Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr paź 28, 2020 4:18 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona
 Po co Bóg czeka do Sądu Ostatecznego ? 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Po co Bóg czeka do Sądu Ostatecznego ?
Adam i Ewa sami zobaczyli, że byli nadzy (jacy są). Wówczas ukryli się przed Bogiem i zaczęli obarczać winą drugą stronę.

Wt mar 11, 2014 9:30 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
merss napisał(a):
Adam i Ewa sami zobaczyli, że byli nadzy

Skoro poruszasz ten temat ... za co zostali wurzuceni z raju ? Za zrobienie czegos zlego ? Zjedzenie jabłka, sprzeciwienie sie woli ? Wszak w momencie popelniania tego czynu nie byli w stanie rozrozniać dobra od zła. Uzywając wspolczesnego jezyka, mozna by rzec ze nie byli poczytalni i mieli ograniczoną zdolnosc kierowania wlasnymi czynami. :)

Wt mar 11, 2014 9:48 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
zgadzam się tylko tyle, że nie znajduje się w niej nic niezgodnego z prawdą o tym, że to Bóg jest jedynym Stwórcą i Zbawicielem ludzkości, co do kwestii mściwości...nie, ponieważ(jak już pisałem) Nahum nie miał pełnego poznania Prawdy...

To co piszesz jest sprzeczne z nauką Twojego Kościoła!
Cytuj:
Bóg jest Autorem Pisma świętego.
KKK105
Cytuj:
Bóg natchnął ludzkich autorów ksiąg świętych. "Do sporządzenia ksiąg świętych Bóg wybrał ludzi, którymi posłużył się jako używającymi swoich zdolności i sił, by dzięki Jego działaniu w nich i przez nich oni sami jako prawdziwi autorzy przekazali na piśmie to wszystko, i tylko to, czego On chciał

Ponieważ wszystko, co twierdzą autorzy natchnieni, czyli hagiografowie, powinno być uważane za stwierdzone przez Ducha Świętego, należy zatem uznawać, że księgi biblijne w sposób pewny, wiernie i bez błędu uczą prawdy, jaka z woli Bożej miała być przez Pismo święte utrwalona dla naszego zbawienia
Sobór Watykański II, konst. Dei verbum, 11

Jak widzisz, nie ma większego znaczenia czy przytoczone przeze mnie słowa wypowiedział Bóg czy Nahum, ponieważ spisał on "wszystko i tylko to co Bóg chciał". "Pewnie, wiernie i bez błędu". Każde zdanie w Księdze Nahuma można uznać za "stwierdzone przez Ducha Świętego".

Wt mar 11, 2014 12:13 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bogdank67 napisał(a):
merss napisał(a):
Adam i Ewa sami zobaczyli, że byli nadzy

Skoro poruszasz ten temat ... za co zostali wurzuceni z raju ? Za zrobienie czegos zlego ? Zjedzenie jabłka, sprzeciwienie sie woli ? Wszak w momencie popelniania tego czynu nie byli w stanie rozrozniać dobra od zła. Uzywając wspolczesnego jezyka, mozna by rzec ze nie byli poczytalni i mieli ograniczoną zdolnosc kierowania wlasnymi czynami. :)

Byli na poziomie świadomości małego dziecka. Jedyne czym mogli zawinić to nieposłuszeństwo wobec Rodzica. Tak też właśnie zrobili.
Bóg chciał aby ich świadomość wzrastała stopniowo w najbardziej optymalny dla nich sposób. Jednak Szatan ich podkusił aby nie korzystali z bożego planu. Zerwali owoc, poznali dobro i zło, a wtedy ich świadomość wzrosła do poziomu dzieci w gimnazjum. Umieli rozróżnić dobro od zła, ale nie radzili sobie z tym. Nie byli dojrzali i robili bydło. Nic dziwnego, że Bóg zesłał wielki potop.

Wt mar 11, 2014 12:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Jak widzisz, nie ma większego znaczenia czy przytoczone przeze mnie słowa wypowiedział Bóg czy Nahum, ponieważ spisał on "wszystko i tylko to co Bóg chciał". "Pewnie, wiernie i bez błędu".
Bóg pozwolił spisującym umieszczać takie zdania o sobie jak to napisane przez Nahuma czy inne ukazujące Go jako tego, który każe zabijać bez litości ni współczucia(wybijajcie do szczętu) starców, młodzieńców, panny, niemowlęta i kobiety(Ez 9:5,6) w znanym sobie celu, i to Kościołowi pozostawił misję odczytywania i wyjaśniania go ponieważ żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia..

Wt mar 11, 2014 2:04 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Jedyne czym mogli zawinić to nieposłuszeństwo wobec Rodzica. Tak też właśnie zrobili.

Nie zawinili. Wina to pojecie w kontekscie dobra i zła, które były im obce w momencie popełniania czynu. Nieposluszenstwo to tez ocena w kontekscie dobra i zła.
Poproś niewidomego, postaw przed nim białe i czarne przedmioty, każ mu wybierac białe. Za wybór czarnych karz go. Tak mniej wiecej by to wyglądało.

Wt mar 11, 2014 2:27 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bogdank67 napisał(a):
Boro napisał(a):
Jedyne czym mogli zawinić to nieposłuszeństwo wobec Rodzica. Tak też właśnie zrobili.

Nie zawinili. Wina to pojecie w kontekscie dobra i zła, które były im obce w momencie popełniania czynu.
To, że Zło było im obce nie znaczy, że nie istniało już...Adam i Ewa nie zawinili tym, że nie znając Zła dali się mu podejść ale tym, że znając Dobro(Boga) nie zaufali mu w pełni trzymając się tego co im nakazał...skutkiem tego nieposłuszeństwa Bogu stało się ukrywanie się przed Nim i strach przed karą...

Wt mar 11, 2014 2:43 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Adam i Ewa nie zawinili tym, że nie znając Zła dali się mu podejść ale tym, że znając Dobro(Boga) nie zaufali mu w pełni trzymając się tego co im nakazał...skutkiem tego nieposłuszeństwa Bogu stało się ukrywanie się przed Nim i strach przed karą...

Załóż, ze nie rozumiem co to dobro i zło. Nie potrafie dokonać wartościowania zadnego czynu w kategoriach dobra i zła.
Załóżmy, ze chce zjeśc smaczne, dojrzałe, zdrowe czeresnie z drzewa. Wtłumacz mi dlaczego nie moge.

Proszę.

Wt mar 11, 2014 2:57 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Cytuj:
Dlaczego miałby być okrutny.

Raczej...dlaczego jest.W każdym razie kompletnie pozbawiony empatii i współczucia.Jak bezduszna maszyna.Dla mnie w swoim jestestwie istota kompletnie zbędna,gorsza od obiektywnych sił natury,które nie mają w swoim słowniku pojęcia mściwość.

Wt mar 11, 2014 2:57 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Bóg pozwolił spisującym umieszczać takie zdania o sobie jak to napisane przez Nahuma czy inne ukazujące Go jako tego, który każe zabijać bez litości ni współczucia(wybijajcie do szczętu) starców, młodzieńców, panny, niemowlęta i kobiety(Ez 9:5,6) w znanym sobie celu, i to Kościołowi pozostawił misję odczytywania i wyjaśniania go ponieważ żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia..
Bóg nikomu nie pozwoliłby i nie
pozwoli takich słów pisać. Jest to zwykła przykrywka dla
ludzkich zbrodni zamierzonych lub wytłumaczenie zbrodni dokonanych.

Wt mar 11, 2014 3:06 pm
Gaduła
Gaduła

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
bogdank67 napisał(a):

Załóż, ze nie rozumiem co to dobro i zło. Nie potrafie dokonać wartościowania zadnego czynu w kategoriach dobra i zła.
Załóżmy, ze chce zjeśc smaczne, dojrzałe, zdrowe czeresnie z drzewa. Wtłumacz mi dlaczego nie moge.

Proszę.
Każdy człowiek wierzący czy też nie nakłada
na swoje życie jakąś ramę moralną, etyczną .Przyjmuje
pewne zasady, którymi się kieruje.Jeżeli wierzy w Boga to
właśnie ta wiara jest dla niego wyznacznikiem dobra i zła.
Opis raju nie można traktować dosłownie i zastanawiać
się czy jabłko było warte grzechu.Generalnie chodzi
o nieposłuszeństwo względem Boga, reszta nie jest warta
rozważania.

Wt mar 11, 2014 3:20 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
bogdank67 napisał(a):
sahcim napisał(a):
Adam i Ewa nie zawinili tym, że nie znając Zła dali się mu podejść ale tym, że znając Dobro(Boga) nie zaufali mu w pełni trzymając się tego co im nakazał...skutkiem tego nieposłuszeństwa Bogu stało się ukrywanie się przed Nim i strach przed karą...

Załóż, ze nie rozumiem co to dobro i zło. Nie potrafie dokonać wartościowania zadnego czynu w kategoriach dobra i zła. Załóżmy, ze chce zjeśc smaczne, dojrzałe, zdrowe czeresnie z drzewa. Wtłumacz mi dlaczego nie moge.
Proszę.
Mogę Ci wytłumaczyć, że po zjedzeniu będzie Cię boleć brzuszek, a Ty wiedząc, że nie jestem kłamcą możesz mi zaufać i posłuchać albo posłuchać kogoś innego kogo nie znasz czy mówi prawdę czy kłamie...wybór i konsekwencje wyboru ponosić będziesz Ty...

Wt mar 11, 2014 3:22 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
janikt napisał(a):
sahcim napisał(a):
Bóg nikomu nie pozwoliłby i nie
pozwoli takich słów pisać. Jest to zwykła przykrywka dla
ludzkich zbrodni zamierzonych lub wytłumaczenie zbrodni dokonanych.
Dlaczego uważasz, że Bóg nie pozwoliłby nikomu takich słów pisać skoro Bóg(w Chrystusie) pozwolił się z siebie naśmiewać, pozwolił siebie opluwać, biczować, a w końcu bez sprzeciwu dał się urzyżować...??? Naród Wybrany otrzymał od Boga Dekalog, którego przestrzeganie miało doprowadzić ich do wyznaczonego przez Boga celu czyli Zbawienia w Chrystusie.
Ze wzgledu jednak na zatwardziałość ich serc powstało jeszcze Prawo Mojżeszowe, które było zbiorem praw tymczasowych, który to zbiór jak "wychowawca" miał doprowadzić ich do Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. Żydzi odczytywali Prawo Mojżeszowe(Tora) jako Boże Prawo zatem wymierzając kary narodom nieprzestrzegającym Tory pisali, że to Bóg(jako mściwy Bóg) każe im zabijać...

Wt mar 11, 2014 4:00 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
A czym Izraelici różnili się od okolicznych ludów?

To były okrutne czasy. Jeśli mieli przetrwać, to i sami musieli być okrutni.
Nie zrozumieliby wtedy Boga, który nakazuje miłość bliźniego. Mogli zrozumieć tylko Boga siły i opieki. Bóg musiał im "udowodnić", że ich prowadzi.
Musiał mówić do nich tak, jak mogli to zrozumieć a więc również używając argumentów siły.

Możemy na to utyskiwać, ale tak zapewne było.

Biblia w końcu jest opowieścią o tym jak Bóg wychowuje ludzi do człowieczeństwa. Czy uczniowi w pierwszej klasie daje się od razu "Pana Tadeusza" do interpretacji?

Wt mar 11, 2014 10:23 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Boro napisał(a):
Jak widzisz, nie ma większego znaczenia czy przytoczone przeze mnie słowa wypowiedział Bóg czy Nahum, ponieważ spisał on "wszystko i tylko to co Bóg chciał". "Pewnie, wiernie i bez błędu".

Czyli innymi słowy: to co jest napisane w Biblii tak naprawdę nie musi być prawdą. To Kościół decyduje co nią jest.
Wybacz, ale z tak fundamentalnym założeniem nie sposób dyskutować.

Wt mar 11, 2014 10:29 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Następna strona