Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N gru 08, 2019 6:50 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 177 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
 Cóż za monstrum jest tedy człowiek?- wydzielony 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto to jest człowiek, kiedy się zaczyna, a kiedy kończy?
merss napisał(a):
Jakie masz dowody na to, że jesteś na pewno cały materialny? Żadnych.

Argument za materializmem, i to raczej dość silny, pochodzi z obserwacji i wywiadów z ludźmi z uszkodzeniami mózgu.

merss napisał(a):
Szympans nie posiada samoświadomosci, ale świadomość, którą sprawdza test lustra.

Jaki rodzaj świadomości posiada pies, który nietresowany samodzielnie nauczył się zdawać test lustra? Jaki rodzaj świadomości posiada kot zafrapowany pionowym strumieniem wody płynącej z kranu i badający go? Jaki rodzaj świadomości posiada szympans wypowiadający się językiem migowym?

For always

Wt mar 10, 2015 9:02 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
ErgoProxy napisał(a):
Argument za materializmem, i to raczej dość silny, pochodzi z obserwacji i wywiadów z ludźmi z uszkodzeniami mózgu.

Wnioskowanie na podstawie obserwacji jest słabe.

Mówi się, że delfiny pomogły wielu ludziom. Są ciekawe świata i uwielbiają zabawę (wynika to z ich niezwykłej inteligencji). Wielu znawców uważa, że legendarne przypadki ocalenia ludzi przez delfiny były spowodowane chęcią zabawy a nie 'dobrymi intencjami' i że prawdopodobnie liczba rozbitków odholowanych przez delfiny w pełne morze i tam porzuconych jest taka sama, jak tych podrzuconych na brzeg.

Argumentów na niematerialnosć dostaraczają obserwacje ludzi, u których wystapiła śmierć kliniczna, dostarczają ich neurofizjolodzy z najwyższej półki.

W uszkodzeniach mózgu mamy do czynienia jedynie z uszkodzeniem oprogramowania, które pozwala na sprawne funkcjonowanie całego człowieka. Niesprawność ta jest niezawinona, więc nie pociąga odpowiedzialności. Z punktu widzenia zbawczego to błogosławieństwo.

Cytuj:
Jaki rodzaj świadomości posiada pies, który nietresowany samodzielnie nauczył się zdawać test lustra? Jaki rodzaj świadomości posiada kot zafrapowany pionowym strumieniem wody płynącej z kranu i badający go? Jaki rodzaj świadomości posiada szympans wypowiadający się językiem migowym?

Zaznaczyłam, że u człowieka mamy do czynienia ze świadomością odrębności. Ma świadomosć tego, że ją posiada i na jej podstwie może dojść do tego kim jest.

A rozumu nikt zwierzętom nie odbiera. On też jest definiowany rozmaicie.

Wt mar 10, 2015 9:28 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Da się żyć wiecznie. Sprawdzenie odroczone w czasie, może nawet do jutra*. Z brakiem uzdolnień matematycznych i edukacją na poziomie trzech klas podstawówki też się nie da byc naukowcem. Z wykształceniem fiolozoficznym też sie nie da ustalić nawet tego czym jest rozum, co filozof to opinia i brak potwierdzenia w naukach empirycznych.
Na wiarę przyjąłeś to ześ materialny, taka samą ja przyjęłam, że tym co wyróżnia człowieka ze świata organizmów żywych jest niematerialność. W tym miejscu rozmowy o człowieku kończą się, bo ich kontynuacja wymaga dodatkowych założeń, przynajmniej jednej ze stron.
Jakie masz dowody na to, że jesteś na pewno cały materialny? Żadnych.

Spójrz na świat trochę inaczej. Widzisz kamień, materialny i mówisz że on 'jest' ale przecież za sto lat niczego z niego nie będzie, rozpadnie się na kawałki, potem na mniejsze aż całkowicie zniknie. Więc nie można tu mówić o istnieniu w sensie istnieje i nie przestanie istnieć. Zarzucasz mi, że twierdzę ,że jestem materialny, ja niczego takiego nie twierdzę bo najpierw musielibyśmy ustalić co to jest materia, czy jest wieczna, realna itd. a to są bardzo skomplikowane zagadnienia.

Cytuj:
Pisałam wcześniej, że człowiek postawiony w sytacji trudnej, kiedy dowiaduje się, że niewiele mu życia pozostało włącza inny tryb myślenia. Prowadzi on do poszukiwania owego rdzenia (o ile nauczył się myśleć a nie uznawać cudze myślenie za swoje, tego pewności też nie mamy). Odrzuca cały balast i traci do niego przywiązanie, z pakietowego człowieka odsłania się 'Ja', właśnie to kim jest

I czym to 'Ja' według Ciebie jest?

Cytuj:
Po co mu to przeprogramowanie? Sprawniej/wydajniej wejdzie w obieg pierwiastów po śmierci? Dlaczego tylko człowiek ma świadomość swej śmierci?

To nie przeprogramowanie ale odprogramowanie. Chodzi o to aby człowiek nauczył się szukać siebie na własną rękę, bez żadnych założeń. Człowiek ma świadomość swej śmierci, ale nie do końca zaakceptował swoją śmiertelność, wierzy w życie pozagrobowe tak jak wierzy że świat istnieje realnie i wiecznie jak ten kamień który dałem Ci jako przykład.

Wt mar 10, 2015 11:53 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Merss
mylisz sie.
najpierw

Cytuj:
Wnioskowanie na podstawie obserwacji jest słabe.

a Sachim
Cytuj:
To, co mówi nauka o ciele ludzkim, to jedna sprawa, a to, co wynika z ludzkiego doświadczenia wykracza już poza granice nauki, która nie zajmuje się sferą niematerialną...(

czyli obserwacja jest raz zla, a raz dobra.
O smierci klinicznej nie mam akurat artykulu, ale byly doswiadczenia - na sali szpitalnej polozono wysoko na polkach karteczki, unoszacy sie pod sufitem "zmartwychwstancy" powinni przeczytac ich trasc - nie musze mowic ze nkomu sie to nie udalo.
O doswiadczeniu "bycia poza cialem" tutaj bardzo przystepnie
http://www.listyznaszegosadu.pl/nauka/j ... -czy-robot
mozna doswiadczalnie wywolac uczucie unoszenia sie nad wlasnym cialem lub wyjscia z niego. Wszelkie "tunele" czy "swiatla" to efekt niedotlenienie mozgu.

Co do swiadomosci - jak na razie wszystkie doswiadczenia wykazuja ze zwierzeca nie rozni sie w sposob istotny od ludzkiej. Nie myl swiadomosci z inteligencja. Tutaj moze nie calkiem na temat - co sie dzieje w mozgu psa gdy widzi czlowieka , i czlowieka gdy widzi psa - wlasciwie to samo.
http://mic.com/articles/104474/brain-sc ... hink-of-us

Nie ma zadnych podstáw by twierdzic ze swiadomosc czy osobowosc czlowieka ma jakas skaldowa niematerialna - wlasnie wrecz przeciwnie. Gdyby byla taka skladowa to by nie byla wrazliwa na czynniki materialne. Jak wiadomo czegos takiego nie ma.
Prosze jeszcze wyniki badan, ze zwierzeta nie maja (samo)swiadomosci - dla mie to nowosc.

No i oczywiscie dowod na istnienie duszy czy jakiejs skladowej niematerialnej - to bym prosila na pierwszym miejscu.

Wt mar 10, 2015 12:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: religia niechrześcijańska
Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Szympans nie posiada samoświadomosci, ale świadomość, którą sprawdza test lustra. Nie tylko szympans ją posiada.

Na samym początku powiedziałam, że różne definicje wynikają z przyjęcia różnych punktów odniesienia. Tych definicji jest więcej.
Posiadamy, zgodnie z definicją teologiczną człowieka duszę nieśmiertelną i wynikającą stąd świadomość odrębności i wolną wolę. Oznacza to umiejętność tworzenia myśli i podejmowania niezależnych decyzji.

A to szympans nie ma wolnej woli, nie ma umiejętności tworzenia myśli i podejmowania niezależnych decyzji?

Czym różni się samoświadomość od świadomości, którą sprawdza test lustra?

merss napisał(a):
Dlaczego tylko człowiek ma świadomość swej śmierci?

Nie tylko, choć wydaje się, że tylko człowiek sam to "odkrył". Pewnie dlatego, że ludzie od długiego czasu umierają w znacznej mierze nie nagle (atak innego zwierza), ale powoli (starość, choroba). Choć nie wiem jak to jest u szympansów żyjących w naturze.
W każdym razie:
http://www.wykop.pl/link/761237/naukowc ... dys-umrze/

Wt mar 10, 2015 12:04 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Swiftlark napisał(a):
O doswiadczeniu "bycia poza cialem" tutaj bardzo przystepnie
http://www.listyznaszegosadu.pl/nauka/j ... -czy-robot
mozna doswiadczalnie wywolac uczucie unoszenia sie nad wlasnym cialem lub wyjscia z niego. Wszelkie "tunele" czy "swiatla" to efekt niedotlenienie mozgu.

Zajmowałem się tym tematem przypuszczam że głębiej od Ciebie (to tzw. OOBE-Out of Body Experience). Są książki Roberta Monroe o podróżach poza ciałem. W parapsychologi nie operuje się pojęciem pewności, ale prawdopodobieństwem większym od przypadkowego. Niektóre wyjścia z ciała dawały potwierdzenie, inne nie. Istnieje też zjawisko tzw. LD (Lucid Dream- świadome śnienie) i ono jest potwierdzone na 100%. W eksperymencie założono 'oneironaucie' aparaturę mierzącą EEG- mózgu i kazano mrugnąć powieką, gdy obudzi się we własnym śnie czyli zacznie śnić świadomie. Aparatura wykazała po mrugnięciu fale EEG typowe dla snu.

Wt mar 10, 2015 12:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
przepraszam napisał(a):

Celem jest zamknięcie życia klamrą, odejście z tego świata w poczuciu pogodzenia się z losem, z nieuchronnością śmierci, która czeka każdego z nas. Taoiści wierzą, że medytacja wydłuża życie, buddyści że można sobie zaskarbić lepsze odrodzenie lub nie powracać więcej do samsary. Stephen Batchelor napisał bardzo uczciwą książkę o buddyźmie. Dowiedzieć się z niej można że Budda i buddyzm to coś całkiem innego. W pierwotnym nauczaniu Buddy nie było mowy o reinkarnacji, karmie itd. Buddyzm powstał w indyjskim otoczeniu kulturowym i stąd wziął wszystkie te pojęcia. Batchelor wycofał się ze wspólnoty buddyjskiej - był doradcą samego Dalajlamy- widząc te wszystkie okultystyczne czary-mary lamaizmu ale dalej medytuje i prowadzi warsztaty z medytacji. To ma sens, wartość ale bez bagażu religijnego narosłego wokół postaci Buddy.
Ale gdzie tu jest nadrzędna(?) zasada, by nie przywiązywać się do niczego? Człowiek odchodzący od świata, zapewne uznał, że zbytnio się do niego przywiązał. Odchodzi na "pustynię", by nabrać dystansu do świata, ale przywiązać się do samego siebie, czy czegokolwiek innego, śmierci, przedłużenia życia, zasłużyć na lepsze wcielenie. A więc ciągle dąży do przywiązania, tylko zmienia obiekt, do którego się przywiązuje.

Wt mar 10, 2015 4:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
WielkiMasakrator napisał(a):
A to szympans nie ma wolnej woli, nie ma umiejętności tworzenia myśli i podejmowania niezależnych decyzji?

Wolna wola, ta różna od zwierzęcej nie polega na wyborze:"kawa, czy herbata?" Taki rodzaj woli mają i zwierzęta. Nie są to również niezależne decyzje, gdyż są zależne od naszego chcenia, czyli rodzaju głodu i indywidualnej hierarchii wartościowania rodzajów głodu i usługiwania im.
Wolna wola pozwala nam niejako zafałszować zewnętrzny obraz naszego zachowania, a więc przykładowo:
"Nie lubię kawy, ale dla polityki wypiję ją, by się nie wyróżniać, lub zachować pozory jedności w grupie, bądź też po to, by zaprzeć się swojego upodobania do herbaty na tę chwilę, by nie piętnować błędu obsługi, gdyż omyłkowo podano mi kawę."
Wolna wola zakłada wydatek, który trzeba ponieść na osiągnięcie wyższego celu.
Przykładowo:
"Rolnik wysypuje ziarno w pole." Ryzykuje utratę ziarna, ale w nadziei ma wielokrotny plon."
Powyższe przykłady niewiele się różnią od woli zwierząt. One również mają podobny dylemat. Również muszą wykonać wysiłek, by zdobyć pokarm i ryzykują wyczerpaniem i śmiercią, jeśli ów wysiłek nie zostanie uwieńczony sukcesem. A więc kierowane głodem niejako wychodzą śmierci naprzeciw. Przybliżają ją, by w efekcie oddalić. Przybliżają, bo podejmując wysiłek narażają się na wyczerpanie szybsze, aniżeli wtedy, gdyby nie podjęłyby trudu zdobycia pokarmu. Z drugiej strony przedłużyć życie poprzez zaniechanie wysiłku zamienia to życie w cierpienie głodu, a takie życie nie jest warte istnienia i stąd przymus do wykonania pracy. Gdzie tu wolna wola, skoro wszystko dzieje się pod przymusem, gdzie głównym celem poddania się przymusowi jest napełnienie wnętrzności?
Tylko tam jest prawdziwa wolna wola, gdzie wychodzimy naprzeciw, by poddać się przymusowi, lecz odmawiamy sobie prawa do zapłaty.

Wt mar 10, 2015 6:27 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
Ale gdzie tu jest nadrzędna(?) zasada, by nie przywiązywać się do niczego? Człowiek odchodzący od świata, zapewne uznał, że zbytnio się do niego przywiązał. Odchodzi na "pustynię", by nabrać dystansu do świata, ale przywiązać się do samego siebie, czy czegokolwiek innego, śmierci, przedłużenia życia, zasłużyć na lepsze wcielenie. A więc ciągle dąży do przywiązania, tylko zmienia obiekt, do którego się przywiązuje.

Tak często bywa, bo osiągnięcie stanu bycia w świecie i jednocześnie nieprzywiązywania się do niczego jest trudne. Po drugie człowiek musi mieć motywację,. więc kusi się go lepszym odrodzeniem, gdy robi postępy na ścieżce. Celem jest nirvana- zgaśnięcie. Czego? Pożądań, które przykuwają nas do tego świata i są żródłem cierpienia, które trzeba przezwyciężyć ktocząc ścieżką zaproponowaną przez Buddę. Ideałam jest istota nieuwarunkowana wolna od niechęci i żądzy, człowiek wyzwolony z kołowrotu wcieleń. Przy czym trzeba zaznaczyć że Budda w najstarszych tekstach hinajany czyli początkowej szkoły buddyjskiej nic nie wspomina o żadnych wcieleniach.

Na pytanie ucznia gdzie pójdzie po śmierci odpowiada:
"To tak jakbyś zapytał dokąd pójdzie płomień który zgasł."

Jego ostatnie słowa są takie:
"Posłuchajcie, rzeczy uwarunkowane rozpadają się, z uwagą kroczcie ścieżką."

Wt mar 10, 2015 8:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
przepraszam napisał(a):
Ideałem jest istota nieuwarunkowana wolna od niechęci i żądzy, człowiek wyzwolony z kołowrotu wcieleń.

Czy nie wydaje Ci się, że właśnie w środowisku ludzi lepiej jest realizować ten cel o ile nie jest się wyrzuconym ze społeczności?

Wt mar 10, 2015 8:48 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
przepraszam napisał(a):
Tak często bywa, bo osiągnięcie stanu bycia w świecie i jednocześnie nieprzywiązywania się do niczego jest trudne. Po drugie człowiek musi mieć motywację,. więc kusi się go lepszym odrodzeniem, gdy robi postępy na ścieżce. Celem jest nirvana- zgaśnięcie. Czego? Pożądań, które przykuwają nas do tego świata i są żródłem cierpienia, które trzeba przezwyciężyć ktocząc ścieżką zaproponowaną przez Buddę. Ideałam jest istota nieuwarunkowana wolna od niechęci i żądzy, człowiek wyzwolony z kołowrotu wcieleń. Przy czym trzeba zaznaczyć że Budda w najstarszych tekstach hinajany czyli początkowej szkoły buddyjskiej nic nie wspomina o żadnych wcieleniach.

Na pytanie ucznia gdzie pójdzie po śmierci odpowiada:
"To tak jakbyś zapytał dokąd pójdzie płomień który zgasł."

Jego ostatnie słowa są takie:
"Posłuchajcie, rzeczy uwarunkowane rozpadają się, z uwagą kroczcie ścieżką."
Moim zdaniem dukkha lepiej tlumaczyc jako niezadowolenie, nie cierpienie. Cierpienie nie musi byc nieodlaczna czescia zycia, ale niezadowolenie tak.

merss napisał(a):
Szympans nie posiada samoświadomosci, ale świadomość, którą sprawdza test lustra. Nie tylko szympans ją posiada.
Ten test najlepiej wynajduje narcyzow. Sa calkiem swiadomi ludzie, ktorzy nie przejda tego testu, bo nie rozpoznaja swojego odbicia w lustrze.

Wt mar 10, 2015 8:57 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
jotajota napisał(a):
Czy nie wydaje Ci się, że właśnie w środowisku ludzi lepiej jest realizować ten cel o ile nie jest się wyrzuconym ze społeczności?

Jeśli wychodzisz do ludzi nie osiągnąwszy tego celu to nic Ci to nie da. Rzucisz się tylko w mętną wodę i dalej będziesz cierpieć. Optymalnym rozwiązaniem jest osiągnąć go jak najszybciej a potem wyjść do ludzi. To jest ideał mahajany - późniejszej szkoły buddyzmu. Wyzwalasz najpierw siebie lub robisz znaczny postęp na ścieżce a potem hajda do ludzi żeby im pomóc. Tak jest wśród zawodowych mnichów. Jeśli jesteś świeckim wyznawcą robisz to pod koniec życia bo nie ma innej możliwości.

Wt mar 10, 2015 9:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Gdyby osoba po kalozotomii pragnela usunac swoja prawa polkule mozgu, gdyz nie moze dluzej zniesc konfliktu ze 'swoja druga polowka'. Mielibysmy tu do czynienia z zabiegiem terapeutycznym czy morderstwem?

Wt mar 10, 2015 9:09 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
dienicy napisał(a):
Gdyby osoba po kalozotomii pragnela usunac swoja prawa polkule mozgu, gdyz nie moze dluzej zniesc konfliktu ze 'swoja druga polowka'. Mielibysmy tu do czynienia z zabiegiem terapeutycznym czy morderstwem?

Taki zabieg ma też skutki uboczne. Jak wiesz chrześcijanie przywiązują wagę do sensu cierpienia, hasła w stylu zjednocz się z cierpieniem Chrystusa, lub ofiaruj swoje cierpienie za innych lub za dusze w czyścu cierpiące itp. Dlaczego to robią zamiast pomóc realnie cierpiącemu, nie wiem.

Wt mar 10, 2015 9:19 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
przepraszam napisał(a):
Taki zabieg ma też skutki uboczne. Jak wiesz chrześcijanie przywiązują wagę do sensu cierpienia, hasła w stylu zjednocz się z cierpieniem Chrystusa, lub ofiaruj swoje cierpienie za innych lub za dusze w czyścu cierpiące itp. Dlaczego to robią zamiast pomóc realnie cierpiącemu, nie wiem.

Wszystkie zabiegi powinny miec skutki uboczne, inaczej bylyby strata czasu.
Mi chodzilo raczej o to, co chyba zaczal Boro - o swiadomosci i potencjalach. viewtopic.php?p=977524#p977524

Wt mar 10, 2015 9:28 pm
Zobacz profil WWW
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 177 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona