Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt gru 04, 2020 7:37 am

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Następna strona
 Kto idzie do nieba ? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto idzie do nieba ?
KKK 475 W podobny sposób Kościół wyznał na szóstym soborze powszechnym (Sobór Konstantynopolitański III (681), że Chrystus posiada dwie wole i dwa działania naturalne, Boskie i ludzkie, nie przeciwstawne, ale współdziałające. Słowo, które stało się ciałem, chciało więc po ludzku – w posłuszeństwie swemu Ojcu – tego wszystkiego, co w sposób Boski razem z Ojcem i Duchem Świętym zdecydowało dla naszego zbawienia (Por. Sobór Konstantynopolitański III: DS 556-559). Ludzka wola Chrystusa "idzie za Jego wolą Bożą, nie sprzeciwiając się jej ani nie opierając, ale raczej podporządkowując się tej Boskiej i wszechmocnej woli" (Sobór Konstantynopolitański III: DS 556).

KKK 482 Chrystus, będąc prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem, ma ludzki rozum i wolę, doskonale zgodne oraz podporządkowane Jego Boskiemu rozumowi i woli, które posiada wspólnie z Ojcem i Duchem Świętym.(zaznaczenia moje)

Pn kwi 14, 2014 6:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
sahcim napisał(a):
Skąd takie założenie...??? z wiary, że wszystko co uczynił Pan Bóg, było bardzo dobre...czyli bez jakiejkolwiek skłonności ku temu, co jest nie/dobre czyli złe...
A skąd założenie, że stworzenie ze skłonnością do grzechu lecz wysoką świadomością i miłością jest mniej dobre, niż stworzenie bez takich skłonności?
Niczego takiego nie stwierdziłem więc nie wiem skąd takie założenie...?
Niemniej komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie; a komu wiele zlecono, tym więcej od niego żądać będą...
Cytuj:
W Biblii na każdym kroku widać, że Bóg o wiele bardziej ceni sobie naszą wolność niż nasze dobro.
W Biblii można widzieć to, co się chce...
Cytuj:
Adam i Ewa chcieli poznać dobro i zło. Pożądali tego. Chcieli być równi Bogu.
wniosek iż "pożądali" dobro i zło oraz że "chcieli być równi Bogu" wynika z Twojej oceny...
Cytuj:
Czy to nie skłonności do grzechu?
Nie, ponieważ(jak wspomniałem wyżej) Adam i Ewa otrzymali od Boga naturę czystą, bez żadnej skłonności do grzechu. Drugi Adam(Jezus) również taką posiadał i(tak jak wspomniałem wyżej) nie ominęło Go kuszenie gdyż pokusy zawsze pochodzą od szatana...

Pn kwi 14, 2014 11:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
_as_ napisał(a):
sahcim napisał(a):
As...ale przecież rajski Adam też był stuprocentowym człowiekiem i nie posiadał grzesznej natury przed zgrzeszeniem(działaniem wbrew woli Boga), to jednak nie przeszkadzało mu dokonać wyboru takiego jak dokonał, no nie ???

Ale Adam nie był Bogiem.
Zatem co sugerujesz...że rajski Adam był już "z góry" skazany na porażkę...???
Cytuj:
Bóg nie może działać wbrew własnej woli (Jedna z Osób Boskich).
Bóg nie może ale ludzka natura, którą posiadał Jezus mogłaby gdyż była to ta sama natura, którą posiadał rajski Adam przed upadkiem...

Pn kwi 14, 2014 11:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Niczego takiego nie stwierdziłem więc nie wiem skąd takie założenie...?

Owszem, stwierdziłeś. Napisałeś, że Adam nie mógł mieć skłonności do grzechu, bo wszystko co Bóg stworzył było dobre. Więc nie kręć teraz.
sahcim napisał(a):
W Biblii można widzieć to, co się chce...

To prawda. Udowodniłeś to już kilka razy. Jednak można w niej widzieć również to, co Bóg chce nam pokazać. Możemy podyskutować o tym czy Bóg ceni sobie bardziej naszą wolność niż nasze dobro, ale chyba nawet Ty nie chcesz zaprzeczać, że tak jest. Czy chcesz?
sahcim napisał(a):
wniosek iż "pożądali" dobro i zło oraz że "chcieli być równi Bogu" wynika z Twojej oceny...

Rozumiem, że Ty potrafisz wyciągać wnioski nie wynikające z Twojej oceny? 8O Ciekawy argument... wyciągnąłem wniosek dzięki swojej ocenie, więc muszę się mylić :wink:

Biblia mówi wyraźnie:
"Wtedy rzekł wąż do niewiasty: «Na pewno nie umrzecie! Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło». Wtedy niewiasta spostrzegła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia, że jest ono rozkoszą dla oczu i że owoce tego drzewa nadają się do zdobycia wiedzy."
Motywacją do zerwania owocu była chęć posiadania wiedzy, którą posiada Bóg. Ewa pożądała zdobycia tej wiedzy. Czy pożądanie zakazanego nie prowadzi do grzechu? Skoro tak, to jest elementem składającym się na grzeszną naturę.
sahcim napisał(a):
Nie, ponieważ(jak wspomniałem wyżej) Adam i Ewa otrzymali od Boga naturę czystą, bez żadnej skłonności do grzechu.

Nie wiem, czy w tym ferworze zauważyłeś drogi sahcimie, ale my właśnie dyskutujemy o tym czy tak było czy nie :wink:

Wt kwi 15, 2014 1:33 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):

Nie. Mówię tylko o tym, że Adam był TYLKO człowiekiem.
Jezus był ( i jest) Bogiem - człowiekiem, dlatego nie mógł działać inaczej niż Ojciec, ponieważ Bóg (Osoby Trójcy) mają jedno działanie, jedną naturę i jedną wolę.
Zgadzasz się?
Cytuj:
Bóg nie może ale ludzka natura, którą posiadał Jezus mogłaby gdyż była to ta sama natura, którą posiadał rajski Adam przed upadkiem...

KKK 475 W podobny sposób Kościół wyznał na szóstym soborze powszechnym (Sobór Konstantynopolitański III (681), że Chrystus posiada dwie wole i dwa działania naturalne, Boskie i ludzkie, nie przeciwstawne, ale współdziałające. Słowo, które stało się ciałem, chciało więc po ludzku – w posłuszeństwie swemu Ojcu – tego wszystkiego, co w sposób Boski razem z Ojcem i Duchem Świętym zdecydowało dla naszego zbawienia (Por. Sobór Konstantynopolitański III: DS 556-559). Ludzka wola Chrystusa "idzie za Jego wolą Bożą, nie sprzeciwiając się jej ani nie opierając, ale raczej podporządkowując się tej Boskiej i wszechmocnej woli" (Sobór Konstantynopolitański III: DS 556).

W Bogu nie ma sprzeczności.

Wt kwi 15, 2014 8:49 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Owszem, stwierdziłeś. Napisałeś, że Adam nie mógł mieć skłonności do grzechu, bo wszystko co Bóg stworzył było dobre. Więc nie kręć teraz.
No i gdzie Ty w tym zdaniu widzisz to, co sugerujesz...??? Przecież począwszy od Adama każda dusza, którą Bóg stwarza dla nowego istnienia ludzkiego, jest bardzo dobra, z "wszczepionym" pragnieniem dążenia ku dobru i nieśmiertelności...
Cytuj:
Możemy podyskutować o tym czy Bóg ceni sobie bardziej naszą wolność niż nasze dobro, ale chyba nawet Ty nie chcesz zaprzeczać, że tak jest.
Oczywiście mogli byśmy zakładać coś takiego ale czy to byłoby zgodne z prawdą...??? Przecież to dla naszego dobra Bóg wcielił się w ludzką naturę aby ofiarując w niej się zmienić nasze przeznaczenie do którego zmierzaliśmy wszyscy, bez względu na nasze zasługi/uczynki, począwszy od praojca Adama, ze wzgledu na skażenie ludzkiej natury. Obecnie celem naszej wędrówki przez rzeczywistość czasową jest ponownie ta rzeczywistość, która była przeznaczona rodzajowi ludzkiemu przed jego upadkiem...
Cytuj:
Ciekawy argument... wyciągnąłem wniosek dzięki swojej ocenie, więc muszę się mylić
Nikt nie powiedział, że musisz się mylić...niemniej jeśli z przytoczonego cytatu wyciągnąłeś wniosek, że w rajskim Adamie i Ewie była pożądliwość bycia równymi Bogu wynikająca z ich natury, to się mylisz...
Cytuj:
Motywacją do zerwania owocu była chęć posiadania wiedzy, którą posiada Bóg.
Boro...Ewa posiadała pierwotną świętość i nie było w niej takiej pragnienia do momentu zasiania go w niej przez szatana więc nie pleć, że rajska Ewa posiadała to pragnienie jako element swojej natury...
Cytuj:
Nie wiem, czy w tym ferworze zauważyłeś drogi sahcimie, ale my właśnie dyskutujemy o tym czy tak było czy nie :wink:
No więc Ci wyjaśniłem już któryś raz z kolei, że w rajskiej naturze Adama i Ewy nie było żadnego źródła pożądliwości/pokus, gdyż była to natura czysta/święta(jak wszystko co Bóg stworzył), czyli na podobieństwo natury ludzkiej Jezusa Chrystusa, który pokus również doświadczał. Kuszenie Jezusa(natury boskiej i ludzkiej w jednej osobie czyli czystej i świętej) dowodzi pochodzenia pokus od złego oraz tego, że ta pokusa zasiana w naturze czystej/świętej przez Szatana sama w sobie nie ma wartości moralnej dopóty dopóki nie ma przyzwolenia na nią. Dlatego gdyby ta szatańska pokusa zasiana w czystej/świętej naturze ludzkich istot w raju została odrzucona staoby się to okazją do ich wewnętrznego ugruntowania i wzrostu...

Wt kwi 15, 2014 1:08 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
No i gdzie Ty w tym zdaniu widzisz to, co sugerujesz...??? Przecież począwszy od Adama każda dusza, którą Bóg stwarza dla nowego istnienia ludzkiego, jest bardzo dobra, z "wszczepionym" pragnieniem dążenia ku dobru i nieśmiertelności...

Dokładnie tak. Jednak kilka postów wcześniej napisałeś:
"wszystko co uczynił Pan Bóg, było bardzo dobre...czyli bez jakiejkolwiek skłonności ku temu, co jest nie/dobre czyli złe"

Zdecyduj się. Uważasz, że jeśli coś jest dobre, to może mieć mimo to skłonności do grzechu, czy nie może?
sahcim napisał(a):
Oczywiście mogli byśmy zakładać coś takiego ale czy to byłoby zgodne z prawdą...??? Przecież to dla naszego dobra Bóg wcielił się w ludzką naturę

A czy gdzieś napisałem, ze Bóg nie chce naszego dobra? Oczywiście, że chce. Jednak jeśli sami wybierzemy inaczej, to się nie wtrąca.
sahcim napisał(a):
Boro...Ewa posiadała pierwotną świętość i nie było w niej takiej pragnienia do momentu zasiania go w niej przez szatana więc nie pleć, że rajska Ewa posiadała to pragnienie jako element swojej natury...

Czyli Szatan zmienił naturę Ewy? O czym Ty mówisz... Pragnienie posiadała i temu nie można zaprzeczyć. Może nie miała go sama z siebie, tylko zasiał je w niej wąż, ale aby ulec pokusie trzeba pożądać tego co dana pokusa oferuje i mieć pewną skłonność.
sahcim napisał(a):
No więc Ci wyjaśniłem już któryś raz z kolei, że w rajskiej naturze Adama i Ewy nie było żadnego źródła pożądliwości/pokus

Wykrzykujesz to jako konkluzję, a to jedynie Twoja teza.

Wt kwi 15, 2014 1:34 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
_as_ napisał(a):
sahcim napisał(a):
Nie. Mówię tylko o tym, że Adam był TYLKO człowiekiem.
Rozumiem Cię _as_ ale zauważ, że w osobie Jezusa były dwie natury. Jedna z nich była taka sama jaką posiadał Adam przebywający w pełnej łączności/współistnieniu z Bogiem w rajskiej rzeczywistości. Adam posiadał ludzką wolę i dar wolności w podejmowaniu decyzji i chociaż tego nie wiedział, to mógł zapragnąć czegoś innego niż Bóg. Jezus przyjął taką samą naturę i to dzięki niej mógł prosić o coś innego(por. Mk 14, 36) niż było przewidziane wolą Ojca dla dobra ludzkości...
Cytuj:
Jezus był ( i jest) Bogiem - człowiekiem, dlatego nie mógł działać inaczej niż Ojciec, ponieważ Bóg (Osoby Trójcy) mają jedno działanie, jedną naturę i jedną wolę.
Zgadzasz się?
Bóg nie może i my to dzięki Duchowi Świętemu teraz wiemy ale gdyby Jezus nie był Synem Bożym czyli nie miałby takiej natury, jak posiadał rajski Adam, to po co Szatan podejmowałby próby kuszenia Syna Bożego...???
Szatan doskonałe wiedział że kusi Syna Bożego(ludzką naturę), a nie boską, która była ukryta/niewidoczna dla niego. Gdyby widział w osobie Jezusa ukrytą naturę Boga, to nie podejmowałby się(chyba?) czegoś takiego, co z góry skazane byłoby na porażkę bo i po co tracić czas, którego mu nie wiele zostało...???

Wt kwi 15, 2014 2:00 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Dokładnie tak. Jednak kilka postów wcześniej napisałeś:
"wszystko co uczynił Pan Bóg, było bardzo dobre...czyli bez jakiejkolwiek skłonności ku temu, co jest nie/dobre czyli złe"

Zdecyduj się. Uważasz, że jeśli coś jest dobre, to może mieć mimo to skłonności do grzechu, czy nie może?
I znowu nie rozumiem o co Ci chodzi...przecież sam niżej przyznajesz odnośnie rajskiej Ewy, że(cyt) "Może nie miała go(czyli pragnienia bycia jak Bóg wynikającego z ziemskiej natury, bo o tym mówimy) sama z siebie, tylko zasiał je w niej wąż...
Cytuj:
A czy gdzieś napisałem, ze Bóg nie chce naszego dobra? Oczywiście, że chce. Jednak jeśli sami wybierzemy inaczej, to się nie wtrąca.
jak już pisałem wcześniej dla naszego dobra pomimo, a raczej ze wzgledu, nasze ludzkie(czyli niedoskonałe) wybory Bóg się wtrąca czego dowodem jest Wcielenie, ofiara Krzyża i wyniesienie ludzkiej natury z dala od wrogiego człowiekowi Kusiciela...
Cytuj:
Czyli Szatan zmienił naturę Ewy? O czym Ty mówisz... Pragnienie posiadała i temu nie można zaprzeczyć.
Można zaprzeczyć iż posiadała w swojej ziemskiej naturze pragnienie bycia jak Bóg(czemu sam dajesz wyraz w słowach
>>Może nie miała go sama z siebie, tylko zasiał je w niej wąż<<
Cytuj:
ale aby ulec pokusie trzeba pożądać tego co dana pokusa oferuje i mieć pewną skłonność.
no widzisz...a Ewa nie miała w swojej ziemskiej(czystej) naturze żadnej pokusy ale zasiał ją w niej wąż, zatem nie uległa nie przez coś czego nie posiadała ale przez swoją czystość i ufność...
Cytuj:
Wykrzykujesz to jako konkluzję, a to jedynie Twoja teza.
Możesz to odbierać jako wykrzykiwanie...to Twoja ocena. Ja jednak na razie nie piszę niczego nowego poza tym, co głosi KK...

Wt kwi 15, 2014 2:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Przepraszam, ale mam pytanie.
Czy w języku polskim jest różnica między wyrazem
„skusić” a „zwieś”,
czy też te wyrazy znaczą to samo?

Wt kwi 15, 2014 7:49 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Wystarczy tylko skusić się i zerknąć do sjp.pl, by nie dać się zwieść...

Wt kwi 15, 2014 8:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Biorąc pod uwagę, że Ewa użyła wyrazu „zwiódł”,
to należałoby mieć pewny punkt oparcia.
A taki trudno znaleźć, bo my nie wiemy, co tam się stało.

Wt kwi 15, 2014 8:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Rozumiem Cię _as_ ale zauważ, że w osobie Jezusa były dwie natury. Jedna z nich była taka sama jaką posiadał Adam przebywający w pełnej łączności/współistnieniu z Bogiem w rajskiej rzeczywistości. Adam posiadał ludzką wolę i dar wolności w podejmowaniu decyzji i chociaż tego nie wiedział, to mógł zapragnąć czegoś innego niż Bóg. Jezus przyjął taką samą naturę i to dzięki niej mógł prosić o coś innego(por. Mk 14, 36) niż było przewidziane wolą Ojca dla dobra ludzkości...

Teoretycznie...

Cytuj:
Bóg nie może i my to dzięki Duchowi Świętemu teraz wiemy ale gdyby Jezus nie był Synem Bożym czyli nie miałby takiej natury, jak posiadał rajski Adam, to po co Szatan podejmowałby próby kuszenia Syna Bożego...???
Szatan doskonałe wiedział że kusi Syna Bożego(ludzką naturę), a nie boską, która była ukryta/niewidoczna dla niego. Gdyby widział w osobie Jezusa ukrytą naturę Boga, to nie podejmowałby się(chyba?) czegoś takiego, co z góry skazane byłoby na porażkę bo i po co tracić czas, którego mu nie wiele zostało...???

Jezus wiedział kim jest.

Wt kwi 15, 2014 8:47 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
hen napisał(a):
Biorąc pod uwagę, że Ewa użyła wyrazu „zwiódł”,
to należałoby mieć pewny punkt oparcia.
A taki trudno znaleźć, bo my nie wiemy, co tam się stało.
Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi hen...

Wt kwi 15, 2014 9:14 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
_as_ napisał(a):
sahcim napisał(a):
Teoretycznie...
Tylko w tym teoretycznym zakresie się poruszamy w naszej rozmowie... :)

Cytuj:
Jezus wiedział kim jest.
Jezus wiedział ponieważ miał boską naturę. Dowiedzieli się też ci, którzy nie zamknęli się na działanie w nich Ducha Świętego...

Wt kwi 15, 2014 9:31 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 17  Następna strona