.

Diabel, podstepny zwodziciel usiluje jednak przekonac czlowieka, ze "i zlo jest potrzebne, ze dopiero poznanie zla oraz bledu i moznosc wyboru tych rzeczy daja prawdziwa i pelna wolnosc"

A wielu przekonal.
Bo wielu opowiada dzis glupstwa i wierzy w to, ze Swieci w Raju nie maja pelni wolnosci, bo nie moga wybierac zlych rzeczy i nieszczesc.

Lecz Prawdziwa Wolnosc jest OD zla.
A NIE JEST "wolnoscia do wyboru zla".

Prawdziwie i w pelni wolny jest ten, ktory jest wolny od falszu, bledu i zla.

Cytuj:
MJ napisał(a):

Zaprzeczałeś, zaprzeczałeś, jakieś bzdury wypisywałeś, a i tak na końcu napisałeś to samo co ja. Zamień sobie tylko reżim na radykalizm i będziesz miał to samo:
Pit CK napisał(a):

Nie napisalem tego samego co Ty.
I nie mozna dowolnie zamieniac sobie slow.
Skrajny radykalizm nie znaczy to samo co "rezim".

Cytuj:

No tak, "prawdziwie wolni moga byc dopiero ci, ktorzy moga wpadac w pulapki, jezeli nie moga to nie sa wolni".
Oto Twoje myslenie !

Lecz przemysl sobie na spokojnie przyklad, ktory Ci podalem.
I ocen, ktorzy maja wiecej wolnosci: czy ci, ktorzy moga biegac beztrosko po lace bez pulapek, czy ci ktorzy moga w nie wpadac.
Bo prawdziwa odpowiedz WIDAC GOLYM OKIEM.

Cytuj:
Ja sam nie wiem co jest prawdą,

To Prawda.
I to jest Twoje nieszczescie.
Ze nie poznajesz Prawdy.

Cytuj:
ja wyciągam jedynie wnioski i stawiam różne hipotezy i staram się postępować właściwie.

Jak mozna "postepowac wlasciwie" nie wiedzac co jest Prawda?

?!

Śr gru 24, 2014 10:13 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
KarzełReakcji napisał(a):
Jednak mam pytanie czy przy założeniu, że pepsi w ogóle nie ma, a mamy do wyboru tylko wodę i sok to nie mamy do czynienia z wolną wolą?

Przy tym założeniu mamy wolną wolę. Ale przy tym założeniu piekło też jest pełne ludzi wolnej woli.

Śr gru 24, 2014 12:21 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wolna wola, moja i sąsiada.
MJ napisał(a):
Czyli blad myslenia, w ktorym zlo jest "czyms koniecznym, czyms wartosciowym, co zwieksza nasza wolnosc lub czyni, ze w ogole mozemy byc wolni".

Nie chce mi się już tego dłużej tłumaczyć. Nigdzie tak nie napisałem, ale Ty tak zrozumiałeś. Ok, nic nie szkodzi.
Odpowiem jeszcze tylko na to pytanie:
MJ napisał(a):
Jak mozna "postepowac wlasciwie" nie wiedzac co jest Prawda?

Bardzo prosto. Wystarczy wiedzieć co jest dobre. Nie muszę znać prawdy odnośnie tego jak powstał świat, żeby to wiedzieć.

Śr gru 24, 2014 1:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
MJ napisał(a):
Ja zas nie dyskutuje sam ze soba, lecz obalam blad Twego myslenia, wedle ktorego to (myslenia) "prawdziwa wolnosc jest dopiero wtedy, gdy mozna wybierac miedzy absolutnie wszystkim, w tym miedzy dobrem, a zlem". Czyli blad myslenia, w ktorym zlo jest "czyms koniecznym, czyms wartosciowym, co zwieksza nasza wolnosc lub czyni, ze w ogole mozemy byc wolni".

Masz rację MJ!
Wolną wolę fałszywie przedstawia się jako wybór między Dobrem i złem.
Z takiego błędnego rozumowania wychodzi, że bez zła nie ma wolnej woli..
Prawda jest taka, że zło jest zbędne, jest niepotrzebnym balastem.
Obłędem jest doszukiwanie się w złu czegoś dobrego, że jest w czymkolwiek potrzebne. Dobro sobie znakomicie radzi samo..
Zło jest jak pasożyt..
Wielkie dzięki za ten tekst. Człowiek, zapomina o oczywistościach i próbuje w absurdach szukać logiki..

Śr gru 24, 2014 2:42 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
MJ napisał(a):
Niektorzy bowiem bredza w ten sposob: "nie mogl wybrac zla, a zatem nie mial wolnej woli."
I wybieraja.
Czlowiek, ktoremu dano do wyboru: "mozesz byc przypiekany rozzarzonym weglem lub plynna smola, wybieraj" -mialby miec "wolny wybor i wolna wole"?
To jest wedlug Ciebie "wolny wybor?
I to jest "wolna wola"?

To jest karykatura i kpina z wolnosci wyboru i wolnej woli.
I takim wlasnie szyderstwem szatanskim dreczeni sa piekielnicy.
"Wybierajcie"- mowi im diabel- "mozecie wybierac wsrod wielu rzeczy".
I rzeczywiscie moga wybierac!
A LICZBA mozliwosci tego co wybiora jest ogromna.
Lecz kazdy ich wybor jest rodzajem wyboru pomiedzy tym czy "beda bici pretem zelaznym, czy tez beda tym pretem przekluwani "

A diabel sie smieje.
I slychac jego szyderczy rechot.

Mówisz o życiu na tym, czy "drugim świecie"?
Bo dla mieszkańców piekieł taka rzeczywistość jest pewnie codziennością.
Jednak inna rzeczywistość jest dla ludzi.
Dla człowieka całość uciążliwości związanej z ewentualnym wyborem zła wiąże się ze wstydem, czy innym lękiem związanym z przyznaniem się do wyboru określonego zła.
Człowiek za żadne skarby nie chce się przyznać do wyboru zła, do grzechu.
Czy i w tym przypadku uważasz, że człowiek ma wybór między dżumą a cholerą?
Nie, człowiek póki żyje może dokonać obrachunku ze swoim życiem i po prostu przyznać się do grzechu, zwrócić się do Boga w sakramencie prawdziwej i szczerej spowiedzi i uzyskać przebaczenie. Człowiek naprawi swoje złe czyny i Bóg obdarzy go swoim Miłosierdziem.
A jak było z "dobrym Łotrem"?
Człowiek do końca życia ma rozeznanie swojej winy. A jeśli nie ma, to inni z jego otoczenia mogą mu pomóc i "wyłuskać" te sprawy, które tak naprawdę zazębiają się między ludźmi. Nikt nie zyje na pustyni, wiec nasze życia się "zazębiają". Zawsze ktoś do nas się zwróci z jakąś pretensją, zadawnionym bólem i w takiej sytuacji normalny człowiek powinien na to "normalnie", czyli uczciwie zareagować.
Problem chyba jednak sprowadza sie do tego, że każdy jest w jakiś sposób uwikłany w swoje grzechy i przez to słaby i nie może innym "wygarnąć".
Bo nic tak nie działa na poprawę życia jak zdrowa reprymenda.
A jak człowiek poprosi Boga o pomoc w życiu, to Bóg poprowadzi człowieka ku Dobru.
Cytuj:
Zlo i blad ZNIEWALAJA.

Do czego?
Do tego, by się przyznać do swych win?
Jak człowieku miałeś odwagę narozrabiać, to miej i odwagę stanąć przed ludźmi, by za to odpowiedzieć (to nie do Ciebie, tylko ogólnie)
Brak odwagi?
A może chodzi o to, że grzech jest taki słodki i możliwość grzeszenia i wodzenia innych za nos jest słodkie?
Cytuj:
Gdyz falsz i zlo zniewalaja, petaja czlowieka.

Dlaczego pętają?
ZAWSZE można zrezygnować ze zła - trzeba tylko chcieć

A jak człowiek nie chce zrezygnować ze zła, to jego wolny wybór .
Cytuj:
Od poczatku ja Ci pisalem, ze wolna wole traci czlowiek dopiero wowczas, gdy dokona ostatecznego wyboru zla.

U żyjącego człowieka nie ma ostatecznego wyboru zła.
Cytuj:

Ale ja też mam stale możliwość wyboru dobra i zła.
Mogę wybrać i jedno i drugie. I wiem, że czasem mogę się tak zamotać, że pójdę w zło jak w dym, ale "coś" mnie tknie i nie raz opamiętałam sie w ostatniej chwili.
Cytuj:
Teraz wiec Swiety, jezeli nie chce wpasc w pulapke, to musi wkladac wiele wysilku w omijanie pulapek.
Musi lawirowac, miejscami podskakiwac lub stac na jednej nodze.
Tak wiele czyha na niego pulapek.

O widzisz, sam piszesz o pułapkach na Świętych. Każdy ma wiele pułapek na swojej drodze. Jak nie ma kuszenia i pułapek, to człowiek nie pracuje na swoje zbawienie.

So gru 27, 2014 3:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
@JolaSz
MJ napisał(a):
I wybieraja.

JolaSz napisał(a):
Mówisz o życiu na tym, czy "drugim świecie"?

Piekielnik = mieszkaniec piekła.
Czytasz nieuważnie i dlatego też dyskutujesz z wydumaną przez siebie hipotezą, jakoby żyjący człowiek pozbawiony był wolnej woli..
Żyjący człowiek, zawsze jednak może wybrać Prawdę, Boga, zatem nie jest pozbawiony wolnej woli. Wolną wolę może mieć w mniejszym bądź większym stopniu spętaną złem, poprzez grzech..
Grzech, a co za nim idzie, zło pęta, wolną wolę człowieka.. Zamiast kształtować się w cnotach, a więc skłonnościach do Dobra, do wyboru Dobra, grzeszący człowiek wyrabia sobie skłonności do zła..
Tak jak alkoholik, który ma wolną wolę i może nie pić, ale jego wolna wola jest bardziej spętana przez grzech pijaństwa, niż osoby która nie jest alkoholikiem..
JolaSz napisał(a):
O widzisz, sam piszesz o pułapkach na Świętych. Każdy ma wiele pułapek na swojej drodze. Jak nie ma kuszenia i pułapek, to człowiek nie pracuje na swoje zbawienie.

Próbujesz robić z diabła jakiegoś nauczyciela, dzięki któremu ćwiczysz się w cnotach.. Zrozum, że zło jest zbędne. To jest intruz, pasożyt i on nie odgrywa, żadnej pozytywnej roli..
To mi przypomina takie rozumowanie.
Ktoś robi odpowiednio zamaskowane dziury w moście, w które ogromna ilość kierowców wpada i ginie..
Co na to JolaSz?
Ale sprytne, dzięki temu można poćwiczyć szybkość reakcji, refleks..

So gru 27, 2014 4:45 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
watchman napisał(a):
Prawda jest taka, że zło jest zbędne, jest niepotrzebnym balastem.
Obłędem jest doszukiwanie się w złu czegoś dobrego, że jest w czymkolwiek potrzebne. Dobro sobie znakomicie radzi samo..
Zło jest jak pasożyt..
Wielkie dzięki za ten tekst. Człowiek, zapomina o oczywistościach i próbuje w absurdach szukać logiki..

Oj chłopie, ciężko z Tobą, jeśli takie oczywiste rzeczy trzeba Ci tłumaczyć.
Ale wracając do tego, że mamy wolną wolę. Tu jest kilka cytatów. Dla ułatwienia podkreśliłem ważniejsze słowa.
Pan odpowiedział Mojżeszowi: "[...] Aaron, brat twój, będzie przemawiał do faraona, ażeby wypuścił Izraelitów ze swego kraju.
Ja zaś uczynię nieustępliwym serce faraona i pomnożę moje znaki i moje cuda w kraju egipskim. Faraon nie usłucha was, toteż wyciągnę rękę moją nad Egiptem i wywiodę z Egiptu moje zastępy, mój lud, synów Izraela z pośrodka nich, wśród wielkich kar."
Wj 7,1-3 (BT)

Pan rzekł do Mojżesza: "Gdy będziesz zbliżał się do Egiptu, pamiętaj o władzy czynienia wszelkich cudów, jaką ci dałem do ręki, i okaż ją przed faraonem. Ja zaś uczynię upartym jego serce, że nie zechce zezwolić na wyjście ludu."
Wj 4,21 (BT)

I rzekł [Jahwe]:"Idź i mów do tego ludu: Słuchajcie pilnie, lecz bez zrozumienia, patrzcie uważnie, lecz bez rozeznania! Zatwardź serce tego ludu, znieczul jego uszy, zaślep jego oczy, iżby oczami nie widział ani uszami nie słyszał, i serce jego by nie pojęło, żeby się nie nawrócił i nie był uzdrowiony".
Wtedy zapytałem: "Jak długo, Panie?"
On odrzekł: "Aż runą miasta wyludnione i domy bez ludzi, a pola pozostaną pustkowiem."
Iz 6,9-11 (BT)

Pan do Mojżesza: "Ja wyświadczam łaskę, komu chcę, i miłosierdzie, nad kim się lituję. [Wybranie] więc nie zależy od tego, kto go chce lub o nie się ubiega, ale od Boga, który okazuje miłosierdzie. Albowiem mówi Pismo do faraona: Po to właśnie cię wzbudziłem, aby okazać na tobie moją potęgę i żeby rozsławiło się moje imię po całej ziemi.
Rz 9,15-18 (BT)

So gru 27, 2014 9:42 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pit CK napisał(a):
Oj chłopie, ciężko z Tobą, jeśli takie oczywiste rzeczy trzeba Ci tłumaczyć.

Może chociaż zacznij to tłumaczenie, a nie wklejasz cytaty z Pisma..
Co chcesz przez to powiedzieć? Mamy wolną wolę, czy jej nie mamy?
Jeśli nie mamy (co zdaje się, że sugerujesz), to jak to się stało, że katolicka teologia przez 2 tysiąclecia tego nie zauważyła, a Pit CK to dostrzegł?

So gru 27, 2014 11:23 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
MJ napisał(a):

Czy wolna wola nie znaczy wolnego wyboru ,że mogę wybrać nawet zło?
Dzięki wolnej woli nie możemy wybrać zła?
Tylko dobro?

N gru 28, 2014 12:33 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona