Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 16, 2021 8:26 pmUtwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
 Każda religia prowadzi do tego samego Boga 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz lis 24, 2011 9:41 pm
Posty: 901
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Każda religia prowadzi do tego samego Boga
Każda religia prowadzi do tego samego Boga.( tak myślę)
Dlatego mam pytanie.
Czy jesteście skłonni podzielić się waszym Bogiem,
waszym Niebem z innymi ?
Zakładając oczywiście,że każda religia funkcjonuje według swojej nauki,
czy tradycji, z wyjątkiem twierdzenia,
że tylko nasz Bóg jest jedyny,
nasza wiara prawdziwa.


Cz lut 06, 2014 8:34 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 15794
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Każda religia prowadzi do tego samego Boga
Niestety, nie każda. Choć część tak. Ale niekoniecznie skutecznie.
Polecam Ci książkę "Wiele ścieżek na różne szczyty" A.Siemieniewskiego (obszerne fragmenty tu http://www.apologetyka.katolik.pl/inne- ... religie/80 )

Natomiast jeśli - bo nie jestem pewien - pytasz o zbawienie innowierców, to sądzimy że jest to mozliwe. Niemniej tu jest sporo niuansów.

Generalnie jednak ci, "którzy jeszcze nie przyjęli Ewangelii, w rozmaity sposób przyporządkowani są do Ludu Bożego" - przede wszystkim żydzi, także muzułmanie, ale i ci, "którzy szukają nieznanego Boga po omacku i wśród cielesnych wyobrażeń". Jeśli bez własnej winy nie znają Ewangelii i Kościoła, szczerze poszukują Boga i starają się pełnić Jego wolę, poznaną w nakazach sumienia, "mogą osiągnąć wieczne zbawienie". Nie są pozbawieni tej szansy nawet ci, którzy bez własnej winy nie doszli jeszcze do wyraźnego poznania Boga, a usiłują żyć uczciwie. "Cokolwiek bowiem znajduje się w nich z dobra i prawdy, Kościół traktuje jako przygotowanie do Ewangelii" (LG 14-16, por. NA 2-4).

Polecam lekturę konstytucji soborowej "Lumen Gentium" http://www.apologetyka.katolik.pl/naucz ... ium-kocioa
Na zachętę 3 kanony mówiące o tym, o co pytałeś - rozróżniają wyraźnie sytuację różnych grup (wyróżnienia moje):

KK 14. Sobór święty zwraca się w pierwszym rzędzie do wiernych katolików. Uczy zaś, opierając się na Piśmie świętym i Tradycji, że ten pielgrzymujący [b]Kościół konieczny jest do zbawienia[/b]. Chrystus bowiem jest jedynym Pośrednikiem i drogą zbawienia, On, co staje się dla nas obecny w Ciele swoim, którym jest Kościół, On to właśnie podkreślając wyraźnie konieczność wiary i chrztu (por. Mk 16,10, J 3,5) potwierdził równocześnie konieczność Kościoła, do którego ludzie dostają się przez chrzest jak przez bramę. Nie mogliby tedy być zbawieni ludzie, którzy wiedząc, że Kościół założony został przez Boga za pośrednictwem Chrystusa jako konieczny, mimo to nie chcieliby bądź przystąpić do niego, bądź też w nim wytrwać.

Do społeczności Kościoła wcieleni są w pełni ci, co mając Ducha Chrystusowego w całości przyjmują przepisy Kościoła i wszystkie ustanowione w nim środki zbawienia i w jego widzialnym organizmie pozostają w łączności z Chrystusem rządzącym Kościołem przez papieża i biskupów, w łączności mianowicie polegającej na więzach wyznania wiary, sakramentów i zwierzchnictwa kościelnego oraz wspólnoty (communio). Nie dostępuje jednak zbawienia, choćby był wcielony do Kościoła, ten, kto nie trwając w miłości, pozostaje wprawdzie w łonie Kościoła "ciałem", ale nie "sercem". Wszyscy zaś synowie Kościoła pamiętać winni o tym, że swój uprzywilejowany stan zawdzięczają nie własnym zasługom, lecz szczególnej łasce Chrystusa, jeśli zaś z łaską tą nie współdziałają myślą, słowem i uczynkiem, nie tylko zbawieni nie będą, ale surowiej jeszcze będą sądzeni.

Katechumeni, którzy za sprawą Ducha Świętego z wyraźnej woli swojej pragną być wcieleni do Kościoła, już dzięki temu pragnieniu są z nim w łączności, toteż Matka - Kościół już jak na swoich rozciąga na nich swą miłość i troskę.

KK 15. Co zaś się tyczy tych ludzi, którzy będąc ochrzczeni noszą zaszczytne imię chrześcijan, ale nie wyznają całej wiary lub nie zachowują jedności wspólnoty (communio) pod zwierzchnictwem Następcy Piotra, to Kościół wie, że jest z nimi związany z licznych powodów. Wielu bowiem jest takich, którzy mają we czci Pismo święte, jako normę wiary i życia, i wykazują szczerą gorliwość religijną, z miłością wierzą w Boga Ojca wszechmogącego i w Chrystusa Syna Bożego, Zbawiciela, naznaczeni są chrztem, dzięki któremu łączą się z Chrystusem, a także uznają i przyjmują inne sakramenty w swoich własnych Kościołach czy wspólnotach kościelnych. Wielu z nich posiada również episkopat, sprawuje Świętą Eucharystię i żywi nabożeństwo do Dziewicy Bogarodzicielki. Dochodzi do tego łączność (communio) w modlitwie i w innych dobrodziejstwach duchowych, a co więcej, prawdziwa jakaś więź w Duchu Świętym, albowiem Duch Święty przez swe łaski i dary wśród nich także działa swą uświęcającą mocą, a niektórym spośród nich dał nawet siłę do przelania krwi. Tak oto we wszystkich uczniach Chrystusowych Duch wzbudza tęsknotę i działanie, aby wszyscy, w sposób ustanowiony przez Chrystusa, w jednej trzodzie i pod jednym Pasterzem zjednoczyli się w pokoju. Aby zaś to osiągnąć, Kościół - Matka modli się ustawicznie i trwa w nadziei i rozwija działalność, a synów swoich zachęca do oczyszczenia się i odnawiania, żeby znamię Chrystusa jeszcze mocniej jaśniało na obliczu Kościoła.

KK 16. Ci wreszcie, którzy jeszcze nie przyjęli Ewangelii, w rozmaity sposób przyporządkowani są do Ludu Bożego. Przede wszystkim więc naród, który pierwszy otrzymał przymierze i obietnice i z którego narodził się Chrystus wedle ciała (por. Rz 9,4-5), lud dzięki wybraniu szczególnie umiłowany ze względu na przodków, albowiem Bóg nie żałuje darów i wezwania (por. Rz 11,28-29). Ale plan zbawienia obejmuje także i tych, którzy uznają Stworzyciela, wśród nich zaś w pierwszym rzędzie muzułmanów, oni bowiem wyznając, iż zachowują wiarę Abrahama, czczą wraz z nami Boga jedynego i miłosiernego, który sądzić będzie ludzi w dzień ostateczny. Także od innych, którzy szukają nieznanego Boga po omacku i wśród cielesnych wyobrażeń, Bóg sam również nie jest daleko, skoro wszystkim daje życie, tchnienie i wszystko (por. Dz 17,25- 28), a Zbawiciel chciał, aby wszyscy ludzie byli zbawieni (por. 1 Tm 2,4). Ci bowiem, którzy bez własnej winy nie znając Ewangelii Chrystusowej i Kościoła Chrystusowego, szczerym sercem jednak szukają Boga i wolę Jego przez nakaz sumienia poznaną starają się pod wpływem łaski pełnić czynem, mogą osiągnąć wieczne zbawienie. Nie odmawia też Opatrzność Boża koniecznej do zbawienia pomocy takim, którzy bez własnej winy w ogóle nie doszli jeszcze do wyraźnego poznania Boga, a usiłują nie bez łaski Bożej, wieść uczciwe życie. Cokolwiek bowiem znajduje się w nich z dobra i prawdy, Kościół traktuje jako przygotowanie do Ewangelii i jako dane im przez Tego, który każdego człowieka oświeca, aby ostatecznie posiadł życie. Nieraz jednak ludzie, zwiedzeni przez Złego, znikczemnieli w myślach swoich i prawdę Bożą zamienili w kłamstwo, służąc raczej stworzeniu niż Stworzycielowi (por. Rz 1,21 i 25), albo też żyjąc i umierając na tym świecie bez Boga, narażeni są na rozpacz ostateczną. Toteż, aby przyczynić się do chwały Bożej i do zbawienia tych wszystkich, Kościół mając w pamięci słowa Pana, który powiedział: "Głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu" (Mk 16,16), pilnie troszczy się o wspieranie misji.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz lut 06, 2014 8:39 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz lis 24, 2011 9:41 pm
Posty: 901
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Każda religia prowadzi do tego samego Boga
Nie mam namyśli nawrócenia wszystkich na jedną wiarę.
O duszę ludzką od zawsze toczy walkę dobro ze złem i
to jest jedyny podział. Każdy człowiek swoim życiem
określa swoją przynależność(dobro lub zło).
Czy nie prościej byłoby zostawić te dwa NATURALNE
podziały i zamiast licytować się która religia
lepsza, który Bóg bardziej prawdziwy, zająć się
głoszeniem dobra i miłości powszechnej.


Cz lut 06, 2014 11:00 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 14986
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Każda religia prowadzi do tego samego Boga
To lenistwo umysłowe i lęk, brak decyzji o wyborze Prawdy. Należy się określić, po jakiej stronie ta Prawda się znajduje (czy istnieje Prawda) i dokonać wyboru.
Nie mamy narzędzi do wyboru jedynie prawdziwej religii. Gdyby takie narzędzie istniało, ludzie dawno, by określili dokąd należy iść. Człowiek może jedynie wybrać swoją drogę i w imię dobrych relacji pozwolić innemu człowiekowi wybrać inaczej.


Cz lut 06, 2014 11:15 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz lis 24, 2011 9:41 pm
Posty: 901
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Każda religia prowadzi do tego samego Boga
merss napisał(a):
To lenistwo umysłowe i lęk, brak decyzji o wyborze Prawdy. Należy się określić, po jakiej stronie ta Prawda się znajduje (czy istnieje Prawda) i dokonać wyboru.
Nie mamy narzędzi do wyboru jedynie prawdziwej religii.

Nie ma jedynej prawdziwej religii, bo taka nie istnieje
wszystkie religie stworzyli ludzie na podstawie swojego
wyobrażenia Boga.Wiara tworzy się w ludzkiej duszy,a nad nią nikt
na ziemi nie ma władzy.


Cz lut 06, 2014 12:18 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 14986
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Każda religia prowadzi do tego samego Boga
Jak zmierzysz to, że prawdziwa religia nie istnieje? Masz obiektywne narzędzia pomiaru? Chrześcijaństwo nie zajmuje się tym, by podać wykładnie Boga. Jego obraz widzimy w osobie Jezusa Chrystusa. Jeśli ktoś uważa, że poznał naturę Boga, jest pewne tylko to, że nie ma pojęcia o czym mówi. W chrześcijaństwie podano natomiast instrukcję obsługi człowieka tak, by wydobyć z niego to co jest w nim najcenniejsze. Ono uczy człowieka dojrzałości.


Cz lut 06, 2014 12:45 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz lis 24, 2011 9:41 pm
Posty: 901
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Każda religia prowadzi do tego samego Boga
merss napisał(a):
Jak zmierzysz to, że prawdziwa religia nie istnieje? Masz obiektywne narzędzia pomiaru? Chrześcijaństwo nie zajmuje się tym, by podać wykładnie Boga. jego obraz widzimy w osobie jezusa Chrystusa. Jeśli ktoś uważa, że poznał naturę Boga, jest pewne tylko to, że nie ma pojęcia o czym mówi. W chrześcijaństwie podano natomiast instrukcję obsługi człowieka tak, by wydobyć z niego to co jest w nim najcenniejsze. Ono uczy człowieka dojrzałości.

Zgadzam się z tym w zupełności.
Mnie tylko chodzi o to, aby przyjąć Boga jako dobro doskonałe,a
drogę do Niego pozostawić do rozważenia w sercu każdego
człowieka indywidualnie.


Cz lut 06, 2014 12:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11149
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Każda religia prowadzi do tego samego Boga
janikt napisał(a):
Mnie tylko chodzi o to, aby przyjąć Boga jako dobro doskonałe,a
drogę do Niego pozostawić do rozważenia w sercu każdego
człowieka indywidualnie.
Jak już wiesz o co Ci chodzi, to spróbuj przekonywać tych, którzy dalej mordują takich, którzy Jezusa wyznają swoim Panem...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Cz lut 06, 2014 6:11 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz lis 24, 2011 9:41 pm
Posty: 901
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Każda religia prowadzi do tego samego Boga
sahcim napisał(a):
janikt napisał(a):
Mnie tylko chodzi o to, aby przyjąć Boga jako dobro doskonałe,a
drogę do Niego pozostawić do rozważenia w sercu każdego
człowieka indywidualnie.
Jak już wiesz o co Ci chodzi, to spróbuj przekonywać tych, którzy dalej mordują takich, którzy Jezusa wyznają swoim Panem...
Ludzie zabijali się od początku świata i będą
zabijali się dalej, a powodem jeżeli nie będzie wiara to znajdzie się
jakiś inny.A z drugiej strony popatrz ile ludzi zginęło, bo
nie chcieli w Jezusa uwierzyć.


Cz lut 06, 2014 7:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 15794
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Każda religia prowadzi do tego samego Boga
janikt napisał(a):
Nie ma jedynej prawdziwej religii, bo taka nie istnieje
wszystkie religie stworzyli ludzie na podstawie swojego
wyobrażenia Boga..
Twoje wnioski przy Twoich założeniach (powyżej) są słuszne. Niestety, nie są prawdziwe, bo fałszywe są założenia.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz lut 06, 2014 8:01 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11149
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Każda religia prowadzi do tego samego Boga
janikt napisał(a):
sahcim napisał(a):
Jak już wiesz o co Ci chodzi, to spróbuj przekonywać tych, którzy dalej mordują takich, którzy Jezusa wyznają swoim Panem...
Ludzie zabijali się od początku świata i będą zabijali się dalej, a powodem jeżeli nie będzie wiara to znajdzie się
jakiś inny.
No więc jaki sens jest w dzieleniu sie "naszym" Bogiem, "naszym" Niebem z innymi jeśli powody łamania zakazu mordowania innych zawsze się znajdą ???
Cytuj:
A z drugiej strony popatrz ile ludzi zginęło, bo
nie chcieli w Jezusa uwierzyć.
i o czym to ma wg świadczyć...???

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Cz lut 06, 2014 8:14 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz lis 24, 2011 9:41 pm
Posty: 901
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Każda religia prowadzi do tego samego Boga
sahcim napisał(a):
No więc jaki sens jest w dzieleniu sie "naszym" Bogiem, "naszym" Niebem z innymi jeśli powody łamania zakazu mordowania innych zawsze się znajdą ???
Jest sens, bo chodzi o to by nie tracić energii na
walę miedzy sobą, tylko skoncentrować się na walce ze złem.
Cytuj:
sahcim napisał(a):
A z drugiej strony popatrz ile ludzi zginęło, bo
nie chcieli w Jezusa uwierzyć.
i o czym to ma wg świadczyć...???
Że nie jesteśmy tacy święci, a ci źli to ci drudzy, tylko
problem jest o wiele głębszy i nie taki oczywisty.


Cz lut 06, 2014 9:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11149
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Każda religia prowadzi do tego samego Boga
janikt napisał(a):
sahcim napisał(a):
No więc jaki sens jest w dzieleniu sie "naszym" Bogiem, "naszym" Niebem z innymi jeśli powody łamania zakazu mordowania innych zawsze się znajdą ???
Jest sens, bo chodzi o to by nie tracić energii na
walę miedzy sobą, tylko skoncentrować się na walce ze złem.
już pisałem ale powtórzę...wytłumacz to tym, którzy nie koncentrują się na walce ze złem ale mordują chrzescijan, ich uważając za zło...
janikt napisał(a):
sahcim napisał(a):
i o czym to ma wg świadczyć...???
Że nie jesteśmy tacy święci, a ci źli to ci drudzy, tylko
problem jest o wiele głębszy i nie taki oczywisty.
no my już wiemy w czym problem ale jak wyjaśnisz to tym, którzy dalej mordują chrzescijan uważając, że wykonują wolę Boga jako Jego miecze...?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Cz lut 06, 2014 10:20 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz lis 24, 2011 9:41 pm
Posty: 901
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Każda religia prowadzi do tego samego Boga
sahcim napisał(a):
no my już wiemy w czym problem ale jak wyjaśnisz to tym, którzy dalej mordują chrzescijan uważając, że wykonują wolę Boga jako Jego miecze...?

To jest właśnie przykład na to,że religie tworzą ludzie, którzy
np. wmawiają innym ludziom, że Bóg każe im zabijać innowierców.
Albo, że Bóg na ludzi zsyła kary, a potem dwoją się i troją
jak to pogodzić z miłością, dobrocią.Wcale się nie dziwię,
że tak drastycznie przybywa niewierzących.


Pt lut 07, 2014 7:55 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11149
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Każda religia prowadzi do tego samego Boga
janikt napisał(a):
sahcim napisał(a):
no my już wiemy w czym problem ale jak wyjaśnisz to tym, którzy dalej mordują chrzescijan uważając, że wykonują wolę Boga jako Jego miecze...?

To jest właśnie przykład na to,że religie tworzą ludzie, którzy
np. wmawiają innym ludziom, że Bóg każe im zabijać innowierców.
Albo, że Bóg na ludzi zsyła kary, a potem dwoją się i troją
jak to pogodzić z miłością, dobrocią.
No i co proponujesz w zwiazku z tym, jeśli ich święta Księga nakazuje wyznawcom tej religii:
„Przepisana jest wam walka, chociaż jest wam nienawistna” (sura II, werset 216); „Zabijcie bałwochwalców, tam gdzie ich znajdziecie, chwytajcie ich, oblegajcie i przygotujcie dla nich wszelkie zasadzki” (IX 5); „Zabijajcie ich, gdziekolwiek ich znajdziecie” (II, 191); „Zwalczajcie ich, aż ustanie prześladowanie i religia będzie należeć do Boga” (II, 193); „I na pewno, jeśli pomrzecie albo jeśli zostaniecie zabici, to ku Bogu zostaniecie zabrani” (III, 158); „To nie wy ich zabijaliście, lecz Bóg ich zabijał” (VIII, 17); „Zwalczajcie tych, którzy nie wierzą w Boga i w Dzień Ostatni, którzy nie zakazują, czego zakazał Bóg i Jego Posłaniec, i nie poddają się religii prawdy – spośród tych, którym została dana Księga (żydzi i chrześcijanie) dopóki nie zapłacą oni daniny własną ręką i nie zostaną upokorzeni” (IX, 29); „Nie słabnijcie więc i nie wzywajcie do pokoju, kiedy jesteście górą” (XLVII, 35)...???

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pt lut 07, 2014 1:17 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 152 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: 1antyk, Google Adsense [Bot] i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL