Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr gru 02, 2020 5:19 pm

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 17  Następna strona
 Kto idzie do nieba ? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kto idzie do nieba ?
Dyskusje, czy szatan wiedział, czy nie wiedział, są jałowe,
bo definitywnie na 100% nie można tego stwierdzić.
Można jedynie przypuszczać, ale to będą tylko przypuszczenia.

Jedno pytanie:
Gdyby nikt nie reagował na działalność Pana Jezusa,
gdyby ci co obmyślali jak Pana Jezusa zabić i być w zgodzie z Prawem
zrezygnowali z tego, a nawet poszliby dalej i zapewnili Mu ochronę,
czyli pozwoliliby Panu Jezusowi w spokoju dożyć ziemskiego życia.
(przecież tu na ziemi Pan Jezus, był w ludzkim ciele, które się starzało)
To jak Pan Jezus złożyłby Ofiarę żeby nas zbawić?

Odpowiedz na to pytanie pozwoli Wam zrozumieć,
czy szatan wiedział, czy nie wiedział,
szatan jest przede wszystkim wrogiem ludzi.

Wt kwi 15, 2014 9:50 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
hen napisał(a):
Dyskusje, czy szatan wiedział, czy nie wiedział, są jałowe,
Drogi hen...dla mnie dyskusja jest jałowa nie wtedy gdy nie można czegoś na 100% stwierdzić...W dyskusji liczą się rzeczowe i logiczne argumenty i dopóty ich nie brakuje, to o żadnej jałowości nie może być mowy...
Cytuj:
Jedno pytanie:

szatan jest przede wszystkim wrogiem ludzi.
Co sugerujesz hen...że Szatan miał pełną wiedzę kim jest Jezus i właśnie z tego powodu podjudzał serca faryzeuszy i uczonych w Piśmie aby Go wydali na śmierć, i tym samym przyczynił się on(i posłuszni jemu) do wypełnienia się tego, co było zapowiedziane przez Proroków czyli złożenia ofiary Chrystusa za grzechy całego świata na "ołtarzu" Krzyża ???

Wt kwi 15, 2014 10:31 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
przecież sam niżej przyznajesz odnośnie rajskiej Ewy, że(cyt) "Może nie miała go(czyli pragnienia bycia jak Bóg wynikającego z ziemskiej natury, bo o tym mówimy) sama z siebie, tylko zasiał je w niej wąż...

Odróżnijmy pragnienie od skłonności. Pragnienie jest wynikiem kuszenia osoby posiadającej skłonności. Np. jeśli osoba mająca pewne skłonności zobaczy reklamę pewnego produktu, to zapragnie posiadania go i pójdzie do sklepu. Bez reklamy(kuszenia) nie byłoby pragnienia. Dana osoba nie wiedziałaby nawet o istnieniu produktu. Nie ma pragnienia bez obietnicy zysku.
Z drugiej strony, jeśli tę samą reklamę obejrzy osoba bez danych skłonności, to zignoruje ją lub poczuje pragnienie ale przemyśli sprawę przed zakupem.
Podobnie było z Ewą. Spostrzegła, że owoce są dobre do jedzenia i że nadają się do poznania dobra i zła dopiero po kuszeniu przez węża (reklama, obietnica zysku) i dopiero wtedy zapragnęła zerwać jeden. Okazała się podatna na kuszenie. Czy podatność na kuszenie nie jest czymś bardzo podobnym, o ile nie tym samym, co skłonność do grzechu?
sahcim napisał(a):
jak już pisałem wcześniej dla naszego dobra pomimo, a raczej ze wzgledu, nasze ludzkie(czyli niedoskonałe) wybory Bóg się wtrąca czego dowodem jest Wcielenie, ofiara Krzyża i wyniesienie ludzkiej natury z dala od wrogiego człowiekowi Kusiciela...

Daje człowiekowi możliwość nawrócenia się. Poucza go. Ale zawsze pozostawia mu ostateczny wybór. Jezus również pozostawia nam wybór. Zbawieni zostaną Ci, którzy za nim pójdą. Czy Jezus kogokolwiek zmuszał do pójścia za Nim?
sahcim napisał(a):
Można zaprzeczyć iż posiadała w swojej ziemskiej naturze pragnienie bycia jak Bóg

Nikt nie ma pragnienia w swojej naturze(poza podstawowymi potrzebami). Może mieć najwyżej skłonność do pragnienia. Żaden człowiek nie rodzi się pragnąc pieniędzy. Zaczyna ich pożądać dopiero gdy zostaje kuszony przyjemnościami jakie może za nie kupić.
sahcim napisał(a):
no widzisz...a Ewa nie miała w swojej ziemskiej(czystej) naturze żadnej pokusy ale zasiał ją w niej wąż

Jak można mieć pokusę w swojej naturze? :?

Wt kwi 15, 2014 11:16 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
Odróżnijmy pragnienie od skłonności. Pragnienie jest wynikiem kuszenia osoby posiadającej skłonności. Np. jeśli osoba mająca pewne skłonności zobaczy reklamę pewnego produktu, to zapragnie posiadania go i pójdzie do sklepu. Bez reklamy(kuszenia) nie byłoby pragnienia. Dana osoba nie wiedziałaby nawet o istnieniu produktu. Nie ma pragnienia bez obietnicy zysku.
Z drugiej strony, jeśli tę samą reklamę obejrzy osoba bez danych skłonności, to zignoruje ją lub poczuje pragnienie ale przemyśli sprawę przed zakupem.
Podobnie było z Ewą. Spostrzegła, że owoce są dobre do jedzenia i że nadają się do poznania dobra i zła dopiero po kuszeniu przez węża (reklama, obietnica zysku) i dopiero wtedy zapragnęła zerwać jeden. Okazała się podatna na kuszenie. Czy podatność na kuszenie nie jest czymś bardzo podobnym, o ile nie tym samym, co skłonność do grzechu?
Nie stawiałbym Boro podatność na kuszenie na równi ze skłonnością do grzechu. Podatność na pokusy(kuszenie) jest wynikiem przystępu diabeła do człowieka odbywającego się za przyzwoleniem Boga(patrz kuszenie Jezusa) gdyż w wyniku tej podatności człowiek może dokonać wyboru odrzucenia pokusy, przez co będzie umacniać się w łączności z Bogiem i wzrastać w swoim rozwoju. Natomiast skłonność do grzechu jest już skutkiem przyjęcia pokusy i jest już tą "skazą/rysą" w naturze dzięki której szatan dostaje się od wewnątrz i wprowadza rozłam pomiędzy pragnieniami ducha i ciała...
Cytuj:
Daje człowiekowi możliwość nawrócenia się. Poucza go. Ale zawsze pozostawia mu ostateczny wybór. Jezus również pozostawia nam wybór. Zbawieni zostaną Ci, którzy za nim pójdą. Czy Jezus kogokolwiek zmuszał do pójścia za Nim?
Do pójścia za Nim oczywiście nikogo nie zmuszał, bo pójście za Nim i naśladowanie Go wiąże się z otwartością na cierpienie ekspiacyjne. Niemniej jeśli chodzi o wtrącanie, to nie pozostawia nikogo samemu sobie(grzesznej naturze skłaniającej się ku złemu) ale wtrąca się z uprzedzającą łaską...
Cytuj:
Nikt nie ma pragnienia w swojej naturze(poza podstawowymi potrzebami). Może mieć najwyżej skłonność do pragnienia.
Skłonność do pragnienia, drogi Boro, wynika z niedostatku(braku) tego czego się pragnie. Rajski
Adam i Ewa mieli wszystkiego pod dostatkiem zatem nie mogli mieć pragnienia czegoś, czego nie znali(tutaj zła). A skoro nikt nie ma pragnienia bycia takim jak Bóg zapisanego w naturze ziemskiej tzn, że pochodzi ono z natury duchowej...
Cytuj:
Jak można mieć pokusę w swojej naturze? :?
Można drogi Boro...
„Kto doznaje pokusy, niech nie mówi, że Bóg go kusi. Bóg bowiem ani nie podlega pokusie ku złemu, ani też nikogo nie kusi” (Jk 1, 13).
Pokusa jest pragnieniem, podpowiedzią lub namową do czegoś co ma pozory dobra, ale przyjęta i zrealizowana zawsze prowadzi do zła (por. Rdz 3, 6). Źródło pokusy znajduje się w nas samych, albo pochodzi od innych osób, które namawiają nas do zła lub zachęcają nas do tego przez swoje złe postępowanie; może też pochodzić bezpośrednio od szatana, jak w przypadku Ewy w raju, czy Jezusa na pustyni. Trzeba jednak rozróżniać między „byciem kuszonym” a „daniem przyzwolenia” na pokusę (KKK 2847). Pokusy choćby najstraszniejsze i najbardziej natrętne, nie są grzechem jeśli nie przyzwalamy na nie; grzechem jest ich dobrowolne przyjęcie. Odrzucone stają się nawet okazją do wewnętrznego wzrostu, do ugruntowania w cnocie...

Śr kwi 16, 2014 12:41 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Lokalizacja: Mojego motta nauczyłem się w Kościele Rzymsko-Katolickim
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
hen napisał:
„Dyskusje, czy szatan wiedział, czy nie wiedział, są jałowe,

Jedno pytanie:

szatan jest przede wszystkim wrogiem ludzi.”

sahcim odpowiedział:
„Drogi hen...dla mnie dyskusja jest jałowa nie wtedy gdy nie można czegoś na 100% stwierdzić...W dyskusji liczą się rzeczowe i logiczne argumenty i dopóty ich nie brakuje, to o żadnej jałowości nie może być mowy...

Co sugerujesz hen...że Szatan miał pełną wiedzę kim jest Jezus i właśnie z tego powodu podjudzał serca faryzeuszy i uczonych w Piśmie aby Go wydali na śmierć, i tym samym przyczynił się on(i posłuszni jemu) do wypełnienia się tego, co było zapowiedziane przez Proroków czyli złożenia ofiary Chrystusa za grzechy całego świata na "ołtarzu" Krzyża ???

Nauka Kościoła od wieków była i jest bardzo prosta.
Ty natomiast sahcimie reprezentujesz grecki styl myślenia
i próbujesz budować labirynt tam gdzie go nie ma
i dokładasz do niego, co pewien czas kolejne ścieżki,
a tym samym sprawiasz, że to co jest proste do zrozumienia
(nawet dla ludzi, którzy są bez jakiegokolwiek wykształcenia, a nawet są zacofani)
staje się jak gdyby (po Twoich rozważaniach) bardzo skomplikowane
i prowadzi ludzi do Twojego labiryntu,
w którym błądząc mogą się nawet zgubić.
Zagubić sens prostej Ewangelii Pana Jezusa.

Co do drugiej części Twojego tekstu, to pokazałeś tylko,
że całkowicie go nie zrozumiałeś,
bo z tego co ja napisałem, to wynika raczej,
że gdyby szatan wiedział, to prawdopodobnie
próbowałby do Ofiary (która zmywa grzechy ludzi)
po prostu nie dopuścić.
(być może spostrzegł to dopiero wtedy, gdy nie potrafił już nic zrobić
(tak jak Judasz)).

Śr kwi 16, 2014 9:51 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Tylko w tym teoretycznym zakresie się poruszamy w naszej rozmowie... :)

Czyli uważasz, - pomimo tego, że:
Chrystus posiada dwie wole i dwa działania naturalne, Boskie i ludzkie, nie przeciwstawne(...)

i

Ludzka wola Chrystusa "idzie za Jego wolą Bożą, nie sprzeciwiając się jej ani nie opierając, ale raczej podporządkowując się tej Boskiej i wszechmocnej woli"

- że Osoba Boska (bo Jego człowieczeństwo nie zmienia tego, że był nadal Osobą Boską) mogłaby działać wbrew własnej woli (bo przecież Bóg jako Trójca to jedna i ta sama wola) ? Czyli, że w Bogu jest teoretycznie możliwa wewnętrzna sprzeczność i rozłam?

Śr kwi 16, 2014 11:17 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Nie stawiałbym Boro podatność na kuszenie na równi ze skłonnością do grzechu.

A czym innym jest grzech, jeśli nie uleganiem kuszeniu diabła?
sahcim napisał(a):
Podatność na pokusy(kuszenie) jest wynikiem przystępu diabeła do człowieka odbywającego się za przyzwoleniem Boga(patrz kuszenie Jezusa) gdyż w wyniku tej podatności człowiek może dokonać wyboru odrzucenia pokusy, przez co będzie umacniać się w łączności z Bogiem i wzrastać w swoim rozwoju.

Miałem na myśli podatność na uleganie pokusom. Myślałem, że to jasne.
sahcim napisał(a):
Natomiast skłonność do grzechu jest już skutkiem przyjęcia pokusy i jest już tą "skazą/rysą" w naturze dzięki której szatan dostaje się od wewnątrz i wprowadza rozłam pomiędzy pragnieniami ducha i ciała...

Dokładnie. Ewa uległa właśnie takiej pokusie.
sahcim napisał(a):
Niemniej jeśli chodzi o wtrącanie, to nie pozostawia nikogo samemu sobie(grzesznej naturze skłaniającej się ku złemu) ale wtrąca się z uprzedzającą łaską...

Bzdury piszesz. Podaj przykład w którym Jezus się komuś narzucał. Albo zdefiniuj wtrącanie się, bo chyba co innego przez to rozumiemy. W każdej sytuacji człowiek dobrowolnie wybierał Jezusa lub trwanie w grzechu. Jeśli wybrał to drugie, to Bóg nie odciągał go od tego siłą.
sahcim napisał(a):
Można drogi Boro...

Nie, drogi sahcimie. Pokusa, jak słusznie zauważyłeś, jest pragnieniem, czyli pewnym stanem. Stanem w którym każdy może się znajdować przez chwilę, bądź stale. Z różną siłą i częstotliwością. Natomiast natura i jej elementy to coś niezmiennego.
Jednak dyskusję o semantyce proponuję zostawić na razie na boku.

Śr kwi 16, 2014 4:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
_as_ napisał(a):
sahcim napisał(a):
Tylko w tym teoretycznym zakresie się poruszamy w naszej rozmowie... :)

Czyli uważasz, - pomimo tego, że:
Chrystus posiada dwie wole i dwa działania naturalne, Boskie i ludzkie, nie przeciwstawne(...)

i

Ludzka wola Chrystusa "idzie za Jego wolą Bożą, nie sprzeciwiając się jej ani nie opierając, ale raczej podporządkowując się tej Boskiej i wszechmocnej woli"

- że Osoba Boska (bo Jego człowieczeństwo nie zmienia tego, że był nadal Osobą Boską) mogłaby działać wbrew własnej woli (bo przecież Bóg jako Trójca to jedna i ta sama wola) ? Czyli, że w Bogu jest teoretycznie możliwa wewnętrzna sprzeczność i rozłam?
Oczywiście droga _as_ że się zgadzam iż Chrystus posiada dwie wole i dwa działania naturalne, Boskie i ludzkie, nie przeciwstawne, przecież nie będę zaprzeczyć faktom zapisanym nie dość, że przez Ewangelistów/Apostołów w pismach i potwierdzonych w KKK... :))
nie wiem jednak co moja zgoda wniesie do tej naszej gdybologicznej dyskusji o cechach [b]natury ludzkiej
Jezusa...?

Śr kwi 16, 2014 4:59 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
Boro napisał(a):
A czym innym jest grzech, jeśli nie uleganiem kuszeniu diabła?
Czujesz/widzisz różnicę pomiędzy podatnością na kuszenie, która była(i jest) udziałem każdej istoty ludzkiej(z Jezusem który nie zgrzeszył włącznie), a uleganiem kuszeniu ...???
Cytuj:
Miałem na myśli podatność na uleganie pokusom. Myślałem, że to jasne.
Boro...podatność na uleganie pokusom to już jest skłonność...
Cytuj:
Dokładnie. Ewa uległa właśnie takiej pokusie.
Ewa uległa pokusie, to jest fakt ale uległa nie dlatego, że posiadała taką skłonność(bo niby skąd-Bóg tą skłonność w rajską Ewę zaszczepił ?) lecz dlatego, że w swojej pierwotnej świętości(czystości), nie miała wiedzy/doświadczenia niszczycielskiego zwodniczego(niszczącego relacje z Bogiem) działania Zła...
Cytuj:
Bzdury piszesz. Podaj przykład w którym Jezus się komuś narzucał.
a dlaczego mam Ci podawać przykład narzucania się komuś Jezusa skoro napisałem wyżej wyraźnie, że do pójścia za nim Jezus oczywiście nikogo nie zmuszał gdyż pójście za Nim i naśladowanie Go wiąże się z otwartością na cierpienie...???
Cytuj:
Albo zdefiniuj wtrącanie się, bo chyba co innego przez to rozumiemy.
W zasadzie już o tym wspomniałem w słowach: nie pozostawia nikogo samemu sobie ale wtrąca się(rozumiem, że to może być drażniące słowo) z uprzedzającą łaską czyli pomimo iż wszyscy(począwszy od Adama) skazani byliśmy na wieczne potępienie/oddalenie od Boga, to On jednak temu zapobiegł przez Wcielenie, Ofiarę, Zmartwychstanie i wyniesienie do Chwały Nieba ludzkiej natury...
Cytuj:
Nie, drogi sahcimie. Pokusa, jak słusznie zauważyłeś, jest pragnieniem, czyli pewnym stanem. Stanem w którym każdy może się znajdować przez chwilę, bądź stale. Z różną siłą i częstotliwością. Natomiast natura i jej elementy to coś niezmiennego.
Skoro pokusa jest stanem, w którym każdy(czyli natura ludzka-osobowa) może się znajdować(jak napisałeś) przez chwilę lub stale, to nie bardzo rozumiem czemu zaprzeczasz jakoby nie można mieć pokusy(jako stanu) w swojej osobowej naturze...???

Śr kwi 16, 2014 7:17 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
hen napisał(a):
Nauka Kościoła od wieków była i jest bardzo prosta.
Ty natomiast sahcimie reprezentujesz grecki styl myślenia
i próbujesz budować labirynt tam gdzie go nie ma
i dokładasz do niego, co pewien czas kolejne ścieżki,
a tym samym sprawiasz, że to co jest proste do zrozumienia
(nawet dla ludzi, którzy są bez jakiegokolwiek wykształcenia, a nawet są zacofani)
staje się jak gdyby (po Twoich rozważaniach) bardzo skomplikowane
i prowadzi ludzi do Twojego labiryntu,
w którym błądząc mogą się nawet zgubić.
Zagubić sens prostej Ewangelii Pana Jezusa.
Nie powiem drogi hen, żebym się cieszył z tego, że zamiast dyskutować na argumenty, Ty wolisz osądzać wg swojego widzimisię moją osobę...no ale nie o upodobaniach jest temat więc...
Cytuj:
Co do drugiej części Twojego tekstu, to pokazałeś tylko,
że całkowicie go nie zrozumiałeś,
bo z tego co ja napisałem, to wynika raczej,
że gdyby szatan wiedział, to prawdopodobnie
próbowałby do Ofiary (która zmywa grzechy ludzi)
po prostu nie dopuścić.
(być może spostrzegł to dopiero wtedy, gdy nie potrafił już nic zrobić
(tak jak Judasz)).
Rozumiem drogi hen, że jednak nie odczytałeś intencji dla jakich napisałem tą część do której się odnosisz pomimo, że wszędzie w moich wcześniejszych wypowiedziach to właśnie staram się udowadniać, że Szatan widział w Synu Bożym(Jezusie) "tylko" naturę ludzką(która sama z siebie nie jest w stanie wykupić całego rodzaju ludzkiego). Od samego początku na kartach Pisma, Synami Bożymi nazywani byli tylko synowie człowieczy-ludzie, którzy są obrazem i podobieństwem Boga, a nie aniołowie, którzy(jak kiedyś udowadniałeś) widząc, że córki człowiecze są ładne, to rzekomo współżyli z nimi...
Przeciwko takiemu interpretowaniu słów Biblii świadczy także Hbr 1:5...

Śr kwi 16, 2014 8:01 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Oczywiście droga _as_ że się zgadzam iż Chrystus posiada dwie wole i dwa działania naturalne, Boskie i ludzkie, nie przeciwstawne, przecież nie będę zaprzeczyć faktom zapisanym nie dość, że przez Ewangelistów/Apostołów w pismach i potwierdzonych w KKK... :))
nie wiem jednak co moja zgoda wniesie do tej naszej gdybologicznej dyskusji o cechach [b]natury ludzkiej
Jezusa...?

Moim zdaniem "gdybanie" w tej kwestii jest bez sensu, bo i tak wiadomo, że Bóg sam sobie nie zaprzeczy...

Śr kwi 16, 2014 8:09 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
_as_ napisał(a):
Moim zdaniem "gdybanie" w tej kwestii jest bez sensu, bo i tak wiadomo, że Bóg sam sobie nie zaprzeczy...
Ja rozumiem, że to gdybanie może wydawać się bez sensu teraz, kiedy my dzięki Duchowi Świętemu wiemy, że w Jezusie były(są) dwie rożne ale nie przeciwstawne natury.
Jednak głównym założeniem tej gdybaniny było to, aby wykazać, że chodzący po ziemi Jezus był w 100% człowiekiem z krwi i kości jak rajski Adam. Czyli podatnym na kuszenie szatana(ale nie uległym) oraz podatnym na cielesne rany, które mogą doprowadzić do fizycznej śmierci...ot i tyle.

Śr kwi 16, 2014 9:52 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Czujesz/widzisz różnicę pomiędzy podatnością na kuszenie, która była(i jest) udziałem każdej istoty ludzkiej(z Jezusem który nie zgrzeszył włącznie), a uleganiem kuszeniu ...???

Znowu chyba różnie rozumiemy pewne słowa. Poddawanie kuszeniu to nie to samo co podatność na nie. To pierwsze jest czynnością, to drugie jest naszą skłonnością do ulegania kuszeniom. Kiedy mówię "podatność na kuszenie" właśnie to mam na myśli.
sahcim napisał(a):
Boro...podatność na uleganie pokusom to już jest skłonność...

No właśnie :wink: Jeśli Ewa miała podatność na uleganie pokusą, to tym samym miała skłonność do grzechu.
sahcim napisał(a):
Ewa uległa pokusie, to jest fakt ale uległa nie dlatego, że posiadała taką skłonność(bo niby skąd-Bóg tą skłonność w rajską Ewę zaszczepił ?) lecz dlatego, że w swojej pierwotnej świętości(czystości), nie miała wiedzy/doświadczenia niszczycielskiego zwodniczego(niszczącego relacje z Bogiem) działania Zła...

Piszesz, że Ewa zgrzeszyła, bo nie miała świadomości tego co robi? W takim razie nie może być mowy o grzechu. Ewa doskonale zdawała sobie sprawę, że łamie boży zakaz.
sahcim napisał(a):
W zasadzie już o tym wspomniałem w słowach: nie pozostawia nikogo samemu sobie ale wtrąca się(rozumiem, że to może być drażniące słowo) z uprzedzającą łaską czyli pomimo iż wszyscy(począwszy od Adama) skazani byliśmy na wieczne potępienie/oddalenie od Boga, to On jednak temu zapobiegł przez Wcielenie, Ofiarę, Zmartwychstanie i wyniesienie do Chwały Nieba ludzkiej natury...

Niesamowicie trudno jest ustalić jakie Ty właściwie masz zdanie... Jeśli człowiek dobrowolnie wybierze grzech, to Bóg mu na to pozwala? Zgadzasz się z tym, czy nie?
sahcim napisał(a):
Skoro pokusa jest stanem, w którym każdy(czyli natura ludzka-osobowa) może się znajdować(jak napisałeś) przez chwilę lub stale, to nie bardzo rozumiem czemu zaprzeczasz jakoby nie można mieć pokusy(jako stanu) w swojej osobowej naturze...

Natura ludzka to to, co w człowieku instynktowne i przyrodzone. Nikt nie rodzi się z żądzą pieniędzy lub drogich ubrań. Może nabyć takie pragnienie dopiero poprzez doświadczenie. grzech=skłonność(element natury człowieka)+kuszenie(zjawisko, czynnik ze świata zewnętrznego).

Cz kwi 17, 2014 2:02 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Odpowiedz z cytatem
sahcim napisał(a):
Jednak głównym założeniem tej gdybaniny było to, aby wykazać, że chodzący po ziemi Jezus był w 100% człowiekiem z krwi i kości jak rajski Adam. Czyli podatnym na kuszenie szatana(ale nie uległym) oraz podatnym na cielesne rany, które mogą doprowadzić do fizycznej śmierci...ot i tyle.

Nie....

joannabw napisał(a):
Robi się interesująco. Ciekawe co by było gdyby Jezus sprzeciwił się woli Ojca. Trafiłby do czyśca?

...
Odpowiadałam na to pytanie.

Bóg nie Trafiłby do czyśćca, mimo, że Jezus posiada dwie natury, to jednak jest Jedna Osoba. A ta ludzka natura była podporządkowana Boskiej. Nie mógł być wewnętrznie sprzeczny.

Cz kwi 17, 2014 2:59 pm
Odpowiedz z cytatem
_as_ napisał(a):
Odpowiadałam na to pytanie.

Bóg nie Trafiłby do czyśćca, mimo, że Jezus posiada dwie natury, to jednak jest Jedna Osoba. A ta ludzka natura była podporządkowana Boskiej. Nie mógł być wewnętrznie sprzeczny.

8O ależ FARMAZONY - no lepiej weź idź do kina :-D

Cz kwi 17, 2014 10:58 pm
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 241 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 17  Następna strona