Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N sie 25, 2019 7:51 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 156 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
 Katolicy nie w pełnej łączności 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicy nie w pełnej łączności
40latka napisał(a):
Ciągnę wątek tego, że biskup jest w oczach Jezusa równy mnie i Tobie, stąd uważam za niestosowne gesty, które wywodzą się z dawnych czasów- takie jak klękanie przed biskupem/papieżem, całowanie pierścienia itp. Przeczytaj cały wątek. Zrobił się trochę offtop ale nie ja go zaczęłam.
Czytałem cały watek ale dalej nie rozumiem co dziwnego czy niestosownego jest w synowskim geście okazania szacunku dla swojego duchowego ojca/pasterza...???

Wt sty 21, 2014 9:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Yarpen Zirgin napisał(a):
No to przykre, że nie rozumiesz o co chodzi w ucałowaniu pierścienia biskupa. Natomiast wybór jest prosty:
No właśnie, o co chodzi w ucałowaniu pierścienia biskupa?

Wt sty 21, 2014 9:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
No to przykre, że nie rozumiesz o co chodzi w ucałowaniu pierścienia biskupa. Natomiast wybór jest prosty:

Chodzi o wyraz czci dla urzędu biskupa.

Wt sty 21, 2014 9:59 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Mogę wyrazić mój szacunek dla funkcji w inny sposób niż całować pierścień. To jest gest poddaństwa a biskup ma być pasterzem, nie władcą. Inna rzecz, że po tym, jak się wypowiadają nie niektórzy biskupi to straciłam do nich jakikolwiek szacunek... Niestety.

Wt sty 21, 2014 10:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):

Chodzi o wyraz czci dla urzędu biskupa.
Ok. A więc chodzi o to, byśmy mieli możność okazywać biskupom cześć i do tego jest przeznaczony pierścień. Czy ów pierścień jeszcze coś oznacza i czy biskup bez pierścienia na ręku dalej jest biskupem?

Wt sty 21, 2014 10:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
40latka napisał(a):
Mogę wyrazić mój szacunek dla funkcji w inny sposób niż całować pierścień. To jest gest poddaństwa a biskup ma być pasterzem, nie władcą.
No właśnie...biskup jest pasterzem czyli pełni urząd(służbę) apostolski i to dla takiej(apostolskiej) posługi wierni okazują mu szacunek poprzez taki synowski gest...
Cytuj:
Inna rzecz...
ocena biskupa należy do tego jego zwierzchnika...a Tobie jak zależy na zbawieniu swoim i biskupa zacytuję słowa...
módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego. (Jk 5,16)

Wt sty 21, 2014 11:07 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Tak więc modlę się za nich ale na ich zdanie mam swoje zdanie i nie zamierzam wykonywać gestów poddańczych rodem ze średniowiecza. Chyba wystarczy tego offtopu :P)

Śr sty 22, 2014 8:24 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
No właśnie...biskup jest pasterzem

Skoro jest pasterzem to bardziej właściwe chyba byłoby gdyby swoją owieczkę traktował jak owieczkę, a nie jak... khm. Znaczy, jak owca podejdzie do swojego pasterza, to on pewnie prędzej ją pogłaszcze, niż da rękę do ucałowania.

Śr sty 22, 2014 1:49 pm
Odpowiedz z cytatem
„Pełna łączność” zapewne nie wyraża się przez ucałowanie pierścienia. To jest zwyczaj, którego przetrwania ja osobiście nie rozumiem, choć i tak jest dobrze bo Papieża nie noszą już w lektyce a to całkiem niedawne czasy. Szacunek można wyrazić na wiele sposobów nie koniecznie „cmokononsensem” choć nie odbieram temu gestowi jego dobrego znaczenia. Znam Biskupa, który nie pozwala na ucałowanie pierścienia, a nawet sam całuje w rękę (kobiety :) ).
Kiedyś na prymicji jeden młody ksiądz, był strasznie skrępowany gdy ucałowałem jego wewnętrzną część dłoń (to tam Biskup namaszcza, podczas święceń).

Pozdrawiam

Śr sty 22, 2014 3:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
JarStary napisał(a):
„Pełna łączność” zapewne nie wyraża się przez ucałowanie pierścienia. To jest zwyczaj, którego przetrwania ja osobiście nie rozumiem, choć i tak jest dobrze bo Papieża nie noszą już w lektyce a to całkiem niedawne czasy. Szacunek można wyrazić na wiele sposobów nie koniecznie „cmokononsensem” choć nie odbieram temu gestowi jego dobrego znaczenia. Znam Biskupa, który nie pozwala na ucałowanie pierścienia, a nawet sam całuje w rękę (kobiety :) ).
Kiedyś na prymicji jeden młody ksiądz, był strasznie skrępowany gdy ucałowałem jego wewnętrzną część dłoń (to tam Biskup namaszcza, podczas święceń).
hmm...więc jak JarStary...uważasz taki wyraz jak ucałowanie ręki przez którą spływają łaski Boże i Jego błogosławieństwo "cmokononsensem" czy jednak jest on przejawem szacunku i miłości wobec posługującego in persona Christi...???

Śr sty 22, 2014 9:46 pm
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
a czy określenie być w łączności z Chrystusem czy z duchem świętych Jego Mistycznego Ciała(Kościoła-patrz Biblia), też wywołuje u Ciebie taką reakcję...???

Nie porównywałbym papieża do Chrystusa. A to drugie określenie brzmi jeszcze bardziej groteskowo.
Cytuj:
ocena biskupa należy do tego jego zwierzchnika...a Tobie jak zależy na zbawieniu swoim i biskupa zacytuję słowa...

Rozumiem, że ktoś kto nie jest innym wysokim dostojnikiem kościelnym nie może krytykować zachowania innych dostojników, bo nie jest tego godzien, winien zaś być potulną owieczką słuchającą bez sprzeciwu swych mądrzejszych pasterzy...
Cytuj:
Skoro jest pasterzem to bardziej właściwe chyba byłoby gdyby swoją owieczkę traktował jak owieczkę, a nie jak... khm. Znaczy, jak owca podejdzie do swojego pasterza, to on pewnie prędzej ją pogłaszcze, niż da rękę do ucałowania.

Może skończmy z tymi metaforami, jesteśmy ludźmi, a nie żadnymi owcami.
Cytuj:
JarStary...uważasz taki wyraz jak ucałowanie ręki przez którą spływają łaski Boże i Jego błogosławieństwo "cmokononsensem

Hmm... nie, jednak powstrzymam się od skomentowania tego.

Szacunek ma się w sercu, a okazywać można go na wiele sposobów, ten jest moim zdaniem zbędny. Zeszliśmy z tematu, ale wyjaśnione zostało już znaczenie "łączności". W sumie tak brzmi lepiej niż na przykład " w pełni wierny" i "heretyk".

Cz sty 23, 2014 2:12 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Prospector napisał(a):
Cytuj:
a czy określenie być w łączności z Chrystusem czy z duchem świętych Jego Mistycznego Ciała(Kościoła-patrz Biblia), też wywołuje u Ciebie taką reakcję...???

Nie porównywałbym papieża do Chrystusa. A to drugie określenie brzmi jeszcze bardziej groteskowo.
a gdzi ty tutaj wyczytałeś, że porównuję papieża do Chrystusa...??? poza tym jeśli piszesz w dziale dla katolików, to rozumiem że przyjmujesz nauczanie KKK za swoje zatem nie rozumiem o co ci chodzi z tym drugim określeniem, które zdefiniowałes jako groteskowe...proponuje zapoznać się z http://www.teologia.pl/m_k/kkk1k09.htm
Cytuj:
Rozumiem, że ktoś kto nie jest innym wysokim dostojnikiem kościelnym nie może krytykować zachowania innych dostojników, bo nie jest tego godzien, winien zaś być potulną owieczką słuchającą bez sprzeciwu swych mądrzejszych pasterzy...
rozumiesz to, co chcesz, a nie to, co naucza Chrystus poprzez swój Kościół więc skutki są takie jak tutaj widać...

Cz sty 23, 2014 2:38 am
Odpowiedz z cytatem
Jeśli ksiądz jest alter Christus to i Papież w rzeczy samej też :) , a kiedy i dlaczego no to katolik powinien wiedzieć.
Uważam, że całowanie kobiety w rękę jest „cmokononsensem” i tym samym może być gest w stosunku do biskupa czy księdza - to wszystko zależy od okoliczności - tyle i może aż tyle.
Szacunek jest wyrażany przez gesty ale to są tylko obrazy, które nie koniecznie muszą się pokrywać ze stanem faktycznym poczucia szacunku dla danej osoby.

Pozdrawiam

Cz sty 23, 2014 9:40 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
JarStary napisał(a):
[...]
Uważam, że całowanie kobiety w rękę jest „cmokononsensem” i tym samym może być gest w stosunku do biskupa czy księdza - to wszystko zależy od okoliczności - tyle i może aż tyle.
Szacunek jest wyrażany przez gesty ale to są tylko obrazy, które nie koniecznie muszą się pokrywać ze stanem faktycznym poczucia szacunku dla danej osoby.

Pozdrawiam

(podkreślenie moje)

Moim zdaniem odnośnie całowania pań w rękę jako wyraz szacunku, czci :) to kwestia obyczaju, zwyczaju w danej społeczności, narodzie, który urósł do rangi świadectwa o dobrym wychowaniu, szarmanckości, ogólnie kultury.

Kwestia pocałunku osoby duchownej, to uważam tradycja wyrażająca uszanowanie tego, kogo, co, ta osoba reprezentuje. Tym niemniej faktem jest, że i ów zwyczaj wyrazy szacunku może być w miarę zmieniających się czasów, czy nieadekwatnego odbioru społecznego modyfikowany. Tak jak ma to miejsce w zwyczaju całowania w rękę każdego duchownego, kapłana, obecnie wszak tego nie ma. Szacunek można, da się wyrażać w inny sposób.

Cz sty 23, 2014 10:05 am
Milczek
Milczek

Odpowiedz z cytatem
@sahcim
"katolik w pełnej łączności z duchem świętych Mistycznego Ciała Chrystusa"
- brzmi to groteskowo w kontekście opcji forumowej
Cytuj:
a gdzi ty tutaj wyczytałeś, że porównuję papieża do Chrystusa...???

Sprawa toczyła się wokół "łączności z papieżem", a Ty zapytałeś się o "łączność z Jezusem".
Cytuj:
rozumiesz to, co chcesz, a nie to, co naucza Chrystus poprzez swój Kościół więc skutki są takie jak tutaj widać...

Chyba muszę przytoczyć wszystko od początku. Padły słowa:
Cytuj:
Inna rzecz, że po tym, jak się wypowiadają nie niektórzy biskupi to straciłam do nich jakikolwiek szacunek...

Na co odpowiedziałeś:
Cytuj:

Wynika z Twoich słów, że jakakolwiek krytyka, czy ocena dostojników kościelnych jest niewskazana dla świeckich, przy czym powiedziałeś to w takim tonie, jakbyś więcej nie chciał tego widzieć.
Z góry przepraszam za offtop.
Dobrze wypowiedziała się Arwen, okazywanie szacunku, którego forma może zmieniać się z biegiem czasu.

Cz sty 23, 2014 12:17 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 156 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona