Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr gru 11, 2019 8:58 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Po co Bóg czeka do Sądu Ostatecznego ? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Po co Bóg czeka do Sądu Ostatecznego ?
Boro napisał(a):
sahcim napisał(a):
To kiedy Jezus mówi: "Ja jestem drogą", "Ja jestem prawdziwym krzewem winnym", to Ty rozumiesz to dosłownie, tak...???

We wcześniejszym poście odpowiedziałem dokładnie na to pytanie. Przeczytaj jeszcze raz.
Ja też już mówiłem wielokrotnie o tym, że nie należy słów Nahuma(Nah 1;2) odczytywać w taki sposób jakby posiadał on pełne poznanie istoty Boga...
Cytuj:
Ich autorem jest Duch Święty i przekazał je za pośrednictwem Mojżesza. Były one dostosowane do poziomu świadomości ludzi w tamtym czasie.
Czyli wg Ciebie bezpośrednim twórcą przepisu pozwalającego mężowi oddalić swoją żonę gdy tylko ten nie będzie jej darzył życzliwością jest Duch Święty, a nie Mojżesz, któremu Bóg(wg mnie) zezwolił napisać takie prawo przez wzgląd na zatwardziałość serc Narodu Wybranego...???
Cytuj:
Czyli uważasz, że Tora cały czas nas obowiązuje?
To nie ważne co ja uważam...Jednak ci, którzy uznają Prawo Mojżeszowe(Tora) za niezmienne jak niebiosa Słowo Boże, dalej żyją(postępują) zgodnie z Torą, ponieważ nie uwierzyli w tego, który(wg nich) podawał się za Zbawiciela(Syna Boga), a nie posiadał cech tego Boga, którego opisywali starotestamentalni autorzy Pisma, bo zamiast mścić się na wrogach Izraela On uczył aby zło dobrem zwyciężać, a nie zlem(zemstą)..
Cytuj:
Dlaczego? Przecież od tego fragmentu zaczęła się dyskusja a ja pytam o Twoje zdanie. Czy według Ciebie Bóg mówiąc "Pomścij Izraelitów" żartował czy mówił poważnie?
Bóg powiedział Nie zabijaj(w sensie nie morduj) zatem jeśli uważasz, że to bezpośrednio z ust Bożych wyszedł nakazał wybijania do szczętu i bez litości ni współczucia, starców, niemowlęta i kobiety, to Twoja sprawa...
Cytuj:
Zależy co rozumiesz przez prawo. Nie dostał bezpośredniego polecenia od Boga, tak jak Mojżesz. Mógł się kierować najwyżej błędnym rozeznaniem sytuacji.
Aha...czyli wymierzający karę śmierci(zgodnie z Prawem Mojżeszowym)
Żydzi, mogli kierować się błędnym rozeznaniem sytuacji...
Cytuj:
Nic podobnego. Nahum nazwał tylko jedną Jego cechę pisząc, że jest mściwy. Ty określiłeś całą istotę Boga pisząc, że jest miłością. Widzisz różnicę?
Oczywiście że widzę różnicę...ponieważ wierzę, że Bóg jako istota niezmienna w swojej naturze jest ponad takimi przyziemnymi pożądliwościami jak mściwość...ale dopuszczał aby tak o Nim pisano i myślano w Narodzie Wybranym przez wzgląd na inne narody...
Cytuj:
Miłość też jest cechą istoty zmiennej. Każde słowo jakim dysponuje słownik opisuje istoty zmienne. Możemy dzięki nim najwyżej przybliżyć obraz Boga, ale na pewno nie opisać w pełni. To chyba oczywiste, że rozmawiamy o cesze, którą można przybliżyć słowem "mściwy". Prawdziwe cechy Boga są dla nas niepojęte i nie jesteśmy w stanie precyzyjnie ich opisać.
Otóż to...i nawet natchnieni Duchem Świętym autorzy Pisma tego nie byli w stanie uczynić ze wzgledu na ograniczoność ludzkiej natury...

Pn mar 17, 2014 10:44 pm
Dyskutant
Dyskutant

wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
janikt napisał(a):
Ja widzę w tym 
dojrzałość do pojmowania wiary.Starożytni nie zrozumieli by słów
Jezusa bo nie mieli świadomości, nie byli gotowi na ich
wypełnienie.

Zgadzając się z Tobą pozostaje zastanowić się co sprawiło, że dojrzeli do tego aby Jezus mógł przyjść i być rozumiany?

Nauka Jezusa to „zbawienie w przyszłym świecie”, świecie duchowym. Grunt do posiania tej nauki to – jak jesteśmy tu gotowi się zgodzić – starożytny Izrael utożsamiający się jednak z... 'wartościami' tego świata.

Siła i moc nauki Jezusa to stan wynikający z ogromu doświadczeń odmieniających mentalność 'ziemskiego' w 'niebieskiego' Izraela.

Jakich narzędzi więc i mechanizmów mógł użyć Bóg aby odmienić ową mentalność i przekonania usposabiając Izraela do przyjęcia i zrozumienia Jezusa? Czy mogło to być forowanie (w nauce i czynach) miłości dla grzesznego świata usprawiedliwiając tym samym 'wartości' stąd wynikające? Czy raczej musiał zastosować twarde metody zmiany mentalności i wykuwanie prawdy, że: przez dane dla ciała Prawo zbawienie nie jest możliwe? Że jeśli jest możliwe to tylko w przyszłym, duchowym świecie odmienionych: ciała, świata i wartości.

I dalej: Czy Bóg był świadom tego, że tylko takimi właśnie, twardymi metodami, stosując je i mówiąc o tym wprost, iż: dam wam to i tamto ale gdy mnie nie posłuchacie to tak i tak się zachowam. To zemszczę się na was tak, że w końcu zrozumiecie i odmienicie swoje postępowanie mógł zmienić Izraela i uczynić z niego grunt na przyjęcie Jezusa, czy owe metody to raczej wymysły niezorientowanych proroków?

Rzecz (dworując sobie trochę) ciekawsza o tyle, że owe metody, w pełni się sprawdzając okazały się lepsze od metod Boga, który, gdyby go dopuszczono w ST do głosu (rozumiem, że takiej możliwości przy wszystko wypaczających prorokach nie miał) to niezmiennie 'nudząc' o miłości i nastawianiu policzka takim na przykład Amalekitom, czy innym doprowadziłby do unicestwienia Izraela zanim ten osiadłby na tak zwanym „swoim”. Możesz mi to jakoś 'pozbierać' i wyjaśnić?

Wt mar 18, 2014 11:25 am
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eli napisał(a):
janikt napisał(a):
Ja widzę w tym 
dojrzałość do pojmowania wiary.Starożytni nie zrozumieli by słów
Jezusa bo nie mieli świadomości, nie byli gotowi na ich
wypełnienie.

Zgadzając się z Tobą pozostaje zastanowić się co sprawiło, że dojrzeli do tego aby Jezus mógł przyjść i być rozumiany?

Nauka Jezusa to „zbawienie w przyszłym świecie”, świecie duchowym. Grunt do posiania tej nauki to – jak jesteśmy tu gotowi się zgodzić – starożytny Izrael utożsamiający się jednak z... 'wartościami' tego świata.

Siła i moc nauki Jezusa to stan wynikający z ogromu doświadczeń odmieniających mentalność 'ziemskiego' w 'niebieskiego' Izraela.

Jakich narzędzi więc i mechanizmów mógł użyć Bóg aby odmienić ową mentalność i przekonania usposabiając Izraela do przyjęcia i zrozumienia Jezusa? Czy mogło to być forowanie (w nauce i czynach) miłości dla grzesznego świata usprawiedliwiając tym samym 'wartości' stąd wynikające? Czy raczej musiał zastosować twarde metody zmiany mentalności i wykuwanie prawdy, że: przez dane dla ciała Prawo zbawienie nie jest możliwe? Że jeśli jest możliwe to tylko w przyszłym, duchowym świecie odmienionych: ciała, świata i wartości.

I dalej: Czy Bóg był świadom tego, że tylko takimi właśnie, twardymi metodami, stosując je i mówiąc o tym wprost, iż: dam wam to i tamto ale gdy mnie nie posłuchacie to tak i tak się zachowam. To zemszczę się na was tak, że w końcu zrozumiecie i odmienicie swoje postępowanie mógł zmienić Izraela i uczynić z niego grunt na przyjęcie Jezusa, czy owe metody to raczej wymysły niezorientowanych proroków?

Rzecz (dworując sobie trochę) ciekawsza o tyle, że owe metody, w pełni się sprawdzając okazały się lepsze od metod Boga, który, gdyby go dopuszczono w ST do głosu (rozumiem, że takiej możliwości przy wszystko wypaczających prorokach nie miał) to niezmiennie 'nudząc' o miłości i nastawianiu policzka takim na przykład Amalekitom, czy innym doprowadziłby do unicestwienia Izraela zanim ten osiadłby na tak zwanym „swoim”. Możesz mi to jakoś 'pozbierać' i wyjaśnić?
Prorocy
ogłosili Izrael narodem wybranym, aby dać rozproszonym i
zniewolonym Żydom wiarę i nadzieje na poprawę ich bytu.
Ludzie od wieków tworząc prawo tłumaczyli je karami i gniewem
Bożym, Bogu się nikt nie sprzeciwi, a tak naprawdę to Bóg
jest miłością i nie robi na świecie nic co by tą miłością nie było,
a tylko patrząc z ludzkiego punktu, tłumaczymy mylnie wszelkie nieszczęścia, jako Boża kara.Bóg nie ingeruje w nasze życie,
aż tak bardzo jak by się mogło wydawać.

Wt mar 18, 2014 1:05 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Czyli podtrzymujesz, że to nie przemawiający i działający w starożytnym Izraelu Bóg a tylko niezorientowani do końca prorocy, przypadkiem przygotowali grunt na przyjście Jego Syna, Jezusa Chrystusa...

Hmmm, czy przy takiej logice można mieć pewność, że Jezus i apostołowie to 'już' ci prawdziwi, miarodajni i uprawnieni do głoszenia słowa bożego...?

Przyznam, że zaczynam mieć obawy, iż wyznaczający właściwe myślenie sahcim'owie i janikt'owie przyszłej epoki, z równą łatwością sprowadzą Nowy Testament do roli wytworu kilkunastu lekkoduchów nie mających większego pojęcia o odkrytej już przez nich i jedynej prawdzie.

Wt mar 18, 2014 1:40 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eli napisał(a):
Przyznam, że zaczynam mieć obawy, iż wyznaczający właściwe myślenie sahcim'owie i janikt'owie przyszłej epoki, z równą łatwością sprowadzą Nowy Testament do roli wytworu kilkunastu lekkoduchów nie mających większego pojęcia o odkrytej już przez nich i jedynej prawdzie.

Rozumiem, że mnie heretyka posądzasz o takie rzeczy, ale, że
zestawiłeś mnie z Sahcimem to jestem zaskoczony.

Wt mar 18, 2014 2:23 pm
Dyskutant
Dyskutant

Odpowiedz z cytatem
Przecież sahcim, od początku dyskusji na Twoim wątku kwestionuje prawdziwość Słowa Bożego w Starym Testamencie. Myślałem, że kontrolujecie współbrzmienie swoich intencji i ducha.

Wt mar 18, 2014 2:50 pm
Gaduła
Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eli napisał(a):
Przecież sahcim, od początku dyskusji na Twoim wątku kwestionuje prawdziwość Słowa Bożego w Starym Testamencie. Myślałem, że kontrolujecie współbrzmienie swoich intencji i ducha.

On jest "katolik w pełnej łączności z papieżem", a ja wierzę w
jednego Boga wszystkich ludzi bez względu na religie, wyznania czy
też obrzędy. Jednego bez względu czy ktoś Go nazywa Jahwe,
Allah czy też jakkolwiek inaczej. Jak widzisz dzieli nas przepaść.

Wt mar 18, 2014 3:55 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eli napisał(a):
Przecież sahcim, od początku dyskusji na Twoim wątku kwestionuje prawdziwość Słowa Bożego w Starym Testamencie.
Nie zmyślaj Eli...Nigdzie nie zakwestionowałem prawdziwość Słowa Bożego w ST...

Wt mar 18, 2014 5:12 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Ja też już mówiłem wielokrotnie o tym, że nie należy słów Nahuma(Nah 1;2) odczytywać w taki sposób jakby posiadał on pełne poznanie istoty Boga...

Czyli należy odczytywać je w przenośni? W takim razie co oznacza przenośnia "ktoś jest mściwy"? Wytłumacz mi bo nie mam pomysłu. Jestem przekonany, że jeśli napisałbym "sahcim jest głupi" to odczytałbyś moje słowa bardzo dosłownie. Więc dlaczego słowa "ktoś jest mściwy" odczytujesz w przenośni?
sahcim napisał(a):
Dlaczego? Przecież od tego fragmentu zaczęła się dyskusja a ja pytam o Twoje zdanie. Czy według Ciebie Bóg mówiąc "Pomścij Izraelitów" żartował czy mówił poważnie?
Bóg powiedział Nie zabijaj(w sensie nie morduj) zatem jeśli uważasz, że to bezpośrednio z ust Bożych wyszedł nakazał wybijania do szczętu i bez litości ni współczucia, starców, niemowlęta i kobiety, to Twoja sprawa...

Czyli każąc Mojżeszowi zabijać również użył metafory? To ciekawe, bo Mojżesz zrozumiał Go całkowicie dosłownie i pozabijał Madianitów.

Wt mar 18, 2014 10:06 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Czyli należy odczytywać je w przenośni?
Nie...należy odczytywać to tak, iż Bóg objawiając siebie Izraelowi w tamtych czasach, czynił to w taki sposób, że pozwalał opowiadającym(a potem spisującym te opowiadania w pismach) nazywać siebie na taki sposób, w jaki mógł zostać na ówczesne czasy przyjęty czyli niejako dostosowywał się do potrzeb słuchających o Nim...
Cytuj:
Czyli każąc Mojżeszowi zabijać również użył metafory? To ciekawe, bo Mojżesz zrozumiał Go całkowicie dosłownie i pozabijał Madianitów.
Bóg(jak zapewne jest Ci dobrze wiadome), ustami autora Księgi Rodzaju, pozostawił człowiekowi władzę i wolność w czynieniu sobie ziemi poddanej, zatem Mojżesz(powołany przez Boga na przywódcę Narodu Wybranego) czynił ową ziemię poddaną Narodowi Wybranemu, a ludzki autor opisu tych wydarzeń kiedyś pózniej spisywał to w taki sposób, że przypisywał to, co postanowił Mojżesz(a co przyczyniało się do rozwoju tego Narodu) bezpośredniej decyzji Boga...(przykład: przykazanie Mojżesza o tzw liście rozwodowym, o którym Jezus powiedział wyraźnie kto był autorem tego...Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych [Mojżesz] napisał wam to przykazanie)

Wt mar 18, 2014 11:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Bóg objawiając siebie Izraelowi w tamtych czasach, czynił to w taki sposób, że pozwalał opowiadającym(a potem spisującym te opowiadania w pismach) nazywać siebie na taki sposób, w jaki mógł zostać na ówczesne czasy przyjęty

Nie objawiał wszystkiego od razu. To jasne. W ST ujawniał się bardziej jako Pan i mściciel a NT bardziej jako kochający ojciec. Wszystko było dostosowane do czasu i miejsca. Jednak w żadnym momencie historii nie wprowadzał nikogo w błąd. Nawet jeśli mściwość Boga jest nieporównywalnie mniejsza z bożą miłością, to jest jednak Jego cechą. W pewnym stopniu (nawet jeśli niewielkim) przybliża nam Jego obraz.
sahcim napisał(a):
czyli niejako dostosowywał się do potrzeb słuchających o Nim

Dostosowywał to co w danej chwili ujawnia. Na pewno nie wprowadzał nikogo w błąd.
Jeśli autor natchniony jasno i wyraźnie powiedział, że Bóg jest mściwy, to znaczy, że to słowo przybliża w jakiś sposób Jego obraz.
Cytuj:
Bóg(jak zapewne jest Ci dobrze wiadome), ustami autora Księgi Rodzaju, pozostawił człowiekowi władzę i wolność w czynieniu sobie ziemi poddanej, zatem Mojżesz(powołany przez Boga na przywódcę Narodu Wybranego) czynił ową ziemię poddaną Narodowi Wybranemu, a ludzki autor opisu tych wydarzeń kiedyś pózniej spisywał to w taki sposób, że przypisywał to, co postanowił Mojżesz(a co przyczyniało się do rozwoju tego Narodu) bezpośredniej decyzji Boga...(przykład: przykazanie Mojżesza o tzw liście rozwodowym, o którym Jezus powiedział wyraźnie kto był autorem tego...Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych [Mojżesz] napisał wam to przykazanie)

Co Ty masz z tym listem rozwodowym... Możemy na potrzeby dyskusji uznać, że był to jedynie dopust, a nie wola boża. Co to zmienia odnośnie zemsty?

Fragment który podałem jest czymś zupełnie innym, bo Bóg bezpośrednio wydaje rozkaz Mojżeszowi. Jest jasno napisane: "Rzekł Pan do Mojżesza: Pomścij Izraelitów na Madianitach"

Uważasz, że przytoczony fragment kłamie? :?

Wt mar 18, 2014 11:46 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Nie objawiał wszystkiego od razu. To jasne. W ST ujawniał się bardziej jako Pan i mściciel a NT bardziej jako kochający ojciec. Wszystko było dostosowane do czasu i miejsca. Jednak w żadnym momencie historii nie wprowadzał nikogo w błąd. Nawet jeśli mściwość Boga jest nieporównywalnie mniejsza z bożą miłością, to jest jednak Jego cechą. W pewnym stopniu (nawet jeśli niewielkim) przybliża nam Jego obraz.
Hmm...nie wiem jak Ty ale ja w tym, który będąc odwiecznym i niezmiennym jak niebiosa Słowem, a przez przyjęcie ludzkiej natury jest "obrazem Boga niewidzialnego" nie dostrzegłem takiej cechy jak mściwość...
Cytuj:
Co Ty masz z tym listem rozwodowym... Możemy na potrzeby dyskusji uznać, że był to jedynie dopust, a nie wola boża. Co to zmienia odnośnie zemsty?
Ja rozumiem, że Tobie może nic to nie zmienia, że w jednym fragmencie Bóg dopuścił aby to Jego pochodzeniu przypisywano słowa, których bezpośrednim autorem jest człowiek. Mnie zmnienia o tyle, że chociaż czasami dyskutuje o tym czy tamtym, to ostatecznie pozostawiam Kościołowi interpretację Pisma...
Cytuj:
Fragment który podałem jest czymś zupełnie innym, bo Bóg bezpośrednio wydaje rozkaz Mojżeszowi. Jest jasno napisane: "Rzekł Pan do Mojżesza: Pomścij Izraelitów na Madianitach"

Uważasz, że przytoczony fragment kłamie? :?
Oczywiście że nie kłamie....Po prostu uważam, że słowa które czytamy, nie są opisem uczestnika wydarzeń, który przekazuje(jak komentator) każde słowo wypowiedziane przez daną osobę o której mówi ten przekaz, ale wydarzenia te były czasem przekazywane z pokolenia na pokolenie ustnie aż do czasu, kiedy zostały napisane przez ludzkiego autora natchnionego od Boga aby utrwalić takie wydarzenie, a ten zrobił to na taki sposób, w jaki Bóg i ludzka ograniczoność tego pisarza na to pozwalała...

Śr mar 19, 2014 12:21 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Hmm...nie wiem jak Ty ale ja w tym, który będąc odwiecznym i niezmiennym jak niebiosa Słowem, a przez przyjęcie ludzkiej natury jest "obrazem Boga niewidzialnego" nie dostrzegłem takiej cechy jak mściwość...

Znałeś Go osobiście, że tak mówisz? Nie. Czytałeś jedynie relacje czterech osób, które również nie znały osobiście Jezusa. Wiedziały jednak to, co istotne i uznały, że w głoszeniu dobrej nowiny są ważniejsze punktu niż dokładny opis wszystkich cech Jego charakteru.
sahcim napisał(a):
Ja rozumiem, że Tobie może nic to nie zmienia, że w jednym fragmencie Bóg dopuścił aby to Jego pochodzeniu przypisywano słowa, których bezpośrednim autorem jest człowiek

Ktokolwiek jest bezpośrednim autorem, każde zdanie w Biblii mówi prawdę.
sahcim napisał(a):
Mnie zmnienia o tyle, że chociaż czasami dyskutuje o tym czy tamtym, to ostatecznie pozostawiam Kościołowi interpretację Pisma...

Oficjalne nauczanie Kościoła zaprzecza temu, że Bóg jest mściwy? Jeśli tak, to podaj odpowiedni cytat.
Od razu zaznaczę, że takie stwierdzenia jak "Bóg jest miłosierny" albo "Bóg nas kocha" bynajmniej temu nie zaprzeczają.
sahcim napisał(a):
Oczywiście że nie kłamie....Po prostu uważam, że słowa które czytamy, nie są opisem uczestnika wydarzeń, który przekazuje(jak komentator) każde słowo wypowiedziane przez daną osobę o której mówi ten przekaz, ale wydarzenia te były czasem przekazywane z pokolenia na pokolenie ustnie aż do czasu, kiedy zostały napisane przez ludzkiego autora natchnionego od Boga aby utrwalić takie wydarzenie, a ten zrobił to na taki sposób, w jaki Bóg i ludzka ograniczoność tego pisarza na to pozwalała...

To jak w końcu? Bóg kazał się zemścić Mojżeszowi, czy nie? Krótka piłka.

Śr mar 19, 2014 1:31 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
sahcim napisał(a):

Znałeś Go osobiście, że tak mówisz? Nie.
pozostawię to bez komentarza...
Cytuj:
Ktokolwiek jest bezpośrednim autorem, każde zdanie w Biblii mówi prawdę.
Tak...prawdę biblijną.
Cytuj:
Oficjalne nauczanie Kościoła zaprzecza temu, że Bóg jest mściwy? Jeśli tak, to podaj odpowiedni cytat.
Kościół nie zaprzecza temu, że starotestamentalne postrzeganie Boga było własnie takie jak mamy tego dowody w Piśmie, jednak po Objawieniu się Boga takiego jakim jest w Osobie Syna, Kościół nie naucza, że jest mściwy...
Cytuj:
To jak w końcu? Bóg kazał się zemścić Mojżeszowi, czy nie? Krótka piłka.
Jak masz ochotę na krótką piłkę to włącz sobie tv...

Śr mar 19, 2014 2:01 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Eli napisał(a):
Dla Boga nie istnieją żadne czynniki zewnętrzne gdyż Bóg jest Tym, który napełnia wszystko wszelkimi sposobami – niezmiennie to podtrzymuję.
Własnie zauważyłem co rozumiesz przez to określenie, że Bóg napełnia wszystko wszelkimi sposobami...
Możesz wyjaśnić na jakiej podstawie twierdzisz, że:
Bóg stwarza dobro i zło;
daje ducha opamiętania, czy zsyła ducha obłędu...???

Śr mar 19, 2014 2:43 am
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 125 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona