Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr sie 21, 2019 7:53 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 993 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54 ... 67  Następna strona
 Rozmowy niedokończone. 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik w pełnej łączności z papieżem
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy niedokończone.
Conan napisał(a):
Sam2 zupełnie niepotrzebny wywód. Jeżeli coś ma wartość uniwersalną to odczytasz to nie sięgając nawet do źródeł kulturowych. Kiedy jednak coś można zrozumieć tylko w zakresie danej kultury to jest to również aktualne tylko dla tej kultury. Wniosek. Większość pism starożytnych jest starodawna i nieaktualna . Języki obce to też mój konik. Jakie znasz ?

Nie znajac zrodel kulturowych cos co bylo wyjasniane wartosca uniwersalna zrozumiesz na opak bo wedlug swojej kultury narodowej.
wiekszosc ksiazek na takie tematy jest pisana przez tw. podroznikow jako egzotyczne ciekawostki i dodawana przez nich tajemniczosc, czy mistyka.
Sa to glownie przypadkowe i personalne tlumaczenia ktore najczesciej nie maja wiele wspolnego z orginalami danych ideologii i pozbawione kontekstu kulturowego.
Znasz choc jeden jezyk z rejonu z ktorego pochodza te ideologie?

Biblia np. jest dokladnie tlumaczona i interpretowana przez teologow Kosciola od poczatkow powstania Pism w Niej zawartych tak by byla rozumiana i niezmieniona prywatnymi wyobrazeniami.

Moje jezyki nie sa tu istotne bo nie siegam do egzotycznych ideologii tak jak ty.

N lis 18, 2018 10:56 am
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Już wiem czego siebie do końca nie rozumieją -Sam2 i Conan. Sam2 pisze o niedostrzeganych zagrożeniach. Conan natomiast pisze że ma dystans do tego co poznaje i da radę sobie w życiu. Bo to z czym się zapoznaje, jest dla niego tylko poznaniem. Nie będzie się tym kierował. Przynajmniej tak to wynika z wpisów. A swe decyzje oprze na bierzących wydarzeniach, bądź już naukowych opracowaniach. Przyznam że odważna to postawa uwierzenia w swe możliwości. Czy słuszna? To się dopiero okazuje po czasie, czasem długim. Inna sprwa jest też z nauką. Opisuje ona dobrze sprawy tylko po czasie. Jak już coś się wydarzy, najczęściej złego. Wtedy analiza jest dokładna i trafna. Natomiast wiara traktuje o ukrytych przywarach. Których nie znając, popełniamy błędy bez wyjątku. Nie wierząc człowiek myśli że jest tym wyjątkiem który da radę. Oby źle się takie myślenie nie skończyło. Nie piszę że się skończy. Bo nie wiem.

Witold. Zabawa polega na tym że ja wchodziłem świadomie w to co nieuwarunkowane przed poznaniem mistyki. Więc siła rzeczy ona nie może być dla mnie siła napędową, jedynie utwierdza mnie w przekonaniu że to słuszna ścieżka i pokazuje mi aspekty których wcześniej nie widziałem

N lis 18, 2018 12:47 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Sam2. nie umiesz jednak aramejskiego A tym językiem posługiwał się Jezus. Poza tym ufasz tylko temu co ktoś tam usłyszał że powiedział Jezus. Przeczytaj sobie w Ewangelii na głos wszystkie wypowiedzi Jezusa. Ile Ci to zajmie? Kilka godzin najwyżej. A Jezus działał 3 lata... Ty masz tylko paru godzinny wykład. Słabe to. Nie uważasz? Co do mistyków to pierwszych 20 moich ulubionych to ludzie żyjący w 20- 21 wieku i posługujących się płynnie angielskim , przeważnie jako native language. Więc nie nam do czynienia z przypadkowym tłumaczeniami Ale oryginalnymi nagraniami i książkami.

N lis 18, 2018 12:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Conan napisał(a):
Sam2. nie umiesz jednak aramejskiego A tym językiem posługiwał się Jezus. Poza tym ufasz tylko temu co ktoś tam usłyszał że powiedział Jezus. Przeczytaj sobie w Ewangelii na głos wszystkie wypowiedzi Jezusa. Ile Ci to zajmie? Kilka godzin najwyżej. A Jezus działał 3 lata... Ty masz tylko paru godzinny wykład. Słabe to. Nie uważasz? Co do mistyków to pierwszych 20 moich ulubionych to ludzie żyjący w 20- 21 wieku i posługujących się płynnie angielskim , przeważnie jako native language. Więc nie nam do czynienia z przypadkowym tłumaczeniami Ale oryginalnymi nagraniami i książkami.

Pomijasz tresci moich wypowiedzi i pytasz o to o czym juz napisalem.

To ze ktos cos napisal w dzisiejszych czasach ma sie nijak do starozytnych Pism.
Jak bym dzis napisal ksiazke to tez bedzie to orginal mojej ksiazki wiec o jakich orginalach ty piszesz?

N lis 18, 2018 5:47 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Sam2 o tym akurat nie pisałeś. Ja nawiązuje do gluchego telefonu i nikłej ilości wskazówek Jezusa A Ty piszesz że było to rzetelnie tłumaczone od zarania chrześcijaństwa. W pierwszym rzędzie materiał do tłumaczenia był przecież wątpliwej jakości. Coś tam słyszałem że moja sąsiadka usłyszała. Taki jest materiał na temat Jezusa. Co do mistyków to dla mnie priorytetowe są oryginały, wskazówki współczesnych. Starożytne pisma to 3 liga. Z tego samego powodu co już wyjaśniłem przy Jezusie. A to że te starożytne maja ta sama esencję jak współczesne wynika z dwóch rzeczy. Tego że są napisane.prostym językiem i wskazują na ciszę. Tego że mam analizy i opracowania profesjonalistów, którzy znają się na tamtej kulturze i potrafią wyciągnąć z tych pism sedno. Weźmy takiego Dennisa Waite czy Kena Wilbera oraz znającego sanskrit Adyashantiego

N lis 18, 2018 6:32 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Conan napisał(a):
Ja nawiązuje do gluchego telefonu i nikłej ilości wskazówek Jezusa A Ty piszesz że było to rzetelnie tłumaczone od zarania chrześcijaństwa. W pierwszym rzędzie materiał do tłumaczenia był przecież wątpliwej jakości. Coś tam słyszałem że moja sąsiadka usłyszała. Taki jest materiał na temat Jezusa.

Proponuję, abyś najpierw sprawdził jak to było z przekazywaniem nauczania Chrystusa i Apostołów przez te niemal 2 tys lat istnienia chrześcijaństwa, a potem się wypowiadał. Tak się bowiem składa, że tekstami o głuchym telefonie obnażasz swoją ignorancję w temacie, a nie prezentujesz dowód na to, że nie mamy na czym się opierać. :D

N lis 18, 2018 7:21 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Większość badaczy przyjmuje, że ewangelie kanoniczne powstały pomiędzy rokiem 70 a 90 n.e. Już samo to potwierdza tezę, że ewangeliści Jezusa nie znali i nie byli świadkami zajść przez siebie opisywanych. Jednak umieszczanie ewangelii w takim wczesnym okresie nie jest oparte na żadnych solidnych dowodach a jedynie na karkołomnych spekulacjach i niepewnej analizie tekstu. Spójrzmy więc na niezbite dowody wskazujące, że powstały one właśnie w tym czasie. Okazuje się, że takich dowodów po prostu nie ma. Najstarszy zachowany fragment Ewangelii Jana pochodzić ma z roku 125 n.e. Datę tę określono na podstawie badań paleograficznych, czyli analizy stylu i charakteru pisma. Pamiętać jednak trzeba, że fragment ten może pochodzić z późniejszego okresu II wieku n.e., a ponadto wcale nie musi być fragmentem „Jana". Ze względu na jego minimalną zawartość tekstową nie można wykluczyć, że jest to fragment jakiegoś innego pisma na którym później oparł się autor Ewangelii Jana (Ellegard 99:243). Tak czy owak nie ma solidnych podstaw do przyjęcia, że cztery kanoniczne ewangelie powstały przed rokiem 100 n.e. W poniższej pracy zajmiemy się właśnie wykazaniem, że ewangelie kanoniczne pochodzą z II a nie I wieku naszej ery. Czyli gluchy telefon. Spisali to co usłyszeli od ludzi

N lis 18, 2018 8:38 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
a teraz ze strony bible.org, Tłumaczone z anglika

Krytycy twierdzą, że Ewangelie zostały spisane w stulecia po śmierci naocznych świadków. Pozwoliłoby to mnożyć mity o życiu Jezusa. Czy ewangelie zostały napisane przez naocznych świadków, jak twierdzą, czy też zostały napisane kilka wieków później? Fakty historyczne wydają się stanowić mocną argumentację za datą pierwszego wieku.
Zwracający uwagę uczony Nowego Testamentu, F.F. Bruce, daje mocne dowody na to, że Nowy Testament został uzupełniony przez A.D. 100.3 Większość pism Nowego Testamentu zostało ukończonych dwadzieścia do czterdziestu lat przed tym. Ewangelie są datowane tradycyjnie w następujący sposób: Mark jest uważany za pierwszą ewangelię napisaną wokół A.D. 60. Mateusz i Łukasz śledzą i są zapisywane między A.D. 60-70; Jan jest ostateczną ewangelią, napisaną między A.D. 90-100.

https://bible.org/article/historical-re ... ty-gospels

60 rok ? czyli 27 lat tradycji ustnej . Polegacie na pamięci i widzimisie ludzi słuchających Jezusa. Ludzie będący fanami Jezusa na pewno upiększyli pewne rzeczy, aby wynieść go na piedestał. A ich wspomnienia to najwyżej kilkugodzinny wykład z 3 lat Jezusa..

N lis 18, 2018 9:25 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Sam, dam Ci przykład starożytnego pisma mistycznego sprzed 2500 lat. jego nazwa to Ashtavakra Gita.

"Nie jesteś stworzony z ziemi, wody, ognia, powietrza ani eteru. Nie jesteś ciałem, ani też nie jesteś umysłem. Nie jesteś żadnym konkretnym imieniem ani formą. Nie należysz do żadnej konkretnej rodziny ani plemienia. Nic nie łączy cię z żadnym narodem ani kulturą. Nie masz najmniejszego związku z przedmiotami tego świata. Twojego prawdziwego Ja nie są w stanie dostrzec nawet najsubtelniejsze zmysły. Jesteś świadkiem. Jesteś nieśmiertelną jaźnią, kosmiczną świadomością.

Gdy tylko przestaniesz utożsamiać się z ciałem i zanurzysz się w czystej świadomości, natychmiast zrozumiesz, że jesteś sobą- wiecznie spokojną! wiecznie szczęśliwą jaźnią, czystą świadomością. Wyzwolenie to zrozumienie, kim naprawdę jesteś.

Koncepcje dobra i zła, cnoty i grzechu, czynu i doświadczania, przyjemności i bólu – wszystkie one pochodzą od umysłu. Nie są twoje. Ty jesteś samoświetlistym świadkiem tego wszystkiego. Jesteś wiecznie wolny. Zaprawdę, twoim więzieniem jest twoje przekonanie, że jesteś tym, kto czyni, a nie tym, który obserwuje – wiecznym świadkiem.

Jesteś wszechprzenikającą świadomością, najwyższą błogością, na której zachodzi proces rzutowania mirażu wszechświata. Na tej samej zasadzie, w słabnącym świetle zmroku umysł rzutuje na leżący na podłodze sznur miraż jadowitego węża. Zrozum, że wszechświat jest jedynie projekcją umysłu na tobie – czystej świadomości "

Potrzebujesz do tego zrozumienia kultury ? czy raczej pismo ma wartość uniwersalna, pozakulturową ? Większość dawnych mistyków pisało w takim prostym stylu

N lis 18, 2018 9:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Conan napisał(a):
a teraz ze strony bible.org, Tłumaczone z anglika

Krytycy twierdzą, że Ewangelie zostały spisane w stulecia po śmierci naocznych świadków. Pozwoliłoby to mnożyć mity o życiu Jezusa. Czy ewangelie zostały napisane przez naocznych świadków, jak twierdzą, czy też zostały napisane kilka wieków później? Fakty historyczne wydają się stanowić mocną argumentację za datą pierwszego wieku.
Zwracający uwagę uczony Nowego Testamentu, F.F. Bruce, daje mocne dowody na to, że Nowy Testament został uzupełniony przez A.D. 100.3 Większość pism Nowego Testamentu zostało ukończonych dwadzieścia do czterdziestu lat przed tym. Ewangelie są datowane tradycyjnie w następujący sposób: Mark jest uważany za pierwszą ewangelię napisaną wokół A.D. 60. Mateusz i Łukasz śledzą i są zapisywane między A.D. 60-70; Jan jest ostateczną ewangelią, napisaną między A.D. 90-100.

https://bible.org/article/historical-re ... ty-gospels

60 rok ? czyli 27 lat tradycji ustnej . Polegacie na pamięci i widzimisie ludzi słuchających Jezusa. Ludzie będący fanami Jezusa na pewno upiększyli pewne rzeczy, aby wynieść go na piedestał. A ich wspomnienia to najwyżej kilkugodzinny wykład z 3 lat Jezusa..

Conan, ale to o czym piszesz nie ma zadnego zastosowania do mnie bo jak ci juz pisalem ze jeszcze kika lat temu bylem niewierzacy i tak zwyczajnie z dnia na dzien stalem sie wierzacym.
Nikt mi nie czytal i nie tlumaczyl Pism i ich nie znalem poza paroma fragmentami z religii w dziecinstwie, ktore rozumialem tak jak ty teraz.

N lis 18, 2018 9:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Conan
Jak bym swego tatę poczęstował takim tekstem jak to robisz ty. Tego opisującego 2500tyś lat temu techniki zwodzenia. To gwarantuję tobie, że dostał bym paskiem po tyłku. I to tak moco że dwa dni bym na nim nie mógł usiąść. A wtedy to on by mi przypomniał. Jesteś przecież obserwatorem tylko. Dobre by było by wróciły te czasy, kiedy ociec paskiem uczył syna gdy ten filozofował. Była to najzdrowsza nauka. Myślę że to powinno wystarczyć zdrowemu człowiekowi na zmądrzenie.

N lis 18, 2018 9:58 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
witoldm napisał(a):
Conan
Jak bym swego tatę poczęstował takim tekstem jak to robisz ty. Tego opisującego 2500tyś lat temu techniki zwodzenia. To gwarantuję tobie, że dostał bym paskiem po tyłku. I to tak moco że dwa dni bym na nim nie mógł usiąść. A wtedy to on by mi przypomniał. Jesteś przecież obserwatorem tylko. Dobre by było by wróciły te czasy, kiedy ociec paskiem uczył syna gdy ten filozofował. Była to najzdrowsza nauka. Myślę że to powinno wystarczyć zdrowemu człowiekowi na zmądrzenie.

Twój tata by nie zrozumiał przekazu. Obserwator jest nasza esencja A forma ludzka przebraniem które obecnie reprezentujemy. Czyli tym co mamy. Jak posiadasz samochód to dasz swojemu tacie kij aby go zniszczył i powybijal szyby ?

N lis 18, 2018 10:18 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Conan napisał(a):
witoldm napisał(a):
Conan

Twój tata by nie zrozumiał przekazu. Obserwator jest nasza esencja A forma ludzka przebraniem które obecnie reprezentujemy. Czyli tym co mamy. Jak posiadasz samochód to dasz swojemu tacie kij aby go zniszczył i powybijal szyby ?

Conan, ale ten kij bedzie ziemski i nie dosiegnie twojej kosmicznej jazni wiec nie powinienes sie obawiac powybijania szyb. :)

N lis 18, 2018 10:34 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Sam2 nie ważne kiedy poznałaś Chrześcijaństwo. Ważne jest czy słowa Jezusa zostały spisane w wiarygodny sposób. A tak nie jest. Twoja dusza też nie ucierpi kiedy ktoś złamie Ci rękę. Prawda ? Przecież wszystkie pisma mówiące o tym że jesteśmy nieśmiertelnym duchem jaźnia czy Coca colą ( nazwa nie gra roli) nie mają na celu promowania sadyzmu czy masochizmu. Dowiadujesz się tylko kim jesteś w swojej esencji. Nadal chronisz swoje ciało i masz szacunek do innych. Kij który wybije szyby w samochodzie też nie dosiegnie Twojego ciała. Więc po co się obawiać np. Kiboli ?

N lis 18, 2018 10:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Conan napisał(a):
Sam2 nie ważne kiedy poznałaś Chrześcijaństwo. Ważne jest czy słowa Jezusa zostały spisane w wiarygodny sposób. A tak nie jest. Twoja dusza też nie ucierpi kiedy ktoś złamie Ci rękę. Prawda ? Przecież wszystkie pisma mówiące o tym że jesteśmy nieśmiertelnym duchem jaźnia czy Coca colą ( nazwa nie gra roli) nie mają na celu promowania sadyzmu czy masochizmu. Dowiadujesz się tylko kim jesteś w swojej esencji. Nadal chronisz swoje ciało i masz szacunek do innych. Kij który wybije szyby w samochodzie też nie dosiegnie Twojego ciała. Więc po co się obawiać np. Kiboli ?

Zrecznie probujesz sie wymigac z konfrontacji twoich ideologii i twierdzen z tym jak sie nawrocilem nie znajac a tym bardziej nie rozumiejac Pism ktore uwazasz za gluchy telefon.
Nawet nie bierzesz pod uwage ze twoje zrodla sa w 1000krotnie gorszej sytuacji wiarygodnosci, bo twoje nastawienie ci na to nie pozwala a twierdzisz ze nie jestes od niczego uzalezniony.

N lis 18, 2018 11:02 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 993 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54 ... 67  Następna strona