Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr wrz 30, 2020 6:25 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Każda religia prowadzi do tego samego Boga 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Każda religia prowadzi do tego samego Boga
Proszę mi wyjaśnić, z jakiego powodu Bóg ma być ważniejszy od Mamy, którą tak bardzo kocham, od mojego Ojca za którego oddałbym życie, od przyjaciół na których mi zależy, od drugiego człowieka który jest obok mnie? Gdyby jakiś gość podszedł do mnie na ulicy i powiedział "Hej, musisz mnie kochać bardziej niż własnych rodziców!" to stwierdziłbym, że ma nierówno pod sufitem. I nie miałoby znaczenia, czy ma na imię Krzysiek, Wiesiek, Janek czy Jezus.

N sty 04, 2015 1:54 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
creepingdeath napisał(a):
Proszę mi wyjaśnić, z jakiego powodu Bóg ma być ważniejszy od Mamy, którą tak bardzo kocham, od mojego Ojca za którego oddałbym życie, od przyjaciół na których mi zależy, od drugiego człowieka który jest obok mnie? Gdyby jakiś gość podszedł do mnie na ulicy i powiedział "Hej, musisz mnie kochać bardziej niż własnych rodziców!" to stwierdziłbym, że ma nierówno pod sufitem. I nie miałoby znaczenia, czy ma na imię Krzysiek, Wiesiek, Janek czy Jezus.
Z jakiego powodu? Z kilku.
Na przykład dlatego że kocha Cię bardziej niż oni. Albo dlatego że dał Ci więcej. Albo tez dlatego, że ich miłość do Ciebie pochodzi z Jego miłości i jest jej odbiciem.
asertywny napisał(a):
Trzeba wierzyć\ufać Bogu, a nie religii.
Wydaje mi się że Pismo podaje pozytywne konotacje względem religii i religijności - doprawdy nie wiem skąd tyle fobii wobec tego pojecia (zwłaszcza wśrod Braci Odłączonych , ale i np. wśród naszych charyzmatyków) :
"Kto zaś pilnie rozważa doskonałe Prawo, Prawo wolności, i wytrwa w nim, ten nie jest słuchaczem skłonnym do zapominania, ale wykonawcą dzieła; wypełniając je, otrzyma błogosławieństwo
Jeżeli ktoś uważa się za człowieka religijnego, lecz łudząc serce swoje nie powściąga swego języka, to pobożność jego pozbawiona jest podstaw.
Religijność czysta i bez skazy wobec Boga i Ojca wyraża się w opiece nad sierotami i wdowami w ich utrapieniach i w zachowaniu siebie samego nieskalanym od wpływów świata."
/List św. Jakuba 1,25-27/

Slowo religia jest tlumaczone jako:
  • przywrocenie jednosci pomiedzy Bogiem a czlowiekiem (ludzmi) (legare :lacinskie wiazac)
  • powtorny wybor Boga (pierwszy wybor zostal zniszczony przez Adama(re-eligere lac. powtrony wybierac)
Czyli etymologicznie "re-ligio" oznacza więź, konkretnie "więź łączącą danego człowieka czy też społeczność z Bogiem"

Osobista wiez z Bogiem na pewno jest elementem religii, religia to cos wiecej niz tylko osobista wiez, bo Jezus zbawia "owce w stadzie", a nie poszczegolne porozbiegane po pustyni. Wcielenie sie dokonalo "aby rozproszone dzieci Boze zgromadzic w jedno", czyli we wspolnote.
Prawdziwe zbawienie dokonuje sie przez wspolnote a nie "JA i MOJ BOG".

N sty 04, 2015 2:05 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Na przykład dlatego że kocha Cię bardziej niż oni.

Masz rację. Ojciec, który każe wierzyć w swoje istnienie, ale nigdy nawet nie przyjdzie Cię odwiedzić jest świetnym ojcem.
Cytuj:
Albo dlatego że dał Ci więcej.

Dokładnie. Dzięki niemu dowiedziałem się za młodu jak strasznie jest Piekło, przez co nie mogłem sypiać w nocy. Dzięki.
Cytuj:
Albo tez dlatego, że ich miłość do Ciebie pochodzi z Jego miłości i jest jej odbiciem.

Ich Miłość pochodzi od nich, ponieważ pokochali mnie jako swoje dziecko - a ja pokochałem ich, to naturalne. Czy da się kochać kogoś, kogo nigdy nie widziało się na oczy? Kogoś, kto nigdy nie odpowiada?

Konkluzja: odrzucenie człowieka i człowieczeństwa w ogóle prowadzi do Boga.

Dziękuję za takie coś.

N sty 04, 2015 2:18 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wybacz, ale wchodzisz w demagogię. Powiedz, czemu ma służyć ta rozmowa?
Podjąłem ją, bo sądziłem że chcesz przedyskutować swoje watpliwości (a przynajmniej poznać chrześcijański punkt widzenia).

Mam wrażenie, że od jakiegoś czasu nie rozważasz tego co mówię, a jedynie polemizujesz (na zasadzie przerzucania się słowami i to dobranymi tak, by jak najbardziej zranić moje uczucia religijne).

Jeśli to ma być jedynie taka sobie przepychanka słowna, to trochę szkoda mi na to czasu - a nadto sprawy wiary są dla mnie na tyle drogie i ważne, że nie traktuje ich jako pretekstu do bicia piany.

Ja nie muszę rozmawiać - na braku tej rozmowy stracisz co najwyżej Ty, zaprzepaszczając jakąś tam szansę na zaprzyjaźnienie się z Bogiem. Ja nic na tym nie tracę.

N sty 04, 2015 2:32 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Przykro mi, że oskarżasz mnie o demagogię. Wybacz, nie chciałem Cię urazić, nie miałem tego na celu.

Skoro nie chcesz odpowiadać to nie musisz tego robić. Brak odpowiedzi także jest odpowiedzią - a w tym wypadku jednoznaczną. Wg mnie trudno posługiwać się logicznymi argumentami w przypadku czegoś, co jest logiki pozbawione.

Cytuj:
Powiedz, czemu ma służyć ta rozmowa?

Chciałem bliżej poznać ludzi religijnych. Dlatego też jestem na tym forum i prowadzę dyskusję z ludźmi o odmiennych poglądach. Sam byłem kiedyś religijny (i to bardzo), lecz sporo się od tego czasu zmieniło. Szukam odpowiedzi i staram się jednocześnie pokazać swój punkt widzenia na sprawy religijne. Poza tym - takie rozmowy są niezwykle ciekawe.

N sty 04, 2015 3:05 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Wydaje mi się że Pismo podaje pozytywne konotacje względem religii i religijności - doprawdy nie wiem skąd tyle fobii wobec tego pojecia (zwłaszcza wśrod Braci Odłączonych , ale i np. wśród naszych charyzmatyków) :
"Kto zaś pilnie rozważa doskonałe Prawo, Prawo wolności, i wytrwa w nim, ten nie jest słuchaczem skłonnym do zapominania, ale wykonawcą dzieła; wypełniając je, otrzyma błogosławieństwo
Jeżeli ktoś uważa się za człowieka religijnego, lecz łudząc serce swoje nie powściąga swego języka, to pobożność jego pozbawiona jest podstaw.
Religijność czysta i bez skazy wobec Boga i Ojca wyraża się w opiece nad sierotami i wdowami w ich utrapieniach i w zachowaniu siebie samego nieskalanym od wpływów świata."
/List św. Jakuba 1,25-27/

Slowo religia jest tlumaczone jako:
  • przywrocenie jednosci pomiedzy Bogiem a czlowiekiem (ludzmi) (legare :lacinskie wiazac)
  • powtorny wybor Boga (pierwszy wybor zostal zniszczony przez Adama(re-eligere lac. powtrony wybierac)
Czyli etymologicznie "re-ligio" oznacza więź, konkretnie "więź łączącą danego człowieka czy też społeczność z Bogiem"

Osobista wiez z Bogiem na pewno jest elementem religii, religia to cos wiecej niz tylko osobista wiez, bo Jezus zbawia "owce w stadzie", a nie poszczegolne porozbiegane po pustyni. Wcielenie sie dokonalo "aby rozproszone dzieci Boze zgromadzic w jedno", czyli we wspolnote.
Prawdziwe zbawienie dokonuje sie przez wspolnote a nie "JA i MOJ BOG".

Natomiast ja myślę że pojęcie religijności i religii mylnie utożsamiasz z wiarą i wyznaniem. Zaufaniem i zawierzeniem Słowu Bożemu.
Zaś religia i religijność jest tworem czysto ludzkim. Religia to nie bogobojność. Czym zatem jest bezbożność, według Ciebie ?
Myślę że jest sprzeciwem wobec Boga. Czym więc jest sprzeciw wobec religii ?

Społeczność z Bogiem, jest elementem religii i religijności, ale nie jest tą relacją. Bóg Jezus zbawia właśnie ludzi którzy znajdują się na pustyni tego świata. Wierzący\ufający Bogu stanowią grupę wywołanych\wybranych ze świata. Zgodnie z tym co Jezus powiedział w Ewangelii Jana 15;16 Nie wyscie Mnie wybrali, ale Ja was wybralem i przeznaczylem was na to, abyscie szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwal ...”

Zbawienie dokonuje się JEDYNIE w Osobie – Syna Bożego ! Popatrz co Biblia mówi w tej kwestii „ Ale coz mowi: Slowo to jest blisko ciebie, na twoich ustach i w sercu twoim. Ale jest to slowo wiary, ktora glosimy.  Jezeli wiec ustami swoimi wyznasz, ze Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, ze Bog Go wskrzesil z martwych - osiagniesz zbawienie. „
[Rz 10;8-9]
"blisko ciebie, na twoich ustach i w sercu twoim
Jezeli wiec ustami swoimi wyznasz... i w sercu swoim uwierzysz"

N sty 04, 2015 5:37 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem

W Twoim rozumowaniu wszystko by się zgadzało, pod warunkiem,
że nasze życie miało by swój początek i koniec na ziemi.
Wszelka miłość płynie z naszego serca i tak samo jak nie możemy
z "urzędu" kochać swoich rodziców czy dzieci (bo nie będzie to miłość),
tak samo nie możemy nie możemy na niby kochać Boga.
W jednym i w drugim przypadku będzie to oszustwo.

Śr sty 21, 2015 8:35 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Proszę mi wyjaśnić, z jakiego powodu Bóg ma być ważniejszy od Mamy, którą tak bardzo kocham, od mojego Ojca za którego oddałbym życie, od przyjaciół na których mi zależy, od drugiego człowieka który jest obok mnie?
Dlatego, że Twój ojciec i matka kiedyś odejdą od Ciebie(umrą), tak samo Twoi przyjaciele, i Ty także odejdziesz od kogoś tu na ziemi, kto zapewne Cię kocha. Gdyby jednak nie było Boga, który jest ponad tym wszystkim, to już więcej byś tych których kochasz nie spotkał, a Twoje i innych zaistnienie tu na ziemi przestało by mieć sens, no bo jaki sens ma zaistnienie jeśliby śmierć była końcem istnienia...??

Śr sty 21, 2015 10:10 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Odpowiedz z cytatem

Dlatego że jest przede wszystkim Twoim (i moim i innych, także i Twoich rodziców) Stwórcą. To On dał Ci życie (i mi i innym). Kochać bliźnich (a także i siebie samego) także trzeba (i wypada) bo w bliźnich (i w Tobie samym) także się objawia Bóg. Przykazania miłości są 2 i oba należy wypełniać, nie tak, że się jest z jednego zwolnionym.

Śr sty 21, 2015 3:30 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Barney napisał(a):
Na przykład dlatego że kocha Cię bardziej niż oni. Albo dlatego że dał Ci więcej. Albo tez dlatego, że ich miłość do Ciebie pochodzi z Jego miłości i jest jej odbiciem.

Ja bym był ostrożny z tym, że kocha go bardziej niż jego rodzice i daje więcej. Za co mają kochać go dzieci, których rodzice nie kochają i przysparzają im cierpienia? Wg tego co piszesz, to też jest odbiciem Bożej miłości.

Ja bym się nie wyrzekł mojej Mamy jeśli by mi Bóg kazał, a Ty wyrzekłbyś się swoich dzieci?

Śr sty 21, 2015 10:39 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Pit CK napisał(a):
Barney napisał(a):

Ja bym był ostrożny z tym, że kocha go bardziej niż jego rodzice i daje więcej. Za co mają kochać go dzieci, których rodzice nie kochają i przysparzają im cierpienia? Wg tego co piszesz, to też jest odbiciem Bożej miłości.

Ja bym się nie wyrzekł mojej Mamy jeśli by mi Bóg kazał, a Ty wyrzekłbyś się swoich dzieci?

Jak mówi przykazanie "czcij ojca swego i matkę swoją" nie ma w nim
mowy o wyrzekaniu się, a to dekalog jest podstawą wiary, ewangelia
tylko uzupełnieniem.

Cz sty 22, 2015 8:37 am
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Kim jesteś Boże? Jakie jest Twe oblicze? Te pytania od zarania dziejów towarzyszą człowiekowi, który podążając za pragnieniem życia wiecznego, spogląda w niebo. Dla nas chrześcijan, fundamentalnym źródłem dającym na to pełną odpowiedź, jest Biblia. Stary Testament ukazuje nam jak to w historii zbawienia narodu wybranego, Bóg objawiał swoje oblicze. Na początku jawił się On jako pełen potęgi Pan i władca. Wstrząsał posadami Egiptu i Morza by zrealizować Swą wolę wyprowadzenia żydów z niewoli ku ziemi obiecanej. W czasie wędrówki przez pustynię, na szczycie góry Synaj, Bóg dając normy postępowania narodu wybranego (10 Przykazania), objawił się jako ustawodawca normujący wzajemne relacje z Nim a także między ludźmi. Na przestrzeni wieków żydzi stworzyli szereg przepisów towarzyszących i komentujących ten Dekalog. Było ich w sumie 613. Z jednej strony interpretowały one Boże Przykazania, z drugiej zaś były normami regulującymi relacje między samymi Żydami i ich relacje z innymi narodami. W tej całej wielości przepisów, 248 z nich miało charakter pozytywny. Natomiast pozostałych 365 przepisów dotyczyło zakazów. Rozpoczynały się one od słów „ Nie będziesz .....”. Chcąc jakoś posegregować tą wielość różnorodnych przepisów, faryzeusze podzielili je na przykazania „Wielkie”, „Ważne”, „Mniej ważne (Małe)”. Długotrwałe dyskusje i kłótnie zaczęły się między nimi przy dalszym szeregowaniu grupy przykazań „Ważnych”. Spory te dotyczyły pytania „Które z tych przykazań jest najważniejsze?”.Z tym to pytaniem stanęli faryzeusze przed Jezusem (Mt 22,34). Choć przyszli do Niego z nurtujących ich zagadnieniem, zamiary ich nie były jednak szczere. Faryzeusze postanowili wystawić Go na próbę pytaniem: „Nauczycielu, które Przykazanie w Prawie jest największe?” (Mt 22,36). Odpowiedź Jezusa jest szczera i prawdziwa. Z jednej strony nie pozwala zagubić się faryzeuszom w gąszczu ich przepisów. Z drugiej zaś ukazuje im prawdziwe oblicze Boga Ojca. „Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. Oto najważniejsze i pierwsze przykazanie.” Zawarte ono jest w Starym Testamencie w Księdze Powtórzonego Prawa rozdział 6 werset 5. W rozmowie z faryzeuszami Jezus posuwa się jednak dalej. Nie pytany przez nikogo zaraz dodaje drugie Przykazanie: „Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego” (Kpł 19,18).Odpowiedź Jezusa Chrystusa jest pełna. Mówi On, że wszystko jest jednością i stanowi całość jak jeden organizm. Interpretując Przykazania nie można ich wyrywać z kontekstu. W tej odpowiedzi objawia się nam Bóg Ojciec. Nie jest On policjantem, ani mścicielem. Nie jest On też sędzią. Jest On pełną, Miłością. On to będąc nieskończoną Miłością skierowany jest ku nam całą swą istotą i Sercem, którego tożsamością jest, że nie ma w niej najmniejszego śladu jakiejkolwiek przemocy. Wszystko co wypowiedział Jezus jest Słowem Miłości i do pełnej Miłości w naszym życiu dąży. Wszystkie zakazy i nakazy obecne w przykazaniach Bożych mają dla nas jasne PRZESŁANIE: Nie sprofanujesz i nie zniszczysz niczym Miłości. Przykazania Boga są głębokim Darem Jego Serca. Dla osoby ich przestrzegającej niosą sobą szczęście duszy i radość serca. Ale wiemy, że Jezus Chrystus te dwa przykazania połączył w jedno. Uczynił to dwukrotnie już później. Stało się to w Wieczerniku, kiedy uczniowie byli już przygotowani by zrozumieć i przyjąć to pierwsze, najważniejsze Przykazanie objawiającego się nam w pełni Boga. „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie” (J 13,34; 15,12). W przykazaniu Miłości Bóg zwraca się do nas z wezwaniem: „chcesz Mnie miłować całym sercem, umysłem i mocą to pokaż to miłując bliźniego tak jak Ja wam to ukazałem i wzywam będąc z wami. Tu jest istota Ewangelii i tu jest też sedno Bożego PRZESŁANIA do każdego z nas.

Ks. Ryszard Wróbel SAC

Ktoś się nie zgadza z tymi słowami?

Cz sty 22, 2015 3:10 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Osioł kopytny napisał(a):

Ktoś się nie zgadza z tymi słowami?

Wszystko w porządku, ale to zdanie Nie jest On też sędzią. nie jest zgodne z przesłaniem biblijnym.
Bóg jest sędzią sprawiedliwym I Bogiem karcącym każdego dnia.
[Ps 7;12 BW]

Natomiast to poniższe stwierdzenie moim zdaniem jest nadinterpretacją.
„  Ale wiemy, że Jezus Chrystus te dwa przykazania połączył w jedno „ Czy należałoby rozumieć że Jezus unieważnił te Słowa „  Jezus odpowiedzial: Pierwsze jest: Sluchaj, Izraelu, Pan Bog nasz, Pan jest jeden.  Bedziesz milowal Pana, Boga swego, calym swoim sercem, cala swoja dusza, calym swoim umyslem i cala swoja moca. Drugie jest to: Bedziesz milowal swego blizniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania wiekszego od tych. „
[Mk 12;29-31] ?

Cz sty 22, 2015 4:46 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Natomiast to poniższe stwierdzenie moim zdaniem jest nadinterpretacją.
„ Ale wiemy, że Jezus Chrystus te dwa przykazania połączył w jedno „ Czy należałoby rozumieć że Jezus unieważnił te Słowa „ Jezus odpowiedzial: Pierwsze jest: Sluchaj, Izraelu, Pan Bog nasz, Pan jest jeden. Bedziesz milowal Pana, Boga swego, calym swoim sercem, cala swoja dusza, calym swoim umyslem i cala swoja moca. Drugie jest to: Bedziesz milowal swego blizniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania wiekszego od tych. „
[Mk 12;29-31] ?

Niczego nie unieważnił. Pisze jasno i wyraźnie, że połączył.

Cz sty 22, 2015 4:56 pm
Zagadywacz
Zagadywacz

Odpowiedz z cytatem
[i]Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale WYPEŁNIĆ. Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.[/i]

Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; 45 tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? 47 I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski.

Cz sty 22, 2015 5:05 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona