Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So sty 25, 2020 11:50 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Po co Bóg czeka do Sądu Ostatecznego ? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Po co Bóg czeka do Sądu Ostatecznego ?
sahcim napisał(a):
Cytuj:
Autorem Pisma Świętego jest Duch Święty. Tak czy nie? "Niech Twoja mowa będzie prosta" jak nauczał nas Jezus.

No więc kiedy Autor Biblii mówi prosto i wyraźnie, że Bóg stwarzał Wszechświat sześć(powtarzam sześć) dni, to dlaczego Boro w to nie wierzy ale ucieka się do jakichś interpretacji wg własnego widzimisię...podobnie z wiekiem świata...???
Czemu Boro sam sobie wybiera fragmenty i jedne odczytuje dosłownie pomimo, że inne wskazują iż dosłowne odczytywanie tamtych stoi w sprzeczności z innymi, a znowu w innych przypadkach Boro nie widzi problemu żeby interpretować słowa Biblii po swojemu pomimo, że nie otrzymał od Ducha Świętego takiego pozwolenia...no chyba, że się mylę i Boro je przedstawi...

Dlaczego tak ciężko wyciągnąć od Ciebie odpowiedź na proste pytanie? Czy autorem Biblii jest duch święty? Zamiast tak/nie/nie wiem napisałeś 10 linijek wśród których nie ma odpowiedzi. Odpowiedz na moje pytanie, a ja wtedy odpowiem na Twoje.
sahcim napisał(a):
wolałbym żebyś mi to udowodnił(najlepiej Biblią)...

W raju ludzie byli sądzeni tylko i wyłącznie na podstawie posłuszeństwa. W ST na podstawie przestrzegania przykazań. Od czasów Jezusa są rozliczani na podstawie miłości. Czy to nie jest gigantyczna ewolucja? Przecież Jezus powiedział, że przyszedł "wypełnić prawo". Stało się ono dzięki Niemu pełniejsze i doskonalsze. Innymi słowy ewoluowało.
Mogę też podać konkretne przykłady. Np. zniesienie zakazu jedzenie niekoszernych potraw.
Cytuj:
hmm...gdzie Boro widzi spójność z późniejszym Objawieniem słów z Księgi Pwtórzonego Prawa mówiących, że można oddalać swoją żonę jeśli tylko mąż nie będzie jej darzył życzliwością ale należy żonie dać ludy rozwodowy i wtedy inny mężczyzna może ją wziąć za swoją żonę, jeśli Syn Boży mówi Każdy, kto oddala swą żonę -- poza wypadkiem nierządu -- naraża ją na cudzołóstwo. A kto by oddaloną pojął za żonę, dopuszcza się cudzołóstwa...???

Tak jak napisałem. Prawo ewoluuje. To jest właśnie kolejny przykład.
sahcim napisał(a):
i akurat ten fragment nie podlega wg Boro żadnej interpretacji pomimo iż w innym miejscu Autor pisze, że Bóg nie chce śmierci grzesznika...???

Bądźmy poważni. Mówiąc, że Bóg nie kazał nigdy zabijać tylko się kompromitujesz.
"Jeśli kobieta zbliży się do jakiegoś zwierzęcia, aby z nim się złączyć, zabijesz i kobietę, i zwierzę."
"Nie pozwolisz żyć czarownicy"
"Jeśli zaś ktoś posunąłby się do tego, że bliźniego zabiłby podstępnie, oderwiesz go nawet od mego ołtarza, aby ukarać śmiercią."
"Kto by uderzył swego ojca albo matkę, winien być ukarany śmiercią."
"Kto by porwał człowieka i sprzedał go, albo znaleziono by go jeszcze w jego ręku, winien być ukarany śmiercią"
"Kto by porwał człowieka i sprzedał go, albo znaleziono by go jeszcze w jego ręku, winien być ukarany śmiercią"
"Gdy jednak wół bódł i dawniej, i zwracano uwagę na to właścicielowi, a on go nie pilnował, tak iż [wół] zabiłby mężczyznę lub kobietę, to nie tylko wół winien być ukamienowany, ale też i właściciel jego winien ponieść śmierć."
"jeżeli jaki mężczyzna albo jaka kobieta będą wywoływać duchy albo wróżyć, będą ukarani śmiercią. Kamieniami zabijecie ich"
"Zabijecie więc spośród dzieci wszystkich chłopców, a spośród kobiet te, które już obcowały z mężczyzną."
O rozkazie wymordowania ludów zamieszkujących Kanaan już nawet nie muszę wspominać...

Bóg nie chce śmierci grzesznika, ale dopuszcza ją. Podobnie jak nie chce niczyjego potępienia, co nie oznacza, że piekło jest puste.

Ps. Dlaczego piszesz o mnie w 3. osobie?

Ps.2. Cytat do rozważenia: " Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi." (Mt 5:37)

Cz mar 13, 2014 12:07 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Dlaczego tak ciężko wyciągnąć od Ciebie odpowiedź na proste pytanie? Czy autorem Biblii jest duch święty?
Bóg jest Autorem Pisma świętego...a zatem jeśli Autor Biblii mówi prosto i wyraźnie, że Wszechświat powstał w sześć(powtarzam sześć) dni, to dlaczego Boro nie uznaje za godnych wiary tej prawdy Bożej jeśli sam pisze, że każde zdanie w Biblii jest pewne i prawdziwe....???
Cytuj:
W raju ludzie byli sądzeni tylko i wyłącznie na podstawie posłuszeństwa. W ST na podstawie przestrzegania przykazań. Od czasów Jezusa są rozliczani na podstawie miłości. Czy to nie jest gigantyczna ewolucja?
jaka ewolucja...??? przecież tak jak od pierwszych ludzi, tak i teraz Bóg oczekuje od nas abyśmy przestrzegali(byli posłuszni) Jego niezmiennym(jak On sam jest niezmienny) pouczeniom, które nam daje...
Cytuj:
Tak jak napisałem. Prawo ewoluuje. To jest właśnie kolejny przykład.
Boro...co Ty bredzisz...? Jaka ewolucja...???
Czy Ty nie widzisz, że Jezus zaprzecza, że coś takiego jak list rozwodowy było od początku(czyli, że jest prawem boskim) i że przywraca to, co jest od początku zgodne z boskim prawem wobec małżonków...???
Cytuj:
Bądźmy poważni. Mówiąc, że Bóg nie kazał nigdy zabijać tylko się kompromitujesz.
No cóż wolę się kompromitować w Twoich oczach niż przyjąć takie jak Twoje literalne podejście do Biblii w tych miejscach, w których mylisz Boga z prawem bożym(Mojżeszowym).
Ja wierze, że Bóg nigdy nikogo nie pobudzał do czynu niezgodnego z przykazaniem "nie zabijaj"(nie morduj), ani nie doprowadzał do zaistnienia czegoś tak niemoralnego jak zemsta na niemowletach...
"Od początku tak nie było" (Mt 19,8), mówi Jezus. U samych początków religii izraelskiej w doświadczeniu Boga i w prawodawstwie istniała jasno sformułowana zasada poszanowania każdego ludzkiego życia "nie będziesz zabijał" Oznaczało to, że nieprawne i przeciwne woli społecznej jest zabijanie, i to osób bezbronnych.
Przykazanie to było tamą przeciw prawu krwawej zemsty. Poszanowanie życia bliźniego było uważane za podstawowy obowiązek łady społecznego. Bóg zabrania zabijać nawet Kaina mordercę (Rdz 4,15)...!!!
Pierwsze przymierze Boga zawarte z ludzkością przez pośrednictwo Noego zawierało klauzulę poszanowania ludzkiego życia. "Bo człowiek został stworzony na wyobrażenie Boga" (Rdz 9,6) zatem utożsamianie Boga z bezlitosnym mordercą bezbronnych jest odrażajace ze strony podającego się za wyznawcę Chrystusa(Boga Starego i Nowego Testamentu)...
Cytuj:
Cytat do rozważenia: " Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi." (Mt 5:37)
dziękuję za cytat...w ustach człowieka który pisze, że każde zdanie w Biblii jest pewne i prawdziwe., a nie wierzy w prawdziwość słów Pisma o stworzeniu swiata w sześć dni brzmi on wg mnie niestosownie...

Cz mar 13, 2014 2:58 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Czy Ty nie widzisz, że Jezus zaprzecza, że coś takiego jak list rozwodowy było od początku(czyli, że jest prawem boskim) i że przywraca to, co jest od początku zgodne z boskim prawem wobec małżonków...???

Masz tutaj na myśli początek czyli raj czy początek losów ludzkich po opuszczeniu go?

Cz mar 13, 2014 9:30 am
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Bóg jest Autorem Pisma świętego...a zatem jeśli Autor Biblii mówi prosto i wyraźnie, że Wszechświat powstał w sześć(powtarzam sześć) dni, to dlaczego Boro nie uznaje za godnych wiary tej prawdy Bożej jeśli sam pisze, że każde zdanie w Biblii jest pewne i prawdziwe....???

To, że świat powstał w sześć dni należy rozumieć w kontekście dnia (i to nie dosłownie a wciąż symbolicznie) trwającego 1000 lat.
To natomiast, że Bóg będąc utożsamieniem miłości jest jednocześnie mścicielem* należy rozumieć w kontekście Boga wychowawcy, który tego kogo kocha karci i smaga.
Nie zapominajmy, że miłość jest... sztandarem na drodze do zbawienia w przyszłym świecie. Nie w tym, dydaktycznym, umożliwiającym poznanie i świadome wybranie Boga na swego Zbawiciela a w przyszłym w którym śmierci już nie będzie.
Ten świat jest cieniem i obrazem przyszłego. Szkołą, w którym ani życie ni śmierć nie są ostatecznymi.
Potwierdzeniem niech będzie Twoja wypowiedź:
Cytuj:
Pierwsze przymierze Boga zawarte z ludzkością przez pośrednictwo Noego zawierało klauzulę poszanowania ludzkiego życia. "Bo człowiek został stworzony na wyobrażenie Boga" (Rdz 9,6) zatem utożsamianie Boga z bezlitosnym mordercą bezbronnych jest odrażajace ze strony podającego się za wyznawcę Chrystusa(Boga Starego i Nowego Testamentu)...

Gdzie Bóg zawiera przymierze z Noem 'chwilę' po zabiciu wszystkich mieszkańców ziemi.
Czy jednak unicestwiając ich bezpowrotnie? Otóż nie, albowiem Chrystus po swej śmierci zstępuje do nich głosząc im dobrą nowinę – o zbawieniu, jak można rozumieć.

*Nie słowa, 'nie do końca zorientowanego' – jak twierdzisz – Nahuma, ale: św. Pawła, św Piotra i, w końcu, samego Jezusa świadczą, że Bóg jest mścicielem.
Rzymian 12,19 Umiłowani, nie wymierzajcie sami sobie sprawiedliwości, lecz pozostawcie to pomście [Bożej]. Napisano bowiem: Do Mnie należy pomsta. Ja wymierzę zapłatę - mówi Pan - ale: Jeżeli nieprzyjaciel twój cierpi głód - nakarm go.
1Tesaloniczan 4,6 Niech nikt w tej sprawie nie wykracza i nie oszukuje brata swego, albowiem, jak wam to przedtem powiedzieliśmy, zapewniając uroczyście: Bóg jest mścicielem tego wszystkiego.
2Tesaloniczan 1,6 Bo przecież jest rzeczą słuszną u Boga odpłacić uciskiem tym, którzy was uciskają,
Hebrajczyków 10,30 Znamy przecież Tego, który powiedział: Do Mnie [należy] pomsta i Ja odpłacę. I znowu: Sam Pan będzie sądził lud swój.
2Piotra 2,5 jeżeli staremu światu nie odpuścił, ale jako ósmego Noego, który ogłaszał sprawiedliwość, ustrzegł, gdy zesłał potop na świat bezbożnych;
Łukasza 11,50 Tak na tym plemieniu będzie pomszczona krew wszystkich proroków, która została przelana od stworzenia świata,
Łukasza 11,51 od krwi Abla aż do krwi Zachariasza, który zginął między ołtarzem a przybytkiem. Tak, mówię wam, na tym plemieniu będzie pomszczona.

Cz mar 13, 2014 10:32 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Bóg jest Autorem Pisma świętego

No w końcu :wink: Wyjaśnij mi teraz jak to się ma do Twoich wcześniejszych słów:
Cytuj:
napisałem, że nie miał jeszcze pełnego Objawienia Boga (autor)

Najpierw napisałeś, że autor nie miał pełnego objawienia Boga a teraz, że autorem jest Bóg.
sahcim napisał(a):
a zatem jeśli Autor Biblii mówi prosto i wyraźnie, że Wszechświat powstał w sześć(powtarzam sześć) dni, to dlaczego Boro nie uznaje za godnych wiary tej prawdy Bożej jeśli sam pisze, że każde zdanie w Biblii jest pewne i prawdziwe....???

Bóg stwarzał świat w 6 etapach. Słowo "jom", które zostało użyte w oryginale może oznaczać nie tylko dzień ale też pewien okres czasu. Z resztą na początku nie było dnia i nocy, więc okres czasu jednego dnia nie ma sensu.
sahcim napisał(a):
jaka ewolucja...??? przecież tak jak od pierwszych ludzi, tak i teraz Bóg oczekuje od nas abyśmy przestrzegali(byli posłuszni) Jego niezmiennym(jak On sam jest niezmienny) pouczeniom, które nam daje...

Czy Jezus wypełnił prawo? Czy stało się ono dzięki niemu doskonalsze?
sahcim napisał(a):

Na etapie świadomości ludzi w czasach Mojżesza Bóg dopuścił rozwody. Później czasy się zmieniły i prawo również. Bóg przestał dopuszczać rozwody. Czy to nie jest zmian
sahcim napisał(a):
No cóż wolę się kompromitować w Twoich oczach niż przyjąć takie jak Twoje literalne podejście do Biblii w tych miejscach, w których mylisz Boga z prawem bożym(Mojżeszowym).
Ja wierze, że Bóg nigdy nikogo nie pobudzał do czynu niezgodnego z przykazaniem "nie zabijaj"(nie morduj), ani nie doprowadzał do zaistnienia czegoś tak niemoralnego jak zemsta na niemowletach...

Czyli kompletnie ignorujesz cytaty, które podałem w poprzednim poście? Zaprzeczasz, że Bóg kazał pozabijać ludy Kanaanu a żydzi w dosłowny sposób wymordowały je? Zaprzeczasz, że Bóg ustanowił w pewnych przypadkach karę śmierci?
sahcim napisał(a):
dziękuję za cytat...w ustach człowieka który pisze, że każde zdanie w Biblii jest pewne i prawdziwe., a nie wierzy w prawdziwość słów Pisma o stworzeniu swiata w sześć dni brzmi on wg mnie niestosownie...

Nigdzie wcześniej nie napisałem czy wierzę w stworzenie świata w 6 dni, więc nie pisz wymysłów na mój temat.

Nie odpowiedziałeś jeszcze na jedno ważne pytanie. Czy Twoim zdaniem każde zdanie w Biblii jest prawdziwe?

Cz mar 13, 2014 12:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
No w końcu :wink: Wyjaśnij mi teraz jak to się ma do Twoich wcześniejszych słów:
Cytuj:
napisałem, że nie miał jeszcze pełnego Objawienia Boga (autor)

Najpierw napisałeś, że autor nie miał pełnego objawienia Boga a teraz, że autorem jest Bóg.
Widzę, że bez sensu jest tłumaczenie Ci, że główny Autor nie pisał Pisma św. własnoręcznie ale Bóg natchnął ludzkich autorów do spisywania ksiąg...
Cytuj:
Bóg stwarzał świat w 6 etapach. Słowo "jom", które zostało użyte w oryginale może oznaczać nie tylko dzień ale też pewien okres czasu.
ale w Biblii nie masz napisane...I tak upłynął wieczór i poranek - okres pierwszy ale
"I tak upłynął wieczór i poranek - dzień pierwszy" więc jeśli stosujesz zasadę tylko Biblia, to nie wstawiaj czegoś, czego tam nie ma...
Cytuj:
Czy Jezus wypełnił prawo? Czy stało się ono dzięki niemu doskonalsze?
Wypełnił...i ani jedna jota ani jedna kreska nie zmieniła się w tym Prawie...chcesz się przekonać, to zajrzyj do Tory...
Cytuj:
Na etapie świadomości ludzi w czasach Mojżesza Bóg dopuścił rozwody. Później czasy się zmieniły i prawo również.(...) Bóg przestał dopuszczać rozwody.

a nie lepiej zastosować tą samą zasadę, że na pewnym etapie świadomości ludzi Bóg(główny Autor Biblii) dopuszczał aby ludzcy autorzy Pisma przypisywali jako Jego słowa takie wypowiedzi, które nie wyszły nigdy z Jego ust niż sugerować tutaj, że Bóg, którego słowo(prawo) jest niezmienne Słowo Twe, Panie, trwa na wieki, niezmienne jak niebiosa. (Ps119:89) zmienił/odwołał prawo, którego sam jest bezpośrednim twórcą/autorem...???
Cytuj:
Czyli kompletnie ignorujesz cytaty, które podałem w poprzednim poście?
absolutnie nie ignoruję...ale(jak już pisałem) uważam, że nie Bóg kazał mordować niewinne niowlęta ale dopuszczał aby ludzcy autorzy pism przypisywali jako Jego słowa takie wypowiedzi jak te przez Ciebie podane, a które nie wyszły bezpośrednio z Jego ust...
Cytuj:
Zaprzeczasz, że Bóg kazał pozabijać ludy Kanaanu a żydzi w dosłowny sposób wymordowały je?
zaprzeczam, że to Bóg osobiście kazał zabijać...
Cytuj:
Zaprzeczasz, że Bóg ustanowił w pewnych przypadkach karę śmierci?
nie...
Cytuj:
Nigdzie wcześniej nie napisałem czy wierzę w stworzenie świata w 6 dni, więc nie pisz wymysłów na mój temat.
czyli uznając zasadę Sola Scriptura nie przyjmujesz tego, co jest zapisane w Biblii jako całkowicie pewne i prawdziwe czyli godne wiary...???
Cytuj:
Nie odpowiedziałeś jeszcze na jedno ważne pytanie. Czy Twoim zdaniem każde zdanie w Biblii jest prawdziwe?
oczywiście, że jest prawdziwe...prawdziwe, bo napisane prawdziwych ludzi..

Cz mar 13, 2014 8:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eli napisał(a):
To, że świat powstał w sześć dni należy rozumieć w kontekście dnia (i to nie dosłownie a wciąż symbolicznie) trwającego 1000 lat.
To natomiast, że Bóg będąc utożsamieniem miłości jest jednocześnie mścicielem* należy rozumieć w kontekście Boga wychowawcy, który tego kogo kocha karci i smaga.
Co do tego, że pewne teksty nie należy rozumieć dosłownie to ok...ale wyjaśnij mi dlaczego uważasz, że przypisywane przez ludzkich autorów pism cechy zmiennego(dzikość, porywczość, mściwość, a także zdolność do miłości i poświęceń) w swojej naturze człowieka, należy odczytywać dosłownie jako cechy niezmiennego w swojej naturze Boga...??? Czy uważasz, że niezmienna natura Tego, który JEST w każdym miejscu i każdym momencie tym samym transcendentnym i immanentnym Bogiem, który zna doskonale każdą ludzką myśl i słowo zanim się ujawnią, zmienia się pod wpływem czynników zewnętrznych(uczynków swojego stworzenia)...???
Cytuj:
Nie zapominajmy, że miłość jest... sztandarem na drodze do zbawienia w przyszłym świecie. Nie w tym, dydaktycznym, umożliwiającym poznanie i świadome wybranie Boga na swego Zbawiciela a w przyszłym w którym śmierci już nie będzie.
człowiek może pleść takie głupoty, bo nie poznał jeszcze Boga(Miłość) w pełni takiego jakim jest ale jeśli ma rozum i wierzy, że Bóg JEST zawsze ten sam i taki sam-niezmienny, to jeśli uwierzył Chrystusowi, że JEST Miłością tzn, że w czasach starotestamentalnych też był tym samym Bogiem(Miłością) ale pozwalał o sobie myśleć i pisać w takich kategoriach jakie widzimy w ST właśnie z powodów dydaktycznych gdyż naród ten(izraelski) był ludem o twardych karkach i kamiennych sercach i aby Bóg mógł się im objawić jako ten, który JEST MIŁOŚCIĄ i aby Go przyjęli właśnie TAKIEGO JAKIM JEST OD ZAWSZE, to musiał ten Lud najpierw do tego dorosnąć, wyzbyć się tej hardości i dzikości, którą posiadał gdy Pan wyprowadzał go z Egipty...
Cytuj:
*[size=85]Nie słowa, 'nie do końca zorientowanego' – jak twierdzisz – Nahuma, ale: św. Pawła, św Piotra i, w końcu, samego Jezusa świadczą, że Bóg jest mścicielem.
jeśli niezmienny w swojej naturze Bóg jest mścicielem, to nie może być jednocześnie miłością...no chyba, że mści się z miłości...

Cz mar 13, 2014 9:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Widzę, że bez sensu jest tłumaczenie Ci, że główny Autor nie pisał Pisma św. własnoręcznie ale Bóg natchnął ludzkich autorów do spisywania ksiąg...

Skoro byli natchnieni, to nie pisali tego co im ślina na język przyniesie tylko to, co kazał im Duch święty. Nie przekazywali własnych osobistych poglądów, tylko to co kazał im Bóg.
sahcim napisał(a):
ale w Biblii nie masz napisane...I tak upłynął wieczór i poranek - okres pierwszy ale
"I tak upłynął wieczór i poranek - dzień pierwszy"

Chyba nie przeczytałeś uważnie albo nie zrozumiałeś mojej odpowiedzi. W Biblii w oryginale w ogóle nie ma napisane "dzień", bo nie była spisywana po polsku :wink: Jest za to słowo "jom", które ma szersze znaczenie niż 24 godziny.
sahcim napisał(a):
Wypełnił...i ani jedna jota ani jedna kreska nie zmieniła się w tym Prawie...chcesz się przekonać, to zajrzyj do Tory...

Zajrzałem i znalazłem np. zakaz spożywania niekoszernych potraw, który od czasów Jezusa nie obowiązuje. To jest zmiana, czy nie? To po pierwsze...
Po drugie, chyba zgadzasz się, że Jezus wypełnił prawo. Twoim zdaniem mimo owego wypełnienia, nic się nie zmieniło? :wink:
sahcim napisał(a):
ludzcy autorzy Pisma przypisywali jako Jego słowa takie wypowiedzi, które nie wyszły nigdy z Jego ust

Albo byli natchnieni albo nie. Albo przemawiał przez nich Bóg, albo oni sami. Skoro już ustaliliśmy, że przemawiał przez nich Bóg, to nie pisz, że przypisywali Bogu własne słowa.
sahcim napisał(a):
niż sugerować tutaj, że Bóg, którego słowo(prawo) jest niezmienne Słowo Twe, Panie, trwa na wieki, niezmienne jak niebiosa. (Ps119:89) zmienił/odwołał prawo, którego sam jest bezpośrednim twórcą/autorem...???

Ależ odwołał i podałem na to konkretny przykład. Mogę podać ich więcej, ale na razie odnieś się do jednego.
Jego słowo jest niezmienne, co nie oznacza, że wszystkie Jego dzieła (w tym prawo) również muszą być niezmienne. Niektóre prawa były przekazane konkretnym ludziom w konkretnych czasach i konkretnej sytuacji. Np. przykazanie "nie wdziewaj na siebie szaty zrobionej z dwóch rodzajów przędzy" żydów w czasach Starego Testamentu obowiązywało a nas nie obowiązuje. Czy to jest zmiana? Tak czy nie?
sahcim napisał(a):
zaprzeczam, że to Bóg osobiście kazał zabijać

Ręce opadają...

"Rzekł Pan do Mojżesza: Pomścij Izraelitów na Madianitach" Lb 31:1
"Według rozkazu, jaki otrzymał Mojżesz od Pana, wyruszyli przeciw Madianitom i pozabijali wszystkich mężczyzn" Lb 31:7
sahcim napisał(a):
czyli uznając zasadę Sola Scriptura

Znowu piszesz wymysły na mój temat. Nigdzie nie napisałem, że uznaję tą zasadę.
sahcim napisał(a):
oczywiście, że jest prawdziwe

Każde zdanie w Biblii jest prawdziwe, ale zdanie "Bóg jest mściwy" nie jest. Aha... żelazna logika :D
sahcim napisał(a):
prawdziwe, bo napisane prawdziwych ludzi

Nie rozumiem co miałeś tu na myśli.

Pt mar 14, 2014 12:29 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Skoro byli natchnieni, to nie pisali tego co im ślina na język przyniesie tylko to, co kazał im Duch święty. Nie przekazywali własnych osobistych poglądów, tylko to co kazał im Bóg.
Boro...to byli ludzie obdarzeni wolną wolą, a nie bezwolne narzędzia, poza tym posiadali naturę skażoną(byli grzeszni), więc Duch Święty mógł w nich działać tylko na tyle, na ile się na Niego otworzyli zatem natchnieni do spisywania ksiąg autorzy(pisarze) mogli opisywać Boga na taki sposób, na jaki mogła Go przyjąć(na jaki pozwalała) ich nieokrzesana jeszcze natura...
Cytuj:
Chyba nie przeczytałeś uważnie albo nie zrozumiałeś mojej odpowiedzi. W Biblii w oryginale w ogóle nie ma napisane "dzień", bo nie była spisywana po polsku :wink: Jest za to słowo "jom", które ma szersze znaczenie niż 24 godziny.
Skoro słowo "jom" ma znaczenie szersze niż 24 godziny, to dlaczego natchnieni Duchem Świętym Ojcowie Kościoła nie nauczali >>I tak upłynął wieczór i poranek - okres pierwszy<<...???
Toż napisałem, że nie
Cytuj:
Zajrzałem i znalazłem np. zakaz spożywania niekoszernych potraw, który od czasów Jezusa nie obowiązuje. To jest zmiana, czy nie?
teraz, to chyba Ty nie zrozumiałeś...W Prawie(Torze) nie zmieniła się ani jedna jota, ani jedna kreska, i tak jak przed Chrystusem, tak i po Chrystusie, Lud przestrzegający Prawa Mojżeszowego, nie spożywa potraw, które Mojżesz wyszczególnił jako nieczyste...
Cytuj:
Po drugie, chyba zgadzasz się, że Jezus wypełnił prawo. Twoim zdaniem mimo owego wypełnienia, nic się nie zmieniło?
Jezus wypełnił Prawo Mojżeszowe i tych, którzy w Jezusa-Boga uwierzyli, te prawa już nie obowiązują ponieważ "od początku tak nie było" Boże Prawo(Dekalog) się nie zmienił...
Cytuj:
Albo byli natchnieni albo nie.
j.w...
Cytuj:
Ależ odwołał i podałem na to konkretny przykład.
odwołał to, co nie było od początku czyli nue było Bożym Prawem...
Cytuj:
Ręce opadają...
nic na to nie poradzę, że Ci opadają...
Cytuj:
Każde zdanie w Biblii jest prawdziwe, ale zdanie "Bóg jest mściwy" nie jest.
Oczywiscie, że jest prawdziwe, bo pokazuje prawdę jak w tamtych czasach Naród Wybrany opisywał niezmiennego w swojej naturze Boga, który od zawsze JEST Miłością i nie nigdy się nie mściwy, nawet wtedy, gdy Kain zabił Abla nie ukarał go śmiercią(na co przecież ten zasłużył wg późniejszego Prawa Mojżeszowego) ale powiedział, że Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotną pomstę poniesie!" [i] Dał też Pan znamię Kainowi, aby go nie zabił, ktokolwiek go spotka....
Cytuj:
Nie rozumiem co miałeś tu na myśli.
To, że każde słowo w Biblii jest prawdą pokazującą to, jak ten Naród(Izraelici) będąc ludem o twardych karkach i kamiennych sercach był wychowywany(przygotowywany) do tego aby Bóg mógł się im objawić jako ten, który JEST MIŁOŚCIĄ i aby Go przyjęli właśnie TAKIEGO JAKIM JEST OD ZAWSZE...

Pt mar 14, 2014 1:37 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Boro...to byli ludzie obdarzeni wolną wolą, a nie bezwolne narzędzia, poza tym posiadali naturę skażoną(byli grzeszni), więc Duch Święty mógł w nich działać tylko na tyle, na ile się na Niego otworzyli zatem natchnieni do spisywania ksiąg autorzy(pisarze) mogli opisywać Boga na taki sposób, na jaki mogła Go przyjąć(na jaki pozwalała) ich nieokrzesana jeszcze natura...

"Do sporządzenia ksiąg świętych Bóg wybrał ludzi, którymi posłużył się jako używającymi swoich zdolności i sił, by dzięki Jego działaniu w nich i przez nich oni sami jako prawdziwi autorzy przekazali na piśmie to wszystko, i tylko to, czego On chciał" (Sobór Watykański II, konst. Dei verbum, 11.).

Zaprzeczasz nauce Kościoła. Skoro napisali wszystko i tylko to czego chciał Bóg, to nie ma tu miejsca na wpływ ich skażonej natury.
sahcim napisał(a):
Skoro słowo "jom" ma znaczenie szersze niż 24 godziny, to dlaczego natchnieni Duchem Świętym Ojcowie Kościoła nie nauczali >>I tak upłynął wieczór i poranek - okres pierwszy<<...???

Kto tak nie nauczał? Przecież własnie tak jest napisane w oryginale. Zostało to przetłumaczone jako "dzień" i biorąc pod uwagę fakt, że cały opis stwarzania świata jest alegoryczny, to nie ma to większego znaczenia.
Zresztą dlaczego schodzimy na temat stworzenia świata?
sahcim napisał(a):
teraz, to chyba Ty nie zrozumiałeś...W Prawie(Torze) nie zmieniła się ani jedna jota, ani jedna kreska, i tak jak przed Chrystusem, tak i po Chrystusie, Lud przestrzegający Prawa Mojżeszowego, nie spożywa potraw, które Mojżesz wyszczególnił jako nieczyste...

Tora się nie zmieniła. To prawda. Ale chrześcijan Tora już nie obowiązuje w taki sposób jak obowiązywała żydów w czasach ST, więc prawo się zmieniło. Mówiąc prawo, mam na myśli aktualne oczekiwania Boga wobec człowieka, a nie jakieś konkretny kodeks (np. mojżeszowy).
sahcim napisał(a):
Jezus wypełnił Prawo Mojżeszowe i tych, którzy w Jezusa-Boga uwierzyli, te prawa już nie obowiązują ponieważ "od początku tak nie było" Boże Prawo(Dekalog) się nie zmienił...

No właśnie... Czyli sposób rozliczania człowieka z jego uczynków jest inny niż za czasów Mojżesza. Właśnie to miałem na myśli pisząc, że prawo się zmieniło. Tora jest oczywiście taka jak była, ale "obowiązujące prawo" się zmieniło.
sahcim napisał(a):
nic na to nie poradzę, że Ci opadają

Właśnie widzę, że nie zamierzasz nic na to poradzić, bo po raz kolejny ignorujesz istotny cytat, który podałem.

"Rzekł Pan do Mojżesza: Pomścij Izraelitów na Madianitach" Lb 31:1
"Według rozkazu, jaki otrzymał Mojżesz od Pana, wyruszyli przeciw Madianitom i pozabijali wszystkich mężczyzn" Lb 31:7

Bóg kazał się zemścić czy nie?
sahcim napisał(a):
(Bóg) który od zawsze JEST Miłością i nie nigdy się nie mściwy

Składnia tego zdania jest równie zadziwiająca co jego treść :wink:

W Biblii jest napisane:
"Bogiem żarliwym i mściwym jest Pan. Mściwy jest Pan i pełen gniewu. Mści się Pan na swoich wrogach i wybucha gniewem na swoich nieprzyjaciół." Nah. 1;2

W Katechizmie Kościoła Katolickiego jest napisane:
"Ponieważ wszystko, co twierdzą autorzy natchnieni, czyli hagiografowie, powinno być uważane za stwierdzone przez Ducha Świętego" KKK 107

ergo: Duch Święty stwierdził, że "Bóg jest mściwy".

Tak czy nie?

Pt mar 14, 2014 4:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Zaprzeczasz nauce Kościoła.
Wydaje Ci się...gdyż skoro napisali wszystko i tylko to czego chciał Bóg, to nie masz podstaw aby sugerować, że Bóg nie dopuścił/pozwolił aby spisujący pisma(jako prawdziwi autorzy) nie mogli przedstawiać Jego obrazu takiego, jaki na ówczesne czasy mentalność tego Narodu nieokrzesanego i nieprzygotowanego jeszcze do przyjęcia niezmiennego Boga-Miłości, mogła przyjąć...
Cytuj:
Zostało to przetłumaczone jako "dzień" i biorąc pod uwagę fakt, że cały opis stwarzania świata jest alegoryczny, to nie ma to większego znaczenia.
Czyli co...uważasz, że opis stworzenia świata nie jest prawdą...???
Zresztą dlaczego schodzimy na temat stworzenia świata?
Cytuj:
Tora się nie zmieniła.To prawda.
Czyli jeśli prawdziwym Autorem wszystkich słów(przepisów) Tory jest Bóg, to wierząc iż Słowo Twe, Panie, trwa na wieki, niezmienne jak niebiosa., powinny te słowa(przepisy) dalej niezmiennie obowiązywać...no chyba, że uważasz, że słowo Boże(Tora) nie jest jednak niezmienne i można je odrzucić...???
Cytuj:
No właśnie... Czyli sposób rozliczania człowieka z jego uczynków jest inny niż za czasów Mojżesza. Właśnie to miałem na myśli pisząc, że prawo się zmieniło. Tora jest oczywiście taka jak była, ale "obowiązujące prawo" się zmieniło.
"obowiązujące prawo(słowo Boże)" które było od początku się nie zmieniło...!!!
Cytuj:
Bóg kazał się zemścić czy nie?
Bóg(Słowo) jest niezmiennym Bogiem i nikomu z ludzi nie kazał się mścić...kazał miłować swoich nieprzyjaciół i modlić się za nich, a pomsta(sprawiedliwość) należy do Boga...
Cytuj:
W Katechizmie Kościoła Katolickiego jest napisane:
"Ponieważ wszystko, co twierdzą autorzy natchnieni, czyli hagiografowie, powinno być uważane za stwierdzone przez Ducha Świętego" KKK 107

ergo: Duch Święty stwierdził, że "Bóg jest mściwy".

Tak czy nie?
Duch Święty dopuścił do tego aby spisujący pisma([i]jako prawdziwi autorzy) tak o Bogu napisali...gdyby Bóg był mściwy(jak go przedstawia człowiek), to bratobójca Kain nie pozostałby przy życiu...

Pt mar 14, 2014 7:42 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Co do tego, że pewne teksty nie należy rozumieć dosłownie to ok...ale wyjaśnij mi dlaczego uważasz, że przypisywane przez ludzkich autorów pism cechy zmiennego(dzikość, porywczość, mściwość, a także zdolność do miłości i poświęceń) w swojej naturze człowieka, należy odczytywać dosłownie jako cechy niezmiennego w swojej naturze Boga...???

Po pierwsze żaden z autorów nie nazwał Boga dzikim a po drugie, mimo iż „chłosta” (nawet z odebraniem życia włącznie) w tym świecie, nie jest ostatecznym nakazaniem, czy zatraceniem, to jednak ma być czymś tak dotkliwym aby sprawiała opamiętanie się i zmianę postawy ukaranego.

Każde z zesłanych przez Boga dydaktycznych nakazań, każda pomsta, szczególnie w starożytnym świecie, było ingerencją w najwyższe w ich mniemaniu wartości. Takiego komentowania realiów jednak nie można przypisać wyłącznie 'ułomnej' interpretacji ówczesnych ludzi. Biblia pisana pod natchnieniem Ducha Świętego miała brzmieć i być traktowana realistycznie a nie refleksyjnie. Bóg był mścicielem gdyż, szczególnie – jak wspomniałem – wówczas, dotykał rzeczy rozumianych jako najcenniejsze.

Dziś wiemy, że nakazanie w wymiarze materii i ciała jest dowodzącą miłości troską Boga o doprowadzenie nas do zbawienia w świecie wartości prawdziwych. Osiągnęliśmy to jednak dzięki doświadczeniom starego świata.
Cytuj:
jeśli niezmienny w swojej naturze Bóg jest mścicielem, to nie może być jednocześnie miłością...no chyba, że mści się z miłości...

Bóg jest miłością, niezmiennie.

Czyli? Tym, który reprezentuje odpowiednią postawę wobec... upadku i zła*.

I, co ciekawe, zła trwającego lub już dokonanego.

Nie reprezentuje postawy chroniącego przed złem – na przykład: „miłość nie dopuści abyś dokonał czegoś złego” lecz: „nie pamięta złego”.

Właśnie. Mimo iż wydaje się to okrutne to jednak Bóg, zamiast – wydawałoby się – być ochroną przed popełnieniem zła staje się 'tylko' polisą ubezpieczeniową po jego dokonaniu.

To bardzo, w naszej dyskusji, ważny szczegół.

Trzeba bowiem przyjąć, że stworzenie/światy (niebiosa i ziemia) wynikły z potrzeby konfrontacji dobra ze złem i pokonanie tego ostatniego pozbywając się największego wroga czyli śmierci.

Dokonanie się tego przy użyciu niezbędnych narzędzi i środków (w tym aniołów i ludzi) dla tego dzieła, dzieła zbawienia, nie dyskredytuje Boga jako miłości nawet wtedy jeśli narzędziem jest pomsta a Bóg jest mścicielem. To wszystko bowiem stosowane w procesie transformacji wiemy, że jest tylko „chłostą” dla zbawienia tego co zbłądziło.

*Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest..., nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego
Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma.

Pt mar 14, 2014 10:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
skoro napisali wszystko i tylko to czego chciał Bóg, to nie masz podstaw aby sugerować, że Bóg nie dopuścił/pozwolił aby spisujący pisma(jako prawdziwi autorzy) nie mogli przedstawiać Jego obrazu takiego, jaki na ówczesne czasy mentalność tego Narodu nieokrzesanego i nieprzygotowanego jeszcze do przyjęcia niezmiennego Boga-Miłości, mogła przyjąć

Czyli opis Boga w Starym Testamencie jest fałszywy? Bo właśnie to próbujesz teraz sugerować.
sahcim napisał(a):
Czyli co...uważasz, że opis stworzenia świata nie jest prawdą...???

Uważam, że jest prawdą, ale nie należy odczytywać go w każdym punkcie dosłownie.
sahcim napisał(a):
Czyli jeśli prawdziwym Autorem wszystkich słów(przepisów) Tory jest Bóg, to wierząc iż Słowo Twe, Panie, trwa na wieki, niezmienne jak niebiosa., powinny te słowa(przepisy) dalej niezmiennie obowiązywać...no chyba, że uważasz, że słowo Boże(Tora) nie jest jednak niezmienne i można je odrzucić...???

Już się gubię... Czyli uważasz, że Tora obowiązuje chrześcijan czy też nie? Ustalmy to, bo już nie wiem co chcesz udowodnić.
sahcim napisał(a):
"obowiązujące prawo(słowo Boże)" które było od początku się nie zmieniło...!!!

Uważasz, że takie samo prawo obowiązywało Adama i Ewę, żydów w czasach Mojżesza i takie samo obowiązuje chrześcijan?
sahcim napisał(a):
Bóg(Słowo) jest niezmiennym Bogiem i nikomu z ludzi nie kazał się mścić

Czyli mówiąc "Pomścij Izraelitów" żartował?
sahcim napisał(a):
kazał miłować swoich nieprzyjaciół i modlić się za nich, a pomsta(sprawiedliwość) należy do Boga

To prawda. Nie kazał nikomu mścić się z osobistych powódek(a nawet zabraniał), ale w Jego imieniu owszem. Zemsta należy do Boga. W końcu piszesz z sensem.
sahcim napisał(a):
Duch Święty dopuścił do tego aby spisujący pisma([i]jako prawdziwi autorzy) tak o Bogu napisali

Krótka piłka. Nahum pisząc "Bóg jest mściwy" napisał prawdę czy fałsz?
sahcim napisał(a):
gdyby Bóg był mściwy(jak go przedstawia człowiek), to bratobójca Kain nie pozostałby przy życiu

Non sequitur. Z jakiegoś powodu nie chciał się mścić. Na podstawie jednego przykładu nie możesz wyciągać tak ogólnych wniosków.

Pt mar 14, 2014 11:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eli napisał(a):
sahcim napisał(a):
Co do tego, że pewne teksty nie należy rozumieć dosłownie to ok...ale wyjaśnij mi dlaczego uważasz, że przypisywane przez ludzkich autorów pism cechy zmiennego(dzikość, porywczość, mściwość, a także zdolność do miłości i poświęceń) w swojej naturze człowieka, należy odczytywać dosłownie jako cechy niezmiennego w swojej naturze Boga...???

Po pierwsze żaden z autorów nie nazwał Boga dzikim a po drugie, mimo iż „chłosta” (nawet z odebraniem życia włącznie) w tym świecie, nie jest ostatecznym nakazaniem, czy zatraceniem, to jednak ma być czymś tak dotkliwym aby sprawiała opamiętanie się i zmianę postawy ukaranego.
Eli...dwa pytania:
1) czy Bóg jest istotą niezmienną w swojej naturze czy Jego natura jest zmienia pod wpływem czynników zewnętrznych...???
2) czy po śmierci, w rzeczywistości pozaczasowej(wiecznej) opamiętanie się i zmiana postawy jest możliwa, a jeżeli wg Ciebie tak, to na jakiej podstawie...???

So mar 15, 2014 12:11 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Czyli opis Boga w Starym Testamencie jest fałszywy? Bo właśnie to próbujesz teraz sugerować.
Uważam(podobnie jak Ty), że jest prawdą, ale nie należy odczytywać go w każdym punkcie dosłownie...
Cytuj:
Już się gubię... Czyli uważasz, że Tora obowiązuje chrześcijan czy też nie?
Najpierw może ustalmy czy ten cytat: Słowo Twe, Panie, trwa na wieki, niezmienne jak niebiosa. dotyczy Tory czy nie...?
Cytuj:
Uważasz, że takie samo prawo obowiązywało Adama i Ewę, żydów w czasach Mojżesza i takie samo obowiązuje chrześcijan?
Niezmienne jak niebiosa Słowo Boże uczy, że od początku obowiązuje ludzi to: opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało., natomiast przez zatwardziałość serc Żydów Mojżesz napisał im takie: kiedy mężczyzna poślubi kobietę i zostanie jej mężem, lecz nie będzie jej darzył życzliwością, gdyż znalazł u niej coś odrażającego, napisze jej list rozwodowy, wręczy go jej, potem odeśle ją od siebie....widzisz różnicę między nimi czy nie ??? jeśli uważasz, że oba pochodzą bezposrednio od Boga, to nie mamy o czym gadać...
Cytuj:
Czyli mówiąc "Pomścij Izraelitów" żartował?
to Twoja hipoteza...
Cytuj:
To prawda. Nie kazał nikomu mścić się z osobistych powódek(a nawet zabraniał), ale w Jego imieniu owszem.
czekaj, czekaj...no to popatrzmy z perspektywy żydowskiej. Kiedy niejaki Szaweł ciągle jeszcze siał grozę i dyszał żądzą zabijania mężczyzn i kobiet(zwolenników nowej sekty), to przecież mścił się na uczniach Jezusa w imię Boże no nie...???
Cytuj:
Krótka piłka. Nahum pisząc "Bóg jest mściwy" napisał prawdę czy fałsz?
patrz Twoja wypowiedź o niedosłownym odczytywaniu Starego Testamentu w każdym punkcie...
Cytuj:
Z jakiegoś powodu nie chciał się mścić. Na podstawie jednego przykładu nie możesz wyciągać tak ogólnych wniosków.
Dla Ciebie może to "jakiś" powód, ja natomiast wierzę, że od zawsze i niezmiennie Bóg jest Miłością, a nie mścicielem i dlatego się nie zemścił na Kainie...

So mar 15, 2014 2:19 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona